Jump to content

Μετατροπη VHS σε DVD


resurection_boy
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ωραια,αποσο νομιζω αν τα εχεις κανει ολα σωστα κ οχι μλκια παιζει να εχεις να αντιμετωπιζεις macrovision προστασια που θα πρεπει να σπαστει να να το δεις σωστα.δεν ξερω αν περιλαμβανεται στους κανονες του φορουμ τετοια συζητηση οποτε το σταματαω.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ωραια,αποσο νομιζω αν τα εχεις κανει ολα σωστα κ οχι μλκια παιζει να εχεις να αντιμετωπιζεις macrovision προστασια που θα πρεπει να σπαστει να να το δεις σωστα.δεν ξερω αν περιλαμβανεται στους κανονες του φορουμ τετοια συζητηση οποτε το σταματαω.

Δεν νομιζω και το mega να εχει macrovision :lol: Θελω να πω οτι κατι παει λαθος με την καρτα μου. Τα δειχνει ολα ετσι http://briefcase.pathfinder.gr/zoom/songless_bird/30466/504382

 

Ακομη και τα καναλια της TV...:confused:

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να δω την εικονα στειλε την στο dvd__gr@hotmail.com να δω τι παιζεται,κανονικα δεν θα επρεπε να ειχες κανενα προβλημα,κ θα ηθελα να δω την διαταραχη.
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι είναι ασπρόμαυρη η εικόνα, επειδή μπορεί να είναι επιλεγμένο το SECAM και όχι το PAL B-G.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα !!! Πηρα σημερα απο το Πλαισιο το ''εξαρτηματακι'' της KWORLD αλλα ενω εχω εγκαταστησει ολο το software που δινεται και εχοντας κανει τις ρυθμισεις που αναφερθηκαν παραπανω δεν μπορω ακομη να δω εικονα και ηχο απο το video στο PC. ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ??? ΕΧΩ VIDEO ME 2 SCART. Συνδεω στην υποδοχη του SCART 4 καλωδια ( 2 για τον ηχο που πηγαινουν στο εξαρτηματακι κατευθειαν KAI 2 ΚΑΛΩΔΙΑ VIDEO-IN KAI VIDEO-OUT ( ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΤΟ ΣΥΝΔΕΩ ΜΕ ΤΟ S-COMPOSITE απο το εξαρτημα, ποιο ???) και ΜΟΥ ΜΕΝΕΙ Η ΥΠΟΔΟΧΗ ΓΙΑ S-VIDEO απο το εξαρτημα στο χερι ... τι πρεπει να κανω ???

[sIGPIC][/sIGPIC]

::Alma Libre - My Blog

A blog by an IT student

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα !!! Πηρα σημερα απο το Πλαισιο το ''εξαρτηματακι'' της KWORLD αλλα ενω εχω εγκαταστησει ολο το software που δινεται και εχοντας κανει τις ρυθμισεις που αναφερθηκαν παραπανω δεν μπορω ακομη να δω εικονα και ηχο απο το video στο PC. ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ??? ΕΧΩ VIDEO ME 2 SCART. Συνδεω στην υποδοχη του SCART 4 καλωδια ( 2 για τον ηχο που πηγαινουν στο εξαρτηματακι κατευθειαν KAI 2 ΚΑΛΩΔΙΑ VIDEO-IN KAI VIDEO-OUT ( ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΤΟ ΣΥΝΔΕΩ ΜΕ ΤΟ S-COMPOSITE απο το εξαρτημα, ποιο ???) και ΜΟΥ ΜΕΝΕΙ Η ΥΠΟΔΟΧΗ ΓΙΑ S-VIDEO απο το εξαρτημα στο χερι ... τι πρεπει να κανω ???

Με έχεις ψιλομπερδέψει :)

Στο S-Composite βάζεις το καλώδιο του βίντεο (το κίτρινο βίσμα συνήθως). Το S-Video είναι επίσης για βίντεο(χωρίς ήχο. Υποτίθεται ότι προσφέρει καλύτερη εικόνα). Αν έχει υποδοχή S-Video η κάρτα βίντεο, το βάζεις. Διαφορετικά χρησιμοποιείς το καλώδιο για S-Composite.

 

 

...Tώρα διάβασα πιο προσεκτικά το μήνυμα σου. Την ίδια κάρτα(PCMCIA) την έχω κι εγώ στο laptop μου. Χρησιμοποιώ όμως κανονικό καλώδιο κεραίας. Από κει και πέρα, αν χρησιμοποιήσεις τα καλώδια που έχει μέσα η συσκευασία, συνδέεις την υποδοχή S-Video (αυτή με τα πολλά καρφάκια) στην κάρτα και στην συνέχεια στην τηλεόραση (ή το βίντεο) το κίτρινο στην βίντεο υποδοχή και τα 2 βίσματα του ήχου(λευκό και κόκκινο) στις αντίστοιχες υποδοχές.

Θα σου πρότεινα πάντως να προτιμήσεις το καλώδιο τηλεόρασης, γιατί αν έχεις σκοπό να κάνεις εγγραφή από την τηλεόραση, δεν θα πετύχεις και πολλά πράγματα (πολλά χαμένα καρέ). Εγώ για τέτοιο σκοπό χρησιμοποιώ USB TV Tuner.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

DVD GR να σε ευχαριστησω για τον χρονο σου που σπαταλησες με μενα :p

Την βρηκα τη λυση. Το προγραμμα της καρτας εβαζε την Ελλαδα στο secam με το ετσι θελω. Εφαγα τρεις μερες δοκιμαζοντας ολες της χωρες μς PAL B μπας και δειξει τιποτα. Και ναι!!! Ουτε με Τουρκια και αλλες γειτονες χωρες με PAL B δεν δεχοταν. Αγαπητοι μου πρεπει να μενουμε Ταιλανδη γιατι με αυτην ως χωρα επιασα με χρωμα και καναλια που με την ιδια κεραια δεν πιανει η WEGA μας :lol:

 

Αλλα το s video ακομη μου δινει με οτι προγραμμα και να εβαλα ασπρομαυρη εικονα :confused: Ας ειναι καλα το composite που δουλευει αψογα.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Εφαγα τρεις μερες δοκιμαζοντας ολες της χωρες μς PAL B μπας και δειξει τιποτα. Και ναι!!! Ουτε με Τουρκια και αλλες γειτονες χωρες με PAL B δεν δεχοταν.

Εμένα έπιασε όταν επέλεξα....Γιουγκοσλαβία! :wacko:

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα εχω μπερδευτει και εσεισ το ιδιο μαλλον ( παλι κουλουβαχατα τα εκανα... ) .Λοιπον εχω το εξαρτημα της KWORLD ( http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=780&Nav_Section_Id=911&Catalog_Id=1&Product_Id=155429&Merchant_Id=1&sts_cid=3

) και εχω και το VIDEO το οποιο εχει 2 υποδοχες για SCART . Εγω επειδη βρηκα ενα καλωδιο SCART το οποιο εχει 4 καλωδια ( 2 για ηχο τα οποια τα συνδεω κανονικα με την υποδοχη του KWORLD ) και αλλα δυο καλωδια ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ . Τα δυο αυτα καλωδια ειναι VIDEO IN KAI VIDEO OUT αντιστοιχα. ΕΝΩ στο KWORLD εχει δυο υποδοχες μια S-Composite και μια περιεργη S-Video in . ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΣΥΝΔΕΩ ΣΤΗΝ ΥΠΟΔΟΧΗ S-Composite ενα απο τα δυο καλωδια Video in-out που εχει το SCART με τα τεσσερα καλωδια και μενει κενη η υποδοχη του KWORLD S-Video in . To KWORLD απο την αλλη πλευρα του συνδεεται με USB 2.0 με το PC και εχει και ενα καλωδιο ηχου που συνδεεται στην υποδοχη LINE-IN της καρτας ηχου του PC .

ΑΝ ΣΑΣ ΜΠΕΡΔΕΨΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ... ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΟ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ.

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ !!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

::Alma Libre - My Blog

A blog by an IT student

Link to comment
Share on other sites

Στο είπα και παραπάνω, ότι από την στιγμή που έχεις S-Composite, είσαι εντάξει.

Απλώς το S-Video είναι μια εναλλακτική λύση.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ Ευχαριστω για την αμεση απαντηση !!! Αυριο θαπροσπαθησω να ασχοληθω λιο να δω αν δολευει. Παντως σημερα δεν καταφερα να βγαλω εικονα και ηχο απο το VIDEO στο PC ενω εβαλα τις ρυθμισεις που αναφερθηκαν πριν ... πρεπει να κανω update τους drivers της USB 2.0 ???

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ Ο ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΧΡΟΝΟΣ !!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

::Alma Libre - My Blog

A blog by an IT student

Link to comment
Share on other sites

Σημερα αποφασισα κι εγω να μπω στα βαθια :happy:.Πηρα μασκες,βατραχοπεδιλα και ξεκινησα.

Υλικο : Επεξεργαστης στα 2.4.

Καρτα οθονης της MSI (NVIDIA GeForce 5600XT).

Καρτα ηχου γεννημενη προ 6 περιπου ετων,Creative Sound Blaster Audio PCI 128.

1) Κουτι με καρτα της KWORLD X PERT DVD MAKER απο το υπερμαρκετ cosmos Θεσ/νικης και με προγραμμα το Power Producer 2 Gold .

2) Κουτι παλι με καρτα της KWORLD που την μονη διαφορα που ειδα με την προηγουμενη ,ηταν ενα νουμερο στο τσιπ και προγραμμα το Ulead DVD Movie Factory 4.0

Καρτα TV CHRONOS Viveo Shuttle II PCI (Philips).

Το βιντεο που εχω ειναι ενα DAEWOO με 2 scart και εξοδους και μπροστα video - audio(L-R).

Με το πρωτο κουτι (!!!) ειδα ασπρομαυρη εικονα,ηχο ομως οχι.Εγραψε 3 δευτερολεπτα και μετα το υπολοιπο κενο.Παντα υπηρχε δυσκολια στο να βγαλω εικονα στο προγραμμα.

Με το 2ο κουτι, δεν ειδα τιποτε,ουτε ακουσα.

Εβαλα μετα το s-video στην καρτα οθονης,οπου ειχα μεν ασπρομαυρη εικονα αμμεσα,αλλα παλι χωρις ηχο και εγγραφη παλι 3" και κενο το υπολοιπο.

Τον ηχο δεν τον ειχα συνδεσει απο την αρχη.Δουλευα μονο το s-video για εικονα.Μετα εβαλα το καλωδιο με τα 2 RCA και το μονο jack,αλλα το εβαλα στις μπροστα εξοδους του βιντεο και οχι πισω στον μετατροπεα cart σε s-video ,audio κλπ.Ισως γι αυτο να μην ειχα ηχο.Αλλα απο εγγραφη αστα να πανε.

Θα ακολουθησει και η καρτα TV (σιγα μην την αφησω στην ησυχια της).

Βλεπω φυσικα οτι χωρις εξασκηση σε απνυα,δεν μπορεις να κατεβεις στα βαθια.Κινδυνευεις απο την νοσο των δυτων.

Προς το παρον,επειδη δεν με παιρνει να σκορπιζω καλωδια απο δω κι εκει,θα συνεχισω καποια αλλη μερα μια και μεσολαβουν οι γιορτες.

ΚΑΛΗ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ :rolleyes:

Καλα θα ηταν να ειχαμε μια καρτα,ενα βιντεο,ενα καλωδιο(ολα απο ενα :)) και να πατουσαμε ενα κουμπι και μετα να πιναμε τον καφε μας.Αλλα οι εταιρειες που μας παιδευουν θα βαζανε λουκετο.

.....................

5"αργοτερα

ειπα βγαινοντας να δω λιγο tv.Και ειδα το μεν νουμερο του καναλιου σωστα τοποθετημενο,την δε εικονα αναποδα.Τα ποδια στο ταβανι .Επανεκκινηση υπολογιστη,αλλα παλι τα ιδια.Ισως η εγκατασταση των 2 καρτων για capture video και η αλλαγη slot της καρτας τηλεορασης για να βρεθει χωρος (ο ανεμιστηρας της nvidia καλυπτει ενα slot), να δημιουργισαν αυτο το προβλημα.

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

το τελευταιο ειναι ενα κλασικο bug της εγκαταστασης mpeg-4 κωδικων,ψαξε στο google βρισκεται η λυση ευκολα!

το virtual dub το χρησιμοποιησες?δεν μπορω να σε βοηθησω σε εμπορικα προγραμματα αν δεν τα εχω δοκιμασει :s,παντως με τα υπαρχοντα video tools,κανεις καλυτερη δουλεια,και μετα μπορεις να κανεις οπου θες κ video edit!

Link to comment
Share on other sites

το τελευταιο ειναι ενα κλασικο bug της εγκαταστασης mpeg-4 κωδικων,ψαξε στο google βρισκεται η λυση ευκολα!

το virtual dub το χρησιμοποιησες?δεν μπορω να σε βοηθησω σε εμπορικα προγραμματα αν δεν τα εχω δοκιμασει :s,παντως με τα υπαρχοντα video tools,κανεις καλυτερη δουλεια,και μετα μπορεις να κανεις οπου θες κ video edit!

Το εχω αλλα δεν εκανα δοκιμη.Αλλωστε πρωτη επαφη με το αθλημα ειναι.Τι να προλαβω !!! Θα γινει ομως,οπως και με ο,τι αλλο βρω.Τα προγραμματα αυτα ( τα εμπορικα), δειχνουν ευκολα.Σε καθοδηγουν πληρως στο τι θελεις να κανεις,αλλα κατι αλλο δεν κανω εγω σωστα.Και μια και η μανα μου δεν με γεννησε γνωστη,θα προσπαθω να μαθαινω ( και απο την παρεα σας)

Songless bird βλεπω μπηκες και εσυ στο χορο !!! Καλη επιτυχια !

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

Με βίντεο χαμηλής ανάλυσης. Αν θες DVD με μενού θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποιο από τα ειδικά προγράμματα εγγραφής βίντεο σε DVD.

Aν το DVD Player διαβάζει mpg, τότε μπορείς να το γράψεις "χύμα"(χωρίς μενου) σε ανάλυση VCD (352x288). M' αυτόν τον τρόπο μπορείς να βάλεις μέχρι 6-7 ωρες βίντεο.

Για ακόμα καλύτερη εικόνα το κάνεις σε ανάλυση SVCD (352x576). Έτσι χωράει περίπου 3 ώρες.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

φιλε aisopos οι αναλυσεις του svcd ειναι 480χ480 στο ntsc και 480χ576 στο pal.

@kiriakoylis μπορεις να ακολουθησεις καποιους απο τους οδηγους στην υπογραφη μου για να χωρεσεις χωρις καμια απωλεια ποιοτητας μεχρι κ 4-4κ30 ωρες ταινιας σε 1 dvd.

Link to comment
Share on other sites

φιλε aisopos οι αναλυσεις του svcd ειναι 480χ480 στο ntsc και 480χ576 στο pal.

Σωστό. Δεν το θυμόμουν ακριβώς.

 

 

....Παρεπιπτόντως έριξα μια πρόχειρη ματιά στους οδηγούς που έχεις στην υπογραφή σου, αλλά να σου πω την αλήθεια ψιλομπερδεύτηκα. Πολύ φασαρία βρε φίλε μου και στο τέλος δεν κατάλαβα αυτό που με ενδιαφέρει πιο πολύ.. Όταν λες 4-4μιση ώρες DVD ΧΩΡΙΣ ΑΠΩΛΕΙΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ, εννοείται ότι μιλάμε για 720x576 και bitrate μεγαλύτερο του 5000;

Σε ρωτάω, γιατί εγώ τουλάχιστον δεν γνωρίζω άλλους πλυν των εταιριών που φτιάχνουν τις ταινίες DVD, να καταφέρνουν να χωρέσουν 7 ή 8 GB σε απλά DVD των 4,36 GB.

Με άλλα λόγια δεν είναι κάπως "επαγγελματικό" όλο αυτό;

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

re si file DVD_GR DE MOU LES TI EINAI OLA AYTA

 

2o βημα:μετατρεψτε την πηγη σας σε συμβατα sources:δηλαδη πρεπει να εχουμε αρχεια m2v για τον ήχο (αν εχουμε και mpv δεν πειραζει τα μετονομαζουμε σε m2v ) και ενα αρχειο για τον ηχο (ac3).Για το video να επεξηγησω οτι οι συμβατες αναλυσεις για dvd ειναι για την οριζοντια αναλυση 352,704και720 και για το κατακορυφο 576 για PAL και 480 για NTSC.Αναλυση και οδηγος για το πως θα φτασουμε να εχουμε αυτα τα αρχεια θα γινει σε αλλον οδηγος για κωδικοποιηση.

3ο βημα:φροντιζουμε να εχουμε καπου στον δισκο μας τα αρχεια .m2v και .ac3 με το ιδιο ονομα.:blink:

 

m2v, ac3 ti ine auta arxeia ixou k pos tha ta metatrepsw se auta ta mpg video m?:wacko:

Link to comment
Share on other sites

οσο και να εψαξα δεν καταφερα να βρω κανενα μετατροπεα.:mad:

τα mpeg αρχεια αφου δεν τα δεχεται:( τοτε τι κανουμε, την κατσαμε τη βαρκα?:p

 

για εξηγησε καλυτερα πως θα τα μετατρεψουμε σε αρχεια της γλωσσας του προγραμματος..:!: :!:

 

Αυτα προς το παρων:!: :blink:

 

 

:ninja: :ninja: :ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Περασαν αρκετες μερες απο την ημερα που μπηκα στον χορο.Οχι φυσικα οτι εκανα συνεχως προσπαθειες μιας και εχουμε και αλλες δουλειες.Αλλα πλεον εφθασα στο αποτελεσμα που ηθελα . Ηδη εγγραψα την 2η κασσετα ! Τα αρχεια AVI μπορω να πω οτι ειναι πολυ μεγαλα και θελουν μετατροπη σε MPEG,τουλαχιστον αυτο ειδα και εκανα εγω. Στην αρχη σε μια τετοια φαση χρησιμοποιησα το dvdSanta.Καλο και ευκολο προγραμματακι,μονο που ηταν demo και στην εγγραφη εβαζε 2 banner,οχι ομως ενοχλητικα μια και το ενα εμπαινε επανω αριστερα και το αλλο κατω δεξια. Το αφησα ομως αυτο και πιαστικα με το Power Producer 2 Gold το οποιο οπως ειχα πει το αγορασα μαζι με καρτα capture 36 ευρω. Χρησιμοποιοντας το capture της καρτας οθονης nVidia που εχω και συνδεοντας τον βιντεο με το pc, εκανα πλεον αυτο που ηθελα.Επειδη ομως το προγραμμα αυτο δεν μου εδεινε την δυνατοτητα να κοψω τμηματα που δεν θελω,χρησιμοποιησα και το Pinnacle studio v.9 γι`αυτη τη δουλεια και στη συνεχεια την εγγραφη του δισκου. Το αποτελεσμα με ικανοποιησε πληρως και τωρα απομενει και η αγορα μιας cdθηκης για να μπαινουν σιγα σιγα τα δισκακια. Αν ξερει κανενας να προτεινει κανενα προγραμματακι για να ψαλιδιζω τα mpeg,θα το δεχομουν ευχαριστως μια και το Power Producer 2 Gold κανει πολυ πιο γρηγορα την επεξεργασια και εγγραφη του δισκου σε σχεση με το Pinnacle.

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω παρει κι εγω το Dvd Maker Usb 2.0, εχω συνδεσει κανονικα τα καλωδια ,βλεπω εικονα και ηχο στο pc μου αλλα δυστυχως η ποιοτητα της ειναι χαλια. Ειναι μεν εγχρωμη αλλα δεν εχει καμια σχεση με αυτο που βλεπω στην τηλεοραση(το ιδιο ισχυει και οταν βλεπω ενα καναλι στο pc μου,δηλάδη δεν εχει σχεση με την ποιοτητα της βιντεοκασετας). Εχω βαλέι τις ρυθμισεις που εχουν αναφερθει σε προηγουμενη σελιδα για το capture και θα ηθελα αν γινεται να μου πειτε ποιες ειναι οι καταλληλες ρυθμισεις για το video system (εκει που λεει composite και S-VIDEO) και για το other (στο mpeg4 codec) μπας και βελτιωθει καθολου η εικονα.
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα 2 φωτος ,εγραψα και τις κινησεις που εχω κανει σε ενα εγγραφο word,αλλα δυστυχως δεν μπορω να το ανεβασω στην ιστοσελιδα μου.Καποιο προβλημα υπαρχει.

Αν καποιος φιλος θελει ,ευχαριστως να του το στειλω.Εναι περιπου 1000 Kb.

Ας στειλει το mail του σε pm και θα το παρει.

Τωρα ετοιμαζομαι και για εγγραφη κασσετων 8mm μεσω καμερας.Τα αποτελεσματα θα ανακοινωθουν !!!

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...