Jump to content

Redmi Note 12 Pro 5G


bilis123456
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωχ! Τώρα με έπιασες αδιάβαστο. Δεν ξέρω. Το δικό μου την κατέβασε αυτόματα όταν άλλαξα την χώρα απο Ελλάδα σε Ελβετία. Μπορεί να ξέρει κάποιος άλλος συμφορουμίτης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 359
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

1 hour ago, aplos73 said:

Καλησπέρα φίλε bebe0607. Ναι αυτό έχω και εγώ. Εμένα έκανε κανονικά την αναβάθμιση με το κόλπο της Ελβετίας. Την κατέβασε και μετά το γύρισα σε Ελλάδα και την έκανε εγκατάσταση κανονικά. Και δουλεύουν όλα μια χαρά. Ούτε κολλήματα ούτε τίποτα. Και από μπαταρία όπως και πριν. Και έλυσα και ένα πρόβλημα που είχα με την εφαρμογή της κάμερας. Συγκεκριμένα οι φώτο μου έβγαιναν υπερφωτισμένες 8 στις 10 φορές και τραβούσα με μια gcam . Τώρα είναι μια χαρά. 

είχα καταλάβει ότι έχεις το απλό pro,

ο φίλος μιλά για το redmi note 12 pro5g

1 hour ago, babe0607 said:

 

Βρήκα αυτη..... https://new.c.mi.com/global/mi...download/detail/device/1900582
Χρειάζεται να κάνω back up πρώτα ή περνάω το zip από πάνω όπως είναι?

 

εγώ δεν είδα κάποιον με το plus να αναφέρει ότι πήρε την hyper (μπορεί να κάνω λάθος)

οπότε θα σου έλεγα να περιμένεις λίγο, ειδικά αν δεν το έχεις ξανακάνει

τα backup  πάντα βοηθάνε...

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το redmi note 12 pro 5g και η κόρη μου το redmi note 12 pro 4g. Και στα δύο βάλαμε hyper os με το κόλπο της Ελβετίας.

Edited by aplos73
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην ομάδα ... Εδώ και λίγες μέρες (ευτυχής) κάτοχος Redmi Note 12 pro 5G (προερχόμενος από το Redmi 5 Plus) 

ok θα έλεγα... παρόλο που μου λείπουν κάποια πράγματα που είχα ή δεν μου αρέσουν συγκριτικά με τον παππού "5 Plus" . τεσπα ,.,,

 

Μια ερώτηση που δεν βρήκα απάντηση σε όλο το νήμα ...
Υπάρχει ρύθμιση "επέκταση μνήμης" RAM από 4 (προεπιλεγμένη) σε 8 GB (παρακάτω εικόνες)
Βέβαια καταλαμβάνει επιπλέον χώρο 4GB στον χώρο αποθήκευσης ... ωστόσο δεν με ενδιαφέρει αυτό ...

Την γνώμη σας ... Να το αφήσω εκεί που το ρύθμισα (στα 8BG) ή δεν παίζει ρόλο στην λειτουργία της συσκευής ?

 

 

εικόνα_Viber_2024-02-24_08-15-11-654.jpg

εικόνα_Viber_2024-02-24_08-15-11-271.jpg

Edited by lefterismega
Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Διαφορά θα δεις αν χρησιμοποιείς "βαριές" εφαρμογές, με την απλή καθημερινή χρήση, δεν θα φανεί και τόσο η όποια διαφορά, είτε προς το καλύτερο, είτε προς το χειρότερο.

Link to comment
Share on other sites

 

2 ώρες πριν, tsimisde said:

Διαφορά θα δεις αν χρησιμοποιείς "βαριές" εφαρμογές, με την απλή καθημερινή χρήση, δεν θα φανεί και τόσο η όποια διαφορά, είτε προς το καλύτερο, είτε προς το χειρότερο.

Ευχαριστώ για την απάντηση ,,,
Τώρα διαπιστώνω ότι όταν ενεργοποιώ "βαριές" εφαρμογές (όπως λες) δεν βγάζει την ένδειξη "επιτάχυνση" ...

Συνεπώς: Η συσκευή λειτουργεί με νορμάλ χρήση στα 4GB και όταν ενεργοποιείται "βαριά εφαρμογή" πάει αυτόματα στα 8GB για να ανταπεξέλθει ,,, Αν τα λέω σωστά ...  

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, lefterismega said:

 

Ευχαριστώ για την απάντηση ,,,
Τώρα διαπιστώνω ότι όταν ενεργοποιώ "βαριές" εφαρμογές (όπως λες) δεν βγάζει την ένδειξη "επιτάχυνση" ...

Συνεπώς: Η συσκευή λειτουργεί με νορμάλ χρήση στα 4GB και όταν ενεργοποιείται "βαριά εφαρμογή" πάει αυτόματα στα 8GB για να ανταπεξέλθει ,,, Αν τα λέω σωστά ...  

συγνώμη αλλά τελικά ποια συσκευή έχεις?

το Redmi Note 12 pro 5G δεν βγαίνει με 4GB ram ...

κάτι μπερδεύεις κι αν θες την γνώμη μου δεν θα δεις βελτίωση, η εσωτερική μνήμη της συσκευής είναι πολύ πιο αργή απ'την ram, είναι και λίγο εμπορικό trick όλο αυτό.

αν έχεις το 8/256 - όπως φαντάζομαι - είναι υπέρ αρκετή για οτιδήποτε

εγώ με το 6/128 κιόλας το έχω στο ανενεργό εδώ και αρκετό καιρό και δεν είδα διαφορά 

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, xnikos said:

συγνώμη αλλά τελικά ποια συσκευή έχεις?

το Redmi Note 12 pro 5G δεν βγαίνει με 4GB ram ...

κάτι μπερδεύεις κι αν θες την γνώμη μου δεν θα δεις βελτίωση, η εσωτερική μνήμη της συσκευής είναι πολύ πιο αργή απ'την ram, είναι και λίγο εμπορικό trick όλο αυτό.

αν έχεις το 8/256 - όπως φαντάζομαι - είναι υπέρ αρκετή για οτιδήποτε

εγώ με το 6/128 κιόλας το έχω στο ανενεργό εδώ και αρκετό καιρό και δεν είδα διαφορά 

 

το 8/256 έχω ,,, έχω ποστάρει κάποιες φωτος πιο πάνω κοίταξέ τες και θα καταλάβεις τι εννοώ ,,,
Ρίξε και μια ματιά και στις ρυθμίσεις του δικού σου

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, lefterismega said:

το 8/256 έχω ,,, έχω ποστάρει κάποιες φωτος πιο πάνω κοίταξέ τες και θα καταλάβεις τι εννοώ ,,,
Ρίξε και μια ματιά και στις ρυθμίσεις του δικού σου

καλύτερα διάβασε το παρακάτω:
https://root-nation.com/el/ua/articles-ua/tech-ua/ua-extended-ram-smartphones/

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά από χρόνια  γύρισα στην συγκεκριμένη εταιρεία.. έχω να πω μόνο καλά λόγια τόσο από ποιότητα κατασκευής όσο κ από την ομαλή λειτουργία του λογισμικού.το  έχω 20 μέρες στα χέρια μου προερχόμενος από a54 . βέβαια τώρα κοιτάω κ το 13 προ αλλά οκ...

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, george_21 said:

Εγώ μετά από χρόνια  γύρισα στην συγκεκριμένη εταιρεία.. έχω να πω μόνο καλά λόγια τόσο από ποιότητα κατασκευής όσο κ από την ομαλή λειτουργία του λογισμικού.το  έχω 20 μέρες στα χέρια μου προερχόμενος από a54 . βέβαια τώρα κοιτάω κ το 13 προ αλλά οκ...

Αντίστοιχη εμπειρία και η δική μου, είχα δοκιμάσει τους κλασικούς παίκτες (Samsung, Apple) μετά από Xiaomi, επειδή με είχε απηυδήσει το MIUI, αλλά επειδή δεν βρήκα και τα αντίστοιχα λειτουργικά αψεγάδιαστα όπως φημίζονται γενικότερα, είπα να δώσω μια δεύτερη ευκαιρία στην Xiaomi και μέχρι στιγμής, δεν το έχω μετανιώσει, το λογισμικό, έχει βελτιωθεί συγκριτικά με την τελευταία επαφή που είχα μαζί του, βέβαια, ήταν με φθηνό Xiaomi τότε συνεπώς, έπαιξε κι αυτό το ρόλο του. 

Πιθανόν δεν έμεινες ικανοποιημένος από το Α54 (έχει τη φήμη ότι πρόκειται για μια από τις καλύτερες επιλογές της κατηγορίας, από προσωπική εμπειρία με Samsung πάντως, για ένα θεωρητικά αψεγάδιαστο λογισμικό, συνάντησα αρκετά bugs) για να επιστρέψεις σε Xiaomi, καλορίζικο λοιπόν. 

Edited by tsimisde
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν πλησιαζα xiaomi με τιποτα .Εδω και εναμισι χρονο επεσε στα χερια μου ενα καλο ταμπλετ xiaomi το πηρα το εστησα καλα και δουλεψε ρολοι μεχρι και τωρα . Ε λοιπον πηρα και smartphone  και ολα καλως ειμαι πολυ  ικανοποιημενος .

Link to comment
Share on other sites

On 24/2/2024 at 8:19 ΜΜ, xnikos said:

καλύτερα διάβασε το παρακάτω:
https://root-nation.com/el/ua/articles-ua/tech-ua/ua-extended-ram-smartphones/

Νίκο αυτό έκανα πριν διαβάσω το λινκ σου ...

Απλά ρωτάω ... Πρέπει να είναι πάντα στο 8 ? ...
Γιατί η συσκευή έρχεται με προρύθμιση στο 4 ?
(Στην παρακάτω φωτο φαίνεται η ρύθμιση που έκανα εγώ ... ήταν στο 4) 

εικόνα_Viber_2024-02-24_08-15-11-271.jpg

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

On 25/2/2024 at 12:37 ΠΜ, s_nova said:

Εγω δεν πλησιαζα xiaomi με τιποτα .Εδω και εναμισι χρονο επεσε στα χερια μου ενα καλο ταμπλετ xiaomi το πηρα το εστησα καλα και δουλεψε ρολοι μεχρι και τωρα . Ε λοιπον πηρα και smartphone  και ολα καλως ειμαι πολυ  ικανοποιημενος .

Το αντίθετο ακριβώς έκανα εγώ πριν 8-9 χρόνια όταν (τότε) δεν υπήρχε ούτε καν υποψία σε band "Xiaomi" στην Ελλάδα.
Όταν έφερα απ"έξω την πρώτη μου συσκευή Xiaomi όλοι μου έλεγαν "Τι είναι αυτό ?" ... μετά έγινε χαμός ...
...και βέβαια ποτέ δεν άλλαξα εταιρία ......

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου xiaomi ήταν το redmi 2...το κοιτούσαν κ γελαγαν τότε που ερχόταν με κινεζική Ρομ κ έπρεπε να κάνεις αλχημείες 🤣😂

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, lefterismega said:

Νίκο αυτό έκανα πριν διαβάσω το λινκ σου ...

Απλά ρωτάω ... Πρέπει να είναι πάντα στο 8 ? ...
Γιατί η συσκευή έρχεται με προρύθμιση στο 4 ?
(Στην παρακάτω φωτο φαίνεται η ρύθμιση που έκανα εγώ ... ήταν στο 4) 

 

διάβασες το link  κι ακόμα ρωτάς?🙂

επέλεξε εκεί ότι θες, με 8GB ram ΔΕΝ ΠΡΌΚΕΙΤΑΙ να καταλάβεις διαφορά λέω εγώ...(τουλάχιστον για τα επόμενα 2 χρόνια)

και μια και η κουβέντα πήγε στην αρχαία ιστορία 😄, το πρώτο τηλ της Xiaomi ήταν το hongmi το 2013, το οποίο και πήρα απ'τους πρώτους.

Ξεχώριζε λόγω ποιότητας κατασκευής και φυσικά λόγω MIUI  που ήταν ήδη γνωστή στους "ειδήμονες" χρόνια πριν αποφασίσουν οι δημιουργοί της να μπουν στην κατασκευή τηλεφώνων.

η Xiaomi ξεκίνησε σχεδιάζοντας τα και δίνοντας τα για κατασκευή φασόν, στο ίδιο εργοστάσιο που παράγονταν τότε τα iPhone (foxconn)

είχε γίνει μεγάλος ντόρος για το hongmi εδώ μέσα:

https://myphone.gr/forum/topic/89949/?tab=comments#comment-3750310

 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, xnikos said:

διάβασες το link  κι ακόμα ρωτάς?🙂

 

...μια σοφή Ελληνική παροιμία λέει ... "Δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις...υπάρχουν όμως χαζές απαντήσεις" 🤣 (χιούμορ κάνω εεε) ...

 

...και ναι ... κάπου στο έτος που αναφέρεις ήταν τα πρώτα .,.. 👌

Xiaomi-REDMI-5-and-5-plus.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μια ζωή samsung είχα. Πρώτη φορά με xiaomi. Αν ασχοληθείς λίγο και το στήσεις σωστά και απενεργοποιήσεις τις διαφημίσεις και κανείς και ένα debkoat είναι εξαιρετικά τηλέφωνα. 

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη παιδιά έγραψα σε λάθος συσκευή. Δε μπορω να διαγραψω το μήνυμα οπότε γράφω αυτά που γράφω στο edit .

Edited by soulfunkdjx
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα στην παρέα.Σε κινητό φίλου που αγόρασε πριν ένα μήνα περίπου ξαφνικά εδώ και λίγες μέρες κάνει αυτό...Υπάρχει κάποιαρ  ρύθμιση που μπορούμε να κάνουμε η να φύγει για service? 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, George6633 said:

Καλημέρα στην παρέα.Σε κινητό φίλου που αγόρασε πριν ένα μήνα περίπου ξαφνικά εδώ και λίγες μέρες κάνει αυτό...Υπάρχει κάποιαρ  ρύθμιση που μπορούμε να κάνουμε η να φύγει για service? 

Aν το κάνει και σε άλλες εφαρμογές,σέρβις φυσικά.....

:innocent:
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Nick_minos said:

Aν το κάνει και σε άλλες εφαρμογές,σέρβις φυσικά.....

Το κάνει στο ίντερνετ σε 2-3 σελίδες που χρησιμοποιεί.Επειδή έχει υπολογιστή κλπ για τις δουλειές του χρησιμοποιεί το κινητό για κλήσεις και 2-3 σελίδες στο ίντερνετ τίποτα παραπάνω και καποιες φορές Viber που δεν του κάνει κάτι τέτοιο.Καλυτερα να περάσουμε μια βόλτα από Κωτσοβολο δηλαδή,έλεγα μήπως έφταιγε κάτι συγκεκριμένο στις ρυθμίσεις.Ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν μπορώ να φανταστώ πρόβλημα hardware που δημιουργείται μόνο στο περιεχόμενο της σελίδας, πάνω - κάτω οι μπάρες είναι οκ....

άλλος browser δοκιμάστηκε?

hard reset?

άλλωστε αν το πάτε κάπου, από hard reset θα ξεκινήσουν 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, xnikos said:

εγώ δεν μπορώ να φανταστώ πρόβλημα hardware που δημιουργείται μόνο στο περιεχόμενο της σελίδας, πάνω - κάτω οι μπάρες είναι οκ....

άλλος browser δοκιμάστηκε?

hard reset?

άλλωστε αν το πάτε κάπου, από hard reset θα ξεκινήσουν 

Η αλήθεια είναι ότι δεν το κάνει κάπου αλλού,ούτε σε εφαρμογή Facebook ούτε στο Google chrome,οπότε φαντάζομαι ότι μπορεί να είναι θέμα κάποιων ρυθμίσεων που μπορεί να έχει κάνει ή ακόμα και browser.Hard reset όχι δεν το κάναμε,προσπαθώ να δω αν είναι κάποιο θέμα στις ρυθμίσεις και μετά θα γίνει hard reset.Απλα δεν έχω το κινητό εγώ στην κατοχή μου για να μπορώ να βγάλω συμπεράσματα και να το ψάξω. 

Edited by George6633
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...