Jump to content

Samsung Galaxy A55 5G


George6633
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ώρες πριν, Nikos_96 said:

Ρε παιδιά σίγουρα έχει ξανααναφερθεί πολλές φορές, έψαξα λίγο πίσω αλλα δεν το βρήκα. Πώς φεύγει η γραμμή τέρμα κάτω στην οθόνη που έχω τις χειρονομίες αντί για τα κουμπιά; Ξέρει κάποιος να πεί στα γρήγορα;

Settings - display-navigation bar-more options-gesture hint off. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Siberian Tiger said:

Settings - display-navigation bar-more options-gesture hint off. 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση αλλα σε εμένα μετά το ''more options'' έχει μια μπάρα για την ευαισθησία των χειρονομιών δηλαδή πόσο θέλω να έχει ευαισθησία η πλαινή κίνηση απο το πλάι που πατάμε για πίσω. Άν θα είναι πολύ ή λίγο κατα μέσα. Κάτι για off που γράφεις δεν έχει..🤔

Edited by Nikos_96
Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Nikos_96 said:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση αλλα σε εμένα μετά το ''more options'' έχει μια μπάρα για την ευαισθησία των χειρονομιών δηλαδή πόσο θέλω να έχει ευαισθησία η πλαινή κίνηση απο το πλάι που πατάμε για πίσω. Άν θα είναι πολύ ή λίγο κατα μέσα. Κάτι για off που γράφεις δεν έχει..🤔

 

 

Screenshot_20240718_194619_Settings.jpg

Edited by Siberian Tiger
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κατεβάσεις το good lock από galaxy store κ μετά θα βρεις αυτό που λέει ο φίλος πιο πάνω. Γενικά μόλις το κατεβάσεις μπορείς να κάνεις παπάδες 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Siberian Tiger said:

 

Screenshot_20240501_181904_Settings.jpg

Screenshot_20240718_194619_Settings.jpg

Εμένα έχει αυτό με το ''lower.......higher'' αλλα η άλλη επιλογή λείπει.. Στο Α52 είχα καταφέρει να την βγάλω αυτή την γραμμή χωρίς το Good lock που λέει ο φίλος απο πάνω..

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Nikos_96 said:

Εμένα έχει αυτό με το ''lower.......higher'' αλλα η άλλη επιλογή λείπει.. Στο Α52 είχα καταφέρει να την βγάλω αυτή την γραμμή χωρίς το Good lock που λέει ο φίλος απο πάνω..

Έχεις την τελευταία ενημέρωση λογισμικού; 

Ίσως αυτό να παίζει ρόλο 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Siberian Tiger said:

Έχεις την τελευταία ενημέρωση λογισμικού; 

Ίσως αυτό να παίζει ρόλο 

Εννοείτε. .6,1 με security Ιουλίου. Δέν είναι αυτό. Σου λέω είχα καταφέρει να το αφαιρέσω αυτό και στο Α52. Κάτι άλλο φταίει που δεν μπορώ να το βρώ..

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!! Το πήρα τελικά, φαίνεται πολύ καλό και γρήγορο. Μια γρήγορη ματιά οι κάμερες έχουν πολλές ρυθμίσεις, βγάζει και σε πολύ σκοτεινό μέρος (του δίνει φως αφού τραβήξεις), η κατασκευή θυμίζει πολύ ακριβό κινητό. Θα ήθελα μια συμβουλή για φορτιστή. Αυτός είναι ο γρήγορος φαντάζομαι SAMSUNG WALL CHARGER 25W 3A USB TYPE-C WHITE + CABLE TYPE-C EP-T2510XW και αυτός ο αργός? SAMSUNG TRAVEL CHARGER EP-TA800NW 25WATT. Ποιον προτείνετε παρακαλώ? Ο EP-T800NW δεν είναι γρήγορος? Επίσης έχετε να προτείνει καμία θηκουλα? Έχω δει μια spigen crystal clear silicone 

Edited by johnycccccc
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, johnycccccc said:

Καλημέρα σε όλους!! Το πήρα τελικά, φαίνεται πολύ καλό και γρήγορο. Μια γρήγορη ματιά οι κάμερες έχουν πολλές ρυθμίσεις, βγάζει και σε πολύ σκοτεινό μέρος (του δίνει φως αφού τραβήξεις), η κατασκευή θυμίζει πολύ ακριβό κινητό. Θα ήθελα μια συμβουλή για φορτιστή. Αυτός είναι ο γρήγορος φαντάζομαι SAMSUNG WALL CHARGER 25W 3A USB TYPE-C WHITE + CABLE TYPE-C EP-T2510XW και αυτός ο αργός? SAMSUNG TRAVEL CHARGER EP-TA800NW 25WATT. Ποιον προτείνετε παρακαλώ? Ο EP-T800NW δεν είναι γρήγορος? Επίσης έχετε να προτείνει καμία θηκουλα? Έχω δει μια spigen crystal clear silicone 

Και οι δύο που γράφεις γρήγοροι είναι. Απλά ο ένας είναι με καλώδιο μαζί και ο άλλος όχι. Άν ψάχνεις απο το e shop τα έχει κάνει ψιλομαντάρα. Έχει και τον μαύρο 25άρι σε σχήμα ορθογώνιο που αυτού του τύπου ήταν οι 15 watt και σε μπερδεύει ενώ γράφει οτι είναι 25watt στην περιγραφή. Μάλλον έχουν βάλει λάθος εικόνα. Εγώ ξέρω οτι οι ορθογώνιοι είναι οι 15άριδες και οι οβάλ με έξοδο type C είναι οι 25άριδες...

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Nikos_96 said:

Και οι δύο που γράφεις γρήγοροι είναι. Απλά ο ένας είναι με καλώδιο μαζί και ο άλλος όχι. Άν ψάχνεις απο το e shop τα έχει κάνει ψιλομαντάρα. Έχει και τον μαύρο 25άρι σε σχήμα ορθογώνιο που αυτού του τύπου ήταν οι 15 watt και σε μπερδεύει ενώ γράφει οτι είναι 25watt στην περιγραφή. Μάλλον έχουν βάλει λάθος εικόνα. Εγώ ξέρω οτι οι ορθογώνιοι είναι οι 15άριδες και οι οβάλ με έξοδο type C είναι οι 25άριδες...

Στο site της samsung τον Τ800 τον ονομάζει φορτιστή τοίχου για υπερταχεία φόρτιση. Τον Τ2150 φορτιστή power adapter. Επίσης ήθελα να ρωτήσω μήπως χρειάζεται να πάρω την έκδοση με το καλώδιο, γιατί υπάρχει περίπτωση αυτό που έχει η συσκευασία να είναι το αργό? Δηλαδή είναι 3Α?

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Nikos_96 said:

Και οι δύο που γράφεις γρήγοροι είναι. Απλά ο ένας είναι με καλώδιο μαζί και ο άλλος όχι. Άν ψάχνεις απο το e shop τα έχει κάνει ψιλομαντάρα. Έχει και τον μαύρο 25άρι σε σχήμα ορθογώνιο που αυτού του τύπου ήταν οι 15 watt και σε μπερδεύει ενώ γράφει οτι είναι 25watt στην περιγραφή. Μάλλον έχουν βάλει λάθος εικόνα. Εγώ ξέρω οτι οι ορθογώνιοι είναι οι 15άριδες και οι οβάλ με έξοδο type C είναι οι 25άριδες...

Και πολύ σωστά τα έγραψες, έχω τον 25αρη και είναι ο οβάλ με την type c από το eshop

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 1 μήνα περίπου με το κινητό πρέπει να πω πως το σήμα είναι προβληματικό σε συγκεκριμένες καταστάσεις και  χειρότερο συνολικά σε σχέση με το Α52s που είχα πριν.
Αν είσαι στατικός κάπου το πιο πιθανό είναι ότι θα έχεις λειτουργικό 5G.
Αν η τοποθεσία είναι έστω και λίγο δύσκολη, πολύ εύκολα θα πέσεις σε edge και θα δυσκολευτεί πολύ για να ξαναπιάσει 5G. 
Να δώσω ένα παράδειγμα. Βγαίνω από συγκεκριμένο κτίριο στον Πειραιά. Στο ασανσέρ δεν παίζει σήμα με οποιοδήποτε κινητό. Αν έχω παρκάρει ακριβώς απέξω και συνδέσω το κινητό στο αυτοκίνητο σε ένα χώρο κάτω από το ταμπλό μου έχει τύχει να φτάσω Μεσογείων και να έχει μόνο 2G/Edge σήμα σε όλη τη διαδρομή. Μόλις σταματήσω και βγω από το αυτοκίνητο πιάνει κανονικά 5G. Αν στην αρχή στον Πειραιά περίμενα 20-30 δευτερόλεπτα να πιάσει 5G πριν μπω στο αυτοκίνητο, διατηρεί 5G σε όλη τη διαδρομή.
Μετά το τελευταίο update έχει λίγο βελτιωθεί στο να πιάσει σήμα και να κάνει εναλλαγή από 2G σε 5G, αλλά και πάλι δεν είναι ιδανικό.
Επίσης και το σήμα του gps δεν είναι το καλύτερο δυνατό.
Τουλάχιστον η σύνδεση με Edge σε φουλ σήμα είναι αρκετή για το google maps σε ταξίδι οπότε δεν χάνεις το χάρτη με την κίνηση, ενώ έχω και ένα web radio που ακούω σε 64Kbps bitrate το οποίο και αυτό μαζί με τους χάρτες παίζει μια χαρά με Edge - για αυτό στην αρχή δεν είχα παρατηρήσει κάτι.
Επειδή τα προβλήματα τουλάχιστον με παρατήρηση φαίνεται να είναι στις εναλλαγές ίσως υπάρχει περιθώριο για tweaking στο λογισμικό και να γίνει καλύτερη η κατάσταση με κάποιο update. Υπάρχουν αρκετές αναφορές στο εξωτερικό, οπότε είναι γενικευμένο και γνωστό θέμα.

Κατά τα άλλα το κινητό είναι σούπερ και απροβλημάτιστο. 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, crAss said:

Μετά από 1 μήνα περίπου με το κινητό πρέπει να πω πως το σήμα είναι προβληματικό σε συγκεκριμένες καταστάσεις και  χειρότερο συνολικά σε σχέση με το Α52s που είχα πριν.
Αν είσαι στατικός κάπου το πιο πιθανό είναι ότι θα έχεις λειτουργικό 5G.
Αν η τοποθεσία είναι έστω και λίγο δύσκολη, πολύ εύκολα θα πέσεις σε edge και θα δυσκολευτεί πολύ για να ξαναπιάσει 5G. 
Να δώσω ένα παράδειγμα. Βγαίνω από συγκεκριμένο κτίριο στον Πειραιά. Στο ασανσέρ δεν παίζει σήμα με οποιοδήποτε κινητό. Αν έχω παρκάρει ακριβώς απέξω και συνδέσω το κινητό στο αυτοκίνητο σε ένα χώρο κάτω από το ταμπλό μου έχει τύχει να φτάσω Μεσογείων και να έχει μόνο 2G/Edge σήμα σε όλη τη διαδρομή. Μόλις σταματήσω και βγω από το αυτοκίνητο πιάνει κανονικά 5G. Αν στην αρχή στον Πειραιά περίμενα 20-30 δευτερόλεπτα να πιάσει 5G πριν μπω στο αυτοκίνητο, διατηρεί 5G σε όλη τη διαδρομή.
Μετά το τελευταίο update έχει λίγο βελτιωθεί στο να πιάσει σήμα και να κάνει εναλλαγή από 2G σε 5G, αλλά και πάλι δεν είναι ιδανικό.
Επίσης και το σήμα του gps δεν είναι το καλύτερο δυνατό.
Τουλάχιστον η σύνδεση με Edge σε φουλ σήμα είναι αρκετή για το google maps σε ταξίδι οπότε δεν χάνεις το χάρτη με την κίνηση, ενώ έχω και ένα web radio που ακούω σε 64Kbps bitrate το οποίο και αυτό μαζί με τους χάρτες παίζει μια χαρά με Edge - για αυτό στην αρχή δεν είχα παρατηρήσει κάτι.
Επειδή τα προβλήματα τουλάχιστον με παρατήρηση φαίνεται να είναι στις εναλλαγές ίσως υπάρχει περιθώριο για tweaking στο λογισμικό και να γίνει καλύτερη η κατάσταση με κάποιο update. Υπάρχουν αρκετές αναφορές στο εξωτερικό, οπότε είναι γενικευμένο και γνωστό θέμα.

Κατά τα άλλα το κινητό είναι σούπερ και απροβλημάτιστο. 

Τι να το κάνεις να είναι κατά τα άλλα απροβλημάτiστο και να μην έχεις σήμα να μιλήσεις όταν το αγοράζεις για αυτόν τόν λόγο. Εμείς που αγοράσαμε το Α52S και το κρατάμε ακόμα είμαστε από τους τυχερούς γιατί τέτοιο κινητό δύσκολα θα ξαναβγάλει η samsung με τις τσιγκουνιές της και την προσκόλlηση στον exynos, εκτός αν οι άλλες εταιρείες είναι χαζές που χρησιμοποιούν τον snap, και επειδή το Α52s ήρθε τυχαία στην ευρώπη λόγω ελλείψεων στούς επεξεργαστές εκείνη την περίοδο, φανταστείτε τι κινητάρες βγάζουν για την αγορά της κίνας, και τι σαπίλα μας πουλάνε στην ευρώπη.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, johnycccccc said:

Καλημέρα σε όλους!! Το πήρα τελικά, φαίνεται πολύ καλό και γρήγορο. Μια γρήγορη ματιά οι κάμερες έχουν πολλές ρυθμίσεις, βγάζει και σε πολύ σκοτεινό μέρος (του δίνει φως αφού τραβήξεις), η κατασκευή θυμίζει πολύ ακριβό κινητό. Θα ήθελα μια συμβουλή για φορτιστή. Αυτός είναι ο γρήγορος φαντάζομαι SAMSUNG WALL CHARGER 25W 3A USB TYPE-C WHITE + CABLE TYPE-C EP-T2510XW και αυτός ο αργός? SAMSUNG TRAVEL CHARGER EP-TA800NW 25WATT. Ποιον προτείνετε παρακαλώ? Ο EP-T800NW δεν είναι γρήγορος? Επίσης έχετε να προτείνει καμία θηκουλα? Έχω δει μια spigen crystal clear silicone 

Σαμσουνγκ θήκη σε καλή τιμή https://www.plaisio.gr/tilefonia-tablet/aksesouar-gia-kinita/categories-thikes/samsung-thiki-back-cover-gia-samsung-galaxy-a55-diafani_4455096

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, boymanos said:

Τι να το κάνεις να είναι κατά τα άλλα απροβλημάτiστο και να μην έχεις σήμα να μιλήσεις όταν το αγοράζεις για αυτόν τόν λόγο. Εμείς που αγοράσαμε το Α52S και το κρατάμε ακόμα είμαστε από τους τυχερούς γιατί τέτοιο κινητό δύσκολα θα ξαναβγάλει η samsung με τις τσιγκουνιές της και την προσκόλlηση στον exynos, εκτός αν οι άλλες εταιρείες είναι χαζές που χρησιμοποιούν τον snap, και επειδή το Α52s ήρθε τυχαία στην ευρώπη λόγω ελλείψεων στούς επεξεργαστές εκείνη την περίοδο, φανταστείτε τι κινητάρες βγάζουν για την αγορά της κίνας, και τι σαπίλα μας πουλάνε στην ευρώπη.

Καλησπέρα στην παρέα. Εγώ με α35 και vodafone δεν έχω ακόμη τουλάχιστο θέμα με το 5g οι εναλλαγές γίνονται κανονικά δεν έχω διακοπτόμενες κλήσεις, αυτό που βλέπω μόνο είναι ότι το5g ξεσκίζει την μπαταρία. 

Τις ημέρες που το είχα σε 4g μόνο εφθανα σπίτι το απόγευμα προς βράδυ με 20% περισσότερο μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στο Α55 της συζύγου μόνιμα 4G το έχω και δεν έχει κανένα πρόβλημα με το σήμα  το 5G είναι παντελώς άχρηστο δεν προσφέρει τίποτα μόνο μπαταρία τρώει.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, Nikos_96 said:

Και οι δύο που γράφεις γρήγοροι είναι. Απλά ο ένας είναι με καλώδιο μαζί και ο άλλος όχι. Άν ψάχνεις απο το e shop τα έχει κάνει ψιλομαντάρα. Έχει και τον μαύρο 25άρι σε σχήμα ορθογώνιο που αυτού του τύπου ήταν οι 15 watt και σε μπερδεύει ενώ γράφει οτι είναι 25watt στην περιγραφή. Μάλλον έχουν βάλει λάθος εικόνα. Εγώ ξέρω οτι οι ορθογώνιοι είναι οι 15άριδες και οι οβάλ με έξοδο type C είναι οι 25άριδες...

Ναι έτσι ακριβώς είναι. Ο 25άρης είναι και μαύρος.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ξεκάθαρος. Πρόβλημα υπάρχει μόνο για το bandwidth των δεδομένων και μόνο σε συγκεκριμένα σημεία/καταστάσεις. Δεν μου έχει πέσει ποτέ κλήση ή να μην έχω σήμα καθόλου. Το ότι είναι χειρότερο από το Α52s που ήταν κορυφαίο δεν σημαίνει ότι είναι άχρηστο ή συνολικά προβληματικό. 

Link to comment
Share on other sites

Το οτι καταλαβαίνω το ζέσταμα στην πλάτη της συσκευής περισσότερο απο το Α52 είναι χάρη του exynos ή απο την αλλαγή απο πλαστικό σε γυαλί; Ίδια χρήση κάνω και στα δύο και χωρίς βαριές εφαρμογές όπως tik tok βίντεο, instagram και τέτοια. 

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Nikos_96 said:

Το οτι καταλαβαίνω το ζέσταμα στην πλάτη της συσκευής περισσότερο απο το Α52 είναι χάρη του exynos ή απο την αλλαγή απο πλαστικό σε γυαλί; Ίδια χρήση κάνω και στα δύο και χωρίς βαριές εφαρμογές όπως tik tok βίντεο, instagram και τέτοια. 

Θα έλεγα το δεύτερο. 

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, evris2013 said:

Θα έλεγα το δεύτερο. 

Καλημέρα 

Ξερει κάνεις αν υπάρχει google camera για εξινος;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, monster1971 said:

Καλημέρα 

Ξερει κάνεις αν υπάρχει google camera για εξινος;

Βρήκα αυτόν τον σύνδεσμο:

https://www.getdroidtips.com/download-google-camera-samsung-exynos-device/

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...