Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα ουτε οι WEGA επισκευαζονταν...Γινοταν αντικατασταση με το 50hz Μοντελο ! Το ξερω καλα γιατι ετυχε και σε μενα.

( Μαλιστα οι Wega 100hz του 99 ειχαν και απο τα πρωτα PIP )

Και δλδ να επισκευασει τι ? Η 37αρα πως δεν παρουσιασε προβληματα και παρουσιασε η 42 ? Μονο αυτο δειχνει πως δεν ηταν ελλατωματικες οι LCD.

Link to comment
Share on other sites

Σημα 1080p δεχεται εκτος αν και το Multimedia PC που δοκιμασα και ολα τα reviews κανουν λαθος. ( Δεν ξερω τι ισχυει με τα down-upscaling καθως δεν ειμαι τεχνικος αλλα οτι δεχεται σημα ειναι αποδεδειγμενο. )

 

 

/QUOTE]

 

Σήμα 1080p η Philips δεν δέχεται που χτυπιούνται κάτω όλοι οι τεχνικοί της σε όλο τον κόσμο! Το chip της δεν έχει την δυνατότητα να δεχθεί τέτοιο σήμα από οποιαδήποτε πηγή!

 

Το μόνο που κάποιοι έχουν καταφέρει είναι να την τροφοδοτήσουν από pc με ψευδοinterlased 1080i με σύγχρονες κάρτες γραφικών σε χαμηλά Hz και με απαράδεκτο overscan...

 

Είναι αλήθεια ότι και εγώ θα είμαι σύντομα κάτοχος μιας Amoi... Εκτός του ότι έχει 1920x1080 GRADE A P pannel έχει το chip της pixelworks το οποίο είναι αυτή την στιγμή το κορυφαίο στον κόσμο...

 

Δες εδώ: http://www.pixelworks.com/

Link to comment
Share on other sites

Και μονο που εχει τετοια αντιπροσωπεια καποιος πρεπει να το σκεφτει 2 φορες να την αγορασει.

Που λεει πως το Pixelworks ειναι το καλυτερο chip ?? Αποτι διαβασα οι ιδιοι λενε πως κατασκευαζουν φτηνα chips με φτηνο R&D και με πολυ καλη ποιοτητα εικονας...( Δεν νομιζω να ελεγαν κακια ποιοτητα εικονας. )

Link to comment
Share on other sites

Και μονο που εχει τετοια αντιπροσωπεια καποιος πρεπει να το σκεφτει 2 φορες να την αγορασει.

Που λεει πως το Pixelworks ειναι το καλυτερο chip ?? Αποτι διαβασα οι ιδιοι λενε πως κατασκευαζουν φτηνα chips με φτηνο R&D και με πολυ καλη ποιοτητα εικονας...( Δεν νομιζω να ελεγαν κακια ποιοτητα εικονας. )

 

Μια συμβουλή... έτσι φιλικά... αν δεν ξέρεις κάτι πρώτα ψαξτο...

 

Η συγκεκριμένη εταιρία είναι Αμερικάνικη εισηγμένη στον Nasdaq (PXLW) με ερευνητικό κέντρο στην SiliconValley έδρα στο Όρεγκον και αναδείχθηκε ως η 4η ποιο αναπτυσόμενη τεχνολογική εταιρία στις ΗΠΑ το 2005 από το περιοδικό Forbes (ελπίζω να το έχεις ακούσει το περιοδικό αυτό...). Μπορείς να δεις πληροφορίες για την εταιρία στο http://www.business.com/directory/electronics_and_semiconductors/microelectronics/microprocessors/system-on-chip_soc/pixelworks,_inc/profile/

 

"Pixelworks, Inc.. The Group's principal activity is to design, develop and market semi-conductors and software for the advanced display industry. The Group's system-on-chip semiconductors process and optimize video, computer graphics and web information for display on a wide variety of devices. The Group delivers multiple products that address every major segment of the advanced display market including flat panel monitors, digital televisions and multimedia projectors. The major customers of the Group are Dell, HP, Hitachi, InFocus Corporation, LG Electronics, NEC-Mitsubishi, Samsung, SANYO, Seiko Epson, Sharp, Sony and ViewSonic.

 

Μάλλον οι μεγάλες εταιρίες όπως η Sony η Dell η ΗP η LG η Sharp κλπ δεν έχουν την ίδια άποψη με σένα για τα chip που κατασκευάζει η Pixelworks...:cool:

Link to comment
Share on other sites

Λογικο ειναι μεγαλες εταιρειες να αγοραζουν chips απο παντου βαση των μοντελων τους..Δεν νομιζω να χρησιμοποιουν Pixelworks και στα φτηνα και στα ακριβα τους μοντελα.

Οπως και να εχει το θεμα εχει καταντησει αηδια αφου σκοπος πολλων εδω μεσα ειναι να αναδειξουν την ΑΜΟΙ ως μια φοβερη LCD μονο και μονο επειδη ειναι μια φτηνη λυση.

Εγω προτεινω να περιμενουμε ολοι να ερθει στην Ελλαδα και μετα να δουμε τι θα λεγεται σε ολα τα Ελληνικα Forums για την εν λογω LCD.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αγαπητέ κύριε akrato,

 

Υπάρχει ένας σημαντικός λόγος να είμαι επιφυλακτικός απέναντι στα γραφόμενά σας, κι αυτός ονομάζεται σύγκρουση ενδιαφέροντος.

 

Είναι αντιδεοντολογικό τα πρόσωπα/φορείς που ανέλαβαν την εκπροσώπηση του συγκεκριμένου οίκου μέσω του φόρουμ τους (δηλώνοντας μάλιστα πως βρίσκονται σε απευθείας επαφή με τον κατασκευαστή) και ταυτόχρονα την εμπορική προώθηση του προιόντος του (διοργανώνοντας power-buy) να προβαίνουν σε υποτιμητικές κρίσεις για προιόντα που επανειλλημένως έχουν υποβληθεί στη βάσανο συγκριτικών δοκιμών σοβαρών κι ελεγχόμενων φορέων, κι έχουν διαπρέψει.

 

Κι όλα αυτά, χωρίς να έχουν υποβάλλει σε συγκριτική δοκιμή το προιόν του οποίου ανέλαβαν την προώθηση.

 

Επιτρέψτε μου επιπλέον να έχω πολλές επιφυλάξεις για την ακρίβεια των πληροφοριών που παραθέτετε, κατά πόσο δηλ. οι Philips χρησιμοποιούν υποβαθμισμένης ποιότητας panel σε σχέση με τη high-end μάρκα AMOI :lol: , την οποία από εσάς άκουσα για πρώτη φορά..

 

Αν αυτός ήταν ο σκοπός, νομίζω ότι επετεύχθη..

 

Εύχομαι κάθε επιτυχία στην άγραν πελατών αλλά νομίζω ότι αρκετά κράτησε η εκμετάλλευση του θέματος και της αφέλειας ορισμένων...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αγαπητέ κύριε akrato,

 

Υπάρχει ένας σημαντικός λόγος να είμαι επιφυλακτικός απέναντι στα γραφόμενά σας, κι αυτός ονομάζεται σύγκρουση ενδιαφέροντος.

 

Είναι αντιδεοντολογικό τα πρόσωπα/φορείς που ανέλαβαν την εκπροσώπηση του συγκεκριμένοι οίκου μέσω του φόρουμ τους (δηλώνοντας μάλιστα πως βρίσκονται σε απευθείας επαφή με τον κατασκευαστή) και ταυτόχρονα την εμπορική προώθηση του προιόντος του (διοργανώνοντας power-buy) να προβαίνουν σε υποτιμητικές κρίσεις για προιόντα που επανειλλημένως έχουν υποβληθεί στη βάσανο συγκριτικών δοκιμών σοβαρών κι ελεγχόμενων φορέων, κι έχουν διαπρέψει.

 

Κι όλα αυτά, χωρίς να έχουν υποβάλλει σε συγκριτική δοκιμή το προιόν του οποίου ανέλαβαν την προώθηση.

 

Επιτρέψτε μου επιπλέον να έχω πολλές επιφυλάξεις για την ακρίβεια των πληροφοριών που παραθέτετε, κατά πόσο δηλ. οι Philips χρησιμοποιούν υποβαθμισμένης ποιότητας panel σε σχέση με τη high-end μάρκα AMOI :lol: , την οποία από εσάς άκουσα για πρώτη φορά..

 

Αν αυτός ήταν ο σκοπός, νομίζω ότι επετεύχθη..

 

Εύχομαι κάθε επιτυχία στην άγραν πελατών αλλά νομίζω ότι αρκετά κράτησε η εκμετάλλευση του θέματος και της αφέλειας ορισμένων...

 

 

1. Δεν εκπροσωπούμε καμία μάρκα και καμία αντιπροσωπεία. Προσωπικά δεν εργάζομαι σε εταιρία που να έχει έμμεση ή άμεση σχέση με καταναλωτικά προιόντα.

2. Δεν ενδιαφερόμαστε καθόλου για τις πωλήσεις της ΑΜΟΙ στην Ελλάδα ή οπουδήποτε αλλού στον κόσμο. Δεν τις πουλάμε εμείς.

3. Όπως είδατε εγώ προσωπικά δεν σύγκρινα σε κανένα σημείο την ΑΜΟΙ με την 9830. Το μόνο που έκανα είναι να παραθέσω τεχνικά χαρακτηριστικά των 2 τηλεοράσεων.

4. Power-buy σημαίνει μαζευόμαστε πολλοί καταναλωτές μαζί και αγοράζουμε ένα προιόν φθηνότερα από ότι θα το έπαιρνε ο καθένας μας μόνος του. Κατά συνέπεια, προσωπικά, εφόσον μου άρεσε η τηλεόραση δεν με ενδιαφέρει πόσοι άλλοι θα την αγοράσουν. Η σπέσιαλ τιμή που θα πάρουμε είναι η ίδια είτε 5 άτομα μαζευόμασταν είτε 35...

5. Το power-buy δεν αποτελεί ούτε διαφήμιση ούτε προώθηση ενός προιόντος.

6. Προσωπικά έγραψα εδώ μόνο και μόνο γιατί το γέλιο που πρόσφερε ο συγκεκριμένος ΠΩΛΗΤΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΕΩΝ (δηλ. με συμφέρον να υποστηρίξει ένα συγκεκριμένο προιόν) ξεπερνά ώρες ώρες τα όρια και γίνεται παραπληροφόρηση για τον απλό καταναλωτή.

7. Όλα τα περιοδικά στην Ελλάδα έβγαλαν καλύτερη τηλεόραση την 9830 ΑΛΛΑ ενώ υπήρχαν ενδείξεις ΔΕΝ ενημέρωσαν τον απλό καταναλωτή για τα ενδεχόμενα προβλήματα που παρουσιάζει ούτε ακόμα και σήμερα που η εταιρία απέσυρε το μοντέλο. Αυτοί λοιπόν οι φορείς όπως γράφετε και πιο πάνω δεν πήραν στον λαιμό τους άδικα (και συνεχίζουν ίσως να παίρνουν...) καταναλωτές;;;

8. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι η 9830 είναι η καλύτερη τηλεόραση που έχει εμφανιστεί μέχρι σήμερα στην Ελληνική Αγορά... αλλά ίσως και η πιο προβληματική των τελευταίων ετών. Αν κάποιος είναι τυχερός και δεν του βγάλει προβλήματα τότε θα έχει κάνει μια επιτυχημένη αγορά. Την ίδια ώρα τα υπόλοιπα μοντέλα της Philips είναι ιδιαίτερα ποιοτικά και προσωπικά έχω τηλεόραση Philips 7 ετών παλιά από την οποία γενικά είμαι ευχαριστημένος.

9. Θα εξακολουθήσω να προβαίνω σε υποτιμητικές κρίσεις όσων προιόντων δεν κάνουν όσα υπόσχονται. Είμαι απλός καταναλωτής και όχι έμπορος ή πωλητής και κατά συνέπεια κρίνω καθημερινά όλες τις εταιρίες και όλα τα προιόντα.

Link to comment
Share on other sites

neos11 δεν εθιξες το Super-Chip της PixelWorks που το εχουν ολες οι εταιρειες εκτος της Philips... ( Εντελως τυχαια καμια απο οσες το χρησιμοποιουν δεν εχει καλυτερη ποιοτητα εικονας απο την Philips. )

Παντως ναι , ηρθαν αρκετα ατομα απο το AVsite.gr με σκοπο να αναδειξουν την εν λογω LCD και δεν ειναι καθολου λαθος δεδομενου πως εκει εκαναν την πρωτη παρουσιαση της στην Ελλαδα.

Δεδομενου πως ΟΛΑ τα περιοδικα στον κοσμο την εβγαλαν την 9830 σαν την καλυτερη LCD της αγορας δεν νομιζω οτι ειναι τυχαιο...

Τα 37' δεν παρουσιασαν προβληματα ενω παρουσιασαν τα 42'....Δεν ξερω εκει κατα ποσο φταιει το P2PHD...Μηπως φταιει το panel της Sharp ??

Μπορει ναι εφοσον η 9831 θα ερχεται με αλλο panel. ( Αν ισχυει κατι τετοιο δεν φταιει η Philips αλλα η Sharp. )

Λες να παιρνω ποσοστα απο την Philips ?? Πουλαω απο Toshiba μεχρι Sony , Samsung δεν νομιζω να εχω κερδος απο καποια συγκεκριμενη. Απλα λεω οτι βλεπω με τα ματια μου κατι που δεν ειναι σε θεση να δουν πολλοι. ( Εκτος αν υπαρχουν πολλοι που συγκρινουν τα καλυτερα απο ολες τις εταιρειες διπλα διπλα. )

 

ΥΓ : Για να ειμαι ρεαλιστης θα βαλω διπλα στις SONY , PHILIPS , SAMSUNG και την ΑΜΟΙ οσο και αστειο και αν ακουγεται :)

Link to comment
Share on other sites

Κύριε akrato,

 

Σεβαστή η γνώμη σας.

 

Η σειρά 9830 έχει διαπρέψει κι εκτός Ελλάδος. Το What hi-fi χαρακτηρίζει την 32/9830 ως the best LCD ever..

 

Για την ιστορία, η ίδια έκδοση δεν επιφυλάσσει την ίδια αντιμετώπιση για την 37/9830, από την οποία αφαιρεί ένα αστεράκι, λόγω προβλημάτων στην απεικόνιση του Standard def σήματος.

 

Και βέβαια ούτε αυτοί ανέφεραν τίποτα για τα αναμφισβήτητα προβλήματα, καθώς καλώς ή κακώς οι δοκιμές δεν αφορούν θέματα αξιοπιστίας..

 

Μία καλής πρόθεσης ερώτηση: τα προβλήματα αξιοπιστίας και η απόσυρση αφορούν όλες τις συσκευές της σειράς 9830 ή μόνο την 42''?

Link to comment
Share on other sites

Killing You, είσαι σίγουρος ότι δεν ήταν HD; Αν λες μία που είχαν στη σκάλα, νομίζω ότι ήταν HD Ready.

 

Οχί δεν πρέπει να ήταν HD, Μιλάω για αυτή που ήταν η τελευταία τηλεόραση δεξιά δίπλα απο το ξεχωριστό δωμάτιο με τα ηχεία των Home theater.

Κατάλαβες;

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Ηταν μεσα στον χρονο εγγυησης και σου ζητησε λεφτα ???????

Αν οχι τοτε λογικο ειναι να σου ζητησει λεφτα για επισκεψη αφου ολες οι εταιρειες το κανουν.

Οσο για τα magnetic shielded ηχεια σε πληροφορω οτι εχω δοκιμασει να βαλω διπλα σε 32αρα Samsung απο Roister μεχρι και Klipsch ηχεια και η οθονη μαγνητιστηκε λιγο στις κατω δεξια, αριστερα γωνιες.

Όχι φίλε μου δεν ήταν στην εγγύηση.Το πρόβλημα μου ήταν το φώναξα να μου φτιάξει την τηλεόραση και να πληρωθεί. Αν δεν την φτιάξει γιατί να τον πληρώσω; Εσύ δηλαδή το βρίσκεις λογικό;

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Πληρωνεις επισκεψη πραγμα που ισχυει παντου οχι μονο στην Philips.

( Δεν λεω πως ειναι σωστο αλλα ετσι εχουν τα πραγματα )

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου δεν ήταν στην εγγύηση.Το πρόβλημα μου ήταν το φώναξα να μου φτιάξει την τηλεόραση και να πληρωθεί. Αν δεν την φτιάξει γιατί να τον πληρώσω; Εσύ δηλαδή το βρίσκεις λογικό;

Οι τεχνικοί έχουμε τιμοκατάλογο απο τον σύλλογό μας (ΣΑΡΕ) (http://www.saregr.com) ο οποίος εχει εγκριθεί απο το κράτος και υποχρεώνει τον πελάτη στην καταβολή ελάχιστης αποζημίωσης για την επίσκεψη ανεξάρτητα απο το αν επισκευάζεται η συσκευή η οχι. Αυτό ισχύει απο όλες τις εταιρείες που δουλεύουν απρόσωπα. Οι απλοί τεχνικοί της γειτονίας σου δε θα σου πάρουν χρήματα για να μην σε χάσουν απο πελάτη...

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Vagabond,

 

Κι εσείς ρε παιδιά του AVsite γιατί δεν παραχωρείτε μία ΑΜΟΙ στον Vag να δούμε τι θα μας πεί? :lol: :lol: :p :p

Σε λίγο, όπως το θέτεις, θα μας πείς οτι τα παιδιά που γράφουν στο AVsite, πουλάνε και τηλεοράσεις.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα διαβάσει και το μήνυμά σου στην τελευταία σελίδα. Το διάβασα και έφριξα. Έλεος φίλε μου. Η φαντασία σου εκτός του οτι οργιάζει, προσβάλει κιόλας.

Και μάλιστα στο τελευταίο σου μήνυμα και μετά τις εξηγήσεις του ακρατό, δεν είχες την ευθιξία για συγγνώμη. Μπράβο σου.

Link to comment
Share on other sites

Οχί δεν πρέπει να ήταν HD, Μιλάω για αυτή που ήταν η τελευταία τηλεόραση δεξιά δίπλα απο το ξεχωριστό δωμάτιο με τα ηχεία των Home theater.

Κατάλαβες;

Αύριο μάλλον θα περάσω από εκεί και θα δω.

Πάντως ο ωραίο είναι που έχουν μία plasma, στο βάθος δεξιά, στο δωμάτιο που έχουν και τους προτζέκτορες (αλήθεια, έτσι όπως τους έχουν περιμένουν να αγοράσει κανένας; ), στην οποία ξέχασαν το menu του DVD του Star wars και έχει αποτυπωθεί πάνω στην οθόνη :lol:

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Saki δεν γεννηθηκαμε εχθες οποτε μην προσβαλεις την νοημοσυνη μας οκ ?

Το οτι το Avsite εκανε την πρωτη αποκλειστικη παρουσιαση της ΑΜΟΙ μονο συμπτωση δεν μπορει να θεωρηθει και επειδη και εγω εχω κανει παρουσιαση εξαρτηματων ( Hardware υπολογιστων ) που εφερε γνωστος μου στην Ελλαδα ( Απο εταιρεια αγνωστη εν Ελλαδι πριν 4 χρονια ) καλο θα ηταν να μην δικαιολογουμε τα αδικαιολογητα. Δεν λεω πως πουλανε οθονες προς θεου αλλα δεν νομιζω πως σταματαει εκει το θεμα...( Μην ξεχναμε ποσοι εχουν ερθει απο το Avsite μονο και μονο για να υποστηριξουν την εν λογω LCD. )

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, δεν ξέρω για την νοημοσύνη σου, αλλα κανένα AVsite δεν έκανε κάποια παρουσίαση. Το κατάστημα ΗΧΟΕΚΦΡΑΣΗ την έκανε και είπαμε να πάμε να την δούμε ως λάτρεις της ωραίας εικόνας και οχι ως μαιντανοί των εταιριών.
Link to comment
Share on other sites

Και φυσικα κανεις δεν ηξερε κανεναν απο το εν λογω καταστημα and so on and so forth...

Οπως και να εχει ο καθενας μπορει να καταλαβει πως απο την μια εχουμε ατομα που θελουν να πανε κοντρα στους κολοσσους οπως η Philips και απο την αλλη ατομα που πιστευουν πως και οτι ειναι φτηνο δεν παει να πει πως ειναι χειροτερο απο καποιο που κοστιζει αρκετα περισσοτερο αλλα και πως η Κινα βγαζει ποιοτικα προιοντα.

Εν κατακλειδι αφηστε τον κοσμακι να την δει μονος του και να βγαλει τα συμπερασματα του παρα να προσπαθειτε οσοι την ειδατε απο κοντα να αποδειξετε οτι ειναι κορυφη.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να ξεκαθαρίσεις μερικά πράγματα, γιατί τη μία τα λες έτσι και την άλλη αλλιώς (ή το κάνεις γαργάρα).

-Είπες ότι η 9830 δεν καταργήθηκε. Αποδείχτηκε ότι καταργήθηκε.

-Είπες ότι η 9830 ΣΙΓΟΥΡΑ φοράει panel Philips. Αποδείχτηκε ότι φοράει Sharp.

-Είπες ότι η 9830 δεν είχε προβλήματα. Μετά είπες ότι είχε η 42ρα. Και μετά είπες ότι έφταιγε το panel της Sharp! :lol:

 

Και να σου εξηγήσω τι έγινε με την ΑΜΟΙ;

Στο avsite διοργανώθηκε για δεύτερη φορά ομαδική αγορά, η πρώτη ήταν για το Kiss 600. Στην αρχή υποψήφια ήταν μια 37ρα της Benq αλλά τα μέλη ΠΡΙΝ ΚΑΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΘΕΙ Η ΑΜΟΙ στην Ελλάδα, προτίμησαν την ΑΜΟΙ, λόγω design και προδιαγραφών. Η μόνη ένσταση ήταν η έλλειψη αντιπροσωπείας στη χώρα μας, άρα υπήρχε και πρόβλημα στο service και την εγγύηση. Έγιναν επαφές απ' ευθείας με Κίνα και μαθεύτηκε ότι ΘΑ αντιπροσωπευτεί. Μόλις ανέλαβε η αντιπροσωπεία κανονίστηκε παρουσίαση στην Ηχοέκφραση, όπου υπάρχει ακόμα η τηλεόραση, μιας και φυσικά κανένας δεν θα αγόραζε γουρούνι στο σακί. Όσοι την είδαν συμφώνησαν ότι είναι μια εξαιρετική τηλεόραση για τα χρήματά της και αναπόφευκτα έγινε σύγκριση με τη μόνη ανταγωνιστική: την 9830 που έχει τα διπλάσια χρήματα από αυτά της ομαδικής αγοράς, κατώτερες προδιαγραφές και ένα σωρό προβλήματα. Κανένας δεν είπε ότι η 9830 είναι χειρότερη. Κανένας δεν είπε ότι η ΑΜΟΙ είναι καλύτεροι. Όλοι είπαν το προφανές: Με τα χρήματα που αγοράζεις μια 32ρα Sony, αγοράζεις μια κορυφαίων προδιαγραφών 37ρα...

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

1) Ειπατε ολοι πως καταργηθηκε λογο προβληματων. Απο την στιγμη που η Philips δεν παραδεχτηκε ποτε κατι τετοιο δεν νομιζω πως μπορει ο καθενας να λεει οτι θελει.

2) Βαση απλης λογικης θα φορουσε Philips panel. Μπορει για λογους καθαρα οικονομικους να πηρε τα ετοιμα panel της Sharp ( Οπως παραδετηκαν περισσοτερο γνωστες των εξαρτηματων την διαφορα δεν την κανει το Panel αλλα τα εξαρτηματα ) αυτο ομως δεν αλλαζει το γεγονος οτι η Philips-LG ειναι η Νο1 εταιρεια παραγωγης Panel στον κοσμο.

3) Οταν βγαινουν 3 μοντελα 9830 και μονο το 42' εχει παρουσιασει καποια προβληματα πως γινεται να λιθοβολειται ολη η σειρα ? Μην ξεχναμε πως η ΑΜΟΙ δεν εχει καν 42αρα αναλογη της 9830...Αυτο ισως λεει κατι.

Ολες αυτες η συμπτωσεις ( Παρουσιαση με μελη του Avsite...Διαφημιση της αντιπροσωπειας της AMOI απο το Avsite....Φανατικης υπερασπισης της ΑΜΟΙ απο μελη του Avsite...Ομαδικη αγορα απο μελη του Avsite...) μονο συμπτωσεις δεν ειναι...

Οσο για τις κατωτερες προδιαγραφες της Philips αυτο ειναι για γελια οταν δεν υπαρχει 1 περιοδικο/site στον κοσμο που να μην την εχει βγαλει ΚΑΛΥΤΕΡΗ LCD ως σημερα...Τωρα αν μερικοι θελουν να πιστευουν οτι η Philips εχει εξαγορασει ολο τον γνωστο κοσμο τι να πω..Μαλλον αφελεις θεωρουν οχι μονο εμας αλλα και τις SONY , SAMSUNG , SHARP που καθονται και αφηνουν την Philips να εξαγορασει τους παντες ( Λετε αυτες να μην εχουν τα χρηματα ? )....

Link to comment
Share on other sites

Ολες αυτες η συμπτωσεις ( Παρουσιαση με μελη του Avsite...Διαφημιση της αντιπροσωπειας της AMOI απο το Avsite....Φανατικης υπερασπισης της ΑΜΟΙ απο μελη του Avsite...Ομαδικη αγορα απο μελη του Avsite...) μονο συμπτωσεις δεν ειναι...

Σύμπτωση δεν είναι. Πόρωση είναι ;)

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω μόνο ότι ήδη είχαν προχωρήσει συζητήσεις με αντιπρόσωπο του εξωτερικού που μας είχε υποδείξει η ΑΜΟΙ από την Κίνα για να κάνουμε από εκεί το power-buy... Είχαμε συμφωνήσει και στην τιμή!

 

Και λίγο πριν παραγγείλουμε το demo κομμάτι για να μην αγοράσουμε γουρούνι στο σακί... μας ενημέρωσαν από την Κίνα ότι υπάρχει αντιπρόσωπος στην Ελλάδα που θα φέρει την τηλεόραση και να συννενοηθούμε με αυτόν...

 

Όπως είχα γράψει και πριν, εμείς θέλαμε να δούμε την τηλεόραση και αν μας έκανε να την αγοράζαμε...

 

Επίσης δεν τίθεται θέμα σύγκρισης μεταξύ της Philips και της ΑΜΟΙ γι' αυτό όπως ίσως είδες δεν τις σύγκρινα ποτέ μαζί...

 

Δεν μπορείς να συγκρίνεις κάτι που δεν μπορείς να αγοράσεις (η 9830 στην ανάλυση 1920Χ1080 δηλ. η 37'' και η 42'' καταργήθηκαν) με κάτι που δεν υπάρχει ακόμα στην Ελληνική αγορά!

 

Και άντε και τις συγκρίνεις... και άντε ότι η Philips βγαίνει παμψηφεί καλύτερη... τι να το κάνω... που θα βρω να αγοράσω την 9830... να ψάχνω για κανένα υπόλοιπο;;;

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τις κατωτερες προδιαγραφες της Philips αυτο ειναι για γελια οταν δεν υπαρχει 1 περιοδικο/site στον κοσμο που να μην την εχει βγαλει ΚΑΛΥΤΕΡΗ LCD ως σημερα...

Έλα να σου μάθω και κάτι άλλο :)

Άλλο προδιαγραφές, άλλο απόδοση.

Οι προδιαγραφές είναι στα χαρτιά, και εκεί η AMOI υπερτερεί, μιας και είναι 1080p και κάνει 1:1 pixel mapping. Για την απόδοση δεν μπορώ να μιλήσω προσωπικά, αλλά θεωρώ πολύ πιθανό να είναι καλύτερη η Philips σε SD σήματα ή από DVD. Αλλά άλλο 3.5 χιλιάρικα (Σχεδόν 1,200,000 παλιές δραχμές, μην ξεχνιόμαστε), άλλο τα μισά.

Και το κυριότερο: Άλλο να υπάρχει κάτι και άλλο να έχει καταργηθεί :)

 

Αν κάποιος ήθελε 1080 panel τώρα, ΕΣΥ τι θα του πούλαγες;

 

Βαση απλης λογικης θα φορουσε Philips panel

 

Βασίστηκες στη λογική (και καλά έκανες), αλλά βγήκες λάθος.

Στηρίζεσαι πάλι στη λογική (και πάλι καλά κάνεις) και υποθέτεις ότι η μακαρίτισσα η 9830 θα είναι καλύτερη από την ΑΜΟΙ. Μήπως κάνεις πάλι λάθος;

 

Μην ξεχναμε πως η ΑΜΟΙ δεν εχει καν 42αρα αναλογη της 9830..

 

ΕΣΕΝΑ τι σου λέει, από τη στιγμή που το panel είναι της Sharp;

Και ξαναλέω. Ούτε η Philips έχει τηλεόραση 1080/42

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...