Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6230i


andr3as
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω pop port to 3.5mm jack adaptor; Θέλω να "βγάλω" τον ήχο του mp3 player σε ηχεία.

 

Μπορείς να δεις στο site της NOKIA τον προσαρμογέα AD-15. Νομίζω ότι είναι αυτό που ψάχνεις...

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά μήπως θα έπρεπε κάποιος να τα στείλει στην Nokia όλα όπως είναι μαζεμένα για να προσπαθήσουν τουλάχιστον αν έχουν τον χρόνο να τα διορθώσουν σε νεότερη έκδοση αναβάθμισης? Ας το κάνει κάποιος!

 

Δεν χρειάζεται να φωνάζεις!!!

 

Αν θες τόσο πολύ να διορθώθεί το κινητό δες στο τελος του μηνύματος τί γράφει ο dimitrisgr.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Φωνάζω μήπως και με ακούσει η Νokia εκεί που βρίσκεται μακριά. :lol: Και προφανώς όχι για να σας κουφάνω :) Sorry ε!
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να φωνάζεις!!!

 

Αν θες τόσο πολύ να διορθώθεί το κινητό δες στο τελος του μηνύματος τί γράφει ο dimitrisgr.

 

Correct, τουλαχιστον ετσι και δινεις αναφορα στα Bugs ξεροντας καποια στιγμη και ελπιζοντας να βγει το επομενο f/w update.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ίσως χαζή ερώτηση και δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί και πιό πάνω. Πως μπορούμε να κατεβάσουμε στον υπολογιστή μας π.χ. τα παιχνίδια ή τις εφαρμογές που έχει το κινητό μας μέσα ήδη προεγκατεστημένα? Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Και άλλη χαζή ερώτηση διότι δεν το έχω κάνει. Αν κατεβάσεις ένα παιχνίδι από wap ή από αυτές τις σελίδες που κυκλοφορούν και εγκατασταθεί στο κινητό προφανώς δεν μπορείς να το ξαναεγκαταστήσεις αφού θα το έχεις σβήσει πρώτα γιατί το έχεις βαρεθεί. Έτσι? Μεταξύ μας δεν μου αρέσει αυτό. :( :mad:
Link to comment
Share on other sites

2.Δεν γίνεται αναπαραγωγή MP4

 

To MP4 είναι MPEG-4 Audio layer. Κάθε πρότυπο έχει διαφορετικές επεκτάσεις.Πιθανόν να δοκίμασες αρχείο με *.mp4. Δοκίμασε αρχεία με επέκταση *.m4a και θα δείς οτι γίνεται αναπαραγωγή. ;)

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Και άλλη χαζή ερώτηση διότι δεν το έχω κάνει. Αν κατεβάσεις ένα παιχνίδι από wap ή από αυτές τις σελίδες που κυκλοφορούν και εγκατασταθεί στο κινητό προφανώς δεν μπορείς να το ξαναεγκαταστήσεις αφού θα το έχεις σβήσει πρώτα γιατί το έχεις βαρεθεί. Έτσι? Μεταξύ μας δεν μου αρέσει αυτό. :( :mad:

Αν ειχε filemanager οπως τα symbian θα μπορουσες να τα στειλεις σε αλλον κιολας μεσα απο το κινητο σου, αλλα δεν εχει... Η καλυτερη λυση ειναι το internet και site οπως το iphone-forum.org για να τα εχεις στο pc τα jar και να βαζεις βγαζεις οτι θες.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχε filemanager οπως τα symbian θα μπορουσες να τα στειλεις σε αλλον κιολας μεσα απο το κινητο σου, αλλα δεν εχει... Η καλυτερη λυση ειναι το internet και site οπως το iphone-forum.org για να τα εχεις στο pc τα jar και να βαζεις βγαζεις οτι θες.

Δεν είναι ανάγκη να είναι symbian. Το S55 της Siemens, 4 χρονών παλιό τηλ. και μπορούσα να το κάνω αυτό. Α ρε Siemens!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω παιδιά τι συμβαίνει. Προσπαθώ να δημιουργήσω νέο θέμα στους διαξιφισμούς με θέμα Bluetooth ή handsfree. Πιο είναι το πιο ασφαλές? Διότι πρόσφατα είδα σε τηλεοπτικό σταθμό καθηγητή βιολόγο, ο οποίος έλεγε ότι το bluetooth είναι πιο ασφαλές από το handsfree. Φίλος μου, καθηγητής ηλεκτρονικών σε Τ.Ε.Ε. (σχετικός δλδ), παρακολούθησε διάλεξη φυσικού με την ακριβώς αντίθετη άποψη (η πιο επιβαρυντική βέβαια είναι πάνω στο αυτί η συσκευή). Επειδή με τα πακέτα μιλάμε περισσότερο, θα έλεγα ότι πρέπει να ξέρουμε. Εσείς τι λέτε (με αποδείξεις αν είναι δυνατόν διότι τα πράγματα είναι σοβαρά). Αλλά όταν προσπαθώ να το ανεβάσω μου βγάζει "Fatal error: Allowed memory size of 33554432 bytes exhausted (tried to allocate 1024 bytes) in /var/www/html/myphone/forum/includes/functions_search.php on line 220". Τέλος πάντων αν ξέρει κανείς τι γίνεται να μου πει για το ποιός φταίει, το computer μου ή ο server?. Επίσης τι λέτε εσείς για αυτό. Ας το κάνει κάποιος θέμα στους διαξιφισμούς.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω παιδιά τι συμβαίνει. Προσπαθώ να δημιουργήσω νέο θέμα στους διαξιφισμούς με θέμα Bluetooth ή handsfree. Πιο είναι το πιο ασφαλές? Διότι πρόσφατα είδα σε τηλεοπτικό σταθμό καθηγητή βιολόγο, ο οποίος έλεγε ότι το bluetooth είναι πιο ασφαλές από το handsfree. Φίλος μου, καθηγητής ηλεκτρονικών σε Τ.Ε.Ε. (σχετικός δλδ), παρακολούθησε διάλεξη φυσικού με την ακριβώς αντίθετη άποψη (η πιο επιβαρυντική βέβαια είναι πάνω στο αυτί η συσκευή). Επειδή με τα πακέτα μιλάμε περισσότερο, θα έλεγα ότι πρέπει να ξέρουμε. Εσείς τι λέτε (με αποδείξεις αν είναι δυνατόν διότι τα πράγματα είναι σοβαρά). Αλλά όταν προσπαθώ να το ανεβάσω μου βγάζει "Fatal error: Allowed memory size of 33554432 bytes exhausted (tried to allocate 1024 bytes) in /var/www/html/myphone/forum/includes/functions_search.php on line 220". Τέλος πάντων αν ξέρει κανείς τι γίνεται να μου πει για το ποιός φταίει, το computer μου ή ο server?. Επίσης τι λέτε εσείς για αυτό. Ας το κάνει κάποιος θέμα στους διαξιφισμούς.

Φυσικα και το καλωδιο ειναι καλυτερο!! Σκεψου, να εχεις συνεχεια διπλα στο κεφαλι σου μια συσκευη να εκπεμπει στα 2.4Μhz! Δεν μεταφερονται μεσω καλωδιου τα ηλεκτρομαγνητικα κυματα. Αν θες για να εισαι σιγουρος παρε αυτο της νοκια http://www.nokia.com/BaseProject/Sites/NOKIA_MAIN_18022/CDA/Categories/Phones/Enhancements/Audio/WirelessHeadsets/NokiaWirelessClip-onHeadsetHS-21W/_Content/_Static_Files/enhancements_hs_21w_pop.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Παραθεση απο χρηστη dodonian

Το 6230i έχει πρόβλημα στην κωδικοποίηση των χαρακτήρων και μεταφέρει

πάντα λανθασμένα ορισμένους χαρακτήρες στο Outlook. Το Outlook

στέλνει πάντα σωστά τα δεδομένα στο τηλέφωνο, πλην όμως ο συγχρονισμός

είναι άχρηστος, καθώς λόγω του προβλήματος, στο τέλος και στο

Outlook και στο τηλέφωνο υπάρχουν δυο φορές τα δεδομένα, μια φορά

τα σωστά και μια τα λανθασμένα...

 

Το πρόβλημα υπάρχει ήδη από το 6230... Διαφαίνεται ότι

η Nokia δεν θα διορθώσει το πρόβλημα σύντομα... Μάλλον πρόκειται

για το τελευταίο μου Nokia...

 

 

 

Καλησπερα.

Αντιμετωπιζα και εγω το ιδιο προβλημα με το 6230 μου, με Office 2003 αγγλικο, Windows XP αγγλικο, συνδεση ΒΤ και PC Suite 6.1.

Ετσι αποφασησα να εγκαταστησω το ελληνικο Office 2003 αλλα παλι τιποτα.

Τις επαφες και το ημερολογιο μου τα εβγαζε κινεζικα.

Μιας και για μενα το Outlook αποτελει απιστευτο εργαλειο αποφασησα να κατεβασω και να εγκαταστησω το PC Suite 6.6. Ολα διορθωθηκαν ως δια μαγειας. Με ελληνικο Office και χωρις αναβαθμηση του κινητου μου.

 

Κλεινωντα θα ηθελα να κανω και μια ερωτηση:

Οπως ειπα εχω το 6230 εδω και 13 μηνες και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Ειναι ισως το καλυτερο κινητο που ειχα ποτε. (και να σκεφτειτε οτι δεν εχω κρατησει κινητο πανω απο 3 μηνες τα τελευταια 7 χρονια).

Θα ηθελα να ρωτησω αν αξιζει τον κοπο να το αλλαξω σε αυτη τη φαση με το 6230i ή να περιμενω λιγο ακομα, μιας και το δικο μου δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα. (με απιστευτα σκληρη χρηση και με V 3.15!!!!!)

Να σημειωσω κλεινωντας οτι δεν σκοπευω να το αλλαξω με αλλο κινητο εκτος του 6230i ή του 3230 σαν δευτερη επιλογη.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Να σημειωσω κλεινωντας οτι δεν σκοπευω να το αλλαξω με αλλο κινητο εκτος του 6230i ή του 3230 σαν δευτερη επιλογη.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

θα σου προτεινα να περιμενεις τα νεα 40αρια της nokia που οπως ακουγεται θα εχουν αρκετες διαφορες απο αυτα που υπαρχουν τωρα πχ 6280 αλλιως και θες smartphone η καλυτερη επιλογη θα ειναι το N70(αποψη μου giati ειναι ολοκληρωμενα κινητα και τα δυο το καθενα στη κατηγορια του)!Δεν νομιζω να ειναι και τοσο καλη επιλογη απο 6230 σε 6230ι εχουν διαφορες αλλα δεν ειναι και τοσο πολλες για να κανεις αυτη την αλαγη!Για το 3230 ειναι smartphone και αν σε ενδιαφερει αυτη η κατηγορια ειναι ενα αρκετα καλο κινητο με μονο μειoνεκτημα τα μη stereo mp3! :cool:
Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και το καλωδιο ειναι καλυτερο!! Σκεψου, να εχεις συνεχεια διπλα στο κεφαλι σου μια συσκευη να εκπεμπει στα 2.4Μhz! Δεν μεταφερονται μεσω καλωδιου τα ηλεκτρομαγνητικα κυματα. Αν θες για να εισαι σιγουρος παρε αυτο της νοκια

Αυτό που έκανες post είναι και καλώδιο και bluetooth. H βάση του συνδέεται με το τηλ. μέσω bluetooth, ενώ κάθε σύρμα το οποίο διαρέεται από μεταβλητό ρεύμα εκμπέμπει η/μ ακτινοβολία. Το θέμα είναι να πάρουμε handsfree (σύρμα με ακουστικό και μικρόφωνο) που συνδέεται με το τηλ. ή bluetooth που είναι έτσι και αλλιώς cordless?

Link to comment
Share on other sites

"songless_bird - Φυσικα και το καλωδιο ειναι καλυτερο!! Σκεψου, να εχεις συνεχεια διπλα στο κεφαλι σου μια συσκευη να εκπεμπει στα 2.4Μhz! Δεν μεταφερονται μεσω καλωδιου τα ηλεκτρομαγνητικα κυματα. Αν θες για να εισαι σιγουρος παρε αυτο της νοκια"

 

Αυτό που έκανες post είναι και καλώδιο και bluetooth. H βάση του συνδέεται με το τηλ. μέσω bluetooth, ενώ κάθε σύρμα το οποίο διαρέεται από μεταβλητό ρεύμα εκμπέμπει η/μ ακτινοβολία. Το θέμα είναι να πάρουμε handsfree (σύρμα με ακουστικό και μικρόφωνο) που συνδέεται με το τηλ. ή bluetooth που είναι έτσι και αλλιώς cordless?

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια τώρα το σώμα μας βομβαρδίζεται από Η/Μ κύματα (TV, radio, telephony, microwaves, etc.) και δυστυχώς για εμάς δεν μπορούμε να εκτιμήσουμε τα αποτελέσματά της ακτινοβολίας στο εγγύς μέλλον. Αυτό θα το καταλάβουν/εκτιμήσουν μετά από 2 γενιές. Κατά μια άποψη είμαστε όλοι πειραματόζωα στη διάθεση της τεχνολογίας για καθημερινή μελέτη πάνω στα Η/Μ κύματα...

 

Anyway, σύμφωνα με τις τεχνικές προδιαγραφές του, το ΒΤ έχει πολύ χαμηλή ισχύ εκπομπής/λήψης και η συχνότητα στην οποία εκπέμπει είναι σχετικά ασφαλής για τον οργανισμό μας σε ότι έχει να κάνει με θέματα απορρόφησης ακτινοβολίας και αθροιστικής επίδρασης (Δηλαδή θα πεθάνεις πιο γρήγορα από φυσικά αίτια/γηρατειά παρά από τη έκθεση στην συγκεκριμένη ακτινοβολία).

 

Βέβαια σε κάθε μελέτη που μπορεί να υποστηρίζει τις συνέπειες τις Η/Μ ακτινοβολίας, θα βρεθεί μια άλλη να την αποκρούει (ένεκα τα συμφέροντα).

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ αν ξέρει κανείς να κυκλοφορούν ΒΤ στερεοφωνικά ακουστικά για το κινητό. Στην σελίδα της ΝΟΚΙΑ δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, αν και έχω την εντύπωση ότι θα πρέπει να έχει κυκλοφορήσει παρόμοιο προϊον.

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

O PrivateerME45 προφανώς λέει διαφορετικά πράγματα από ότι ο Son*.bird. Τι γίνεται? Μετρήσεις και άρθρα έχει βρεί κανείς???
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα που θα περιγραψω ισως να μην αφορα αμεσα το κινητο 6230i αλλα δεν πειραζει. :shifty:

Προσφατα αποφασισα να κανω απεγκατασταση του NOKIA PC SUITE απο τον υπολογιστη μου [winXP sp2] και να το ξαναβαλω απο την αρχη. Ομως συμβαινει το εξης>> ξεκιναει η εγκατασταση με την ρυθμιση των παραμετρων του windows installer και αφου τελειωσει αυτο μετα το παραθυρο της εγκαταστασης ελαχιστοποιειται και ξαφνικα εμφανιζει το λαθος>>"not supported language by script, commonFunctions.rul..."

υποθετω οτι κατι δεν παει καλα με το script της εγκαταστασης. Η γλωσσα που επιλεγω ειναι ελληνικα. Καποια στιγμη αποφασισα να επιλεξω αγγλικα για να δω αν θα συνεχισει αλλα τιποτα. Μετα επελεξα ιταλικα και προχωρησε αλλα παρουσιαζει πολλα προβληματα στην συνεχεια. Δεν φορτωνει τις εφαρμογες.

Κατι που παρελειψα να πω στην αρχη ειναι οτι ειχα προβλημα και στην απεγκατασταση πριν ξεκινησω εγκατασταση.Δεν γινοτανε με τιποτα απεγκατασταση. Και αναγκαστηκα και το ξηλωσα το προγραμμα με το χερι απο registry κτλ. Φοβαμαι μην εσβησα και κατι που δεν επρεπε. Αλλα δεν νομιζω.

Αν καποιος ξερει τι μπορει να φταιει παρακαλω να απαντησει γιατι χρειαζομαι απαραιτητα το προγραμμα στον υπολογιστη μου.

Ευχαριστω πολυ :D

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συνέχεια... για την 3.23

 

9.Μη αλλαγή ήχου υπενθύμισης(Δεν το είχε ποτέ η Nokia, απ'ότι ξέρω, καιρός να αλλάξει!)

10.Μη αύξηση μεγέθους μικρών εικόνων κατά την χρήση σε ταπετσαρία (κάτι που το περιμέναμε!)

11.Δεν υπάρχει μπάρα χρόνου(ή μπάρα που να δείχνει πόσο % ολοκληρώθηκε) κατά την μεταφορά δεδομένων με Bluetooth/Infrared (στα Sony Ericsson υπάρχει γιατί όχι και στα Nokia???)

 

 

 

To MP4 είναι MPEG-4 Audio layer. Κάθε πρότυπο έχει διαφορετικές επεκτάσεις.Πιθανόν να δοκίμασες αρχείο με *.mp4. Δοκίμασε αρχεία με επέκταση *.m4a και θα δείς οτι γίνεται αναπαραγωγή. ;)

 

 

Έχω δοκιμάσει μερικά βιντεάκια *.MP4 που τα παίζει! Άλλα πάλι όχι! Τα αρχεία που έχω δοκιμάσει και αναγνωρίζονται από το κινητό (δηλ. ανοίγουν) είναι:

*.mp3

*.mp4

*.m4a

*.aac

*.amr

*.wav

*.3gp

*.jpg

*.jpeg

*.jpe

*.jfif

*.bmp

*.dib

*.gif

*.png

Link to comment
Share on other sites

Auto to thema anoixtike pisteuo gia ta provlimata tou tilefonou kai oxi gia ta thelo kapoion opos px 11.Δεν υπάρχει μπάρα χρόνου(ή μπάρα που να δείχνει πόσο % ολοκληρώθηκε) κατά την μεταφορά δεδομένων με Bluetooth/Infrared (στα Sony Ericsson υπάρχει γιατί όχι και στα Nokia???)

 

As estiasoume loipon sta bugs tou tilefonou

Link to comment
Share on other sites

Auto to thema anoixtike pisteuo gia ta provlimata tou tilefonou kai oxi gia ta thelo kapoion opos px 11.Δεν υπάρχει μπάρα χρόνου(ή μπάρα που να δείχνει πόσο % ολοκληρώθηκε) κατά την μεταφορά δεδομένων με Bluetooth/Infrared (στα Sony Ericsson υπάρχει γιατί όχι και στα Nokia???)

 

As estiasoume loipon sta bugs tou tilefonou

 

Ok! Αλλά με το ίδιο σκεπτικό δεν είναι πρόβλημα και το 9. Η Nokia πάντα είχε έναν ήχο στις υπενθυμίσεις, οπότε δεν είναι bug. Επίσης και η επιλογή λίστας τραγουδιών απ'ότι ξέρω δεν υπάρχει και στα άλλα Nokia, άρα ούτε αυτό είναι bug. Αν κάνω λάθος διορθώστε με...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...