Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τελικά δεν έβγαλα άκρη με τα ARC, HDMI και γύρισα στον παραδοσιακό τρόπο που τα είχα από πάντα. Nvidia shield TV box με HDMI στην τιβι και από τιβι προς ενισχυτή οπτική! ο ενισχυτής όπως ήξερα πάντα είναι μόνο για τον ήχο στην θέλω μπλεξίματα με HDMI κλπ! και το Android της τιβι στέλνει όταν βλέπω δικές μου ταινίες ψηφιακό ήχο κανονικά (έχω ενεργοποιησει το pass through της τιβι να μην ανακατεύεται με τον ψηφιακό ήχο)

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, ilka71 said:

τελικά δεν έβγαλα άκρη με τα ARC, HDMI και γύρισα στον παραδοσιακό τρόπο που τα είχα από πάντα. Nvidia shield TV box με HDMI στην τιβι και από τιβι προς ενισχυτή οπτική! ο ενισχυτής όπως ήξερα πάντα είναι μόνο για τον ήχο στην θέλω μπλεξίματα με HDMI κλπ! και το Android της τιβι στέλνει όταν βλέπω δικές μου ταινίες ψηφιακό ήχο κανονικά (έχω ενεργοποιησει το pass through της τιβι να μην ανακατεύεται με τον ψηφιακό ήχο)

Το eARC είναι προτιμότερο γιατί υποστηρίζει και τα HD audio formats, που δεν περνάνε από το οπτικό.
Μικρό το κακό πάντως. Εάν το ανοιγοκλείσιμο του ενισχυτή είναι αυτό που σε προβληματίζει, έψαξες τις ρυθμίσεις του ενισχυτή για απενεργοποίηση;

Εγκυκλοπαιδικά μία γρήγορη σύγκριση:

image.thumb.png.1e23deafaf0ff0adf009befaf27fda01.png

και μία πιο αναλυτική:

https://history-computer.com/earc-vs-optical-key-differences-which-connection-is-best/

Link to comment
Share on other sites

Το eARC είναι προτιμότερο γιατί υποστηρίζει και τα HD audio formats, που δεν περνάνε από το οπτικό.
Μικρό το κακό πάντως. Εάν το ανοιγοκλείσιμο του ενισχυτή είναι αυτό που σε προβληματίζει, έψαξες τις ρυθμίσεις του ενισχυτή για απενεργοποίηση;
Εγκυκλοπαιδικά μία γρήγορη σύγκριση:
image.thumb.png.1e23deafaf0ff0adf009befaf27fda01.png
και μία πιο αναλυτική:
https://history-computer.com/earc-vs-optical-key-differences-which-connection-is-best/
κοίτα οι ταινίες του αρχείου μου είναι είτε DD είτε DTS (απλό) τα οποία βλέπω στον ενισχυτή έρχονται κανονικά είτε με οπτική είτε με arc/HDMI.
όλα λειτουργούν τέλεια με ARC κλπ αλλά εάν δεν ενεργοποιήσω την πρώτη επιλογή(παρότι δεν θέλω CEC) (1η φώτο) δεν έχω ήχο στον ενισχυτή. εάν την ενεργοποιησω δεν έχω ήχο στην τιβι με κλειστό ενισχυτή! μπέρδεμα! στον ενισχυτή έχει αυτές τις ρυθμίσεις στο μενού του HDMI(2η φώτο) δεν βλέπω κάπου για να μην ανάβει με την τιβι!
.

eARC έχει μόνο η τιβι ο yamaha rxv485 λέει ARC σκέτο 0c59bb9ef03ebb562879640abc723d73.jpg06a37b4a64917c4f96b79e0679fe5214.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά όταν έχεις κλειστό τον ενισχυτή θα πρέπει να ακούς από τα ηχεία της τηλεόρασης, στην lg που έχω έχει επιλογή που να στέλνει τον ήχο η τηλεόραση.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά όταν έχεις κλειστό τον ενισχυτή θα πρέπει να ακούς από τα ηχεία της τηλεόρασης, στην lg που έχω έχει επιλογή που να στέλνει τον ήχο η τηλεόραση.
έτσι γίνεται αλλά πρέπει να έχω την επιλογή την 1η ανοιχτή. τότε όμως όταν ανάβω την τιβι ανάβει και ο ενισχυτής που δεν θέλω! 621d86ed43eebaffa94d846a0d1c4527.jpg

αυτές οι 3 επιλογές εάν ΔΕΝ θέλω CEC πρέπει να είναι κάποια ενεργή; εγώ θέλω μόνο το ARC να ακούω την τιβι από τον ενισχυτή όταν τον ανοίξω μόνο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...