Jump to content

Σκέψεις/προτάσεις για αντικατάσταση/αναβάθμιση κινητού


melampous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω εδώ και μια πενταετία ακριβώς το Honor Play με τον κορυφαίο για τότε επεξεργαστή kirin 970 και λειτουργικό android 9.

Το κινητάκι αποδείχθηκε εξαιρετικό στη λειτουργία του, καθώς για τον τρόπο χρήσης που κάνω ήταν (και παραμένει) απίστευτα σταθερό (δεν έχει κολλήσει ποτέ), η μπαταρία του είναι ακόμα και τώρα ικανοποιητική, οι κάμερες του αξιοπρεπέστατες (αν και δεν ασχολούμαι με φωτό και βίντεο).

Στην πραγματικότητα, δεν έχω λόγο να το "σπρώξω" παρά μόνο η "ανάγκη" ανανέωσης και "εκσυχρονισμού" με τα νεότερα μοντέλα που κυκλοφορούν με βάζουν σε αυτόν τον προβληματισμό.

Από την μια λοιπόν, θα ήθελα να ανανεωθώ και να αναβαθμιστώ με ένα πιο νέο και πιο σύγχρονο κινητό, από την άλλη δεν θέλω να δώσω και μια περιουσία...Τα 250 ευρώ (ταβάνι τα 300) είναι αρκετά. Σε αυτό το εύρος χρημάτων, υπάρχουν προτάσεις για αναβαθμισμένη εμπειρία χρήσης; Ή θα πρέπει αναγκαστικά να δώσω από 400 και πάνω;

Περιμένω τις προτάσεις σας και σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το Motorola Edge 40 λίγο πάνω από τα €300 στο Σκρούτζ είναι μια πάρα πολύ καλή επιλογή. Όμορφη συσκευή, Εκπληκτική φωτεινή οθόνη, πολύ καλή φωτογραφική, καθαρό Android λειτουργικό. 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Όπως είπα, το πρώτο ζητούμενο με την αλλαγή κινητού είναι η αναβάθμιση σε κάτι καλύτερο από αυτό που έχω. Επομένως, μέχρι τα 250 ευρώ δεν θα το βρω αυτό, θα πρέπει να ξεπεράσω τα 300;

Το Motorola το είχα στα υπόψιν μου, αν και με προβληματίζει ότι ήδη έχει κάποιους μήνες στην αγορά και δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό από πλευράς αναβαθμίσεων. Κατά τ' άλλα, μια χαρά συσκευή μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CaptainChris said:

Το Motorola Edge 40 λίγο πάνω από τα €300 στο Σκρούτζ είναι μια πάρα πολύ καλή επιλογή. Όμορφη συσκευή, Εκπληκτική φωτεινή οθόνη, πολύ καλή φωτογραφική, καθαρό Android λειτουργικό. 

Ακριβώς..... 

Ειδικά στην τιμή του best price είναι μονόδρομος !!! 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάλι με το best price τι φάση;

Πώς κι έχουν τόσο μεγάλη διαφορά στις τιμές;

Είναι αξιόπιστα αυτά τα καταστήματα; Γιατί από το λίγο που διάβασα, πρέπει να παίζει μεγάλη αναμονή μέχρι να παραλάβεις, και με αυξημένη την πιθανότητα να μην ολοκληρωθεί τελικά η παραγγελία.

Από την άλλη, είναι εντυπωσιακές οι διαφορές στις τιμές...

Link to comment
Share on other sites

On 13/1/2024 at 11:38 ΠΜ, melampous said:

Έχω εδώ και μια πενταετία ακριβώς το Honor Play με τον κορυφαίο για τότε επεξεργαστή kirin 970 και λειτουργικό android 9.

Το κινητάκι αποδείχθηκε εξαιρετικό στη λειτουργία του, καθώς για τον τρόπο χρήσης που κάνω ήταν (και παραμένει) απίστευτα σταθερό (δεν έχει κολλήσει ποτέ), η μπαταρία του είναι ακόμα και τώρα ικανοποιητική, οι κάμερες του αξιοπρεπέστατες (αν και δεν ασχολούμαι με φωτό και βίντεο).

Στην πραγματικότητα, δεν έχω λόγο να το "σπρώξω" παρά μόνο η "ανάγκη" ανανέωσης και "εκσυχρονισμού" με τα νεότερα μοντέλα που κυκλοφορούν με βάζουν σε αυτόν τον προβληματισμό.

Από την μια λοιπόν, θα ήθελα να ανανεωθώ και να αναβαθμιστώ με ένα πιο νέο και πιο σύγχρονο κινητό, από την άλλη δεν θέλω να δώσω και μια περιουσία...Τα 250 ευρώ (ταβάνι τα 300) είναι αρκετά. Σε αυτό το εύρος χρημάτων, υπάρχουν προτάσεις για αναβαθμισμένη εμπειρία χρήσης; Ή θα πρέπει αναγκαστικά να δώσω από 400 και πάνω;

Περιμένω τις προτάσεις σας και σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας 🙂

Στα χρήματα που σκέφτεσαι να διαθέσεις, πλέον κατατάσσεται η φθηνή κατηγορία, με ότι αυτό συνεπάγεται σε θέμα χαρακτηριστικών, αναβαθμίσεων, εμπειρία χρήσης κτλ, από τα 300 και πάνω πας στη midrange κατηγορία και ίσως σε κάτι αντάξιο με το κινητό που είχες.

 

Σε αυτά τα χρήματα που σκέφτεσαι να διαθέσεις, έχει κάποια αρκετά τίμια κινητά η Realme, υπάρχει και η POCO, δεν έχω ψαχτει σε αυτή την κατηγορία τιμής να δω αν αξίζουν, παρακλάδι της Xiaomi είναι η POCO, συμβουλή μου είναι να αποφύγεις τα φθηνά Xiaomi. Η Motorola που πρότεινε ο συνάδελφος πιο πάνω, είναι η πιο Value For Money επιλογή σε αυτά τα χρήματα, πιστεύω ότι προσφέρει τα περισσότερα σε σχέση με τον ανταγωνισμό συνεπώς, είναι μια συμφέρουσα επιλογή, μόνο και μόνο γι'αυτό πιστεύω πρέπει να την ψάξεις.

 

Επίσης, μια άλλη πρόταση σε αυτά τα χρήματα είναι οι προτάσεις της TCL, δεν τις έχω ψάξει ιδιαίτερα, δεν έχουν ακουστεί πολλά επομένως, έχω τις επιφυλάξεις μου, παρόλα αυτά, είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα η τεχνολογία τους στις οθόνες, γι'αυτό και μόνο, θα το δοκίμαζα. Στα λοιπά χαρακτηριστικά βέβαια, δεν ξέρω τι γίνεται, κυρίως επειδή δεν το έχω ψάξει αρκετά για τη συγκεκριμένη φίρμα. 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, Polson said:

Ακριβώς..... 

Ειδικά στην τιμή του best price είναι μονόδρομος !!! 

Τα 2 μαγαζιά με τις φτηνότερες τιμές αφενός είναι εκτός Αττικής αφετέρου πρόκειται για εισαγωγές (γιαυτό και η πολυήμερη αναμονή παράδοσης) και δίνουν δικές τους εγγυήσεις.

Για μένα είναι (μεγάλο) ρίσκο ...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, makap said:

Τα 2 μαγαζιά με τις φτηνότερες τιμές αφενός είναι εκτός Αττικής αφετέρου πρόκειται για εισαγωγές (γιαυτό και η πολυήμερη αναμονή παράδοσης) και δίνουν δικές τους εγγυήσεις.

Για μένα είναι (μεγάλο) ρίσκο ...

Συμφωνώ για την αναμονή και το ρίσκο αλλά . 

Ποια η διαφορά ότι είναι εκτός Αττικής.....ποιος σας είπε ότι όλοι μας ζούμε στην Αττική ?? 

Και δηλαδή πέρα από την Αττική είναι το χάος ?? 

 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Polson said:

Συμφωνώ για την αναμονή και το ρίσκο αλλά . 

Ποια η διαφορά ότι είναι εκτός Αττικής.....ποιος σας είπε ότι όλοι μας ζούμε στην Αττική ?? 

Και δηλαδή πέρα από την Αττική είναι το χάος ?? 

 

Οι συνάδελφοι εννοούν ότι επειδή τα περισσότερα σκρουτζομάγαζα έχουν έδρα στην Αττική, αν τυχόν προκύψει κάτι, είναι πιο εύκολο να πας επιτόπου στο κατάστημα για να γίνει ότι γίνει, στην περίπτωση της επαρχίας, είναι λίγο παίδεμα το να στείλεις τη συσκευή για να τη δουν, να σου πουν τι έχει κτλ, δεν έχεις άμεσο έλεγχο της κατάστασης, ενημερωνεσαι εξ' αποστάσεως. Αυτό ισχύει και με το αν παραγγείλεις από εξωτερικό, εκτός αν είναι ξεκάθαρο το τι γίνεται σε περίπτωση που συμβεί η στραβή. Αλλά επειδή όπως ειπώθηκε από τον συνάδελφο πριν, τα δίνουν πιο φθηνά επειδή είναι παραεισαγωγής, δεν τα προμηθεύονται από τον επίσημο εισαγωγέα, όπως οι μεγάλες αλυσίδες. Εκεί, το κατάστημα κάνει τα κουμάντα του για την επισκευή της συσκευής, να τη στείλει από όπου την παρήγγειλε (ενδεχομένως από το εξωτερικό με ότι αυτό συνεπάγεται στο χρόνο με τον οποίο θα πάρει η διάγνωση, επισκευή κτλ), σε κάποιον συνεργάτη, εγγύηση σου δίνει το κατάστημα από όπου το πήρες, ΟΧΙ ο εισαγωγέας. Στην περίπτωση  που πάρεις από μικρομάγαζο, αυτό είναι το ρίσκο, ένα μεγάλο κατάστημα όμως, θα το πασάρει στην επίσημη αντιπροσωπεία. Βέβαια, η ΕΕ έχει απ'όσο έχω ακούσει μέριμνα σε ότι αφορά την εγγύηση μιας συσκευής, για να μη μείνει ξεκρέμαστος ο αγοραστής.

Από μεγάλα μαγαζιά, όσο να 'ναι η κάθε αλυσίδα έχει κατάστημα σχεδόν σε κάθε πόλη επομένως, αν τυχόν προκύψει θεμα, πας επιτόπου στο κατάστημα και μπορείς να έχεις ανά πάσα στιγμή τον έλεγχο της κατάστασης, να πιέσεις αν αργούν κτλ.

Edited by tsimisde
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Polson said:

Συμφωνώ για την αναμονή και το ρίσκο αλλά . 

Ποια η διαφορά ότι είναι εκτός Αττικής.....ποιος σας είπε ότι όλοι μας ζούμε στην Αττική ?? 

Και δηλαδή πέρα από την Αττική είναι το χάος ?? 

 

Είναι τόσο δύσκολο να καταλάβεις ότι, σε περίπτωση βλάβης του κινητού, είτε είσαι στην Κρήτη είτε στον Έβρο, πρέπει να το στείλεις στο Καρπενήσι ή στη Λάρισα που είναι η έδρα των 2 μαγαζιών με τις φτηνές παραεισαγωγές του BesrPrice, για να αναλάβει ο παγκοσμίως άγνωστος εισαγωγέας την επισκευή του κινητού σου?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μπεις σε περιπέτειες; Γυρεύοντας πας; Πάρτο από το Σκρούτζ, €328 το έχει με δωρεάν αποστολή.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, CaptainChris said:

Γιατί να μπεις σε περιπέτειες; Γυρεύοντας πας; Πάρτο από το Σκρούτζ, €328 το έχει με δωρεάν αποστολή.

Συμφωνώ απόλυτα.....

Αν υπάρχει τρόπος προπληρώστε και επιπλέον ζημιές ,  ( που ενδεχομένως υπάρξουν στο μέλλον ) 

 

Edited by Polson
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...