Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστω φιλε...

 

Αυτη που μου προτεινες ειναι καλυτερη και απο την αντίστοιχη samsung?http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1142127&Manufacturer=Samsung&category=69978102&catalog=23

Ο υπάλληλος του πλαίσιο στην ουσια μου ειπε πως απο χαρακτηριστικα φαινεται καλύτερη η LG όμως η samsung εχει καλύτερο πάνελ.

 

Μια ακομα ερώτηση, επειδή την προωριζω για να αντικαταστήσω/την συνδεσω με το laptop μου, (και σε συνδυασμο με ενα ασυρματο πληκτρολογιο,ποντικι να μετατρεψω το laptop σε desktop) υπάρχει περιπτωση να εχω κανένα προβλημα συνδεσης?

 

Επίσης, μηπως η 22αρα ειναι λίγο κουραστικά μεγάλη για κοντινη αποσταση και χρηση ως οθονη υπολογιστη/? Από την άλλη η 20αρα ίσως ειναι μικρη για τηλεοραση.

 

Για να βοηθησω καποιους πιθανως εμπειρους στις TFT να πω ότι την οθονη την χρειαζομαι για την γκαρσονιερα οπου μένω.(25 τ.μ. περιπου..)

 

Σχεδόν στο ίδιο επίπεδο είναι με τη Samsumg ένα κλικ καλύτερη.Όποια και να πάρεις δηλαδή μέσα είσαι.;) Και γω όπως και συ από 15 σε 22 θα πάω οπότε μπορεί να μας φανεί κάπως στην αρχή αλλά μετά από μισή ώρα θα τη συνηθίσουμε.:D Για pc και η 20 καλή θα ήταν αλλά επειδή θα είναι και tv προσωπικά πάω για 22.

Link to comment
Share on other sites

Xειρότερη..θα αναπαράγει αναλογική και μόνο αναλογική.Δες και αυτή που είναι καλύτερη από αυτή που παρέθεσες.

 

Το θέμα του ψηφιακού δέκτη DVB-T μάλλον δεν θα πρέπει να απασχολεί, και πολύ, κανέναν μιάς και αποφασίστηκε οι ψηφιακή επίγεια εκπομπή θα γίνεται σε DVB-T2. Η διαφορά τους είναι οτι το πρώτο είναι MPEG 2 και το 2ο MPEG 4.

Βεβαια όποια TV έχει CI slot υπάρχει αυτή η λύση http://www.neotion.com/products/module.htm

Link to comment
Share on other sites

Στο Saturn στη Συγγρού , αλλά στη ίδια τιμή την είδα και στο Fnac στο The Mall!

Παίζει αν περιμένεις λίγες μέρες να την ρίξουν και άλλο , αλλά παίζει και τις εξαφανίσουν ... οπότε ψάξτο το θέμα!

Πάντως είναι σίγουρο ότι και άλλη εταιρεία θ' αναγκαστεί να ρίξει τις τιμές τώρα!

Αλλά και από την άλλη , με το σκεπτικό αυτό .... δεν πρέπει ν' αγοράσεις ποτέ κάτι περιμένοντας το καλύτερο!

 

Η καλύτερη τιμή της αγοράς για την 32LG5600 είναι εδώ http://www.net-electric.gr/catalog/lg-32lg5600-lcd-tv-p-2849.html 484.00€

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα του ψηφιακού δέκτη DVB-T μάλλον δεν θα πρέπει να απασχολεί, και πολύ, κανέναν μιάς και αποφασίστηκε οι ψηφιακή επίγεια εκπομπή θα γίνεται σε DVB-T2. Η διαφορά τους είναι οτι το πρώτο είναι MPEG 2 και το 2ο MPEG 4.

Βεβαια όποια TV έχει CI slot υπάρχει αυτή η λύση http://www.neotion.com/products/module.htm

 

Καλά πέρα από το DVB-T νομίζω oι άλλες δύο είναι καλύτερες και πιο όμορφες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να πάρω για το σαλόνι τηλεόραση 42''.

Δεν έχω πρόβλημα με το πόσα χρήματα να διαθέσω, αρκεί να είναι κάτι καλό.

Philips ή Sony και ποιο μοντέλο είναι πολύ καλό???

 

Επίσης, θέλω να την συνδέσω με τον υπολογιστή. Υπάρχει κανένας τρόπος να την συνδέσω (vga ή hdmi) ΑΣΥΡΜΑΤΑ??????? είτε αν το υποστηρίζει η τηλεόραση είτε με καμιά extra συσκευή που να το κάνει αυτό.... Ξέρετε κάτι????

Ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να συνδέσω τον υπολογιστή μου με 42'' τηλεόραση μέσω vga ή hdmi. Υπάρχει κανένας τρόπος να την συνδέσω (vga ή hdmi) ΑΣΥΡΜΑΤΑ??????? είτε αν το υποστηρίζει η τηλεόραση είτε με καμιά extra συσκευή που να το κάνει αυτό.... Ξέρετε κάτι????

 

Επίσης κάποιες τηλεοράσεις που έχουν ethernet από πίσω, μήπως είναι για τέτοιες δουλειες ή καμμία σχέση???

Ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν στο ίδιο επίπεδο είναι με τη Samsumg ένα κλικ καλύτερη.Όποια και να πάρεις δηλαδή μέσα είσαι.;) Και γω όπως και συ από 15 σε 22 θα πάω οπότε μπορεί να μας φανεί κάπως στην αρχή αλλά μετά από μισή ώρα θα τη συνηθίσουμε.:D Για pc και η 20 καλή θα ήταν αλλά επειδή θα είναι και tv προσωπικά πάω για 22.

 

Εγω τελικα πηρα την 20άρα samsung από πλαίσιο και ειμαι ενθουσιασμενος, ειναι υπεραρκετή για μικρό δωμάτιο και γραφείο...(κανενα προβλημα στην συνδεση με το λαπτοπ...λίγο ψάξιμο στις αναλύσεις για wide χρειάστηκα μόνο...)

Δηλώνω ενθουσιασμένος...

 

Ευχαριστω για απαντήσεις.

If we don't need Walls and Fences, why do we need Windows and Gates?
Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα . Θα ηθελα μια βοηθεια εαν γνωριζει καποιοσ. Εχω παρει την 32 LG5600 και μετα απο τις ρυθμισης των καναλιών οταν χρησιμοποιω τα πληκτρα απο το κοντρολ πχ το 1,2,3 κτλ μου εχει μονιμα προεπιλογή το ψηφιακά καναλια. Για να επιλεξω ενα απλο πρεπει να το επιλεξω με εξτρα κινηση.Οσο και να εψαξα δεν μπορεσα να βρω καποιο ρυθμιση για ειναι προεπιλεγμενα το αναλογικα καναλια.

 

Πάντως μετα απο λίγη χρηση που έκανα δεν ειμαι και τρελα ικανοποιημενος. Ισως φταιει η κεραια ισως οτι ειχα lcd29 και τα ειχα συνηθισει αλλιως. Παντως για τα λεφτα της ειναι καλη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα . Θα ηθελα μια βοηθεια εαν γνωριζει καποιοσ. Εχω παρει την 32 LG5600 και μετα απο τις ρυθμισης των καναλιών οταν χρησιμοποιω τα πληκτρα απο το κοντρολ πχ το 1,2,3 κτλ μου εχει μονιμα προεπιλογή το ψηφιακά καναλια. Για να επιλεξω ενα απλο πρεπει να το επιλεξω με εξτρα κινηση.Οσο και να εψαξα δεν μπορεσα να βρω καποιο ρυθμιση για ειναι προεπιλεγμενα το αναλογικα καναλια.

 

Πάντως μετα απο λίγη χρηση που έκανα δεν ειμαι και τρελα ικανοποιημενος. Ισως φταιει η κεραια ισως οτι ειχα lcd29 και τα ειχα συνηθισει αλλιως. Παντως για τα λεφτα της ειναι καλη επιλογή.

 

Δηλαδη τι ακριβως εννοεις για τα καναλια? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τι ακριβως εννοεις για τα καναλια? :confused:

 

εννοω οτι πατωντας πχ το πληκτρο 1,2...κτλ κανει προεπιλογη τα ψηφιακα καναλια και θελει να επιλεξης για καθε φορα που κανεις αλλαγη καναλιου το αναλογικο. Δηλ με λιγα λογια δεν ειναι βολικο για ζαπινγ!!!

Link to comment
Share on other sites

εννοω οτι πατωντας πχ το πληκτρο 1,2...κτλ κανει προεπιλογη τα ψηφιακα καναλια και θελει να επιλεξης για καθε φορα που κανεις αλλαγη καναλιου το αναλογικο. Δηλ με λιγα λογια δεν ειναι βολικο για ζαπινγ!!!

 

Αυτο δεν ειναι και κατι σημαντικο... Θα συνηθισεις.... Καποιο αλλο προβλημα βρηκες? Η ποιοτητα εικονας πως ειναι? :confused:

Link to comment
Share on other sites

εννοω οτι πατωντας πχ το πληκτρο 1,2...κτλ κανει προεπιλογη τα ψηφιακα καναλια και θελει να επιλεξης για καθε φορα που κανεις αλλαγη καναλιου το αναλογικο. Δηλ με λιγα λογια δεν ειναι βολικο για ζαπινγ!!!

 

Ζάπινγκ μόνο με το πλήκτρο +/- για την επιλογή των καναλιών.

Εκτός αν θες να διαγράψεις τα ψηφιακά και να έχεις μόνο τα αναλογικά. Αλλά και πάλι αν πατήσεις π.χ. 1, θα σου βγάλει σε παραθυράκι όλα όσα έχουν το 1, δηλαδή 1 11-12 κ.λ.π. για να επιλέξεις πιο θέλεις. Το ζάπινγκ δεν είναι το δυνατό σημείο των LG μάλλον. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ζάπινγκ μόνο με το πλήκτρο +/- για την επιλογή των καναλιών.

Εκτός αν θες να διαγράψεις τα ψηφιακά και να έχεις μόνο τα αναλογικά. Αλλά και πάλι αν πατήσεις π.χ. 1, θα σου βγάλει σε παραθυράκι όλα όσα έχουν το 1, δηλαδή 1 11-12 κ.λ.π. για να επιλέξεις πιο θέλεις. Το ζάπινγκ δεν είναι το δυνατό σημείο των LG μάλλον. :lol:

 

και να θελω δεν μπορω να τα διαγραψω!!! τουλαχιστον δεν εχω καταφερει ακομα. Οσο τωρα για ποιοτητα και εικονα δεν μπορω να πω πολλα ακομα γιατι δεν εχω προλαβει να δω και πολλη τηλεοραση. DVD εννοειτε δεν εχω δει ακομα . Σε γενικες γραμμες ειναι αρκετα καλη για τα χρηματα της. Με 490 δεν νομιζω να υπαρχει αυτην την περιοδο τηλεοραση με αυτα τα χαραχτηριστικα.

το θεμα αυτο με τα καναλια μου την βιδωσε καπως και ενω ημουν ετοιμοσ να παρω και μια 22" LG(LG M2294D-PZ LCD-TV 22'') θα την ψαξω λιγο ακομα.

 

Ξερει κανεις για την samsung εαν εχουν το ιδιο προβλημα (προβλημα για μενα !!!)

Η sony ξερω οτι δεν εχει τετοια ανωμαλια:D!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά,

 

Σκέφτομαι να αγοράσω μια τηλεόραση αλλά με χρήση και για Η/Υ.

Είδα οτι στο Πλαίσιο έχει μια τις "Samsung LCD-TV 20'' SM-T200HD",

την έχει αγοράσει κανείς; είστε ευχαριστημένοι από την ποιότητα στις 20'';

 

Θέλω να την συνδέω με το Laptop είναι εύκολο αυτό; (για να βλέπω DVD ή και ακόμη να κάνω χρήση του laptop με την συγκεκριμένη οθόνη!

 

Αξίζει η αγορά ή όχι;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά παιδιά, (ελπίζω να μήν έχει πεθάνει το θέμα και να πάρω απάντηση )

Το ίδιο ερώτημα έχω και εγώ,

Δηλαδή να αγοράσω την SONY KDL-26L4000 ή την LG 26LG3000 ;;

Η απόσταση παρακολούθησης θα είναι 2 μέτρα, οπότε παρακαλώ θα ήθελα απάντηση -τεκμηριωμένη, άν είναι δυνατόν- για την κατάληλη απόσταση θέασης, θα μπορούσα να πάρω και 32άρα ;;

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά,

 

Σκέφτομαι να αγοράσω μια τηλεόραση αλλά με χρήση και για Η/Υ.

Είδα οτι στο Πλαίσιο έχει μια τις "Samsung LCD-TV 20'' SM-T200HD",

την έχει αγοράσει κανείς; είστε ευχαριστημένοι από την ποιότητα στις 20'';

 

Θέλω να την συνδέω με το Laptop είναι εύκολο αυτό; (για να βλέπω DVD ή και ακόμη να κάνω χρήση του laptop με την συγκεκριμένη οθόνη!

 

Αξίζει η αγορά ή όχι;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Γειά χαρά παιδιά, (ελπίζω να μήν έχει πεθάνει το θέμα και να πάρω απάντηση )

Το ίδιο ερώτημα έχω και εγώ,

Δηλαδή να αγοράσω την SONY KDL-26L4000 ή την LG 26LG3000 ;;

Η απόσταση παρακολούθησης θα είναι 2 μέτρα, οπότε παρακαλώ θα ήθελα απάντηση -τεκμηριωμένη, άν είναι δυνατόν- για την κατάληλη απόσταση θέασης, θα μπορούσα να πάρω και 32άρα ;;

 

Καλημερα παιδια..

 

Νομιζω οτι μπορω να βοηθησω.ακριβως το ιδιο εκανα και εγω.Εψαχνα τροπο/ οθονη για συνδεση με το laptop και κατεληξα στην 20αρα samsung από πλαίσιο με ενσωματωμενη τηλεοραση.Την προτιμησα απο την 22αρα γιατι ως οθονη υπολογιστη θεωρω πιο ξεκουραστη και λογική περιπτωση την 20αρα.Απόλυτα ικανοποιημενος, πανευκολη συνδεση, αλλαγή με ενα κουμί από τηλεοραση σε desktop.Σε συνδυασμο με ενα ασυρματο σετ πληκτρολογιο ποντικι εκανα το laptop (που ηδη ειχε πολυ καλα χαρακτηεριστικά) ενα πανεμορφο και κυριως ξεκουραστο desktop.

 

Σε σχεση με την αντιστοιχη LG την προτιμησα επειδη υπάλληλος στο πλαίσιο μου ειπε πως η samsung εξοπλίζει με panels όλες τις άλλες εταιρείες οπότε προτίμησα να πάρω κατευθειαν την samsung, και λόγω design.(υποκειμενικος παραγοντας).

 

Η συνδεση ειναι πανευκολη, μονο τροφοδοτικο οθονης και συνδεση με το laptop απαιτειται.(και φυσικα μια κεραια οπως στις παραδοσιακες τηλεορασεις...)

 

Ελπίζω να βοηθησα.

 

Προτεινω samsung 20 ιντσων.(235 στο πλαίσιο νομιζω).

If we don't need Walls and Fences, why do we need Windows and Gates?
Link to comment
Share on other sites

παιδια οχι την 20αρα ειναι πολυ μικρη αναλογικα.Σε κανα μηνα θα σας φαινεται μικρη και θα το χετε μετανιωσει.Δεν ειναι μονο οι desktop applications αλλα και τα παιχνιδια/ταινιες/τηλεοραση κτλΑν το επιτρεπουν ο χωρος και τα οικονομικα σας κινηθειτε τουλαχιστον προς την T220HD,αν οχι προς καποια 32ρα που αυτες τις μερες των εκπτωσεων μπορει να αποκτηθει με λιγοτερο απο 400 ευρω.
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

παιδια οχι την 20αρα ειναι πολυ μικρη αναλογικα.Σε κανα μηνα θα σας φαινεται μικρη και θα το χετε μετανιωσει.Δεν ειναι μονο οι desktop applications αλλα και τα παιχνιδια/ταινιες/τηλεοραση κτλΑν το επιτρεπουν ο χωρος και τα οικονομικα σας κινηθειτε τουλαχιστον προς την T220HD,αν οχι προς καποια 32ρα που αυτες τις μερες των εκπτωσεων μπορει να αποκτηθει με λιγοτερο απο 400 ευρω.

 

+1. Και δεν είναι μόνο αυτό αλλά όπως βλέπουμε εδώ η 20άρα δεν είναι το ίδιο καλή.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους..έχω μια Sony Bravia 32' HD Ready και το Playstation 3..σήμερα αγόρασα καλώδιο HDMI για να τα συνδέσω μεταξυ τους και έπαθα πλάκα με το πόσο άλλαξε η ποιότητα εικόνας σε δισκάκι BluRay και σε παιχνίδι που είναι στα 1080..για τον ήχο δεν το συζητώ..εκεί που το είχα μετανιώσει που δεν είχα πάρει πέρυσι μια full HD 1080p (ποια η διαφορά μεταξυ 1080p και 1080i ;) σήμερα είπα ok κάτι κάναμε με την εικόνα..μιας και η τηλεόραση μου διαθέτει άλλη μια υποδοχή HDMI τι άλλο θα μπορούσα να συνδέσω εκει; το DVD Player ας πούμε η τον δορυφορικό δέκτη ...θα επιτύχω καλύτερη εικόνα σε αυτά;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

O,τι τραβαει η ορεξη σου μπορεις να συνδεσεις.Εγω π.χ συνδεω το φορητο για να παιζω Mkv αρχεια(π.χ rippariσμενα b-rays) που εχω στο σκληρο.Αν αναζητας μιαν αξιολογηση του HDMI ναι ειναι το ανωτερο σαν A/V interface.
"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

εχω μια οθονη LG FLATRON W2052V την πηρα πριν 20 μερες!σημερα στην οθονη ειδα σε διαφορετικα σημεια δυο κοκκινες κουκιδες σε διαφορετικα μερη!ειναι καμενο pixel? αν ειναι και την γυρισω στο πλαισιο που την πηρα θα την αλλαξουν?:confused:
Link to comment
Share on other sites

Nαι καμένα Pixel είναι.Αν την πας στο πλαίσιο,αμέσως θα στην αλλάξουν και σε 2-3 μερες θα έχεις καινούργια.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά πήρα την 70αρα Sony SXRD full hd 1080p!

 

Μιλάμε για θηρίο! Και την 2500 χιλιάρικα με δώρο το τραπέζι των 900 ευρώ και δώρο μια λάμπα εφεδρική!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...