Jump to content

[Επίσημο] Νokia 6600


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά, 2 φίλοι μου αγόρασαν πρόσφατα το 6600. Και στους 2, η μπαταρία με νορμάλ χρήση (κανά μηνυματάκι ή τηλέφωνο, όχι παιχνίδια κλπ) κρατάει γύρω στην 1,5 μέρα. Είναι φυσιολογικό ή πρέπει να "επιστρέψουν" την μπαταρία τώρα που είναι νωρίς...? Αμαρτία είναι ρε γαμώτο, τόσο ακριβό κινητό να έχει μπαταρία που διαρκεί μόνο τόσο.
takareas
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος roverakias ( 3 Ιαν. 2004 , 16:21)

 

Παιδιά, 2 φίλοι μου αγόρασαν πρόσφατα το 6600. Και στους 2, η μπαταρία με νορμάλ χρήση (κανά μηνυματάκι ή τηλέφωνο, όχι παιχνίδια κλπ) κρατάει γύρω στην 1,5 μέρα. Είναι φυσιολογικό ή πρέπει να "επιστρέψουν" την μπαταρία τώρα που είναι νωρίς...? Αμαρτία είναι ρε γαμώτο, τόσο ακριβό κινητό να έχει μπαταρία που διαρκεί μόνο τόσο.

 

 

Θα μπορούσε κάλλιστα να είχε μια μπαταρία διπλάσια και να ήταν σαν παντόφλα. Θα το θέλαμε όμως;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος O Tifosi ( 3 Ιαν. 2004 , 15:12)

 

Μπορείς σε παρακαλώ να μου δώσεις τον ορισμό της πλήρους φόρτισης...?

 

Πλήρης ειναι μια φόρτιση όταν το κινητό εχει γεμίσει και όχι όταν το αφήνουμε στην πριζα 16 ώρες ενώ ήδη στη μια ωρα(η λιγο περισσοτερο η λίγο λιγότερο)εχει ηδη φορτισει.... :blink:

 

Όταν λέει πλήρεις φορτίσεις εννοεί να μην το σταματήσουμε στη μεση της φόρτισης όπως ενδεχομένως κάνουν μερικοι όταν περάσει ο καιρός για λόγους βιασύνης....

 

Και να ρωτήσω και κατι άλλο...Πώς μπορεις και ξεχωρίζεις αν η πλήρης φόρτιση όπως την τοποθετεις ειναι συις 8,10,12 η 16 ωρες...?

υπάρχει κάπου που το λέει...?

 

Αν ειναι ας το αφησουμε 24 να γίνει πιό πλήρης... :worry: :rolleyes: :alien:

 

Αυτό που θέλω να πω ειναι πως αν υφίστατο κάτι σημαντικό με τις ώρες των πρώτων φορτίσεων,τότε θα το επεσήμανε η ΝΟΚΙΑ...

;)

αλλα ας μη σκάμε αδικα καθώς η μπαταρια ειναι ο,τι το πιο ευκολο να αλλάχτεί...

 

Φιλικά όπως πάντα.....

Tifosi...

;) :)

 

Πλήρης φόρτιση σημάινει μεχρι να φορτισει η μπαταρία.Ουτε λεπτο παραπανω. Αλλοιως θα ελεγε π.χ.16 ωρες. Παιδια ,επειδη τα εχετε μπερδεψει ή σας εχουν μπερδεψει σχετικα με την φορτιση των μπαταριων λιθιου,και βλεπω κατι για 18 ,16, 12 κλπ ωρες φορτισης,το πιο εγκυρο site σχετικα με τις μπαταριες ειναι το: http://www.batteryuniversity.com. Εκει θα σας λυθουν πολλες αποριες.Παντως να θυμαστε οτι η πρωτη φορτιση διαρκει οσο λεει ο κατασκευαστης στο manual και οχι οσο λεει ο καθε ''ειδικος''
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kinhtos ( 3 Ιαν. 2004 , 16:48)

 

Πλήρης φόρτιση σημάινει μεχρι να φορτισει η μπαταρία.Ουτε λεπτο παραπανω. Αλλοιως θα ελεγε π.χ.16 ωρες. Παιδια ,επειδη τα εχετε μπερδεψει ή σας εχουν μπερδεψει σχετικα με την φορτιση των μπαταριων λιθιου,και βλεπω κατι για 18 ,16, 12 κλπ ωρες φορτισης,το πιο εγκυρο site σχετικα με τις μπαταριες ειναι το: http://www.batteryuniversity.com. Εκει θα σας λυθουν πολλες αποριες.Παντως να θυμαστε οτι η πρωτη φορτιση διαρκει οσο λεει ο κατασκευαστης στο manual και οχι οσο λεει ο καθε ''ειδικος''

 

 

Αν το πρόσεξες λέμε ακριβώς το ίδιο και δεν διαφωνούμε πουθενα.... :) ;) :happy:

Αυτό ακριβώς εξήγησα στους φίλους για να μην πιστευουμε και ακουμε ακριτα ,τον καθε έναν που βαφτίζει εαυτον ειδικό,ασχετα με το τι λεει η ιδια η κατασκευαστρια εταιρεια.....

 

Φιλικά,Tifosi... :D :D

http://briefcase.pathfinder.gr/download/O_Tifosi/22469/369781/0/3.JPG

 

Tifosi : Βοηθός Συντονιστή συζητήσεων στο forum της Nokia @ myphone.gr

 

Θες ένα πολύ καλό RCD-MP3 αυτοκινήτου της Sony,σε άψογη κατάσταση και δώρο ένα αυθεντικό Joystick της Sony για εύκολο χειρισμό...?

Εαν ναι,ρίξε μια ματιά εδώ! !

Link to comment
Share on other sites

pedia ego eixa fortosi tin bataria mou sxedon 16 ores ala to xrisimopiousa tin ora tis fortisis tou..eitan kai anameno..kai tora h bataria mou antexi mexri kai 2.5 meres..sovara..me kali xrisi tou kinitou..8imame piga anglia gia diakopes..kai den to fortosa gia 2.5 meres kontepse 3 gia tin akrivia..kai to xrisimopiousa gia na vgalo foto kai video..kai epeksa kai kanena 5 lepto sto underground metro tony hawk tou n gage..:) lipon..apoti katalava h bataria mou antexi poli..kai eimai evxaristimenos!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος elektron ( 3 Ιαν. 2004 , 19:22)

 

to problima tou 6600 na stelnei ena sms ton 160 xarakt.se tria to eluse h nokia;

 

 

Oχι ακόμα :(

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Kai sumfwna me to Nokia Careline DEN EINAI PROBLHMA... theoi milame... nai re einai feature! Tous esteila ena ksexesthrio legontas oti efoson to "feature" den anaferetai pouthena sto epishmo site, kai efoson panta sumfwna me to epishmo site, to thl den plhrei tis prodiagrafes pou lene, tha mazeutoume na to epistrepsoume... leme twra... mpas kai filotimithoune... Krakste tous ligo kai eseis re paidia, mh fwnazw monh mou... clubnokiacareline.gre@nokia.com
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia 3650: NokiaN-Gage/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Paidia mporei kapoios na mou pei synoptika poies diafores exei h v3.42 .1 apo tin 3.42 .4?Veltiwnei tpt ousiastika?Dld aksizei auth h anavathmish?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος joanna ( 3 Ιαν. 2004 , 21:20)

 

Kai sumfwna me to Nokia Careline DEN EINAI PROBLHMA... theoi milame... nai re einai feature! Tous esteila ena ksexesthrio legontas oti efoson to "feature" den anaferetai pouthena sto epishmo site, kai efoson panta sumfwna me to epishmo site, to thl den plhrei tis prodiagrafes pou lene, tha mazeutoume na to epistrepsoume... leme twra... mpas kai filotimithoune... Krakste tous ligo kai eseis re paidia, mh fwnazw monh mou... clubnokiacareline.gre@nokia.com

 

 

Παναγία μου τι λένε τα βούρλα...Αλλά τι να πω...μια ζωη έτσι...τώρα θα εκπλαγώ...?

Μόνο να ήξερες τι εχω τραβηξει με τους αστειους αυτους τυπους...Πού να στα εξιστορώ...

 

Τωρα το θεμα ειναι αν θα λυθει συντομα για να το αγορασω κι εγώ...

 

Έπρεπε να τους ρωτησεις το εξής...Γιατι σε ολα τα κινητα που ειχαν παρομοιο προβλημα στην αρχη,βγηκε εκ των υστέρων up-dated version που λυνοταν το προβλημα...?Με κλασσικο παραδειγμα το 3410....Για ρωτα τους κυριους εξυπνους να δω τι θα απαντησουν...

http://briefcase.pathfinder.gr/download/O_Tifosi/22469/369781/0/3.JPG

 

Tifosi : Βοηθός Συντονιστή συζητήσεων στο forum της Nokia @ myphone.gr

 

Θες ένα πολύ καλό RCD-MP3 αυτοκινήτου της Sony,σε άψογη κατάσταση και δώρο ένα αυθεντικό Joystick της Sony για εύκολο χειρισμό...?

Εαν ναι,ρίξε μια ματιά εδώ! !

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gfdimopo ( 3 Ιαν. 2004 , 20:20)

 

Hi paides! kali xronia.Sto 6600 to repliGo doyleyei gia ta eggrafa excel word klp. einai alitheia oti oi polyphonikoi hxoi den einai kaloi se sygkrisi me ala kinita opws P800 klp?

 

Συγγνωμη κιολας αλλα που κολαει το repliGO με τους πολυφωνικους ηχους που ρωτας? :confused: :eek: :worry: Τελος παντων ειναι ικανοποιητικη η αποδοση των πολυφωνικων τονων του 6600
http://i39.tinypic.com/ojjlzk.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος prova ( 3 Ιαν. 2004 , 22:02)

 

paides gia xara kai kalh xronia.mhpos kserei kaneis an alakse kati sto aivanet giati anaferei oti apagorevete h prosvash kai den me bazei.

 

 

''Σύντομα κοντά σας'' μου είπε ο johner

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Exete kataferei na balete eikonominimata ston fakelo Eikones\eikonominimata??Ego metefera merika kai mono mikra mou ta dixnei.Ota pao na ta anikso den emfanizontai!Kai fisika den mporo na ta ensomatoso se minima!Kamia idea?

Σαν θα πεθάνω βάλτε μου,το κινητό στ'αυτάκι,για να μιλάω στα βαθιά με κανα πιπινάκι!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3 KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Exete kataferei na balete eikonominimata ston fakelo Eikones\eikonominimata??Ego metefera merika kai mono mikra mou ta dixnei.Ota pao na ta anikso den emfanizontai!Kai fisika den mporo na ta ensomatoso se minima!Kamia idea?

Σαν θα πεθάνω βάλτε μου,το κινητό στ'αυτάκι,για να μιλάω στα βαθιά με κανα πιπινάκι!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3 KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Exete kataferei na balete eikonominimata ston fakelo Eikones\eikonominimata??Ego metefera merika kai mono mikra mou ta dixnei.Ota pao na ta anikso den emfanizontai!Kai fisika den mporo na ta ensomatoso se minima!Kamia idea?

Σαν θα πεθάνω βάλτε μου,το κινητό στ'αυτάκι,για να μιλάω στα βαθιά με κανα πιπινάκι!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3 KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Exete kataferei na balete eikonominimata ston fakelo Eikones\eikonominimata??Ego metefera merika kai mono mikra mou ta dixnei.Ota pao na ta anikso den emfanizontai!Kai fisika den mporo na ta ensomatoso se minima!Kamia idea?

Σαν θα πεθάνω βάλτε μου,το κινητό στ'αυτάκι,για να μιλάω στα βαθιά με κανα πιπινάκι!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3 KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος O Tifosi ( 3 Ιαν. 2004 , 21:50)

 

Παναγία μου τι λένε τα βούρλα...Αλλά τι να πω...μια ζωη έτσι...τώρα θα εκπλαγώ...?

Μόνο να ήξερες τι εχω τραβηξει με τους αστειους αυτους τυπους...Πού να στα εξιστορώ...

 

Τωρα το θεμα ειναι αν θα λυθει συντομα για να το αγορασω κι εγώ...

 

Έπρεπε να τους ρωτησεις το εξής...Γιατι σε ολα τα κινητα που ειχαν παρομοιο προβλημα στην αρχη,βγηκε εκ των υστέρων up-dated version που λυνοταν το προβλημα...?Με κλασσικο παραδειγμα το 3410....Για ρωτα τους κυριους εξυπνους να δω τι θα απαντησουν...

 

Oχι μονο λογια αλλα και πραξεις :( Στειλτε ολοι ρε παιδια συνεχομενα mail Μηπως :wacko: :whistle: και μας ακουσουνε!

Τους εγραψα ενα mail και το εστειλα 10 φορες συνεχομενα!

Αντε μην καθεστε....500 ευρω ειναι αυτα! :mad:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος john75 ( 4 Ιαν. 2004 , 00:52)

 

Exete kataferei na balete eikonominimata ston fakelo Eikones\eikonominimata??Ego metefera merika kai mono mikra mou ta dixnei.Ota pao na ta anikso den emfanizontai!Kai fisika den mporo na ta ensomatoso se minima!Kamia idea?

 

Επ! john75 ηρεμα :p :D σε ακουσαμε μην το λες τοσες φορες :D :cool:

Link to comment
Share on other sites

Oups!Kata la8os egine!Signomi!Nomiza pos den to estelne!!

Σαν θα πεθάνω βάλτε μου,το κινητό στ'αυτάκι,για να μιλάω στα βαθιά με κανα πιπινάκι!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3 KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Hi paidia! Sorry an ginomai kourastikos alla skeftomai na paw na to xtypisw kai gw ayrio kai thelw na xerw an mporw na dw arxeia typou .pdf word excel klp. Kapoios mou eipe gia to repliGo! gnwrizetai kati? an douleyei sto 6600
D.G.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το RepliGo δουλεύει στο 6600. Βλέπεις πολλών ειδών αρχεία (office, pdf, html) αλλά πρώτα τα μετατρέπεις στο format του Repligo στο PC και μετά τα βάζεις στο κινητό. Επίσης, απλά τα βλέπεις, δεν τα επεξεργάζεσαι. Πάντως είναι πολύ καλό πρόγραμμα.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gfdimopo ( 4 Ιαν. 2004 , 10:55)

 

Hi paidia! Sorry an ginomai kourastikos alla skeftomai na paw na to xtypisw kai gw ayrio kai thelw na xerw an mporw na dw arxeia typou .pdf word excel klp. Kapoios mou eipe gia to repliGo! gnwrizetai kati? an douleyei sto 6600

 

Για αρχεία word και pdf υπάρχουν προγραμματα για το κινητό που τα διαβάζουν χωρίς να χρειάζεται κάποια μετατροπή!

Για excel δεν είμαι σίγουρος!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...