Jump to content

TCL 40 Nxtpaper


CaptainChris
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολύ καλή και καινοτόμα η τεχνολογία NxtPaper που φέρνει και στα κινητά η TCL, αλλά οι συσκευές είναι μια απογοήτευση πάλι. Θυμίζουν Alcatel. Μια συσκευή με τα χαρακτηριστικά της 4g συσκευής αλλά με τον επεξεργαστή της 5g συσκευής και με μια καλύτερη κάμερα όπως η imx766 της Sony η OV50B της Omnivision με OIS δεν μπορούσαν να βγάλουν και ας κόστιζε €350. Ελπίζω αυτή η τεχνολογία οθόνης να αξιοποιηθεί και από άλλες εταιρείες. Τα χαρακτηριστικά των δύο νέων συσκευών που ανακοινώθηκαν στον παρακάτω σύνδεσμο.

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=12535&idPhone2=12536

Edited by CaptainChris
Link to comment
Share on other sites

Η 4G συσκευή είναι τίμια. Ειδικά αν τιμολογηθεί στα 200€ περίπου. Η 5G συσκευή δυστυχώς είναι για τα σκουπίδια με HD+ ανάλυση...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Έχω το κινητό στα χέρια μου από τις πρώτες ημέρες κυκλοφορίας. Πραγματικά έχω ενθουσιαστεί με την ματ οθόνη! Ούτε δαχτυλιές ούτε αντανακλάσεις! Επίσης ούτε στην πλάτη πιάνει δαχτυλιές. Σαν ποιότητα και εμφάνιση βάζει κάτω πολύ πιο ακριβά κινητά. Διπλά ηχεία με ήχο 3D boom sound by DTS, πολύ καλές κάμερες και 32αρα selfie. Σαν λογισμικό γρήγορο και εννοείται χωρίς κολλήματα όπως μας έχει συνηθίσει η TCL σε όλα τα κινητά της. Επίσης έχω την επίσημη θήκη με τη γραφίδα. Εξαιρετική αίσθηση στο χέρι με εσωτερική επένδυση ώστε να προστατεύει το κινητό. Επίσης η γραφίδα πολύ βολική. Στη συσκευασία περιλαμβάνεται και ο ταχυφορτιστής 33 watt. Επίσης πριν λίγες ημέρες πήρε μία αναβάθμιση 300mb.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, snapp said:

Έχω το κινητό στα χέρια μου από τις πρώτες ημέρες κυκλοφορίας. Πραγματικά έχω ενθουσιαστεί με την ματ οθόνη! Ούτε δαχτυλιές ούτε αντανακλάσεις! Επίσης ούτε στην πλάτη πιάνει δαχτυλιές. Σαν ποιότητα και εμφάνιση βάζει κάτω πολύ πιο ακριβά κινητά. Διπλά ηχεία με ήχο 3D boom sound by DTS, πολύ καλές κάμερες και 32αρα selfie. Σαν λογισμικό γρήγορο και εννοείται χωρίς κολλήματα όπως μας έχει συνηθίσει η TCL σε όλα τα κινητά της. Επίσης έχω την επίσημη θήκη με τη γραφίδα. Εξαιρετική αίσθηση στο χέρι με εσωτερική επένδυση ώστε να προστατεύει το κινητό. Επίσης η γραφίδα πολύ βολική. Στη συσκευασία περιλαμβάνεται και ο ταχυφορτιστής 33 watt. Επίσης πριν λίγες ημέρες πήρε μία αναβάθμιση 300mb.

Λοιπόν φίλε μου, με ενδιαφέρει πάρα πολύ το συγκεκριμένο κινητό και θα ήθελα τη γνώμη σου για την τεχνολογία next paper. Είναι όντως τόσο ματ και τόσο κατά των αντανακλάσεων η οθόνη όσο διαφημίζεται;

Αν είναι, τότε μιλάμε για πάρα πολύ καλή περίπτωση.

Επίσης αν μπορέσεις ένα link για το πού να βρει κάποιος την επίσημη θήκη και τη γραφίδα θα ήθελα αν σου είναι εύκολο.

Και κάτι άλλο: στη συσκευασία περιλαμβάνεται μόνο το καλώδιο φόρτισης ή και ο φορτιστής;

Επίσης έχει ζελατίνα προεγκατεστημένη στην οθόνη; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Τελευταία ερώτηση... Φαντάζομαι 4g+ υποστηρίζει η συσκευή, σωστά; 

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, p_k said:

Λοιπόν φίλε μου, με ενδιαφέρει πάρα πολύ το συγκεκριμένο κινητό και θα ήθελα τη γνώμη σου για την τεχνολογία next paper. Είναι όντως τόσο ματ και τόσο κατά των αντανακλάσεων η οθόνη όσο διαφημίζεται;

Αν είναι, τότε μιλάμε για πάρα πολύ καλή περίπτωση.

Επίσης αν μπορέσεις ένα link για το πού να βρει κάποιος την επίσημη θήκη και τη γραφίδα θα ήθελα αν σου είναι εύκολο.

Και κάτι άλλο: στη συσκευασία περιλαμβάνεται μόνο το καλώδιο φόρτισης ή και ο φορτιστής;

Επίσης έχει ζελατίνα προεγκατεστημένη στην οθόνη; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Τελευταία ερώτηση... Φαντάζομαι 4g+ υποστηρίζει η συσκευή, σωστά; 

Ναι είναι τόσο ματ και κατά των αντανακλάσεων όσο διαφημίζεται. Στη συσκευασία έχει και τον φορτιστή. Δεν έχει καμία ζελατίνα η οθόνη. Αν είχε θα έχανε το πλεονέκτημα της nxtpaper τεχνολογίας. Ναι υποστηρίζει 4G+. Στο Γερμανό το έχει σε προσφορά https://www.germanos.gr/product/telephony/mobile/smartphones-all/tcl-40-nxtpaper-dual-4g-8gb/256gb-smartphone/?productId=20425134 . 

Και τη θήκη από Γερμανό την πήρα αλλά νομίζω υπάρχει και στο Σκρουτζ σε διάφορα καταστήματα.

https://www.germanos.gr/product/telephony/mobile-accessories/mobile-cases/thiki-tcl-40-nxtpaper-4g-me-grafida-t-pen/?productId=20427357

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, snapp said:

Ναι είναι τόσο ματ και κατά των αντανακλάσεων όσο διαφημίζεται. Στη συσκευασία έχει και τον φορτιστή. Δεν έχει καμία ζελατίνα η οθόνη. Αν είχε θα έχανε το πλεονέκτημα της nxtpaper τεχνολογίας. Ναι υποστηρίζει 4G+. Στο Γερμανό το έχει σε προσφορά https://www.germanos.gr/product/telephony/mobile/smartphones-all/tcl-40-nxtpaper-dual-4g-8gb/256gb-smartphone/?productId=20425134 . 

Και τη θήκη από Γερμανό την πήρα αλλά νομίζω υπάρχει και στο Σκρουτζ σε διάφορα καταστήματα.

https://www.germanos.gr/product/telephony/mobile-accessories/mobile-cases/thiki-tcl-40-nxtpaper-4g-me-grafida-t-pen/?productId=20427357

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. 

Η οθόνη έχει τέλειο μέγεθος και πιο μεγάλη να ήταν, ακόμη καλύτερα. 

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, p_k said:

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. 

Η οθόνη έχει τέλειο μέγεθος και πιο μεγάλη να ήταν, ακόμη καλύτερα. 

 

Η οθόνη είναι πραγματικά σκέτη απόλαυση! Και σε μέγεθος και στην αφή και σαν εικόνα. Η συγκεκριμένη τεχνολογία nxtpaper  έχει πάρει τις καλύτερες κριτικές και σύντομα η TCL θα παράγει και τηλεοράσεις με τέτοιες οθόνες.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Να επιβεβαιώσω και γω ότι σα συσκευές, οι συσκευές της TCL, είναι πραγματικά απροβλημάτιστες και λειτουργούν υποδειγματικά. Δε ξέρω για τη ποιότητα κατασκευής καθώς το Plex και η σειρά 10 ήταν φοβερές, κατασκευαστικά, ενώ η σειρά 20 ήταν μέτρια. Δε ξέρω για τη 30 και 40. Το μόνο αρνητικό για μένα (και για αυτό "αποχώρησα" από τη TCL) είναι η σχεδόν μηδενική υποστήριξη software 

Edited by atillas24

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η συσκευή σε γενικές γραμμές τα σπάει δύο μειονεκτηματα που ενοχλούν εμένα είναι ότι περιμένει κανείς μια αξιοπρεπή φωτογραφία και βίντεο από μια συσκευή με 50ρα κάμερα και δεν κλειδώνει την επιλογή 50mp πρέπει κάθε φορά να την επιλέξεις όσο για την ματ οθόνη είναι πραγματικά αυτό που λέει 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Djdn said:

Η συσκευή σε γενικές γραμμές τα σπάει δύο μειονεκτηματα που ενοχλούν εμένα είναι ότι περιμένει κανείς μια αξιοπρεπή φωτογραφία και βίντεο από μια συσκευή με 50ρα κάμερα και δεν κλειδώνει την επιλογή 50mp πρέπει κάθε φορά να την επιλέξεις όσο για την ματ οθόνη είναι πραγματικά αυτό που λέει 

Οι φωτογραφίες του είναι πολύ καλές με αρκετή λεπτομέρεια και ζωντανά χρώματα. Τη νύχτα αν επιλέξεις το night mode καθυστερεί 5" ώστε να τραβήξει αρκετό φως ο φακός και οι λήψεις βγαίνουν με μειωμένο θόρυβο. Θα συμφωνήσω ότι το βίντεο δεν έχει σταθεροποίηση και ότι πρέπει να επιλέγεις κάθε φορά την επιλογή υψηλά pixel για να τραβάς στα 50mp.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Xρονια πολλά.πηγα σήμερα σε ένα μαγαζι και το είχε.το επιασα στα χέρια μου για πρωτη φορά.μου αρεσε παρά πολύ η αίσθηση της οθόνης.αν δεν χαθεί η τεχνολογία αυτή,στο επόμενο μου κινητό θα την προτιμήσω 

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Το είδα στο πλαίσιο πριν λίγες μέρες και όντως η οθόνη του είναι κάτι ξεχωριστό σε αίσθηση αλλά έχω απορία πώς είναι στο φως της ημέρας με ήλιο, φαίνονται αυτά που δείχνει ή όχι?

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, manan69t said:

Το είδα στο πλαίσιο πριν λίγες μέρες και όντως η οθόνη του είναι κάτι ξεχωριστό σε αίσθηση αλλά έχω απορία πώς είναι στο φως της ημέρας με ήλιο, φαίνονται αυτά που δείχνει ή όχι?

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Η φωτεινότητα του είναι πολύ καλή! Και σε εξωτερικό χώρο διακρίνεις αυτό που δείχνει χωρίς αντανακλάσεις του ήλιου. Την οθόνη την έχω ερωτευτεί πραγματικά!

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Η φωτεινότητα του είναι πολύ καλή! Και σε εξωτερικό χώρο διακρίνεις αυτό που δείχνει χωρίς αντανακλάσεις του ήλιου. Την οθόνη την έχω ερωτευτεί πραγματικά!
Ωραία χαίρομαι πραγματικά γιατί φοβόμουν λόγο λίγων nirs(500) και IPS (όχι amolef) το πώς θα φαίνεται σε εξωτερικούς χώρους.
Μία ερώτηση ακόμη, η μπαταρία του πώς τα πάει γιατί ο επεξεργαστής του είναι παλαιάς τεχνολογίας?

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Κρατάει σχεδόν δύο μέρες με συνεχείς χρήση social, κλήσεις, μυνήματα 

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι λόγω πρότερης κακής εμπειρίας με την αδελφή Alcatel, είμαι προκατειλημμένος για τη συγκεκριμένη φίρμα. Αυτή η τεχνολογία όμως, είναι ιδιαίτερα σημαντική και ενδιαφέρουσα, ειδικά αν σκεφτούμε το πόσο πολύ ερχόμαστε καθημερινά σε επαφή με παντός είδους οθόνες, για το συγκεκριμένο, τους δίνω τα εύσημα, κυρίως επειδή τολμούν για το κάτι διαφορετικό, είναι αρκετό να με κερδίσει και να το δοκιμάσω. 

 

Η εμπειρία χρήσης πως είναι; Είναι απροβλημάτιστη; Επίσης, δεν είναι 5g απ'όσο κατάλαβα και γενικά νομίζω ότι οι προδιαγραφές του υπολείπονται, ΒΕΒΑΙΑ, κατατάσσεται στη φθηνή κατηγορία συνεπώς, οι όποιες ελλείψεις, δικαιολογούνται....

Edited by tsimisde
Link to comment
Share on other sites

Βγαίνει και μοντέλο 5g.τα τελευταία χρόνια μόνο tcl παίρνω πραγματικά σκυλιά και δουλεύουν απροβληματιστα.και εγώ το δοκίμασα και μου άρεσε πολύ η οθόνη.δυστυχως είχα πάρει το τωρινό κινητό (tcl 40r)λίγο πριν κυκλοφορήσει η καινούργια τεχνολογία στις οθόνες.το επομενο μου κινητό αν υπάρχει ακόμα αυτή η τεχνολογία και δεν χαθεί θα είναι με τέτοια οθόνη.

Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

On 12/1/2024 at 5:07 ΜΜ, tsimisde said:

Η αλήθεια είναι ότι παρόλο που λόγω πρότερης κακής εμπειρίας με την αδελφή Alcatel, η αλήθεια είναι ότι είμαι προκατειλημμένος για τη συγκεκριμένη φίρμα. Αυτή η τεχνολογία όμως, είναι ιδιαίτερα σημαντική και ενδιαφέρουσα, ειδικά αν σκεφτούμε το πόσο πολύ ερχόμαστε καθημερινά σε επαφή με παντός είδους οθόνες, για το συγκεκριμένο, τους δίνω τα εύσημα, κυρίως επειδή τολμούν για το κάτι διαφορετικό, είναι αρκετό να με κερδίσει και να το δοκιμάσω. 

 

Η εμπειρία χρήσης πως είναι; Είναι απροβλημάτιστη; Επίσης, δεν είναι 5g απ'όσο κατάλαβα και γενικά νομίζω ότι οι προδιαγραφές του υπολείπονται, ΒΕΒΑΙΑ, κατατάσσεται στη φθηνή κατηγορία συνεπώς, οι όποιες ελλείψεις, δικαιολογούνται....

Η εμπειρία χρήσης είναι εξαιρετική. Τα κάνει όλα όπως πρέπει. Δεν κολλάει και γενικά δεν έχει κάποιο bug. Το έχω από τις πρώτες ημέρες κυκλοφορίας.Η οθόνη είναι κάτι εντελώς καινούριο και έχει βραβευτεί σαν τεχνολογία. Δεν κουράζει τα μάτια καθόλου. Επίσης βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες και καθαρές νυχτερινές χωρίς θόρυβο. Σαν ήχο επίσης πολύ καλό με τα στερεοφωνικά ηχεία του. 

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας.

Υποστηρίζει μήπως ηχογράφηση κλήσεων το κινητό αυτό;

χωρίς εφαρμογή εννοώ, απ' το μενού με το οποίο έρχεται.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Thou_Bou said:

Γεια σας.

Υποστηρίζει μήπως ηχογράφηση κλήσεων το κινητό αυτό;

χωρίς εφαρμογή εννοώ, απ' το μενού με το οποίο έρχεται.

Όχι δεν υποστηρίζει. Από το android 10 και μετά δεν υποστηρίζει η Google την ηχογράφηση κλήση για νομικούς λόγους.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

On 29/1/2024 at 4:37 ΜΜ, snapp said:

Όχι δεν υποστηρίζει. Από το android 10 και μετά δεν υποστηρίζει η Google την ηχογράφηση κλήση για νομικούς λόγους.

eyχαριστώ, το υποψιαζόμουν αλλά ήθελα να σιγουρευτώ.

μόνη λύση που εγώ ξέρω, μοντέλο σύγχρονο xiaomi/ redmi/ poco με πέρασμα ρομ ασιατικής χώρας..

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...