Jump to content

Redmi Note 13 Pro+


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 275
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Την κανω και εγω ,ειδωμεν!!!!

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tasosdimas said:

Μόλις μου έβγαλε μήνυμα.

Να την κάνω;

Screenshot_2024-03-21-14-14-01-322_com.android.updater.jpg

Δοκιμασε την και εάν εχει προβλήματα εμεις θα την αποφυγουμε χαχα

Edited by dragon11
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά,προς τό παρόν δεν είδα κάποιο πρόβλημα 

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Κανονικα σε αλλαγη λειτουργικου θα ηταν ιδανικο μετα την εγκατασταση του να ριξει καποιος ενα ωραιο Hard reset  ωστε να στηθει ωραια και καθαρα απ την αρχη αλλα Οκ ξερω ποιος ξανα σεταρει απ την αρχη παλι...

Link to comment
Share on other sites

Τεράστιες διαφορές δεν έχει.

Η πρώτη εντύπωση είναι ότι η μπαταρία πέφτει με πολύ γρήγορα.

Αρκετες παραμετροποιήσεις σε εφαρμογες.

Link to comment
Share on other sites

Σε εγκατάσταση νέου λειτουργικού, συμβαίνει αρχικά η μπαταρία να πέφτει γρήγορα, είναι λες και η συσκευή λειτουργεί από την αρχή, θέλει το χρόνο της η εγκατάσταση να στρώσει. Ακόμα δεν την εγκατέστησα, κατεβαίνει αλλά έχω αργή σύνδεση οπότε, έχει μέλλον ακόμα....

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με τις πρώτες εντυπώσεις μετά την αναβάθμιση. Αρχικά, με μια πρώτη ματιά, είπα αυτό που έλεγαν και οι περισσότεροι, ότι απλά άλλαξε ο Μανωλιός και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς, το MIUI απλά άλλαξε όνομα και λίγες διαφορές εμφανισιακά.

Οι αλλαγές όμως είναι πιο διακριτικες και δεν φαίνονται με την πρώτη, γενικά, μέχρι στιγμής, έχω την εντύπωση μιας πιο smooth εμπειρίας, κυρίως στο σκρολάρισμα και επίσης, νομίζω έχει βελτιωθεί και η απτική ανάδραση, δεν είναι τόσο έντονη, είναι πιο διακριτική, γενικά, υπάρχει πιο ραφιναρισμενη αίσθηση συγκριτικά με πριν, κατά τη χρήση κυρίως, δεν φαίνεται και δεν το αισθάνεσαι τόσο "τσαπατσούλικο".

Στα της αυτονομίας, επιφυλάσσομαι καθώς, θέλω να δω μέχρι την επόμενη φόρτιση πόσο θα μου βγάλει, βέβαια, φρέσκοεγκατεστημένο λογισμικό είναι, λογικό να θέλει χρόνο να στρώσει η μπαταρία, έχω την υποψία ότι είναι ελαφρώς καλύτερη η διαχείριση ενέργειας, μπορεί να κάνω και λάθος. 

Γενικά, εκ πρώτης δε φαίνεται να υπάρχουν πολλές διαφορές, φαίνονται όμως στην πράξη και μένει να τις δούμε και στην πορεία....

Link to comment
Share on other sites

Παίδες σε εσάς που ήρθε το HyperOs υπάρχει η ένδειξη οθόνης στην μπαταρία; Απορώ γιατί αφαιρέθηκε ένα τόσο σημαντικό στοιχείο. 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, mantilas said:

Παίδες σε εσάς που ήρθε το HyperOs υπάρχει η ένδειξη οθόνης στην μπαταρία; Απορώ γιατί αφαιρέθηκε ένα τόσο σημαντικό στοιχείο. 

Στο android 14 έχει αφαιρεθεί αυτή η ένδειξη δυστυχώς.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tsimisde said:

Τι εννοείς αγαπητέ; Σε ποια ένδειξη αναφέρεσαι; 

Υπήρχε πριν το ανδροιδ 14 από ότι φαίνεται ένδειξη για το πόση ώρα ήταν ανοιχτή η οθόνη στο μενού της μπαταρίας 

Link to comment
Share on other sites

Στο μενού δε νομίζω να υπήρχε η αντίστοιχη ένδειξη, απλά έδειχνε πόσο χρόνο είναι ενεργοποιημένη η συσκευή η μηδενιζε μετά από ολοκληρωμένη φόρτιση, δε θυμάμαι να έγραφε κάπου χρόνο ενεργής οθόνης, εκτός αν δεν το είχα βρεί....

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για την ίδια ένδειξη (αυτή που κύκλωσα), δείχνει το χρόνο που είναι ενεργή η συσκευή μετά από μια πλήρη φόρτιση η μετά από την επανεκκίνηση του τηλεφώνου, δε νομίζω να δείχνει το Screen On Time. 

Μιας και λέμε για την μπαταρία, πέρα από την καλύτερη διαχείριση με τα μέχρι τώρα δεδομένα, νομίζω ότι καταγράφεται με μεγαλύτερη ακρίβεια η χρήση της μπαταρίας, αναφέρεται με μεγαλύτερη ακρίβεια η χρονική διάρκεια χρήσης της κάθε εφαρμογής, φερ' ειπείν στις κλήσεις, μου εμφάνισε ακριβώς πόση ώρα μίλησα. 

Γενικά, δίνει πιο smooth αίσθηση μέχρι στιγμής, πιο κυριλέ και επίσης, μια πολύ όμορφη λεπτομέρεια που μου άρεσε, φορώντας τα ακουστικά, παρατήρησα ότι έχει διαφορετικό σχέδιο που δείχνει τα ακουστικά (όχι το σχήμα όπου έδειχνε το σκίτσο με ακουστικά τύπου κεφαλής, βλέπε πρώτη εικόνα), δεν το δοκίμασα με άλλο σετ για να δω αν το εμφανίζει στα συγκεκριμένα ακουστικά μόνο (Redmi Buds 5 Pro) η γενικότερα και επίσης, αρκετά καλαίσθητος ο τρόπος όπου εμφανίζεται το ποσοστό ενέργειας του κάθε ακουστικού (δεύτερη φωτογραφία).

Γενικά, μου φαίνεται πιο καλαίσθητο και επίσης, πολλοίς έλεγαν ότι αποτελεί πίστη αντιγραφή του iOS, προσωπικά μιλώντας, επειδή έζησα κι εκείνη τη σχολή, μόνο στο εικονίδιο με τη μουσική μπορώ να βρω ομοιότητα, σε όλα τα υπόλοιπα, είναι διαφορετικό. Μέχρι στιγμής, μου αρέσει το νέο λογισμικό, το έχω δει με καλό μάτι, θα περίμενα περισσότερες αλλαγές για να είμαι ειλικρινής, παρόλα αυτά, έστω και αυτές οι διακριτικες που δε φαίνονται δια γυμνού οφθαλμού, είναι αρκετές πιστεύω, βελτιώνουν την εμπειρία χρήσης και αυτό μετράει στην τελική....

IMG_20240324_001809.jpg

IMG_20240324_001842.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ιδανικό κατά τη γνώμη μου είναι τις πρώτες φορές να φορτίζει πλήρως η μπαταρία, μιας και είναι καινούργιο. Το δουλεύεις δηλαδή μέχρι τα κόκκινα (περίπου 10-15%) και το φορτίζεις μέχρι το 100%, έτσι ως πρώτο καλιμπράρισμα. Επίσης, ναι, θα φορτίσει στο 20λεπτο μέχρι το 100%, άστο όμως λίγο παραπάνω στην παροχή, στις πρώτες φορτίσεις το είχα αφήσει 2-3 ώρες περίπου μετά την ολοκλήρωση της φόρτισης, με τον παρεχόμενο φορτιστή πάντα. 

Σε όσες συσκευές έχω εφαρμόσει αυτό τον κανόνα, δεν είχα ποτέ θέμα με τη μπαταρία, μέχρι στιγμής ούτε στη συγκεκριμένη. Επίσης, έχω και έναν αργό φορτιστή με τον οποίο φορτίζω φορές που δεν βιάζομαι η δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω το κινητό για κάμποσο. 

Επίσης, τις πρώτες μέρες χρήσης, καλό είναι να το δουλέψεις όπως πρόκειται να το δουλέψεις γενικά, για να μάθει καλύτερα τη χρήση σου και να στρώσει γρηγορότερα, προφανώς και τις πρώτες μέρες θα το δουλεύεις εκτενέστερα μέχρι να το στήσεις, να το περιεργαστείς κτλ. Βέβαια, ένα τρικ που λένε πολλοί για τη μακροζωία της μπαταρίας, είναι να τη φορτίζεις για λίγο (πχ 25-60%) αλλά προσωπικά, επειδή η αυτονομία της μπαταρίας είναι καλή και η φόρτιση γρήγορη, δεν το έχω κάνει αρκετές φορές. 

Edited by tsimisde
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, tsimisde said:

Το ιδανικό κατά τη γνώμη μου είναι τις πρώτες φορές να φορτίζει πλήρως η μπαταρία, μιας και είναι καινούργιο. Το δουλεύεις δηλαδή μέχρι τα κόκκινα (περίπου 10-15%) και το φορτίζεις μέχρι το 100%, έτσι ως πρώτο καλιμπράρισμα. Επίσης, ναι, θα φορτίσει στο 20λεπτο μέχρι το 100%, άστο όμως λίγο παραπάνω στην παροχή, στις πρώτες φορτίσεις το είχα αφήσει 2-3 ώρες περίπου μετά την ολοκλήρωση της φόρτισης, με τον παρεχόμενο φορτιστή πάντα. 

Σε όσες συσκευές έχω εφαρμόσει αυτό τον κανόνα, δεν είχα ποτέ θέμα με τη μπαταρία, μέχρι στιγμής ούτε στη συγκεκριμένη. Επίσης, έχω και έναν αργό φορτιστή με τον οποίο φορτίζω φορές που δεν βιάζομαι η δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω το κινητό για κάμποσο. 

Για τι πρώτες φορτίσεις ποσες φορές λες οτι ειναι καλα;

Οι 4-5 πρωτες;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μιλώντας, έχει λειτουργήσει κυρίως το 2-3, αφήνοντας λίγο ανοιχτό περιθώριο για το 4-5. Στις 2-3 φορές κυρίως έχω κάνει το 15-100, στις επόμενες, δοκίμασα και να το φορτίσω πριν φτάσει στα κόκκινα (πχ σε ποσοστά μικρότερα του 30%) γιατί πολλές φορές έτσι φορτίζω, δεν αφήνω να πέσει στα κόκκινα, άπαξ και δω ότι έχει λίγη μπαταρία, θα το συνδέσω.

Γενικά, φόρτισε το με τρόπο όπως θα το φορτίζεις και μετέπειτα. Τις πρώτες φορές κάνε το καλιμπράρισμα και μετά, φόρτισε το με βάση τη χρήση σου. Άλλες φορές πιες του το αίμα και φόρτισε το όποτε στραγγίξει, άλλες φορές μέτρια χρήση, άλλες φορές απλά αναμονή, γενικότερα, δοκίμασε όσο γίνεται περισσότερα διαφορετικά σενάρια στην αρχή, για να μάθει καλύτερα τη χρήση σου η μπαταρία και το λογισμικό.

Edited by tsimisde
Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμασω τις 2-3 φορές όπως προτείνεις αλλά μετα θα χρησιμοποιω έναν απλό φορτιστη.

Την γρήγορη φόρτιση θα την χρησιμοποιώ όποτε ειναι αναγκαία.

Γενικά και το note 10 pro κατά κανόνα το φορτιζω απο το 35-40% έως 90-92%.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι στιγμής, δεν έχω εντοπίσει κάποιο πρόβλημα, το δουλεύω αρκετά αυτές τις μέρες και όλα καλά μέχρι στιγμής, εντοπίζω τα θετικά μέχρι στιγμής, κυρίως την πιο smooth αίσθηση, για μπαταρία, μέχρι στιγμής νομίζω είναι στα ίδια επίπεδα πάνω κάτω, με μια ελαφρά βελτίωση, το δουλεύω και με δεδομένα και παρατηρώ πιο ομαλή πτώση του ποσοστού της μπαταρίας. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dragon11 said:

Χρόνια πολλά στο Έθνος.

Εσκασε μύτη η Hyperos.

Την περνάμε αφοβα ;

Προχώρα άφοβα, είναι μία μικρή βελτίωση 

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Παρ'όλο που έβλεπα πεντακάθαρα με τα μάτια μου τα σχέδια επάνω στο φεγγάρι, στο κινητό δε μπορούσα να το συλλάβω. Υπάρχει κανένα κόλπο ή ρυθμίσεις ώστε να βγαίνει το φεγγάρι καθαρά και να μη βγαίνει όπως εδώ στις φωτό σαν μπάλα φωτός;

434197202_10161223699587770_6048648313591897188_n.jpg

434331422_10161223699687770_5383370582125113973_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω τους υπόλοιπους της ομάδας. Ενώ έχω ενεργοποιημένη την επιλογή, να μου εμφανίζεται ειδοποίηση όποτε έχω καινούριες ενημερώσεις και να πατάω ενημέρωση όλων, δεν μου εμφανίζεται ποτέ και μπαίνω στην εφαρμογή και κάνω τα update. Συμβαίνει και σε άλλον; Είναι κάποια άλλη ρύθμιση που πρέπει να κάνω; 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...