Jump to content

Samsung Galaxy S23 Ultra


Vlasismiriagos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

26 minutes ago, elessar86 said:

Δεν ξέρω πιος το είπε αυτό αλλά είναι top άσχετος... χρησιμοποιώ τζαμακι της dome εδώ κ χρόνια σε όλα τα ultra αλλάζω συνέχεια θήκες είναι το μόνο τζάμι που δεν έχει πρόβλημα....για το S23 ultra έχω dome glass και έχω βάλει 2 θήκες spigen, μία esr και μια της Samsung και οι 4 θήκες κάθονται άψογα με το τζάμι, επίσης το dome glass είναι με διαφορά το καλύτερο τζάμι για προστασία.


 

Spigen έχω βάλει κ γω. Τέλεια χαχαχαχα καλά τα είπε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μονο εμενα δεν μου αρέσει το υλικό από τις γνήσιες σιλικόνης λερώνονται με το παραμικρό αφήνουν από πίσω μια λαδίλα κάπως έτσι η έχω εγώ το πρόβλημα μονο?

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, υπάρχει κανένα κατάστημα που να ξέρετε ότι κάνουν τοποθέτηση του Whitestone dome glass ή είναι καλύτερο ούτως ή άλλως να το τοποθετήσω μόνη μου γιατί θα το κάνω πιο προσεκτικά; 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Sofianna said:

Καλησπέρα, υπάρχει κανένα κατάστημα που να ξέρετε ότι κάνουν τοποθέτηση του Whitestone dome glass ή είναι καλύτερο ούτως ή άλλως να το τοποθετήσω μόνη μου γιατί θα το κάνω πιο προσεκτικά; 

Δεν ξέρω κάποιο κατάστημα, και δεν υπάρχει στην περιοχή μου. 

Μένω στην επαρχία. 

Αλλά και να υπήρχε, θα προτιμούσα να το βάλω μόνος μου. 

Αν το χεις λίγο και προσέξεις πολύ, παίρνεις άψογο αποτέλεσμα. 🙂 

kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, υπάρχει κανένα κατάστημα που να ξέρετε ότι κάνουν τοποθέτηση του Whitestone dome glass ή είναι καλύτερο ούτως ή άλλως να το τοποθετήσω μόνη μου γιατί θα το κάνω πιο προσεκτικά; 
Καλύτερα να το βάλεις μόνη σου, αν δεις τα βίντεο στο youtube κ έχεις λίγο υπομονή μπαίνει εύκολα.... σε κανένα κατάστημα δεν θα κάτσουν με υπομονή να σου βγάλουν όλη την σκόνη με το αυτοκόλλητο για να κάτσει τέλεια το τζάμι ενώ εσύ θα το κάνεις γιατί είναι δικό σου το κινητό!


Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Jimo7 said:

Πάτησε παρατεταμένα το εικονίδιο της εφαρμογής, μετά ειδοποιήσεις και επέλεξε αναδυόμενες, εκτός αν εννοείς κάτι άλλο. 

Είναι επιλεγμένο αλλά για κάποιο λόγο δεν μου κάνει τη δουλειά που θέλω. Δεν ξέρω αν φταίει επειδή έχω το s21 Ultra και είμαι με την 5,1.. έγραψα εδώ επειδή έχει περισσότερη κίνηση..

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ενώ ξεκίνησα σούπερ με το android 14 ξαφνικά μου κάνει νερά η μπαταρία.. Έβγαζα στην αρχή 9 ώρες κοντά οθόνη στις 25 αναμονή!! Βέβαια έχω συσκευή 10 ημερών γιατί έκανα μια στάση από honor magic5 pro από περιέργεια.. Με το που ενεργοποίησα καινούρια συσκευή πέρασα και android 14 επί τόπου πριν στήσω.. 

Να φταίει το adaptive battery όσο μαθαίνει τον τρόπο λειτουργίας και να θέλει απενεργοποίηση?! Γιατί τις πρώτες μέρες που ουσιαστικά "μαθαίνει" η μπαταρία ήταν άλλο πράγμα και αντί να καλυτερεύει (που δεν είχα απαίτηση να γίνει καλύτερη ήταν σούπερ, αυτή πέφτει...)

Δηλαδή πραγματικά τις πρώτες 4-5 μέρες έλεγα Παναγία μου τι μπαταρία είναι αυτή... 

Καμία ιδέα?? 

Screenshot_20231113_030832_One UI Home.jpg

Edited by ChrisNikol
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, ChrisNikol said:

Πάντως ενώ ξεκίνησα σούπερ με το android 14 ξαφνικά μου κάνει νερά η μπαταρία.. Έβγαζα στην αρχή 9 ώρες κοντά οθόνη στις 25 αναμονή!! Βέβαια έχω συσκευή 10 ημερών γιατί έκανα μια στάση από honor magic5 pro από περιέργεια.. Με το που ενεργοποίησα καινούρια συσκευή πέρασα και android 14 επί τόπου πριν στήσω.. 

Να φταίει το adaptive battery όσο μαθαίνει τον τρόπο λειτουργίας και να θέλει απενεργοποίηση?! Γιατί τις πρώτες μέρες που ουσιαστικά "μαθαίνει" η μπαταρία ήταν άλλο πράγμα και αντί να καλυτερεύει (που δεν είχα απαίτηση να γίνει καλύτερη ήταν σούπερ, αυτή πέφτει...)

Δηλαδή πραγματικά τις πρώτες 4-5 μέρες έλεγα Παναγία μου τι μπαταρία είναι αυτή... 

Καμία ιδέα?? 

Screenshot_20231113_030832_One UI Home.jpg

To honor σε σχεση με το s23 u πως σου φανηκε;

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, greg2310 said:

To honor σε σχεση με το s23 u πως σου φανηκε;

Πολυ δυνατό, εξαιρετική κάμερα σε κάποιες συνθήκες (low light) και καλύτερη (βλέπεις λεπτομέρειες με σωστό sharpness στη νύχτα όπως είναι νύχτα και στο μάτι! Οχι το μάτι να βλέπει νύχτα και η φώτο που βλέπεις στο κινητό να είναι overexposured νύχτα) , ενώ το βίντεο στα ίδια επίπεδα αλλά με post judder σε κάποιες περιπτώσεις ακόμα και σε 4k 60fps (ίσως έφτιαχνε με firmware update γιατί δεν είναι θέμα hardware) , καλύτερα ηχεία πιο δυνατά και πιο γεμάτος ήχος (βοηθάει πολύ το πάνω ηχείο που εδώ είναι έξτρα ηχείο στην πάνω πλευρά όπως ακριβώς το κάτω και όχι ένα ενιαίο στον χώρο του ακουστικού, δίνει πιο spatial εμπειρία ακρόασης) , σίγουρα καλύτερη μπαταρία και SOT έβγαζα 10 και 11 ώρες οθόνη σε 24ωρο αναμονής με βασανιστική χρήση (είναι και λίγο μεγαλύτερο 5100mah), σε καμία συνθήκη τρελής χρήσης και stress test δεν ανέβαινε πάνω από 33 βαθμούς η συσκευή η μπαταρία και συνήθως με απλή χρήση ήταν παρκαρισμένο στους 27c εκεί που το s23u δουλεύει συνήθως 2-3 βαθμούς πάνω, έχει γίνει εξαιρετική δουλειά στην ψύξη του snapdragon gen2, εξαιρετική αναγνώριση προσώπου και ακαριαίο ξεκλείδωμα (ακόμα και σε παντελώς σκοτάδι) επιπέδου IPhone μιας και έχει 3πλο σύστημα με tof depth, ir 3d sensor και κάμερα μπροστά, δακτυλικό επίσης καλό στα ίδια επίπεδα με s23u, φόρτιση 66watt σε 40 λεπτά από 10% ήταν γεμάτο και ΔΕΝ έβραζε η συσκευή (περίεργο), στο θέμα σήμα επειδή μένω άνω Χαλάνδρι και χωρίς WiFicall σπίτι μου είμαι σαν μέσα σε μαύρη τρύπα το honor σαν απλό σήμα κινητής (μέχρι και πριν ενεργοποιήσω με Pixel ims, WiFicall και volte) παραδόξως έπιανε κλήσεις εκεί που το s23u ήταν καμιά κάλυψη δικτύου και μου ερχόταν μήνυμα με χαμένες κλήσεις cosmote πάντα.. Αλλά επίσης παραδόξως σε 5g και WiFi speedtests το s23u ήταν πάντα σταθερά λίγο ταχύτερο..  Και γενικά εξαιρετική ποιότητα κατασκευής και πανέμορφη συσκευή τρομερό φινίρισμα σαν κόσμημα είναι. 

Στα μείον τώρα η παραμετροποίηση και γενικότερη εμπειρία χρήσης του one ui είναι ανώτερη από magic os ειδικά με goodlock και δεν ήθελα να μπλέκω με custom launchers γιατί δε μου αρέσουν τα transitions όταν μπαίνεις και βγαίνεις από εφαρμογές δεν είναι fluid όπως το εργοστασιακό. Και τα backup στα πάντα με ένα λογαριασμό κλπ δε συγκρίνεται το magic os και γενικά η κινεζική φιλοσοφία με το one ui είναι πίσω και σπάσιμο νεύρων. 

Επίσης αυτό που με έκανε να δώσω δύο συσκευές πίσω σαν DOA τη δεύτερη την κράτησα και 10 μέρες, είναι το κακό πάνελ οθόνης (ας υπάρχει ψευτοhype για καλύτερη οθόνη από όλες τις συσκευές). Το panel είναι της boe (ποτέ δεν είχα καλή εμπειρία ούτε μου έκατσε καλό λαχείο με πάνελ της Boe είτε θα είχα green, pink tint είτε κακο uniformity και εδώ συγκεκριμένα το grey uniformity σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού με φωτεινότητα από τη μέση και κάτω είναι τραγικό είναι χάλια η οθόνη υπάρχει vertical banding παντού.. Οποίος έχει λίγο ασχοληθεί ή γνωρίζει από το αντικείμενο και έχει και καμιά oled καλή τηλεόραση γνωρίζει τι σημαίνουν οι ορισμοί dse(dirty screen effect), vertical banding, και καλό grey uniformity. Τραβηγμένες από άλλο κινητό οι φώτο που επισυνάπτω η εικόνα είναι απλό μονόχρωμο γκρι 5,5,5 και 3,3,3 rgb και το πάνελ τις αποτυπώνει έτσι.. Οπότε με συνοπτικές διαδικασίες πήγε DOA και δεν επιχείρησα και σε 3η συσκευή. 

Άλλος ένας λόγος που αν δεν ήταν η οθόνη με ζόριζε ήταν η έλλειψη αξεσουάρ (tempered glass και θήκες) που μόνο από amazon έπρεπε να γίνουν μαζικά παραγγελία να υπάρχουν μιας και εδώ δεν είναι μόδα το συγκεκριμένο κινητό και πέραν από 3-4 China θήκες δεν υπάρχει τίποτα πόσο μάλλον στην πληθώρα σε επώνυμα προϊόντα που βρίσκεις για το s23u. 

Με λίγα λόγια επιστροφή στην ασφάλεια και την all around φανταστική εμπειρία χρήσης του s23u.. 

q5l3wkfh9dyb1.jpeg.jpg

acycx6ma8dyb1.jpeg.jpg

Edited by ChrisNikol
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, konakis said:

Πολύ κατατοπιστικός...

εμπεριστατωμένη περιγραφή 

Έκανα κανα-2 edit ακόμα όσον αφορά για σήμα και κανα δύο πραγματάκια που ξέχασα να αναφέρω συγκριτικά.. 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έχω πιάσει το μικρό s23 (8/256) διαμάντι- πυραυλάκι τσέπης αυτή η αίσθηση σπιρτάδας και τόσο  fluid, ταυτόχρονα δεν περιγράφεται σε τόσο κόμπακτ μέγεθος,ένα μπιμπελό με την γνήσια δερμάτινη θήκη του...η σειρά s23 είναι άλλο πράγμα σε σχέση με τις προηγούμενες και ειδικά με το τελευταίο Ui. Πιστεύω ότι με το 6.1 θα απογειωθεί ακόμη περισσότερο η εμπειρία χρήσης στην σειρά s24 αν και με αυτό που βλέπω κι έχω στα χέρια τόσο στην απλή  vanilla έκδοση όσο και στην ουλτρα είναι εξαιρετικά και τα δύο!!

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Το τζάμι το whitestone υπάρχει στον Κορυδαλλό ένα κατάστημα που κάνει και την τοποθέτηση από ότι διάβασα. Γνωρίζετε κάποιο άλλο? ΔΕΝ θα το τοποθετήσω μόνος μου βλέποντας το βίντεο στο youtube, για να προλάβω τέτοιου είδους απαντήσεις. Για Αθήνα ενδιαφέρομαι ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι, πήρα τελικά το whitestone και πριν λίγο τελείωσα με την τοποθέτησή του. Φαίνεται να έχει πάει καλά.

Πρέπει να περιμένω μέχρι να ξαναχρησιμοποιήσω το τηλέφωνο (το έχω απενεργοποιημένο τώρα) και μέχρι να βάλω πάλι την θήκη (Spigen Optik Armor);;; Κι αν ναι, πόση ώρα;

Edited by Sofianna
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι, πήρα τελικά το whitestone και πριν λίγο τελείωσα με την τοποθέτησή του. Φαίνεται να έχει πάει καλά.
Πρέπει να περιμένω μέχρι να ξαναχρησιμοποιήσω το τηλέφωνο και μέχρι να βάλω πάλι την θήκη;;; Κι αν ναι, πόση ώρα;
Αμέσως αφού του έβαλες τη λάμπα έχει στεγνώσει η κόλλα που έβαλες.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Just now, costsa41 said:

Αμέσως αφού του έβαλες τη λάμπα έχει στεγνώσει η κόλλα που έβαλες.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Έχω διαβάσει που γράφουν μερικοί να περιμένεις... μάλλον υπερβολές. Μάλλον πρέπει να σταματήσω να διαβάζω σχετικά με το θέμα 😂 Ωραία, ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες οσοι βάλατε το Android 14 πως σας φαίνεται; γι αυτό που εχουν γράψει ότι χαλάει την οθόνη(burn-in στο status bar) εχετε διαβασει τίποτα;; Παίζει να ισχύει;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω διαπιστώσει κάτι τέτοιο ούτε στο μικρό ούτε στο ούλτρα μου.  Και στις δύο περιπτώσεις εννοείται με  android 14.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, LELELO said:

Παίδες οσοι βάλατε το Android 14 πως σας φαίνεται; γι αυτό που εχουν γράψει ότι χαλάει την οθόνη(burn-in στο status bar) εχετε διαβασει τίποτα;; Παίζει να ισχύει;;

Εγω εχω ασπρο θεμα οποτε δεν ανυσηχω για burn in ..οποτε παω σε ανοιχτοχρωμη οθονη μαυριζουν τα στοιχεια του status bar

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, LELELO said:

Παίδες οσοι βάλατε το Android 14 πως σας φαίνεται; γι αυτό που εχουν γράψει ότι χαλάει την οθόνη(burn-in στο status bar) εχετε διαβασει τίποτα;; Παίζει να ισχύει;;

Να παθει burn in η οθονη σε 20 μερες;; Ποσο καιρο εχει βγει το One UI 6;
Το αρθρο με τα δηθεν νεα δεν ειχε εικονες απο κινητα με burn in.
Ναι, μπορει να λειπει ο κωδικας για το pixel shift και να το φτιαξουν σε επομενο update αλλα  τα site εχουν γινει πρωιναδικα, δεν εχουν τι να γραψουν. 

Edited by stamatis3133
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία καταναλώνεις περισσότερο όταν συνδέεστε με wifi ή με δεδομένα? 

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία καταναλώνεις περισσότερο όταν συνδέεστε με wifi ή με δεδομένα? 
Φυσικά με δεδομένα όπως επίσης το σήμα παίζει σπουδαίο ρόλο.

Στάλθηκε από το SM-S918B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία του είναι εξαιρετική πάντως, εγώ βέβαια προέρχομαι από s21fe που για πολλούς δεν είναι και ότι καλύτερο στο κομμάτι της διαχείρισης της μπαταρίας. Αυτό που είναι εντυπωσιακό είναι ότι δεν ανεβάζει καθόλου θερμοκρασία κι αν ανεβάσει την αποβάλει σε χρόνο dt ... είναι πολύ σημαντικό ότι και στην ασύρματη φόρτιση έχω δει μέχρι 30.2 βαθμούς όταν στο 21fe χαλαρά χτυπάει 33+ 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, konakis said:

Η μπαταρία του είναι εξαιρετική πάντως, εγώ βέβαια προέρχομαι από s21fe που για πολλούς δεν είναι και ότι καλύτερο στο κομμάτι της διαχείρισης της μπαταρίας. Αυτό που είναι εντυπωσιακό είναι ότι δεν ανεβάζει καθόλου θερμοκρασία κι αν ανεβάσει την αποβάλει σε χρόνο dt ... είναι πολύ σημαντικό ότι και στην ασύρματη φόρτιση έχω δει μέχρι 30.2 βαθμούς όταν στο 21fe χαλαρά χτυπάει 33+ 

Στην γρήγορη φόρτιση δεν πάει 37? Όταν λέω γρήγορη φόρτιση εννοώ αυτό το logo.. 

Γιατί εγώ 2 συσκευές s23u έχω αλλάξει και μια ο αδερφός μου σύνολο 3, περίπου στα μέσα τις φόρτισης φτάνουν από 36 μέχρι και 38 βαθμούς για λίγο ανάλογα και τις συνθήκες θερμοκρασίας χώρου.. Μετά το 80% που ρίχνουν ρυθμούς φόρτισης για να φτάσει στο 100% πιο ήπια και για ασφάλεια της μπαταρίας πέφτει η θερμοκρασία σταδιακά.. 

Σε ασύρματη που έχω δοκιμάσει 10watt anker φορτιστή δε πάει πάνω από 31.. Λογικό σιγά το φόρτωμα.. 

Screenshot_20231126_142504_Samsung Internet.jpg

Edited by ChrisNikol
Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασία δωματίου με ασύρματη φόρτιση όμως έχω τον παλιό αργό φορτιστή της samsung τον στρογγυλό που δίνει μέχρι 10Watt σωστή η επισήμανση σου, μου διέφυγε απλά ήθελα να τονίσω την διαφορά που μου έκανε εντύπωση μεταξύ του ουλτρα και του s21fe. Το μικρό(s23) δεν το έχω ακόμη φορτίσει ασύρματα.

🙄 37αρια 🤫 μονάχα καλοκαίρι έχω δει σε γρήγορη ενσύρματη φόρτιση μες στο σπίτι κι όταν έξω είχε 40αρια θερμοκρασία περιβάλλοντος...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...