Jump to content

XIAOMI 14 ULTRA - 16/512 Το ΑΠΟΛΥΤΟ camera phone


Tips2022
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε σεις, στα χαρτιά (βλ. dxomark) το βγάζουν 14ο...τι φάση;;; Όντως δε βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες ή κάτι δε μας λένε καλά αυτοί;

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Kostas_Ts_86 said:

Ρε σεις, στα χαρτιά (βλ. dxomark) το βγάζουν 14ο...τι φάση;;; Όντως δε βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες ή κάτι δε μας λένε καλά αυτοί;

Δεν τους τα εσκασαν μαλλον χοντρα.

Σε αυτο το site που αναφερεις μην δινεις σημασια.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό σπέρνει παντού, είμαι πάρα πολύ χαρούμενος που είχα την τύχη να το αποκτήσω και μπορείτε να ρωτήσετε ότι θέλετε για το συγκεκριμένο. 

Σχετικά με το Dxo και την ανάλυση του, μετά από 3000+ φωτογραφίες προσπαθώ να βρω την υστέρηση στο κλείστρο γιατί με το που πατήσω τη λήψη γίνεται ακαριαία, μήπως έχουν προβληματική συσκευή, μήπως βλέπουν κάτι που δεν μπορώ να δω εγώ ή μήπως ψάχνουν ψύλλους στα άχυρα για να βρουν κάτι αρνητικό. 

https://www.dxomark.com/xiaomi-14-ultra-camera-test/

Cons

Often noticeable shutter lag

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, ταξιδιωτης22 said:

Δεν τους τα εσκασαν μαλλον χοντρα.

Σε αυτο το site που αναφερεις μην δινεις σημασια.

Ποτέ δεν έδωσα σημασία, γι'αυτό και ρωτάω επειδή το έχετε και είμαι σίγουρος ότι έχετε αντίθετη άποψη. Στο μόνο που έπεσε μέσα είναι για το S24U....

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας και το s24 ultra Kai to iphone 15 pro max, οι φωτό του Xiaomi μου φαίνονται καλύτερες , πιο ρεαλιστικές, και με ποιο ωραία χρώματα.

Έχει σαφώς λιγότερο lag από το Samsung και παρόμοιο με του iphone...

Το ότι το κρατάω ακόμα και δεν ξαναγυρναω πίσω,  αυτό λέει πολλά...

Link to comment
Share on other sites

On 26/5/2024 at 4:24 ΜΜ, toxotis70 said:

To ότι το κρατάω ακόμα και δεν ξαναγυρναω πίσω,  αυτό λέει πολλά...

Περιμένεις να πουληθεί πρώτα για να γυρίσεις πίσω , αλλά δεν στο παίρνει κανένας 😛

Εγώ ξενέρωσα με την υποψία ότι θολώνουν οι φακοί αν το περιβάλλον έχει υγρασία , κάτι τέτοιο, μια φήμη που κυκλοφορησε , πριν έρθει το κινητό Ελλάδα. Μπορεί να είναι και ψέματα, αλλά η υποψία πάντα θα υπάρχει. Στα χαρτιά είναι ανώτερο κινητό απ' όσα κυκλοφορούν μέχρι στιγμής εδώ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αξίζει να κάνω μία αναφορά στο φοβερό ir blaster ο οποίος βρίσκεται στο module των καμερών στην πλάτη της συσκευής και όχι στο πάνω μέρος και είναι ο καλύτερος που έχω δοκιμάσει ποτέ σε κινητό. 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από μένα 😊

Έχω το Mi 11 ultra και σκέφτομαι να το αντικαταστήσω με το 14 ultra. Από θέμα μπαταρίας, πώς τα πάει; 

Link to comment
Share on other sites

Μέτρια. Ρουφάει πολύ η οθόνη και ο snapdragon  επεξεργαστής που δεν έχει κόφτη. 

Πάντως δηλώνω γενικά πάρα πολύ ευχαριστημένος από το τηλέφωνο. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, sakisss said:

Γειά σας και από μένα 😊

Έχω το Mi 11 ultra και σκέφτομαι να το αντικαταστήσω με το 14 ultra. Από θέμα μπαταρίας, πώς τα πάει; 

Εγώ να σου πω την αλήθεια από την μπαταρία δεν είμαι και τόσο ευχαριστημένος αλλά επειδή φορτίζει πάρα πολύ γρήγορα το ξεχνάω τελείως 

Link to comment
Share on other sites

Δε φορτίζει τόσο γρήγορα όσο το Xiaomi 11T Pro και θα ήθελα και ένα κλικ πάνω στη φωτεινότητα αλλά και πάλι είναι φανταστικό κινητό σε όλα όχι μόνο στη φωτογραφία και το βίντεο που εκεί δεν έχει αντίπαλο. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, tiniakos said:

Δε φορτίζει τόσο γρήγορα όσο το Xiaomi 11T Pro και θα ήθελα και ένα κλικ πάνω στη φωτεινότητα αλλά και πάλι είναι φανταστικό κινητό σε όλα όχι μόνο στη φωτογραφία και το βίντεο που εκεί δεν έχει αντίπαλο. 

Στο βίντεο θα ήθελα λίγο ποιο έντονο στα χρώματα!! 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχοντας το τηλέφωνο 1.5 μήνα και δηλώνοντας πολύ ευχαριστημένος από την αγορά μου θα γράψω δυο λόγια για την μπαταρία για την οποία γίνεται κουβέντα. 

Το κινητό είναι πύραυλος σε όλα του δεν κολλάει πουθενά προφανώς λοιπόν και αυτό απαιτεί μια αυξημένη κατανάλωση μπαταρίας. Η μπαταρία του μπορεί να σε βγάλει μια μέρα μπορεί και όχι έχει σημασία τι δουλεύεις και για πόσο, κάτι που από ότι βλέπω ισχύει σε όλα τα σύγχρονα κινητά με δυνατούς επεξεργαστές. Εγώ για παράδειγμα πάντα έχω τα κινητά μου με φουλ φωτεινότητα και με μόνιμα ανοικτά δεδομένα. Κάποιοι γενικοί κανόνες για εξοικονόμηση μπαταρίας όπως η επιλογή 4G δικτύου, η πιο χαμηλή φωτεινότητα και η επιλογή fhd ανάλυση στην οθόνη έχουν θετικό αντίκρυσμα στη διάρκεια της μπαταρίας. Υπάρχει και το φωτογραφικό κιτ που δίνει ένα 15% επιπλέον σαν powerbank. Δοκιμάζοντας το κινητό σε διακοπές και με πολλές ώρες στο δρόμο και με φωτογραφίες δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με τη μπαταρία. Μην ξεχνάμε ότι γεμίζει  μόλις σε 40 λεπτά με τον 90W φορτιστή του. 

Edited by tiniakos
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το κινητό χτύπαγε 42°C η μπαταρία όταν το φορτίζεις γρήγορη φόρτιση με το φορτιστή του και χωρίς να το χρησιμοποιώ εκείνη την ώρα, μήνα Απρίλιο με 20 βαθμούς θερμοκρασία περιβάλλοντος εντός σπιτιού... Και εξίσου εύκολα χτύπαγε 40 με 43 με χρήση κάμερας υπό ήλιο την ίδια περίοδο εξωτερική θερμοκρασία 20-22 βαθμοί... Δε θέλω να φανταστώ τώρα με τα 40αρια τι θα γινόταν..

Το έστειλα με συνοπτικές διαδικασίες έχω barbecue υγραερίου για τώρα το καλοκαίρι για τα κοψίδια... 

Έχω περάσει από S24 ultra, oneplus 12, 15 pro max, 14 ultra μέχρι και το Pixel 8 pro δεν ήταν τέτοια γκριλιέρα.. 

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής καμία υπερθέρμανση και κανένα θέμα με τη ζέστη ακόμη και κάτω από τον ήλιο και μέσα στο αμάξι χωρίς κλιματισμό. 

Όσον περνάει ο καιρός τόσο και πιο ευχαριστημένος είμαι από την επιλογή μου. 

Link to comment
Share on other sites

Από την μία ο ένας συμφοριτης το βαφτίζει γκριλιερα και από την άλλη ο άλλος συμφοριτης δροσερό το κινητό, εμείς τώρα τι να κρατήσουμε🤔?

Πάντως αν είχε καλύτερη αυτονομία θα πουλούσε σαν ζεστό ψωμάκι! 

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας κρίνει και αποφασίζει. 

Καλά έκανε ο φίλος και το έδωσε αν το ένιωθε ζεστό, η ζωή είναι μικρή για να μην είναι δροσερή. 

Στο θέμα της αυτονομίας ξαναλέω ότι είναι σχετικό. Αν πατάς γκάζι κάθε κινητό ρουφάει μπαταρία. Εγώ σε όλα μου τα κινητά είμαι με φουλ φωτεινότητα και όλα ανοικτά και δεδομένα φουλ οπότε δεν έχω βρει κάποιο να ξεχωρίζει σε αυτονομία. Βέβαια φορτίζει γρήγορα και έτσι εύκολα μπορείς να έχεις διαθέσιμο το κινητό όλο το 24ωρο. 

Είναι όμως τόσο καλό φωτογραφικά και τόσο βολικό το φωτογραφικό κιτ που πραγματικά αξίζει και με τι παραπάνω τα χρήματα του. 

Τώρα που το βρίσκεις σε αγγελίες σφραγισμένο κάτω από τα 1000 ευρώ είναι άριστη επιλογή. 

Link to comment
Share on other sites

Ολοκαίνουργια. Αυθεντική. 

Τη δίνω σε πολύ χαμηλή τιμή με μεταφορικά δικά μου για όποιον ενδιαφέρεται. 

 

IMG_20240724_134712.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες η μπαταρία έχει φτιάξει καθόλου που είναι το μελανό σημείο ή παραμένει στα ίδια? 

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια αλλά εγώ τη βρίσκω μια χαρά. 

Είπαμε οι Ferrari ρουφάνε παραπάνω βενζίνη αλλά είναι και οι πιο γρήγορες. 

Το κινητό είναι φανταστικό σε όλα του. 

Η καλύτερη αγορά που έχω κάνει. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να πω την αλήθεια το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι θέλω να ρυθμίσω τα λευκά να είναι πραγματικά λευκά χρώματα και χρώματα να είναι έντονα. Δυστυχώς δεν γίνεται αυτό το πράγμα έχω συνηθίσει από το iphone που εκεί πραγματικά το λευκό ήταν πολύ όμορφο παρόλα αυτά όμως το ανέχομαι. Το ότι ζεσταίνεται η συσκευή αυτό είναι δεδομένο ότι η μπαταρία της δεν είναι και η καλύτερη και αυτό δεδομένο είναι το ότι φορτίζει τόσο γρήγορα όμως πραγματικά με κάνει να τα ξεχνάω. 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Dimitris_w said:

Εγώ να πω την αλήθεια το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι θέλω να ρυθμίσω τα λευκά να είναι πραγματικά λευκά χρώματα και χρώματα να είναι έντονα. Δυστυχώς δεν γίνεται αυτό το πράγμα έχω συνηθίσει από το iphone που εκεί πραγματικά το λευκό ήταν πολύ όμορφο παρόλα αυτά όμως το ανέχομαι. Το ότι ζεσταίνεται η συσκευή αυτό είναι δεδομένο ότι η μπαταρία της δεν είναι και η καλύτερη και αυτό δεδομένο είναι το ότι φορτίζει τόσο γρήγορα όμως πραγματικά με κάνει να τα ξεχνάω. 

Για δοκίμασε αυτό 

 

Screenshot_2024-08-13-10-37-59-683_com.android.settings.jpg

Screenshot_2024-08-13-10-38-04-222_com.xiaomi.misettings.jpg

Screenshot_2024-08-13-10-38-14-321_com.xiaomi.misettings.jpg

Screenshot_2024-08-13-10-38-17-441_com.xiaomi.misettings.jpg

Screenshot_2024-08-13-10-38-19-979_com.xiaomi.misettings.jpg

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, panosfx said:

Για δοκίμασε αυτό 

 

Screenshot_2024-08-13-10-37-59-683_com.android.settings.jpg

Screenshot_2024-08-13-10-38-04-222_com.xiaomi.misettings.jpg

Screenshot_2024-08-13-10-38-14-321_com.xiaomi.misettings.jpg

Screenshot_2024-08-13-10-38-17-441_com.xiaomi.misettings.jpg

Screenshot_2024-08-13-10-38-19-979_com.xiaomi.misettings.jpg

Σε ευχαριστώ πολύ το έφτιαξα τώρα θα το δοκιμάσω στο σπίτι γιατί είμαι έξω και έχει πολύ ήλιο εάν και φαίνεται καλά θέλω να πάω και σπίτι να το δω. Της σύνθετες υφές της έχω ανενεργές.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...