Jump to content

Motorola Edge 40


mark1979
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

:Λίγο άσχετο αλλά το Nord 3 ce lite είναι λίγο γκουμούτσα σε σχέση με το edge 40

PS. δεν είναι ακριβώς τα ίδια μοντέλα, αλλά οι διαστάσεις τους είναι σχεδόν ίδιες, ειδικά το 3 ce lite με το v30 είναι πανομοιότυπα

Edited by bep1995
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά οποιος δίνει το Motorola edge 40 σε άριστη κατάσταση από Αθήνα για έλεγχο με ενδιαφέρει για άμεση αγορά ευχ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας..... 

Σε αναμονή παραλαβής  έχω μια απορία . 

Περιεργαζόμουν πριν το G32 της συζύγου και είδα ότι δεν μπορούν να αλλαχτούν τα εικονίδια με άλλα της αρεσκείας μας . 

Ισχύε στο edge 40  ?? 

 Ευχαριστώ και καλό βράδυ !! 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Polson said:

Καλησπέρα σας..... 

Σε αναμονή παραλαβής  έχω μια απορία . 

Περιεργαζόμουν πριν το G32 της συζύγου και είδα ότι δεν μπορούν να αλλαχτούν τα εικονίδια με άλλα της αρεσκείας μας . 

Ισχύε στο edge 40  ?? 

 Ευχαριστώ και καλό βράδυ !! 

Από όσο ξέρω ισχύει για όλα τα Motorola. Το UI της δεν υποστηρίζει icon packs 

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, atillas24 said:

Από όσο ξέρω ισχύει για όλα τα Motorola. Το UI της δεν υποστηρίζει icon packs 

Ευχαριστώ και καλό Σαββατοκύριακο 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας......

Ήρθε τελικά το τηλέφωνο. , οι πρώτες εντυπώσεις θετικοτατες. .

Έχω ένα θέμα όμως  

Μόλις πατάω το κουμπί για να το κλείσω , αυτόματα με πάει στον βοηθό google. .

Αν το κρατήσω πατημένο κάνει επανεκκίνηση. ( λογικό. ) 

Κάποια βοήθεια. ??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλό βράδυ 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Polson said:

Καλησπέρα σας......

Ήρθε τελικά το τηλέφωνο. , οι πρώτες εντυπώσεις θετικοτατες. .

Έχω ένα θέμα όμως  

Μόλις πατάω το κουμπί για να το κλείσω , αυτόματα με πάει στον βοηθό google. .

Αν το κρατήσω πατημένο κάνει επανεκκίνηση. ( λογικό. ) 

Κάποια βοήθεια. ??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλό βράδυ 

Αν κατάλαβα καλά αυτό  ψάχνεις.

Αλλά αυτό γίνεται αν πατήσεις παρατεταμένα το κουμπί για 1-2 δεύτερα, για να κλείσει απλός η οθόνη το πατάς στιγμιαία. Anyway.

Να σε ρωτήσω κάτι, μπορείς να δεις αν δουλεύει σωστά το hotspot, δηλαδή όχι απλώς να συνδέεται ή άλλη συσκευή αλλά να έχει κανονικά και internet και στα 2.4ghz και στα 5ghz.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων !!

Link to comment
Share on other sites

On 30/1/2024 at 1:25 ΠΜ, bep1995 said:

Αν κατάλαβα καλά αυτό  ψάχνεις.

Αλλά αυτό γίνεται αν πατήσεις παρατεταμένα το κουμπί για 1-2 δεύτερα, για να κλείσει απλός η οθόνη το πατάς στιγμιαία. Anyway.

Να σε ρωτήσω κάτι, μπορείς να δεις αν δουλεύει σωστά το hotspot, δηλαδή όχι απλώς να συνδέεται ή άλλη συσκευή αλλά να έχει κανονικά και internet και στα 2.4ghz και στα 5ghz.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων !!

 Καλημέρα......

Όλα εντάξει με το hotspot  .

Με εξέπληξε θετικά η συσκευή .

Link to comment
Share on other sites

On 31/1/2024 at 10:34 ΠΜ, Polson said:

 Καλημέρα......

Όλα εντάξει με το hotspot  .

Με εξέπληξε θετικά η συσκευή .

Επανέρχομαι σχετικά με το τηλέφωνο.....

Σε σχέση με το OnePlus Nord 2 που είχα πριν , είναι σχετικά καλύτερο σε όλα νομίζω...πιο smooth  .

Στην τιμή δε που το πήρα ( με αφαίρεση ΦΠΑ από το ) best price 202€ κυριολεκτικά κλέβεις εκκλησία , δεν υπάρχει άλλη πρόταση ανάλογη μέχρι 300€ .

Edited by Polson
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους !!!

Έχει ασχοληθεί κανείς με gcam παιδιά ??

Αν ναι , είναι καλύτερες οι φωτογραφίες??..... ικανοποιημένος είμαι από την κάμερα αλλά λέω μήπως έχει πιο καλό αποτέλεσμα .

Επίσης τζάμι και θήκη έχετε κάτι υπόψη ??

Τζάμι είδα στον Γερμανό με 16€ περίπου... κάποια άλλη πρόταση ??

Ευχαριστώ προκαταβολικά και καλό Σαββατοκύριακο !!!

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Polson said:

Καλημέρα σε όλους !!!

Έχει ασχοληθεί κανείς με gcam παιδιά ??

Αν ναι , είναι καλύτερες οι φωτογραφίες??..... ικανοποιημένος είμαι από την κάμερα αλλά λέω μήπως έχει πιο καλό αποτέλεσμα .

Επίσης τζάμι και θήκη έχετε κάτι υπόψη ??

Τζάμι είδα στον Γερμανό με 16€ περίπου... κάποια άλλη πρόταση ??

Ευχαριστώ προκαταβολικά και καλό Σαββατοκύριακο !!!

Στο συγκεκριμένο κινητό δε ξέρω πόση διαφορά θα έχουν αλλά εγώ χρησιμοποιώ Gcam στα κινητά μου από τότε που εμφανίστηκαν τα πρώτα ports. Στη δικιά μου συσκευή βγάζει καλύτερες φωτό με Gcam

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, atillas24 said:

Στο συγκεκριμένο κινητό δε ξέρω πόση διαφορά θα έχουν αλλά εγώ χρησιμοποιώ Gcam στα κινητά μου από τότε που εμφανίστηκαν τα πρώτα ports. Στη δικιά μου συσκευή βγάζει καλύτερες φωτό με Gcam

Ευχαριστώ.....θα ψάξω να βρω ποια έκδοση 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Polson said:

Ευχαριστώ.....θα ψάξω να βρω ποια έκδοση 

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-bsg/f/dl191/

 

Εγώ αυτή χρησιμοποιώ 

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα..... 

Έχω πάρει το update εδώ και 20 μέρες περίπου  (λίγες μέρες αφότου παρέλαβα) Ερώτηση 

Δεν βλέπω διαφορά μεταξύ κάμερας και gcam , θα έλεγα ότι στην αυτόματη λειτουργία είναι πολύ καλές οι νυχτερινές φωτογραφίες . 

Έχω δοκιμάσει 8.4 , 8.8 , 9.1 εκδόσεις της gcam . 

Χρησιμοποιείτε κάποια άλλη ??

Ευχαριστώ 

Καλό απόγευμα !!! 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετά την αγορά του 30 Neo για την σύζυγο.... κάτοχος και εγώ εδώ και μια εβδομάδα του Edge 40.

Ενα πρόβλημα που έχω εντοπίσει και προσπαθώ να βρω λύση  είναι όταν  το συνδέω με Bluetooth  με το εργοστασιακό Infotainment του αυτοκινήτου (Suzuki Scross)  ενώ  ο ήχος των κλήσεων ακούγεται κανονικά όταν απαντήσει ο καλούμενος ακούγεται πολύ πολύ χαμηλά που πρέπει να βάλω τον ήχο του Infotainment  στο μέγιστο για να μπορώ να ακούσω τον συνομιλητή (αυτός μ ακούει κανονικά)... με το Realame 6s που είχα δεν είχα κανένα πρόβλημα με την ένταση του ήχου, ποτε δεν την έβαζα πάνω απο το 1/3.

Επειδή δεν έχω άλλη συσκευή Bluetooth να δοκιμάσω, έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος αντίστοιχο πρόβλημα, κάποια ιδέα να ρυθμίσω κάτι για να δουλέψει σωστά? 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετά από 4 μήνες με το Motorola, το έδωσα σε φίλο και πήρα το Xiaomi redmi note 13 pro+5g.

Το Motorola μακρά καλύτερο σε όλα, ταχύτητα επεξεργαστή, οθόνη ,φωτογραφία.

Ήθελα να το δώσω λόγω διάρκεια μπαταρίας, έβγαζε 5 ώρες με ενεργή οθόνη, ενώ το Xiaomi πολύ παραπάνω ώρες και με ακόμα πιο γρήγορη φόρτιση στα 120.

Μετά από 2 μέρες από την αλλαγή,το ψιλομετανοιωσα.

Link to comment
Share on other sites

Σε τι πιστεύεις ότι υπολείπεται το Redmi? Πέραν των όσων ανέφερες για κάμερα, οθόνη, ταχύτητα; Η αλήθεια είναι ότι ενδιαφερόμουν για το Edge 40 Neo αλλά τα σχόλια περί αυτονομίας με οδήγησαν στο Redmi και ομολογώ ότι είμαι ικανοποιημένος από την αυτονομία και γενικά, δεν αισθάνομαι ότι πάσχει σε κάτι μέχρι στιγμής. Έχω όμως περιέργεια σε σχέση με το Motorola γιατί το θεωρείς κατώτερο, δεν αμφισβητώ τη γνώμη σου, ίσα ίσα, έχεις δοκιμάσει και τα δύο και έχεις πιο ολοκληρωμένη εικόνα. 

Μην ξεχνάμε βέβαια ότι το Edge 40 έχει μικρότερη μπαταρία σε χωρητικότητα βέβαια, τα 500 mAh που έχει συγκριτικά με την μπαταρία του Xiaomi, δεν ξέρω αν μεταφράζονται σε τόση διαφορά στην αυτονομία....

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, tsimisde said:

Σε τι πιστεύεις ότι υπολείπεται το Redmi? Πέραν των όσων ανέφερες για κάμερα, οθόνη, ταχύτητα; Η αλήθεια είναι ότι ενδιαφερόμουν για το Edge 40 Neo αλλά τα σχόλια περί αυτονομίας με οδήγησαν στο Redmi και ομολογώ ότι είμαι ικανοποιημένος από την αυτονομία και γενικά, δεν αισθάνομαι ότι πάσχει σε κάτι μέχρι στιγμής. Έχω όμως περιέργεια σε σχέση με το Motorola γιατί το θεωρείς κατώτερο, δεν αμφισβητώ τη γνώμη σου, ίσα ίσα, έχεις δοκιμάσει και τα δύο και έχεις πιο ολοκληρωμένη εικόνα. 

Μην ξεχνάμε βέβαια ότι το Edge 40 έχει μικρότερη μπαταρία σε χωρητικότητα βέβαια, τα 500 mAh που έχει συγκριτικά με την μπαταρία του Xiaomi, δεν ξέρω αν μεταφράζονται σε τόση διαφορά στην αυτονομία....

το edge 40 έχει άλλο επεξεργαστή από το edge 40 νέο, και από το Xiaomi.... πολύ γρήγορο, τον καλύτερο από τα άλλα δύο, αλλά κατανάλωνε μπαταρία..... έβγαζε 5 με 6 ώρες το πολύ,η μπαταρία του ίντερνετ,yt,tik tok, email ενεργή.

το Xiaomi, δουλεύει πιο αργά σε όλα του,σε σχέση με το edge, δεν είναι άχρηστο το τηλέφωνο, αλλά η μπαταρία του φαίνεται να βγάζει πάνω από 8 ώρες ενεργή οθόνη, μπορεί και παραπάνω....

Το ιδανικό τηλέφωνο για μένα θα ήταν μπαταρία και ήχο Xiaomi,και όλα τα άλλα Motorola, ακόμα και το λειτουργικό του.

Φοβερό σήμα 5g, ταχύτητα ίντερνετ 135 mps με esim, φωτογραφία πολύ καλή σελφι άμεσα χωρίς καθυστέρηση, έστω και 1 δευτερόλεπτο που καθυστερεί το Xiaomi,wi fi πολύ καλύτερα απροβληματιστο 2 ορόφους μακριά.....

και Xiaomi, έπαιρνα συνέχεια,4 ,8,10 pro 5g,11 pro 5g.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ το Edge 40 εδώ και λίγες μέρες. Είναι πανέμορφη συσκευή, η οθόνη του υπέροχη και πολύ φωτεινή, βλέπεις και με γυαλιά ηλίου κάτω από τον ήλιο. Το καθαρό λογισμικό χωρίς βαρίδια που έχουν κινητά άλλων εταιριών, είναι ελαφρύ και κατανάλωνη λιγότερο μπαταρία. Εμένα με συνεχείς χρήση social και internet browsing με βγάζει μια μισή μέρα, σίγουρα πάνω από τις 6 ώρες που αναφέρονται παραπάνω. Και σε μισή ώρα φορτίζει. Η φωτογραφική είναι πάρα πολύ καλή και ειδικά στις νυχτερινές λήψεις είναι απίστευτη, μου φαίνεται όντως παράξενο που κάποιοι έχουν παράπονο, τόσο τις λεπτομέρειας είναι; Έχει τόσες πολλές δυνατότητες παραμετροποίησης για τις φωτογραφίες, εγώ βγάζω στο αυτόματο και είμαι πολύ ευχαριστημένος. 

Link to comment
Share on other sites

Οι 6 ώρες ενεργή οθόνη, είναι με 120 την οθόνη όχι αυτόματα για οικονομία, φωτεινότητα στο 80,και όταν πας ρυθμίσεις, μπαταρία, βλέπεις αναλυτικά τις ώρες αυτές, γιατί σου δείχνει τις εφαρμογές που χρησιμοποιήθηκαν, πόσα λεπτά η ώρες την κάθε μια.Μια πρόσθεση κάνεις και βγαίνει.

Στον φίλο που έδωσα το κινητό, με ίδιες ρυθμίσεις, άλλος χρήστης,θα του κρατάει πάνω από 3 μέρες.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...