Jump to content

Realme 12 Pro/12 Pro Plus


tsimisde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Realme 12 Pro

 

Technology GSM / HSPA / LTE / 5G
   
  Announced 2024, January 29
Status Available. Released 2024, January 29
  Dimensions 161.5 x 74 x 8.8 mm (6.36 x 2.91 x 0.35 in)
Weight 190 g (6.70 oz)
SIM Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)
  IP65 dust/water resistant
  Type AMOLED, 1B colors, 120Hz, 800 nits (HBM), 950 nits (peak)
Size 6.7 inches, 108.0 cm2 (~90.4% screen-to-body ratio)
Resolution 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio (~394 ppi density)
  OS Android 14, Realme UI 5.0
Chipset Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm)
CPU Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55)
GPU Adreno 710
  Card slot No
Internal 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 512GB 12GB RAM
  Triple 50 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", PDAF, OIS
32 MP, f/2.0, 47mm (telephoto), 1/2.75", PDAF, OIS, 2x optical zoom
8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm
Features LED flash, HDR, panorama
Video 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS
  Single 16 MP, f/2.4, 24mm (wide)
Video 1080p@30fps
  Loudspeaker Yes, with stereo speakers
3.5mm jack No
  24-bit/192kHz Hi-Res audio
  WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band
Bluetooth 5.2, A2DP, LE
Positioning GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS
NFC Yes (market/region dependent)
Radio No
USB USB Type-C 2.0
  Sensors Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass
  Type 5000 mAh, non-removable
Charging 67W wired, 1-50% in 19 min (https://www.gsmarena.com/realme_12_pro-12810.php

 

Realme 12 Pro Plus

  Technology GSM / HSPA / LTE / 5G
  Dimensions 161.5 x 74 x 8.8 mm (6.36 x 2.91 x 0.35 in)
Weight 196 g (6.91 oz)
SIM Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)
  IP65 dust/water resistant
  Type AMOLED, 1B colors, 120Hz, 800 nits (HBM), 950 nits (peak)
Size 6.7 inches, 108.0 cm2 (~90.4% screen-to-body ratio)
Resolution 1080 x 2412 pixels, 20:9 ratio (~394 ppi density)
  OS Android 14, Realme UI 5.0
Chipset Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm)
CPU Octa-core (4x2.40 GHz Cortex-A78 & 4x1.95 GHz Cortex-A55)
GPU Adreno 710
  Card slot No
Internal 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM
  Triple 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, multi-directional PDAF, OIS
64 MP, f/2.8, 71mm, (periscope telephoto), 1/2.0", 0.7µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom
8 MP, f/2.2, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm
Features LED flash, HDR, panorama
Video 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS
  Single 32 MP, f/2.4, 22mm (wide)
Video 1080p@30fps
  Loudspeaker Yes, with stereo speakers
3.5mm jack No
  24-bit/192kHz Hi-Res audio
  WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band
Bluetooth 5.2, A2DP, LE
Positioning GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS
NFC Yes (market/region dependent)
Radio No
USB USB Type-C 2.0
  Sensors Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass
BATTERY Type 5000 mAh, non-removable
Charging 67W wired, 1-50% in 19 min (advertised)

 

Είπα να κάνω τη σχετική αναφορά επειδή σύμφωνα με την Ελληνική ιστοσελίδα της εταιρείας, στις 19 Μαρτίου έχουμε το λανσάρισμα των συσκευών αυτών. Η περιέργεια που έχω είναι η εξής, κατά πόσο βελτιωμένο είναι συγκριτικά με το 11αρι που κυκλοφόρησε το καλοκαίρι (πιστεύω ότι πολύ σύντομα έχει κυκλοφορήσει το διάδοχο μοντέλο, απορώ με ποια λογική γίνεται αυτο), φαίνεται να έχει καλύτερο επεξεργαστή αυτή τη φορά, το Pro Plus μοντέλο έχει περισκοπικο φακό.

Επίσης, έχω την αίσθηση ότι το 11 Pro Plus, παρόλο που διαφημίστηκε για τις φωτογραφικές του ικανότητες, θαρρώ ότι θα μπορούσε και καλύτερα, όταν συσκευές οι οποίες δεν φημιζόταν για τις ικανότητες της κάμερας, τα πήγαιναν καλύτερα, φωτογραφικά να δούμε πόσο διαφορετικό θα είναι το καινούργιο μοντέλο. 

Τέλος, η τιμή θα καθορίσει κατά πόσο ανταγωνιστικό θα είναι ως επιλογή το συγκεκριμένο, πιθανολογω ότι θα είναι ακριβότερο από το 11αρι, μένει να δούμε τι διαφορά τιμής θα έχουν, για να μην αλληλοκανιβαλιστούν πρωτίστως αλλά κυρίως, για να μπορέσει να μπει σφήνα στον ανταγωνισμό.

Στο εξωτερικό έχει κυκλοφορήσει επομένως, έχουμε μια εικόνα περί τίνος πρόκειται, δεν ξέρω αν μπορεί να θεωρηθεί ως πλήρης και ανταγωνιστική πρόταση στην κατηγορία, το τωρινό μοντέλο πάντως, κατά τη γνώμη μου, δεν είχε κάποιο ιδιαίτερα ανταγωνιστικό χαρακτηριστικό το οποίο το έκανε να ξεχωρίζει, πέραν από το παπατζιλίκι της κάμερας και της εμφάνισης. 

Γενικά, η σειρά με τα 12αρια, σε πράγματα φαίνεται να έχει κάνει downgrade, σε άλλα πράγματα όχι, οψομεθα όταν θα λανσαριστεί στη χώρα μας. Άκρως ενδιαφέρουσες οι νέες αποχρώσεις, υπάρχει περισσότερη ποικιλία φέτος και αυτό είναι για καλό. 

 

Edited by tsimisde
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ημέρα λανσαρισματος η σημερινή. 

Realme 12 Pro

Realme 12 Pro+

Προσωπικά μιλώντας, μου φαίνεται λίγο χαρακίρι η τιμή του 12 Pro+, το Pro φαίνεται πιο λογική επιλογή χρηματικά, το Pro+ ξεφεύγει θα έλεγα, κοντραρίζεται με την κορυφή της κατηγορίας τιμολογιακά, μένει να δούμε δοκιμές και reviews, κατά πόσο μπορεί να συγκριθεί και να τα βάλει με τους δυνατούς παίκτες στη midrange κατηγορία.....

Link to comment
Share on other sites

Όχι απλά καλή, είναι τιμή όνειρο βασικά για τη συγκεκριμένη συσκευή, όχι και 570€, είναι ανορθόδοξη η τιμολόγηση αν και για να λέμε και του στραβου το δίκιο, η συνεργασία με τον σχεδιαστή της Rolex και το γεγονός ότι πρόκειται για το πρώτο κινητό της κατηγορίας με περισκοπικο φακό, προϊδέασαν για μια τέτοια τιμολόγηση, παρόλα αυτά όμως, η τιμή στο Ισπανικό Amazon, ανταποκρίνεται καλύτερα στην πραγματικότητα.

ΟΜΩΣ, βλέποντας το λίγο καλύτερα, διαπιστώνω ότι η συγκεκριμένη τιμή, αφορά την έκδοση με τα 256 Gb, στην τιμή προ έκπτωσης, είναι στα 499, ακριβότερο από όσο το έχουμε εδώ. Επίσης, κοστίζει 570€ στη χώρα μας (στο Amazon Ισπανίας είδα ότι η ίδια έκδοση βγαίνει στα 535€, όχι μεγάλη διαφορά), δεν είναι τελικά τόσο ακριβό η μάλλον παράλογα ακριβό, αν σκεφτούμε ότι πρόκειται για την έκδοση με τα 512 Gb, το Redmi Note 13 Pro Plus στην αντίστοιχη έκδοση, είναι κάνα 20ρικο φθηνότερο επομένως, δεν ξεφεύγει πάρα πολύ από τα δεδομένα της κατηγορίας. Παρόλα αυτά, είναι ακριβότερο και από το Nord 3 το οποίο σε θέμα επιδόσεων, φυσάει, το 12 Pro Plus είναι υποδεέστερο επομένως, για σχεδίαση από Rolex, περισκοπικο φακό, vegan leather επένδυση κτλ, βγαίνει ακριβό το μαλλί....

Επίσης, δεν ξέρω φωτογραφικά πως τα πάει, απο τα όσα είδα σε reviews, στο βίντεο νομίζω ότι υστερεί, φαίνεται ότι η σταθεροποίηση δε λειτουργεί σωστά, πολύ κούνημα έχει το βίντεο. Δε λέμε να φτάσει σε επίπεδα iPhone, θα μπορούσε όμως να είναι καλύτερο σε αυτό το κομμάτι.

Γενικά, σε αυτά τα χρήματα, θα περίμενα κάτι καλύτερο από απλά κόλπα εντυπωσιασμού, περιμένουμε να δούμε βέβαια και τις γνώμες αγοραστών....

Edited by tsimisde
Link to comment
Share on other sites

Ας μας πεί κάποιος γιατί ενώ επίσημα έχει 570€ (φυσιολογικό να είναι ακριβότερο), όπως είναι λογικό στο σκρουτζομάγαζο και στο best price ανέκαθεν όλα τα μοντέλα έχουν 90€-100€ κάτω απο την επίσημη τιμή δηλαδή 490€..Ένα μαγαζί όμως το JMC Tech έχει πάντα απο τις φθηνότερες τιμές και το συγκεκριμένο το έχει αυτή την στιγμή 360€!!! Είναι αξιόπιστο μαγαζί; Το πακέτο που έρχεται έχει την σωστή έκδοση μοντέλου; Γιατί είναι πολύ παράξενο να υπάρχει τέτοια διαφορά απο τα υπόλοιπα μαγαζιά και ειδικά απο τα επίσημα με τις επίσημες τιμές... Δηλαδή 210€ διαφορά;;🤔

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βρίσκω από κίνα στα 230 ευρώ και το σκέφτομαι. Αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να flashαρω global rom και δεν θέλω να τα σκαλιζω και πολύ.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, chrisito said:

Εγώ το βρίσκω από κίνα στα 230 ευρώ και το σκέφτομαι. Αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να flashαρω global rom και δεν θέλω να τα σκαλιζω και πολύ.

Ποιο σαητ;

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, mylw_4 said:

Ποιο σαητ;

μέσω pandabuy. Στην αναζήτηση θα πληκτρολογήσεις realme 12 pro+, θα επιλέξεις το taobao και θα σου βγάλει τιμή 255$

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...