Jump to content

Redmi Note 13 Pro+


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 24/4/2024 at 10:18 ΜΜ, mantilas said:

Αρα τι ρόλο παίζει η ενεργοποίηση της ταχειας φορτισης; 

Νομίζω χρειάζεται στο ότι είναι κυρίως για να προστατεύεται η συσκευή, επειδή ζεσταίνεται λόγω της ταχείας φόρτισης, είναι προστασία μέσω software. 

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται για να ξεφορτωθεί Xiaomi εφαρμογές, υπάρχει ένα αρχείο το hyperos debloater, δε χρειάζεται root.  Είναι αρχείο .exe και το τρέχετε ως admin, σβήνει browser, mi video, mi music, vault, games και άλλες 1-2 εφαρμογές. Το μόνο που δεν έχω βρει είναι πως να ξεφορτωθώ Google εφαρμογές αλλά  κάποια λύση θα βγει με τον καιρό. Τελικά βρήκα πως να ξεφορτωθώ και τις google εφαρμογές, με την εφαρμογή ADBAppcontrol v 1.8.3!

Edited by kostas701
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα..! Εχω το κινητο 2 μηνες...! οι εντυπωσεις και τα προβληματα που αντιμετωπιζω..!

Οσον αφορα το τζαμακι, στην αρχη εβαλα μια ζελατινα με 7-8 ευρω, και την πεταξα σε 2 βδομαδες..! Ζεσταθηκε η οθονη, φουσκωσε, χαλια μαυρα.  Την αντικατεστησα με UV Tempered Glass, μου το βαλανε στο HAMZA, Σωκρατους Ομονοια. τελειο αποτελεσμα, καλυπτει ολη την οθονη, ,τελεια αισθηση δεν αφηνει δαχτυλιες, πεντακαθαρη οθονη,δακτυλικο αποτυπωμα super.. Εβαλε κατι κολλες για να το τοποθετηση, ελπιζω αν ποτε χρειαστει να το αλλαξω , να μην εχει προβλημα η μανισια οθονη. 10ευρω κοστος.

Απο την πρωτη μερα που το πηρα το κινητο μου, ειχα προβλημα με το google maps, δεν μπορουσε να με εντοπισει με ακριβεια και δεν ειχε προσανατολισμο. Μετα απο πολυ ψαξιμο , καταλαβα  οτι το προβλημα ηταν στην πυξιδα αφου δεν ηταν καλιμπραρισμενη. την καλιμπραριζα, και μετα αφου εκλεινα την οθονη, ξεκαλιμπραριζονταν παλι, και καθε φορα χρειαζονταν να περιστρεφω το κινητο, να καλιμπραρω την πυξιδα, για να μπορεσει το google maps να με παει με τα ποδια στον προορισμο μου. Πολυ σπαστικο, ημουν εκδρομη εξωτερικο και ηθελα να το πεταξω το κινητο.  αυτο ,επισης δημιουργει προβλημα και σε αλλες εφαρμογες που χρησιμοποιουν τοποθεσια, πχ coffe island ή OPAP Store . Πηρα την Xiaomi, εκανα παλι εγκατασταση τελευταιας αναβαθμισης (ημουν σε 14.0.2), αλλα τιποτα.  Δεν εχω ακομα καταλαβει αν ειναι θεμα hardaware (καποιος αισθητηρας), ή software που δεν εχει εγκατασταθει σωστα . χθεσ πηρα την 14.07.  Περιμενω  να παρω και γω to hyperOS, να κανω hard reset και αν δεν στρωσει ,θα πρεπει να το παω αντιπροσωπια.  Το εψαξα σε forum, και εχουν και καποιοι αλλοι αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα .

   1859908727_.thumb.png.36db84e7c2b200849e4b9aa35fc8c98b.png

746703728_.thumb.png.6f0e15ade7ed99d911597e25c3fba6f0.png

Eχει αντιμετωπισει καποιος αλλος τετοιο προβλημα?  Ισως να το εχετε και εσεις , και να μην το εχετε παρει χαμπαρι. Οταν ανοιγετε την πυξιδα,λειτουργει ή θελει καλίμπραρισμα? Αν θελει , εχετε το ιδιο προβλημα με μενα...!

Ενα αλλο προβλημα, ειναι ισως με το bluetooth, μου παραμορφωνει τον ηχο σε bluetooth ακουστικα (ipro αυτομε το κλιπακι και το ακουστικο με το καλωδιο). Οταν ειναι στην κωλοτσεπη παραμορφωνει, οταν ειναι στο χερι, λειτουργει χωρις καμια παραμορφωση!!! Τρελο??? . Πηρα αλλο ακουστικο κ μαλλον λειτουργει καλυτερα. Ισως να ειναι θεμα παρεμβολων,ειδικα οταν ειμαι στο μηχανακι. Αλλα φοβαμαι και το bluetooth του κινητου γιατι επισης δεν μπορω να συνδεθω και στα bluetooth σε μαζαζι του OPAP.

(εκει ισως υπαρχει προβλημα κ με την τοποθεσια που ανεφερα πιο πανω) ειναι πολυ σπατικοοοοο για 550 ευρω κινητο...!!

Eπισης στην κωλοτσεπη τρωω, πολυ συχνα restart. (ισως το κουμπι ειναι πολυ ευαισθητο κ πατιεται... τι να πω...!

Απο μπαταρια , θα ηθελα και περιμενα να κραταει περισοτερο για την χρηση που του κανω. δεν με βγαζει ολη μερα, χωρις να το χρησιμοποιω πολυ.

Φοβαμαι πολυ το hyper OS, πως θα κατσει, γιατι εκει στην XIAOMI, πολυ πειραματιζονται με τα κινητα μας. Πολλες λειτουργιες, πολλες βλαβες.

Τελος, εχω παρατηρησει που και που, οτι οταν δεχομαι κληση δεν εμφανιζει το καλουντα, αλλα μονο μαυρη οθονη...!!!

Κατα τα αλλα, ευχαριστημενος, γρηγορο, ωραια οθονη,ευκολο στο χερι, μεγαλη χωρητικοτητα κλπ

 

Αν καποιος μπορει να με βοηθησει ή να με ενημερωσει, το εκτιμω αφανταστα...!!

 

Καλη συνεχεια,..!!

 

 

Edited by sfirojohn
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, sfirojohn said:

Απο την πρωτη μερα που το πηρα το κινητο μου, ειχα προβλημα με το google maps, δεν μπορουσε να με εντοπισει με ακριβεια και δεν ειχε προσανατολισμο. Μετα απο πολυ ψαξιμο , καταλαβα  οτι το προβλημα ηταν στην πυξιδα αφου δεν ηταν καλιμπραρισμενη. την καλιμπραριζα, και μετα αφου εκλεινα την οθονη, ξεκαλιμπραριζονταν παλι, και καθε φορα χρειαζονταν να περιστρεφω το κινητο, να καλιμπραρω την πυξιδα, για να μπορεσει το google maps να με παει με τα ποδια στον προορισμο μου. Πολυ σπαστικο, ημουν εκδρομη εξωτερικο και ηθελα να το πεταξω το κινητο.  αυτο ,επισης δημιουργει προβλημα και σε αλλες εφαρμογες που χρησιμοποιουν τοποθεσια, πχ coffe island ή OPAP Store . Πηρα την Xiaomi, εκανα παλι εγκατασταση τελευταιας αναβαθμισης (ημουν σε 14.0.2), αλλα τιποτα.  Δεν εχω ακομα καταλαβει αν ειναι θεμα hardaware (καποιος αισθητηρας), ή software που δεν εχει εγκατασταθει σωστα . χθεσ πηρα την 14.07.  Περιμενω  να παρω και γω to hyperOS, να κανω hard reset και αν δεν στρωσει ,θα πρεπει να το παω αντιπροσωπια.  Το εψαξα σε forum, και εχουν και καποιοι αλλοι αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα .

   1859908727_.thumb.png.36db84e7c2b200849e4b9aa35fc8c98b.png

746703728_.thumb.png.6f0e15ade7ed99d911597e25c3fba6f0.png

Eχει αντιμετωπισει καποιος αλλος τετοιο προβλημα?  Ισως να το εχετε και εσεις , και να μην το εχετε παρει χαμπαρι. Οταν ανοιγετε την πυξιδα,λειτουργει ή θελει καλίμπραρισμα? Αν θελει , εχετε το ιδιο προβλημα με μενα...!

 

Εχω ακριβως το ιδιο θεμα με Poco X6 pro που κυκλοφορησε κατευθειαν με Hyper os.Πρεπει να ειναι καθαρα θεμα λογισμικου οποτε μην ανησυχεις για πυξιδα.Επισης ξαναειπωθηκε και απο αλλον στο νημμα του poco x6 pro οποτε ειναι συνηθισμενο για οσους το εχουν προσεξει.Ας ελπισουμε να το φτιαξουν συντομα.

Edited by GPOWER
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα απο αυτα που αναφέρεις δεν αντιμετωπίζω σαν πρόβλημα ολα λειτουργούν  αψογά.

Το κινητο ειναι απο vodafone αγορασμένο.Το μονο που μου έκανε ηταν κάποιο μικρο λαγκ μετα το πέρασμα σε   Hyper OS ,κατι το οποίο με μια επαναφορά εργοστασιακών  ρυθμίσεων  ,διορθώθηκε και αυτό. 

Οσο για την μπαταρία εχει μιαμιση μερα  ,ψάξε κάπου και στο μενού που λεει οτι στο παρασκήνιο ψάχνει συνεχως για wifi  και bluetooth και κλειστα. Αλλα αυτο δεν με ανησυχεί σε ενα τηλεφωνο που φορτιζει 0-100 σε 19 λεπτα. 

 

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, antrenik said:

Τίποτα απο αυτα που αναφέρεις δεν αντιμετωπίζω σαν πρόβλημα ολα λειτουργούν  αψογά.

Το κινητο ειναι απο vodafone αγορασμένο.Το μονο που μου έκανε ηταν κάποιο μικρο λαγκ μετα το πέρασμα σε   Hyper OS ,κατι το οποίο με μια επαναφορά εργοστασιακών  ρυθμίσεων  ,διορθώθηκε και αυτό. 

Οσο για την μπαταρία εχει μιαμιση μερα  ,ψάξε κάπου και στο μενού που λεει οτι στο παρασκήνιο ψάχνει συνεχως για wifi  και bluetooth και κλειστα. Αλλα αυτο δεν με ανησυχεί σε ενα τηλεφωνο που φορτιζει 0-100 σε 19 λεπτα. 

 

και εγω απο vodafone, αλλα ειμαι μαλλον απο τους ατυχους ..! το εχουν και αλλοι στο εξωερικο...!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ανήκω στους τυχερούς η αν όντως ισχύει, σε καμία περίπτωση πάντως δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα μετά την αναβάθμιση σε HyperOS. 

Γενικά, για ακόμα μια φορά θα πλέξω το εγκώμιο της συσκευής, όσο περνάει ο καιρός, τόσο περισσότερο μου αρέσει και για διαφορετικό λόγο κάθε φορά. Πλέον στα της μπαταρίας, με βάση τη χρήση μου, έχει σταθεροποιηθεί η φόρτιση ανά δύο μέρες και γενικά, έχει πάρα πολύ καλή αυτονομία, δεν αδειάζει τόσο εύκολα. 

Οι ικανότητες της κάμερας με έχουν βγάλει ασπροπροσωπο μέχρι στιγμής και έχω εντυπωσιαστεί από τη λειτουργία του OIS, όντως κάνει πολύ καλή δουλειά.

Όσον αφορά την καθημερινή χρήση, το κινητό πάει σφαίρα και μακάρι σε βάθος χρόνου να διατηρηθεί αυτή η αίσθηση, μέχρι στιγμής, δεν έχω εντοπίσει κάποιο κόλλημα και πραγματικά απορώ αν το συγκεκριμένο είναι βολίδα, πόση διαφορά στην πράξη έχει ένα Poco σε θέμα ταχύτητας, αν ακόμα και το Redmi έχει τέτοιες επιδόσεις, παρόλο που δεν θεωρείται ως powerhouse.

Τώρα τελευταία, ενώ παλαιότερα ακόμα και μέσα στο σπίτι χρησιμοποιούσα τάμπλετ για σερφαρισμα, πλέον το κινητό έχει γίνει προέκταση του χεριού, πραγματικά το απολαμβάνω, είναι γρήγορο, έχει ωραία οθόνη, πραγματικά ελκυστικό. Μιλώντας για ελκυστικό, σε άσπρο χρώμα αλλά και σε σχεδιασμό γενικότερα, η συσκευή είναι από τις πιο καλαίσθητες της αγοράς, 

Για όποιον ψάχνει μια ολοκληρωμένη πρόταση στην κατηγορία, συνιστάται ανεπιφύλακτα και δεν θα χάσει, μέχρι στιγμής, δηλώνω ικανοποιημένος από την επιλογή μου. Εύγε Xiaomi! 

Edited by tsimisde
Link to comment
Share on other sites

On 30/4/2024 at 3:48 ΜΜ, sfirojohn said:

Απο την πρωτη μερα που το πηρα το κινητο μου, ειχα προβλημα με το google maps, δεν μπορουσε να με εντοπισει με ακριβεια και δεν ειχε προσανατολισμο. Μετα απο πολυ ψαξιμο , καταλαβα  οτι το προβλημα ηταν στην πυξιδα αφου δεν ηταν καλιμπραρισμενη. την καλιμπραριζα, και μετα αφου εκλεινα την οθονη, ξεκαλιμπραριζονταν παλι, και καθε φορα χρειαζονταν να περιστρεφω το κινητο, να καλιμπραρω την πυξιδα, για να μπορεσει το google maps να με παει με τα ποδια στον 

 

Χμ τώρα που άνοιξα κι εγώ την πυξίδα είδα ότι όντως θέλει καλιμπράρισμα κάθε φορά που την ανοίγω και όντως το Google maps δείχνει άλλου για αλλού τον προσανατολισμό. 

Είμαι με HyperOS.

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε κι η 1.0.4.0 (σιγά μη μου είχε έρθει)...

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμαζα την κάμερά του και τα χρώματα μου φάνηκαν ξεθωριασμένα, ειδικά σε βραδινές λήψεις.

Link to comment
Share on other sites

On 10/5/2024 at 3:35 ΜΜ, Loutrikan said:

Δοκίμαζα την κάμερά του και τα χρώματα μου φάνηκαν ξεθωριασμένα, ειδικά σε βραδινές λήψεις.

Δοκίμασε με κλειστό το HDR.

Αντώνης

 

:: www.moschatoweather.eu ::

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...