Jump to content

[Επίσημο] HTC TyTN (Hermes)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και εγώ μέχρι να μου έρθει προσπαθώ να αντλήσω πληροφορίες και υλικό :) μια και είμαι εντελώς άσχετος από τέτοια τηλέφωνα . Ρίχτες λοιπόν και από μένα :)

 

Πάντως αυτό που μου αρέσει εδώ είναι ότι η όλη φάση αεκοκρατείτε:up: :up: :up: :up:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και εγώ αλλά και αρκετοί άλλοι νομίζω περιμέναμε το P990 αλλά δεν μας εντυπωσίασε. Οποτε αποφασίσαμε να αλλάξουμε.

Καλό θα είναι τις απορίες σου, που θα είναι και μάλλον απορίες μας να τις καταγράψεις εδώ.

Θα το εκτιμούσα πολύ.!

 

To TyTN το έφερε και η Vodaphone με τιμή στα 805€.

ZRX1200S
Link to comment
Share on other sites

παιδια οταν βαζω ξυπνητηρι και το κλεινω το τηλ.τελειως δεν χτυπαει.οταν το ανοιγω αφου εχει περασει η ωρα που εχω βαλει να χτυπησει τοτε αρχιζει και βαραει.γνωριζει κανεις κατι τι μπορω να κανω???οσο για την vodafone που το εχει 805ευρο που λεει ο φιλος ποιο πανω....αντε 5ευρο πανε και ερχονται αλλα σε τετοιο τηλ.δεν λεει να εχει επανω λογοτυπο vodafone.να ητανε sharp παει και ερχεται.:O
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αυτο τον εκνευριστικο δυνατο ηχο που κανει καθε φορα οταν πατας τους αριθμους στην οθονη για να παρεις τηλεφωνο πως τον βγαζεις ????
Link to comment
Share on other sites

παιδια οταν βαζω ξυπνητηρι και το κλεινω το τηλ.τελειως δεν χτυπαει.οταν το ανοιγω αφου εχει περασει η ωρα που εχω βαλει να χτυπησει τοτε αρχιζει και βαραει.γνωριζει κανεις κατι τι μπορω να κανω???οσο για την vodafone που το εχει 805ευρο που λεει ο φιλος ποιο πανω....αντε 5ευρο πανε και ερχονται αλλα σε τετοιο τηλ.δεν λεει να εχει επανω λογοτυπο vodafone.να ητανε sharp παει και ερχεται.:O

 

Απο το να μη χτυπαει το ξυπνητηρι, τουλαχιστον μπορεις να το βαλεις σε flight mode και υστερα απο λιγα λεπτα να μπει σε sleep mode απο μονο του. Εγω αυτο κανω.:what:

Link to comment
Share on other sites

παιδια οταν βαζω ξυπνητηρι και το κλεινω το τηλ.τελειως δεν χτυπαει.οταν το ανοιγω αφου εχει περασει η ωρα που εχω βαλει να χτυπησει τοτε αρχιζει και βαραει.γνωριζει κανεις κατι τι μπορω να κανω???οσο για την vodafone που το εχει 805ευρο που λεει ο φιλος ποιο πανω....αντε 5ευρο πανε και ερχονται αλλα σε τετοιο τηλ.δεν λεει να εχει επανω λογοτυπο vodafone.να ητανε sharp παει και ερχεται.:O

 

voda sucks...ρε τι πραγματα ειναι αυτα???!!! ελεος !!! το νταβατζιλικι της voda δεν εχει ορια μου φαινεται...

 

 

το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να αγορασεις ενα ξυπνητήρι...:lol:

 

η ιδέα του flightmode ειναι πολυ καλή..!

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

αυτο τον εκνευριστικο δυνατο ηχο που κανει καθε φορα οταν πατας τους αριθμους στην οθονη για να παρεις τηλεφωνο πως τον βγαζεις ????

 

πας ρυθμισεις/ηχοι-ειδοπ.και δες τι εχεις τσεκαρει.πληκτρα συσκευης-να μην ειναι τσεκαρισμενο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια οταν βαζω ξυπνητηρι και το κλεινω το τηλ.τελειως δεν χτυπαει.οταν το ανοιγω αφου εχει περασει η ωρα που εχω βαλει να χτυπησει τοτε αρχιζει και βαραει.γνωριζει κανεις κατι τι μπορω να κανω???οσο για την vodafone που το εχει 805ευρο που λεει ο φιλος ποιο πανω....αντε 5ευρο πανε και ερχονται αλλα σε τετοιο τηλ.δεν λεει να εχει επανω λογοτυπο vodafone.να ητανε sharp παει και ερχεται.:O

 

αρη ειναι σαν τον υπολογιστη.οταν ειναι κλειστος δεν δουλευει :p

 

δυστυχως το ξυπνητηρι σε αυτα τα τηλ δουλευει μονο με την συσκευη ανοικτη!!

:)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

 

Πάντως αυτό που μου αρέσει εδώ είναι ότι η όλη φάση αεκοκρατείτε:up: :up: :up: :up:

 

για να βλεπω λοιπον φωτο στις υπογραφες μας :)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

οσο για την vodafone που το εχει 805ευρο που λεει ο φιλος ποιο πανω....αντε 5ευρο πανε και ερχονται αλλα σε τετοιο τηλ.δεν λεει να εχει επανω λογοτυπο vodafone.να ητανε sharp παει και ερχεται.:O

 

Με επιφύλαξη πάντα, δεν πιστεύω ότι θα έχει επάνω το λογότυπο της Vodafone. Και το Ρ900 που αγόρασα τότε με επιδότηση, δεν το είχε.

 

Θα το δω και θα σας πω.:worry:

ZRX1200S
Link to comment
Share on other sites

Εγω απο vodafone το αγόρασα προχθές δεν έχει τίποτα πάνω.........

 

Με επιφύλαξη πάντα, δεν πιστεύω ότι θα έχει επάνω το λογότυπο της Vodafone. Και το Ρ900 που αγόρασα τότε με επιδότηση, δεν το είχε.

 

Θα το δω και θα σας πω.:worry:

Link to comment
Share on other sites

για να βλεπω λοιπον φωτο στις υπογραφες μας :)[/quote

 

Δημήτρη; :) Με βάζεις στην πρίζα στα 41 μου .. αλλά το απολαμβάνω.. και ας μην 'μιλω' συχνά ..Ειμαι κάθε μέρα εδω έστω και με τιν σιωπή μου.

Τα λέμε φίλε ...:) :)

Link to comment
Share on other sites

οκ?

:) :) :)

 

απλα.......

 

 

 

 

αψογος!!!!

 

:yahoo::yahoo::up:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε παίδες,

 

Κατ'αρχήν ευχαριστώ πάρα πολύ όλους σας που απαντήσατε στην... έκκλησή μου για βοήθεια ! Η γνώμη μερικών παιδιών που είπαν ότι καλύτερα να ρίξω τις ερωτήσεις κατ'ευθείαν στο forum μου φάνηκε πιο σωστή. Οπότε, ξεκινάμε (ας προσέχατε ! :p)

 

Εννοείται ότι μερικές ερωτήσεις μπορεί να σας φανούν και ανόητες ή αφελείς... Αλλά όπως και αρκετοί άλλοι, δεν έχω σχεδόν καμία σχέση με WM ή PPC γενικότερα... Η βοήθεια και η ...κατανόηση όλων σας πολύτιμη (ίσως για μερικές ερωτήσεις, ιδιαίτερα των πρώην χρηστών P900/910) !

 

Λοιπόν, σε τυχαία σειρά :

 

edit : Με bold είναι οι ερωτήσεις που δεν έχουν απαντηθεί καθόλου. Κάτω από τις υπόλοιπες ερωτήσεις είναι και οι απαντήσεις που έχουν δοθεί μέχρι στιγμής, και το nickname εκείνου που τις απάντησε. Ευχαριστώ πολύ τους φίλους που ήδη βοηθάνε με τις απορίες, όσο μαζεύουμε απαντήσεις θα ενημερώνω αυτό το post ανάλογα. Φυσικά, αν κάποιος έχει κάτι να προσθέσει και στις ερωτήσεις που έχουν ήδη απαντηθεί, ευπρόσδεκτο !

 


  1.  
  2. Στο hardware πληκτρολόγιο, πρέπει να επιλέξεις μια γλώσσα εισαγωγής, ή μπορείς εύκολα να αλλάζεις ανάμεσα σε τουλάχιστον 2 (όπως π.χ. στα PC, με Alt+Shift) ?
    Πατάς την τελεία και το space. (steliosk)
    .
  3. Η microSD, ξέρω ότι είναι "hot-swappable". Αν έχεις εφαρμογές εγκατεστημένες εκεί, και αφαιρέσεις την κάρτα με τη συσκευή ανοιχτή, απλά εξαφανίζονται τα shortcuts τους (όπως στο P900) ? Μπορείς δηλαδή να έχεις διαφορετικές microSD με διαφορετικές εφαρμογές στην καθεμία ;
    Η microSD, είναι "hot-swappable" αλλά τα shortcuts παραμένουν. (steliosk)
    .
  4. Είναι πράγματι το πιο εύχρηστο PPC σε χρήση με το ένα χέρι (όπως ακούω & διαβάζω) ? Αληθεύει ότι, αν το συνηθίσεις, για απλή καθημερινή χρήση δεν πολύχρειάζεται να βγάζεις το stylus ?
    Είναι όντως εύχρηστο με το ένα χέρι και γενικά δεν χρειάζεται το στυλό που έχει. (steliosk)
    .
  5. Μπορεί η οθόνη να γυρίσει σε landscape όποτε θέλουμε, χωρίς να ανοίξουμε το hardware πληκτρολόγιο ? Αν ναι, τα πλήκτρα του D-pad προσαρμόζονται ανάλογα (το επάνω-κάτω να γίνει αριστερά-δεξιά και το αντίστροφο) ?
    Μπορείς να το κάνεις φτάνει να προγραμματίσεις κάποιο από τα πλήκτρα της συσκευής. Εγώ έβαλα το πλήκτρο 4. (steliosk)
    ΝΑΙ. Το D-pad προσαρμώζεται κανονικότατα! Όπως και τα υπόλοιπα πλήκτρα hardware... (sotiris72)
    .
  6. Όταν το hardware πληκτρολόγιο είναι ανοιχτό, εξακολουθούν να αναγνωρίζονται και να λειτουργούν όλα τα hardware πλήκτρα (D-pad, κλπ) ?
    Ναι. (steliosk)
    .
  7. Μπορείς να κάνεις customize όλα τα hardware πλήκτρα, και να αντιστοιχήσεις ότι λειτουργία θέλεις ?
    Σωστός. (steliosk)
    .
  8. Μία εισερχόμενη κλήση, μπορείς να την απαντήσεις μόνο από το αντίστοιχο hardware πλήκτρο, ή και με "virtual button" στο touchscreen ? (προσωπικά, ελπίζω να είναι μόνο με hardware πλήκτρα)
    ΚΑΙ με τα δύο (zoo)
    .
  9. Υπάρχει δυνατότητα αυτόματης ενημέρωσης ημερομηνίας/ώρας του κινητού σε κάθε σύνδεση με το PC (όπως στο P900) ? (είναι πολύ καλό για να είσαι σίγουρος ότι έχεις πάντα σωστή ώρα στο κινητό)
    Ναι (zoo)
    .
  10. Η ταχύτητα σύνδεσης με το PC (για μεταφορά αρχείων) πόσο καλή είναι ? (υποκειμενικές απόψεις του καθένα φυσικά !)
    Τζάμι! Πολύ καλύτερη από το Ρ900. Και πιο γρήγορη και πιο απλή και πιο κατανοητή. Μέχρι τέλους εγώ με το συγχρονισμό του Ρ900 έτρεμε μήπως ξέχασα κάτι και αλλάξουν ή χαθούν δεδομένα... Τώρα Ο.Κ. (sotiris72)
    .
  11. Υποστηρίζει καλά, J2ME Java apps ?
    .
  12. Αναγνωρίζονται παραπάνω από ένα πλήκτρα πατημένα συγχρόνως (και στα διάφορα πλήκτρα, αλλά και στο hardware πληκτρολόγιο) ? (Διευκρίνιση : π.χ. σε ένα παιχνίδι, όπου χρειάζεται να πατάς ένα πλήκτρο διεύθυνσης και ένα πλήκτρο κάποιας ενέργειας, συγχρόνως. Αυτό υποστηρίζεται ? Δεν με ενδιαφέρει τόσο για παιχνίδια, πιο πολύ απορία για το αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα).
    .
  13. Μπορείς να κατηγοριοποιήσεις τις εφαρμογές σου (όπως στο P900), ή εμφανίζονται όλες "χύμα" στα Programs ?
    Εγκατάσταση γίνεται στο Program Files της συσκευής ή της κάρτας μνήμης, τις συντομεύσεις για τις εφαρμογές μπορείς να τις κατηγοριοποιήσεις όπως θέλεις (σκέψου ένα τυπικού μενού "Έναρξη" στον υπολογιστή σου). (zoo)
    .
  14. Υπάρχει αυτόματο Input Lock, μετά από ένα καθορισμένο χρονικό διάστημα ? Μπορεί να κλειδώνει αυτόματα με το που κλείνεις το hardware πληκτρολόγιο ?
    Ναι (zoo)
    Εννοείς να κλειδώνουν τα πλήκτρα; Δεν το ξέρω γιατί δεν χρειάστηκε ως τώρα να κλειδώσω τα πλήκτρα... Όταν μπαίνει σε ύπνο είναι υπεραρκετό... Αν εννοείς το κλείδωμα του τηλεφώνου γενικά, φυσικά και έχεις πολλές επιλογές. Ίσως όχι να κλειδώνει με το κλείσιμο του πληκτρολογίου, αλλά σίγουρα κλειδώνει μέσα σε δευτερόλεπτα και μάλιστα μπορείς να βάλεις και κωδικό με πολλά πολλά πολλά ψηφία και γράμματα... Αλλά θα σου βγάλει την ψυχή... (sotiris72)
    .
  15. Soft Reset = "restart", Hard Reset = "format", κατά κάποιο τρόπο ?
    Ακριβώς έτσι. (zoo)
    .
  16. Στα alarms από όσο έχω δει, μπορείς να βάλεις μόνο συγκεκριμμένες μέρες, και αυτόματα εννοείται ότι θα χτυπάει κάθε εβδομάδα, αυτές τις μέρες. Υπάρχει τρόπος να βάλεις ένα alarm που αφού χτυπήσει, θα απενεργοποιηθεί / σβηστεί μόνο του (για τους πρώην P900άδες, η επιλογή "next 24 hours") ?
    Γενικά η υλοποίηση των ξυπνητηριών στα Windows Mobile είναι για τα σκουπίδια... θα βάλεις αναγκαστικά πρόσθετη εφαρμογή και θα βρεις πολλές που κάνουν ότι θέλεις από ένα ξυπνητήρι! (zoo)
    .
  17. Έχω ακούσει για "γνωστό πρόβλημα με τα alarms στα WM5" - ότι δηλαδή καμιά φορά δεν χτυπάνε. Αληθεύει ? Επίσης, χτυπάνε όταν το κινητό είναι stand-by ?
    Βλέπε 15 (zoo)
    .
  18. Επίσης για τα alarms - ακούγονται δυνατά (σε σχέση με το P900 ας πούμε) ? Γενικώς, το ηχείο του είναι αρκετά δυνατό ?
    Ναι, ακούγονται ΠΟΛΥ δυνατά αλλά όσο πιο δυνατά το βάζεις πέφτει σε ποιότητα ήχου. Σίγουρα σε ξυπνάει (και νεκρούς ξυπνάει εδώ που τα λέμε) αλλά δεν τρελαίνεσαι κι όλας με το "σπάσιμο" του ήχου που φτάνει στ αυτιά σου... Στον τομέα αυτό (ηχείο) το Ρ900 ήταν καλύτερο (σε ποιότητα - όχι ένταση) (sotiris72)
    .
  19. Υπάρχει κάποιος άμεσος τρόπος να ενεργοποιηθεί ανοιχτή ακρόαση, στη μέση μιας συνομιλίας (π.χ. ανοίγοντας το εξωτερικό πληκτρολόγιο ίσως) ? Είναι ικανοποιητική η ανοιχτή ακρόαση ?
    Γίνεται ανά πάσα στιγμή με πλήκτρο που σου βγάζει η εφαρμογή τηλεφώνου (zoo)
    Χμμμ. Την χρησιμοποίησα ελάχιστα και για να πω την αλήθεια, δεν με τρέλανε κι όλας... (sotiris72)
    .
  20. Εδώ και χρόνια ακούω για τα PPC ιστορίες φρίκης, ότι χρειάζονται λέει συνέχεια soft-reset και που και που και hard-reset για να στρώνουν... Αληθεύει, ή "κάλλιο να σου βγει το μάτι παρά το όνομα" (δηλαδή έχουν πλέον διορθωθεί αυτά) ?
    Από εσένα εξαρτάται, αν το ξεσκίζεις στα πειράματα - πειράγματα το ppc θα χρειάζεσαι συχνά και τα δύο γιατί εκτός από πολλές καλές θα βρεις και πολλές μάπα εφαρμογές που θα στο τρελάνουν και θα θέλει φορμάρισμα... Αν είσαι πιο ευγενικός μαζί του και δεν δοκιμάζεις ότι πέσει στα χέρια σου θα θέλει μια επανεκκίνηση κάθε μία-δυο μέρες για να φρεσκάρεται η μνήμη του. (zoo)
    .
  21. Όταν είναι σε stand-by (sleep ? δεν είμαι σίγουρος πώς λέγεται, πάντως όχι εντελώς κλειστό), το τηλέφωνο είναι ενεργό, δηλ. "ακούει" για SMS, κλήσεις, συνδέσεις bluetooth, κλπ ?
    Όλες οι συνδέσεις του τηλεφώνου είναι ανοιχτές. (zoo)
    .
  22. Διάβασα κάπου ότι μπορείς να κάνεις συγχρονισμό μόνο με ένα PC, αληθεύει ? Είναι εντελώς αδύνατο να κάνεις με δύο (που φυσικά και τα δύο PCs θα έχουν τα ίδια δεδομένα) ?
    ΣΙΓΟΥΡΑ μπορείς να κάνεις συγχρονισμό με 2 πισί. Με την διαφορά ότι μόνο σε έναν από αυτά μπορείς να συγχρονίσεις τα email σου. Υπάρχει αναλυτική διαδικασία στο εγχειρίδιο. Εγώ σε 2 πισί συγχρονίζω... (sotiris72)
    .
  23. Πάσχει από memory leaks ? Δηλαδή, "χάνει" μνήμη όσο το δουλεύεις, και όσο μένει ανοιχτό και τρέχεις διάφορες εφαρμογές, ακόμα κι αν τις κλείσεις κάποια στιγμή όλες ? (π.χ. αυτό συμβαίνει έντονα στο P900, όπου πρέπει να κάνεις restart για να "ξαναβρεί" όλη τη RAM του).
    Σωστά διάβασες, ισχύει. Εγώ κάνω μια επανεκκίνηση κάθε πρωί και όλη την ημέρα δουλεύει ρολόι ότι κι αν του ζητήσω. (zoo)
    .
  24. Γενικώς, αυτή τη στιγμή, υπάρχουν σημαντικά προβλήματα/bugs με τη συσκευή ? Από σταθερότητα πώς πάει ?
    Όταν πειραματίζεσαι πολύ και τα ανακατώνεις όλα ξανά και ξανά, αρχίζει και σε μουτζώνει... Αλλά με ένα σοφτ είσαι οκ. Γενικά πάντως, είναι πολύ σταθερή συσκευή. (sotiris72)
    .
  25. Γίνονται online αναβαθμίσεις firmware, απλά (όπως στο P900) ?
    Ναι (zoo)
    .
  26. Backup : γίνεται πλήρες backup ? Settings, εφαρμογές, δεδομένα, κλπ ?
    Με πρόσθετη εφαρμογή κάνεις ότι θέλεις (zoo)
    .
  27. Το απροστάτευτο microSD slot, είναι καθόλου πρόβλημα στην καθημερινή χρήση της συσκευής ? Κουμπώνει γερά το microSD ?
    Ναι, κουμπώνει γερά. Δύσκολα το προσεγγίζεις και σχεδόν το ξεχνάς ότι υπάρχει εκεί. Είναι λάθος πάντως να μην υπάρχει κάλυμα. Σκόνη και υγρασία σε έχουν συνεχώς στην τσίτα... Και σίγουρα δεν είναι "πρόβλημα" στην χρήση. Είπαμε, περνάει σχεδόν απαρατήρητο... (sotiris72)
    .
  28. Υπάρχει τρόπος να βάλουμε κάποιο reminder στο ημερολόγιο, εκτός από "meeting" (το οποίο θέλει αναγκαστικά και ώρα τέλους) ?
    Όχι, το ημερολόγιο θέλει ημέρα και ώρα αλλά μπορείς να βάλεις εργασία με υπενθύμιση μια ημέρα και ώρα, ημέρα αρχής και χωρίς κανένα τέλος (κάντην κι εσύ τη δουλειά επιτέλους!) (zoo)
    .
  29. Υπάρχουν σημαντικές αδυναμίες / ελλείψεις στα WM5 ? Αν υπάρχουν, καλύπτονται ικανοποιητικά από 3d party software ?
    Υπάρχουν ελλείψεις αλλά ΥΠΕΡ-καλύπτονται από πρόσθετες εφαρμογές. (zoo)
    .
  30. Έχω διαβάσει διάφορες φήμες για κακή ποιότητα ακουστικού / ήχου συνομιλίας. Αληθεύουν, υπάρχει σημαντικό πρόβλημα ?
    Χωρίς να είμαι ο ειδήμων, προσωπικά πιστεύω πως δεν είναι και άσχετα όσα ακούς. Αλλά μην ξεχνάς πως κουβαλάς λαπτοπ και όχι απλά ένα τηλέφωνο. Με ένα καλό ακουστικό ή ένα μπλε δόντι - ακουστικό είσαι σούπερ, και δεν λερώνεις και την οθόνη... (sotiris72)
    .
  31. Όταν δέχεσαι αρχεία μέσω Bluetooth (π.χ. από κάποιο άλλο τηλέφωνο, όχι μέσω PC με ActiveSync), υπάρχει δυνατότητα να αποθηκευτούν κατ'ευθείαν στη microSD, ή μόνο στην εσωτερική μνήμη (και μετά χειροκίνητα να τα μεταφέρεις) ?
    .
  32. Έχει δυνατή δόνηση (π.χ. σε σχέση με το P900) ?
    Η δόνηση είναι μια χαρά. Η συσεκυή είναι πιο βαριά από το Ρ900 και η δόνηση γίνεται περισσότερο αισθητή. (sotiris72)
    .
  33. Στα tasks, υπάρχουν μόνο Low, Normal & High προτεραιότητες, και όχι π.χ. από 1 ως 9, σωστά ?
    Ακριβώς (zoo)
    .
  34. Μπορείς να προσθέσεις fields σε ένα contact, ή είναι προκαθορισμένα ?
    Δυστυχώς είναι προκαθορισμένα (zoo)
    .
  35. Μπορείς εύκολα να ρυθμίζεις την ένταση του ακουστικού κατά τη διάρκεια μιας συνομιλίας (ίσως με το jogdial) ?
    Ακριβώς έτσι, αλλά με μια μικρή καθυστέρηση σε σχέση με το Ρ900. Είπαμε, το τηλέφωνο είναι απλώς ένα πρόγραμμα (ή τουλάχιστον, αυτό νομίζω)... (sotiris72)
    .
  36. Το TyTN, έχει και GPU, ή όλη τη δουλειά την κάνει η CPU ? Είναι αρκετά γρήγορο σε διαχείριση γραφικών (γρήγορο browsing/απεικόνιση φωτογραφιών, διάφορες άλλες "βαριές" σε γραφικά εφαρμογές, κλπ) ?
    .
  37. Ίσως πολιτικώς "μη ορθή" ερώτηση : Για το P900/910, υπάρχουν διάφορα γνωστά "μαγαζάκια" ;) στα οποία πηγαίνεις όταν ψάχνεις κάποιο software - υπάρχουν αντίστοιχα για τα WM5 ? Γενικώς, είναι εύκολο να βρεις software ?
    Πολύ περισσότερα "μαγαζάκια" και πολύ περισσότερες εφαρμογές! (zoo)
    .
  38. Video recording : Ξέρω ότι γράφει video (ασχέτως ποιότητας εικόνας) σε 352x288. Αλλά σε πόσα καρέ/δευτερόλεπτο ? (αν δεν μπορείτε να το μετρήσετε, θα μπορούσε ίσως κάποιος να τραβήξει ένα μικρό video σε 352x288 σε καλές συνθήκες, και να μου το στείλει να το μετρήσω εγώ). Γράφει μόνο σε WMV, ή και σε MotionJPG AVI (όπως νομίζω το Universal) ?
    .
  39. Έχετε χάσει πάσα ιδέα για μένα (αν είχατε ποτέ !), μια και σας (τα) έπρηξα με τον απίστευτο αριθμό των ερωτήσεων, ή αντέχετε ακόμα ? :p
    Αντέξαμε... αλλά μην το ξανακάνεις! (zoo)

 

Αυτά τα ...ολίγα !!!

 

Παίδες καταλαβαίνω ότι ίσως οι ερωτήσεις παραείναι πολλές, αλλά όπως θα έιδε και όποιος είχε την υπομονή να τις διαβάσει όλες, οι περισσότερες αφορούν πολύ συγκεκριμμένα πράγματα, τα οποία δεν απαντιούνται σε κανένα review και κανένα forum, αν δεν τα ρωτήσει κάποιος ! Και τα περισσότερα από αυτά αφορούν το πόσο εύχρηστο και πρακτικό είναι το TyTN στην καθημερινή χρήση, και πολύ περισσότερο για κάποιον που έχει συνηθίσει αυτή την καθημερινή χρήση ενός P900.

 

Ευχαριστώ και πάλι όλους σας, και σόρρυ για τον... καταιγισμό ερωτήσεων ! Ανάλογα με το χρόνο και τη διάθεσή σας, όσο περισσότερες απαντηθούν τόσο περισσότερο θα βοηθήσετε κι εμένα, αλλά και πιθανώς και άλλους να μάθουν λεπτομέρειες για το TyTN !

 

"θενκς γκάιζ" ;)

 

nixx

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα nixx,

θα προσπαθήσω να απαντήσω σε κάποιες από τις ερωτήσεις

1. Πατάς την τελεία και το space.

2. Η microSD, είναι "hot-swappable" αλλά τα

shortcuts παραμένουν.

3. Είναι όντως εύχρηστο με το ένα χέρι και γενικά δεν

χρειάζεται το στυλό που έχει.

4. Μπορείς να το κάνεις φτάνει να προγραμματίσεις κάποιο

από τα πλήκτρα της συσκευής. Εγώ έβαλα το πλήκτρο 4.

5. Ναι.

6. Σωστός.

Αυτά προς το παρόν ελπίζω να βοήθησα. Μην διστάσεις και εγώ το Ρ990 είχα και το έδωσα.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

και συνεχίζω με ότι ξέρω (ότι αφορά hardware δεν το απαντώ γιατί δεν έχω TyTN)...

 

7) ΚΑΙ με τα δύο

8) Ναι

...

12) Εγκατάσταση γίνεται στο Program Files της συσκευής ή της κάρτας μνήμης, τις συντομεύσεις για τις εφαρμογές μπορείς να τις κατηγοριοποιήσεις όπως θέλεις (σκέψου ένα τυπικού μενού "Έναρξη" στον υπολογιστή σου).

13) Ναι

14) Ακριβώς έτσι.

15) Γενικά η υλοποίηση των ξυπνητηριών στα Windows Mobile είναι για τα σκουπίδια... θα βάλεις αναγκαστικά πρόσθετη εφαρμογή και θα βρεις πολλές που κάνουν ότι θέλεις από ένα ξυπνητήρι!

16) Βλέπε 15

...

18) Γίνεται ανά πάσα στιγμή με πλήκτρο που σου βγάζει η εφαρμογή τηλεφώνου

19) Από εσένα εξαρτάται, αν το ξεσκίζεις :whip: στα πειράματα - πειράγματα το ppc θα χρειάζεσαι συχνά και τα δύο γιατί εκτός από πολλές καλές θα βρεις και πολλές μάπα εφαρμογές που θα στο τρελάνουν και θα θέλει φορμάρισμα... Αν είσαι πιο ευγενικός μαζί του και δεν δοκιμάζεις ότι πέσει στα χέρια σου θα θέλει μια επανεκκίνηση κάθε μία-δυο μέρες για να φρεσκάρεται η μνήμη του.

20) Όλες οι συνδέσεις του τηλεφώνου είναι ανοιχτές.

...

22) Σωστά διάβασες, ισχύει. Εγώ κάνω μια επανεκκίνηση κάθε πρωί και όλη την ημέρα δουλεύει ρολόι ότι κι αν του ζητήσω.

...

24) Ναι

25) Με πρόσθετη εφαρμογή κάνεις ότι θέλεις

...

27) Όχι, το ημερολόγιο θέλει ημέρα και ώρα αλλά μπορείς να βάλεις εργασία με υπενθύμιση μια ημέρα και ώρα, ημέρα αρχής και χωρίς κανένα τέλος (κάντην κι εσύ τη δουλειά επιτέλους! :p )

28) Υπάρχουν ελλείψεις αλλά ΥΠΕΡ-καλύπτονται από πρόσθετες εφαρμογές.

...

32) Ακριβώς

33) Δυστυχώς είναι προκαθορισμένα

...

36) Πολύ περισσότερα "μαγαζάκια" και πολύ περισσότερες εφαρμογές!

...

38) Αντέξαμε... αλλά μην το ξανακάνεις! :p :lol:

Link to comment
Share on other sites

nixx πραγματικά πολύ καλές οι ερωτήσεις σου. Ειναι πολλά από αυτά που θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ και άλλα που δεν φαντάστικα καν να ρωτήσω :)

“Life doesn't imitate art, it imitates bad television”

Woody Allen

 

~ Ηλίας ~

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη ανταπόκριση... Ήδη οι απαντήσεις που δίνονται ξεκαθαρίζουν σιγά σιγά κάποια πράγματα, και βοηθάνε πολύ !

 

Χαίρομαι που βρήκατε τις ερωτήσεις χρήσιμες - ανησυχούσα μήπως είναι κουραστικές. Ελπίζω ότι θα λυθούν σιγά σιγά όλες οι απορίες για όσους σκέφτονται να αποκτήσουν το TyTN.

 

Για ευκολία, θα κάνω edit το post με τις ερωτήσεις, ώστε να ξεχωρίζουν αυτές που δεν έχουν απαντηθεί ακόμα.

 

Keep'em coming ! ;)

 

38) Αντέξαμε... αλλά μην το ξανακάνεις! :p :lol:

 

:O :lol:

Δεν το υπόσχομαι :p

 

nixx

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο vodafone το αγόρασα προχθές δεν έχει τίποτα πάνω.........

 

xios21, το τηλ ειναι πειραγμενο απο vodafone, δηλαδη εχει μεσα μενου vodafone live??? Ή ειναι κανονικο???

Please!!!! Απαντησε, διοτι περιμενω να μου το φερουν για να το παρω με επιδοτηση και με αφορα αμεσα το θεμα!

 

P.S. nixx ΚΟΡΥΦΑΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ!!!! Προτεινω να γινουν sticky μαζι με τις απαντησεις τους!

Παντως εχω να σου προτεινω κατι.... αν μενεις Αθηνα κατεβα The Mall και πηγαινε Πλαισιο και Fnac. Το εχουν και τα 2 ανοικτο και το δουλευεις οσα ωρα θελεις. Εγω το εκανα και με βοηθησε πολυ.

Link to comment
Share on other sites

P.S. nixx ΚΟΡΥΦΑΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ!!!! Προτεινω να γινουν sticky μαζι με τις απαντησεις τους!

Παντως εχω να σου προτεινω κατι.... αν μενεις Αθηνα κατεβα The Mall και πηγαινε Πλαισιο και Fnac. Το εχουν και τα 2 ανοικτο και το δουλευεις οσα ωρα θελεις. Εγω το εκανα και με βοηθησε πολυ.

Θενκς υπερηχητικέ φίλε ! :D Ότι απαντήσεις δίνονται, τις βάζω πλέον κάτω από τις ερωτήσεις στο post, για να είναι συγκεντρωμένες, έτσι ώστε και όποιος ενδιαφέρεται να βρίσκει αμέσως τις απαντήσεις, αλλά και όποιος θέλει να συνεισφέρει να μπορεί εύκολα να δει τι έχει ήδη απαντηθεί και τι όχι.

 

Στη Θεσσαλονίκη μένω, αλλά θα πάω στο Πλαίσιο εδώ, νομίζω ότι και εδώ πρέπει να το έχουν ανοιχτό και να μπορείς να το δεις. Όμως μερικά πράγματα ακόμα κι αν το έχεις στα χέρια σου, σαν άσχετος δεν μπορείς να τα δοκιμάσεις ή να τα καταλάβεις (γι'αυτό και οι ερωτήσεις !) Πάντως θα πάω οπωσδήποτε.

 

edit : Στο Πλαίσιο στο κέντρο (Θεσσαλονίκης) δεν το είχε (τουλάχιστον όχι ανοιχτό για πειραματισμό) :(

 

nixx

Link to comment
Share on other sites

παιδια οτι προγραμμα εχω δοκιμασει για ξυπνητηρι.....κρεπαρει το τηλ συνεχεια....

 

σε επανεκινηση παντα ψαχνει να βρει το συγκεκριμενο startup.exe απο το αναλογο προγραμμα αν εχεις ειδικα ενεργοποιησει ξυπνητηρια....

 

ερει κανεις αν υπαρχει καποιο που να δουλευει αξιοπιστα σε wm5?

 

chronos

mp3 alarm

και κανα 2 αλλα που δεν τα θυμαμαι τωρα καναν ακριβως το ιδιο πραγμα....

 

ΥΓ σε οποιον ξερει απο προγραμματισμο!

 

υπαρχει περιπτωση να μπορουμε (αλλαζοντας καποια εντολη στην registry)

το τηλ να διαβαζει καποιο φακελο με ηχους κλησεις απο την καρτα μνημης???ετσι ωστε να μην χρειαζεται να τα αντιγραφει στην μνημη του τηλ οταν τα οριζουμε ως ηχο κλησης η επαφης??

 

δλδ οταν ανοιγουμε την ρυθμιση ηχων να μην διαβαζει τους ηχους που εχει το τηλ αλλα να παραπεμπει σε ενα φακελο στην καρτα μνημης οπου εμεις θα εχουμε mp3 δικα μας????

 

δεν θελω καποιο προγραμμα που να εχει αυτην την επιλογη μιας και τα περισσοτερα τετοια προγραμματα φορτωνουν πολυ την μνημη λογω today plugins...

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

4. ΝΑΙ. Το D-pad προσαρμώζεται κανονικότατα! Όπως και τα υπόλοιπα πλήκτρα hardware...

 

9. Τζάμι! Πολύ καλύτερη από το Ρ900. Και πιο γρήγορη και πιο απλή και πιο κατανοητή. Μέχρι τέλους εγώ με το συγχρονισμό του Ρ900 έτρεμε μήπως ξέχασα κάτι και αλλάξουν ή χαθούν δεδομένα... Τώρα Ο.Κ.

 

10. Ειμαι στραβάδι δεν ξέρω...

 

11. Δεν μπορώ να πω πως κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς... Όπως το έπιασα πάντως, εννοείς αν υπάρχουν λειτουργίες όπως στο πισί που πατάς Alt+Shift για παράδειγμα; Νομίζω πως όχι, αφού παρόμοιες λειτουργίες με αυτή, γίνονται με διαδοχικά πατήματα π.χ. αλλαγή γλώσσας, πρώτα πατάς τελεία και μετά space

 

 

13. Εννοείς να κλειδώνουν τα πλήκτρα; Δεν το ξέρω γιατί δεν χρειάστηκε ως τώρα να κλειδώσω τα πλήκτρα... Όταν μπαίνει σε ύπνο είναι υπεραρκετό... Αν εννοείς το κλείδωμα του τηλεφώνου γενικά, φυσικά και έχεις πολλές επιλογές. Ίσως όχι να κλειδώνει με το κλείσιμο του πληκτρολογίου, αλλά σίγουρα κλειδώνει μέσα σε δευτερόλεπτα και μάλιστα μπορείς να βάλεις και κωδικό με πολλά πολλά πολλά ψηφία και γράμματα... Αλλά θα σου βγάλει την ψυχή...

 

 

17. Ναι, ακούγονται ΠΟΛΥ δυνατά αλλά όσο πιο δυνατά το βάζεις πέφτει σε ποιότητα ήχου. Σίγουρα σε ξυπνάει (και νεκρούς ξυπνάει εδώ που τα λέμε) αλλά δεν τρελαίνεσαι κι όλας με το "σπάσιμο" του ήχου που φτάνει στ αυτιά σου... Στον τομέα αυτό (ηχείο) το Ρ900 ήταν καλύτερο (σε ποιότητα - όχι ένταση)

 

18. Χμμμ. Την χρησιμοποίησα ελάχιστα και για να πω την αλήθεια, δεν με τρέλανε κι όλας...

 

21. ΣΙΓΟΥΡΑ μπορείς να κάνεις συγχρονισμό με 2 πισί. Με την διαφορά ότι μόνο σε έναν από αυτά μπορείς να συγχρονίσεις τα email σου. Υπάρχει αναλυτική διαδικασία στο εγχειρίδιο. Εγώ σε 2 πισί συγχρονίζω...

 

23. Όταν πειραματίζεσαι πολύ και τα ανακατώνεις όλα ξανά και ξανά, αρχίζει και σε μουτζώνει... Αλλά με ένα σοφτ είσαι οκ. Γενικά πάντως, είναι πολύ σταθερή συσκευή.

 

26. Ναι, κουμπώνει γερά. Δύσκολα το προσεγγίζεις και σχεδόν το ξεχνάς ότι υπάρχει εκεί. Είναι λάθος πάντως να μην υπάρχει κάλυμα. Σκόνη και υγρασία σε έχουν συνεχώς στην τσίτα... Και σίγουρα δεν είναι "πρόβλημα" στην χρήση. Είπαμε, περνάει σχεδόν απαρατήρητο...

 

29. Χωρίς να είμαι ο ειδήμων, προσωπικά πιστεύω πως δεν είναι και άσχετα όσα ακούς. Αλλά μην ξεχνάς πως κουβαλάς λαπτοπ και όχι απλά ένα τηλέφωνο. Με ένα καλό ακουστικό ή ένα μπλε δόντι - ακουστικό είσαι σούπερ, και δεν λερώνεις και την οθόνη...

 

31. Η δόνηση είναι μια χαρά. Η συσεκυή είναι πιο βαριά από το Ρ900 και η δόνηση γίνεται περισσότερο αισθητή.

 

34. Ακριβώς έτσι, αλλά με μια μικρή καθυστέρηση σε σχέση με το Ρ900. Είπαμε, το τηλέφωνο είναι απλώς ένα πρόγραμμα (ή τουλάχιστον, αυτό νομίζω)...

 

 

αυτά κι ελπίζω κι εγώ να έχω βάλει το πετραδάκι μου... :O

 

Υ.Γ.1 Ρε παιδιά, είμαι τόσο άσχετος που δεν ξέρω πως να βάλω φωτογραφίες σε ένα ποστ και την υπογραφή μου. μου ζητάει λινκ φωτογραφίας και πελαγώνω...:(

 

Υ.Γ.2 Ρε μήπως με τόσους αετζήδες εδώ μέσα να του αλλάζαμε όνομα σε "ΑΕΚ TyTN?" :lol:

Link to comment
Share on other sites

11. Δεν μπορώ να πω πως κατάλαβα ακριβώς τι εννοείς... Όπως το έπιασα πάντως, εννοείς αν υπάρχουν λειτουργίες όπως στο πισί που πατάς Alt+Shift για παράδειγμα; Νομίζω πως όχι, αφού παρόμοιες λειτουργίες με αυτή, γίνονται με διαδοχικά πατήματα π.χ. αλλαγή γλώσσας, πρώτα πατάς τελεία και μετά space

 

Εννοώ αν π.χ. σε ένα παιχνίδι, ο χαρακτήρας πρέπει να πυροβολήσει την ώρα που κινείται, αναγνωρίζονται τα δύο αντίστοιχα πλήκτρα αν πατιούνται συγχρόνως ; Δεν με ενδιαφέρει μόνο για παιχνίδια, ίσως και για κάποιες άλλες εφαρμογές να είναι χρήσιμο. Ενημέρωσα και το αρχικό post με διευκρίνιση πάνω σε αυτή την ερώτηση.

 

αυτά κι ελπίζω κι εγώ να έχω βάλει το πετραδάκι μου... :O

 

Φίλε Σωτήρη... κοτρώνα έβαλες :p Ευχαριστώ κι εσένα για τη βοήθεια, και ειδικά για τις απαντήσεις σε σύγκριση με τα αντίστοιχα χαρακτηριστικά του P900 !

 

Άντε και λίγες έμειναν ακόμα :)

 

nixx

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
αντε ελα στην παρεα και εσυ!!!εχουμε πλακωσει εδω ολοι απο το UIQ o florinaperis λειπει μονο να δω!!!!δεν αλλαζεις και το avatar σου για να μπαινεις στο κλιμα σιγα σιγα:p
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...