Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6230i


andr3as
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ομορφα,το καλοδιακι που παρουσιαζεις δεν ειναι τιποτα παραπανω απο ενα box programmer που μπορεις να κανει ο καθενας αφου κυκλοφορουν απειρα schematics.Με ελαχιστες γνωσεις απο τυπωμα πλακετων και λιγο κολητηρι ειναι ευκολο.Η βαση ειναι το εφε στην ολη υποθεση αλλα δεν ειναι απαραιτητη αφου μπορει να γινει με καποια πατεντα.Ποιο προγραμμα τελικα χρειαζεται για την αναβαθμιση?A, και αν μπορεις φιλε andr3as στειλε μου το link που βρηκες την εικονα.

 

Ευχαριστω

userkkk

Link to comment
Share on other sites

Ομορφα,το καλοδιακι που παρουσιαζεις δεν ειναι τιποτα παραπανω απο ενα box programmer που μπορεις να κανει ο καθενας αφου κυκλοφορουν απειρα schematics.Με ελαχιστες γνωσεις απο τυπωμα πλακετων και λιγο κολητηρι ειναι ευκολο.Η βαση ειναι το εφε στην ολη υποθεση αλλα δεν ειναι απαραιτητη αφου μπορει να γινει με καποια πατεντα.Ποιο προγραμμα τελικα χρειαζεται για την αναβαθμιση?A, και αν μπορεις φιλε andr3as στειλε μου το link που βρηκες την εικονα.

 

Ρε φίλε αν φτιάξεις και προγραμματίσεις ένα BOX (στην ΝΟΚΙΑ το λένε FLS-4s) μπράβο σου και πες μας κιόλας που θα βρεις και το image από το DONGLE (έτσι λέγετε και όχι ΒΟΧ), γιατί το θέλουμε και εμείς . Όπως και τον αντάπτορα που λές αν τον προσέξεις καλύτερα στην μεσαία αριστερή φωτογραφία έχει 5 PINS τα οποία συνδέουν όπως σου είπα και παραπάνω απ'ευθείας στην πλακέτα για προγραμματισμό όπως και σύνδεση στις επαφές της μπαταράς σαν μία ΜΟΝΙΜΗ μπαταρία (για να μην μείνει το κινητό από παροχή κατα την διάρκεια της αναβάθμισης), με λίγα λόγια μόνο ΕΦΕ δεν είναι.

Σχεδιαγράμματα δεν μου φαίνεται να βρεις στο συγκεκριμένο φόρουμ. Τώρα το πρόγραμμα λέγεται Phoenix.

 

Υ.Σ. Ο τρόπος που γράφεις είναι σαν προσπαθείς να μας δείξεις ότι ξέρεις τα πράγματα ενώ στην ουσία δεν έχεις ιδέα από προγραμματισμό κινητών.

Φυσικά αυτό φαίνεται απ'την αρχή που έκανες αυτές τις ερωτήσεις.

Τώρα αν θέλεις την συμβουλή μου απ'το να φτιάξεις ή να αγοράσεις κάποιο "ΒΟΧ" καλύτερα να δώσεις τα 15€ σε κάποιο μαγαζάκι και να στο κάνουν αυτοί αναβάθμιση σε ένα μικρό χρονικό διάστημα (δεν μιλάω για ΝΟΚΙΑ Shop) παρά να ξοδέψεις ένα μεγάλο ποσό για εξοπλισμό,καλώδια και προγράμματα (όπως και υποστήριξη για το "ΒΟΧ") ή έναν τεράστιο χρονικό διάστημα ΜΗΠΩΣ και τυχόν καταφέρεις να φτιάξεις το DONGLE και τον αντάπτορα...

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε αν φτιάξεις και προγραμματίσεις ένα BOX (στην ΝΟΚΙΑ το λένε FLS-4s) μπράβο σου και πες μας κιόλας που θα βρεις και το image από το DONGLE (έτσι λέγετε και όχι ΒΟΧ), γιατί το θέλουμε και εμείς . Όπως και τον αντάπτορα που λές αν τον προσέξεις καλύτερα στην μεσαία αριστερή φωτογραφία έχει 5 PINS τα οποία συνδέουν όπως σου είπα και παραπάνω απ'ευθείας στην πλακέτα για προγραμματισμό όπως και σύνδεση στις επαφές της μπαταράς σαν μία ΜΟΝΙΜΗ μπαταρία (για να μην μείνει το κινητό από παροχή κατα την διάρκεια της αναβάθμισης), με λίγα λόγια μόνο ΕΦΕ δεν είναι.

Σχεδιαγράμματα δεν μου φαίνεται να βρεις στο συγκεκριμένο φόρουμ. Τώρα το πρόγραμμα λέγεται Phoenix.

 

Υ.Σ. Ο τρόπος που γράφεις είναι σαν προσπαθείς να μας δείξεις ότι ξέρεις τα πράγματα ενώ στην ουσία δεν έχεις ιδέα από προγραμματισμό κινητών.

Φυσικά αυτό φαίνεται απ'την αρχή που έκανες αυτές τις ερωτήσεις.

Τώρα αν θέλεις την συμβουλή μου απ'το να φτιάξεις ή να αγοράσεις κάποιο "ΒΟΧ" καλύτερα να δώσεις τα 15€ σε κάποιο μαγαζάκι και να στο κάνουν αυτοί αναβάθμιση σε ένα μικρό χρονικό διάστημα (δεν μιλάω για ΝΟΚΙΑ Shop) παρά να ξοδέψεις ένα μεγάλο ποσό για εξοπλισμό,καλώδια και προγράμματα (όπως και υποστήριξη για το "ΒΟΧ") ή έναν τεράστιο χρονικό διάστημα ΜΗΠΩΣ και τυχόν καταφέρεις να φτιάξεις το DONGLE και τον αντάπτορα...

 

Φιλε andr3as σε ευχαριστω για ολες τις χρησιμες πληροφοριες

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούσα να σε βοηθήσω πίστεψε θα το είχα κάνει απ'την αρχή. Απλά η συσκευή σου δεν επιτρέπει πατέντες ή σπασμένα προγράμματα χωρίς αντίστοιχο εξοπλισμό. Αν είχες κάποιο τηλέφωνο ποιο καινούργιο θα μπορούσες έστω και με λίγο παραπάνω ψάξιμο ή μεσω του NOKIA Online να το κάνεις....

Πάντως έγω και όλοι όσοι βρίσκονται στο forum θα προσπαθήσουμε να σας βοηθήσουμε (μέσα σε λογικά πλαίσια) όσο καλύτερα μπορούμε. Εξάλλου γι'αυτό είμαστε εδώ.

Και εγώ σ'ευχαριστώ για την κατανόηση φίλε userkkk...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χθες αγόρασα ένα 6230ι. Πάω και εγώ όλος χαρά να το ενώσω με τον υπολογιστή μου για να βάλω προγράματα πανω. Ομως όταν το ένωσα ο η/υ μου δεν αναγνώρισε κάτι ιδιαίτερο με την σύνδεση του . Δοκίμασα μπας και το nokia pc suite τα καταφέρει να βρει κάτι μα τίποτα. H μόνη ανταπόκριση που είχα ήταν ενα μυνημα στο κηνιτό μου που με ρώταγε αν θέλω να ενωθώ με το pc

το usb είναι τύπου ca-53

(δεν έχω bluetooth sto pc0

Καμοιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εμένα ούτε βιβλιαράκι να φανταστείς!!! Είναι δυνατόν?

 

Λέτε να είναι μεταχειρισμένο!!!!

iMac 21.5'', Apple iPhone 6s Rose Gold...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
i8ela na rwtisw an mporw k pws mporw na kano anaba8misi tou logismikou sto kinito mou pou einai to 6230 to aplo oxi ti 6230i!!!mporei na me boh8isei kaneis?me pio grograma mporw na to kanw?
http://ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙΤΕ ΤΟ SITE ΜΟΥ!!
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν γίνεται (και ούτε πρόκειται ποτέ να γίνει) αναβάθμιση στο 6230i (από το σπίτι τουλάχιστον, στα Nokia Shop κανονικά), οπότε φαντάζομαι ούτε και στο 6230. Δές και εδώ (link).

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν γίνεται (και ούτε πρόκειται ποτέ να γίνει) αναβάθμιση στο 6230i (από το σπίτι τουλάχιστον, στα Nokia Shop κανονικά), οπότε φαντάζομαι ούτε και στο 6230. Δές και εδώ (link).

 

kala giati den ginete palia den ginotan na kaneis anaba8misi apo to spiti sou sto 6230? twra giati oxi pleon ???epidei paliose ti simasie exei auto! den tin katalabeno auti ti nootropia! :angry:

http://ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙΤΕ ΤΟ SITE ΜΟΥ!!
Link to comment
Share on other sites

kala giati den ginete palia den ginotan na kaneis anaba8misi apo to spiti sou sto 6230? twra giati oxi pleon ???epidei paliose ti simasie exei auto! den tin katalabeno auti ti nootropia! :angry:
Ούτε παλιά γινόταν... :X

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά.

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το κινητό μου και συγκεκριμένα με ένα μήνυμα MMS που έλαβα και το οποίο δεν μου ανοίγει. Όταν πάω να το ανοίξω μου λέει “Χωρίς δεδομένα για προβολή”.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει???

 

 

 

PS: Έχω το Nokia 6230i

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Υπάρχει τρόπος φωτογραφίες, μουσική κλπ που αποστέλλονται με bluetooth να αποθηκεύονται απευθείας στην κάρτα μνήμης; Κάποια ρύθμιση, ας πουμε;

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καταρχήν καλησπέρα σας και καλώς σας βρίσκω.. Ας περάσω στο πρώτο μου post.

Είμαι κάτοχος εδώ και πολύ καιρό ενος ΝΟΚΙΑ 6230i και έχω διαπιστώσει κάποια πραγματάκια που θα ήθελα να με βοηθήσετε να ξεκαθαρίσω γιατί είμαι ειλικρινά μπερδεμένος:(:(:(:(

 

1. Όλες οι java εφαρμογές όταν ζητούν πρόσβαση στο ιντερνετ χρησιμοποιούν το Σημείο Πρόσβασης και όχι τις ρυθμίσεις GPRS/Wap

2. Δεν υπαρχει Τρόπος να ορίσω σημείο πρόσβασης το gwap, αλλά μόνο το gint.b-online.gr (wind apn) με αποτέλεσμα να πληρώνω ακόμα και αν έχω ενεργοποιήσει το Wind 349 (απεριόριστη πρόσβαση στο ίντερνετ για ένα μήνα με 3.49 ευρώ)

3. Δεν υπάρχει καμία msn application που να μπαίνει χρησιμοποιώντας τον proxy της Wind παρά μόνο το gint

 

Θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει κάποιος τρόπος γιατί κάπου πέτυχε το μάτι μου για ένα κόλπο στο nokia6230, γιατί όχι και στο nokia 6230i ?

FireGate_13 was here!

BeWare!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ναι, λεωφόρο Βουλιαγμένης εννοώ, στο 187.

Μου ξέφυγε το ς...:O

Πολύ καλό service κατά την γνώμη μου..και μιλάω αποκλειστικά για τα κεντρικά στην Βουλιαγμένης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας.

Εχω το 6230 και το 6230ι. Στο 6230ι αποθηκευονται λιγα μηνυματα (συγκριτικα με το 6230) Στο ενα μεχρι 40-50 ενω στο αλλο >150.

Πρεπει να αλλαξω καποια ρύθμιση?

Υπάρχει περιορισμός για τα μνμ που μπορώ να αποθηκεύσω?

 

Ευχαριστώ

Από πείσμα θα ζω στην έρημη χώρα...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Poia einai h teleftaia version?Exw tin 3.40 aksizei na tin perasw h oi diafores einai asimantes?
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Εχω το 6230 και το 6230ι. Στο 6230ι αποθηκευονται λιγα μηνυματα (συγκριτικα με το 6230) Στο ενα μεχρι 40-50 ενω στο αλλο >150.

Πρεπει να αλλαξω καποια ρύθμιση?

Υπάρχει περιορισμός για τα μνμ που μπορώ να αποθηκεύσω?

 

Ευχαριστώ

 

δες στις ρυθμισεις μνμ μηπως υπαρχει επιλογη να αποθηκευεις μνμ στην καρτα μνημης.

 

Poia einai h teleftaia version?Exw tin 3.40 aksizei na tin perasw h oi diafores einai asimantes?

 

την τελευταια εκδοση μπορεις να την δεις εδω: http://66.102.9.104/translate_c?hl=el&langpair=en|el&u=http://europe.nokia.com/A4577224&prev=/translate_s%3Fhl%3Del%26q%3Dnokia%2Bfirmware%2Blatest%2B3250%26tq%3Dnokia%2Bfirmware%2Blatest%2B3250%26sl%3Del%26tl%3Den&usg=ALkJrhh5u9icMYxMPLtWAiJ5VtaDPnalKA

γενικα αξιζει η αναβαθμιση γιατι λυνει ολα τα προβληματα της προηγουμενης εκδοσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

άλλαξα κινητό και δίνω το 6230i μου στην μάνα μου..

υπάρχει ένα πρόβλημα μόνο.. όταν βάζω την sim card μέσα, μου λέει sim card not registered. τί μπορεί να συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Poia einai h teleftaia version?Exw tin 3.40 aksizei na tin perasw h oi diafores einai asimantes?
.

 

Στην έκδοση 3.88 που έχω, το κινητό είναι πιο σταθερό από πριν και με βελτίωση σε θέματα εξοικονόμησης ενέργειας.

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου, οταν παω να αντιγραψω μια επαφη απο το τηλ στην σιμ, μου βγαζει ''ενεργεια απετυχε'', ενω την εχει κανει την αντιγραφη στην πραγματικοτητα..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια καλησπερα μπορειτε να με βοηθησετε σε κανα 2 ερωτησεις που εχω σχετικα με το τηλεφωνω?

 

1)Τις επαφες μου τις περασα μεσω του outlook.

Γινεται να διαβαζει και ονομα και επιθετο στην αναζητηση?

 

2)Σχετικα με την μνημη τελικα παιρνει 1GB μνημη ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...