Jump to content

Redmi Note 12 Pro 5G


bilis123456
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 ώρες πριν, aplos73 said:

Καλημέρα. Μακάρι μέσα στο Γενάρη να πάρουμε το update σε hyper os . Και εύχομαι να είναι καλύτερο και ποιο ελαφρύ λειτουργικό από το miui. Α! Και με λιγότερα bug. Και να φέρει και μια καλύτερη εφαρμογή κάμερας. Δεν ξέρω το δικό σας αλλά εμένα πολλές φορές οι φωτογραφίες βγαίνουν με υπερέκθεση και φαίνονται πολύ φωτεινές. Ειδικά έξω και κάτω από έντονο ήλιο. Καλή χρονιά να έχουμε όλοι.

Εμενα το δικο μου δεν παρουσιαζει αυτη την υπερεκθεση που λες,ουτε τραβωντας φωτο με κοντρα ηλιο......

Edited by Nick_minos
:innocent:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 359
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλημέρα. Χαίρομαι που το δικό σου τηλέφωνο τραβάει ωραίες φωτογραφίες. Μπορεί να έπεσα σε ελαττωματικό κομμάτι. Να φανταστείς οτι το παλιό μου Samsung J5 2017 τραβούσε πολύ καλύτερες φωτογραφίες. Στον τομέα κάμερα με  έχει απογοητεύσει πολύ. Δεν το περίμενα. 

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι την αγορά αυτού του κινητού, πιστεύεται αξίζει στα 300 ευρώ; Διαβάζω για διάφορα προβλήματα με το σήμα, αντιμετωπίζεται κάτι τέτοιο; Επίσης με την μπαταρία τελικά τι παίζει; Δεν βγάζει ούτε μέρα με νορμάλ χρήση όπως διαβάζω; Δεν το θέλω για gaming αλλά για απλό σερφάρισμα.

Edited by helios21
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βλέπεις το Poco x5 Pro;

Είναι ακριβώς το ίδιο, με Snapdragon επεξεργαστή 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, helios21 said:

Σκέφτομαι την αγορά αυτού του κινητού, πιστεύεται αξίζει στα 300 ευρώ; Διαβάζω για διάφορα προβλήματα με το σήμα, αντιμετωπίζεται κάτι τέτοιο; Επίσης με την μπαταρία τελικά τι παίζει; Δεν βγάζει ούτε μέρα με νορμάλ χρήση όπως διαβάζω; Δεν το θέλω για gaming αλλά για απλό σερφάρισμα.

γιατί 300 ευρώ??? 250 το πήρα εγώ και τώρα ξεκινάει από 230 περίπου

επίσης δεν ξέρω που τα διαβάζετε αυτά για τα "προβλήματα", αλλά εγώ δεν έχω κανένα απ τα παραπάνω,
και φυσικά και η κάμερά του είναι φοβερή, αυτός ήταν ο λόγος που το προτίμησα απ το poco X5pro άλλωστε,
αλλά και το καλύτερο ιστορικό των redmi γενικά σε θέματα αξιοπιστίας σε σχέση με poco

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, xnikos said:

γιατί 300 ευρώ??? 250 το πήρα εγώ και τώρα ξεκινάει από 230 περίπου

επίσης δεν ξέρω που τα διαβάζετε αυτά για τα "προβλήματα", αλλά εγώ δεν έχω κανένα απ τα παραπάνω,
και φυσικά και η κάμερά του είναι φοβερή, αυτός ήταν ο λόγος που το προτίμησα απ το poco X5pro άλλωστε,
αλλά και το καλύτερο ιστορικό των redmi γενικά σε θέματα αξιοπιστίας σε σχέση με poco

Στο skroutz: https://www.skroutz.gr/s/40994363/Xiaomi-Redmi-Note-12-Pro-NFC-5G-Dual-SIM-8GB-256GB-Frosted-Blue.html#reviews

230 βλέπω τώρα είχε η έκδοση με τα 6GB αρχές Νοέμβρη, μετά ακρίβυνε και αυτό και τώρα έχει 265.

Edited by helios21
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, helios21 said:

Στο skroutz: https://www.skroutz.gr/s/40994363/Xiaomi-Redmi-Note-12-Pro-NFC-5G-Dual-SIM-8GB-256GB-Frosted-Blue.html#reviews

230 βλέπω τώρα είχε η έκδοση με τα 6GB αρχές Νοέμβρη, μετά ακρίβυνε και αυτό και τώρα έχει 265.

https://www.bestprice.gr/item/2158420120/xiaomi-redmi-note-12-pro-5g-6gb-128gb.html?qo=redmi+note+12+pro&from=cat

το 6/128 έχω και νομίζω είναι υπερ αρκετό για τους περισσότερους,
ειδικά αν όπως λές δεν ασχολείσαι με "βαρύ" gaming (δλδ πολλά και πολύ μεγάλα παιχνίδια)

Link to comment
Share on other sites

Στο skroutz η διαφορά τιμής ήταν μικρή και δεν το είχα σκεφτεί το 6/128. Σίγουρα είναι αρκετά τα 6 GB και δε θα τρώει κολλήματα αν είναι πολλές εφαρμογές ανοιχτές;

Edited by helios21
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, helios21 said:

Στο skroutz η διαφορά τιμής ήταν μικρή και δεν το είχα σκεφτεί το 6/128. Σίγουρα είναι αρκετά τα 6 GB και δε θα τρώει κολλήματα αν είναι πολλές εφαρμογές ανοιχτές;

κολλήματα?? αν γεμίσει η ram το android απελευθερώνει αυτόματα κλείνοντας τις παλαιότερες
η miui μάλιστα θεωρείται ότι κάνει και κάπως επιθετική διαχείρηση ως προς αυτό (ρυθμίζεται και αυτό από "επιλογές προγραμματιστών")
ξεφύγαμε τελείως με τις προσφερόμενες ram στις ναυαρχίδες και ξαφνικά μας φαίνονται λίγα τα 6GB... (έχει και επέκταση ram στις ρυθμίσεις +2 ή +4GB απ την rom, το έχω ανενεργό)
έχω γύρω στα 100 apps δικά μου εγκατεστημένα και ούτε υποψία καθυστέρησης
μόνο η απουσία card slot με ενοχλεί, αλλά δυστυχώς αυτό ειναι η νέα τάξη πλέον...
 

Link to comment
Share on other sites

Ως κάτοχος του Poco X5 pro, που είναι το ίδιο ακριβώς τηλέφωνο με διαφορετικό επεξεργαστή, έχω να σας πω να μη φοβάστε απολύτως τίποτε σχετικά με κολλήματα.

Όπως ακριβώς τα περιγράφει ο xnikos έχουν τα πράγματα, δεν έχετε να φοβηθείτε τίποτε.

Είναι κινητάρες.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον φίλο p_k. Συνολικά είναι πάρα πολύ καλό τηλέφωνο. Και εγω φοβόμουν τον mtk επεξεργαστή και την xiaomi ( bloatware, διαφημίσεις κ.λ.π ) . Κολλήματα δεν έχει. Τα κάνει όλα γρήγορα και αν ασχοληθείς το πολύ μισή ώρα κάνεις debloat και ρυθμίσεις αποφυγής εμφάνισης διαφημίσεων και μετά είσαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, aplos73 said:

Συμφωνώ με τον φίλο p_k. Συνολικά είναι πάρα πολύ καλό τηλέφωνο. Και εγω φοβόμουν τον mtk επεξεργαστή και την xiaomi ( bloatware, διαφημίσεις κ.λ.π ) . Κολλήματα δεν έχει. Τα κάνει όλα γρήγορα και αν ασχοληθείς το πολύ μισή ώρα κάνεις debloat και ρυθμίσεις αποφυγής εμφάνισης διαφημίσεων και μετά είσαι μια χαρά.

🤔 Υπάρχουν κάπου οι ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν για την αποφυγής εμφάνισης διαφημίσεων και το debloat; 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν οδηγίες στο ίντερνετ. Ψάξε xiaomi debloat αποφυγή εμφάνισης διφημησεων και θα δεις. 

Edited by aplos73
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, andreasomageiras said:

🤔 Υπάρχουν κάπου οι ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν για την αποφυγής εμφάνισης διαφημίσεων και το debloat; 

https://news.xiaomi-miui.gr/how-to-remove-ads-from-miui-83754-2/

και απο ρυθμίσεις/σύνδεση&κοινοποίηση/προσωπικό DNS βάλε το
dns.adguard-dns.com

https://adguard-dns.io/en/public-dns.html

 

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, xnikos said:

https://news.xiaomi-miui.gr/how-to-remove-ads-from-miui-83754-2/

και απο ρυθμίσεις/σύνδεση&κοινοποίηση/προσωπικό DNS βάλε το
dns.adguard-dns.com

https://adguard-dns.io/en/public-dns.html

 

Πιάνει αυτό? Γιατί στο κινητό μου (Redmi note 12 pro plus) μόλις το βάλω μετά από 1-2 μέρες δεν μου πιάνει ίντερνετ με δεδομένα και μου βγάζει ειδοποίηση "αδυναμία dns" και κάτι ακόμα. 🙄🤔

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Petros_android said:

Πιάνει αυτό? Γιατί στο κινητό μου (Redmi note 12 pro plus) μόλις το βάλω μετά από 1-2 μέρες δεν μου πιάνει ίντερνετ με δεδομένα και μου βγάζει ειδοποίηση "αδυναμία dns" και κάτι ακόμα. 🙄🤔

αυτό που λες το είδα μόνο 1-2 φορές σε τόσους μήνες όταν ήμουν σε περιοχή με οριακή κάλυψη
τότε απλά το απενεργοποιώ για λίγο

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μια χαρά δουλεύει. 2 3 φορές μου έχει κάνει και εμένα αυτό με την αδυναμία dns αλλά είχα οριακό σήμα. Το έβαλα στο αυτόματο και είχα data και όταν πήγα σε περιοχή με καλύτερο σήμα έβαλα πάλι το dns adguard και είχα data κανονικά. Και αντίο διαφημίσεις.

Εγώ πάντως από το τηλέφωνο είμαι απόλυτα ευχαριστημένος ( αν εξαιρέσεις την ποιότητα των φωτογραφιών όπως γράφω ποιο πάνω ). Αλλά αυτό δεν με πολύνοιαζει. Αν επερνα τώρα τηλέφωνο θα το ξανά αγόραζα.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, aplos73 said:

Και εμένα μια χαρά δουλεύει. 2 3 φορές μου έχει κάνει και εμένα αυτό με την αδυναμία dns αλλά είχα οριακό σήμα. Το έβαλα στο αυτόματο και είχα data και όταν πήγα σε περιοχή με καλύτερο σήμα έβαλα πάλι το dns adguard και είχα data κανονικά. Και αντίο διαφημίσεις.

Εγώ πάντως από το τηλέφωνο είμαι απόλυτα ευχαριστημένος ( αν εξαιρέσεις την ποιότητα των φωτογραφιών όπως γράφω ποιο πάνω ). Αλλά αυτό δεν με πολύνοιαζει. Αν επερνα τώρα τηλέφωνο θα το ξανά αγόραζα.

Η ποιότητα φωτογραφιών δεν είναι καλή μόνο στο δικό σου αν κατάλαβα καλά σωστά; Γιατί η καλή κάμερα (από τις φωτογραφίες που έχω δει και τα reviews) είναι ο βασικός λόγος που λέω να το προτιμήσω.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, helios21 said:

Η ποιότητα φωτογραφιών δεν είναι καλή μόνο στο δικό σου αν κατάλαβα καλά σωστά; Γιατί η καλή κάμερα (από τις φωτογραφίες που έχω δει και τα reviews) είναι ο βασικός λόγος που λέω να το προτιμήσω.

Αν εξαιρεσεις τις νυχτερινες που δεν ειναι κατι ιδιατερο,δηλαδη δεν ειναι επιπεδου ναυαρχιδας, απλως ανεκτες,στις ημερησιες ειναι μια χαρα η καμερα και παρά του δέοντος....Τοσο που να μην καταλαβαινεις οτι ειναι συσκευη μεσαιας κατηγορίας.....Ωραια ζωντανα χρωματα,και αρκετα καλη λεπτομέρεια.Παντα μιλαω για τον βασικο φακο γιατι και η Ultrawide δεν ειναι τιποτα σουπερ.....

Edited by Nick_minos
:innocent:
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Nick minos από αυτά που διαβάζω ναι. Μάλλον έπεσα σε ελαττωματικό κομμάτι. Το δικό μου σχεδόν πάντα βγάζει υπερφωτισμένες τις φωτογραφίες και τα χρώματα είναι σαν ξεπλυμένα. Και κάτι άλλο. Όταν τραβάω βίντεο 1080p 30 fps κάνει από μόνο του ζουμ ( κατι σαν 2χ ένα πράμα ). Όταν τραβάω 1080 p 60 fps η 4k 30 fps τραβάει κανονικά. Να σημειώσω ότι το ίδιο κάνει και το redmi note pro 4g της κόρης μου. Το κάνει και σε εσάς αυτό; 

Link to comment
Share on other sites

και αν βαλεις GCam και καταλαβαίνεις 2 πράγματα απο φωτογραφία και ρυθμίσεις απογειώνεται και στο λίγο φως 

* GCam κυκλοφορούν δεκάδες, το να βάλεις έτσι μία και να περιμένεις βελτίωση, μάλλον χειρότερα απ'την default  θα είναι το αποτέλεσμα 

* περιττό να πω πόσο υποκειμενικό είναι το "καλή φωτογραφία" και πού ρίχνει το βάρος ο καθένας 

* aplos73 έκανες μια επαναφορά την εφαρμογή της κάμερας? και φυσικά δεκάδες οι αντίστοιχες εφαρμογές στο play...

17 minutes ago, aplos73 said:

Το κάνει και σε εσάς αυτό; 

ναι, αλλάζει το καρέ, δεν είναι περίεργο

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχω κάνει επαναφορά της εφαρμογής της κάμερας αλλά τίποτα. Θα προσπαθήσω να βρω μια gcam που να με καλύπτει. Συνολικά είναι μια χαρά τομγηλεφωνο. Δεν θα σκάσω για τις φωτογραφίες. Όσο για το βίντεο δεν ήξερα ότι αλλάζει το καρέ. Γιατί το κάνει όμως; Δεν θέλω να κάνω ζουμ όταν τραβάω 1080p 30 fps.  

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, tasosdimas said:

Μόλις μου ήρθε ενημέρωση.

14.0.12.0 

Security update

Σε εμένα με το 6/128 αγορασμενο από Κωτσόβολο ακόμα τίποτα.Ειμαι με την 14.0.8.0.

Edited by NTAKOTA2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας,

θελω να αγορασω το Note 12 Pro Blue 6/128GB...Προσεξα τα εξης:

1.Στο Mi store κανει 299e και εχει επισημη εγγυηση απο infoquest

2.Σε Skroutz/BestPrice το βρισκω στα 240e.Αποτι ακουσα ομως μπορει να ειναι παραεισαγωγης και να μην καλύπτεται απο εγγυηση απο την infoquest. Ισχυει??Εχετε να προτεινετε καποιο συγκεκριμενο μαγαζι για να το αγοσαρω???

Thanks

Edited by laios23

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...