Jump to content

Επιλογή συσκευής έως 350€ με μεγάλη οθόνη και βασική προτεραιότητα την φωτογραφία – video


none14
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

Είμαι σε φάση αντικατάστασης του πολύ καλού mi9T που έχω εδώ και χρόνια και θα ήθελα την γνώμη σας. Το κινητό βέβαια μια χαρά είναι αλλά το βαρέθηκα…

Ψάχνω για συσκευή με μεγάλη οθόνη (πάνω από 6.5’’) και κατά προτίμηση OLED. Με ενδιαφέρει αρκετά η φωτογραφία και προφανώς θέλω τουλάχιστο 8/128 GB. Budget μέχρι 350.

Έχω ξεχωρίσει τα εξής:

·       Motorola Edge 20

·       Samsung Galaxy A34

·       Samsung Galaxy A53

·       Samsung Galaxy A52s

Δεν βάζω το Redmi Note 12 Pro γιατί είχα χρόνια Xiaomi και θέλω μια αλλαγή.

Επίσης δεν βάζω και το Honor 70 που επίσης μου αρέσει γιατί ξεφεύγω από το budget.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,
Είμαι σε φάση αντικατάστασης του πολύ καλού mi9T που έχω εδώ και χρόνια και θα ήθελα την γνώμη σας. Το κινητό βέβαια μια χαρά είναι αλλά το βαρέθηκα…
Ψάχνω για συσκευή με μεγάλη οθόνη (πάνω από 6.5’’) και κατά προτίμηση OLED. Με ενδιαφέρει αρκετά η φωτογραφία και προφανώς θέλω τουλάχιστο 8/128 GB. Budget μέχρι 350€.
Έχω ξεχωρίσει τα εξής:
·       Motorola Edge 20
·       Samsung Galaxy A34
·       Samsung Galaxy A53
·       Samsung Galaxy A52s
Δεν βάζω το Redmi Note 12 Pro γιατί είχα χρόνια Xiaomi και θέλω μια αλλαγή.
Επίσης δεν βάζω και το Honor 70 που επίσης μου αρέσει γιατί ξεφεύγω από το budget.

Δες και το Nothing phone (1). Από amazon UK έχει 344€ αν επιλέξεις πληρωμή σε λίρες. Το βρίσκεις και από Ελλάδα, αλλά δεν ξέρω τι παίζει με την εγγύηση. Εγώ το έχω περίπου 7 μήνες και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος σε όλα τα επίπεδα. Από αυτά που αναφέρεις μόνο το A53 ξεχωρίζω.

Sent from my Nothing Phone (1) using Tapatalk





The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

On 26/8/2023 at 7:41 ΜΜ, zananiro said:


Δες και το Nothing phone (1). Από amazon UK έχει 344€ αν επιλέξεις πληρωμή σε λίρες. Το βρίσκεις και από Ελλάδα, αλλά δεν ξέρω τι παίζει με την εγγύηση. Εγώ το έχω περίπου 7 μήνες και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος σε όλα τα επίπεδα. Από αυτά που αναφέρεις μόνο το A53 ξεχωρίζω.

Sent from my Nothing Phone (1) using Tapatalk




 

Από την κάμερά του είσαι ευχαριστημένος? Φωτό - video σε χαμηλό φωτισμό έχεις τραβήξει. Διαβάζω επίσης ότι χρησιμοποιεί τα πίσω leds σαν φλας, τα οποία δεν έχουν καλή απόδοση.

Βλέπω ότι και το honor 90 lite είναι μέσα στο budget μου, αλλά δεν βλέπω πολλές κριτικές. Επίσης έχει ips lcd οθόνη που με προβληματίζει.

Link to comment
Share on other sites

Από την κάμερά του είσαι ευχαριστημένος? Φωτό - video σε χαμηλό φωτισμό έχεις τραβήξει. Διαβάζω επίσης ότι χρησιμοποιεί τα πίσω leds σαν φλας, τα οποία δεν έχουν καλή απόδοση.
Βλέπω ότι και το honor 90 lite είναι μέσα στο budget μου, αλλά δεν βλέπω πολλές κριτικές. Επίσης έχει ips lcd οθόνη που με προβληματίζει.
Προερχόμενος από huawei P20 pro, είμαι ικανοποιημένος με την κάμερα, τόσο την ημέρα όσο και με χαμηλό φωτισμό, δεδομένου του κόστους.

Έχει κανονικό φλας όπως όλα τα κινητά. Το glyph (τα πίσω leds) τα χρησιμοποιείς προαιρετικά αν θες ως εναλλακτικό του φλας σε χαμηλό φωτισμό. Το glyph πάντως όσες φορές το έχω δοκιμάσει κάνει πολύ καλή δουλειά σε χαμηλό φωτισμό.

Γενικά, αν θες καλές φώτο με χαμηλό φωτισμό να κοιτάξεις κινητό με OIS, οπότε τα honor τα ξεχνάς (τα midrange honor δεν φημίζονται για την καλή φωτογραφική). Όσο το είχα ψάξει, σε αυτό το budget δεν ξέρω αν θα βρεις κάτι αρκετά καλύτερο. Εγώ είχα ξεχωρίσει επίσης το Xiaomi 12 και το nord 2T, αλλά δεν πληρούν άλλα σου κριτήρια.

Κάποια δείγματα με φώτο που έχω τραβήξει μπορείς να δεις στο παρακάτω link (είναι κυρίως τοπία, οπότε δεν ξέρω αν σε βοηθάει). Γενικά είναι ένα ισορροπημένο κινητό σε όλα του, συμπεριλαμβανομένου και της φωτογραφικής του. Επίσης αναμένεται μεγάλη αναβάθμιση στο λειτουργικό του το επόμενο διάστημα, θέλω να πιστεύω να δώσει και περαιτέρω βελτιώσεις στην κάμερα.

https://flic.kr/s/aHBqjAB1zo

Sent from my Nothing Phone (1) using Tapatalk


The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, zananiro said:

Προερχόμενος από huawei P20 pro, είμαι ικανοποιημένος με την κάμερα, τόσο την ημέρα όσο και με χαμηλό φωτισμό, δεδομένου του κόστους.

Έχει κανονικό φλας όπως όλα τα κινητά. Το glyph (τα πίσω leds) τα χρησιμοποιείς προαιρετικά αν θες ως εναλλακτικό του φλας σε χαμηλό φωτισμό. Το glyph πάντως όσες φορές το έχω δοκιμάσει κάνει πολύ καλή δουλειά σε χαμηλό φωτισμό.

Γενικά, αν θες καλές φώτο με χαμηλό φωτισμό να κοιτάξεις κινητό με OIS, οπότε τα honor τα ξεχνάς (τα midrange honor δεν φημίζονται για την καλή φωτογραφική). Όσο το είχα ψάξει, σε αυτό το budget δεν ξέρω αν θα βρεις κάτι αρκετά καλύτερο. Εγώ είχα ξεχωρίσει επίσης το Xiaomi 12 και το nord 2T, αλλά δεν πληρούν άλλα σου κριτήρια.

Κάποια δείγματα με φώτο που έχω τραβήξει μπορείς να δεις στο παρακάτω link (είναι κυρίως τοπία, οπότε δεν ξέρω αν σε βοηθάει). Γενικά είναι ένα ισορροπημένο κινητό σε όλα του, συμπεριλαμβανομένου και της φωτογραφικής του. Επίσης αναμένεται μεγάλη αναβάθμιση στο λειτουργικό του το επόμενο διάστημα, θέλω να πιστεύω να δώσει και περαιτέρω βελτιώσεις στην κάμερα.

https://flic.kr/s/aHBqjAB1zo

Sent from my Nothing Phone (1) using Tapatalk

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Το link με τις φωτογραφίες βοηθάει πολύ. 

Νομίζω το έχει το πλαίσιο, οπότε θα πάω να το δω και ζωντανά γιατί με "φοβίζει" λίγο η εμφάνισή του...

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω το κινητό.οπως λες και εσύ και εγώ στις φωτογραφίες δεν ειχα αποφασίσει αν μου αρέσει η όχι.το είδα σε ένα πλαίσιο αν θυμάμαι καλά και τελικά μου άρεσε.

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Από Γερμανό η Cosmote στα €320 το Vivo V29 Lite, με πολύ καλή και φωτεινή Αμολετ οθόνη, κάμερα 64mp με οπτικό σταθεροποιητή, μια πολύ αξιόλογη συσκευή σε καλή τιμή!

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, CaptainChris said:

Από Γερμανό η Cosmote στα €320 το Vivo V29 Lite, με πολύ καλή και φωτεινή Αμολετ οθόνη, κάμερα 64mp με οπτικό σταθεροποιητή, μια πολύ αξιόλογη συσκευή σε καλή τιμή!

Απ’ ότι βλέπω η τιμή ξεπερνά λίγο το budget μου, αλλά επειδή δεν είχα ποτέ πριν Vivo έχω κάποιους ενδοιασμούς για το λειτουργικό του. Είναι σταθερό και εύχρηστο? Επίσης η κάμερά του είναι καλύτερη για παράδειγμα από το Xiaomi 12t ή το Nothing 1?

Link to comment
Share on other sites

On 27/8/2023 at 11:54 ΜΜ, zananiro said:

Προερχόμενος από huawei P20 pro, είμαι ικανοποιημένος με την κάμερα, τόσο την ημέρα όσο και με χαμηλό φωτισμό, δεδομένου του κόστους.

Έχει κανονικό φλας όπως όλα τα κινητά. Το glyph (τα πίσω leds) τα χρησιμοποιείς προαιρετικά αν θες ως εναλλακτικό του φλας σε χαμηλό φωτισμό. Το glyph πάντως όσες φορές το έχω δοκιμάσει κάνει πολύ καλή δουλειά σε χαμηλό φωτισμό.

Γενικά, αν θες καλές φώτο με χαμηλό φωτισμό να κοιτάξεις κινητό με OIS, οπότε τα honor τα ξεχνάς (τα midrange honor δεν φημίζονται για την καλή φωτογραφική). Όσο το είχα ψάξει, σε αυτό το budget δεν ξέρω αν θα βρεις κάτι αρκετά καλύτερο. Εγώ είχα ξεχωρίσει επίσης το Xiaomi 12 και το nord 2T, αλλά δεν πληρούν άλλα σου κριτήρια.

Κάποια δείγματα με φώτο που έχω τραβήξει μπορείς να δεις στο παρακάτω link (είναι κυρίως τοπία, οπότε δεν ξέρω αν σε βοηθάει). Γενικά είναι ένα ισορροπημένο κινητό σε όλα του, συμπεριλαμβανομένου και της φωτογραφικής του. Επίσης αναμένεται μεγάλη αναβάθμιση στο λειτουργικό του το επόμενο διάστημα, θέλω να πιστεύω να δώσει και περαιτέρω βελτιώσεις στην κάμερα.

https://flic.kr/s/aHBqjAB1zo

Sent from my Nothing Phone (1) using Tapatalk

 

Είδα το nothing στο πλαίσιο και η αλήθεια είναι ότι με απογοήτευσε.

Το design μου άρεσε, αλλά η οθόνη μου φάνηκε πολύ σκοτεινή (στο max της φωτεινότητας) και με σκοτωμένα χρώματα. Ειδικά δίπλα από το Samsung 13 lite η διαφορά ήταν αισθητή.

Επίσης η κάμερα μου φάνηκε μέτρια με πολύ μικρή παραμετροποίηση σε κάθε επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...