Jump to content

Nova Home Internet 4G/5G


hercoulis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά τα ρούτερ αυτά τα δίνει καιρό, από εποχές WIND.

Ως προς την υπηρεσία, αν δεν ανταποκρίνεται στις ανάγκες σας, το δίκτυο στην περιοχή σας, προφανώς το κόβετε.

Είναι καλή υπηρεσία και σε καλή τιμή αλλά το δίκτυο θέλει πολλή δουλειά μέχρι να είναι σε θέση να το αντέξει μαζικά.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα μου είπαν ότι γίνετε μετατροπή από απλή adsl σε ασύρματο η vodafone αντίστοιχα δεν το κάνει αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Antonio21 said:

Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα μου είπαν ότι γίνετε μετατροπή από απλή adsl σε ασύρματο η vodafone αντίστοιχα δεν το κάνει αυτό. 

Κι εγώ αυτό έκανα.

Είχα adsl και με τον ίδιο αριθμό κλήσης με γύρισαν σε 4g.

Αλλά τι εννοείς πως η Vodafone δεν το κάνει αυτό; Ότι στην αντίστοιχη υπηρεσία της δεν δίνει δυνατότητα διατήρησης του ίδιου αριθμού;

Link to comment
Share on other sites

Ναι δυστυχώς μόνο με νέο αριθμό η φορητότητα. 

Εάν κάνω φορητήτα στη nova και αμέσως στην vodafone θα το κάνουν αλλά δεν θα μπω σε αυτή την διαδικασία όταν τελειώσει το συμβόλαιό στην vodafone θα δω πως κινηθώ. 

Link to comment
Share on other sites

On 9/8/2024 at 12:16 ΠΜ, nikkal said:

Update:

Ήρθε χθες τεχνικός και πάμε για αλλαγή ρούτερ, διότι κάνει συνεχόμενες αποσυνδέσεις από την κεραία (αυτό μου ειπαν πως σημαίνει η λυχνία στα δεξιά οταν εναλλάσσεται μεταξύ σταθερού λευκού και κόκκινου που αναβοσβήνει).

Συνεχίζεται...

Χθες παρελήφθη νέο ρούτερ, ίδιου τύπου με το προηγούμενο.

Λόγω των ημερών, δεν έγιναν ακόμα δοκιμές και μετρήσεις ταχύτητας.

Το λαμπάκι, πάντως, του σήματος δεν αναβοσβήνει. Ούτε έχω διαπιστώσει αναίτιες επανεκκινήσεις.

Καλή αυριανή!

Link to comment
Share on other sites

Το ZTE μου φαίνεται καλό router μετά από χρήση μερικών εβδομάδων.

Γνωρίζει κανείς τον κωδικό για super admin προνόμια στο λογισμικό; H Nova δεν τον δίνει.

Σχετικά με τη σύνδεση αυτή καθ'εαυτή, κάναμε ενεργοποίηση 5G Home Internet στην Καλλιθέα (Αθήνα) αλλά τα αποτελέσματα μέχρι τώρα είναι κάπως απογοητευτικά. Στο download δίνει εως 50-55 Mbps αλλά στο upload δεν ολοκληρώνει καν τη μέτρηση στο speedtest.net. Βάσει άλλων μετρήσεων (π.χ. βιντεοκλήση και ανέβασμα αρχείων στο OneDrive) δεν ξεπερνά το upload τα 2 Mbps. 

Όταν παραπονέθηκα μου είπαν πως υπάρχει πρόβλημα στην κεραία και βρίσκεται σε φάση επίλυσης. Δικαιολογίες; Τί να πω...

Θα κάνω μετρήσεις από Σεπτέμβρη πάλι και βλέπουμε. Πάντως, σε σχέση με τα 10/1 Mbps που έδινε η γραμμή ADSL είναι σιγουρα βελτίωση. Για Αθήνα ούτως η άλλως είναι μεταβατική λύση το 5G Home Internet, καθώς εγκαθιστούν οπτικές ίνες σε πολλές περιοχές πλέον. Όταν γίνουν διαθέσιμες στην περιοχή μας εντός του 2025, εννοείται πως θα αλλάξουμε πρόγραμμα σε FTTH 300/30 Mbps με την ίδια τιμή.

Edited by pan_nl
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. 

Στην Καλλιθέα σε ποια οδό σας το έδωσαν σας ευχαριστώ πολύ. 

 

Edited by Antonio21
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Antonio21 said:

Καλησπέρα σας. 

Στην Καλλιθέα σε ποια οδό σας το έδωσαν σας ευχαριστώ πολύ. 

 

Δοϊράνης χαμηλά, στο ύψος του Public.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, nikkal said:

Χθες παρελήφθη νέο ρούτερ, ίδιου τύπου με το προηγούμενο.

Λόγω των ημερών, δεν έγιναν ακόμα δοκιμές και μετρήσεις ταχύτητας.

Το λαμπάκι, πάντως, του σήματος δεν αναβοσβήνει. Ούτε έχω διαπιστώσει αναίτιες επανεκκινήσεις.

Καλή αυριανή!

Το δικό μου μπορεί να κάνει 3 επανεκκινήσεις σε μια ημέρα ή καμία σε 5 ημέρες από όσο είδα στους 2 μήνες που δουλεύει, δεν υπάρχει μοτίβο ούτε ώρας ούτε χρήσης ούτε θερμοκρασίας. Καλό ή κακό δε ξέρω.

Να προσθέσω ότι την Κυριακή που μας πέρασε είχα ξεφτίλα απόδοση με download στα 3Mbps και upload 0 και σήμα -117dB που δεν επανερχόταν με επανεκκίνηση. Ευτυχώς τη Δευτέρα είχε λυθεί.

Edited by Don_VitoCorleone
Link to comment
Share on other sites

https://www.qoltec.com/product/qoltec-4g-lte-antenna-omnidirectional-7dbi

Κάτι τέτοιο μπορεί να μπει στο ΖΤΕ;

Έχει νόημα;

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, pan_nl said:

Δοϊράνης χαμηλά, στο ύψος του Public.

Σας ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αποχαιρετισμός στα 50ρια Mbps στο 4G πακέτο, ήρθε και σε μένα ως φαίνεται χαμηλότερος κόφτης (ούτε καν 30Mbps που διαφημίζεται πλέον αντί 50 αρχικά) κι ας είμαι πολύ μακριά από τα 200GB κόφτη κατανάλωσης (που κι αυτός στο μηλιτό ήταν δεν αναγράφεται κάπου). Για να δούμε αν 1 Αυγούστου ανέβει πιο ψηλά η ταχύτητα μήπως κατέβασαν και τα GB υψηλής ταχύτητας στα...50GB ξέρω γω...

Δεν έκλεισα 2 μήνες κι άρχισαν οι περικοπές.

Screenshot_2024-08-29-21-58-06-322-edit_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2024-08-29-21-59-22-011-edit_com.opera.browser.jpg

Edited by Don_VitoCorleone
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Don_VitoCorleone said:

Αποχαιρετισμός στα 50ρια Mbps στο 4G πακέτο, ήρθε και σε μένα ως φαίνεται χαμηλότερος κόφτης (ούτε καν 30Mbps που διαφημίζεται πλέον αντί 50 αρχικά) κι ας είμαι πολύ μακριά από τα 200GB κόφτη κατανάλωσης (που κι αυτός στο μηλιτό ήταν δεν αναγράφεται κάπου). Για να δούμε αν 1 Αυγούστου ανέβει πιο ψηλά η ταχύτητα μήπως κατέβασαν και τα GB υψηλής ταχύτητας στα...50GB ξέρω γω...

Δεν έκλεισα 2 μήνες κι άρχισαν οι περικοπές.

Screenshot_2024-08-29-21-58-06-322-edit_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Screenshot_2024-08-29-21-59-22-011-edit_com.opera.browser.jpg

Πώς ξέρεις ότι πρόκειται για κόφτη, μπορεί να συνδέθηκες με κεραία χαμηλής ταχύτητας εκείνη τη στιγμή.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Από το επίπεδο σήματος που έχω αναφέρει πολλές φορές που είναι κορυφαίο στο παρόν τεστ, είμαι στην ίδια κεραία που έκανα και τα προηγούμενα τεστ που έχω ανεβάσει.

Μόλις έκανα ένα ακόμη τεστ, άκυρος ο συναγερμός, ξαφνικά οι ταχύτητες επανήλθαν

Screenshot_2024-08-29-23-23-39-178-edit_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

Edited by Don_VitoCorleone
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, Don_VitoCorleone said:

Από το επίπεδο σήματος που έχω αναφέρει πολλές φορές που είναι κορυφαίο στο παρόν τεστ, είμαι στην ίδια κεραία που έκανα και τα προηγούμενα τεστ που έχω ανεβάσει.

Μόλις έκανα ένα ακόμη τεστ, άκυρος ο συναγερμός, ξαφνικά οι ταχύτητες επανήλθαν

Screenshot_2024-08-29-23-23-39-178-edit_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

εάν καταναλώσουμε τα gb δεν έρχεται SMS? εγώ προσοπικα που έχω το 5g home το δουλεύω χωρίς προσοχή και με συχνά speedtest δεν έχει μπει ο κόφτης εδώ και κάνα μηνα

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, dimitris064 said:

εάν καταναλώσουμε τα gb δεν έρχεται SMS? εγώ προσοπικα που έχω το 5g home το δουλεύω χωρίς προσοχή και με συχνά speedtest δεν έχει μπει ο κόφτης εδώ και κάνα μηνα

Εσένα είναι στα 2TB.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, olympiakos7 GR said:

@MIKUΚαμία σχέση πλέον είναι 1 TB στο 5g home και η ταχύτητα πέφτει στα 15 Mbps

 

Πώς ακριβώς προκύπτει αυτό;

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

14/08 αντικαταστάθηκε το ρούτερ με νέο ίδιου τύπου (ΖΤΕ).

Τα προβλήματα αποσυνδέσεων έπαυσαν, αλλά οι ταχύτητες παραμένουν μέτριες.

Συνεχίζω τις συνεχόμενες μετρήσεις (δεν είχα ασχοληθεί καθόλου λόγω διακοπών) και από Δευτέρα νέα επικοινωνία με την εταιρεία.

Συνεχίζουμε...

Link to comment
Share on other sites

Για γέλια!!!

Μόλις γύρισα από την θάλασσα και το καινούριο router άρχισε τα ίδια!!!

Η λυχνία του σήματος εναλλάσσεται μόνιμα μεταξύ σταθερου λευκού και κόκκινου που αναβοσβήνει!!!!!

Χαχαχαχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δίκτυο από τα Lidl.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, nikkal said:

Για γέλια!!!

Μόλις γύρισα από την θάλασσα και το καινούριο router άρχισε τα ίδια!!!

Η λυχνία του σήματος εναλλάσσεται μόνιμα μεταξύ σταθερου λευκού και κόκκινου που αναβοσβήνει!!!!!

Χαχαχαχα!!!

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με εξοπλισμό zte στην Καλλιθέα Αττικής όταν είχα το 4g πρόγραμμα μόνο internet, από 4g το γύριζε σε Edge. 

Επίσης έκανε και επανεκκίνηση μόνο του καμία φορά. 

Το παράξενο είναι ότι μου το έκανε και με κάρτα vodafone Όχι τόσο συνχα αλλά το έκανε. 

Όταν το έδωσα όμως σε ένα φίλο δανεικό για 2 μήνες σε άλλη περιοχή μου είπε ότι ποτέ δεν κόλλησε. 

Τι να πω δεν ξέρω. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Antonio21 said:

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με εξοπλισμό zte στην Καλλιθέα Αττικής όταν είχα το 4g πρόγραμμα μόνο internet, από 4g το γύριζε σε Edge. 

Επίσης έκανε και επανεκκίνηση μόνο του καμία φορά. 

Το παράξενο είναι ότι μου το έκανε και με κάρτα vodafone Όχι τόσο συνχα αλλά το έκανε. 

Όταν το έδωσα όμως σε ένα φίλο δανεικό για 2 μήνες σε άλλη περιοχή μου είπε ότι ποτέ δεν κόλλησε. 

Τι να πω δεν ξέρω. 

Επανακινήσεις έκανε το προηγούμενο που μου είχαν δώσει. Αυτό μέχρι στιγμής μάλλον τις αποφεύγει!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα reset η λυχνία συνήλθε.

Το καλό της όλης ιστορίας είναι πως έχω γνωρίσει τουλάχιστον 35 υπαλλήλους της Nova και πλέον νιώθω κι εγώ μέλος της οικογενειας και κομμάτι αυτού του τηλεπικοινωνιακού κολοσσού.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...