Jump to content

Nova Home Internet 4G/5G


hercoulis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 30/8/2024 at 2:33 ΜΜ, dimitris064 said:

εάν καταναλώσουμε τα gb δεν έρχεται SMS? εγώ προσοπικα που έχω το 5g home το δουλεύω χωρίς προσοχή και με συχνά speedtest δεν έχει μπει ο κόφτης εδώ και κάνα μηνα

Όχι δεν υπάρχει sms ούτε γραμμένο πουθενά το όριο στο οποίο μπαίνει ο κόφτης.

Link to comment
Share on other sites

On 1/9/2024 at 10:03 ΜΜ, Antonio21 said:

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με εξοπλισμό zte στην Καλλιθέα Αττικής όταν είχα το 4g πρόγραμμα μόνο internet, από 4g το γύριζε σε Edge. 

Επίσης έκανε και επανεκκίνηση μόνο του καμία φορά. 

Το παράξενο είναι ότι μου το έκανε και με κάρτα vodafone Όχι τόσο συνχα αλλά το έκανε. 

Όταν το έδωσα όμως σε ένα φίλο δανεικό για 2 μήνες σε άλλη περιοχή μου είπε ότι ποτέ δεν κόλλησε. 

Τι να πω δεν ξέρω. 

Την sim Vodafone εννοεις σε αλλο router, ετσι; Οχι στο router που δινει για την υπηρεσια της Nova που γραφουμε σε αυτο το topic εδω, ετσι;

Στο φιλο σου ποια sim εδωσες; Αυτη της Nova η της Vodafone, δε καταλαβα.

Το εχω ξανααναφερει, μαλλον "κατι" δεν εχει ελεγξει η Nova για τη συμβατοτητα των κεραιων της στις "επιλεξιμες διευθυνσεις" που δινει για αυτη την υπηρεσια της που γραφουμε σε αυτο το topic, ειτε 4G ειτε 5G, με τα router που διανεμει. Επισης, στα παραπανω που γραφεις, αναφερεσαι στη 4G η την 5G υπηρεσια της;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.εχω μια απορία!!!

Ο αριθμός που έχεις στο home internet μπορεί να γίνει φορητότητα σε κλασική γραμμή με καλώδιο η χάνεται ο αριθμός? ευχαριστώ.

One Plus 6
Link to comment
Share on other sites

update το πρόβλημα με το streaming κράτησε γύρω στις 2 βδομάδες μετά μια χαρά σήμερα έγινε update στο router με αποτέλεσμα να φτιαχτεί και το σταθερό που έκανε κάποιες διακοπές συνοψίζοντας τελικά εγώ καταλήγω ότι είναι μια πολύ καλή λύση αν δεν θες να ξοδέψεις χρήματα για εξοπλισμό με προϋπόθεση να Εχεις και κοντά σου κεραία έτσι τώρα κάποια προβλήματακια ανά καιρούς πιστεύω θα υπάρχουνε αλλά γενικά εγώ είμαι ευχαριστημένος και με πολύ ξύλο κατέβασμα δλδ δεν είδα την πολιτική ορθή χρήσης μιλάω για το 5g

Link to comment
Share on other sites

On 3/9/2024 at 11:29 ΜΜ, alteisei said:

Την sim Vodafone εννοεις σε αλλο router, ετσι; Οχι στο router που δινει για την υπηρεσια της Nova που γραφουμε σε αυτο το topic εδω, ετσι;

Στο φιλο σου ποια sim εδωσες; Αυτη της Nova η της Vodafone, δε καταλαβα.

Το εχω ξανααναφερει, μαλλον "κατι" δεν εχει ελεγξει η Nova για τη συμβατοτητα των κεραιων της στις "επιλεξιμες διευθυνσεις" που δινει για αυτη την υπηρεσια της που γραφουμε σε αυτο το topic, ειτε 4G ειτε 5G, με τα router που διανεμει. Επισης, στα παραπανω που γραφεις, αναφερεσαι στη 4G η την 5G υπηρεσια της;

Για να ενισχύσω την πεποίθηση σου αυτή, να πω πως μετά από δύο μήνες συνεχόμενων προβλημάτων, η εταιρεία (μέσω του τεχνικού τμήματος) εθεσε για πρώτη φορά θέμα κάλυψης.

Συγκεκριμένα, το πρόβλημα μου παραπέμφθηκε για περαιτέρω έλεγχο σχετικά με αυτήν, ενώ και σε κάποια από τις δεκάδες τηλεφωνικες μου επικοινωνίες έγινε μνεία σε "οριακή κάλυψη".

Αναμένω νεότερη ενημέρωση την προσεχή εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ρε τι λέτε εδώ μέσα ότι του φανεί λέει ο καθένας παπατζες στο 1TB είναι ο κόφτης στο 5G. 

Edited by olympiakos7 GR
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, nikkal said:

Στα 100 gb ο κόφτης στις 4g συνδέσεις και στα 200 gb στις 5g.

1TB είναι στο 5G και 200GB στο 4G.

Ό,τι να ναι λες.

Edited by MIKU

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες ημέρες θα το έχω λογικά και εγώ, στην Καλλιθέα Αττικής δίνει το 5G, απλά σκέφτομαι τα 53€ ποινή στην vodafone για διακοπή γιατί στην εξυπηρέτηση μου είπαν 53€ ενώ στο συμβόλαιό μου επειδή είναι συνδυαστική έκπτωση με κινητή γράφει άλλα. 

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, MIKU said:

1TB είναι στο 5G και 200GB στο 4G.

Ό,τι να ναι λες.

https://nova.gr/politikes-oroi/politiki-anoiktou-diadiktyou

Τελικά ποιος λέει ό,τι να'ναι άραγε;...

Screenshot_20241008_161923_Chrome.jpg

On 7/10/2024 at 3:48 ΜΜ, olympiakos7 GR said:

Ρε τι λέτε εδώ μέσα ότι του φανεί λέει ο καθένας παπατζες στο 1TB είναι ο κόφτης στο 5G. 

Διάβασε, λοιπον, το προηγουμενο ποστ μου και μάθε να μιλάς ευγενικα.

On 7/10/2024 at 3:38 ΜΜ, Antonio21 said:

Είστε σίγουρος για τα 200giga? 

Η ίδια η εταιρεια το αναφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. 

Αυτό πρέπει να είναι το παλιό Home internet που δεν είχε τηλεφωνία, είχα το 4g 100 mbps και μετά τα 100 giga έπεφτε στα 6.

Το είχα στα 25€ τον μήνα και μόλις πέρασε το 24 μηνο το διέκοψα, το 5G εαν θυμάμαι καλά ήταν στα 45€

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρι μου εδώ λέει για mobile home internet έχεις μπερδέψει τι βούρτσα και μάλιστα είναι παλιοί όροι, ακόμα και για το mobile home internet για αυτό που συζητάμε εδώ είναι το nova 5g home internet και όχι το mobile. @nikkal

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, olympiakos7 GR said:

Παλικάρι μου εδώ λέει για mobile home internet έχεις μπερδέψει τι βούρτσα και μάλιστα είναι παλιοί όροι, ακόμα και για το mobile home internet για αυτό που συζητάμε εδώ είναι το nova 5g home internet και όχι το mobile. @nikkal

Μιλάμε για επίπεδο...

Όχι αστεία...

9 ώρες πριν, Antonio21 said:

Καλησπέρα σας. 

Αυτό πρέπει να είναι το παλιό Home internet που δεν είχε τηλεφωνία, είχα το 4g 100 mbps και μετά τα 100 giga έπεφτε στα 6.

Το είχα στα 25€ τον μήνα και μόλις πέρασε το 24 μηνο το διέκοψα, το 5G εαν θυμάμαι καλά ήταν στα 45€

Καλημέρα.

Υπάρχει γραμμένο κάπου αλλού διαφορετικό όριο στον κόφτη;

Link to comment
Share on other sites

Όσο έψαξα δεν βρήκα κάτι, μονο σε τηλεφωνική επικοινωνία με την εξυπηρέτηση μου το είπαν για το 1 Tera στο 5G γιατί άυτο με ενδιαφέρει. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Antonio21 said:

Όσο έψαξα δεν βρήκα κάτι, μονο σε τηλεφωνική επικοινωνία με την εξυπηρέτηση μου το είπαν για το 1 Tera στο 5G γιατί άυτο με ενδιαφέρει. 

Ok.

Άρα έκανα λάθος και ισχύει αυτό που γράφεις.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, nikkal said:

https://nova.gr/politikes-oroi/politiki-anoiktou-diadiktyou

Τελικά ποιος λέει ό,τι να'ναι άραγε;...

Screenshot_20241008_161923_Chrome.jpg

Διάβασε, λοιπον, το προηγουμενο ποστ μου και μάθε να μιλάς ευγενικα.

Η ίδια η εταιρεια το αναφέρει.

Δεν χαλάω το σάλιο μου, σου απάντησαν οι άλλοι.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MIKU said:

Δεν χαλάω το σάλιο μου, σου απάντησαν οι άλλοι.

Κράτα το.

Και να γνωρίζεις πως η ευγένεια δεν κάνει κακο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα, έψαξα για το εν λόγω πακέτο. Μέχρι τώρα, είχα την αντίστοιχη υλοποίηση της Vodafone, πριν δύο χρόνια, μια προσφορά με 300 Gb το μήνα, στα 20€. Το θέμα όμως είναι ότι πολλές φορές, είχα έντονα σκαμπανεβάσματα στις ταχύτητες, άλλοτε πετούσε και άλλοτε έπεφτε στα τάρταρα η ταχύτητα, λες και είμαστε στο 2004, για να μην πω για το ότι δεν μπορούσαν να είναι συνδεδεμένες πάνω από 2 συσκευές, αν και μιλάμε για ασύρματη υλοποίηση, είναι λογικό. 
 

Πήγα λοιπόν στη Nova να ρωτήσω σχετικά, μου είπαν ότι η περιοχή μου δεν έχει 5G κάλυψη, κάτι το οποίο δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει καθώς, με COSMOTE που είναι το κινητό μου, έχω 5G, διαφορετικοί πάροχοι όμως οπότε, τίποτα δεν αποκλείω. Μου προτάθηκε λοιπόν το 4G πακέτο, το οποίο διαθέτει 200 Gb το μήνα και πάει στα 20€, ενώ το 5G έχει απεριόριστα Gb. Με το πρόγραμμα της Vodafone, ξόδευα περίπου τα 200 κάθε μήνα οπότε, φοβάμαι μήπως είναι οριακή η χρήση και με αυτά που διαβάζω για κόφτη, δεν με ψήνει ιδιαίτερα. Αξίζει λέτε να επιλέξω το 5G για να είμαι ξέγνοιαστος με τον κόφτη; Δεν είναι και ιδιαίτερα μεγάλη η οικονομική διαφορά αλλά, αξίζει να την κάνω; Με βάση τα δεδομένα της εταιρείας, για 4G είμαι. 
 

Σημειωτέον ότι στα 20€, η Vodafone δίνει απεριόριστα Gb και απ' όσο μου είπε η υπάλληλος, μπαίνει κόφτης ταχύτητας στα 200 Gb. Αν συγκρίνουμε στα ίδια χρήματα, είναι πιο συμφέρουσα η λύση της Vodafone. Επειδή δεν έχει τύχει ποτέ να έχω δοκιμάσει Nova αλλά δεν είμαι ιδιαίτερα θετικά προκατειλημμένος με διάφορα σχόλια κατά καιρούς, να παραμείνω στη Vodafone η να δοκιμάσω τη Nova? Θα είναι καλύτερη η εμπειρία με τη Nova η θα είναι μια από τα ίδια; 

Link to comment
Share on other sites

Μόνο δοκιμάζοντας ο ίδιος θα μπορέσεις να βγάλεις συμπέρασμα, διότι θα τεστάρεις το δίκτυο στην περιοχή σου.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tsimisde said:

Καλησπέρα στην ομάδα, έψαξα για το εν λόγω πακέτο. Μέχρι τώρα, είχα την αντίστοιχη υλοποίηση της Vodafone, πριν δύο χρόνια, μια προσφορά με 300 Gb το μήνα, στα 20€. Το θέμα όμως είναι ότι πολλές φορές, είχα έντονα σκαμπανεβάσματα στις ταχύτητες, άλλοτε πετούσε και άλλοτε έπεφτε στα τάρταρα η ταχύτητα, λες και είμαστε στο 2004, για να μην πω για το ότι δεν μπορούσαν να είναι συνδεδεμένες πάνω από 2 συσκευές, αν και μιλάμε για ασύρματη υλοποίηση, είναι λογικό. 
 

Πήγα λοιπόν στη Nova να ρωτήσω σχετικά, μου είπαν ότι η περιοχή μου δεν έχει 5G κάλυψη, κάτι το οποίο δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει καθώς, με COSMOTE που είναι το κινητό μου, έχω 5G, διαφορετικοί πάροχοι όμως οπότε, τίποτα δεν αποκλείω. Μου προτάθηκε λοιπόν το 4G πακέτο, το οποίο διαθέτει 200 Gb το μήνα και πάει στα 20€, ενώ το 5G έχει απεριόριστα Gb. Με το πρόγραμμα της Vodafone, ξόδευα περίπου τα 200 κάθε μήνα οπότε, φοβάμαι μήπως είναι οριακή η χρήση και με αυτά που διαβάζω για κόφτη, δεν με ψήνει ιδιαίτερα. Αξίζει λέτε να επιλέξω το 5G για να είμαι ξέγνοιαστος με τον κόφτη; Δεν είναι και ιδιαίτερα μεγάλη η οικονομική διαφορά αλλά, αξίζει να την κάνω; Με βάση τα δεδομένα της εταιρείας, για 4G είμαι. 
 

Σημειωτέον ότι στα 20€, η Vodafone δίνει απεριόριστα Gb και απ' όσο μου είπε η υπάλληλος, μπαίνει κόφτης ταχύτητας στα 200 Gb. Αν συγκρίνουμε στα ίδια χρήματα, είναι πιο συμφέρουσα η λύση της Vodafone. Επειδή δεν έχει τύχει ποτέ να έχω δοκιμάσει Nova αλλά δεν είμαι ιδιαίτερα θετικά προκατειλημμένος με διάφορα σχόλια κατά καιρούς, να παραμείνω στη Vodafone η να δοκιμάσω τη Nova? Θα είναι καλύτερη η εμπειρία με τη Nova η θα είναι μια από τα ίδια; 

Κανείς δεν μπορεί να σου πει.

Πρέπει να μετρήσεις το δίκτυο εκεί. Το πακέτο δίνει 200GB και μετά πέφτει η ταχύτητα.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, tsimisde said:

Καλησπέρα στην ομάδα, έψαξα για το εν λόγω πακέτο. Μέχρι τώρα, είχα την αντίστοιχη υλοποίηση της Vodafone, πριν δύο χρόνια, μια προσφορά με 300 Gb το μήνα, στα 20€. Το θέμα όμως είναι ότι πολλές φορές, είχα έντονα σκαμπανεβάσματα στις ταχύτητες, άλλοτε πετούσε και άλλοτε έπεφτε στα τάρταρα η ταχύτητα, λες και είμαστε στο 2004, για να μην πω για το ότι δεν μπορούσαν να είναι συνδεδεμένες πάνω από 2 συσκευές, αν και μιλάμε για ασύρματη υλοποίηση, είναι λογικό. 
 

Πήγα λοιπόν στη Nova να ρωτήσω σχετικά, μου είπαν ότι η περιοχή μου δεν έχει 5G κάλυψη, κάτι το οποίο δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει καθώς, με COSMOTE που είναι το κινητό μου, έχω 5G, διαφορετικοί πάροχοι όμως οπότε, τίποτα δεν αποκλείω. Μου προτάθηκε λοιπόν το 4G πακέτο, το οποίο διαθέτει 200 Gb το μήνα και πάει στα 20€, ενώ το 5G έχει απεριόριστα Gb. Με το πρόγραμμα της Vodafone, ξόδευα περίπου τα 200 κάθε μήνα οπότε, φοβάμαι μήπως είναι οριακή η χρήση και με αυτά που διαβάζω για κόφτη, δεν με ψήνει ιδιαίτερα. Αξίζει λέτε να επιλέξω το 5G για να είμαι ξέγνοιαστος με τον κόφτη; Δεν είναι και ιδιαίτερα μεγάλη η οικονομική διαφορά αλλά, αξίζει να την κάνω; Με βάση τα δεδομένα της εταιρείας, για 4G είμαι. 
 

Σημειωτέον ότι στα 20€, η Vodafone δίνει απεριόριστα Gb και απ' όσο μου είπε η υπάλληλος, μπαίνει κόφτης ταχύτητας στα 200 Gb. Αν συγκρίνουμε στα ίδια χρήματα, είναι πιο συμφέρουσα η λύση της Vodafone. Επειδή δεν έχει τύχει ποτέ να έχω δοκιμάσει Nova αλλά δεν είμαι ιδιαίτερα θετικά προκατειλημμένος με διάφορα σχόλια κατά καιρούς, να παραμείνω στη Vodafone η να δοκιμάσω τη Nova? Θα είναι καλύτερη η εμπειρία με τη Nova η θα είναι μια από τα ίδια; 

Για καλό δικό σου, ΜΗΝ επιχειρήσεις να κάνεις συμβόλαιο στη NOVA χωρίς πρώτα να έχεις τσεκάρει το δίκτυο. Δεν είναι VF που τους τα πρήζεις και αν όντως υπάρχει θέμα σου λένε, "οκ, μπορείτε να διακόψετε ατελώς" κτλ, στη NOVA και πρόβλημα να υπάρχει, θα πρέπει να τους κυνηγήσεις άγρια και αν το δεχτούν. Οπότε, παίρνεις ένα νέο νουμερο, κάνεις τις μετρήσεις και πράττεις αναλόγως. 

Αν έχεις καλό σήμα, δεν θα δεις διαφορές γιατί πρόκειται για το ίδιο ουσιαστικό πακέτο με της VF - και οι δυο σου δίνουν απεριόριστα αλλά μετά τα 200gb μπαίνει κόφτης. Αν δεν κάνω λάθος, ο κόφτης είναι στα 15mbps, οπότε αν στην περιοχή σου έχεις κάλυψη μόνο ADSL, πάλι κερδισμένος βγαίνεις

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να είναι και καλός ο εξοπλισμός τους. 

Link to comment
Share on other sites

Άρα, με βάση τα όσα μου λέτε, καταλήγω στο να απορρίψω την πρόταση της Nova, δεν έχω κάποιο νούμερο Nova για να δοκιμάσω την κάλυψη, δεν είμαι και σε φάση για πειράματα οπότε, μάλλον θα στραφω στη λύση της Vodafone. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...