Jump to content

Matrix Movies


astrolabos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την είδα κι εγώ σήμερα... Ότι περίμενα ήταν, ένα καλό τέλος, όχι όμως τίποτα εξαιρετικό. Για sequel ήταν πολύ καλό. Σίγουρα πρέπει να το ξαναδώ για να καταλάβω μερικά σημεία. Τσεκάρετε σε μερικές μέρες το site της υπογραφής μου, θα ανανεωθεί με πολλά νέα στοιχεία.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 190
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ε ψιλοάσχετο... Όσοι ψάχνουν τα "καλά" κομμάτια που ακούστηκαν στο Revolution και ανάμεσα σε αυτά το τραγούδι τίτλων τέλους... (btw έμεινε το σινεμά μόνο για να το ακούσει... απίστευτο...)

 

Don Davis - Navras :cool: :cool: :cool:

Don Davis vs Juno Reactor - Tetsujin :cool: :cool:

 

Σαν ταινία μου άρεσε, σαν Sequel άξιζε, αλλά πνευματικά με κούρασε περισσότερο το 2ο... ;)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Mythozz

 

Ε ψιλοάσχετο... Όσοι ψάχνουν τα "καλά" κομμάτια που ακούστηκαν στο Revolution και ανάμεσα σε αυτά το τραγούδι τίτλων τέλους... (btw έμεινε το σινεμά μόνο για να το ακούσει... απίστευτο...)

 

Don Davis - Navras :cool: :cool: :cool:

Don Davis vs Juno Reactor - Tetsujin :cool: :cool:

 

Σαν ταινία μου άρεσε, σαν Sequel άξιζε, αλλά πνευματικά με κούρασε περισσότερο το 2ο... ;)

 

Εμένα γιατί δε μου άρεσε και έφυγα; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον hunk

 

Wirelessly posted (siemens s55: SIE-S55/16 UP.Browser/6.1.0.5.c.4 (GUI) MMP/1.0)

 

kai pali omws an ola einai eikonika teleia kapoia stigmh den tha thelhsei kapoios na bgei apo auto to matrix opws thelisan na bgoun apo to prohgoumeno?isws otan h oracle rwthse ti tha ginei me osous theloun na bgoun apo to matrix na enoouse to matrix auto...ok happy ending me erwthmata omws...

 

 

Πιστεύω πως τα έχεις μπερδέψει λίγο... :confused:

 

Στην σκηνή στο τέλος με την Oracle, τον Seraph και το κοριτσάκι βρίσκονται μέσα στο αρχικό matrix και όχι στον πραγματικό κόσμο...(εφ' όσον είναι προγράμματα, δεν γίνεται να υπάρχουν στον πραγματικό κόσμο...)δεν τίθεται καν θέμα 2ου matrix...

 

Ο πραγματικός κόσμος είναι έξω από tο matrix και έχει ακόμα τα χάλια του...σιγά σιγά θα αρχίσει η φάση της ανοικοδόμησης του... :o :cool:

Ζήσε τη ζωή σου!!!!

 

Bubby's Community : www.viennas.net/cs

 

Blogs, συζητήσεις, photo galleries και άλλα πολλά!

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα..

1. οι μηχανες τι κερδισαν με αυτο που εκανε ο νιο;

2. αν οι μηχανες επαιρναν την ζηον τι θα κερδιζαν;

3. οι μηχανες γιατι δεν σκοτωσαν τον νιο μολις τον ειδαν;

4. τελικα με ολα αυτα που εγιναν οι ανθρωποι στο matrix ελευθερωθηκαν η δεν πηραν τιποτα πρεφα;

 

αυτα για αρχη :)

Rules are made to be broken...
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (siemens s55: SIE-S55/16 UP.Browser/6.1.0.5.c.4 (GUI) MMP/1.0)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την Trivil

δεν καταλαβα..

1. οι μηχανες τι κερδισαν με αυτο που εκανε ο νιο;

2. αν οι μηχανες επαιρναν την ζηον τι θα κερδιζαν;

3. οι μηχανες γιατι δεν σκοτωσαν τον νιο μολις τον ειδαν;

4. τελικα με ολα αυτα που εγιναν οι ανθρωποι στο matrix ελευθερωθηκαν η δεν πηραν τιποτα πρεφα;

 

αυτα για αρχη :)

 

gia na mhn enoxleis me spoilers osous den to exoun dei ela sto thread "prosoxh matrix revolutions spoilers"

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (siemens s55: SIE-S55/16 UP.Browser/6.1.0.5.c.4 (GUI) MMP/1.0)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την johnnypatras

Αρχικό Μήνυμα από τον hunk

 

Wirelessly posted (siemens s55: SIE-S55/16 UP.Browser/6.1.0.5.c.4 (GUI) MMP/1.0)

 

kai pali omws an ola einai eikonika teleia kapoia stigmh den tha thelhsei kapoios na bgei apo auto to matrix opws thelisan na bgoun apo to prohgoumeno?isws otan h oracle rwthse ti tha ginei me osous theloun na bgoun apo to matrix na enoouse to matrix auto...ok happy ending me erwthmata omws...

 

 

Πιστεύω πως τα έχεις μπερδέψει λίγο... :confused:

 

Στην σκηνή στο τέλος με την Oracle, τον Seraph και το κοριτσάκι βρίσκονται μέσα στο αρχικό matrix και όχι στον πραγματικό κόσμο...(εφ' όσον είναι προγράμματα, δεν γίνεται να υπάρχουν στον πραγματικό κόσμο...)δεν τίθεται καν θέμα 2ου matrix...

 

Ο πραγματικός κόσμος είναι έξω από tο matrix και έχει ακόμα τα χάλια του...σιγά σιγά θα αρχίσει η φάση της ανοικοδόμησης του... :o :cool:

 

kai giati tote na kanoun to matrix toso wraio?osoi htan mesa sto matrix pws tha antilipthoun thn allagh tou?pantws opws kai na exei prepei na to ksanadw...

Link to comment
Share on other sites

εγω νομιζω οτι ξαναρθαμε εκει που αρχισε η πρωτη ταινια

ηρεμια πριν την καταιγιδα

 

Αρχικό Μήνυμα από τον hunk

 

pantws opws kai na exei prepei na to ksanadw...

 

 

εννοειται οτι θα την ξαναδουμε :)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/WilliamBlake/18998/362856/0/d.jpg
Link to comment
Share on other sites

Tελικα ηταν λαθος που ειδα και το δευτερο αλλα και το τριτο Matrix.

 

Δεν ειμαι fan τετοιων ταινιων γενικα, και αδικα ηλπιζα οτι κατι συνταρακτικο θα αλλαξει στο 3. Προσωπικη μου αποψη (που επαναλαμβανω δεν πολυ συμπαθω ταινιες ειδους Matrix αρα και δεν ειμαι ειδικος στο να κρινω) ειναι οτι ,οπως ειπε και ο NiKant, το σεναριο μπαζει αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

1. ο Νιο πως ειχε δυναμη να καταστρεφει τις μηχανες στον πραγματικο κοσμο;

2. οι μηχανες τι κερδισαν (πιο το συμφερον) απο αυτο που εκανε ο Νιο; (εκει που πολεμησε τον Smith)

 

τι να πω.. εχω πολλα ερωτηματα, πολλα πραγματα που δεν καταλαβα

πολυ μπερδεμα αυτο το εργο βρε αδερφακι μου :p

Rules are made to be broken...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Trivil

 

 

2. οι μηχανες τι κερδισαν (πιο το συμφερον) απο αυτο που εκανε ο Νιο; (εκει που πολεμησε τον Smith)

 

 

ο smith κοινος εχθρος των ανθρωπων και των μηχανων

http://briefcase.pathfinder.gr/download/WilliamBlake/18998/362856/0/d.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σε μισή ώρα θα το δω και γω επιτέλους :)

 

Εχω διαβάσει τι θα γίνει,κατά λάθος - πρέπει να μπαίνω σε όλα τα θέματα - αλλά ομολογώ πως μάλλον δε θα άντεχα έτσι κι αλλιώς :o

 

Εχω απογοητευεί λίγο - ελπίζω μη λέω και μετά τα ίδια :worry:

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Απογοητευση...κι επειδη βαριεμαι να ξαναγραψω τα ιδια :p ,τα κανω κοπυ-πεηστ απο καποιο αλλο σαιτ που εκανα κριτικη...

Κριμα...για το Ματριξ 1 που εφερε επανασταση στο χωρο των sci-fi movies εκανε πολλους ασχετους με το θεμα ν'ασχοληθουν & να γινουν φαν της ταινιας...Θα ηταν προτιμοτερο να μην ειχαν γυρισει το reloaded & revolutions(γελοιοι τιτλοι εκτος των αλλων).Τουλαχιστον ετσι θα παρεμενε ο μυθος & δε θα κατερρεε οπως οι μηχανες-τερατα που υπερασπιζαν τη Ζαιον...Τι να πρωτοπει κανεις γι'αυτη την ταινια?Ανυπαρκτο σεναριο,βαρετοι διαλογοι,ψευτο-ρομαντζο μεχρι αηδιας(εδω ο κοσμος χανεται & ο Νιο ξερογλυφεται την Τρινιτυ που πεθαινει),μονοτονα & επαναλαμβανομενα εφε που κουραζουν,μια γιαγια-προφητης που καπνιζει & φτιαχνει μπισκοτακια,αλλα οταν τη ρωτανε για το μελλον λεει ''δε ξερω'' ή ''ξερω μονο οτι πιστευω'' & αλλα τετοια βαθυστοχαστα,ενας ''ανθρωπος''(Νιο)που μεταμφιεζεται σε Σουπερμαν & μπροστα του...τρεμουν οι μηχανες & ενας Σμιθ που τα κανει πανω του οταν βλεπει τον αντιπαλο του σχεδον νικημενο.Κυριοι σκηνοθετες,σεναριογραφοι & παραγωγοι του Revolutions,παραδεχτητε το,κανατε μια ΑΡΠΑΧΤΗ για να τα κονομησετε & χαλασατε ολη τη μαγεια του πρωτου(& αυθεντικου) Ματριξ.Κι εμεις τα ζωα,οι θεατες,τρεξαμε & το ειδαμε,περιμενοντας καποιες στοιχειωδεις απαντησεις...εις ματην!Μια συμβουλη σε οσους(τυχερους) δεν το εχουν δει ακομα:μην το παρετε ουτε σε dvd,η πραγματικη του αξια ειναι σαν το αποτελεσμα της μαχης αναμεσα σε μηχανες & ανθρωπους:παλιοσιδερα. :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Trivil

 

1. ο Νιο πως ειχε δυναμη να καταστρεφει τις μηχανες στον πραγματικο κοσμο;

2. οι μηχανες τι κερδισαν (πιο το συμφερον) απο αυτο που εκανε ο Νιο; (εκει που πολεμησε τον Smith)

 

τι να πω.. εχω πολλα ερωτηματα, πολλα πραγματα που δεν καταλαβα

πολυ μπερδεμα αυτο το εργο βρε αδερφακι μου :p

 

 

1. Αυτό είναι και δική μου απορία, έχω την εντύπωση ότι αφήνει να εννοηθεί ότι ίσως ο "πραγματικός κόσμος" είναι ένα 2ο μάτριξ, ή ίσως ότι οι δυνατότητες του ανθρώπου είναι περισσότερες απ όσες έχουμε μάθει μέσα από το μάτριξ.

 

2. Μα αυτό είναι προφανές, ο Smith είχε εξελιχθεί σε ένα είδος ιού με δυνατότητες πολλαπλασιασμού που θυμίζουν worms και ήταν απειλή για όλα τα προγράμματα αφού μπορούσε και τα μόλυνε (πχ την προφήτη) και τελικά ήταν απειλή για το μάτριξ (βλέπε πως είχε καταντήσει όταν μπήκε ο neo να αναμετρηθεί με τον Σμιθ) αλλά επίσης ήταν απειλή και για τον έξω κόσμο αφού μπορούσε να περάσει και εκεί.

 

Όπως λέει και στο έργο ο Σμιθ ήθελε κάτι παραπάνω από όλον τον κόσμο, μια φράση που με προβληματίζει ως προς το τι εννοεί ως "παραπάνω από τον κόσμο..."

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 3 κόσμοι:

- Ο πραγματικός κόσμος, όπου κυριαρχούν τα ρομπότ, υπάρχουν τα κελιά των ανθρώπων και ο ουρανός είναι καλυμμένος από τον καπνό.

- Ο εικονικός κόσμος, όπου οι άνθρωποι ζουν μια εικονική πραγματικότητα του πολιτισμού τους, μαζί με προγράμματα που ζουν και εργάζονται για τη λειτουργία αυτού του εικονικού κόσμου.

- Ο κόσμος των μηχανών, όπου οι μηχανές ζουν σαν τους ανθρώπους, ο οποίος αναφέρεται για πρώτη φορά στην τρίτη ταινία από τον Rama-Kandra.

 

Στο τέλος της 1ης ταινίας, ο Neo, η ανωμαλία του Matrix όπως εκφράζεται με την μορφή ανθρώπου, καταστρέφει τον Agent Smith. Ο Smith, καθώς ο Neo μπαίνει μέσα του, αλλάζει. Σιγά σιγά εξελίσσεται σε κάτι καινούργιο, που αποτελεί την έκφραση της ανωμαλίας του Matrix με τη μορφή του προγράμματος AI. Οι δύο αυτές μορφές, ο Neo και ο Smith, αποτελούν τα δύο μέλη μιας εξίσωσης που περιγράφει την ανωμαλία.

 

Η Oracle λέει: Ο Architect προσπαθεί να ισορροπήσει την εξίσωση, ενώ εγώ να την απο-ισορροπήσω:

Oracle: Everything that has a beginning has an end. I see the end coming. I see the darkness spreading. I see death. And you are all that stands in his way.

Neo: Smith.

Oracle: Very soon he's going to have the power to destroy this world, but I believe he won't stop there; he can't. He won't stop until there's nothing left at all.

Neo: What is he?

Oracle: He is you. Your opposite, your negative, the result of the equation trying to balance itself out.

Η Oracle αναφέρεται στους άλλους δύο κόσμους: ο Smith θα προσπαθήσει (και θα τα καταφέρει) να διευσδύσει στους άλλους κόσμους και να τους καταλάβει. Διότι αυτός είναι ο σκοπός του. Τα πάντα.

Έτσι, η Oracle παίρνει μια απόφαση: να κάνει την επιλογή να καταληφθεί από τον Smith. Μέσα από τα μάτια της Oracle, o Smith βλέπει το τέλος μέχρι την επιλογή που θα κάνει ο Neo (διότι μέχρι εκεί μπορεί να καταλάβει), και ξέρει ότι θα κερδίσει τον Neo:

Smith/Oracle: I know it does - I've seen it. That's why the rest of me is just going to enjoy the show - we already know that I'm the one that beats you.

και την κρίσιμη στιγμή, η Oracle υπενθυμίζει στον Neo τα λόγια της, μέσα από τον Smith:

Smith/Oracle: Wait. I've seen this. You were laying right there, like that, I... stand here, right here, I'm supposed to say something. I say... Everything that has a beginning has an end, Neo.

 

και ο Neo καταλαβαίνει ότι μόνο αν απο-ισορροπήσει την εξίσωση μπορεί να κερδίσει. Και παραδίδεται στον Smith. Η εξάλειψη του Neo καταστρέφει την ισορροπία του YinYang (παρατηρείστε τα σκουλαρίκια της Oracle) και το πρόγραμμα Smith καταρρέει, νικώντας τον στο ίδιο του το παιχνίδι.

 

Το matrix επανέρχεται στην κατάσταση πριν την επέμβαση του Smith, και ο Architect υπόσχεται ότι θα δοθεί σε όλους όσους θέλουν να φύγουν από τον εικονικό κόσμο. Ο Neo επανεισάγεται στην Πηγή, όπως θα έπρεπε να γίνει αν διάλεγε την δεξιά πόρτα στο τέλος του Reloaded, και κάποτε θα επανέλθει στο matrix (λέγε με μετενσάρκωση).

 

Οκ, όπως καταλάβατε, η ταινία έχει ισχυρή ινδική επιρροή. Ακόμα και το μουσικό κομμάτι που 'ντύνει' τη μάχη Neo-Smith λέγεται Namras, το οποίο είναι είδος παραδοσιακού ινδικού χορού.

 

ΥΓ. Επειδή αναφέρθηκε: ο Neo μπορούσε να σταματά τις μηχανές, καθώς η δύναμή του ξεπερνά τα όρια των κόσμων και αντλείται από την Πηγή:

Oracle: The power of the One extends beyond this world. It reaches from here all the way back to where it came from.

Neo: Where?

Oracle: The Source. That's what you felt when you touched those Sentinels. But you weren't ready for it. You should be dead, but apparently you weren't ready for that, either.

Ελπίζω να ξεκαθάρισα λίγο τα πράγματα :D

sakis for the masses, θου for the few

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα υπαρχουν 3 κοσμοι ? :confused:

ειχα την εντυπωση οτι ο 1ος & ο 3ος ειναι ενας...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/WilliamBlake/18998/362856/0/d.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον william blake

σιγουρα υπαρχουν 3 κοσμοι ? :confused:

ειχα την εντυπωση οτι ο 1ος & ο 3ος ειναι ενας...

Όχι, είναι ξεχωριστοί, και συνδέονται μέσω ενός ενδιάμεσου σταθμού τρένων, τον οποίο ελέγχει ο Μεροβίγγειος. Ο Rama-Kandra και η γυναίκα του συνοδεύουν την κόρη τους στο matrix (τον 2ο κόσμο) και μετά πρέπει να επιστρέψουν στον δικό τους, τον 3ο.

 

Ο Μεροβίγγειος εδώ εμφανίζεται ως κάτι ανάμεσα στον Άδη (ο οποίος είναι παντρεμένος με την Περσεφόνη, και έχει έναν 'υπάλληλο', τον Χάροντα, τον βαρκάρη του Κάτω Κόσμου που ελέγχει ποιες ψυχές θα περάσουν απέναντι :) ) και στον Εωσφόρο (το club του ονομάζεται Hell, και αναφέρεται στον Σεράφ ως προδότη - το 'Σεράφ' προφανώς εννοεί Σεραφείμ, τον αρχηγό των Αγγέλων στον πόλεμο κατά των αποστατών Αγγέλων που ήλεγχε ο Εωσφόρος)

 

ΥΓ. Σας θυμίζει κάτι γενικότερα το μίγμα Ινδουισμού, Χριστιανισμού και Δωδεκάθεου...; Quiz :D

sakis for the masses, θου for the few

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η λύση της απορίας "γιατί/πώς ο Νίο μπορεί να επηρεάσει τις μηχανές έξω από το Μάτριξ" νομίζω ότι είναι ο καταδίκη της ταινίας.

Και εξηγούμαι :

Υπάρχουν 2 περιπτώσεις,

η πρώτη, ο κόσμος που βρίσκεται η Ζάιον να είναι άλλο ένα Μάτριξ μεσα στο μάτριξ, κάτι που εξηγεί μεν γιατί ο Νίο μπορεί και επηρεάζει τις μηχανές (και μάλιστα τόσο δραματικά) αλλά φτάνει σε αδιέξοδο αυτή η σκέψη γιατί στο τέλος η προφήτης στην συζήτηση με τον αρχιτέκτονα, κάνει λόγο για όσους θέλουν να απελευθερωθούν από το μάτριξ και να ζήσουν στην Ζάιον.Αν η ζάιον είναι άλλο ένα υπο-μάτριξ κάτι τέτοιο ειναι ατοπο(μιας και η προφήτης σαν μία από τους δύο που χτίσανε το μάτριξ θα ήξερε αν η ύπαρξή της είναι εικονική ή μη).

Η δεύτερη περίπτωση, είναι να υφίσταται μόνο ένα Μάτριξ και η ζάιον να είναι πραγματική,πράγμα που αφήνει σημαντικά ερωτήματα τόσο για τις "δυνάμεις" του Νίο στον πραγματικό κόσμο (νομίζω πως η φτηνή δικαιολογία ότι είναι ο εκλεκτός και κατέχει τέτοια δύναμη με προσβάλλει σαν σκεπτόμενο άτομο, μιας και είναι αφελέστατη δικαιολογία απο την στιγμή που και οι 3 ταινίες προσπαθουν να δικαιολογήσουν τα πάντα ορθολογικά), όσο και για την μετάβαση του πράκτορα σμιθ στον πραγματικό κόσμο(επίσης το βρίσκω αφελέστατο, να πιστέψουμε κάτι τέτοιο, ότι δλδ ένα πρόγραμμα καταλαμβάνει, δαιμονίζει, έναν άνθρωπο).

 

Είμαι απογοητευμένος από την ολοκλήρωση της τριλογίας με αυτό τον τρόπο (όσο για την δεύτερη ταινία πίστεύω πως ήταν απλά too much, σε αντίθεση με την 3η που απλά επιβεβαίωσε τουσ φόβους μου...)

 

Ελπίζω να κάνω λάθος στον στοχασμό μου γιατί πραγματικά αν τα πράγματα είναι έτσι όπως πίστευω, νομίζω πως μιλάμε για μία κάκιστη τριλογία που ενώ είχε μία εντυπωσιακή αρχή (τόσο και σαν δράση όσο και σαν ιδέα) κατέληξε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο.

 

Φιλικά

Τα πάντα ήταν διαφορετικά, πριν αλλάξουν όλα.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον SpecFor21

Ελπίζω να κάνω λάθος στον στοχασμό μου γιατί πραγματικά αν τα πράγματα είναι έτσι όπως πίστευω, νομίζω πως μιλάμε για μία κάκιστη τριλογία που ενώ είχε μία εντυπωσιακή αρχή (τόσο και σαν δράση όσο και σαν ιδέα) κατέληξε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο.

 

Συμφωνώ απόλυτα!

 

Ενώ το πρώτο μέρος ήταν τέλεια δομημένο, το δεύτερο (reloaded+revolutions) μου φάνηκε σαν μια δήθεν-φιλοσοφική-φανφάρα, περιτύλιγμα ενός περίτεχνου εμπορικού κόλπου...

Περίμενα πολύ περισσότερα ως προς τη "λύση" της ιστορίας, και όχι απλώς έναν Neo, σούπερ ήρωα, που έτσι-είναι-και-πρέπει-να-το-δεχτούμε-a-priori...Μου φάνηκε πολύ "παπακαλιάτικη" λύση. Κρίμα, περίμενα κάτι καλύτερο...

...συνείδηση, κάθε γενιάς μανιφέστο...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον SpecFor21

 

Η δεύτερη περίπτωση, είναι να υφίσταται μόνο ένα Μάτριξ και η ζάιον να είναι πραγματική,πράγμα που αφήνει σημαντικά ερωτήματα τόσο για τις "δυνάμεις" του Νίο στον πραγματικό κόσμο (νομίζω πως η φτηνή δικαιολογία ότι είναι ο εκλεκτός και κατέχει τέτοια δύναμη με προσβάλλει σαν σκεπτόμενο άτομο, μιας και είναι αφελέστατη δικαιολογία απο την στιγμή που και οι 3 ταινίες προσπαθουν να δικαιολογήσουν τα πάντα ορθολογικά), όσο και για την μετάβαση του πράκτορα σμιθ στον πραγματικό κόσμο(επίσης το βρίσκω αφελέστατο, να πιστέψουμε κάτι τέτοιο, ότι δλδ ένα πρόγραμμα καταλαμβάνει, δαιμονίζει, έναν άνθρωπο).

 

Οι 'δυνάμεις' του Neo δεν είναι με την έννοια των δυνάμεων του Superman... o Neo μπορεί να επηρρεάζει τις μηχανές στον πραγματικό κόσμο, και μόνο αυτές. Δεν πετάει ούτε σταματάει σφαίρες...

Άλλωστε, οι περισσότεροι έχουν δώσει εξαιρετικές κριτικές στο '13ο πάτωμα', όπου ο εικονικός μπαρμαν περνά στον πραγματικό κόσμο... (oops, spoiler :D) Σε τι διαφέρει η μετάβαση του Σμιθ;

Παιδιά, όσο ορθολογικό και να είναι, μιλάμε για επιστημονική φαντασία, όπου μπορείς να βάλεις ένα βύσμα στο κεφάλι σου και να αποχωρήσεις το σώμα από τη συνείδηση... δηλαδή το ότι αν πεθάνεις στο matrix πεθαίνεις και στην πραγματικότητα ήταν ορθολογικό, ενώ το να καταλάβει ένας ιός τη συνείδησή σου και να μεταφερθεί στην πραγματικότητα, δεν είναι ορθολογικό... :)

 

ΥΓ. Όταν έφυγα από το σινεμά, δεν είχα και τις καλύτερες εντυπώσεις... μετά, έκατσα λίγο και το σκέφτηκα και το έψαξα, και όπως είπε κάποιος σε ένα review, "I chose to like Revolutions" :)

sakis for the masses, θου for the few

Link to comment
Share on other sites

Όντως, ο Sakis, έχει πολύ συγκεκριμένα επιχειρήματα.

Δεν έδειξε ποτέ τον Neo να πετάει στον πραγματικό κόσμο, και αν ήταν σούπερ ήρωας δεν θα τυφλωνόταν. Μόνο πάνω στις μηχανές μπορούσε να "επιδράσει". Προφανώς αφού ο Smith ήταν το αντίθετο του Neo, μπορούσε αντίστοιχα να "επηρεάζει"ανθρώπους στον πραγματικό κόσμο.

Αυτό που πραγματικά με χάλασε ήταν οι σκηνές ηρωισμού στη μάχη της Ζάιον (πολύ αμερικανιά) , ο καθόλου ξεκάθαρος ρόλος της προφήτη και του αρχιτέκτονα και ο διακοσμητικός ρόλος της (πιο ωραίας γυναίκας στον κοσμο) Μόνικα Μπελούτσι. Το περίμενα καλύτερο :( πάντως

If you can't change the world, change yourself, but if you can't change yourself then change the world
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το matrix, τελικα. Ολοκληρο. Το μονο παραπονο μου, οσο αφορα τον ορθολογικο χαρακτηρα της σειρας ειναι το βασικο σεναριο. Το οτι οι μηχανες χρησιμοποιουν τους ανθρωπους ως μπαταριες, ειναι απλως χαζο, με την εννοια οτι δεν συμφερει ενεργειακα. Ολα τα υπολοιπα ειναι αποδεκτα, κατα τη γνωμη μου, χωρις ιδιαιτερες ενστασεις.

 

Με παραξενεψε παντως που πολλοι απο οσους ειδαν το τριτο μερος, δεν το καταλαβαν πολυ καλα. (καλα, για το δευτερο, κουβεντα...)

 

Οποτε ειναι και η δικια μου σειρα να ρωτησω κατι:

Πως κερδισε τελικα ο Νιο τον Σμιθ; Οριζοντας με το θανατο του το ενα τμημα της εξισωσης τους ως 0;

 

Για να το εξηγησω καλυτερα, αν το ενα τμημα της εξισωσης απο την οποια προεκυψε το φαινομενο "Νιο" ισουται πχ με Α και ενα αλλο τμημα της ιδιας εξισωσης, που αντιστοιχει στον "Σμιθ" ισουται με Α', θα πρεπει τελικα να ισχυει

Α=Α' αν το Α=0 (δηλ. θανατος). Αυτος ηταν ο τροπος που ο Νιο νικησε τον Σμιθ;

 

Διοτι περναει απο το μυαλο μου και το αλλο σεναριο, οπου ο Σμιθ απορροφα εναν Νιο συνδεδεμενο με την Πηγη, οποτε αυτη η συνδεση γινεται ο δρομος για να επιστρεψει το προγραμμα Σμιθ στην πηγη και να καταστραφει.

Εσεις τι λετε;

 

Μετα τα 3 ματριξ, νομιζω εχει χωρο για ενα ματριξ 0. Κατι που να βλεπουμε την αρχικη μαχη ανθρωπων - μηχανων καλυτερα απο το ανιματριξ, ή την ιστορια του πρωτου τελειου ματριξ, με τον Σεραφ να εχει ακομα τα φτερα του, οπως τον θυμουνται οι τυποι στο κλαμπ... Θελουμε κι αλλο ματριξ;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Kry$h

Οποτε ειναι και η δικια μου σειρα να ρωτησω κατι:

Πως κερδισε τελικα ο Νιο τον Σμιθ; Οριζοντας με το θανατο του το ενα τμημα της εξισωσης τους ως 0;

Αν και προσπαθούν να το εξηγήσουν μαθηματικά, νομίζω είναι περισσότερο σαν μια ζυγαριά: αν έχεις όμοια βαρίδια από τις δύο πλευρές, υπάρχει ισορροπία, ενώ αν το αφαιρέσεις, η ισορροπία χάνεται. Βασικά, το όλο θέμα έχει να κάνει με το σύμβολο YinYang... η ισορροπία καλού και κακού, το ένα δεν μπορεί να υπάρχει χωρίς το άλλο:

Παράθεση από http://www.chinesefortunecalendar.com/yinyang.htm :

The light color area which indicates more sunlight is called Yang (Sun). The dark color area has less sunlight (more moonlight) and is called Yin (Moon). Yang is like man. Yin is like woman. Yang wouldn't grow without Yin. Yin couldn't give birth without Yang.

 

Διοτι περναει απο το μυαλο μου και το αλλο σεναριο, οπου ο Σμιθ απορροφα εναν Νιο συνδεδεμενο με την Πηγη, οποτε αυτη η συνδεση γινεται ο δρομος για να επιστρεψει το προγραμμα Σμιθ στην πηγη και να καταστραφει.

Εσεις τι λετε;

Θα μπορούσε, όπως θα μπορούσαν και πολλά άλλα σενάρια, όμως δεδομένου αυτών που ανέφερα σε προηγούμενο post, η εκδοχή του YinYang είναι πιο πιθανή...

 

Μετα τα 3 ματριξ, νομιζω εχει χωρο για ενα ματριξ 0. Κατι που να βλεπουμε την αρχικη μαχη ανθρωπων - μηχανων καλυτερα απο το ανιματριξ, ή την ιστορια του πρωτου τελειου ματριξ, με τον Σεραφ να εχει ακομα τα φτερα του, οπως τον θυμουνται οι τυποι στο κλαμπ... Θελουμε κι αλλο ματριξ;

Δεν ξέρω αν θέλετε άλλο matrix (ένα animatrix ακόμα δεν θα με χαλούσε :)) πάντως θέλετε δεν θέλετε, το 2004 βγαίνει το The Matrix Online (http://thematrixonline.warnerbros.com), ένα MMORPG που θα αναφέρεται στην μετα-Revolutions εποχή. :)

sakis for the masses, θου for the few

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...