Jump to content

[Επίσημο] Nokia E61 & E61i


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ena apo ta kalutera kinita pou exei bgalei h Nokia. Apisteuta xaraktiritika megales dunatotites.. statherotita kai epitelous brika suskeuei pou na mou kanei tis douleis mou..

 

Mono parakalw probite se perisoteres plhrofories sxetika me kolpakia osoi exete brei kati..

 

euxaristw prokatabolika..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 704
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είναι όντως πολύ καλή συσκευή. Γρήγορη και ιδιαίτερα σταθερή με κορυφαία οθόνη. Δυστυχώς ακόμα υπάρχουν λίγες εφαρμογές και παιχνίδια. Και η "ιδιόρυθμη" ανάλυση και διαρύθμιση της οθόνης κάνει κάποιες από τις υπάρχουσες εφαρμογές για Series 60 v3 να μην παίζουν. Αλλά το να παίζεις Day of the Tentacle στο ScummVM σε 320 x 240 όσο είσαι στο tram είναι όνειρο.

 

edit:

 

Κάτι περίεργο που μου παρουσίασε όμως. Είχα ανοιχτό κάποιο .doc αρχέιο στην συσκευή και έκανα αλλαγές. Το κάνω Save. Κάποια στιγμή αργότερα μέσα στην μέρα έβαλα το κινητό σε disk mode και έκλεισαν αυτόματα όλες οι εφαρμογές. Όταν πήγα να ξανανοιξω το αρχείο τόσο από το Ε61 όσο και στο PC μου, αυτό παρουσιαζόταν ως corrupted. Έπρεπε να χρησιμοποιήσω πρόγραμμα ανάκτησης αρχείων office για να το ξανανοίξω. Το γράφω απλά για να ξέρετε.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την πληροφορία ... Το πρόγραμμα ανάκτησης πάει μαζί με το κινητό ή το παίρνεις απο αλλού; δεν το έχω πάρει ακόμα το κινητό ...
http://www.imageshack.gr/files/sazwsmc2u6io8pdczlh2.gif
Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα ανάκτησης ήταν άσχετο. Από το net το κατέβασα, υπάρχουν αρκετά.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν μπορείς να διαλέξεις ελληνικό character encoding; Mερικές φορές σε email και browser δε δείχνει σωστά τους ελληνικούς χαρακτήρες, σαν να διαλέγει μόνο του το encoding.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη η οθονη ειναι σε landscape, υπαρχει προβλημα με τις εφαρμογες τριτων κατασκευαστων;;
Link to comment
Share on other sites

People, όλα καλά αλλά θέλω ραδιόφωνο κι απ' ότι βλέπω τα ακουστικά της Nokia που το έχουν ενσωματωμένο, δεν είναι συμβατά με το κινητό... άλλη λύση;

πχ Εδώ φαίνεται ότι είναι συμβατό το NOKIA HS-6 αλλά στο επίσημο site της Nokia δεν το έχει στην λίστα...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχει ένα radio με υποδοχή για ακουστικά 3,5 το είδες;

 

AD-46

Δεν έχει ράδιο ενσωματωμένο αυτό... :O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οντως , σε googling που έκανα είναι το μοντέλο HS-2R συμβατό με Ε61

 

 

ΥΓ και στο site της νόκια το ίδιο λέει , συμβατό με E61

 

ΥΓ το HS-6 δεν έχει radio :rolleyes:

http://www.imageshack.gr/files/sazwsmc2u6io8pdczlh2.gif
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το γνωριζατε;;

Ειναι μονο για το Ε61;;

 

 

Q: Can I lock my Nokia device by sending a text message?

 

A: Yes. To do this, you must allow remote locking and enter the lock message.

 

To enable remote locking:

1. Select Menu > Tools > Settings > Security > Phone and SIM.

2. Scroll to Remote lock and press the joystick.

3. When you set this option on, you need to enter the remote lock message and confirm the message. The message must be at least 5 characters long.

 

Now you can lock the device by sending the message from another phone

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτό το WLAN δεν λέει να δουλέψει σωστά στο Ε61. Δοκίμασα σε 6 hotspots στον router του σπιτιού και σε αυτόν ενός φίλου αλλά τζίφος. Σε όλα αυτά τα σημεία δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το Ν80, 4 υπολογιστές παλάμης και 3 notebooks με τα οποία δοκίμασα. Μόνο το Ε61 έχει πρόβλημα και δεν ανοίγει σελίδες, παρόλο που του κάναμε ίδιες ρυθμίσεις με το Ν80 όπου όλα παίζουν μια χαρά. Και εις ανώτερα στη Nokia, στα επόμενα μοντέλα δεν θα παίζει ούτε το GPRS... Ευτυχώς αυτό που έχω στα χέρια μου δεν είναι δικό μου.
this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

ΜΗ μου ταράσσετε τα γένια, για το wlan θα το πάρω αντί του M600i ...

Οι υπόλοιποι το έχετε δοκιμάσει;

http://www.imageshack.gr/files/sazwsmc2u6io8pdczlh2.gif
Link to comment
Share on other sites

ΜΗ μου ταράσσετε τα γένια, για το wlan θα το πάρω αντί του M600i ...

Οι υπόλοιποι το έχετε δοκιμάσει;

 

Σε ένα που έχω εγώ για λίγες μέρες και σε αυτό ενός φίλου WLAN γιοκ. Και για να δώσω λίγο περισσότερες λεπτομέρειες: συνδέεται, παίρνει IP από τους routers, αλλά σελίδες δεν ανοίγει, ούτε mail κατεβάζει και γενικά συμπεριφέρεται σαν να μην είναι συνδεμένο (προσπαθεί για 10-15 δευτερόλεπτα και μετά βγάζει σφάλμα "καμία απόκριση πύλης"). Προσπαθήσαμε με WEP/WPA ή χωρίς, με DHCP ή καρφωτές IP, κάναμε μέχρι και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στο κινητό και στους routers μήπως κάτι κάπου είχε κολλήσει, αλλά το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο: μηδέν στο πηλίκο. Δεν ανοίγει ούτε καν την εσωτερική IP του router ή άλλων PC στο ίδιο δίκτυο, κάτι που από το N80 (όπως και δεκάδες άλλες συσκευές που συνδέουμε κατά καιρούς) με τι ίδιες ρυθμίσεις γίνεται μια χαρά. Το ίδιο και σε hotspots της Forthnet όπου δοκιμάσαμε. :what:

 

Περίμενε καλύτερα να ακούσεις εντυπώσεις κι από άλλους, αλλιώς αν το αγοράσεις παρακάλα μην πέσεις κι εσύ σε προβληματικό.

 

 

Επειδη η οθονη ειναι σε landscape, υπαρχει προβλημα με τις εφαρμογες τριτων κατασκευαστων;;

 

Ένα από τα χαρακτηριστικά των εφαρμογών για Series 60 3rd Edition (όπως και UIQ 3.0 που επίσης βασίζονται στο Symbian OS 9.1), είναι η δυνατότητα να προσαρμόζονται χωρίς πρόβλημα σε διαφορετικές αναλύσεις οθόνης. Γι' αυτό βλέπουμε κινητά Series 60 3rd Edition με πολλές διαφορετικές αναλύσεις οθόνης (352x416, 176x208, 240x320 κλπ.), ενώ τα Series 60 2nd Edition είχαν όλα την ίδια ανάλυση των 176x208 pixels. Θεωρητικά βέβαια γίνεται αυτό που λέω, πρακτικά ίσως υπάρξουν κάποια παιχνίδια που θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα, αλλά μάλλον γι' αυτό θα φταίνε οι κατασκευαστές τους. Πάντως όσες εφαρμογές και themes δοκίμασα μέχρι στιγμής στο E61 δεν είχαν κανένα πρόβλημα με την ανάλυση.

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα με το WLAN προσωπικά δεν έχω. Έχω συνδεθεί τόσο στο router του σπιτιού μου όσο και σε access points που έχω βρει στον δρόμο (πχ στο WLAN hotspot στην πλατεία Συντάγματος).

 

 

Όσον αφορά το landscape, κάποια προβλήματα υπάρχουν, πχ. μερικά παιχνίδια που έχουν γραφτεί για την ανάλυση του N80 δεν παίζουν στο E61 (πχ το Skyforce). Αλλά οι εφαρμογές που δεν είναι "γραμμένες" για συγκεκριμένη ανάλυση πρέπει να δουλεύουν κανονικά. Όσον αφορά τα themes, αν κάποιο theme έχει φτιαχτεί για διαφορετική ανάλυση από αυτή του κινητού μπορεί να παρατηρήσεις "παραμόρφωση" στις εικόνες (πχ. streching στην εικόνα του background κλπ).

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Διαπίστωσα ότι εδώ και μέρες δεν δουλεύει η αναγνώριση φωνής σε νέες εγγραφές που κάνω στις επαφές. Δηλ. βάζω μία νέα επαφή και στο τηλ. της επαφής δεν εμφανίζεται το εικονίδιο της αναγνώρισης φωνής. Στις παλιές επαφές όλα είναι ΟΚ. Από ότι ξέρω δεν υπάρχει κάποια ρύθμιση για ενεργοποίηση / απενεργοποίηση αυτής της λειτουργίας, απλά δουλεύει εξ'ορισμού.

 

Το έχει παρατηρήσει κανείς;

 

Φιλικά,

 

Σπύρος

Link to comment
Share on other sites

Static IP πως βάζουμε στο τηλέφωνο?

 

 

Ενώ ρυθμίζεις ένα νέο σημείο πρόσβασης, πατάς Επιλογές->Προχωρημένες ρυθμίσεις->Ρυθμίσεις IPv4

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...