Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για καθε 1m πάνε 10"...αυτό είναι το ιδανικο και πιο ξεκουραστο...

 

Δεν συμφωνώ. Π.χ. 32'' σε απόσταση 3 μέτρων είναι μικρή, μια 42'' είναι εξίσου ξεκούραστη και απείρως απολαυστικότερη.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Θέλω να αγοράσω μια Lcd σε τιμή γύρω στα 2000 ευρώ

έχω επιλέξει μια απο της ακόλουθες

 

1.Sony KDL 40W2000

2. Sharp Aquos LC- 37xd1E

3. Samsung LE 37M86B η LE 40M86M (στης 37'' και 40" ίντσες αντίστοιχα, είναι η καινούργια σειρά 86Β της Samsung)

Η απόστασις θέασης είναι 3 με 3,5 μετρα

Πια η γνώμη σας? έχει αγοράσει κανείς της συγκεκριμένες LCD?

Link to comment
Share on other sites

Για ριξε μια ματια εδω:

 

http://www.hdtvtest.co.uk/news/2007/04/19/le40m86bd-vs-kdl40w2000/

 

Υποψην οτι η 37Μ86ΒD εχει πανελ AU Optronics (Ταιβαν) , ενω η 40Μ86ΒD εχει πανελ Samsung το οποιο ειναι καλυτερο. Για τις διαφορες στις τεχνολογιες πανελ δες εδω:

 

http://www.avclub.gr/forum/showthread.php?t=5286

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.εχω αγοραση την sony 40s2010.σημερα προσπαθησα να συντονισω τα ψηφιακα καναλια της ερτ που ειναι ελευθερα και δεν βρηκε κανενα καναλι και ελεγε να ελεγξω την κεραια μου.γνωριζει κανεις κατι να με βοηθησει?
Link to comment
Share on other sites

παιδιά ποια προτείνετε hd tv μέχρι 800-1100€?

 

Σ' αυτό το εύρος τιμής πας για 32'' HD ready 1366x768p. Μοντέλο δεν μπορώ να σου προτείνω αλλά τα 800 € είναι η βάση της κατηγορίας ενώ με 1100 € παίρνεις κάτι πολύ καλό. Δες τες από κοντά και δώσε βάση στα μοντέλα των Sony, Panasonic, Philips, Samsung & Sharp. Καλό θα είναι να έχει και ψηφιακό δέκτη (DVB-T) που θα είναι πολύ χρήσιμος στο μέλλον - οι περισσότερες έχουν.

Τί απόστασή θέασης έχεις;

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Για οποιον τον ενδιαφερει μια καλη 37' σε προσιτη τιμη ας κοιταξει την προταση της LG. Το μοντελο με κωδικο 37LC2R το πηρα πριν ενα μηνα στα 899Ευρω. Τωρα εχει καπου στα 845Ευρω (Θεσσαλονικη-Mediamarkt). Στα λεφτα αυτα αντι να παρετε μια 32' περνεται μια καλη 37' και μαλιστα με επεξεργαστη που φιλτραρει την εικονα (XD) & Farundja. Ειμαι απολυτα ευχαριστημενος, εχει 2 HDMI, και πολυ μα πολυ ομορφο σχημα. Επαναλαμβανω δεν ειναι μια τυχαια 37' οπως κατι Philips που πουλανε κτλ. Τν εχω δει να παιζει και HD (το βιντεο της Philips ) και η LG μου ηταν παρα πολυ καλη!!!

Ειναι ευκαιρια πιστευω. Μην πατε στις 32' . Πατε σε μια πιο μεγαλη διασταση γιατι η 32' ειναι μια 25' CRT αλλα με 10-15 ποντους περισσοτερος μηκος. Δειχνει ηδη σε μενα μια μικρη τηλεοραση ενω οι 37' ειναι κατι που ξεχωριζει ευχαριστα!!

 

Αυτα και ελπιζω να μην σας κουρασα.

ALTUS
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://gizmodo.com/gadgets/spec-wars/contrast-ratio-shoot+out-everyone-loses-259495.php

 

Ένα αρκετά ενδιαφέρον άρθρο από το Gizmodo για το contrast ratio, τη σημασία του και τους τρόπους μέτρησής του.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω ποια LCD να προτιμήσω ???

1) Philips 42'' PF7621

2) Sony KDL 40V2000 ή 40V2500

3) Samsung 40'' (προτείνετέ μου εσείς κάποια)

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

H νεα σειρα της Sony "P" τι λέει ; είναι καλύτερη από την παλιότερη S ;

 

http://www.sony.gr/view/ShowProduct.action?product=KDL-32P2530E&site=odw_el_GR&pageType=Overview&category=TVP+LCD+TV

Link to comment
Share on other sites

H νεα σειρα της Sony "P" τι λέει ; είναι καλύτερη από την παλιότερη S ;

 

http://www.sony.gr/view/ShowProduct.action?product=KDL-32P2530E&site=odw_el_GR&pageType=Overview&category=TVP+LCD+TV

 

Ποιοτικά (απο την καλύτερη στην χειρότερη) η σειρά είναι Χ, W, V, S, P, U

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, είδα αυτή: http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.156456 και δεν είναι άσχημη, γνώμες;

 

Είναι η 40άρα από τη χειρότερη σειρά (S) της προηγούμενης γενιάς Samsung. Πράγμα που σημαίνει χαμηλής ποιότητας πάνελ (σίγουρα no name και όχι Samsung) αργό με προβλήματα κίνησης, περιορισμένη γωνία θέασης και μέτρια χρώματα, μετριότατη επεξεργασια video, περιορισμένες επιλογές εισόδων.

Οι 40'' ίντσες μάλιστα αποκαλύπτουν ατέλειες που σε μικρότερα μεγέθη δεν φαίνονται.

Δεν νομίζω ότι λέει πολλά πράγματα, ούτε η τιμή της είναι κάτι το τρομερό με τα σημερινά δεδομένα (η αντίστοιχη Sony 40U2000 έχει 999 € στο Πλαίσιο).

 

Θα έλεγα να κοιτάξεις σε περίπου αυτά τα χρήματα, μέχρι 1200 €, για plasma (Panasonic, Samsung, LG) ή να ανέβεις στα 1300-1400 € για μια πιο καλή LCD αν τις προτιμάς.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Επειδλη θα προβώ αρκετά σύντομα στην αγορά κάποιοας από τις παρακάτω LCD σας παρακαλώ για άμεση απάντηση. Ποια πιστεύετε είναι καλύτερη να πάρω??

1) Toshiba 42WLT68

2) Sony KDL 40V2500

3) Samsung 40'' LER86

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει η αγορά lcd 1080p αυτή τη στιγμή;

Η Samsung lem86b έχει 1850 ευρώ στις 37"..

 

Για χρήση υπολογιστή(κυρίως ίντερνετ)και δεδομένης της ανάλυσης, εννοείται με σωστή απόσταση θα είναι κουραστική;Το έχει κάνει κανείς;

 

Μήπως να πάρω μια 32άρα απλή στα 900 ευρώ και σε κάνα χρόνο να πάρω full hd με κάνα χιλιάρικο;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ανακαλυψα οτι στο εμποριο υπαρχουν δυο μοντελα της LG 37' τα οποια ειναι πανομοιοτυπα εξωτερικα. Αναφερομαι στα 37LC2R και 37LE2R.

 

H 37LC2R εχει 2 HDMI απο πισω εχει ποιο ωραιο γραφικο μενου ρυθμισεων.

 

H 37LΕ2R εχει 1 HDMI απο πισω και το μενου ρυθμισεων ειναι με χαλια χαρακτηρες.

 

Δηλαδη το αναβαθμισμενο μοντελο να ξερετε ειναι το 37LC2R και προσοχη γιατι πολλα μαγαζια πουλανε την 37LE2R για την αλλη.

 

Επειδη την αγορασα και παρακολουθω την αγορα επεσε αυτο στην αντιληψη μου.

 

Αυτα και ελπιζω να μην σας κουρασα.

 

ΥΓ: Πηγα σε ενα καταστημα (Cosmos Mediterranian Θεσσαλονικης - Εxpert) και παρατηρησα να παιζει το ιδιο βιντεο μια 42LC2R και μια αλλη 42΄απο την Sharp. Η LG ειχε στα ~1150Ευρω και η αλλαη στα ~1644Ευρω δηλ. τα μισα λεφτα πανω. Δεν θα πιστευετε αν τις βλεπατε. Η LG επαιζε τοσο ομορφα αφου ειπα μεσα μου αυτο ειναι καποιο βιντεο 720p ή κατι τετοιο. Το contrast της ηταν τοσο ανωτερο που απο μακρυα εβλεπες τη διαφορα. Και λεω τοσα λεφτα παραπανω και η αλλη να ειναι μαπα? Επαναλαμβανω οτι η διαφορα ηταν στα ~500Ευρω!!!!.

 

Μετα ρωτησα ενα πωλητη εκει και μου ειπε οτι το βιντεο δεν ηταν 720p ή κατι αλλο αλλα κανονικο βιντεο!!!! Επαθα!!!!!

 

Παιδια η σειρα αυτη πραγματικα αξιζει και ειναι Value 4 Money!

ALTUS
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει η αγορά lcd 1080p αυτή τη στιγμή;

Η Samsung lem86b έχει 1850 ευρώ στις 37"..

 

Για χρήση υπολογιστή(κυρίως ίντερνετ)και δεδομένης της ανάλυσης, εννοείται με σωστή απόσταση θα είναι κουραστική;Το έχει κάνει κανείς;

 

Σε αυτό το μέγεθος η ανάλυση 1920 x 1080p δεν έχει και πολύ νόημα, παρά μόνο αν κάθεσαι στα 2 μέτρα και κάτω.

Για τη χρήση με υπολογιστή όμως η ανάλυση αυτή είναι χρήσιμη γιατί σου δίνει εύκολα 1:1 pixel mapping, δηλαδή απόλυτη αντιστοίχηση των pixel της εικόνας που βγάζει ο υπολογιστής με αυτών του πάνελ, χωρίς να χάνεται εικόνα λόγω του overscanning. Στα 1366x768 panels τα πράγματα είναι πιο μπερδεμένα γιατί συνήθως οι υπολογιστές δεν δίνουν τέτοια ανάλυση (μόνο οι πιο καινούριες κάρτες γραφικών το κάνουν).

 

Αν η απόσταση είναι αρκετή δεν θα είναι κουραστική, και φυσικά θα κάνεις τις ανάλογες ρυθμίσεις contrast και φωτεινότητας για να τη φέρεις στο σημείο που θέλεις.

 

Μήπως να πάρω μια 32άρα απλή στα 900 ευρώ και σε κάνα χρόνο να πάρω full hd με κάνα χιλιάρικο;

 

Αυτό δεν είναι καθόλου κακή λύση. Αλλά δεν πιστεύω ότι οι full HD με το απαραίτητο μέγεθος για να χαρείς την επιπλέον ανάλυση (τουλάχιστον 42'' αν όχι 46'') θα έχουν πέσει τόσο πολύ.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατόν να μου προτείνετε μερικά μοντέλα στις 37-42'' μέχρι τα 1300-1400Ε;

 

Ευχαριστώ θερμά.

 

H Samsung 37R86 είναι καλή περίπτωση, όπως και η Sony 40P2500. Σε 37'' ίντσες θα βρεις αρκετές, σε 40-42'' δυσκολεύουν τα πράγματα. Θα έλεγα να εστιάσεις στις ποιοτικές μάρκες (Sony, Sharp, Samsung) με εξαίρεση τη Philips που όσο φημίζεται για τα ακριβά της μοντέλα τόσο μέτρια είναι τα προσιτά της.

Επιμένω πάντως ότι η καλύτερη περίπτωση με διαφορά σε αυτά τα χρήματα είναι η Panasonic 42PX70 (plasma).

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να τις δεις από κοντά για να αποφασίσεις ποια εικόνα σου αρέσει.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Είμαι έτοιμη να αγοράσω τη sony 40'' w2000 που κοστίζει γύρω στα 1800 ευρω. Ποια είναι η γνώμη σας? Αξίζει η τηλεόραση? Φαντάζομαι ότι θα έχει συζητηθεί σε προηγούμενες σελίδες αλλά δεν έχω χρόνο να τις διαβάσω όλες :rolleyes: ευχαριστώ εκ των προτέρων :D
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Είμαι έτοιμη να αγοράσω τη sony 40'' w2000 που κοστίζει γύρω στα 1800 ευρω. Ποια είναι η γνώμη σας? Αξίζει η τηλεόραση? Φαντάζομαι ότι θα έχει συζητηθεί σε προηγούμενες σελίδες αλλά δεν έχω χρόνο να τις διαβάσω όλες :rolleyes: ευχαριστώ εκ των προτέρων :D

 

Πάρα πολύ καλή και future-proof, πάρ' την άφοβα. :)

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μετά απο ψάξιμο για HDTV (θέλω μία 37άρα και μία 32άρα) κατέληξα στις

 

Samsung LE37S86 και την αντίστοιχη στις 32 ιντες.

 

Έχει κανείς κάποια από τις δύο για να μου πει προσωπικές εμπειρίες; Κάνα review online παίζει;

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλή και future-proof, πάρ' την άφοβα. :)

 

Ευχαριστώ πολύ marvin! Σήμερα είδα και την Samsung LE40M86B στην ίδια περίπου τιμή οπότε θα καταλήξω σε μια από τις 2. Αν δε σου είναι κόπος μπορείς να μου πεις γνώμη και γι'αυτή την τηλεόραση? Ποια από τις 2 προτείνεις?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ marvin! Σήμερα είδα και την Samsung LE40M86B στην ίδια περίπου τιμή οπότε θα καταλήξω σε μια από τις 2. Αν δε σου είναι κόπος μπορείς να μου πεις γνώμη και γι'αυτή την τηλεόραση? Ποια από τις 2 προτείνεις?

 

Πρέπει να είναι στο ίδιο επίπεδο αλλά δεν έχω δει τη Samsung από κοντά.

 

Μια πρόχειρη σύγκριση υπάρχει εδώ.

 

Αν έχεις όρεξη για διάβασμα, στο ίδιο site υπάρχουν εξαντλητικά αναλυτικές κριτικές και των δύο. Απόλυτο συμπέρασμα δεν υπάρχει, πέραν του ότι είναι και οι δύο εξαιρετικές με κάποια μοιρασμένα πλεονεκτήματα μεταξύ τους.

Το θέμα της (τύπου plasma) γυάλινης πρόσοψης στη Samsung είναι αρκετά σημαντικό, προσωπικά μου αρέσει το αποτέλεσμα που δίνει (απ' ό,τι έχω δει σε άλλες τηλεοράσεις) αλλά αν πρόκειται να την τοποθετήσεις κόντρα σε παράθυρο καλό είναι να την αποφύγεις.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...