Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά ο Κωτσόβολος δίνει τη Sony KLVS32A10 με 1000€

Αξίζει τον κόπο;

Είναι το παλίο μοντέλο, και μάλιστα της φτηνής σειράς (Χωρίς το WEGA engine που τώρα το λένε Bravia engine). Σαν αποτέλεσμα αυτής της έλειψης υπάρχει τρομερή διαφορά στην απόδοση των χρωμάτων. Επίσης, τα νέα μοντέλα έχουν πάνελ πολύ καλύτερης ποιότητας (ταχύτητα απόκρισης - contrast) Επίσης, δεν έχει ενσωματωμένο δέκτη ψηφιακών καναλιών όπως τα νέα μοντέλα...

Για μένα δέν αξίζει, και θα πείς και εσύ το ίδιο αν δείς το νέο μοντέλο να παίζει δίπλα δίπλα με αυτή...

Α! Πριν μερικές μέρες είχε βγάλει και ο Μαρινόπουλος όσα κομμάτια του είχαν μείνει στα 899 ευρώ....

Εγώ θα κοίταζα για την KDL-32S2010 η ακόμη καλύτερα για την KDL-32V2000...

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Για τα λεφτά της όμως, δεν είναι μια καλή επιλογή; Αυτό μάλλον ρωτάει ο φίλος...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Για τα λεφτά της όμως, δεν είναι μια καλή επιλογή; Αυτό μάλλον ρωτάει ο φίλος...

Σωστή η παρατήρησή σου φίλε μου...

Με 380 ευρώ επιπλέον αγοράζει το νέο μοντέλο, και πιστεύω αξίζει την διαφορά... ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΗ ΤΙΜΗ ΕΔΩ

Αν επιλέξεις την προσφορά του Κοτσόβολου να προσέξεις μήπως εκτός απο μοντέλο στόκ είναι και μοντέλο έκθεσης και έχει παίξει αρκετές ώρες στην έκθεση... (να είναι σφραγισμένη)

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Αν θελει καποιος οπωσδηποτε Sony σε χαμηλη τιμη υπαρχει η νεα σειρα U που εχει πανω κατω τις ιδιες επιδοσεις (μπορει και καλυτερες) με την παλια σειρα S. Η μεγαλη διαφορα ειναι στη γωνια θεασης καθως το Panel ειναι PVA και οχι S-PVA.

 

Ποιες οι διαφορες των δυο panel? Καλα μην περιμενετε να σας το εξηγησω τωρα, υπαρχει και το Google.:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά. Θα το σκεφτώ.

Πάντως στο επίσημο site της εταιρείας λέει ότι είναι BRAVIA.

http://www.sony.gr/view/ShowProduct.action?product=KLV-S32A10E&site=odw_el_GR&pageType=Overview&category=TVP+LCD+TV

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά. Θα το σκεφτώ.

Πάντως στο επίσημο site της εταιρείας λέει ότι είναι BRAVIA.

Μωρε Bravia είναι... Bravia engine εχει? Είναι το κύκλωμα επεξεργασίας των χρωμάτων που κάνει την διαφορά στις καινούριες... Δές τα υπόλοιπα μοντέλα και θα καταλάβεις...

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Να και η 32U2000 που λεγαμε:

 

http://www.sony.gr/view/ShowProduct.action?product=KDL-32U2000&site=odw_el_GR&pageType=Overview&category=TVP+LCD+TV

 

Το Bravia Engine ουσιαστικα ειναι ενας επεξεργαστης εικονας (one chip processor) που κανει πληρως ψηφιακη επεξεργασια εικονας (ανωτερο των Pixel Plus 2 και Wega Engine δηλαδη που ειχαν και αναλογικα κυκλωματα) στα 10 bit με σκοπο (εκτος των αλλων) την μειωση των παραμορφωσεων στην εικονα και του θορυβου. :)

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με ερωτήσεις για τις LCD της Sony:

Σαν καλύτερη επιλογή αυτή τη στιγμη (και πάντα σε μια λογική τιμή) θεωρείται η S2010, έτσι; Δεν γνωρίζω πολλά από τηλεοράσεις και προς το παρόν δεν έχω οπότε δεν μπορώ να κρίνω ποιότητα εικόνας και ήχου.

Την KLVS32A10E την αγόρασε ένας κολλητός και με παροτρύνει να κάνω το ίδιο μιας και παρά το ότι είναι σχετικά παλιό μοντέλο προσφέρει αρκετά αναλογικά πάντα με την τιμή της.

Βέβαια μάλλον δεν γνώριζε για την τιμή στο Carrefour (Που δεν υπάρχει όμως στην πόλη μου). Ο ίδιος είναι πολύ ευχαριστημένος. Και σε μένα άρεσε η εικόνα και θεωρώ ότι είναι καλύτερη από άλλες μάρκες (αλλά και πάλι αυτό είναι υποκειμενικό μιας και είμαι άσχετος).

Οπότε το ερωτημα είναι πάλι το ίδιο αξίζει να δώσει κανείς 900 ή 1000€ για το συγκεκριμένο μοντέλο και γνωρίζοντας όλα τα προηγούμενα ή απλά θα κλαίει τα λεφτά του;

Και μια ερώτηση ακόμα: Πιο πάνω διάβασα ότι υπάρχει τρόπος να δει κανείς από το μενού της τηλεορασης πόσες ώρες λετουργίας έχει. Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει λίγο καλύτερα ώστε να δω αν η τηλεόραση που πήρε ο φίλος μου είναι όντως καινούρια;

(Και αν πρόκειται για πραγματική προσφορά και όχι για απατεωνιά)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για να δεις ποσες ωρες εχει πρεπει να μπεις στο Service Mode.Οδηγιες για να το κανεις αυτο εχει εδω:

 

http://www.lyris-lite.net/bravia_tips.html

 

Προσοχη ομως μην πειραξεις τιποτε απο τις ρυθμισεις που εχει εκει γιατι ΔΕΝ υπαρχει reset οποτε αν πειραξεις κατι και δεν θυμασαι την προηγουμενη θεση του ΔΕΝ θα μπορεις να το επαναφερεις.

 

Παντως ακομη και με 1,000 ευρω η συγκεκριμενη τηλεοραση δεν αποτελει ευκαιρια για εμενα. Ειναι μια τηλεοραση που δεν δικαιολογουσε το ονομα Sony ουτε οταν πρωτοβγηκε στην αγορα ποσο μαλον ενα χρονο μετα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, οπότε καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι δεν αρκεί ένα όνομα για να εξασφαλίσει την ποιότητα.

Σε ευχαριστώ πολύ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση ασχετου.

Γιατι καποιος να προτιμησει μια lcd απο μια crt τηλεοραση;Ποιες ειναι καλυτερες για τα ματια?

Για παραδειγμα,ενδιαφερομαι για μια καλη τηλεοραση στις 25-29 ιντσες.Καποιες προτασεις?

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση ασχετου.

Γιατι καποιος να προτιμησει μια lcd απο μια crt τηλεοραση;Ποιες ειναι καλυτερες για τα ματια?

 

Οι κινδυνοι απο την ακτινοβολια που εκπεμπουν οι CRT τηλεορασεις ειναι πολυ μεγαλοι. Σου συνιστω να διαβασεις εδω:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Cathode_ray_tube

 

Ως και ακτινες Χ εκπεμπουν!!! Οι LCD συγκριτικα ειναι ακινδυνες για την υγεια και τα ματια.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως, το ότι οι LCD είναι πρακτικά ακίνδυνες για την υγεία θα έπρεπε να αποτελεί τον κυριότερο λόγο για αλλάξει κανείς την CRT τηλεόρασή του
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα κοίταζα για την KDL-32S2010 η ακόμη καλύτερα για την KDL-32V2000...

 

Ειμαι και εγω ετοιμος να παρω 32αρα. Και ειμαι μεταξυ των 2. Αληθεια ποια ειναι η διαφορα τους? το αμπιεντ φως που βγαζει απο πισω η V2000 ?

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι και εγω ετοιμος να παρω 32αρα. Και ειμαι μεταξυ των 2. Αληθεια ποια ειναι η διαφορα τους? το αμπιεντ φως που βγαζει απο πισω η V2000 ?

Καλημέρα φίλε μου

H Sony δεν έχει ambilight όπως οι Philips αν αυτό εννοείς.

Η διαφορά τους βρίσκεται στην λυχνία φωτισμού του πάνελ, που είναι καλύτερης ποιότητας και αποδίδει πιο σωστά τα χρώματα που απεικονίζει το πάνελ. Κατα τα άλλα, σε όλα τα επίπεδα είναι ίδια τα μοντέλα απο τεχνικής πλευράς. Αξίζει να δείς τα μοντέλα να παίζουν δίπλα δίπλα (και να σε αφήσουν να πειράξεις τις ρυθμίσεις). Εγώ τις είχα δεί, και διάλεξα την V2000 (40V2000) :D

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου

H Sony δεν έχει ambilight όπως οι Philips αν αυτό εννοείς.

Η διαφορά τους βρίσκεται στην λυχνία φωτισμού του πάνελ, που είναι καλύτερης ποιότητας και αποδίδει πιο σωστά τα χρώματα που απεικονίζει το πάνελ. Κατα τα άλλα, σε όλα τα επίπεδα είναι ίδια τα μοντέλα απο τεχνικής πλευράς. Αξίζει να δείς τα μοντέλα να παίζουν δίπλα δίπλα (και να σε αφήσουν να πειράξεις τις ρυθμίσεις). Εγώ τις είχα δεί, και διάλεξα την V2000 (40V2000) :D

 

καταλαβα, αρα ειναι θεμα καλυτερου οπτικου συστηματος, ε?:)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να ανοίξω το service menu στην S32A10 του κολλητού αλλά δεν κατάφερα. Μάλλον δεν ανοίγει έτσι στις S. Πάντως πάνω γράφει ότι έχει συναρμολογηθεί στην Ισπανία τον 6ο του 2006. Οπότε μάλλον δεν έμεινε σε κάποια βιτρίνα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου

H Sony δεν έχει ambilight όπως οι Philips αν αυτό εννοείς.

Η διαφορά τους βρίσκεται στην λυχνία φωτισμού του πάνελ, που είναι καλύτερης ποιότητας και αποδίδει πιο σωστά τα χρώματα που απεικονίζει το πάνελ.

 

Ειναι ακριβως το αντιθετο. Η S απεικονιζει πιο σωστα τα αρχικα χρωματα ενω η V τα τονιζει επιπλεον κατι το οποιο μπορει να εχει θετικα αλλα και αρνητικα αποτελεσματα στη εικονα.

 

From our point of view, with current display quality (we use them all year long for our tests) we were less impressed by the deeper colors than by the gap with reality. Sony speaks of "more natural" colors but this wasn´t what we saw at all. This doesn´t mean however that they weren´t deeper as our colorimeter confirmed.

 

Για περισσοτερα δειτε εδω: http://www.behardware.com/articles/630-3/a-preview-of-the-next-generation-of-monitors-extended-gammut-led.html

 

Ας σημειωσω εδω οτι και το περιοδικο Hi-tech που ειχε δοκιμασει και τις δυο ειχε περιπου να πει τα ιδια για την χρωματικη αποκλιση της V.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να ανοίξω το service menu στην S32A10 του κολλητού αλλά δεν κατάφερα.

 

Και εμενα μου πηρε δυο τρεις φορες μεχρι να τα καταφερω οποτε δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις. Παντως τον Ιουνιο κυκλοφορησε και η 32S2010 οποτε ο φιλος σου μαλον δεν ηταν ενημερωμενος και πηρε το προηγουμενο μοντελο. Βεβαια εγω την αγορασα απο τους πρωτους στην Ελλαδα με αποτελεσμα να την πληρωσω και 1750 ευρω ενω τωρα εχει 1500 περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα μου πηρε δυο τρεις φορες μεχρι να τα καταφερω οποτε δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις. Παντως τον Ιουνιο κυκλοφορησε και η 32S2010 οποτε ο φιλος σου μαλον δεν ηταν ενημερωμενος και πηρε το προηγουμενο μοντελο. Βεβαια εγω την αγορασα απο τους πρωτους στην Ελλαδα με αποτελεσμα να την πληρωσω και 1750 ευρω ενω τωρα εχει 1500 περιπου.

 

αρα εσυ λες την S ή την V ?:)

Link to comment
Share on other sites

αρα εσυ λες την S ή την V ?:)

Το πιό θεωρεί ο καθένας καλύτερο στο μάτι του είναι καθαρά αντικειμενικό!

Εγώ προτιμώ τα (λίγο) πιο ζωηρά χρώματα. Απο την άλλη και η S είναι κορυφαία σε σχέση με τον ανταγωνισμό για την τιμή της!

Στο περιοδικό "Ηχος & εικόνα" πάντως, σε τέστ για την V2000 έγραψαν...

 

"... το χρωματικό ζύγισμα είναι φυσικότατο. Όλα αυτά όμως είναι λεπτομέρειες για μια τηλεόραση που κοντράρει με την φινέτσα των περιγραφών της τις καλύτερες plasma της αγοράς. Άπαιχτη!"

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ήμουν πριν 2 μέρες στο media markt και όταν πήγα στον τομέα με τις τηλεοράσεις, ύδρωσα. Στο υπόλοιπο κατάστημα, δροσιά.

Έπιασα κάποιες τηλεοράσεις και έκαιγαν. Έψηνες αυγά.

Τόσο θερμότητα τελικά παράγουν;

Απο θέμα κατανάλωσης ρεύματος πως πάνε; Τώρα μάλιστα που αύξησε η ΔΕΗ και τα τιμολόγια.

Ποιόν θ' "αρπάξω" σήμερα; [sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όντως, οι χώροι εκθέσεων των καταστημάτων στις οποίες υπάρχουν πολλές επίπεδες τηλεοράσεις είναι αρκετά πιο ζεστοι...

Και οι plasma, και οι LCD θερμαίνουν την επιφάνεια του πάνελ τους όταν παίξουν για αρκετή ώρα.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα έρχεται απο τις οθόνες τεχνολογίας plasma, και είναι ακόμη πιο έντονο στα παλαιότερα μοντέλα παλιάς τεχνολογίας που καταναλώνουν μεγάλο ποσό ενέργειας για να την αποδόσουν ως θερμότητα στο περιβάλλον. Τα ποσά κατανάλωσης στα νεότερα μοντέλα έχουν μεν πέσει, αλλα πάλι είναι πολύ υψηλά σε σχέση με των LCD.

Ενδεικτικά θα σου αναφέρω πως παλιά και NONAME μοντέλα στις 42 ιντζες που βγάζουν μερικά πολυκαταστήματα σε προσφορά για να ξεστοκάρουν, μπορείς να βρείς πως έχουν κατανάλωση μέχρι και 400W!

Πιο καινούρια μοντέλα και επώνυμα, στις ίδιες ίντζες έχουν γύρω στα 300W ενώ οι LCD κυμαίνονται κάτω απο 200W στις ίδιες ίνζτες. (Η Sony KDL 40V2000 που έχω εγώ έχει 180W)

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...