Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συμφωνω απολυτα αφου και εγω αυτην εχω.Παντως ειναι γεγονος οτι με τις ρυθμισεις βασανιστηκα πολυ κυριως για θεαση sd και που φυσικα δεν εχουν καμμια σχεση με αυτα που προτεινουν τα ξενα φορουμ.Με hd υλικο ειναι απαιχτη πραγματικα
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά! Θα βγω εκτός topic αλλά έχω ψάξει ολο το forum και δεν εχω βρει το θέμα που θέλω. Αν γίνεται θέλω να μου προτίνεται dvd-players που να παιζουν αρχεία avi kai srt. Επίσης θέλω να μου προτείνεται και home cinema! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

ΚΑμία απάντηση ρε παιδιά???:(

 

Έχω βρεί αυτό Άν το έχει κάποιος μπορεί να μου πει αν παίζει αρχεία avi με ξεχωριστούς υπότιτλους???

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα αφου και εγω αυτην εχω.Παντως ειναι γεγονος οτι με τις ρυθμισεις βασανιστηκα πολυ κυριως για θεαση sd και που φυσικα δεν εχουν καμμια σχεση με αυτα που προτεινουν τα ξενα φορουμ.Με hd υλικο ειναι απαιχτη πραγματικα

 

πραγματικα με hd ειναι απλα τελεια.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

kalispera

sorry an eime offtopic alla den exo kitaksei ka8olou thn sizitisi pou exi proigi8i.

 

meno patra k opos 8a akousate egine xtes enas seismos 6,5.

eytixos kamia zimia kai kaneis den xtipise edo giro. stenoxori8ika omos giati epese apo to epiplo h lcd tv mou 37'' tin opia ixa ena 6mino. kanena plastiko tis den espase. peftontas omos kapou xtipise sthn gonia tou epiplou me apotelesma na kaoun merikes xiliades pxls konta stin kato deksia gonia tis o8onis. kata ta lalla pezei kanonika. mipos gnvr;izei kaneis an mporei na antikatasta8ei h o8oni tis? pio to kostos kai an ua sinexizei h egiisi?

telika ajizei ayti i allagi h kalitera na thn klapso kai na pav na agoraso thn idia?

prokte gia mia lg tis opias to kostos tora einai peripoy sta 7oo euro!

 

prokatabolika

thanks!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε παρακαλουμε οχι Greeklish για να μπορουμε να διαβασουμε αυτα που λες.

 

Την Τριτη μου ηρθε και εμενα η 46W4000. Ειμαι υπερευχαριστημενος απο την εικονα ακομη και σε τηλεοπτικο σημα. Φοβερη τηλεοραση.

 

http://img.photobucket.com/albums/v171/jonpot/P6100583.jpg?t=1213398417

Link to comment
Share on other sites

Φιλε παρακαλουμε οχι Greeklish για να μπορουμε να διαβασουμε αυτα που λες.

 

Την Τριτη μου ηρθε και εμενα η 46W4000. Ειμαι υπερευχαριστημενος απο την εικονα ακομη και σε τηλεοπτικο σημα. Φοβερη τηλεοραση.

 

http://img.photobucket.com/albums/v171/jonpot/P6100583.jpg?t=1213398417

 

Με γειά! :)

Εσύ δεν είχες την 40D3000? Πως σου φαίνεται σε σχέση με εκείνη σε τηλεοπτικό σήμα; Η έλλειψη του Motionflow ενοχλεί;

Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά για την 46W4000.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Με γειά! :)

Εσύ δεν είχες την 40D3000? Πως σου φαίνεται σε σχέση με εκείνη σε τηλεοπτικό σήμα; Η έλλειψη του Motionflow ενοχλεί;

Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά για την 46W4000.

 

Eχω και την 40D3000.

 

Ομολογω οτι δεν το περιμενα αλλα η W4000 δειχνει καλυτερα και σε τηλεοπτικο σημα (το δυνατο σημειο της D3000 , λογω motionflow και χαμηλωτερης αναλυσης).

Χρωματα , μαυρο , contrast πραγματικα κορυφαια οχι μονο για τα δεδομενα των LCD αλλα συγκρισιμα ακομα και με καλες πλασμα.

Σε HD δε , πραγματικα ζωγραφιζει.

 

Γενικα καλυτερη απο οτι περιμενα. Δεν μου εχουν λειψει τα 100 Hz.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τα φώτα σας: SONY 40E4000/4050 vs 40W4000...ποιά είναι καλύτερη σε απόδοση και γιατί; Στο site της Sony δεν είδα κάποια διαφορά. Με ενδιαφέρει κυρίως η πρώτη διότι είναι ολοκαίνουργιο μοντέλο και αισθητικά ποιό εντυπωσιακή. Περιμένω τις απόψεις σας!
Link to comment
Share on other sites

rivers απαντησε μου σε κατι....

 

εγω πηρα πριν 15 μερες την 40w4000 η οποια φυσαει μπορω να πω αλλα εχω 2 αποριες....

 

1.οταν αλλαζεις καναλι βγαινει μια ασχετη και αχρηστη μπαρα στο πανω μερος της οθονης για 5 sec η οποια ειναι αρκετα ενοχλητικη στο zapping ξερεις αν αυτη βγαινει?

στα ψηφιακα αυτη η μπαρα βγαζει πληροφοριες αλλα στα αναλογικα δεν βγαζει τιποτα...

 

2.οταν την κλεινεις ακους κατι τσικ τσικ μεσα απο την τηλεοραση?δηλαδη σαν να κρυωνουν οι λυχνιες η κατι τετοιο δεν μπορω να δωσω ακριβη περιγραφη

Link to comment
Share on other sites

rivers απαντησε μου σε κατι....

 

εγω πηρα πριν 15 μερες την 40w4000 η οποια φυσαει μπορω να πω αλλα εχω 2 αποριες....

 

1.οταν αλλαζεις καναλι βγαινει μια ασχετη και αχρηστη μπαρα στο πανω μερος της οθονης για 5 sec η οποια ειναι αρκετα ενοχλητικη στο zapping ξερεις αν αυτη βγαινει?

στα ψηφιακα αυτη η μπαρα βγαζει πληροφοριες αλλα στα αναλογικα δεν βγαζει τιποτα...

 

2.οταν την κλεινεις ακους κατι τσικ τσικ μεσα απο την τηλεοραση?δηλαδη σαν να κρυωνουν οι λυχνιες η κατι τετοιο δεν μπορω να δωσω ακριβη περιγραφη

 

1. Αυτο με την μπαρα το εχω παρατηρησει οταν δινω 1080i στην τηλεοραση μεσω δορυφορικου δεκτη αλλα δεν εχω καταφερει να το απενεργοποιησω.

2. Αν την κλεινεις απο το τηλεκοντρολ και ακους εναν ηχο τσακ μετα απο λιγο ειναι που μπαινει η τηλεοραση απο stand by σε sleep λειτουργια για να μην καιει ρευμα.

 

Παιδιά θέλω τα φώτα σας: SONY 40E4000/4050 vs 40W4000...ποιά είναι καλύτερη σε απόδοση και γιατί; Στο site της Sony δεν είδα κάποια διαφορά. Με ενδιαφέρει κυρίως η πρώτη διότι είναι ολοκαίνουργιο μοντέλο και αισθητικά ποιό εντυπωσιακή. Περιμένω τις απόψεις σας!

 

Και οι δυο καινουργια μοντελα ειναι. Μονη τους διαφορα ο σχεδιασμος. Με τα λεφτα ομως της 40Ε4000 πρεπει να σκεφτεις μηπως ειναι καλυτερο να παρεις την 46W4000. Eιδικα αν εχεις αποσταση θεασης πανω απο 3 μετρα η 40αρα θα σου πεσει μικρη.

Link to comment
Share on other sites

ενας μονο ηχος δεν ακουγεται αλλα 3-4 σιγουρα....καμια φορα το ακουω και στην αλλαγη των καναλιων....για δες το λιγο καλυτερα

 

τωρα σε οτι αφορα την μπαρα ειναι βλακεια να μην απενεργοποιηται εφοσον δεν υπαρχουν πληροφοριες να δειξει....ισως στο εξωτερικο αμα τα καναλια ειναι ψηφιακα να εχει οντως αξια αλλα εδω προς το παρον ειναι αχρηστο

 

κατα τα αλλα ειναι κουκλα η tv και οι ταινιες ειναι απολαυση.....και το μενου ευκολο....και τα wallpapers πολυ ψαρωτικα

 

1.300 ευρω την πηρα φιλικη τιμη οταν στο πλαισιο εχει 1.500 και στο media markt 1.649!

Link to comment
Share on other sites

Και οι δυο καινουργια μοντελα ειναι. Μονη τους διαφορα ο σχεδιασμος. Με τα λεφτα ομως της 40Ε4000 πρεπει να σκεφτεις μηπως ειναι καλυτερο να παρεις την 46W4000. Eιδικα αν εχεις αποσταση θεασης πανω απο 3 μετρα η 40αρα θα σου πεσει μικρη.

 

Έχεις δίκιο...στην τιμή της Ε4000 γιατί να μην πάρω την νέα 40" της Samsung (656a); Εξάλλου η δεύτερη έχει και 100Hz και δεν σκέφτομαι να βάλω τη τηλεόραση στον τοίχο αλλά σε βάση οπότε "δώρο άδωρο" το μοντέρνο στυλ της Sony...Αν υπήρχε κάποια πολύ σημαντική διαφορά υπέρ της Sony ίσως να το σκεφτόμουν...υπάρχει όμως;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο...στην τιμή της Ε4000 γιατί να μην πάρω την νέα 40" της Samsung (656a);

 

Ποση αποσταση θεασης εχεις?

 

Κοιτουσα και εγω την συγκεκριμενη αλλα δεν την πηρα καθως δεν ειδα διαφορα στην εικονα σε σχεση με την W4000 που να δικαιολογει την υψηλότερη τιμη συν το οτι η Sony εχει και 4 χρονια εγγυηση (αχρειαστη να ειναι).

 

Στο εξωτερικο η 656 εχει χαμηλότερη τιμη απο την W4000 αλλα η εδω αντιπροσωπια της Samsung μας εχει περασει για μακακες και πουλαει με καπελο.

Link to comment
Share on other sites

Ποση αποσταση θεασης εχεις?

 

Κοιτουσα και εγω την συγκεκριμενη αλλα δεν την πηρα καθως δεν ειδα διαφορα στην εικονα σε σχεση με την W4000 που να δικαιολογει την υψηλότερη τιμη συν το οτι η Sony εχει και 4 χρονια εγγυηση (αχρειαστη να ειναι).

 

Στο εξωτερικο η 656 εχει χαμηλότερη τιμη απο την W4000 αλλα η εδω αντιπροσωπια της Samsung μας εχει περασει για μακακες και πουλαει με καπελο.

 

Φίλε μου δεν ξεπερνάει τα 3 μέτρα ...ξέρω ότι 40" είναι πολλές για αυτή την απόσταση αλλά νοικιάζω προσωρινά και όταν αλλάξω σπίτι η απόσταση θα αυξηθεί οπότε... Έχεις δίκιο για την διαφορά τιμής ΑΛΛΑ τα 100HZ και το S-Panel της Samsung, είσαι σίγουρος ότι δεν δίνουν προβάδισμα έναντι της Sony; Επίσης έχω διαβάσει και για κάποια θολούρα στην Samsung σε τηλεοπτικό σήμα που διορθώνεται εύκολα με την χρήση USB update, ωστόσο δεν είμαι σίγουρος αν το πρόβλημα παρουσιαζεται και στην 40άρα. Πληροφοριακά η ελληνική αντιπροσωπία της Samsung καλύπτει στην εγγύηση αντικατάσταση της συσκευής αν το update αποτύχει, δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο στη Sony Hellas...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενας φιλος αποφασισε να παρει καινουργια tv για το σαλονι του...

το μεγεθος που θελει ειναι 40'' και το budget το πολυ 1200euro...

Θα ηθελα να με διαφωτισετε με τα εξης:

1)Plasma ή LCD?γενικα οι αποψεις δυιστανται αλλα για αυτο τον συνδιασμο τιμης/μεγεθους τι θα προτεινατε?

παντως τελευταια για καποιους λογους νομιζω οτι οι περισσοτεροι προτιμουν τις TFT-LCD...μειονεκτηματα οπως η μεγαλη καταναλωση ενεργειας και burn in ειναι απο τα βασικα των Plasma...

2)ποιο μοντελο προτεινετε βασει αυτης της αποδοσης τιμης/μεγεθους?

κανοντας ενα (απλο και γρηγορο) ψαξιμο κατεληξα στα εξης μοντελα:

α)http://www.plaisio.gr/product.aspx?c...roduct=1046322

β)http://www.plaisio.gr/product.aspx?c...roduct=1110357

 

ποια απο τα 2 προτεινετε?η sony υπερεχει στην δυναμικη αντιθεση και στην μεγαλητερη εγγυηση και η samsung στην φωτεινοτητα...

μηπως θα υπηρχε καποια καλυτερη λυση?

 

Ευχατιστω εκ των προτερων:)

Free Your Mind...;)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα!οπως οι περισσοτεροι αυτο τον καιρο ενδιαφερομαι για την αγορα μιας lcd 40" και πραγματικα εχω μπερδευτει αρκετα με την επιλογη αυτης που θα ειναι ιδανικη αναφορικα με τις απαιτησεις μου και τα χρηματα που διαθετω!το κοστος της δε θα ηθελα να ξεπερναει τα 1500Ε και ενω ολο τον προηγουμενο διαστημα ειχα αγαπησει τα μοντελα της sony,μετα και απο τις συζητησεις εδω μεσα αλλαξα γνωμη και αρχισα να κοιταω samsung!η αληθεια ειναι οτι εχω ηδη καθυστερησει να την αγορασω προσπαθωντας να βρω οτι καλυτερο κατι που με εχει οδηγησει σε αδιεξοδο μιας και συνεχως βγαινουν νεα μοντελα!

 

η αληθεια ειναι οτι προς το παρον θα την χρησιμοποιω για θεασεις αναλογικου σηματος και παρολο που ξερω οτι θα "υπολειτουργει" θα ηθελα κατι καλο εχοντας σιγουρα 100hz και να ναι full hd!Μετα απο προσωπικο ψαξιμο και δικων σας προτασεων κατεληξα στην samsung 40' LE40F86B!σκεφτομαι να την αγορασω μεσα στην εβδομαδα απο το πλαισιο και θα ηθελα την γνωμη σας και αν εχετε καμια καλυτερη προταση στα 1400ε που την βρηκα! ευχαριστω εκ των προτερων!

 

ΥΓ:τι προβληματα θα αντιμετωπισω με το αναλογικο σημα;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν ξεπερνάει τα 3 μέτρα ...ξέρω ότι 40" είναι πολλές για αυτή την απόσταση αλλά νοικιάζω προσωρινά και όταν αλλάξω σπίτι η απόσταση θα αυξηθεί οπότε...

 

Πολλες οι 40" στα 3 μετρα?

 

Στα 3.3 μετρα βλεπω εγω και η 40D3000 μου φαινοταν πολυ μικρη. Η 46W4000 τωρα μου φαινεται ΟΚ αλλα και 50αρα να ειχα θα ηταν ακομη καλυτερη.

 

Σε συμβουλευω να παρεις 46αρα γιατι μετα θα το μετανιωσεις και θα ειναι αργα. Μαλιστα η Sony εχει ενα αυτοκολητο πανω στην 46W4000 και συμβουλευει θεαση απο τα 2.2 μετρα για HD!

 

Δοκιμασε να βαλεις 116 cm (=46") και 16:9 τυπος οθονης να δεις οτι συμφωνα με THX η αποσταση θεασης ειναι 2.2 μετρα...

 

http://myhometheater.homestead.com/viewingdistancemetric.html

 

Επειδη ομως θα βλεπεις και τηλεοπτικο σημα απο τα 3 μετρα με 46" θα εισαι ΟΚ.

 

Η 656 ειναι πολυ καλη αλλα στα χρωματα τα χαλαει λιγο. Προσεξα στα προσωπα μια "κοκκκινιλα" που δεν μου αρεσε καθολου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

skeftomai gia kainourgia tileorasi epeidei exw tin sony bravia 40v2000 alla den eimai ikanopoihmenos.............eimai anamesa stin 47pf9703d kai tin 52w3000.......

 

ti proteinetai?

 

i 47pf9732d einai kaliteri apo tin 47pf9703d?

Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value.

 

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , αύριο ή μεθαύριο θα έχω την PHILIPS 47PFL9632D , την έχει κανείς ? έκανα καλή επιλογή? (1900e την χτύπησα)

http://www.consumer.philips.com/catalog/47/47PFL9632D_10_webImage370.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.......σκεφτομαι να αγορασω μια τηλεοραση Lcd.........και θα ηθελα την βοηθεια σας.........

τα χαρακτηριστικα που θελω να εχει.............

1........37 ιντσων............

2.........να εχει εισοδο για Pc.........

3.........να εχει ψηφιακο δεκτη.......

4.........τιμη μεχρι 1000 ευρω maximum........

απο οτι διαβασα μεχρι τωρα και εψαξα εχω μια λιστα με μερικες να σας εκθεσω....

θελω την γνωμη σας για καποια απο αυτες η' να μου προτεινετε καποια αλλη....

ευχαριστω εκ των προτερων.......:D

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Panasonic

Viera TH-37PΧ80E Plasma TV 37" HD Ready

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69980053&product=1093223

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Samsung LE-37M86B

http://www.technixx.gr/deeplink.jsp?PROD=949511&ext=skroutz

που δεν εχει δυστυχως vga!!!

----------------------------------------------------------------------------------------------------

LG 37LF76

http://www.avoutlet.gr/default.aspx?pid=70&cgid=5&pd=323

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Samsung

LE37A336 LCD TV 37'' HD Ready

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69980053&product=1142224

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

LG 37LF75 37'' LCD TV

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.169309

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

LG 37LG5000

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?16594

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

αν κανω την υπερβαση για 42 σκεφτομαι αυτες τις δυο.........

 

Panasonic

Viera TH-42PX80E Plasma TV 42" HD Ready

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69980053&product=1093258

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

LG 42LG3000

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?16672

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως θα συνιστουσα να παρεις μια fullhd, και αν ειναι και το θεμα χρηματων... τοτε μια φτηνη hdready σε νορμαλ ιντσες...

 

αν ανεβεις σε ινστες ειναι καλυτερα να επενδυσεις σε 1080...

F1fan.gr

Καθημερινά νέα στα Ελληνικά, αναλύσεις αγώνων, τεχνικά θέματα, και όλες οι σημαντικές πληροφορίες που πρέπει να γνωρίζει ο φανατικός της Formula1.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, αποφασισα να παρω τηλεοραση διαθετω μεχρι 1000 euro και εχω καταληξει σε αυτα τα 2 μοντελα:

1)http://www.consumer.philips.com/consumer/el/gr/consumer/cc/_language_gr/_productid_32PFL9603D_10_GR_CONSUMER

 

2)http://www.sony.gr/product/tvp-32-40-sony-bravia-tv/kdl-40d3500/tab/technicalspecs#pageType=Overview

 

Μπορειτε να με βοηθησετε? Εαν εχετε ισως να προτεινετε και τιποτα αλλο καλοδεχουμενο:)

Poco: X3 NFC

HTC: P3300, Sensation, u ultra

Sony Ericsson: T20,T28s,T68i,K750,W580i

Nokia: 5110, 6510, 6610, 3650

Samsung:A100, D500,Omnia,Corby

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...