Jump to content

Τηλεοράσεις TFT-LCD


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να σας ρωτήσω κάτι,

για τηλεόραση μικρής διαγωνίου 19'' ή 20'' (πρόκειται να χρησιμοποιηθεί σε υπνοδωμάτιο)

ποιό format κατά την γνώμη σας είναι καλύτερο 4:3 ή 16:9?

Ποιό θα είναι πιο ξεκούραστο στην παρακολούθηση?

Link to comment
Share on other sites

RIVRES ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΣΟΥ ΗΤΑΝ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΒΑΛΗΣ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΣΟΥ colour temp ΟΥΔΕΤΕΡΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΣΤΟ SERVICE MENU ΚΑΙ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙΣ ΤΙ ΤΙΜΕΣ RGB ΔΙΝΕΙ .

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ

Η ΤΙΜΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΟ SERVICE MENU ΓΙΑ ΤΟ RGB ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ COLOUR TEMP ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΠΡΙΝ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΣΤΟ SERVICE MENU.

ΠΡΩΤΑ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ ΤΟ COLOUR TEMP ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ MENU ( NORMAL H’ WARM 1 H’ WARM 2) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΠΕΣ ΣΤΟ SERVICE MENU .

Η ΤΙΜΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ TO HDTV ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΡΟΕΠΙΛΟΓΗ WARM 2.

ΕΓΩ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΕΝΩ ΕΙΧΑ ΟΥΔΕΤΕΡΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΤΕ ΣΤΟ ΟΥΔΕΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΕΙΤΕ WARM2 ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Σκέφτομαι μια απο τις 3 τηλεοράσεις για χρήση με PS3 ή DVD....

 

Samsung LCD 40'' Bordeaux LE40R86B 1355euro

Toshiba LCD 42'' Regza 42X3030D (Full HD) 1599euro

Sony LCD 100Hz 40'' Bravia KDL-40D3000E (100hz) 1599 euro

 

H πρωτη σαν κοστος μου κανει καλυτερη, αλλα οι αλλες δυο ειναι Full HD ή 100hz... Θα μου ήταν χρησιμα αυτα τα χαρκατηριστικα ή να πάρω την Samsung που την θεωρω καλυτερο value for money???

 

Προτεινετε κατι αλλο?

 

Ευχαριστω προκαταβολικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Σκέφτομαι μια απο τις 3 τηλεοράσεις για χρήση με PS3 ή DVD....

 

Samsung LCD 40'' Bordeaux LE40R86B

Toshiba LCD 42'' Regza 42X3030D (Full HD)

Sony LCD 100Hz 40'' Bravia KDL-40D3000E (100hz)

 

Απο τις τρεις καλυτερη σαν τηλεοραση ειναι η D3000 και χειροτερη η X3030. Aπο εκει και περα σταθμισε τις αναγκες σου και αποφασισε.

Παντως κυκλοφορει και η Sony 40S3000 με παρομοια τιμη και δυνατοτητες με την R86 (δηλαδη ενα σκαλοπατι κατω απο την D3000).

 

ΟΧΙ

Η ΤΙΜΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΟ SERVICE MENU ΓΙΑ ΤΟ RGB ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ COLOUR TEMP ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΠΡΙΝ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΣΤΟ SERVICE MENU.

ΠΡΩΤΑ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ ΤΟ COLOUR TEMP ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ MENU ( NORMAL H’ WARM 1 H’ WARM 2) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΠΕΣ ΣΤΟ SERVICE MENU .

Η ΤΙΜΕΣ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ TO HDTV ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΡΟΕΠΙΛΟΓΗ WARM 2.

ΕΓΩ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΕΝΩ ΕΙΧΑ ΟΥΔΕΤΕΡΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΤΕ ΣΤΟ ΟΥΔΕΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΕΙΤΕ WARM2 ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ .

 

Μπορω να κοιταξω και να σου πω. Παντως μπορεις να αλλαξεις εισοδο και να δεις και μονος σου. Το service menu κραταει τις ρυθμισεις για καθε εισοδο χωριστα. Πειραζοντας πχ. το Scart1 το Scart2 μενει οπως εχει.

Link to comment
Share on other sites

Rivers το PIP το δουλευεις;

λεει οτι δεν γινεται απο AV1,AV2,AV6 δλδ scart 1 2 και s video.

απο τι αλλο δλδ;με δυο τηλεοπτικα καναλια δεν γινεται,οποτε..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Απο τις τρεις καλυτερη σαν τηλεοραση ειναι η D3000 και χειροτερη η X3030. Aπο εκει και περα σταθμισε τις αναγκες σου και αποφασισε.

Παντως κυκλοφορει και η Sony 40S3000 με παρομοια τιμη και δυνατοτητες με την R86 (δηλαδη ενα σκαλοπατι κατω απο την D3000).

 

Θα ειναι αισθητη η υπαρξη των 100 HZ για το παραπάνω ποσό ή ελαχιστες οι διαφορες? Γιατι 250 ειναι αρκετα σημαντικη διαφορα.....

Οποτε Samsung ή Sony.....:worry:

Link to comment
Share on other sites

για τι σημα μιλαμε;αμα ειναι απλο SD,τα 250 ειναι πολλα..οποτε R86.

Τα 100Hz δεν τα (πολυ)καταλαβαινεις στο SD!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

Kαμια προταση σε 32", FullHD αν γινεται, για χρηση με 360, ταινιες και τιβι-αουτ;

Κατω απο 30" υπαρχει φουλ;

Αν ειναι απλα ρεντι θα δω μεγαλη διαφορα;

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

για τι σημα μιλαμε;αμα ειναι απλο SD,τα 250 ειναι πολλα..οποτε R86.

Τα 100Hz δεν τα (πολυ)καταλαβαινεις στο SD!

 

Το SD τι ειναι? :worry:

Για χρηση με PS3 την θελω...Και blue ray κατ'επεκταση στο μελλον....

Link to comment
Share on other sites

Το SD τι ειναι? :worry:

Για χρηση με PS3 την θελω...Και blue ray κατ'επεκταση στο μελλον....

 

το SD ειναι το απλο τηλεοπτικο σημα.

σε ps3 + blu ray θα δεις διαφορα με τα 100 Hz.εδω βλεπω εγω με ενα απλο dvd..γνωμη μου ειναι να την παρεις!(συντομα κιολας γιατι σε λιγο δεν θα υπαρχει τιποτα..)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

για τι σημα μιλαμε;αμα ειναι απλο SD,τα 250 ειναι πολλα..οποτε R86.

Τα 100Hz δεν τα (πολυ)καταλαβαινεις στο SD!

 

Tα 100Hz είναι ανεξάρτητα του SD ή HD και η χρησιμότητά τους φαίνεται σε περιπτώσεις στις οποίες η κάμερα κινείται γρήγορα και η κίνηση επί της οθόνης σκαλώνει και μένουν ίχνη, π.χ. ποδόσφαιρο, F1 κλπ. Οπότε αυτή τη στιγμή τουλάχιστον και μέχρι να αποκτήσουμε αθλητικές μεταδόσεις HD στην Ελλάδα η χρησιμότητα των 100Hz έχει άμεση σχέση με το SD.

Επίσης SD δεν είναι μόνο το τηλεοπτικό σήμα αλλά και το DVD.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Σκέφτομαι μια απο τις 3 τηλεοράσεις για χρήση με PS3 ή DVD....

 

Samsung LCD 40'' Bordeaux LE40R86B 1355euro

Toshiba LCD 42'' Regza 42X3030D (Full HD) 1599euro

Sony LCD 100Hz 40'' Bravia KDL-40D3000E (100hz) 1599 euro

 

H πρωτη σαν κοστος μου κανει καλυτερη, αλλα οι αλλες δυο ειναι Full HD ή 100hz... Θα μου ήταν χρησιμα αυτα τα χαρκατηριστικα ή να πάρω την Samsung που την θεωρω καλυτερο value for money???

 

Προτεινετε κατι αλλο?

 

Ευχαριστω προκαταβολικά!!!

 

Προτεινω την Sony LCD 100Hz 40'' Bravia KDL-40D3000E (100hz) αλλα ομως με αυτη την τιμη http://www.shopcenter.gr/product.php?productid=167052 :cool:

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω την Sony LCD 100Hz 40'' Bravia KDL-40D3000E (100hz) αλλα ομως με αυτη την τιμη http://www.shopcenter.gr/product.php?productid=167052 :cool:

 

 

Bρηκα αλλες 3 με λιγο ψαξιμο:

1.LG 42LF65/66 η οποια ειναι Full HD (1365Ε!!!!!Eκπληκτικη τιμη ε?)

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?9640

 

2. Samsung LE-40M87B (1553E) Full HD

http://www.technixx.gr/detail.jsp;jsessionid=131308C409C9BBB4A844D6CC6FDEFC42?gruppe=946964

 

 

SAMSUNG LE40N87B LCD TV 40'' (1590E)

http://www.shopcenter.gr/product.php?productid=167176&cat=442&page=4

 

 

Mε απασχολει αν οι Full HD απαξιώσουν σε 1-2 χρονια τις απλες HD...

...Και αν τα παιχνιδια του PS3 απο το GT5 και μετα βγαινουνε σε Full HD....Γιατι ο κυριος λογος που την θελω την τηλεοραση ειναι το PS3....

 

Παντως με οσα εχω διαβασει στις τελευταιες 10 σελιδες post στο φορουμ εδω, η Sony ειναι απο τις πιο αποδεκτες, αν και παει για αλλαγη... Και αφου ειναι να αλλαξει δεν θα ερθει κατι καλυτερο , πιο ανταγωνιστικο?

Link to comment
Share on other sites

Bρηκα αλλες 3 με λιγο ψαξιμο:

1.LG 42LF65/66 η οποια ειναι Full HD (1365Ε!!!!!Eκπληκτικη τιμη ε?)

http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?9640

 

2. Samsung LE-40M87B (1553E) Full HD

http://www.technixx.gr/detail.jsp;jsessionid=131308C409C9BBB4A844D6CC6FDEFC42?gruppe=946964

 

 

SAMSUNG LE40N87B LCD TV 40'' (1590E)

http://www.shopcenter.gr/product.php?productid=167176&cat=442&page=4

 

 

Mε απασχολει αν οι Full HD απαξιώσουν σε 1-2 χρονια τις απλες HD...

...Και αν τα παιχνιδια του PS3 απο το GT5 και μετα βγαινουνε σε Full HD....Γιατι ο κυριος λογος που την θελω την τηλεοραση ειναι το PS3....

 

Παντως με οσα εχω διαβασει στις τελευταιες 10 σελιδες post στο φορουμ εδω, η Sony ειναι απο τις πιο αποδεκτες, αν και παει για αλλαγη... Και αφου ειναι να αλλαξει δεν θα ερθει κατι καλυτερο , πιο ανταγωνιστικο?

Από ΟΛΕΣ τις παραπάνω θα σου πρότεινα ξεκάθαρα την M87 της Samsung (κυκλοφορεί και η F86 με επιπλέον 100Hz). :ninja:Με μειονέκτημα τις αντανακλάσεις και τα όχι τόσο αποδοτικά 100Hz της F86. Α, και μη κάνεις το λάθος και ψωνίσεις από technixx και μπλέξεις με τους γερμαναράδες για την εγγύηση:ninja:

 

Σαν καλύτερη λύση φαντάζει η σειρά PFL9732 της Philips :ninja:Σκάει μύτη στην αγορά σιγά-σιγά, δεν έχω εντοπίσει τρανταχτό μειονέκτημα:ninja:

 

Ελαφρώς πιο κάτω (ποιοτικά και οικονομικά) βρίσκεται η Z3030 της Toshiba.:ninja:Το Picture-In-Picture που δεν έχει δεν θα το χρειαστείς στο PS3:ninja:

 

Όσο για την Sony, μη βιάζεσαι! Αναμένονται πολλά νέα μοντέλα με ναυαρχίδα την Χ3000/Χ3500 σε τσουχτερή από ότι φαίνεται τιμή και μάλλον θα κυριαρχήσει της Philips στα σημεία.

nokia 6600 -> nokia n70 -> nokia n95 -> htc touch pro2 -> motorola milestone -> palm pre2 -> samsung omnia7 -> iphone 4S -> iphone 5 -> nexus5 -> iphone 5C
Link to comment
Share on other sites

Tα 100Hz είναι ανεξάρτητα του SD ή HD και η χρησιμότητά τους φαίνεται σε περιπτώσεις στις οποίες η κάμερα κινείται γρήγορα και η κίνηση επί της οθόνης σκαλώνει και μένουν ίχνη, π.χ. ποδόσφαιρο, F1 κλπ. Οπότε αυτή τη στιγμή τουλάχιστον και μέχρι να αποκτήσουμε αθλητικές μεταδόσεις HD στην Ελλάδα η χρησιμότητα των 100Hz έχει άμεση σχέση με το SD.

Επίσης SD δεν είναι μόνο το τηλεοπτικό σήμα αλλά και το DVD.

 

marvin,πιστεψε μιας και την εχω απεναντι μου...δεν διαφωνω σε αυτα που λες,αλλα στα SD δεν θα δεις τρελη διαφορα.Χρησιμευει παντως..!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Forza Ferrari!

Link to comment
Share on other sites

marvin,πιστεψε μιας και την εχω απεναντι μου...δεν διαφωνω σε αυτα που λες,αλλα στα SD δεν θα δεις τρελη διαφορα.Χρησιμευει παντως..!

 

Χρησιμεύει στα HD ή στα παιχνιδια(PS3 - XBOX)? Η΄σε χρησεις με pc?

Γιατι στο laptop μου που κοιταζω τωρα (Toshiba) στα 60Hz που εχει ανανεωση, μια χαρα ειναι (στα 1280*800)....

 

ΥΓ. Μηπως και αυτο ειναι μια ελαχιστη αναγκη, ενα ακομα δημιουργημα των τμηματων marketing , για διαφοροποίηση και σαν τροπος να αυξανουν τα εσοδα/τηλεοραση απο τους πιο "premium" καταναλωτες?

Link to comment
Share on other sites

Παντως με οσα εχω διαβασει στις τελευταιες 10 σελιδες post στο φορουμ εδω, η Sony ειναι απο τις πιο αποδεκτες, αν και παει για αλλαγη... Και αφου ειναι να αλλαξει δεν θα ερθει κατι καλυτερο , πιο ανταγωνιστικο?

 

Αυτο ειναι το μονο σιγουρο, και εγω αυτο περιμενω αλλωστε! ;)

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις ποτε θα βρισκεται Ελλαδα η 37' PFL9732d της philips?

Και εγώ την περιμένω. Πιθανή κυκλοφορία τέλη Οκτώβρη με αρχές Νοέμβρη σύμφωνα με ένα ηλεκτρονικό κατάστημα.

nokia 6600 -> nokia n70 -> nokia n95 -> htc touch pro2 -> motorola milestone -> palm pre2 -> samsung omnia7 -> iphone 4S -> iphone 5 -> nexus5 -> iphone 5C
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...