Jump to content

Redmi Note 12 Pro 5G


bilis123456
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

12 ώρες πριν, VASKIR said:

Κάτοχος και εγώ μια εβδομάδα περίπου, το 8/256 από Κωτσόβολο , με επιδότηση και εκατό ευρώ περίπου, θεώρησα πως είναι η πιο VFM επιλογή.

Αντικατέστησε το Α53 5G που είχα πάρει με άλλη επιδότηση πέρσι.

Σε ταχύτητα και εμπειρία χρήσης μιλάμε για τεράστια διαφορά υπέρ του Redmi.

Το σημαντικότερο όλων ήταν η λειτουργία με το android auto!
Ήθελα όλο αυτό το διάστημα να σπάσω απο τα νευρα μου το multimedia του αυτοκινήτου λόγω συνεχών αποσυνδέσεων και αστάθειας μια στην πλοήγηση, μια στις κλήσεις , κλπ

Που να πάει το μυαλό μου πως φταίει η μπαχαντελα της Samsung!!!!!!!

Με τούτο εδώ μέχρι να φορέσω την ζώνη και να ξεκινήσω το ξεπαρκαρισμα ...έχει συνδεθεί πλήρως σε Spotify, χάρτες κλπ και είναι πολύ πολύ πιο γρήγορο σε απόκριση στην οθόνη του multimedia.
Καμία αποσύνδεση μέχρι τωρα- μην το ματιασω - και δεν ζεσταίνεται καθόλου, το Α53 το έβαζα σε βάση στους αεραγωγούς για να το ψύχει το AC να μην λιώσει!

Αφήστε που ανακάλυψα πως...waze και κυρίως Sygic που έχω premium συνδρομή υποστηρίζουν το Android auto!
Στο Α53 δεν τα έβλεπε καθόλου!!!!!

Στα υπόλοιπα, η οθόνη του καλή , για το miui δεν λέω τίποτα καθώς είμαι fanboy από το...mi2 , αν και οι ευρωπαϊκές εκδόσεις πλέον δεν έχουν καμία σχέση σε εμφανισιακά κυρίως στοιχεία σε σχέση με τις Κινεζικές .

Η μπαταρία του μέχρι σήμερα δεν με έχει ενθουσιάσει αλλά με την γρήγορη φόρτιση δεν με απασχολεί -αλλη μεγάλη παπατζα της Samsung η αργή φόρτιση-

Στην κάμερα τώρα, που ενώ είχα διαβάσει τόσα θετικά και ήταν ένας από τους κύριους λόγους που το επέλεξα καθως και λόγω ois ,σε μια άμεση σύγκριση με το Α53 απογοητεύτηκα πολύ από πλευράς θορύβου , χρωμάτων , υπερεκθεσης να το πω σε φωτεινές πηγές , αποτύπωση σκιών κλπ.
Βέβαια αυτό δεν συμβαίνει πάντα και μάλλον έχει σχέση με το περιβάλλον φωτισμού;
Δεν μπορώ να το εξηγήσω.
Εξίσου κακό είναι και το βίντεο σε σχέση με το Α53 σε κάποιες συνθήκες και με πιο κακή σταθεροποίηση της εικόνας εν κινήσει.

Θηκουλα δεν έχω βρει καμία ακόμη της προκοπής, το Α53 είχε φοβερές επιλογές κυρίως της Spigen (Spigen Slim Armor Back Cover ,ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει ποτέ σε θήκη ever) ενώ για και για RN10 pro που είχα πριν από το Α53 είχε πολλές επιλογές, αυτό γιατί το σνομπαρουν έτσι;

Επίσης...
Είμαι στην 14.0.10.0 SMOEUXM και android 12 με ενημέρωση ασφάλειας 2023-05-01

Γιατί;;;;;

Edit: είδα πιο πάνω που αναφερθηκε μια επιλογή που έχει "λήψη πακέτου" το έκανα και κατεβάζει τώρα κάποια αναβάθμιση.

Στάλθηκε από το 22101316G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk










 

Τελικά δεν προχώρησε σε νέα έκδοση, μάλλον ξανακατεβασε και πέρασε την προηγούμενη με αυτό τον τρόπο.

Περίεργο που δεν εμφανίζει νέα και μάλιστα όταν αφορά το android 13 , μήπως ξέρουν κάτι καλύτερο οι developers;
Εμφανίστηκαν θέματα και σταμάτησαν την προώθηση και θα δώσουν πάλι κάποια νέα που θα την πάρει και το δικό μου;

Τέλος πάντων, ότι δουλεύει σωστά δεν το χαλάμε οπότε θα περιμένω να δω.

Στάλθηκε από το 22101316G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το config file σε ποιον φάκελο που θα φτιάξουμε στο κεντρικό root της συσκευής το βάζουμε;

Ο developer γράφει το παρακάτω
The configs folder for this version should be created at /LMC8.4/, in the root of your internal storage.

Δηλαδή φτιάχνω φάκελο με όνομα LMC8.4 και βάζω το xml μέσα;

Οι γενικές οδηγίες για την GCAM που και εγώ θυμάμαι από παλιά είναι αυτές για τον φάκελο που πρέπει να μπει το xml αρχείο.

Config files are stored inside a folder, which needs to be created manually using a file manager or automatically by saving your config:

GCam 8.x: /GCam/Configs8



Στάλθηκε από το 22101316G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Και ελεγα δεν θα τελειωσει ποτέ το post......

:innocent:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 359
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλημέρα. Και το δικό μου πήρε σήμερα αναβάθμιση σε 14.0.6.0 TMOEUXM. το TMOEUXM μήπως ξέρει κάποιος τι σημαίνει;

Οσο για την κάμερα και το δικό μου με την stock εφαρμογή κάμερας έβγαζε σχεδόν πάντα τις φωτογραφίες με υπερέκθεση και πολύ φωτεινές. Εβαλα την gcam του Hasli που γράφει ο φίλος παραπάνω και τώρα οι φωτογραφίες είναι πολύ καλές. Μέρα με τη νύχτα η διαφορά. Οσο για το config το έβαλα αλλά δεν μου άρεσαν οι φωτογραφίες. Έβγαιναν λίγο μουντά τα χρώματα και έτσι το άφησα όπως ήταν που τα χρώματα είναι πιο  ζωντανά. Αν και αυτό είναι προσωπικό μου γούστο.

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, aplos73 said:

Καλημέρα. Και το δικό μου πήρε σήμερα αναβάθμιση σε 14.0.6.0 TMOEUXM. το TMOEUXM μήπως ξέρει κάποιος τι σημαίνει;

Οσο για την κάμερα και το δικό μου με την stock εφαρμογή κάμερας έβγαζε σχεδόν πάντα τις φωτογραφίες με υπερέκθεση και πολύ φωτεινές. Εβαλα την gcam του Hasli που γράφει ο φίλος παραπάνω και τώρα οι φωτογραφίες είναι πολύ καλές. Μέρα με τη νύχτα η διαφορά. Οσο για το config το έβαλα αλλά δεν μου άρεσαν οι φωτογραφίες. Έβγαιναν λίγο μουντά τα χρώματα και έτσι το άφησα όπως ήταν που τα χρώματα είναι πιο  ζωντανά. Αν και αυτό είναι προσωπικό μου γούστο.

To "EU" αναμεσα στην ονομασια της εκδοσης δειχνει Ευρωπαικη συσκευη

:innocent:
Link to comment
Share on other sites

Επίσης το Τ μπροστά που έχει δείχνει ότι είσαι σε android 13, με S ξεκινάνε όσα έχουν android 12.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Και το δικό μου πήρε σήμερα αναβάθμιση σε 14.0.6.0 TMOEUXM. το TMOEUXM μήπως ξέρει κάποιος τι σημαίνει;
Οσο για την κάμερα και το δικό μου με την stock εφαρμογή κάμερας έβγαζε σχεδόν πάντα τις φωτογραφίες με υπερέκθεση και πολύ φωτεινές. Εβαλα την gcam του Hasli που γράφει ο φίλος παραπάνω και τώρα οι φωτογραφίες είναι πολύ καλές. Μέρα με τη νύχτα η διαφορά. Οσο για το config το έβαλα αλλά δεν μου άρεσαν οι φωτογραφίες. Έβγαιναν λίγο μουντά τα χρώματα και έτσι το άφησα όπως ήταν που τα χρώματα είναι πιο  ζωντανά. Αν και αυτό είναι προσωπικό μου γούστο.
Μετά από κάποιες λίγες δοκιμές νομίζω πως ο καλύτερος συνδιασμός είναι με αυτό το config file
RN12PLMCR16.xml
με επιλεγμένα στις ρυθμίσεις τα HDR+ και τα mode : Leica και LDR
Αργεί λίγο στην λήψη , αλλά κάνει σίγουρα καλύτερη διαχείριση του φωτισμού, και είναι πιο ευκρινή χωρίς θόρυβο και κόκκους και με καλύτερη ανάλυση.

Αυτό που λες για μουνταδα εγώ το βλέπω ως πιο πραγματική απεικόνιση των χρωμάτων, η στοκ εφαρμογή το παρακάνει σε ζωντάνια και τονισμό τους.

Φυσικά όλα είναι προσωπικά γούστα.

Το θέμα με την αναβάθμιση δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έρχεται σε μένα, να δοκιμάσω να αλλάξω region ;

Στάλθηκε από το 22101316G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ok. Θα δοκιμάσω το RN12PLMCR16.xml για να δω πως θα είναι οι φωτό. Όσο για αυτό που λες είναι σωστό.  Είναι τι αρέσει στον κάθε ένα. Εγώ θέλω ένα τσακ ποιο ζωντανά χρώματα στις φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

On 21/9/2023 at 9:02 ΜΜ, VASKIR said:

Η μπαταρία του μέχρι σήμερα δεν με έχει ενθουσιάσει αλλά με την γρήγορη φόρτιση δεν με απασχολεί 

Θηκουλα δεν έχω βρει καμία ακόμη της προκοπής, 

Δηλαδή φτιάχνω φάκελο με όνομα LMC8.4 και βάζω το xml μέσα;

η μπαταρία του θα βελτιωθεί αρκετά με το android 13 

θήκες υπάρχουν άπειρες (ίδιο και με το poco X5 pro), τώρα αν βλέπεις μόνο από Ελλάδα...δεν ξέρω

Ναι, φαντάζομαι το βρήκες, το HDR+ enhanced φυσικά μόνο για ακίνητα θέματα, οι ρυθμίσεις του γενικά θέλουν λίγο ψάξιμο και πειραματισμούς

το update θα έρθει κάποια στιγμή, αν βιάζεσαι δοκίμασε να αλλάξεις το region(π.χ Ελβετία)
εγώ μόλις αναβάθμισα σε 14.0.6

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά πάει. Ούτε κολλήματα ούτε τίποτα. Πριν το πάρω είχα ένα φόβο λόγο επεξεργαση mtk αλλά είχα άδικο. Είχα παλιά κινητό με mtk επεξεργαστή και δεν ήταν ευχάριστη η εμπειρία. Αυτός όμως δεν έχει σχέση με τους παλιότερους. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ρύθμιση (ενεργή οθόνη πάντα).

Το μεγαλύτερο διάστημα ειναι 10λεπτα.

Επειδή προέρχομαι από άλλη μάρκα την βοήθεια σας.

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, petroslj said:

Δεν υπάρχει ρύθμιση (ενεργή οθόνη πάντα).

Το μεγαλύτερο διάστημα ειναι 10λεπτα.

Επειδή προέρχομαι από άλλη μάρκα την βοήθεια σας.

 

Δεν αλλαζει αυτο.Σε ολα τα Redmi το μεγιστο για την Ενεργή οθονη ειναι 10΄

:innocent:
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, petroslj said:

Δεν υπάρχει ρύθμιση (ενεργή οθόνη πάντα).

Το μεγαλύτερο διάστημα ειναι 10λεπτα.

Επειδή προέρχομαι από άλλη μάρκα την βοήθεια σας.

 

https://www.youtube.com/watch?v=pW9Tco7m1Ks

δεν ξέρω αν θα το σύστηνα...
καλύτερα διαβάστε και τα σχόλια

Edited by xnikos
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το ίδιο με το redmi note 12 pro+

Αν ναι τι τζαμί να πάρω για τη οθόνη προστασία και κάτι έχω διαβάσει για ένα άλλο είδος προφύλαξης που τοποθετούν στην οθόνη τι είναι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
13 ώρες πριν, damianos said:

Η καλύτερη αναβάθμιση από Note 10 Pro σε Redmi Note 12 Pro plus 

IMG_20231014_134313.jpg

Οντως πολυ καλη επιλογη,καλοριζικο.Ελπιζω να κρατησες το 10 Pro για 2η συσκευη,καθως θεωρειται ακομα και σημερα πολυ δυνατη....

:innocent:
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Nick_minos said:

Οντως πολυ καλη επιλογη,καλοριζικο.Ελπιζω να κρατησες το 10 Pro για 2η συσκευη,καθως θεωρειται ακομα και σημερα πολυ δυνατη....

Πλέον θα είμαι πελάτης στα ζυγά μοντέλα αυτής της πανέμορφης σειράς...

Πώς είναι οι αιφονακιδες,

Εγώ θα είμαι ο ProPlasακιας

IMG_20231014_134339.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, το μόνο που μου λείπει από το παλιό μου κινητό είναι το λαμπάκι ειδοποιήσεων.

Κατέβασα 2 εφαρμογές για να προσθέσω κάποιο αλλά δεν δουλεύουν.

Μπορεί κάποιος να προτείνει κάποια που χρησιμοποιεί;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, xnikos said:

να προσθέσεις λαμπάκι με εφαρμογή?🤔

έπαιξες με τις ρυθμίσεις ειδοποίησης στο "πάντα ενεργή οθόνη..."?

Ναι έπαιξα λίγο.

Θα μου άρεσε ο φωτισμός που έχει να τον είχε για όλη την ώρα μέχρι να το ξεκλειδώσεις και όχι για 1 δευτερόλεπτο, δεν έχει νόημα.

Θα ήθελα δηλαδή να ανάβει ένα λαμπάκι για να σε ειδοποιεί ότι κάτι έφτασε μέχρι να το ανοίξεις.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, jpil said:

Καλησπέρα σας, το μόνο που μου λείπει από το παλιό μου κινητό είναι το λαμπάκι ειδοποιήσεων.

Κατέβασα 2 εφαρμογές για να προσθέσω κάποιο αλλά δεν δουλεύουν.

Μπορεί κάποιος να προτείνει κάποια που χρησιμοποιεί;

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ledblinker

:innocent:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω το Redmi note 12 pro+ 5g και ψάχνω για θήκη wallet που να προστατεύει τα τζαμάκια των καμερών. Έχω ήδη πάρει από thikishop αλλά δεν είμαι τόσο ικανοποιημένος από την κατασκευή της. Έχετε καμμία ιδέα; Σας ευχαριστώ.

Στάλθηκε από το 22101316UG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Redmi Note 12 Pro+ 5G

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, jpil said:

Οι ήχοι σε κάθε εφαρμογή ξεχωριστά πως αλλάζουν;

Άλλος ήχος για τα sms, άλλος για email κτλ.

Μέσα από την κάθε εφαρμογή. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...