Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας ενδιαφερομαι κι εγω να παρω τηλεοραση!Διαθετω καπου στα 900 ευρω αλλα εχω χαθει και θα ηθελα πολυ τη βοηθεια σας!!ενδιαφερομαι για μια TFT-LCD 32 ιντσων!εχω καποιεσ samsung και viewsonic αλλα δεν ξερω τι να διαλεξω!Θα ηθελα επισης και την γνωμη σας για καποιο home cinema μεχρι 400 ευρω!Ευχαριστω πολυ!!

 

Με 900 ευρω παιρνεις την Panasonic 32Lx60 , η LG 32LC2 αλλες επιλογες σε αυτη την τιμη δεν υπαρχουν εκτος αν μιλαμε για παλια μοντελα που εχουν τα καταστηματα για πεταμα.

Εγω παντως στη θεση σου θα επαιρνα μια καλυτερη τηλεοραση με γυρω στα 1200 ευρω και ενα καλο DVD με HDMI με γυρω στα 150 οποτε συνολικα μιλαμε για τα ιδια λεφτα. Τα home cinema των 400 ευρω ειναι ολα της πλακας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω αντιρρηση σε αυτα που μου λεσ αλλα απο ηχο τι θα ακουω??Δεν θελω τπτ επαγγελματικο εγω μια ταινια τησ παοκοπησ θελω να βλεπω!!
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο λιγο ψαξιμο σου βρηκα αυτο που εχει και HDMI:

 

http://www.shop21.gr//product/product.hel.asp?pfid=24993&prid=25417

 

Τιμη 399 ευρω και φαινεται αρκετα καλο.

Link to comment
Share on other sites

paidia kalispera.psaxnonai gia agora tileorashs 42'' kai tha ithela tis protaseis sas. ta dedomena pou exoume einai ta exhs: apostasth theashs 5 metra, xrimata peripou 2200-2500 to polu, oxi idiaiterh protimhsh lcd 'h plasma,sigoura simvath me th hd texnologia. exw na kanw kapoies erwtiseis..

 

1. auth th stigmh thleoraseis pou na dexontai shma sta 1080p ipraxoun elaxistes kai panakrives.iparxei periptwsh an perimenw 3-5 mines na vgoun polla epwnima modela sthn agora pou tha einai true hd 1080p kai tha kostizoun katw apo 3000?

2.se polu ligo anamenetai h kinezikh amoi 42'' 1920x1080 true hd me timh peripou sta 2300-2400.xerei kaneis poso axioposth einai?

 

3.mou eipe enas filos oti sto periodiko hi-tech pou kikloforei exei sigrisi sta prwta diskakia hddvd kai blu ray tainies kai ta dokimasan se tileoraseis hd ready 720p alla kai 1080p.to siberasma ekei htan pws to 1080p htan kalitero apo to 720p alla oi diafores sthn apodosh boroun na fanoun sta matia mono kapoiou kalou kai ebeirou gnwsth 'h mesw kapoiwn metrisewn apo eidika mixanimata.(an kapoios exei to periodiko parakalw na to epivaivewsei 'h oxi giati kai emena mou to metefere filos-den to diavasa egw-)

rwtaw loipoin.. isxuei auto? kai an nai tote axizei na dwsei kapoios ena swro xrimata gia 1080p 'h kai me mia mikroterh alanush sta 1366x768 einai kalimenos ws enas aplos ""erasitexnhs"" theaths?

 

an katalixoume sto siberasma oti prepei na perimenei kapoios kai na min agorasei twra tv alla argotera pou tha borei na parei true hd se prosith timh tote kalws.. an omws mou peite pws den axizei na perimenei kapoios eite giati oi times tvn 1080p tha pesoun katw apo ta 3000 polu kairo meta eite giati etsi ki alliws me 720p eisai ok kai den xreiazetai na xodepseis ena karo eyrw tote akouw protaseis..

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας παρακολουθήσει HD και σε τηλεόραση και σε προβολέα 1080, θα συμφωνήσω ότι η διαφορά ανάμεσα σε 720 και 1080 δεν είναι τόσο τρομερή όσο ακούγεται.

Η ΑΜΟΙ, τουλάχιστον στις 37 έχει βγει πάρα πολύ αξιόπιστη, στο http://www.avsite.gr την έχουν πάεα πολλοί και με ελάχιστα παράπονα. Αν ενδιαφέρεσαι υπάρχει ομαδική αγορά για την 42 σε πολύ συμφέρουσα τιμή. Στο ίδιο site μπορείς να μάθεις πληροφορίες, καθώς και να κανονίσεις να τη δεις live να παίζει HD.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά προτίμησα και αγόρασα την Philips PF 5321 με 860 ευρώ.Η τηλεόραση δείχνει αρκετά καλή μάλιστα εχει και 2 εισόδους HDMI
Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας παρακολουθήσει HD και σε τηλεόραση και σε προβολέα 1080, θα συμφωνήσω ότι η διαφορά ανάμεσα σε 720 και 1080 δεν είναι τόσο τρομερή όσο ακούγεται.

Η ΑΜΟΙ, τουλάχιστον στις 37 έχει βγει πάρα πολύ αξιόπιστη, στο http://www.avsite.gr την έχουν πάεα πολλοί και με ελάχιστα παράπονα. Αν ενδιαφέρεσαι υπάρχει ομαδική αγορά για την 42 σε πολύ συμφέρουσα τιμή. Στο ίδιο site μπορείς να μάθεις πληροφορίες, καθώς και να κανονίσεις να τη δεις live να παίζει HD.

 

eyxaristw file.. graftika hdh sto site.. tha parakolouthw tis exelixeis kai apo ekei.

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΜΟΙ, τουλάχιστον στις 37 έχει βγει πάρα πολύ αξιόπιστη, στο http://www.avsite.gr την έχουν πάεα πολλοί και με ελάχιστα παράπονα. Αν ενδιαφέρεσαι υπάρχει ομαδική αγορά για την 42 σε πολύ συμφέρουσα τιμή. Στο ίδιο site μπορείς να μάθεις πληροφορίες, καθώς και να κανονίσεις να τη δεις live να παίζει HD.

 

Οι AMOI, σε πόσες ίντσες βγαίνουν και πόσο κοστίζουν περίπου;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνουν στις 32, 37, 42. Οι δύο τελευταίες είναι 1920Χ1080 και δέχονται σήμα 1080p. Η 37 πρέπει να έχει 2000 και η 42 2300. Με την ομαδική αγορά η τιμή της 42ρας είναι πολύ πιο κάτω.
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ. Μπορείς να μου πεις ποιά είναι τα πλεονεκτήματα της (πλην φυσικά της υποστήριξης πλήρους HD). Πάντα τα μπερδεύω... :O

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ. Μπορείς να μου πεις ποιά είναι τα πλεονεκτήματα της (πλην φυσικά της υποστήριξης πλήρους HD). Πάντα τα μπερδεύω... :O

Είναι μια τηλεόραση με εξαιρετική εικόνα σε HD και DVD, πολύ καλή σε θέαση τηλεόρασης (η 42ρα ακόμα καλύτερη). Η 37ρα έχει card reader και usb ενώ η 42ρα όχι (ανήκουν σε διαφορετικές σειρές). Η τιμή τους είναι εξαιρετικά χαμηλή, μπορούν να χρησιμοποιηθούν άνετα σε pc ως monitor. Δεν έχει ακουστεί σχεδόν κανένα παράπονο και ό,τι παρουσιάστηκε το έλυσε η αντιπροσωπεία άμεσα. Αυτά. :)

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Άρα καλά θυμόμουν ότι έχει πολύ καλή εικόνα σε DVD. 1000 ευχαριστώ. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ. :)

Αν την δεις να παίζει HD θα χαζέψεις! Δες την, μόνο και ως εμπειρία. :)

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

an katalixoume sto siberasma oti prepei na perimenei kapoios kai na min agorasei twra tv alla argotera pou tha borei na parei true hd se prosith timh tote kalws.. an omws mou peite pws den axizei na perimenei kapoios eite giati oi times tvn 1080p tha pesoun katw apo ta 3000 polu kairo meta eite giati etsi ki alliws me 720p eisai ok kai den xreiazetai na xodepseis ena karo eyrw tote akouw protaseis..

 

Αναλυσεις 1080p δεν εχεουν νοημα σε "μικρες" τηλεορασεις. Μερικοι ειδικοι δημοσιογραφοι μαλιστα που εχω διαβασει αρθρα στο εξωτερικο μιλανε για πανω απο 50 ιντσες για να δεις διαφορα απο το 720p!

Στις 32 ιντσες ετσι και αλλιως κανενας κατασκευαστης δεν εχει πανω απο 1366Χ768 γιατι το μεγεθος ειναι πολυ μικρο, απο 40 και πανω ομως υπαρχουν καποιες προτασεις που αναμενονται απο Sony , Samsung, Sharp κτλ.

 

Γενικα παντως σε μια τηλεοραση μετραει η εικονα και οχι ο αριθμος των pixel και υποψην οτι ειδικα στην τηλεοπτικη εικονα οι τηλεορασεις full HD ειναι χειροτερες απο τις απλες LCD καθως το σημα των 576 γραμμων ειναι πολυ πιο ευκολο να γινει upscale στις 768 παρα στις 1080.

 

Για την Amoi οι αποψεις διηστανται. Καποιοι λενε οτι ειναι καλες για την τιμη τους αλλα καποιοι αλλοι που την αγορασαν και ειπαν εντυπωσεις σε Αγγλικα forum λενε τα χειροτερα. Επισης στον ειδικο τυπο στο περιοδικο "Ηχος Εικονα" ειχε παρει αρκετα καλη κριτικη ενω στο "HiTech" την ειχαν θαψει.

Link to comment
Share on other sites

Με 900 ευρω παιρνεις την Panasonic 32Lx60 , η LG 32LC2 αλλες επιλογες σε αυτη την τιμη δεν υπαρχουν εκτος αν μιλαμε για παλια μοντελα που εχουν τα καταστηματα για πεταμα.

Εγω παντως στη θεση σου θα επαιρνα μια καλυτερη τηλεοραση με γυρω στα 1200 ευρω και ενα καλο DVD με HDMI με γυρω στα 150 οποτε συνολικα μιλαμε για τα ιδια λεφτα. Τα home cinema των 400 ευρω ειναι ολα της πλακας.

 

Η Panasonic αυτή είχε βγεί 2η στο τεστ του Hitech για 32'' στις αρχές του καλοκαιριού. Δείχνει καλή ευκαιρία, δεν φανταζόμουν ότι η τιμή της έχει πέσει τόσο (τότε είχε 1500)

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα την 32S2010 τον Μαιο 1750 ευρω (η 32V2000 δεν ειχε κυκλοφορησει ακομη τοτε) και τωρα εχει 1190 στο Expert. :blink:

 

Τουλαχιστον την πηρα μετρητης και δεν πληρωνω δοσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αναλυσεις 1080p δεν εχεουν νοημα σε "μικρες" τηλεορασεις. Μερικοι ειδικοι δημοσιογραφοι μαλιστα που εχω διαβασει αρθρα στο εξωτερικο μιλανε για πανω απο 50 ιντσες για να δεις διαφορα απο το 720p!

Στις 32 ιντσες ετσι και αλλιως κανενας κατασκευαστης δεν εχει πανω απο 1366Χ768 γιατι το μεγεθος ειναι πολυ μικρο, απο 40 και πανω ομως υπαρχουν καποιες προτασεις που αναμενονται απο Sony , Samsung, Sharp κτλ.

 

Γενικα παντως σε μια τηλεοραση μετραει η εικονα και οχι ο αριθμος των pixel και υποψην οτι ειδικα στην τηλεοπτικη εικονα οι τηλεορασεις full HD ειναι χειροτερες απο τις απλες LCD καθως το σημα των 576 γραμμων ειναι πολυ πιο ευκολο να γινει upscale στις 768 παρα στις 1080.

 

Για την Amoi οι αποψεις διηστανται. Καποιοι λενε οτι ειναι καλες για την τιμη τους αλλα καποιοι αλλοι που την αγορασαν και ειπαν εντυπωσεις σε Αγγλικα forum λενε τα χειροτερα. Επισης στον ειδικο τυπο στο περιοδικο "Ηχος Εικονα" ειχε παρει αρκετα καλη κριτικη ενω στο "HiTech" την ειχαν θαψει.

Προσωπικά έχω δει μικρές διαφορές ανάμεσα σε 1080 και 720 ακόμα και στις 100". Άλλη συζήτηση αυτή :)

Επειδή πραγματικά με ενδιαφέρει, μου λες σε ποιά Αγγλικά forum λένε τα χειρότερα; Γιατί προσωπικά έχω ακούσει μόνο τα καλύτερα.

Όσο για το Hitech την έθαψαν για τρεις λόγους:

1) Γιατί δεν την πουλάει το Shop21.

2) Γιατί την είχαν επί ένα μήνα και έπαιζαν με το 360 αντί να κάνουν καμία δουλειά.

3) "Ξέχασαν" να της δώσουν HD σήμα και έγραφαν αρλούμπες, ως συνήθως.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα την 32S2010 τον Μαιο 1750 ευρω (η 32V2000 δεν ειχε κυκλοφορησει ακομη τοτε) και τωρα εχει 1190 στο Expert. :blink:

 

Τουλαχιστον την πηρα μετρητης και δεν πληρωνω δοσεις.

 

Είναι γνωστό ότι οι τιμές πέφτουν συνέχεια, αλλά δεν περίμενα τέτοιες διαφορές τόσο γρήγορα.

Το βασικό πάντως είναι ότι είσαι πολύ ευχαριστημένος (απ' ό,τι έχω καταλάβει), οπότε από το να περιμένεις ες αεί, το παίρνεις απόφαση, τα δίνεις μια φορά και το χαίρεσαι :)

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το Hitech την έθαψαν για τρεις λόγους:

1) Γιατί δεν την πουλάει το Shop21.

2) Γιατί την είχαν επί ένα μήνα και έπαιζαν με το 360 αντί να κάνουν καμία δουλειά.

3) "Ξέχασαν" να της δώσουν HD σήμα και έγραφαν αρλούμπες, ως συνήθως.

 

Υπαρχει και ο αντιλογος που λεει οτι το "Ηχος-εικονα" ειπε καλα λογια γιατι σε καθε τευχος εχουν πληρωμενη διαφημιση απο την αντιπροσωπια της Amoi.:)

Βεβαια ο καθενας κανει τις επιλογες του. Επειδη εγω δεν θα αγοραζα ποτε Amoi αυτο δεν σημαινει τιποτα. Ουτε Huyndai θα αγοραζα ποτε κι ομως ειναι κορυφαια σε πωλησεις.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο για τα περιοδικά γενικότερα...

Γι΄αυτό, προσωπικά, προτιμώ:

-Τι γνώμες πολλών χρηστών, όσο αφορά την αξιοπιστία.

-Να βλέπω με τα ίδια μου τα μάτια, όσο αφορά την απόδοση.

Και στα δύο η ΑΜΟΙ με έχει κερδίσει.

 

Η σύγκριση με τα αυτοκίνητα είναι λίγο ατυχής, γιατί τα Huyndai δεν χρησιμοποιούν πχ κινητήρες ίδιους με πχ τα Opel και τα Ford. Αν χρησιμοποιούσαν και ίδιους κινητήρες και ίδια περιφερειακά μέρη, θα το σκεφτόσουν διαφορετικά :) Προβλήματα πολλά με μάρκες δεν έχω σε γενικές γραμμές όσο αφορά τα ηλεκτρονικά κυρίως. Έχοντας δει μεγάλες πατάτες γνωστών εταιριών, πολυδιαφημιζόμενα συστήματα που δεν δούλεψαν ποτέ της προκοπής, έχω μάθει να κρατάω μικρό καλάθι όπου ακούω πολλά κεράσια και να ψάχνω, όσο είναι δυνατόν, καλύτερες προσφορές. Huyndai θα έπαιρνα αν με ικανοποιούσε και δεν θα το απέρριπτα λόγω μάρκας.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Η σύγκριση με τα αυτοκίνητα είναι λίγο ατυχής, γιατί τα Huyndai δεν χρησιμοποιούν πχ κινητήρες ίδιους με πχ τα Opel και τα Ford. Αν χρησιμοποιούσαν και ίδιους κινητήρες και ίδια περιφερειακά μέρη, θα το σκεφτόσουν διαφορετικά :)

 

Ουτε ομως η Amoi χρησιμοποιει τα ιδια εξαρτηματα με αλλες γνωστες μαρκες. Τα panel ειναι ΑU Optronics για παραδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε ομως η Amoi χρησιμοποιει τα ιδια εξαρτηματα με αλλες γνωστες μαρκες. Τα panel ειναι ΑU Optronics για παραδειγμα.

...που χρησιμοποιούν οι μισές εταιρίες, όπως η Philips πχ στις 9830 που κόστιζε τα διπλάσια :rolleyes:

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

για χαρα σε ολους.θα ηθελα τη γνωμη σας για μια αγορα lcd στις 32

βασικα εχω ενα xbox360 κ ψαχνω μια lcd που να αποδιδει καλα με το μηχανημα.

εχω κατασταλαξει σε 2 που τις βρισκω περιπου στα 950ε(το οποιο ειναι κ μαξιμουμ ποσο που διαθετω)

ειμαι αναμεσα στις Panasonic Viera TX32LX60F κ Samsung LCD 32' LE32S71B κ μαλλον κλινω προς τη δευτερη που εχει αυτο το υποτιθεμενο "game mode" για καλυτερη αποδοση γραφικων,windows κλπ

 

βλεπω οτι υπαρχει αρκετος κοσμος που το κατεχει το αθλημα σε αυτη τη σελιδα,κ θα ηθελα την αποψη σας.

ευχαριστω εκ των προτερων.

 

υγ.και το θεμα της αξιοπιστιας με ενδιαφερει καθως κ δεν αλλαζω συχνα τηλεορασεις..

Link to comment
Share on other sites

για χαρα σε ολους.θα ηθελα τη γνωμη σας για μια αγορα lcd στις 32

βασικα εχω ενα xbox360 κ ψαχνω μια lcd που να αποδιδει καλα με το μηχανημα.

εχω κατασταλαξει σε 2 που τις βρισκω περιπου στα 950ε(το οποιο ειναι κ μαξιμουμ ποσο που διαθετω)

ειμαι αναμεσα στις Panasonic Viera TX32LX60F κ Samsung LCD 32' LE32S71B κ μαλλον κλινω προς τη δευτερη που εχει αυτο το υποτιθεμενο "game mode" για καλυτερη αποδοση γραφικων,windows κλπ

 

βλεπω οτι υπαρχει αρκετος κοσμος που το κατεχει το αθλημα σε αυτη τη σελιδα,κ θα ηθελα την αποψη σας.

ευχαριστω εκ των προτερων.

 

υγ.και το θεμα της αξιοπιστιας με ενδιαφερει καθως κ δεν αλλαζω συχνα τηλεορασεις..

 

Από όσα έχω διαβάσει η Samsung είναι καλύτερη ειδικά για σύνδεση με pc ή κονσόλες. Και για να γλυτώσεις 50 ευρώ μπορείς δεις εδώ:

LE-32S71B 900 euro

(Δεν ξέρω αν πρέπει να βιαστείς γιατί την προηγούμενη βδομάδα το ίδιο κατάστημα την είχε 859 ευρώ)

Link to comment
Share on other sites

...που χρησιμοποιούν οι μισές εταιρίες, όπως η Philips πχ στις 9830 που κόστιζε τα διπλάσια :rolleyes:

 

Αυτο δεν ειναι αληθεια γιατι το πανελ στην 9830 ηταν Sharp. Τα πανελ τιs AU χρησιμοποιουνται συνηθως σε κατι BenQ , Acer κτλ. και σε entry level προτασεις μεγαλων εταιρειων οπως στην Sony 32U2000 που πουλανε στο Praktiker.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...