Jump to content

[Επίσημο] Nokia E70


d2000217
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 235
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μόλις έκανα το software update από το nokia.co.uk. Όλα πήγαν καλά και έχει και ελληνικά! Αν έχετε απορίες ρωτήστε με...

SW version: 2.0618.07.10

Device(s): iPhone 7 Plus 128GB JET BLACK

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Λοιπόν παρακολουθώ από κοντά τις συζητήσεις και τα προβήματα-απορίες σας, γιατί βέβαια με ενδιαφέρει όσο τίποτα να το πάρω και εγώ το κινητάκι. Μόλις εχθές γνώρισα έναν κύριο που ένας από τους λόγους που το αγόρασε ήταν γιατί ήθελε να μπόρεί να κάνει φωνητικές κλήσεις από τον κατάλογό του. Όπως ίσως ήδη ξέρετε, έχει τη δυνατότητα αναγνώρισης του ονόματος της καταχώρησης και μάλιστα το προφέρει με μία ομολογουμένως περίεργη προφορά (αγγλική-συλλαβιστή). Το πρόβλημα λοιπόν μου είπε είναι ότι πρέπει και αυτός να συλλαβίζει τα ονόματα με την ίδια περίργη προφορά. Στην αρχή δεν έδωσα και μεγάλη βάση, έως ότου μου είπε ότι σε κάποιο άλλο μοντέλο ΝΟΚΙΑ που είχε πάλι την ίδια δυνατότητα τα πράγματα ήταν πολύ πιο εύκολα. Θα ήθελα την αποψή σας επ'αυτού και επίσης εάν γνωρίζετε μήπως το κινητό έχει τη δυνατότητα ηχογράφησης (με τη δική μας φωνή) του ονόματος που θέλουμε να αντιστοιχεί σε κάποια καταχώρηση για φωνητική κλήση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Αν και τελικά μου βγήκε σε καλό, έκατσα χθες να αναβαθμίσω το Ε70 μου.

Τώρα πια τρέχει με 2.0618.07.10 31-08-06 , αλλά είδα ότι είναι αρκετά χρονοβόρο σαν διαδικασία -τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση. Γιατί;

Αν και το Backup που έκανα μέσα από το PC Suite 8.1 ήταν επιτυχές, δεν κατάφερα να το επαναφέρω. Κόλλαγε πάντα γύρω στο 12% και δεν συνέχιζε ούτε 1% (το άφησα επίτηδες για κανά μισάωρο μήπως και ξεκολλήσει, αλλά τίποτα). Πάλι καλά που είχα παλιότερα backup και έτσι κατάφερα να σώσω το 80% των στοιχείων -επαφές,σημειώσεις κτλ- που είχα πριν την αναβάθμιση.

 

Πάντως, από τις πρώτες ώρες λειτουργίας έχω παρατηρήσει τα παρακάτω:

α. όντως αρκετά πιο γρήγορο στο άνοιγμα του πλήρους πληκτρολογίου και στο φόρτωμα του μενού

β. καλύτερη απόδοση του μπάσου στην αναπαραγωγή της μουσικής μέσω ακουστικών

γ. δεν έχω δει ακόμη "memory full" μήνυμα

δ. επιτέλους παίζει το πλήκτρο 0 από το ανοιχτό πληκτρολόγιο (το είχατε παρατηρήσει αυτό εσείς;)

 

Χαλάλι το χρόνο που έχασα για να το ξαναφέρω στα μέτρα μου το κινητό.

 

Στο επίσημο φόρουμ της Nokia, λένε για υποστήριξη G729 codec. Τι ακριβώς είναι αυτό και που χρησιμεύει; Codec για χρήση μέσω VOIP είναι;

Link to comment
Share on other sites

Πήρα και εγώ το Ε70 και είμαι πολύ ευχαριστημένος, το κυριότερο είναι ότι επειδή έχω Vodafone mobile email (μια υπηρεσία push email που παίζει με τα περισσότερα κινητά) και είναι ποιο καλή από την blackberry. Αφού λοιπόν κατέβασα την εφαρμογή στο κινητό έκανε την σύνδεση και έχω τα email μια χαρά.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Λοιπόν παρακολουθώ από κοντά τις συζητήσεις και τα προβήματα-απορίες σας, γιατί βέβαια με ενδιαφέρει όσο τίποτα να το πάρω και εγώ το κινητάκι. Μόλις εχθές γνώρισα έναν κύριο που ένας από τους λόγους που το αγόρασε ήταν γιατί ήθελε να μπόρεί να κάνει φωνητικές κλήσεις από τον κατάλογό του. Όπως ίσως ήδη ξέρετε, έχει τη δυνατότητα αναγνώρισης του ονόματος της καταχώρησης και μάλιστα το προφέρει με μία ομολογουμένως περίεργη προφορά (αγγλική-συλλαβιστή). Το πρόβλημα λοιπόν μου είπε είναι ότι πρέπει και αυτός να συλλαβίζει τα ονόματα με την ίδια περίργη προφορά. Στην αρχή δεν έδωσα και μεγάλη βάση, έως ότου μου είπε ότι σε κάποιο άλλο μοντέλο ΝΟΚΙΑ που είχε πάλι την ίδια δυνατότητα τα πράγματα ήταν πολύ πιο εύκολα. Θα ήθελα την αποψή σας επ'αυτού και επίσης εάν γνωρίζετε μήπως το κινητό έχει τη δυνατότητα ηχογράφησης (με τη δική μας φωνή) του ονόματος που θέλουμε να αντιστοιχεί σε κάποια καταχώρηση για φωνητική κλήση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δεν έχω E70 όμως στο N71 δεν χρειάζεται ιδιαίτερη προφορά ή εκπαίδευση για την επίτευξη φωνητικής κλήσης όμως εάν θες να έχεις 99% επιτυχία θα πρέπει να προφέρεις τα πλήρη στοιχεία της επαφής όπως Όνομα και Επώνυμο διαφορετικά καταλήγεις στην εκπαίδευση της συσκευής όπου προφέρεις το όνομα που θες και αν αποτύχει κάνεις "επόμενο" και ορίζεις την επιθυμητή επαφή δοκιμάζοντας ξανά μέχρι να «καταλάβει» η συσκευή.. (αν καταλάβει ποτέ..)

 

Σε γενικές γραμμές εάν προφέρω το όνομα + επώνυμο στο Ν71 έχω καρφί 99% επιτυχία εάν προφέρω μόνο το όνομα .. θέλει εκπαίδευση καθώς ο αλγόριθμος αναγνώρισης φωνής λειτουργεί εύστοχα σε μεγάλες φράσεις.

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως αλλαζειη γλώσσα γραφης (Ελληνικά - αγγλικά) με ανοικτό το πληκτρολόγιο?
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως αλλαζειη γλώσσα γραφης (Ελληνικά - αγγλικά) με ανοικτό το πληκτρολόγιο?

 

Με Shift - Chr

Link to comment
Share on other sites

Με Shift - Chr

 

σε ευχαριστώ πολύ, τώρα ειναι πολυ ποιο βολικά!:) :) :)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Γενικά πάντως διαβάστε το manual που έχει η συσκευασία. Έχει μερικά πολύ χρήσιμα shortcuts, που δύσκολο να τα βρεις μόνος....

Device(s): iPhone 7 Plus 128GB JET BLACK

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω E70 όμως στο N71 δεν χρειάζεται ιδιαίτερη προφορά ή εκπαίδευση για την επίτευξη φωνητικής κλήσης όμως εάν θες να έχεις 99% επιτυχία θα πρέπει να προφέρεις τα πλήρη στοιχεία της επαφής όπως Όνομα και Επώνυμο διαφορετικά καταλήγεις στην εκπαίδευση της συσκευής όπου προφέρεις το όνομα που θες και αν αποτύχει κάνεις "επόμενο" και ορίζεις την επιθυμητή επαφή δοκιμάζοντας ξανά μέχρι να «καταλάβει» η συσκευή.. (αν καταλάβει ποτέ..)

 

Σε γενικές γραμμές εάν προφέρω το όνομα + επώνυμο στο Ν71 έχω καρφί 99% επιτυχία εάν προφέρω μόνο το όνομα .. θέλει εκπαίδευση καθώς ο αλγόριθμος αναγνώρισης φωνής λειτουργεί εύστοχα σε μεγάλες φράσεις.

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε DirectX.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το κινητό και το λιγουρεύομαι..!!! Άσχημα κιολας!!!

 

Το μόνο που με προβληματίζει είναι το 1.01 W/kg για RM-10 και 0.90 W/kg για RM-24. Ποια είναι η διαφορά στα RM-10 και RM-24;

 

Δεν είναι πολύ το 1.01 W/Kg ή άδικα προβληματίζομαι;;;;:)

Καλό ταξίδι Αλέξανδρε...
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου χτύπα το άφοβα... το τηλέφωνο είναι εργαλείο...

Device(s): iPhone 7 Plus 128GB JET BLACK

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα το software update από το nokia.co.uk. Όλα πήγαν καλά και έχει και ελληνικά! Αν έχετε απορίες ρωτήστε με...

SW version: 2.0618.07.10

 

an den sou kanei kopo pes mas ligo pio analitika ti ekanes kai pos giati prospathisa alla...:O enoeis firmware update?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς το Update διατίθεται μέχρι στιγμής μόνο από το nokia.co.uk...

Μπες στο http://www.nokia.co.uk/nokia/0,1522,,00.html?orig=/softwareupdate, επέλεξε το μοντέλο του τηλεφώνου σου και μετά πάτα το "update via pc" (όχι το "over the air"). Αν ακολουθήσεις τις οδηγίες, θα κατέβει το ειδικό sw της nokia (μεγέθους περίπου 25mb), στη συνέχεια θα το εγκαταστήσεις και θα ακολουθήσεις τις οδηγίες.

Αν έχεις κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα, πες το μου να βρούμε λύση...

Device(s): iPhone 7 Plus 128GB JET BLACK

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Παληκαρια ποσο κραταει η μπαταρια του κινητου σας?

Εμενα,με μετρια χρηση και ανοιχτο το βραδυ,το πολυ μιαμιση μερα.

Ειναι φυσιολογικο η να παω για καινουρια?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά εμένα με μέτρια χρήση μου κρατάει περίπου 3 μέρες. Αν χρησιμοποιείς τον web browser ή βλέπεις video, η αυτονομία πέφτει αρκετά...

Device(s): iPhone 7 Plus 128GB JET BLACK

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο μενα παιδια!!

Φαινεται καλό το κινητο! Ειστε ικανοποιημένοι όσοι το εχετε παρει;

Συνδεεστε ανετα στο internet με το Wifi που εχει πανω? κανετε Surfing γρηγορα? Downloading? (lol)

 

Εχει καλή προσφορα το pixmania .. να το παρω απο κει ή υπαρχει καπου αλλου πιο εγγυρο και πιο φτηνο;

Με ενδιαφερει πολύ να υπαρχει αξιοπιστία απο κει που θα το παρω! Μη χαλασει και κλεω τα €!

 

Ευχαριστω πολύ όσους απαντήσουν :)

Link to comment
Share on other sites

@speedycc : Γιατι δεν τσεκαρεις την ελληνικη αγορα ?

Αν το παρεις απο αλλου,δεν θα εχεις ελληνικα .

Τσεκαρε την microland ,συνηθως εχει χαμηλοτερες τιμες .

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά φίλε μου είμαι πολύ ευχαριστημένος. Το τηλέφωνο είναι, μέχρι στιγμής άψογο και πολύ γρήγορο. Όντως απορώ πώς μπορούσα πριν χωρίς το μεγάλο πληκτρολόγιο! Άσε που προσφέρει σχεδόν τα πάντα...

Device(s): iPhone 7 Plus 128GB JET BLACK

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Πηρα ενα Νοκια Ε70!

Εχει πανω WIFI

 

Προσπαθω να το συνδεσω με καποια access point που βρισκω (κλειδωμενα ακλειδωτα) αλλα δε γινεται τπτ.

Το κινητο ψαχνει για WLAN και βρισκει καποια.. Τι να κανω ρε παιδια? Θελει καμια ειδικη ρυθμιση? Ξερει κανεις? Ευχαριστω πολύ.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕ ξερω ρε φιλε, εσυ εχεις μπει καθολου σε κανενα Access Point?

Χθες συνδεθηκα με ενα αλλα δεν εδινε internet.. Ελεγε πως η πυλη ειναι κλειστη. κατι τετοιο

 

Εχω επισης προβλημα με τα themes.. Τα themes για καποια νοκια δεν αφηνει να τα εγκαταστησω για καποιο λογο! Ακομα και τα themes που εχουν βγει για το Ε70 δεν αφηνει.. τι να κανω?

 

Πιο συγκεκριμενα οταν παω να κανω install ενα theme.sis μου βγαζει σφαλμα πιστοποιητικου! ??? Τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...