Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από όσα έχω διαβάσει η Samsung είναι καλύτερη ειδικά για σύνδεση με pc ή κονσόλες.

 

Αν ηταν η 32R71 μπορει να συμφωνουσα αλλα η S71 ειναι (οπως και η 32U2000 της Sony) οι χειροτερο εχουν αυτες οι δυο εταιρειες οποτε θα προτιμουσα την Panasonic.

Οσο για το Game mode ειναι μια απατη του marketing της Samsung , καμια διαφορα δεν εχει η εικονα προς το καλυτερο απο αλλες αντιστοιχες τηλεορασεις.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερομαι κι εγω για μια τηλεοραση 32 ιντσων!!Με ολα αυτ που ακουω εδω μεσα εχω χαθει!Με 900 εως 1000 ευρω μηπως εχει κανεις να μου κανει μια καλη προταση??
Link to comment
Share on other sites

Αν ηταν η 32R71 μπορει να συμφωνουσα αλλα η S71 ειναι (οπως και η 32U2000 της Sony) οι χειροτερο εχουν αυτες οι δυο εταιρειες οποτε θα προτιμουσα την Panasonic.

Οσο για το Game mode ειναι μια απατη του marketing της Samsung , καμια διαφορα δεν εχει η εικονα προς το καλυτερο απο αλλες αντιστοιχες τηλεορασεις.

 

panasonic δηλαδη?http://www.shop21.gr//product/product.hel.asp?pfid=24527&prid=24887

θα δειξει το 360?

Link to comment
Share on other sites

panasonic δηλαδη?http://www.shop21.gr//product/product.hel.asp?pfid=24527&prid=24887

θα δειξει το 360?

 

Βεβαιως και θα δειξει. Το ΧΒΟΧ 360 συνδεεται μεσω HD component, που εχουν ολες οι τηλεορασεις πλεον , οποτε κανενα προβλημα.

 

http://www.geeks.com/details.asp?invtid=2006-06-30&cat=TOO

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν ειναι αληθεια γιατι το πανελ στην 9830 ηταν Sharp. Τα πανελ τιs AU χρησιμοποιουνται συνηθως σε κατι BenQ , Acer κτλ. και σε entry level προτασεις μεγαλων εταιρειων οπως στην Sony 32U2000 που πουλανε στο Praktiker.

Δηλαδή πόσες 1080p έχεις δει στο Praktiker; Πόσες 1080p BenQ και Acer; Και το Hitech είχε γράψει ότι η 9830 φοράει AUO. Δες και:

Philips Order 42″ LCD TV Panels from AUO

AUO to Supply Samsung with 40″ LCD TV

Sharp has already announced that it is procuring panels from Taiwan (AUO and CMO)

Δεν μου φαίνονται του Praktiker αυτές οι εταιρίες...

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Βεβαιως και θα δειξει. Το ΧΒΟΧ 360 συνδεεται μεσω HD component, που εχουν ολες οι τηλεορασεις πλεον , οποτε κανενα προβλημα.

 

http://www.geeks.com/details.asp?invtid=2006-06-30&cat=TOO

 

λοιπον με επεισες!εφυγα τωρα 950 εβρος shop21

κανονισε τωρα να βγει μαπα!πλακα κανω..ευχαριστω πολυ για τα φωτα σας!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον με επεισες!εφυγα τωρα 950 εβρος shop21

κανονισε τωρα να βγει μαπα!πλακα κανω..ευχαριστω πολυ για τα φωτα σας!

 

Nομίζω πως κάνεις εξαιρετική επιλογή, ειδικά σε αυτά τα χρήματα αποκλείεται να βρεις κάτι καλύτερο.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πόσες 1080p έχεις δει στο Praktiker; Πόσες 1080p BenQ και Acer; Και το Hitech είχε γράψει ότι η 9830 φοράει AUO.

 

Επειδη εχω μιλησει με κατοχους 9830 θυμαμαι πολυ καλα οτι τα panel ηταν Sharp.

Οσο για το οτι αγοραζουν καποιες εταιρειες panel απο την ΑUO αυτο το γνωριζω ηδη καθως η Sony 32U2000 και η Samsung 32S71 εχουν τετοια panel στα οποια η γωνια θεασης ειναι μικροτερη απο τα αντιστοιχα μοντελα που εχουν panel S-LCD.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν όλες οι 9830 AUO, νομίζω οι 42ρες, χωρίς να είμαι σίγουρος. Επιπλέον η AUO βγάζει διάφορα panels, το τι χρησιμοποιούν οι άλλες εταιρίες δεν έχει να κάνει με την ποιότητά τους. Αν ψάξεις λίγο, θα δεις ότι η Amoi παίρνει τα grade A+ της AUO, ανώτερα από αυτά που παίρνουν τρίτες εταιρίες, ακόμα και γνωστές. Οι "μεγάλες" μάρκες, μόλις δουν αντιμετωπίσουν δυσκολίες στους ρυθμούς παραγωγής, καταφεύγουν στην AUO και σε άλλες τρίτες εταιρίες.

Αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι όλα σχεδόν τα panels κατασκευάζονται σε χώρες της Άπω Ανατολής, είτε από γνωστά, είτε από άγνωστα εργοστάσια.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Σε πρόσφατο άρθρο του Hitech (αυτό που αναλύει την 42PF9831D/10) αναφέρεται πως η 42PF9830 έχει πανελ της Sharp και αναφέρει επίσης πως όντως παρουσιάστηκαν προβλήματα στην εν λόγο σειρά, πολύ περισσότερο βέβαια στις 37".
Link to comment
Share on other sites

Σε πρόσφατο άρθρο του Hitech (αυτό που αναλύει την 42PF9831D/10) αναφέρεται πως η 42PF9830 έχει πανελ της Sharp και αναφέρει επίσης πως όντως παρουσιάστηκαν προβλήματα στην εν λόγο σειρά, πολύ περισσότερο βέβαια στις 37".

 

Που αυτά τα προβλήματα ήταν και η αιτία κατάργησής της, Βέβαια μετά έβγαλε την 9831 στην ίδια σχεδόν τιμή και με μικρότερη ανάλυση! Βρε ουστ! :X

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές πάντως τραβήξανε την... κατηφόρα...

Με την σειρά U2000 η sony χτύπησε πολύ τις τιμές. Βρίσκεις την 32U2000 με 980 ευρώ και το μόνο που δεν έχει απο τα μεγαλύτερα και ακριβότερα αδέλφια της είναι το Bravia Engine. (ή 40U2000 1620 ευρω)

Τοποθέτησα μια 32U2000 σε έναν γνωστό μου σήμερα και σοβαρά μιλάω, έπαθα την πλάκα μου! :) Την θεωρώ πολύ τίμια πρόταση για την τιμή της!

Χρώματα πολυ ζωντανά, θύρες διασύνδεσης ίδιες με της σειράς S και V, και είχε και το ψηφιακό tuner της...

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις τιποτα για την Sony Bravia KDF-E50A11 την βρηκα σε e-shop 1580E !!!! δε ξερω αλλα μου φαινεται πολυ καλη τιμη για 50" τηλεοραση LCD , τι λετε???
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις τιποτα για την Sony Bravia KDF-E50A11 την βρηκα σε e-shop 1580E !!!! δε ξερω αλλα μου φαινεται πολυ καλη τιμη για 50" τηλεοραση LCD , τι λετε???

 

H συγκεκριμένη TV είναι οπίσθιας προβολής και μας παραπλανεί λίγο το 3LCD που γράφει μπροστά!.....Σχετικά καλή αλλά.....Πάντως αν θές να την δεις την έχει ο Κωτσόβολος στο Περιστερί να παίζει.....τουλάχιστον εκεί την βρήκα. :shifty:

TaZerom
Link to comment
Share on other sites

Βρίσκεις την 32U2000 με 980 ευρώ και το μόνο που δεν έχει απο τα μεγαλύτερα και ακριβότερα αδέλφια της είναι το Bravia Engine.

 

Ναι, αλλά τι συνεπάγεται αυτό, στην ποιότητα ή οπουδήποτε αλλού σε εμάς που δεν ξέρουμε?? :O

Mobiles: Samsung Galaxy Nexus

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές πάντως τραβήξανε την... κατηφόρα...

Με την σειρά U2000 η sony χτύπησε πολύ τις τιμές. Βρίσκεις την 32U2000 με 980 ευρώ και το μόνο που δεν έχει απο τα μεγαλύτερα και ακριβότερα αδέλφια της είναι το Bravia Engine. (ή 40U2000 1620 ευρω)

Τοποθέτησα μια 32U2000 σε έναν γνωστό μου σήμερα και σοβαρά μιλάω, έπαθα την πλάκα μου! :) Την θεωρώ πολύ τίμια πρόταση για την τιμή της!

Χρώματα πολυ ζωντανά, θύρες διασύνδεσης ίδιες με της σειράς S και V, και είχε και το ψηφιακό tuner της...

 

diladi esi anamesa stni 32v2000 k stin 40u2000 ti tha epernes?giati psaxnome na agoraso k exo katastalaksei stin 32v2000 alla an mporousa tha eperna k kati megalitero alla kalo sta idia peripou xrimata

Link to comment
Share on other sites

kalispera paidia.skeftomai na kanw mia agora gia to room mou mia lcd 32 k na thn kanw connect kai me pc.exw dei kapoia modela kai 8a h8ela na mou peite protimhsh.apo times den exw psaksei alla protimw poiothta se sxesh me xrhmata.Molis evgale ena new h phillips 32pf9731D/10.Nomizw oti 8a prepei na einai makran to kalutero apo apopsi texnikwn xarakthristikwn.thn eida sto site ths phillips http://www.consumer.philips.com/consumer/catalog/tree/TV_GR_GR_CONSUMER/FLAT_TV_CA_GR_CONSUMER/product/32PF9731D_10_GR_CONSUMER/catalog.jsp?language=el&country=GR&catalogType=CONSUMER&proxybuster=SPMFNBYULGBK1J0RMRESHQNHKFSEKI5P

kai edw einai to pdf me ta xarakthristika ths. http://www.p4c.philips.com/files/3/32pf9731d_10/32pf9731d_10_pss_ell.pdf

8a h8ela th gnwmh sas k an pisteuetai oti uparxei pio kalh apo auth.(den eimai fan ths phillips). :worry:

Link to comment
Share on other sites

Molis evgale ena new h phillips 32pf9731D/10.Nomizw oti 8a prepei na einai makran to kalutero apo apopsi texnikwn xarakthristikwn.

 

Τι εννοεις μακραν απο τεχνικα χαρακτηριστικα?

 

Ελπιζω να μην λεει παλι η Philips κανα ψευτικο νουμερο σαν το contrast 6000:1 που δηλωνουν (που ειναι dynamic contrast στην πραγματικοτητα) και χρονο αποκρισης 3 ms (και μεσα στην παρενθεση Β. Equiv. που σημαινει οτι δεν ειναι συγκρισιμο με χρονους απο αλλες τηλεορασεις).

 

Επισης απο οτι εχω ακουσει η τιμη της ειναι εξωφρενικη για 32αρα στα 2.300 ευρω. Καμια τηλεοραση 32 ιντσων δεν αξιζει τοσα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

diladi esi anamesa stni 32v2000 k stin 40u2000 ti tha epernes?giati psaxnome na agoraso k exo katastalaksei stin 32v2000 alla an mporousa tha eperna k kati megalitero alla kalo sta idia peripou xrimata

 

Στην αρχή σκέφτηκα πως η ερώτησή σου είναι πολύ δύσκολη...

Λοιπόν κοίτα πως έχουν τα πράγματα:

Αν η χρήση που την θές την τηλεόρασή σου είναι να βλέπεις τα επίγεια κανάλια (αναλογικά και ψηφιακά) άντε και μια απλή συσκευή DVD player, αγόρασε την μεγαλύτερη (σειρά U) . Αν όμως μελλοντικά σκέφτεσαι να αναβαθμίσεις τις πηγές video σε καλύτερα προιόντα (DVD player με HDMI, HDTV δορυφορικός δέκτης κτλ) τότε να προτιμήσεις το ακριβό μοντέλο (σειρά V), γιατι εκει δείχνει τις πραγματικές του δυνατότητες...

 

Εγώ έτριβα τα μάτια μου όταν τοποθέτησα στην θέση του απλού DVD player (που κάποτε το είχα χρυσοπληρώσει) ενα με έξοδο HDMI...

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Stis 37 intses ti protinete;
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έτριβα τα μάτια μου όταν τοποθέτησα στην θέση του απλού DVD player (που κάποτε το είχα χρυσοπληρώσει) ενα με έξοδο HDMI...

 

Μαλλον το ειχες σε scart γιατι η διαφορα component και HDMI ειναι αμελητεα. Επισης υπαρχει περιπτωση το νεο DVD που αγορασες να εχει απλως καλυτερο de-interlacer.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...