Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπρα,

 

Ενδιαφερομαι να αγορασω μια οθονη 21 - 24" την οποία θα χρησιμοποιώ για το laptop, το desktop και ως τηλεόραση. Δεν γνωρίζω εάν γραφω στο σωστο forum καθως δεν γνωριζω τι ειναι οι τεχνολογιες TFT, LCD, LED (μπορει καποιος να μου εξηγησει; ). Επιπλεον φανταζομαι πως ο αποκωδικοποιητης για digea ειναι ενσωματωμενος.

 

Προσωπικα είδα τις εξης :

 

1) http://www.public.gr/product/sound-and-vision/tv/tileoraseis/samsung-ue22f5000-22/prod4060064pp/

2) http://www.public.gr/product/sound-and-vision/tv/monitor-tv/lg-23ma73d-othoni-ypologisti-and-led-tv-23/prod4100084pp/

 

Ποια ειναι η γνώμη σας και ποσο πιστευετε πως πρεπει να δαπανησω σε ενα τετοιο προιον;

 

Ευχαριστω

Οι TFT-LCD τηλεορασεις ειναι οι παλιας τεχνολογιας τηλεορασεις λεπτης οθονης που διαθετουν panel υγρων κρυσταλλων αντι για καθοδικο σωληνα CRT.Ομως επειδη οι υγροι κρυσταλλοι δεν παραγουν δικο τους φως,οι LCD οθονες διαθετουν και σωληνα φθορισμου για να παρεχει τον απαραιτητο οπισθιο φωτισμο.Οι LED ειναι οι νεοτερης τεχνολογιας τηλεορασεις που επισεις διαθετουν panel υγρων κρυσταλλων,ομως αντι για σωληνας φθορισμου,υπαρχουν φωτοδιοδοι led για να παρεχουν τον οπισθιο φωτισμο με αποτελεσμα λεπτοτερη οθονη,καλυτερη αποδοση χρωματων και πιο φωτεινη εικονα.O αποκωδικοποιητης της digea εννοειται οτι ειναι ενσωματομενος σε καθε τηλεοραση που κυκλοφορησε απο το 2010 και μετα.Θα σου προτυνα να παρεις την samsung καθως ειναι τηλεοραση και οχι monitor-tv.Οι monitor-tvs ειναι κατα κυριο λογο οθονες υπολογιστη και για'υτο ειναι σχεδιασμενες να δειχνουν καλυτερα τις στατικες εικονες και η κινηση δεν αποτυπονεται και τοσο καλα.Αν θελεις να βλεπεις τηλεοραση,ταινιες κ.τ.λ. καλυτερα να παρεις καποια τηλεοραση που αναφερεται ως tv και οχι ως monitor-tv.

Link to comment
Share on other sites

αρα οι 40αρες της samsung θα ειναι μικρες?

 

 

Η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν πολλές θεωρίες, με μεγάλες διαφορές μεταξύ τους ως προς τα μεγέθη. Αλλά για τον δικό σου χώρο πιστεύω η 46αρα είναι πιο ιδανική, κυρίως όταν θα θες να δεις ταινίες και μάλιστα σε 3D μορφή, αλλά και με την 42αρα δεν πιστεύω να έχεις θέμα, είναι καθαρά προσωπική επιλογή.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

είσαι οριακά με την 42αρα με την 46αρα εισαι υπερκομπλε

 

Η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν πολλές θεωρίες, με μεγάλες διαφορές μεταξύ τους ως προς τα μεγέθη. Αλλά για τον δικό σου χώρο πιστεύω η 46αρα είναι πιο ιδανική, κυρίως όταν θα θες να δεις ταινίες και μάλιστα σε 3D μορφή, αλλά και με την 42αρα δεν πιστεύω να έχεις θέμα, είναι καθαρά προσωπική επιλογή.

ωραια μενει να αποφασισω!σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θέλω να αγοράσω τις επόμενες μέρες μία τηλεόραση για ένα μικρό σαλόνι,η απόσταση απο την τv θάναι περίπου 2.5μ απόσταση

 

θά ήθελα τv από 46-50" ,μέχρι 1000 ευρώ, είμαι ανάμεσα σε Sony KDL-47W805AB(http://www.plaisio.gr/tv/tv/tileoraseis/Sony-KDL-47W805AB-3D-LED-TV-47.htm)

 

και Samsung LED 46'' UE46F6400 (http://www.plaisio.gr/tv/tv/tileoraseis/Samsung-UE46F6400AW-3D-LED-TV-46-UE46F6400AW.htm)

 

ποιες τηλεοράσεις έχουν καλύτερη ποιότητα εικόνας και εγγύηση?passive 3d γυαλια να προτιμήσω?

όποιος μπορεί να προτείνει κανένα μοντέλο,

 

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Με κόστος απόκτησης στα 1000 ευρώ, εγώ θα σου πρότεινα την Samsung UE46F6800, που θα σε ικανοποιήσει με τα επίπεδα φωτισμού της, είναι αρκετά ξεκούραστη κατά την παρακολούθηση ταινιών, αξιοπρεπέστατος ήχος και πλούσιο μενού ρυθμίσεων.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αναμεσα στα 2 μοντελα η Sony υπερεχει σε ποιοτητα εικονας και κυριως αν δινεις περισσοτερη σημασια σαν τηλεοραση απο την παραδοσιακη της πλευρα(ταινιες,ποδοσφαιρο,nova τηλεοπτικο προγραμμα δηλαδη)

Αλλα απο την αλλη η samsung υπερεχει στο media player,multimidia περιεχόμενο,browser με flash.

Βεβαια καλυτερα δες τες και τις 2 live να κρινεις με τα ματια σου και αποφασιζεις αναλογα.;)

Εμενα παντως με κερδισαν τα χαρακτηριστικα σε samsung οπου δινω περισσοτερη σημασια,παρα σε Sony,αλλα σε πιο οικονομικη κατηγορια και 32ιντσων οταν ηταν να επιλεξω αναμεσα στις 2 εταιριες.:p

To καλο και στα 2 οτι εχουν ψιλο mat panel και οχι τα πιο glossy των LG.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Για μενα το μονο προσον της sony ειναι η συχνοτητα της στα 400hz σε συγκριση με την samsung που τρεχει στα 200. Προσφατα πριν απο λιγους μηνες εψαχνα τηλεοραση και κατεληξα σε samsung μετα απο πολλες συγκρισεις. Βρηκα τηλεωρασεις lg και sony που σε χαρακτηριστικα ηταν λιγο καλυτερες απ' την samsung κι ομως σε καταστημα που τις εβαλα διπλα διπλα ολες μαζι η εικονα της samsung με "γεμιζε" περισσοτερο και σαν χρωμα και σαν αναλυση. Αυτο ειναι υποκειμενικο ομως, εγω θα σου προτεινα να πας σε ενα καταστημα πλαισιο και να τις συγκρινεις βαζοντας τες διπλα διπλα. Το μονο σιγουρο οπως προαναφερθηκε ειναι οτι η samsung εχει το πιο εκσυγχρωνισμενο και σωστο media player. Παιζει απλα τα παντα.

 

Οσων αφορα την τεχνολογια 3D οι samsung εχουν active και οι lg passive για τις υπολοιπες δεν θυμαμαι. Να σου πω την αληθεια αυτο ηταν το μονο αρνητικο για μενα της samsung αλλα οχι αρκετο για να με κανει να παρω καποια αλλη τηλεοραση. Αλλαζοντας αρκετες φορες τα γυαλια (active and passive) και κοιτωντας μια την samsung και μια την lg δεν καταλαβαινα καμια διαφορα. Ηταν το ιδιο πραγμα ακριβως στο 3D. Οποτε δεν υπαρχει κανενας λογος να εχεις active γυαλια και να μπλεκεις με on/off και αλλαγη μπαταριων.

make it a topless afternoon
Link to comment
Share on other sites

με τα active γιαλια εχεις καλυτερη θεαση , διοτι τα αλλα κοβουν την αναλυση στο μισο για να δεις 3D.
Link to comment
Share on other sites

με τα active γιαλια εχεις καλυτερη θεαση , διοτι τα αλλα κοβουν την αναλυση στο μισο για να δεις 3D.

 

Δεν το ηξερα αυτο, πραγματικα οταν τις εβαλα διπλα διπλα δεν μου φανηκε καποια διαφορα. Απο' κει και μετα παντως αγοραζοντας την samsung δεν εχω κανενα παραπονο με το active. Btw μπαταριες στα γυαλια ακομα δεν εχω αλλαξει και κοντευω 9μηνο.

make it a topless afternoon
Link to comment
Share on other sites

εχω βρει αυτη τη τβ απ το κοτσοβολο http://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/led-lcd/116782-samsung-ue32f6400 .πια ειναι η γνωμη σας; να προβω σε αγορα η να δω κατι αλλο
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπα και στον φιλο λιγα posts πιο πανω, εχω την ιδια σειρα tv μ' αυτην που δειχνεις αλλα σε 40αρα. Η τηλεοραση ειναι αψογη καθ' ολα της και το media player παιζει πραγματικα τα παντα με η χωρις υποτιτλους. Για μενα σε συγκριση με την αντιστοιχη sony και lg κερδισε!
make it a topless afternoon
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

όπως εγραψα και ποιο πριν θέλω μέχρι 1000 ευρώ να αγοράσω μια 3d led 46-50"

 

ΣΗΜΕΡΑ, εκανα μία βόλτα απο όλα τα μαγαζιά που πουλάνε τηλεοράσεις.Πράγματι έχω ερωτευτεί την εικόνα της samsung,απίστευτα χρώματα και ζωντάνια..Αλλά :

 

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΛΥΣΑΛΕΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝ ΤΙΣ SAMSUNG.Σιγουρα βγάζουν ποιο πολλα λεφτα πουλώντας μια samsung απότι μια Sony π.χ,δεν εξηγείται αλλιώς.

 

1.Πρώτα απ'ολα,blue ray επαιζαν μόνο οι samsung και μερικες LG,όλες οι άλλες απλά κανάλια και φαίνονταν χάλια!

 

2.Οτι μοντελο Samsung δεν το είχαν ετοιμοπαράδατο,μου έλεγαν σε 2-3 μέρες θαναι εδώ,ενω σε άλλες μάρκες μου έλεγαν σε 10-12 μέρες!

 

3.όποιον Πωλητη και να ρώταγα στα μαγαζια τι προτείνει,μονο samsung μου πρότειναν,και οτι η samsung δινει panel σε ολες τις άλλες,και οτι έχουν ξεφυγει απο τους ανταγωνιστές..

μήπως είναι η φαντασία μου?

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να εχεις δικιο και να κερδιζουν και καποια χρηματα περισσοτερα με τις πωλησεις της samsung. Το λεω με καθε επιφυλαξη βεβαια χωρις να εχω καμια ιδεα αν ειναι αληθεια η οχι. Ακομα και στο ιντερνετ ομως αν ριξεις μια ματια σε παρομοια μοντελα και συγκρισεις αναμεσα σε samsung και lg (που ειναι οντως οι 2 μεγαλοι αντιπαλοι) σε διαφορες ιστοσελιδες και φορουμ, σε συντριπτικο ποσοστο υπερισχυει η samsung! Και οπως ειπες και μονος σου! "Πράγματι έχω ερωτευτεί την εικόνα της samsung,απίστευτα χρώματα και ζωντάνια.." ;)
make it a topless afternoon
Link to comment
Share on other sites

ένα βήμα πριν την αγορα της samsung και βρήκα ένα ελάττωμα που θα με κανει να το ξανασκεφτώ πάλι!

 

πήγα σε ενα μαγαζι και σε ενα ραφι που είχε 2 samsung f6400 46" και 2 sony 42 και 47 w805".

 

Τις ακούμπησα απο πίσω και στις samsung τηγάνιζες άνετα 2 αβγουλάκια, έβραζε το πάνελ απο πίσω... σε αντίθεση με της Sony, σχεδόν καθόλου!Μου ειπε ο πωλητης οτι επαιζαν τις ιδιες ωρες απο το πρωι,

τέλος το καλώδιο ρευματος ηταν πολυ λεπτο στις samsung σε σχεση με της sony,λεπτομέρεις αλλά δείχνουν πολλά.

 

Για την μακροχρονια αποδοση της τηλεορασης παντως πολυ αρνητικο η τοση υψηλη θερμοκρασια,

 

θα παω και σε αλλα μαγαζια να δω μηπως και ηταν τυχαιο γεγονος,

εχει τυχει σε κανενα άλλο αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή μου να δοκιμάσεις και σε άλλα μαγαζιά, γιατί αυτό περί θερμοκρασίας πρώτη φορά το ακούω. Έχω στην κατοχή μου LED TV της Samsung και όσες ώρες και να παίζουν, πίσω πραγματικά δεν ανεβάζουν καθόλου μα καθόλου θερμοκρασία. Το καλώδιο όντως είναι υπερβολικά λεπτό, αλλά αυτό π.χ για μένα είναι έξυπνο, δεν σε πιάνει τόσο χώρο και μπορείς να το μαζέψεις εύκολα για να το τοποθετήσεις σε κάποιο σημείο.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τις ακούμπησα απο πίσω και στις samsung τηγάνιζες άνετα 2 αβγουλάκια, έβραζε το πάνελ απο πίσω... σε αντίθεση με της Sony, σχεδόν καθόλου!Μου ειπε ο πωλητης οτι επαιζαν τις ιδιες ωρες απο το πρωι,

τέλος το καλώδιο ρευματος ηταν πολυ λεπτο στις samsung σε σχεση με της sony,λεπτομέρεις αλλά δείχνουν πολλά.

 

 

Για την υπερθερμανση ισως να ευθυνεται και η θεση της τηλεορασης.Αμα ειναι π.χ. σχεδον κολητα με τον τοιχο και περιστοιχιζεται απο τηλεορασεις δεξια-αριστερα,η θερμοτητα εγκλοβιζεται και για'υτο μπορει να ανεβαζει γρηγορα θερμοκρασια.Κανονικα μια τηλεοραση θα πρεπει να τοποθετειται καποια εκατοστα απο τον τοιχο για να μπορει να κυκλοφορει σωστα ο αερας και να μπορει απομακρυνεται η θερμοτητα.

Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

Τις ακούμπησα απο πίσω και στις samsung τηγάνιζες άνετα 2 αβγουλάκια, έβραζε το πάνελ απο πίσω... σε αντίθεση με της Sony, σχεδόν καθόλου!Μου ειπε ο πωλητης οτι επαιζαν τις ιδιες ωρες απο το πρωι,

 

 

Ως κατοχος μιας led smart 3D Samsung Series 6, μπορω να σου επιβεβαιωσω οτι δεν εχω παρατηρησει ουτε εγω υπερθερμανση ακομα και μετα τις 12 ωρες συνεχομενης λειτουργιας και μαλιστα αναπαραγωγης μεσω σκληρου δισκου συνδεδεμενου απο usb σε Full HD 1080p.

 

P.S.: "Εχω κανει μαραθωνιο" σε αμερικανικη σειρα και εβλεπτα συνεχομενα για 13 ωρες+... :p

make it a topless afternoon
Link to comment
Share on other sites

εχω μια 32αρα σαμσουνγκ , και μια λεντ 46αρα smart 3D tv σειρα 7000. ποτε δεν μου εχουν ζεσταθει. και να παιζει απο το πρωι μεχρι το βραδυ με τις μικρες να βλεπουν απο σκληρο δισκο , να βλεπουν νικελοντεον.

το ιδιο και μια lg 27αρα λεντ που εχω στο υπνοδωματιο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

 

ησύχασα κάπως,θα πάω και σε άλλα μαγαζια απο εβδομαδα να το σιγουρέψω,

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα παιδια, ειμαι αναμεσα σε 3 τηλεορασεις και θελω γνωμες,

samsung ue40f6500,samsung uε40f6400, sony kdl- 42w651

στις ιδιες ιντσες, χρηματικα η f6500 ειναι στα 630 ευρω, και οι αλλες 2 στα 550 ευρω

μεγαλη μου απορια ειναι ποια η διαφορα στις 2 samsung?

η χρηση που μ ενδιαφερει ειναι ταινιες και gaming

η samsung f6400 και η σονυ, τις εχω δει απο κοντα και εχουν εκπληκτικη εικονα αλλα δεν τις ειχε διπλα διπλα να καταλαβω διαφορα,

για την 6500 απλα εχω διαβασει καλες κριτικες αλλα δεν την εχω δει, σε τι διαφερει απο τις αλλες αν διαφερει.

Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

h 6500 ειναι 400ΗΖ και η 6400 ειναι 200ΗΖ. παρε την 6500 ποιο καθαρη οθονη ειδικα για gaming. μακρια απο σονυ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτή η τηλεόραση τι λέει ;

 

http://www.plaisio.gr/Campaign/20131115-weekend-offer-samsung-tv.htm?utm_source=Newsletter&utm_medium=Email&utm_campaign=Newsletter-20131115-weekend-offer-samsung-tv

 

Βασικά όταν λέμε WiFi και dlna ποια η διαφορά μεταξύ τους;

Επειδή εγώ στριμαρω ταινίες από τον υπολογιστή μέσω δικτύου και media player χρειάζεται η τηλεόραση που θα πάρω να έχει ασύρματη δικτύωση; Αφού ο media player τα παίζει όλα ασύρματα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η τηλεόραση τι λέει ;

 

http://www.plaisio.gr/Campaign/20131115-weekend-offer-samsung-tv.htm?utm_source=Newsletter&utm_medium=Email&utm_campaign=Newsletter-20131115-weekend-offer-samsung-tv

 

Βασικά όταν λέμε WiFi και dlna ποια η διαφορά μεταξύ τους;

Επειδή εγώ στριμαρω ταινίες από τον υπολογιστή μέσω δικτύου και media player χρειάζεται η τηλεόραση που θα πάρω να έχει ασύρματη δικτύωση; Αφού ο media player τα παίζει όλα ασύρματα.

Η συγκεκρειμενη τηλεοραση εχει ασυρματη δικτυωση και media player,οποτε δεν χρειαζεσαι ξεχωριστο-εξωτερικο media player.Μπορεις να στριμαρεις απευθειας με την τηλεοραση σου χωρις καποια προσθετη συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκρειμενη τηλεοραση εχει ασυρματη δικτυωση και media player,οποτε δεν χρειαζεσαι ξεχωριστο-εξωτερικο media player.Μπορεις να στριμαρεις απευθειας με την τηλεοραση σου χωρις καποια προσθετη συσκευη.

 

Κάπου λέει ενσυρματο dlna όμως

εγω ελεγα ασυρματο dlna,wifi

Edited by fuorigioco1981
Link to comment
Share on other sites

Κάπου λέει ενσυρματο dlna όμως

εγω ελεγα ασυρματο dlna,wifi

Οντως,η συγκεκρειμενη δεν εχει built-in wi-fi αλλα μπορεις να παρεις μαζι και αυτο το usb stick με το οποιο η τηλεοραση σου θα συνδεεται ασυρματα με οποιοδειποτε δικτυο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...