Jump to content

Samsung Galaxy A55 5G


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

25 minutes ago, ALXGS said:

Καλησπέρα κι από εμένα. Το αγόρασα αρχές Αυγούστου για την σύζυγο. Της έχει σπάσει τα νεύρα το gps με τους χάρτες της google. Χάνει συνεχώς το σήμα, η αργεί να δώσει οδηγίες (λογικά γιατί δεν έχει σωστό σήμα gps) δοκίμασα τα πάντα που βρήκα στο διαδίκτυο. Επανεκκινήσεις, έσβησα τις ενημερώσεις, έδωσα στημ εφαρμογή φουλ δικαιώματα, να μην μπαίνει στην εξοικονόμηση μπαταρίας κτλ.... τίποτα. Το πρόβλημα παραμένει. Μίλησα με μια σαμσουνγκ και μου είπαν να το πάω εκεί να το βάλουν στο διαγνωστικό. Εγώ δεν πιστεύω ότι έχει θέμα η κεραία του gps, αλλά κάτι παίζει με το software. Επειδή δεν μπορώ να ψάξω σε όλες αυτές τις σελίδες αν έχει λυθεί το θέμα, μπορεί κάποιος εν τάχει να μου πει?

Τι να σου πώ φίλε μου.Εγω το αγόρασα για 2ο και για χρήση GPS κυρίως και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα.Δοκίμασε να το βάλεις να λειτουργεί με ρουτίνα.Οταν δηλαδή η εφαρμογή χάρτες ανοίγει να ενεργοποιείται και το GPS και αντίστροφα...

Ελπίζω να σου δουλέψει με τον τρόπο αυτό...και να παρακάμψεις το πρόβλημα αν είναι θέμα software...

 

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

A55   SM-A556

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, LAGGI said:

Τι να σου πώ φίλε μου.Εγω το αγόρασα για 2ο και για χρήση GPS κυρίως και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα.Δοκίμασε να το βάλεις να λειτουργεί με ρουτίνα.Οταν δηλαδή η εφαρμογή χάρτες ανοίγει να ενεργοποιείται και το GPS και αντίστροφα...

Ελπίζω να σου δουλέψει με τον τρόπο αυτό...και να παρακάμψεις το πρόβλημα αν είναι θέμα software...

 

Καλησπέρα. Επειδή έγραψες ότι το χρησιμοποιείς για gps ήθελα να ρωτήσω εάν κατά τη διάρκεια της χρήσης αυτής κρατάει τη φωτεινότητα του. Γιατί το δικό μου μόλις ανοίξω google maps (το πολύ 20 δευτερόλεπτα μετα) ρίχνει τη φωτεινότητα του πάρα πάρα πολύ! Σε σημείο να είναι σχεδόν αδύνατο να δω. Αυτά βέβαια το πρωί σε εξωτερικό χώρο. Το ίδιο κάνει και το Α52s και το Note 20 δύο φίλων. Κάτι πρέπει να γίνεται με την συγκεκριμένη εφαρμογή. Εμένα κάνει το ίδιο και με το uber. 

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω κι εγώ την εμπειρία μου με το gps, που το χρειάστηκα χθες και δεν δούλεψε. 

Έβαλα την διεύθυνση που ήθελα, έβγαλε την διαδρομή και τελικά δεν δούλευε, μου έβγαζε στην οθόνη searching for gps. 

Μου έσπασε τα νεύρα η αλήθεια είναι και καλά που ήμουν με το γιο μου και είχε το δικό του και πήγαμε στον προορισμό μας. 

Δεν φταίει όμως το κινητό. 

Η λύση (προσωρινή), πάτε στο play store και επιλέγετε το google maps και κάνετε uninstall και θα σας πάει στην αρχική εφαρμογή του κινητού (υποθέτω) που είχε όταν ήρθε.

Και θα δουλεύει μια χαρά μέχρι να το φτιάξει η google. 

Καρατσεκαρισμενο ότι δουλεύει. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό κοντά 3 μήνες.  Το θέμα με το GPS  κ τους χάρτες είναι κάνα μήνα τώρα μετά από κάποιες αναβαθμίσεις της εφαρμογής. Τον πρώτο καιρό δούλευε άψογα. Άρα δεν είναι θέμα της συσκευής. Είναι της εφαρμογής. Ίσως με τον,τρόπο,που λέει πιο πάνω ο φίλος δλδ να επαναφέρουμε τους χάρτες στην,αρχική τους μορφή δουλέψει. Αφαιρώντας τα update. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, spiros_kef said:

Καλησπέρα. Επειδή έγραψες ότι το χρησιμοποιείς για gps ήθελα να ρωτήσω εάν κατά τη διάρκεια της χρήσης αυτής κρατάει τη φωτεινότητα του. Γιατί το δικό μου μόλις ανοίξω google maps (το πολύ 20 δευτερόλεπτα μετα) ρίχνει τη φωτεινότητα του πάρα πάρα πολύ! Σε σημείο να είναι σχεδόν αδύνατο να δω. Αυτά βέβαια το πρωί σε εξωτερικό χώρο. Το ίδιο κάνει και το Α52s και το Note 20 δύο φίλων. Κάτι πρέπει να γίνεται με την συγκεκριμένη εφαρμογή. Εμένα κάνει το ίδιο και με το uber. 

Οχι,κανένα θέμα με τη φωτεινότητα.Πήγα οδικώς ταξίδι συνολικά 1200 χλμ σε διαστημα 3 ημερών και δεν ειχα κανένα πρόβλημα.Φωτεινότητα στο Auto...

Edited by LAGGI

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

A55   SM-A556

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, LAGGI said:

Οχι,κανένα θέμα με τη φωτεινότητα.Πήγα οδικώς ταξίδι συνολικά 1200 χλμ σε διαστημα 3 ημερών και δεν ειχα κανένα πρόβλημα.Φωτεινότητα στο Auto...

Ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, spiros_kef said:

Καλησπέρα. Επειδή έγραψες ότι το χρησιμοποιείς για gps ήθελα να ρωτήσω εάν κατά τη διάρκεια της χρήσης αυτής κρατάει τη φωτεινότητα του. Γιατί το δικό μου μόλις ανοίξω google maps (το πολύ 20 δευτερόλεπτα μετα) ρίχνει τη φωτεινότητα του πάρα πάρα πολύ! Σε σημείο να είναι σχεδόν αδύνατο να δω. Αυτά βέβαια το πρωί σε εξωτερικό χώρο. Το ίδιο κάνει και το Α52s και το Note 20 δύο φίλων. Κάτι πρέπει να γίνεται με την συγκεκριμένη εφαρμογή. Εμένα κάνει το ίδιο και με το uber. 

 

2 ώρες πριν, george_21 said:

Έχω το κινητό κοντά 3 μήνες.  Το θέμα με το GPS  κ τους χάρτες είναι κάνα μήνα τώρα μετά από κάποιες αναβαθμίσεις της εφαρμογής. Τον πρώτο καιρό δούλευε άψογα. Άρα δεν είναι θέμα της συσκευής. Είναι της εφαρμογής. Ίσως με τον,τρόπο,που λέει πιο πάνω ο φίλος δλδ να επαναφέρουμε τους χάρτες στην,αρχική τους μορφή δουλέψει. Αφαιρώντας τα update. 

Μίλησα πριν λίγο με Smartec και μου είπαν να μην ανησυχώ κι ότι δεν είναι πρόβλημα hardware, αλλά software και θα διορθωθεί άμεσα σε επόμενο update. Εχει βγάλει επίσημη ανακοίνωση η Samsung για το συγκεκριμένο μοντέλο επ' αυτού. Λίγη υπομονή μου είπαν.

Εγώ έκανα αυτό που διάβσα στο ίντερνε , να καταργήσω ενημερώσεις κτλ, αλλά δεν δούλεψε. Εκανα πολλά αλλά δεν....

Άρα περιμένω  την  ενημέρωση.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις πάντως.

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λειτουργεί στο δικό μου είναι να καταργήσω την ρύθμιση παραμετροποίησης της μπαταρίας στις ιδιότητες της εφαρμογής. Γενικά λύνει το πρόβλημα αλλά πάλι καμία δύο φορές εμφανίζεται. Με επανεκκίνηση του κινητού ξαναδιορθωνεται. Να επισημάνω πάντως ότι την ίδια συμπεριφορά έχει και με τους petal maps. Οπότε είτε είναι θέμα hardware είτε θέμα γενικών ρυθμίσεων. Ίδωμεν...

  Και για όσους θέλουν να μελετήσουν...

https://r2.community.samsung.com/t5/Galaxy-A/Samsung-A55-maps-gps-not-working/td-p/16852547

Edited by makisg4
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το GPS συμβαίνει και με τις άλλες εφαρμογές; Π.χ. το Waze;

Περιμένω να μου έρθει αύριο ή τη Δευτέρα, αλλά το GPS το χρειάζομαι να λειτουργεί

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, spiros_kef said:

Καλησπέρα. Επειδή έγραψες ότι το χρησιμοποιείς για gps ήθελα να ρωτήσω εάν κατά τη διάρκεια της χρήσης αυτής κρατάει τη φωτεινότητα του. Γιατί το δικό μου μόλις ανοίξω google maps (το πολύ 20 δευτερόλεπτα μετα) ρίχνει τη φωτεινότητα του πάρα πάρα πολύ! Σε σημείο να είναι σχεδόν αδύνατο να δω. Αυτά βέβαια το πρωί σε εξωτερικό χώρο. Το ίδιο κάνει και το Α52s και το Note 20 δύο φίλων. Κάτι πρέπει να γίνεται με την συγκεκριμένη εφαρμογή. Εμένα κάνει το ίδιο και με το uber. 

Μόλις το διάβασα και είδα ότι έγραψες και για τη συσκευή μου (A52s) και το τσεκαρα. Κανένα θέμα με GPS ακόμα και μέσα στο σπίτι εντοπίζει την τοποθεσία μου! 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή σε όλους εντοπίζει την τοποθεσία. Αν όμως του δώσεις διαδρομή και πατήσεις έναρξη πλοήγησης τότε ή μετά από λίγο κολλάει και βγάζει αναζήτηση gps

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, makisg4 said:

Στην αρχή σε όλους εντοπίζει την τοποθεσία. Αν όμως του δώσεις διαδρομή και πατήσεις έναρξη πλοήγησης τότε ή μετά από λίγο κολλάει και βγάζει αναζήτηση gps

Το δοκίμασα κι αυτό μέσα από το σπίτι με Google Maps. Ούτε αναζήτηση GPS κάνει, ούτε τίποτα. Ξεκινάει κατευθείαν η πλοήγηση. Μάλλον θέμα A55 είναι και όχι του GPS.

Edit: Ακόμα και με Here we Go, η πλοήγηση ξεκινάει κανονικά! 

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, evris2013 said:

Το δοκίμασα κι αυτό μέσα από το σπίτι με Google Maps. Ούτε αναζήτηση GPS κάνει, ούτε τίποτα. Ξεκινάει κατευθείαν η πλοήγηση. Μάλλον θέμα A55 είναι και όχι του GPS.

Edit: Ακόμα και με Here we Go, η πλοήγηση ξεκινάει κανονικά! 

Που το βρίσκουμε το Here we Go? 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, evris2013 said:

Μόλις το διάβασα και είδα ότι έγραψες και για τη συσκευή μου (A52s) και το τσεκαρα. Κανένα θέμα με GPS ακόμα και μέσα στο σπίτι εντοπίζει την τοποθεσία μου! 

Καλησπέρα! Μάλλον εγώ δεν περιέγραψα σωστά το πρόβλημα μου. Σε εμένα ευτυχώς δεν υπάρχει πρόβλημα με το gps. Βρίσκει αμέσως σήμα και η πλοήγηση (προς το παρόν τουλάχιστον) γίνεται κανονικά. Το μεγάλο όμως πρόβλημα που είπα ότι το έχουν και το Α52s και το note 20 και μάλλον όλα τα samsung είναι ότι αν προσπαθήσω να κάνω πλοήγηση η έστω να ψάξω κάτι στο Google maps και είναι πρωί η μεσημέρι με ήλιο τότε μετά από το πολύ 20 δευτερόλεπτα το κινητό με ότι ρύθμιση και να έχω δοκιμάσει ρίχνει μόνο του τη φωτεινότητα της οθόνης με αποτέλεσμα να μην μπορώ να δω σχεδόν τίποτε!!! Ενώ η μπάρα της φωτεινότητας είναι στο max η οθόνη είναι τόσο σκοτεινή που η πλοήγηση γίνεται με πάρα πολύ μεγάλη δυσκολία! Ενώ στην αντίστοιχη διαδικασία με το here maps η φωτεινότητα της οθόνης είναι η μέγιστη δυνατή. Σαν το κινητό να θέλει να προστατέψει τον εαυτό του από την υπερθέρμανση που ενδεχομένως θα προκύψει από τη χρήση του goigle maps. Ενώ με το here maps όλα δουλεύουν ρολόι. Για αυτό υποθέτω ότι κάτι γίνεται με τη samsung και τους χάρτες της google. 

10 minutes ago, spiros_kef said:

 

 

https://eu.community.samsung.com/t5/galaxy-s22-series/automatic-google-maps-dimming/td-p/5242835

https://r1.community.samsung.com/t5/others/google-maps-still-dims/td-p/15942967

Εδώ υπάρχει η περιγραφή του προβλήματος πολύ πριν βγει στην αγορά το Α55

32 minutes ago, anastasiah said:

Που το βρίσκουμε το Here we Go? 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.here.app.maps

Edited by spiros_kef
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, spiros_kef said:

Το μεγάλο όμως πρόβλημα που είπα ότι το έχουν και το Α52s και το note 20 και μάλλον όλα τα samsung είναι ότι αν προσπαθήσω να κάνω πλοήγηση η έστω να ψάξω κάτι στο Google maps και είναι πρωί η μεσημέρι με ήλιο τότε μετά από το πολύ 20 δευτερόλεπτα το κινητό με ότι ρύθμιση και να έχω δοκιμάσει ρίχνει μόνο του τη φωτεινότητα της οθόνης με αποτέλεσμα να μην μπορώ να δω σχεδόν τίποτε!!! Ενώ η μπάρα της φωτεινότητας είναι στο max η οθόνη είναι τόσο σκοτεινή που η πλοήγηση γίνεται με πάρα πολύ μεγάλη δυσκολία!

Τίποτα από όλα αυτά που αναφέρεις δεν κάνει το A52s, το δικό μου τουλάχιστον. Μήπως ισχύουν μόνο για το A55. Γιατί και οι πιο πολλοί με το A55 έχουν θέμα. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δοθείσης της ευκαιρίας δοκίμασα τους χάρτες και εγώ τώρα το πρωί ερχόμενος στη δουλειά. Εστίασε κατευθείαν, διαδρομή οκ με οδηγίες, φωτεινότητα επίσης. Δεν παρατήρησα δυσλειτουργία. Αγορασμένο από Πλαίσιο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, drivth said:

Καλημέρα, δοθείσης της ευκαιρίας δοκίμασα τους χάρτες και εγώ τώρα το πρωί ερχόμενος στη δουλειά. Εστίασε κατευθείαν, διαδρομή οκ με οδηγίες, φωτεινότητα επίσης. Δεν παρατήρησα δυσλειτουργία. Αγορασμένο από Πλαίσιο.

Καλημέρα.το ότι ρίχνει την φωτεινότητα για ψύλλου πήδημα όταν βρεθεί έξω στο φως οταν διαβάσει ότι αρχίζει να ζεσταίνεται το έχουν όλα τα samsung για προστασία ακόμη και η ναυαρχίδες το ίδιο διαβάζω και στο s24 ultra εγώ το είχα πλοήγηση 5 ώρες συνεχόμενες στις διακοπές αλλά το είχα στο παρμπρίζ να το χτυπάει ο παγωμένος αέρας και δεν έριξε καθόλου τη φωτεινότητα. Θέμα gps δεν έχω.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά έχω άλλη συσκευή αλλά αυτό που λέτε ότι δεν μπορείτε να δείτε μετά από μισό λεπτό ΔΕΝ είναι φυσιολογικό. Το s21fe με τον 888, που τον θάβουν ως ενεργοβόρο και θερμάστρα και σάπιο κλπ κλπ, δεν φτάνει σε σημείο να μην μπορώ να δω ούτε υπό καύσωνα στην παραλία. Την πρώτη στιγμή που θα ανάψει υπό έντονο φως, θα έχει εντελώς τέρμα φωτεινότητα, η οποία όντως δεν κρατάει πολύ, ένα-δύο λεπτά. Σίγουρα όσο το χρησιμοποιώ, κάποια στιγμή θα τη ρίξει κι άλλο αλλά χωρίς να έχω θέμα. Το πιο ακραίο που θυμάμαι να πρέπει απλά να βγάλω τα γυαλιά ηλίου για να βλέπω άνετα, αφού είχα λιώσει να παίζω με 41 βαθμούς.

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και μάλλον το δικό μου θα περάσει για έναν έλεγχο από τη Samsung. Πάντως το πρόβλημα με τη χαμηλή φωτεινότητα το έχω μόνο με τις εφαρμογές google maps και uber. 

Ευχαριστώ και πάλι!!!

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα σήμερα, μου αρέσει μέχρι τώρα.

Αλλά, με το διακόπτη που ανοίγει, όταν προσπάθησα να κάνω επανεκκίνηση δεν κάνει ούτε κλείνει, πως κλείνει παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

On 28/8/2024 at 8:41 ΜΜ, ALXGS said:

Καλησπέρα κι από εμένα. Το αγόρασα αρχές Αυγούστου για την σύζυγο. Της έχει σπάσει τα νεύρα το gps με τους χάρτες της google. Χάνει συνεχώς το σήμα, η αργεί να δώσει οδηγίες (λογικά γιατί δεν έχει σωστό σήμα gps) δοκίμασα τα πάντα που βρήκα στο διαδίκτυο. Επανεκκινήσεις, έσβησα τις ενημερώσεις, έδωσα στημ εφαρμογή φουλ δικαιώματα, να μην μπαίνει στην εξοικονόμηση μπαταρίας κτλ.... τίποτα. Το πρόβλημα παραμένει. Μίλησα με μια σαμσουνγκ και μου είπαν να το πάω εκεί να το βάλουν στο διαγνωστικό. Εγώ δεν πιστεύω ότι έχει θέμα η κεραία του gps, αλλά κάτι παίζει με το software. Επειδή δεν μπορώ να ψάξω σε όλες αυτές τις σελίδες αν έχει λυθεί το θέμα, μπορεί κάποιος εν τάχει να μου πει?

Είχε τύχει μέσα στον Αύγουστο σε μενα με το a55 και με τη σύζυγο με το a33.

Συμφωνώ μαζί σου ότι πρέπει να είναι θέμα software.

Με επανεκκίνηση έστρωσε 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, D_G said:

Το πήρα σήμερα, μου αρέσει μέχρι τώρα.

Αλλά, με το διακόπτη που ανοίγει, όταν προσπάθησα να κάνω επανεκκίνηση δεν κάνει ούτε κλείνει, πως κλείνει παιδιά;

Θα πας στις ρυθμίσεις- advanced features - side key και θα επιλέξεις το Power Off menu αντί του Bixby. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, D_G said:

Το πήρα σήμερα, μου αρέσει μέχρι τώρα.

Αλλά, με το διακόπτη που ανοίγει, όταν προσπάθησα να κάνω επανεκκίνηση δεν κάνει ούτε κλείνει, πως κλείνει παιδιά;

Ρυθμίσεις/Σύνθετες λειτουργίες/Πλαϊνό κουμπί/πιέστε παρατεταμένα και επιλέγεις Μενού απενεργοποιησης αντί του Bixbie

Αλλιώς κουμπί ενεργοποίησης και μείωση ήχου ταυτόχρονα...

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, jimlost said:

Αλλιώς κουμπί ενεργοποίησης και μείωση ήχου ταυτόχρονα...

Παλιά θυμάμαι πατούσες μόνο παρατεταμένα το on/off για επανεκκίνηση. Τώρα γιατί πρέπει να πατάς και τη μείωση ήχου μαζί;

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...