Jump to content

Iphone 15 plus vs 15 pm


Novalis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.

Είμαι ανάμεσα στο pro max και το plus στα 256gb. Η διαφορά στην τιμή είναι κάτω από 300€. Στα διάφορα reviews που βλέπω το plus έχει ίσως καλύτερη διάρκεια μπαταρίας και πιο γρήγορη φόρτιση και είναι πιο "δροσερό" σε σχέση με το pm. Επίσης είναι πιο ελαφρύ και φοράει τον περσινό του 14 pro / pm. Τα θετικά του pro max τα γνωρίζουμε όλοι, δλδ καλύτερος επεξεργαστής, καλύτερες κάμερες, 120hz οθόνη κλπ. Δεδομένου ότι δεν παίζω παιχνίδια, ούτε έχω ιδιαίτερο κόλλημα με φωτογραφίες ή με τα 120hz, στην καθημερινή χρήση, δλδ social, σερφάρισμα, πολύωρη χρήση ως gps λόγω δουλειάς (εξωτερικός πωλητής με αμάξι), θα είναι αρκετό το plus έναντι του pro max;; Με ενδιαφέρει πολύ η μπαταρία, η ποιότητα λήψης σήματος και γενικά η απροβλημάτιστη λειτουργία.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν έχεις τις απαιτήσεις τις οποίες αναφέρεις και προσφέρει το Pro Max, έχεις φύγει καρφί για το Plus. Δεν ξέρω βέβαια σε θέμα φωτεινότητας οθόνης πως τα πάει, εφόσον θα το χρειάζεσαι για πλοήγηση, ειδικά σε ηλιόλουστες μέρες, θα εκτιμηθεί αν έχει φωτεινή οθόνη, σίγουρα τα 15αρια έχουν βελτιωθεί στο θέμα φωτεινότητας συγκριτικά με τα προηγούμενα μοντέλα. 

Επίσης, στην πράξη, το ότι το Plus φοράει το τσιπ της περσινής ναυαρχίδας, δεν έχει καμία απολύτως διαφορά η μάλλον, όχι τόσο αισθητή, υπάρχει μεν αλλά, κουβέντα να γίνεται, για τη χρήση που το θέλεις, επί του πρακτέου, δεν θα δεις διαφορά. Σκέψου ότι έχω το 12αρι το απλό σε θέμα επιδόσεων, είναι δυνατό, ειδικά για τη χρήση που κάνω κι εγώ, σκέψου το 15αρι που είναι και πιο καινούριο, σε θέμα απόδοσης δεν το συζητάμε. Επίσης, στο θέμα κάμερας, αυτό που λείπει είναι ο τηλεφακός συγκριτικά με το Pro Max, σε απασχολεί μόνο αν θέλεις να κάνεις λήψη σε μακρινές αποστάσεις ειδάλλως, μια χαρά στο θέμα φωτογραφία σε καλύπτει και το Plus, πλέον τα 15αρια έχουν περισσότερα Megapixel σε ανάλυση. Είναι υπολογίσιμη διαφορά τα 300€ και για τα όσα παίρνεις, δεν θα έλεγα ότι αξίζει, εφόσον δεν είσαι tech geek....

Edited by tsimisde
Link to comment
Share on other sites

On 20/1/2024 at 3:10 ΠΜ, Novalis said:

Καλησπέρα παιδιά.

Είμαι ανάμεσα στο pro max και το plus στα 256gb. Η διαφορά στην τιμή είναι κάτω από 300€. Στα διάφορα reviews που βλέπω το plus έχει ίσως καλύτερη διάρκεια μπαταρίας και πιο γρήγορη φόρτιση και είναι πιο "δροσερό" σε σχέση με το pm. Επίσης είναι πιο ελαφρύ και φοράει τον περσινό του 14 pro / pm. Τα θετικά του pro max τα γνωρίζουμε όλοι, δλδ καλύτερος επεξεργαστής, καλύτερες κάμερες, 120hz οθόνη κλπ. Δεδομένου ότι δεν παίζω παιχνίδια, ούτε έχω ιδιαίτερο κόλλημα με φωτογραφίες ή με τα 120hz, στην καθημερινή χρήση, δλδ social, σερφάρισμα, πολύωρη χρήση ως gps λόγω δουλειάς (εξωτερικός πωλητής με αμάξι), θα είναι αρκετό το plus έναντι του pro max;; Με ενδιαφέρει πολύ η μπαταρία, η ποιότητα λήψης σήματος και γενικά η απροβλημάτιστη λειτουργία.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες απαντήσεις!

Για εμένα το Plus είναι μια πολύ καλή επιλογή αν δεν θέλεις να δώσεις τα χρήματα για Pro Max δυνατοτητες. Σκεφτόμουν ανάμεσα σε 15 Plus και 14 Pro και το διάλεξα λόγω κάμερας καθαρά. Ηθελα το zoom που δεν ειχα στο 13. 
Βεβαια επειδή η δουλειά σου είπες ότι είναι έξω, για εμένα το 15 Plus είναι καλυτερο λόγω μπαταρίας. 
Και με τη χρήση που κανω στο κινητο θα ήταν η 1η μου επιλογη.

Edited by Nikolas14

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις. Έλεγα μήπως παίζει ρόλο ο πιο γρήγορος επεξεργαστής (σε συνδυασμό με τα 8 gb ram) σε αυτά που προανέφερα ότι κάνω, Άρα για την χρήση που το θέλω, ακόμα και το plus είναι υπεραρκετό. Από φωτεινότητα, έχουν και τα δύο την ίδια, στα χαρτιά τουλάχιστον. Προχθές πήγα σε κατάστημα istorm και τα περιεργάστηκα αρκετά και τα δύο. Η οθόνη στα δικά μου - μη έμπειρα - μάτια, ίδια μου φάνηκε. Ακόμη και η διαφορά στα hz της οθόνης μεταξύ του plus και του pm, δεν με χάλασε σχεδόν καθόλου, Αισθητή η διαφορά αλλά όχι τόση που να με χαλάσει. Ίσως για κάποιον που ασχολείται συνέχεια με το κινητό, (παιχνίδια κλπ), να είναι deal breaker.

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, Novalis said:

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις. Έλεγα μήπως παίζει ρόλο ο πιο γρήγορος επεξεργαστής (σε συνδυασμό με τα 8 gb ram) σε αυτά που προανέφερα ότι κάνω, Άρα για την χρήση που το θέλω, ακόμα και το plus είναι υπεραρκετό. Από φωτεινότητα, έχουν και τα δύο την ίδια, στα χαρτιά τουλάχιστον. Προχθές πήγα σε κατάστημα istorm και τα περιεργάστηκα αρκετά και τα δύο. Η οθόνη στα δικά μου - μη έμπειρα - μάτια, ίδια μου φάνηκε. Ακόμη και η διαφορά στα hz της οθόνης μεταξύ του plus και του pm, δεν με χάλασε σχεδόν καθόλου, Αισθητή η διαφορά αλλά όχι τόση που να με χαλάσει. Ίσως για κάποιον που ασχολείται συνέχεια με το κινητό, (παιχνίδια κλπ), να είναι deal breaker.

Κοίταξε, αν είναι να δώσεις 1500€ για το Pro Max τουλάχιστον να το αξιοποιείς στο 100% των δυνατοτήτων του. Αυτή είναι η άποψη μου, το 15 Plus θεωρώ φέτος πως είναι value for money ειδικα αν σου αρέσει το μέγεθος. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...