Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο την αλλη οπως ειπε ο φιλος τα Pixel Plus ειναι που κανουν την διαφορα. )

... και το οποίο δεν παίζει κανένα ρόλο στο HD σήμα...

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Unforgiven δλδ και Sharp Panel να εχει η Philips η AMOI εχει καλυτερο panel απο την Sharp ?? Οποτε αμεσως αμεσως AMOI Vs Philips /Sharp ....

Ε θα με τρελανετε εντελως εδω μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω για το πόσο καλό service έχει η philips και έχω σκάσει στα γέλια. Είχα μια philips και κάηκε η τροφοδοσία και φώναξα και ήρθε τεχνικός της philips.Το πάλεψε από εδώ το πάλεξε από εκεί δεν μπορούσε ή δεν ήξερε να την φτιάξει. Μου πετάει το μπαλάκι ότι πρέπει να πάει στην philips. Ωραία του λέω θα στην πάω στην philips. Και στο τέλος ήθελε 7000 δρχ. για την επίσκεψη. Βέβαια δεν πήρε φράγκο και τον έδιωξα .Για να μιλήσω για την μαγνητισμένη philips από τα ηχεία του home όταν και τηλεόραση και τα ηχεία είναι μαγνητικα θωρακισμένα.
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Ηταν μεσα στον χρονο εγγυησης και σου ζητησε λεφτα ???????

Αν οχι τοτε λογικο ειναι να σου ζητησει λεφτα για επισκεψη αφου ολες οι εταιρειες το κανουν.

Οσο για τα magnetic shielded ηχεια σε πληροφορω οτι εχω δοκιμασει να βαλω διπλα σε 32αρα Samsung απο Roister μεχρι και Klipsch ηχεια και η οθονη μαγνητιστηκε λιγο στις κατω δεξια, αριστερα γωνιες.

Link to comment
Share on other sites

Unforgiven δλδ και Sharp Panel να εχει η Philips η AMOI εχει καλυτερο panel απο την Sharp ?? Οποτε αμεσως αμεσως AMOI Vs Philips /Sharp ....

Ε θα με τρελανετε εντελως εδω μεσα...

Δεν είπα κάτι τέτοιο. Απλά και εδώ κάνεις λάθος...

Δεν είπα ότι η ΑΜΟΙ έχει καλύτερο panel από την 9830. Ούτε γνωρίζω ποιάς εταιρίας είναι ή αν είναι δικό της. Δεν θα με εξέπλητε όμως αν όντως είναι καλύτερο. Και λίγο χειρότερο να ήταν, θα προτιμούσα να πάρω την ΑΜΟΙ, παρά να δώσω τα διπλάσια στη Philips έχοντας μεγάλες πιθανότητες να μην δουλεύει.

Αλλά ας αφήσουμε την 9830 από τη συζήτηση, γιατί πλέον δεν παράγεται...

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες εγώ απλά θα σας παραπέμψω στην υπογραφή του unforgiven...Μην ασχολείστε άλλο δεν αξίζει τον κόπο.
Link to comment
Share on other sites

... και το οποίο δεν παίζει κανένα ρόλο στο HD σήμα...

Φίλε unforgiven, μπορεί ο Vagabond να είναι περιορισμένης ευθύνης αλλά κι εσύ δεν πας πίσω..

 

Θα μας πείσεις σε λίγο ότι η AMOI :lol: είναι η κορυφαία LCD.

 

Ενημερώσου και λίγο, ο Pixel plus HD αλγόριθμος αφορά αποκλειστικά το hi def περιεχόμενο..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε unforgiven, μπορεί ο Vagabond να είναι περιορισμένης ευθύνης αλλά κι εσύ δεν πας πίσω..

 

Θα μας πείσεις σε λίγο ότι η AMOI :lol: είναι η κορυφαία LCD.

 

Ενημερώσου και λίγο, ο Pixel plus HD αλγόριθμος αφορά αποκλειστικά το hi def περιεχόμενο..

Για να δούμε ποιός είναι περιορισμένης ευθύνης...

Πρώτα διάβασε αυτό για να μάθεις πως δουλεύει το Pixel Plus 2 HD. Αν το σήμα είναι sd κάνει upscale σε 1080i. Αν το σήμα είναι 1080i γίνεται πρώτα downscale σε 1366Χ768p, γίνεται η επεξεργασία και μετά upscale στο 1080i.

Επειδή εσύ προφανώς δεν είσαι περιορισμένης ευθύνης μπορείς εύκολα να καταλάβεις ότι όταν ένα σήμα γίνεται πρώτα downscale, επεξεργάζεται και μετά γίνεται upscale, τότε χάνει σε ποιότητα.

Ρίξε μια ματιά σε fora, να δεις ότι στα 1080 συνιστούν την απενεργοποίηση του PP2HD.

Το σύστημα δουλεύει καλά σε panels 1366Χ768, όπου γλυτώνουμε το upscale και σε σήματα SD, όπου το σήμα δέχεται δύο διαδοχικά upscale, και μπορεί να βελτιωθεί το αποτέλεσμα.

Όσο για την ΑΜΟΙ... ψάξε όσο θες, δεν θα βρεις πουθενά να υποστηρίζω ότι η ΑΜΟΙ είναι η κορυφαία LCD.

Όπως είπες και εσύ...

"Ενημερώσου λίγο"...

Δεν είναι ντροπή να μαθαίνεις κάτι. Έστω και από κάποιον "περιορισμένης ευθύνης" :rolleyes:

 

(Και αν σου αρέσουν οι λεπτομέρειες, μάθε ότι δεν υπάρχει Pixel Plus HD. Μόνο Pixel Plus 2 HD )

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Και ομως ολος ο ντορος γινεται γιατι καποιοι που ειδαν την ΑΜΟΙ απο κοντα την χρυσαν καλυτερη LCD....

Οσο για το Pixel Plus και για το αρχικο ελεγαν πως καλυτερα να απενεργοποιειται σε DVD αλλα δεν ειχε επαφη η ποιοτητα του DVD με και χωρις Pixel Plus. ( Εμοιαζε ζωντανο σαν ντοκιμαντερ και σε μερικους δεν αρεσε αυτο, ειναι ομως γουστα και οχι οτι δεν ειχε καλυτερη ποιοτητα ).

Didymos δεν θα ασχοληθω καν με εσενα εφοσον πρωτη φορα σε βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε unforgiven μπερδεύεις το resizing με την επεξεργασία του σήματος.

 

Δύο τελείως διαφορετικά πράγματα..

 

Αν έχεις εμπειρία από HTPC, θα ξέρεις ότι άλλο είναι το resizing του σήματος (από native 576p π.χ. σε 720p ή 1080i) και άλλο η επεξεργασία από αλγόριθμους όπως π.χ ο Lanczos κ.α.

 

Ο αλγόριθμος Pixel Plus (σε οποιαδήποτε μορφή του) αλλά και οι αντίστοιχες υλοποιήσεις άλλων εταιρειών, αφορούν στην επεξεργασία του σήματος μετά το resizing..

 

Κι εκεί είναι που εταιρείες με κορυφαία R&D τμήματα υπερτερούν..Σου θυμίζω το Trimension..

 

Όντως, η Philips κάνει downscale στην native ανάλυση του πάνελ της, κι εκεί η ΑΜΟΙ σαφώς υπερέχει...

 

Αλλά αυτό αφορά μόνο HD υλικό, το οποίο προς το παρόν είναι μόνο σε ελάχιστους διαθέσιμο, ενώ η κυρίως χρήση προορίζεται για τηλεοπτικό σήμα..

 

Φιλικά!

Link to comment
Share on other sites

Ε οχι και 24/7 ημαρτον... :happy:

Εγω δεν εχω κατι αλλο να πω για την ΑΜΟΙ, θα περιμενω να ερθει Ελλαδα, θα παρω και ενα κομματι για το δωματιο μου απο απλη περιεργεια και αν βγει πατατα τοτε θα την τριψω σε οσους μου υποστηριζουν την κορυφαια "κινεζικη" τεχνολογια.

Εγω μια φορα ειμαι οπαδος του οτι πληρωνεις παιρνεις οσο και αν μερικοι προσπαθουν να αποδειξουν το αντιθετο.

 

( Μην ξεχναμε ακομα πως η καλυτερη ΑΜΟΙ LCD ειναι 37' και οχι 42' οπως η Philips...H AMOI δεν εχει καν 1920χ1080 42'LCD.. )

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι να παρω 2 ΑΜΟΙ παιρνω την αναβαθμισμενη 9830 οταν βγει...

Δεν θελω ομως πανω απο 37 για το υπνοδωματιο :)

Παντως δικιο εχεις ,μαλλον μια καβατζα θα ειναι χρησιμη :D

 

( θα δω ποσο θα μπορεσω να παρω την νεα 37 της Philips και αν ειναι μεχρι 1000ε διαφορα θα ξεχασω την ΑΜΟΙ )

Link to comment
Share on other sites

Φίλε unforgiven μπερδεύεις το resizing με την επεξεργασία του σήματος.

 

Δύο τελείως διαφορετικά πράγματα..

 

Αν έχεις εμπειρία από HTPC, θα ξέρεις ότι άλλο είναι το resizing του σήματος (από native 576p π.χ. σε 720p ή 1080i) και άλλο η επεξεργασία από αλγόριθμους όπως π.χ ο Lanczos κ.α.

 

Ο αλγόριθμος Pixel Plus (σε οποιαδήποτε μορφή του) αλλά και οι αντίστοιχες υλοποιήσεις άλλων εταιρειών, αφορούν στην επεξεργασία του σήματος μετά το resizing..

 

Κι εκεί είναι που εταιρείες με κορυφαία R&D τμήματα υπερτερούν..Σου θυμίζω το Trimension..

 

Όντως, η Philips κάνει downscale στην native ανάλυση του πάνελ της, κι εκεί η ΑΜΟΙ σαφώς υπερέχει...

 

Αλλά αυτό αφορά μόνο HD υλικό, το οποίο προς το παρόν είναι μόνο σε ελάχιστους διαθέσιμο, ενώ η κυρίως χρήση προορίζεται για τηλεοπτικό σήμα..

 

Φιλικά!

Δεν τα μπερδεύω (δεν έχω εμπειρία από HTPC, αλλά πoλύχροnη εμπειρία από επεξεργασία video επαγγελματικά). Το PP2HD κάνει τα "μαγικά" του σε μικρότερη ανάλυση της 1080 και μετά ανεβάζει σε 1080. Η επεξεργασία πρέπει να γίνεται ή στη Native ανάλυση ή σε μεγαλύτερη. Ιδιαίτερα το sharpenning πρέπει να γίνεται στην τελική ανάλυση της εικόνας γιατί οποιοδήποτε downscale και ιδιαίτερα upscale, μειώνει την οξύτητα. Το pdf το λέει καθαρά: πρώτα επεξεργασία, μετά upscale :)

Σε τέτοιου επιπέδου τηλεοράσεις θεωρώ ότι πρώτα πρέπει να μας ενδιαφέρει το HD σήμα. Αν θέλαμε να βλέπουμε Mega, η βέλτιστη λύση είναι ένα panel χαμηλής ανάλυσης. Δεν νομίζω ότι κάποιος πληρώνει 5000-6000 για να πάρει οθόνη για να βλέπει Τατιάννα. :) Το HD αργεί να φτάσει στο κάθε σπίτι, αλλά οι τηλεοράσεις αυτές είναι για λίγους.

Πάντα φιλικά :)

 

Μην ξεχναμε ακομα πως η καλυτερη ΑΜΟΙ LCD ειναι 37' και οχι 42' οπως η Philips...H AMOI δεν εχει καν 1920χ1080 42'LCD..

Ξεχνάς κάτι. Ότι αυτή τη στιγμή η Philips δεν έχει καθόλου τηλεόραση στα 1080 :)

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Απο οσο ξερω το οτι εμεινε απο στοκ συμφωνα με την ιδια δεν σημαινει πως δεν εχει.....Αλλα και ετσι να ειναι ΕΙΧΕ κατι που δεν ισχυει με την ΑΜΟΙ.....

( Μια ακομα απαντηση για την κινεζικη τεχνολογια ? Εκτος και αν δεν ηθελαν 42' LCD με 1080... )

neos11 να εισαι σιγουρος πως αν υπηρχε καλυτερη LCD εκει εξω θα το ελεγα δεν κολαω..Οπως δεν κολαω να πω πως η Pioneer φτιαχνει μακραν τις καλυτερες Plasma απο ολες τις αλλες εταιρειες..Δλδ επειδη θα φανω Fan της Philips να μην πω το αυτονοητο που βλεπουν ολοι οσοι εχουν ασχοληθει με την 9830 ?? Δεν υπαρχει 1 περιοδικο, Website που δεν την εχει βγαλει Κορυφη....Βεβαια συμφωνα με πολλους ειναι ΟΛΑ πουλημενα και υποστηριζουν Philips....Ημαρτον...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε unforgiven,

 

Σωστά τα λες, η Philips κάνει πρώτα επεξεργασία και μετά upscale. Το αντίστροφο (και επιθυμητό), επεξεργασία δηλ. στην τελική ανάλυση, απαιτεί τεράστια επεξεργαστική ισχύ.

 

Ακόμα και σε 1280χ720, το post processing μπορεί να γονατίσει και διπλοπύρηνο Pentium.

 

Τηλεόραση αγοράζεις, όχι Cray..

 

Αν όντως σε ενδιαφέρουν οι αναλύσεις από 1080i και πάνω θα συμφωνήσω ότι panels όπως της AMOI αποτελούν μονόδρομο..

 

Για τη διαθεσιμότητα του υλικού έχω επιφυλάξεις..

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα έχεις!

Stock 9830 δεν υπάρχει, και ως καταστηματάρχης θα έπρεπε να το γνωρίζεις.

Είσαι ακόμα της άποψης ότι όποιος (κατασκευαστής) την έχει μεγαλύτερη (τη διαγώνιο) είναι καλύτερος από τους υπόλοιπους; :lol:

Έτσι και αλλιώς, το panel δεν είναι και σίγουρο ότι το έβγαλε η Philips...

Φαντάζεσαι η AMOI να έχει Sharp panel, αλλά σε αυτή να δουλεύει; Ε, ρε γλέντια! :lol:

Neos11, αν εννοείς υλικό HD, μέχρι το καλοκαίρι θα έχουμε γεμίσει με δορυφορικά στα 1080 (και με ΠΟΛΥ φτηνή συνδρομή). Το Mundial θα είναι 1080 ;)

Είδες, τελικά συμφωνήσαμε :) Και έμεινε ένας.. ΕΠΕ ;) :Ρ

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

θα παρω και ενα κομματι για το δωματιο μου απο απλη περιεργεια και αν βγει πατατα τοτε θα την τριψω σε οσους μου υποστηριζουν την κορυφαια "κινεζικη" τεχνολογια.

Πολύ large είσαι ρε Vagabond, θα δώσεις 2300 από περιέργεια;

Δε μου παίρνεις κι εμένα μία Amoi τώρα που γυρνάει; Κι άμα βγει μάπα μου χαρίζεις και τη δικιά σου μη σου πιάνει χώρο. :D

 

Τα ηλεκτρονικά πέεεεεεεεφτουν φίλε, και η Philips πουλάει τηλεοράσεις με 3χίλιαρα+. Εμ βέβαια, όσο υπάρχουν άτομα που υποστηρίζουν "ότι πληρώνεις παίρνεις", χωρίς παραπάνω σκέψη*, τόσο θα τις πουλάει η Philips και η κάθε Philips. Είναι βολική ατάκα πάντως. Πιάνει και πελάτες δε λέω.

Αλλά καλό είναι αυτή η ατάκα να μπορεί να γίνει επιχειρήματα.

 

Σχετικά με το dvd recorder. Έχω ένα Contel κινεζούλα 99 ευρά (χωρίς σκληρό βέβαια). Από ποιότητα capture είναι εκπληκτικά καλό. Θα'θελα πολύ να μάθω τι παραπάνω κάνει το δικό σου και ΑΝ κάνει κάτι παραπάνω, ΠΟΣΟ τελικά πλήρωσες αυτό το παραπάνω.

 

*σκέψη = πληρώνω που πληρώνω ο $#@@ς ένα χιλιάρικο πάνω, ΠΟΣΟ καλύτερο πράμα παίρνω πια; Βέβαια εδώ συμβαίνει το εξής αστείο: Η Amoi καθ'όπως φένεται είναι και κινεζιά, είναι και καλύτερη :D

 

Μην υποτιμάς τους Τσάινα. Του χρόνου που θα πάρεις την Philips σου την 42άρα 2 χιλιάρικα αντί για 3, στους κινέζους θα το οφείλεις.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν διαβασες καλα τι ειπα..

Αναφερα το οτι δεν εχει στοκ αλλα αυτο δεν παει να πει πως δεν ειχε...Αυτη δεν ειναι λογικη που παρουσιαζεις.

Η Sharp να συνεργαστει με την ΑΜΟΙ ?? Λες να δινει υποδιεστερα panels στην Philips απο την ΑΜΟΙ ??? Κρατα αυτη την σκεψη καλα πας.....

Ας αφησουμε το θεμα και ας το ξαναπιασουμε οταν βγουν στην Ελλ. αγορα οι ΑΜΟΙ...

Δεν νομιζω να αποδειχτηκε οτι ειναι καλυτερη βαση 1 παρουσιασης......

Και ναι θα παρω 1 μονο και μονο για να αποδειξω οτι δεν ειμαι κολημενος με τις μαρκες..Και αν βγει καλη θα το πω..Αν οχι θα κραξω ομως πολλους.

( Εγω προβλεπω τρελα γλεντια οταν διατεθει στην αγορα. )

Link to comment
Share on other sites

Α και όποιος θέλει να δει μια 9830 να κάνει το μαύρο... μπλε, ας πάει μια βόλτα στο Media Markt. Όλως τυχαίως ήμουν εκεί σήμερα και είχαν μία για δείγμα, με το πρόβλημα στο μεγαλείο του. Αρχικά νόμιζα ότι είχε κακό σήμα αλλά όταν την πλησίασα φαινόταν πολύ περίεργος ο θόρυβος. Λες και είχε γεμίσει καμένα μπλε pixel. Μετά θυμήθηκα το thread αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Όχι μην το αφήνεις σε παρακαλώ, συνέχισε να γράφεις!! :blink: :blink:

 

Προτείνω να μπείς στο AVsite (όπου έχεις γίνει διάσημος) και να παραγγείλεις 3 ΑΜΟΙ στο power buy για να σκάσουν οι εχθροί..

Link to comment
Share on other sites

Η Sharp να συνεργαστει με την ΑΜΟΙ ?? Λες να δινει υποδιεστερα panels στην Philips απο την ΑΜΟΙ ??? Κρατα αυτη την σκεψη καλα πας.....

Όχι, αλλά φαντάζεσαι η ΑΜΟΙ να φτιάχνει καλύτερα συνοδά ηλεκτρονικά; :rolleyes:

Και εγώ έχω ένα Contel DVDR. Πολύ καλό εργαλείο! :)

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αναγκη για ειρωνειες neos11 εδω λεμε τις αποψεις μας...

Ειπα θα αγορασω 1 και θα το κανω απο περιεργεια αυτο ειναι ολο..

Εγω θελω να ξερω τι θα πουν οσοι μιλανε τοσο θετικα για την ΑΜΟΙ αν βγει στην αγορα και εχει ακομα μεγαλυτερο ποσοστο προβληματων απο την 9830..

Θα την κατακρινουν η θα πουν πως " με 2300ε τι περιμενες ? "..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...