Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επίσης έχουν ανακοινωθεί και νέες Bravia.

 

Ιδίως οι Χ είναι να σου τρέχουν τα σάλια (1080p, διπλό HDMI κλπ.) αλλά μάλλον θα κοστίζουν όσο ένα μικρό αυτοκίνητο. :p

 

Η Αυτοκρατορία αντεπιτίθεται :) :cool:

 

Λεπτομέρειες εδώ:http://www.engadget.com/2006/03/06/sony-expands-bravia-s-v-x-series-lcd-hdtvs/

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορειτε να προτεινετε μια καλη (ως αριστη :p) LCD 26 για το καθιστικο μας να πεισω τον πατερα μου να μας αγορασει γιατι ψηνομαι να αγορασω το XBOX 360 και δεν θελω να το αγορασω και να το παιζω στην EDTV μας ακομα και αν ειναι 42αρα.
Link to comment
Share on other sites

Ποιαά η γνώμη σας για την LG RZ-32LZ55; Την έχει το http://www.e-shop.gr στα 999 ευρώ, από1140.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορειτε να προτεινετε μια καλη (ως αριστη :p) LCD 26 για το καθιστικο μας να πεισω τον πατερα μου να μας αγορασει γιατι ψηνομαι να αγορασω το XBOX 360 και δεν θελω να το αγορασω και να το παιζω στην EDTV μας ακομα και αν ειναι 42αρα.

 

Samsung LE-26M51B , Sony Bravia KLV-V26A10E.

 

Υποψην οτι ε 2-3 μηνες τοσο η Samsung οσο και η Sony θα βγαλουν νεα σειρα.

Για παραδειγμα η Samsung LE-32R71B που υπαρχει ηδη για προπαραγγελια στο http://www.technixx.gr/.

Link to comment
Share on other sites

Ποιαά η γνώμη σας για την LG RZ-32LZ55; Την έχει το http://www.e-shop.gr στα 999 ευρώ, από1140.

 

Την ειδα στο Expert διπλα σε μια Sony Bravia KLV-S40A10 και η εικονα τους ηταν περιπου η ιδια (μετρια επιπεδα). Καλυτερα δωσε κατι παραπανω και παρε την Samsung LE-32M51B που ειναι συμφωνα με τις κριτικες καλυτερη η την Toshiba 32WL56P.

 

http://www.t3.co.uk/reviews/entertainment/hd_ready_tv/toshiba_32wl56_hd-ready_tv

Link to comment
Share on other sites

Κοψε κατι! Μην ξεχνας οτι η Sony αγοραζει τα LCD panel απο την Samsung.:rolleyes:

 

Δεν κόβω τίποτα, προτιμήσεις είναι αυτές! :p

 

Το επιχείρημα με τα panels έχει πολυφορεθεί πια. Το ότι δύο τηλεοράσεις έχουν το ίδιο panel δε σημαίνει ότι είναι ίδιες.

Πες μου ότι οι Samsung είναι καλύτερες γιατί σου αρέσει περισσότερο η εικόνα τους, αλλά μη μου λες ότι είναι ίδιες please, δεν αντέχω την ισοπέδωση.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να σχολιάζω τα συγκεκριμένα μοντέλα, μην δογματίζεστε, καμιά φορά έρχονται εκπλήξεις από εκεί που δεν το περιμένει κανείς, ενώ από την άλλη, οι "στερεότυπα καλοί" μπορεί να μην αποδειχτούν καλοί (και στη χειρότερη: έχουν σταματήσει να είναι καλοί από καιρό αλλά από δογματισμό ή συνήθειο... δεν το βλέπουμε)

---

NLS

ilogic.gr

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα θα χρειαστω τα φωτα σας , τι λετε για την Philips 37PF5320 ?? καλη αξιζει ?? σε συγκριση με τις Sony Bravia στην ιδια διασταση τι λετε να ειναι καλυτερο ??τωρα για την sony δεν θυμαμαι ποια εινα η σειρα νομιζω η S.

Γενικα θα ηθελα την γνωμη σας για μια πολυ καλη 37 lcd :confused:

 

Υπαρχει καποια 37 με ενσωματομενο ψηφιακο δεκτη?

 

Σαν εταιριες μεταξυ Sony Philips kai Lg τι λετε ? απο σερβις τι γινετε αν παθει κατι η τηλεοραση....γνωριζετε εγγυησεις που δινουν σε pixels?

 

Sony kai Philips τις εχω δει να παιζουν διπλα διπλα και μπορω αν πω οτι μου φανηκε πολυ καλυτερη η εικονα της Philips απλα φοβαμαι μην υστερει πολυ σε καποιο αλλο τομεα.

 

Συγνωμη για το γεματο ερωτησεις post αλλα ειμαι σχεδον ασχετος σε οτι αφορα lcd , και εχω κανει πολλες επισκεψεις σε πολλα και γνωστα καταστηματα και δεν εχω βρει ενα πωλητη να ξερει κατι (ΗΜΑΡΤΟΝ!!:mad:) ο ενας λεει τα αντιθετα με τον αλλο στο ιδιο καταστημα αυτο και αμα αλλαξω και καταστημα αστα να πανε , το μονο που καταφεραν ειναι να με μπερδεψουν πιο πολυ:confused:.

 

Ευχαριστω και συγνωμη και παλι.

Link to comment
Share on other sites

gia sas

thelw na paro mia lcd se liges meres kai exo kataliksi stin samsung le32r51b

alla ithela na rotiso oti sto site pou tin exo di einai sketi le32r51 kai oxi

le32r51b pou ine se ena peridiko pou diavasa .mipos kseri kanis ti diafora exoun?mipos einai to idio pragma?

sta xaraktiristika fenondai idies alla pote den kseris

thanks...

Link to comment
Share on other sites

Την ειδα στο Expert διπλα σε μια Sony Bravia KLV-S40A10 και η εικονα τους ηταν περιπου η ιδια (μετρια επιπεδα). Καλυτερα δωσε κατι παραπανω και παρε την Samsung LE-32M51B που ειναι συμφωνα με τις κριτικες καλυτερη η την Toshiba 32WL56P.

 

http://www.t3.co.uk/reviews/entertainment/hd_ready_tv/toshiba_32wl56_hd-ready_tv

 

Δεν σκοπεύω να την πάρω, απλά είδα την προσφορά και είπα να ρωτήσω τη γνώμη των πιο ενημερωμένων από εμένα. Παρ' όλα αυτά σ' ευχαριστώ! :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα θα χρειαστω τα φωτα σας , τι λετε για την Philips 37PF5320 ?? καλη αξιζει ?? σε συγκριση με τις Sony Bravia στην ιδια διασταση τι λετε να ειναι καλυτερο ??τωρα για την sony δεν θυμαμαι ποια εινα η σειρα νομιζω η S.

Γενικα θα ηθελα την γνωμη σας για μια πολυ καλη 37 lcd :confused:

 

H Philips που αναφερεις ΔΕΝ εχει Pixel Plus. Το Pixel Plus (ειδικα το "καλο" Pixel Plus HD) αυξανει την αποδοση των χρωματων και βελτιωνει τις κινουμενες εικονες. Παρομοια συστηματα εχουν η Sony (Wega Engine) , LG (XD Engine) , Samsung (DNIe III). Τα φθηνωτερα μοντελα ολων των εταιρειων δεν εχουν τιποτα απο αυτα με αποτελεσμα τα χρωματα να ειναι λιγο "ξεβαμενα".

Απο να παρεις μια μετρια 37 καλυτερα μια καλη 32 (η γνωμη μου).

 

Εδω μπορεις να δεις τι κανει το Pixel Plus στην τελευταια του εκδοση 3 HD:

 

Pixel Plus 3 HD (PDF)

 

Οποιος θελει να δει κριτικες να ριξει μια ματια εδω: http://reviews.cnet.co.uk/televisions/

 

και εδώ: http://www.avforums.com/forums/forumdisplay.php?f=155

 

Τα περισοτερα μοντελα ειναι τα ιδια με την Ελλαδα.

 

Υποψην οτι μεχρι Μαιο-Ιουνιο θα βγουν αρκετα νεα μοντελα απο ολες τις εταιρειες καθως λογω του Παγκοσμιου κυπέλου οι πωλησεις θα εκτοξευτουν.

 

Εγω ζαχαρωνω την νεα σειρα της Samsung:

 

http://av.samsung.de/subtype_tva_tv_lcdtv.asp

 

Θα κανω υπομονη κανα δυο μηνες ακομα.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

δλδ εγω που ενδιαφερομαι για μια 32'' η 42'' να κανω υπομονη λες ως το καλοκαιρι ε???εχω ψιλομπερδευτει με την ολη ιστορια ρε γμτ..δεν ξερω αν πρεπει να παρω και τι!!
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πραγματικη HD TV σήμερα; Και αν ναι, ποια μοντέλα; Σε τι τιμές;

Πως μπορούμε να δούμε HD υλικό;

Αυτό το HD ready που γράφουν πολλές tv τι σημαίνει; Το κόβω για κοροιδία απο την στιγμή που το πάνελ τους δεν σηκώνει την ανάλυση hd.

Link to comment
Share on other sites

ναι υπάρχουν ΛΙΓΕΣ TrueHD σήμερα... λιγότερο από 10 μοντέλα παγκοσμίως (μέσα σε ένα έτος θα γεμίσουμε όμως... γι'αυτό και τα "καταπληκτικά" -τρομάρα τους- δώρα σε TV χαμηλής ανάλυσης στα καταστήματα)

 

μάλιστα στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή (σήμερα Τρίτη έρχονται έμαθα) TrueHD με πραγματικό 1080p input και 1080p display (1920x1080@50/60Hz) και μάλιστα pixel-mapped 1:1 (δηλ. το κάθε pixel ενός video 1920x1080 να πέφτει πάνω στο πραγματικό pixel) υπάρχει μόνο ΜΙΑ και η τιμή της είναι και σούπερ (αλλά δεν το συζητώ παραπέρα)

 

...όσο αφορά το pixel plus ευχαριστώ δεν θα πάρω

 

από τη μια όσες έχουν ΣΗΜΕΡΑ pp, έχουν pixel plus 2 HD (το HD είναι ευφημισμός) και οι pixel plus 3 HD θα εμφανιστούν τώρα σε λίγο καιρό

 

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ όμως, παίρνουν σήμα 1920x1080 και το κάνουν downscale σε 1366x768 (το PP2HD έκανε downscale σε ΑΚΟΜΑ μικρότερη ανάλυση και μετά το ξανανέβαζε σε 1366x768 - τουλάχιστον το 3 δεν πάει στην ακόμα πιο μικρή ανάλυση)... τι γίνεται λοιπόν όταν το πάνελ είναι 1920x1080; είναι απλό βάλτε σε ένα photo editor (σαν το photoshop) μια μικρή εικόνα 192x108, κάντε την resize (έστω και το ποιοτικότερο δυνατόν resize) σε 137x77, φτιάχτε λίγο contrast και gamma και δείτε πια προτιμάτε... μάλιστα για simulation του trueHD panel, ξανακάντε την μεγάλη σε 192x108 και πείτε μου αν η original ή αυτή είναι ωραιότερη

 

αν θέλετε να κάνετε εξωμείωση του PP2HD (αυτό δηλ. που θα βρείτε ΣΗΜΕΡΑ στα μαγαζιά), από το 192x108 στο... 84x58, μετά 137x77 και μετά αν θέλετε και ξανά 192x108

 

ευχαριστώ δεν θα πάρω (έστω και το PP3HD)

---

NLS

ilogic.gr

Link to comment
Share on other sites

Τότε, κακώς κάποια παιδιά στα τελευταία posts ψάχνωνται για αγορά tv's. Θα πιαστούν κορόιδα. Καλύτερα να περιμένουν λίγο. Εκτός κι αν μιλάμε για δισθεώρατες τιμές σε αυτά τα νέα πάνελς.

Σε ευχαριστώ NLS.

P.S. Κάποια μοντέλα γνωρίζεις;

Link to comment
Share on other sites

ναι υπάρχουν ΛΙΓΕΣ TrueHD σήμερα... λιγότερο από 10 μοντέλα παγκοσμίως (μέσα σε ένα έτος θα γεμίσουμε όμως... γι'αυτό και τα "καταπληκτικά" -τρομάρα τους- δώρα σε TV χαμηλής ανάλυσης στα καταστήματα)

 

μάλιστα στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή (σήμερα Τρίτη έρχονται έμαθα) TrueHD με πραγματικό 1080p input και 1080p display (1920x1080@50/60Hz) και μάλιστα pixel-mapped 1:1 (δηλ. το κάθε pixel ενός video 1920x1080 να πέφτει πάνω στο πραγματικό pixel) υπάρχει μόνο ΜΙΑ και η τιμή της είναι και σούπερ (αλλά δεν το συζητώ παραπέρα)

 

μηπως μπορεις να μας πεις πια ειναι αυτη ??

Link to comment
Share on other sites

μηπως μπορεις να μας πεις πια ειναι αυτη ??

 

 

Amoi Electronics LC37AF1E

 

- HD ready

- 37" = 94cm

- 1920x1080 pixel resolution

- Picture modes: 1080P/1080i/720P/576P/480P

- USB-on-the-go and card reader (MPG, AVI, JPG, MP3)

- Contrast: 800:1

- Brightness: 550cd/m²

- Aspect ratio: 16:9

It’s nice to be important but it’s more important to be nice.
Link to comment
Share on other sites

Μια και πιασαμε παλι την κουβεντα για την AMOI μπορει καποιος να μας εξηγεισει τι upscaler εχει για τηλεοπτικα προγραμματα και DVD, γιατι μεχρι να βγουν 1080p τηλεοπτικα και δορυφορικα καναλια θα περασουν χρονια.:)
Link to comment
Share on other sites

Amoi Electronics LC37AF1E

 

- HD ready

- 37" = 94cm

- 1920x1080 pixel resolution

- Picture modes: 1080P/1080i/720P/576P/480P

- USB-on-the-go and card reader (MPG, AVI, JPG, MP3)

- Contrast: 800:1

- Brightness: 550cd/m²

- Aspect ratio: 16:9

Και πόσο πάει το μαλλί;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι και εδω. Το progressive scan που επιτρεπει το component αξιζει εναντι της ποιοτητας του rgb scart; Πως ξερω αν η EDTV plasma μου δεχεται rgb scart; Thanks in advance!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...