Jump to content

[Επίσημο] Nokia N80 (Pre-Release)


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κοίτα.. Αγοράζουμε κινητό τηλέφωνο με κάμερα, και όχι κάμερα με κινητό τηλέφωνο!

 

Αν θες εσυ και όλοι οι άλλοι μπορείτε να πάρετε SE ή και ακόμα καλύτερα ψηφιακή με autofocus, φακό Carl Zeiss και ό,τι άλλο θέλετε...

 

Τα 3MPixel, ο φακός CMOS και το Macro Mode είναι υπεραρκετά για τις λειτουργείες που προσφέρει η συσκευή!;)

 

ontws...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κ μεις ναι,αγοράζουμε κινητό με κάμερα αλλά θα μας απαγορεύσεις να ζητάμε πάντα το κάτι καλύτερο από την κάμερα του κινητού μας?Δηλαδή όσοι παίρνουν Κ750ι παίρνουν ψηφιακή αντί κινητό?Απλά ζητάμε το κάτι καλύτερο!Δηλαδή εσένα θα σε χάλαγε αν σου πρόσφερε και carl-zeiss φακό?Μην γίνεσαι φανατισμένος κώστα...
Link to comment
Share on other sites

dn paei etsi (nomizw).. to k800 as poume, 8a vgei e3 arxhs me thn logikh tou imaging thlefwnou, gi ayto to vlepeis me tetoious fakous, 3,2mp, focus, klp klp

to n80 (ap oso 3erw) dn 8a einai ena imaging kinhto, dld dn exei fwtografiko prosanatolismo, alla ena genikotera high-end kinhto..

Link to comment
Share on other sites

Ok,άρα δεν πρέπει να αποζητάμε το τέλειο,αλλά απλά ένα γενικά high-end κινητό!Δηλαδή εσάς ένας nikon/carl zeiss φακός θα σας χάλαγε!

Οι φακοί νομίζω πως είναι nikkor και όχι nikon. :p

Τέσπα, συμφωνω ώς ένα σημείο με τον druides αφού το n80 δεν φτιάχτηκε σαν imaging phone, φτιάχτηκε ως high end smartphone που δίνει έμφαση στις imaging λειτουργίες του. :)

Link to comment
Share on other sites

Ας συμβιβαστουμε λοιπον με τα χαρακτηριστικα του Ν80,και ας παραμεινουμε

στο θεμα μας .:wink:

Θα πω για μια ακομα φορα, οτι ο καθενας μπορει να κρινει τι θελει και τι οχι απο μια

συσκευη και στην συνεχεια αποφασιζει.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όσο σκέφτομαι την επικείμενη κυκλοφορία του Ν80, αν συγκρίνεις οποιοδήποτε κινητό της Nokia (είτε smartphone είτε Series 40 είτε οτιδήποτε άλλο) με τα Cyber-shot κινητά που έχει αναγγείλει η Sony-Ericsson, είναι κρίμα μια τόσο μεγάλη εταιρία όπως η Nokia να μην έχει ακόμα αποφασίσει να εξοπλίσει τις καινούργιες της συσκευές με καλύτερους φακούς. Και φυσικά αναφέρομαι στο auto-focus, που είναι ένα χαρακτηριστικό αναμενόμενο από τους απαιτητικούς χρήστες, το οποίο λάμπει δια της απουσίας του στο Ν80. Εγώ θα περίμενα, ως απάντηση στα super camera-phones της Sony-Ericcson, να είχε συνάψει η Nokia συμφωνία συνεργασίας με κάποιον γνωστό κατασκευαστή φωτογραφικών μηχανών (π.χ. Nikon) προκειμένου να εισάγει καλύτερης τεχνολογίας φακούς στα κινητά της ώστε να γίνει πιο ανταγωνιστική.

 

Έχεις απολυτο δίκιο φίλε panosz75,που θα πάει θα αναγκαστεί κάποια στιγμή και η ΝΟΚΙΑ να ενσωματώσει μια σωστή κάμερα στα κινητά της..

Μην ξεχνάς πως οι σοβαροί πελάτες και αυτοί που μπορούνε να διαθέσουνε 600 ευρώ για μια συσκευή και είναι μιας σοβαρής ηλικίας και επαγγελματικής υπόστασης αποζητούν και μια σοβαρή κάμερα να υπάρχει στο κινητό τους για να μπορούν ανα πάσα στιγμή να φωτογραφήσουν κάτι που έχει να κάνει με την δουλεία τους(όπως π.χ ένα κτίριο εαν είναι μηχανικοί ή αρχιτέκτονες)χωρίς να έχουν πάντα στο μυαλό τους πως πρέπει να έχουνε παντοτε μαζί τους μια ψηφιακή μηχανή..όπως π.χ εγώ.

Το κ750 που είχα μαζί με την CANON IXUS 50 την οποία και έχω ακόμα,ήτανε πραγματικά χρήσιμα εργαλεία για την δουλειά μου.

Προς το παρόν πάμε για Ν80 και κ800 μαζί..ενώ θα μπορούσα να αποφύγω το κ800..:)

Link to comment
Share on other sites

Η ενσωμάτωση όμως μιας πιο εξειδικευμένης κάμερας, ανεβάζει μοιραία και το κόστος της συσκευής. Πολλοί έχουν σχολιάσει την τιμή του Ν80 λέγοντας πως 580 ευρώ για ένα κινητό είναι ήδη αρκετά χρήματα. Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. Το Ν80 έτσι όπως ακριβώς είναι, κατά την άποψή μου είναι τέλειο.

 

Συμφωνώ με το σχόλιο του panosz75 κατά το πρώτο μέρος του. Οτι δηλαδή θα έπρεπε η Nokia να είχε κινητοποιηθεί και να είχε ήδη παρουσιάσει imaging phones (όπως το Ν90 δηλαδή). Βέβαια ποτέ δεν είναι αργά και ίσως προτρέχουμε κιόλας γιατί την Πέμπτη ξεκινάει η διεθνής έκθεση Cebit οπού αναμένεται να παρουσιαστούν αρκετές συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

Η ενσωμάτωση όμως μιας πιο εξειδικευμένης κάμερας, ανεβάζει μοιραία και το κόστος της συσκευής. Πολλοί έχουν σχολιάσει την τιμή του Ν80 λέγοντας πως 580 ευρώ για ένα κινητό είναι ήδη αρκετά χρήματα. Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. Το Ν80 έτσι όπως ακριβώς είναι, κατά την άποψή μου είναι τέλειο.

 

Συμφωνώ με το σχόλιο του panosz75 κατά το πρώτο μέρος του. Οτι δηλαδή θα έπρεπε η Nokia να είχε κινητοποιηθεί και να είχε ήδη παρουσιάσει imaging phones (όπως το Ν90 δηλαδή). Βέβαια ποτέ δεν είναι αργά και ίσως προτρέχουμε κιόλας γιατί την Πέμπτη ξεκινάει η διεθνής έκθεση Cebit οπού αναμένεται να παρουσιαστούν αρκετές συσκευές.

 

Συμφωνώ φίλε mirrorofsorrow αλλα δεν νομίζω πως κάποιος ο οποίος είναι διατεθημένος να επενδύση 580 ευρώ για το Ν80 να μην είναι εξίσου διατεθημένος να δώσει ακόμα 50 με 80 ευρώ επιπλέον για να πάρει το Ν80 με την κάμερα του Κ800 λόγου χάρη...

Link to comment
Share on other sites

Edit:

(Αφού κι εγώ με τη σειρά μου αφαίρεσα την αναφορά μου στο post#1107, ας έρθουμε στην ουσία του πράγματος)

 

H ανησυχία μου έγκειται στο ότι σαν χρήστης κινητού με Symbian λειτουργικό, με ενδιαφέρει η εξέλιξη των μηχανημάτων αυτού του τύπου, και επειδή το Ν80 είναι στο στόχαστρό μου ως επόμενο ίσως κινητό μου, εξέφρασα την άποψή μου για το τι επιπλέον θα ήθελα να έχει για να το θεωρώ οκοληρωμένο.

Ανήκω σ'αυτούς που πιστεύουν ακράδαντα ότι άπαξ και ζήσεις κάποια χρονική περίοδο με κινητό ανοιχτού λειτουργικού (Symbian, Pocket PC ή οτιδήποτε άλλο), πολύ δύσκολα γυρνάς σε κινητά κλειστού λειτουργικού, όπως είναι τα καινούργια cyber-shot κινητά της Sony-Ericsson.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

ontos h analisi fainetai kali se sxesi me k800 kai v903 omos?kai oxi mono se sxesi me tin kamera genikotera san olokliromeno kinito pio apo ta tria?
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ontos h analisi fainetai kali se sxesi me k800 kai v903 omos?kai oxi mono se sxesi me tin kamera genikotera san olokliromeno kinito pio apo ta tria?

 

Για οποιοδήποτε τομέα πλην κάμερας και οθόνης, δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Το Ν80 είναι Smartphone με λειτουργικό Symbian OS v9.1 platform Series 60, τα άλλα δύο είναι με κλειστό λειτουργικό.

Για τη σύγκριση κινητών με κλειστό λειτουργικό σε σχέση με αυτά με ανοιχτό λειτουργικό (Symbian, Windows Mobile, Pocket PC, Palm κλπ), θα έλεγα να απευθυνθείς στους Διαξιφισμούς:

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=34

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι λίγο άσχετο...

 

αν το βγάλει η Vodafone σε live! έκδοση, τι γίνεται? Εχει κανεις ας πουμε το Ν70 να μας πει τι αλλαζει / τι κλειδωνει στο κινητό ?

 

Το εικονιδιο του live! ας πουμε προστίθεται απλά μέσα στο μενού?

:X
Link to comment
Share on other sites

Το εικονιδιο του live! ας πουμε προστίθεται απλά μέσα στο μενού?

 

Ακριβως . Δεν θα εχει κατι κλειδωμενο το Ν80,οπως τα Ν70,6680 κλπ.

Το πολυ πολυ ,κανενα σηματακι να εχει στην προσοψη και ετοιμες ρυθμισεις ,shortcuts κλπ

(ποσες μεινανε ? καλος πολιτης :) )

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Τώρα επειδή αναρωτιόμουνα, έτσι εγκυκλοπαιδικά, με την περίπτωση των symbian κινητών, το λογισμικό του Vodafone Live! Menu είναι μέρος του λειτουργικού συστήματος και επομένως βρίσκεται στην flash ROM (drive Z:\) ή είναι ακόμα ένα .sis πρόγραμμα το οποίο κάλλιστα μπορεί να απεγκαταστήσει o χρήστης από μόνος του?

 

Ακόμα και στην πρώτη περίπτωση, φαντάζομαι, με φόρτωση μιας αναβάθμισης από τη Nokia, Vodafone Live άντε γεια, έτσι???

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Έχεις απολυτο δίκιο φίλε panosz75,που θα πάει θα αναγκαστεί κάποια στιγμή και η ΝΟΚΙΑ να ενσωματώσει μια σωστή κάμερα στα κινητά της..

Μην ξεχνάς πως οι σοβαροί πελάτες και αυτοί που μπορούνε να διαθέσουνε 600 ευρώ για μια συσκευή και είναι μιας σοβαρής ηλικίας και επαγγελματικής υπόστασης αποζητούν και μια σοβαρή κάμερα να υπάρχει στο κινητό τους για να μπορούν ανα πάσα στιγμή να φωτογραφήσουν κάτι που έχει να κάνει με την δουλεία τους(όπως π.χ ένα κτίριο εαν είναι μηχανικοί ή αρχιτέκτονες)χωρίς να έχουν πάντα στο μυαλό τους πως πρέπει να έχουνε παντοτε μαζί τους μια ψηφιακή μηχανή..όπως π.χ εγώ.

Το κ750 που είχα μαζί με την CANON IXUS 50 την οποία και έχω ακόμα,ήτανε πραγματικά χρήσιμα εργαλεία για την δουλειά μου.

Προς το παρόν πάμε για Ν80 και κ800 μαζί..ενώ θα μπορούσα να αποφύγω το κ800..:)

 

oxi aparaithta.. 8a ferw kai pali se paradeigma..

to m600i pou 8a vgei se ligo kairo, einai ena kinhto thlefwno (uiq, qwerty, klp klp) pou exei ka8ara eppagelmatiko prosanatolismo. mono pou.. dn exei ka8olou kamera.. kai as einai kai 3g.. giati apey8ynetai se enan eppagelmatia tou opoiou dn tou xreiazetai/epitrepetai h katoxh cameras;)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα επειδή αναρωτιόμουνα, έτσι εγκυκλοπαιδικά, με την περίπτωση των symbian κινητών, το λογισμικό του Vodafone Live! Menu είναι μέρος του λειτουργικού συστήματος και επομένως βρίσκεται στην flash ROM (drive Z:\) ή είναι ακόμα ένα .sis πρόγραμμα το οποίο κάλλιστα μπορεί να απεγκαταστήσει o χρήστης από μόνος του?

 

Ακόμα και στην πρώτη περίπτωση, φαντάζομαι, με φόρτωση μιας αναβάθμισης από τη Nokia, Vodafone Live άντε γεια, έτσι???

 

Δεν παει ετσι. Η Νοκια σου βαζει παλι το νεοτερο live! λογισμικο. Απαγορευεται να το αφαιρεσει. Υπαρχουν ομως ειδικα μαγαζακια που στο κανουν για 15€. Μετα ξυνεις και το σηματακι απο την προσωψη και εισαι jet:p

Link to comment
Share on other sites

Δεν παει ετσι. Η Νοκια σου βαζει παλι το νεοτερο live! λογισμικο. Απαγορευεται να το αφαιρεσει. Υπαρχουν ομως ειδικα μαγαζακια που στο κανουν για 15€. Μετα ξυνεις και το σηματακι απο την προσωψη και εισαι jet:p

εχει ξαναειπωθει αυτο αλλα δεν ισχυει. και στο τελευταιο το Ν70 δεν ειχαν προβλημα τα παιδια :).

panosz75, το live! μενου υπαρχει στη rom αλλα φυσικα βγαινει με αναβαθμιση :)

Link to comment
Share on other sites

εχει ξαναειπωθει αυτο αλλα δεν ισχυει. και στο τελευταιο το Ν70 δεν ειχαν προβλημα τα παιδια :).

panosz75, το live! μενου υπαρχει στη rom αλλα φυσικα βγαινει με αναβαθμιση :)

 

Αυτό φαντάστηκα κι εγώ! :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

εχει ξαναειπωθει αυτο αλλα δεν ισχυει. και στο τελευταιο το Ν70 δεν ειχαν προβλημα τα παιδια :).

panosz75, το live! μενου υπαρχει στη rom αλλα φυσικα βγαινει με αναβαθμιση :)

Τοτε συγγνωμη για την παραπληροφορηση. Απλα ετσι γινεται στα UIQ και φανταστηκα οτι το ιδιο ειναι κι εδω:X

Link to comment
Share on other sites

Σε τουλαχιστον 5-6 διαφορετικα Nokia Shops, οταν εχω παει για αναβαθμιση κινητο Live, τους ζητησα να μου το αναβαθμισουν με την unbranded εκδοση και το εκαναν ΚΑΙ ευχαριστως ΚΑΙ δωρεαν! Δεν εχετε παρα να κανετε δοκιμη!;)

 

Το επιβεβαιώνω κι εγώ. Και στο δικό μου Ν70 έγινε το ίδιο... Με ρώτησε μάλιστα αν θέλω την vodafone έκδοση ή την unbranded. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

παντως απο νοκια shop που μιλησα εγω..μου ειπαν τον μαι θα ερθει το κινητακι αυτο.

και εγω απαντησα ζησε μαι να φας τριφυλλι...

δεν γινεται να το προτεινουν στο 1ο τετραμηνο και να το τρεναρουν τοσο!

αν ειναι να παρουμε SE w900i.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως νομίζω ότι το σημαντικό θέμα που πρέπει να συζητάμε καθώς το Ν80 ανήκει στην νέα γενιά Symbian είναι το Symbian Signed και αν θα μπορούμε τελικά στα καινούργια αυτά τηλέφωνα να παίξουμε τα καινούργια μας τηλεφώνα και να εγκαταστήσουμε τις αγαπημένες μας εφαρμογές. Γιατί εάν αυτό δεν λυθεί και πρέπει ο καθένας να πληρώνει αρκετέ χρήματα για εφαρμογές στο κινητό τότε νομίζω ότι το Symbian από ανοικτό λογισμικό θα γίνει "κλειστό". Πάντως εγώ στο http://www.symbiansigned.com που έιναι το επισήμο site για symbian εφαρμογές διάβασα αυτό:

 

 

 

 

 

Symbian Signed applications install without such a warning which makes the experience for end users significantly better.

 

Potential changes in the development process

 

Certification is the means by which such software makes the transition from the developer community to the commercial world. However, there needs to be a means for developers to run applications without signing, both as part of the development process and to permit those with the technical skill to share ideas (e.g. developer groups at universities). Under normal circumstances this is not a problem as all phones allow installation of unsigned applications (usually with a warning). It is possible, however, in the future that some operators may require that only signed applications can be installed on phones supplied to their networks. In this case, the operators and phone makers will need to take steps to support the developer community. Generally this is achieved by providing “unlocked phones”. Alternatively, there are opportunities in principle to integrate capabilities into the development tools (IDEs) that allow developers to install unsigned applications directly from the development tools. The choice of the most appropriate mechanism is an issue for the operators/phone makers. This will allow the developer community to develop applications even on phones that may normally restrict the installation of unsigned apps.

[sIGPIC][/sIGPIC] N e m e s o k l a s ! ! !

 

Mobile History: Sony Erricson T630, Siemens S65, Qtek S100, Nokia N80 ... and finally N95!

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...