Jump to content

Samsung Galaxy S23 Ultra


Vlasismiriagos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

20 minutes ago, AnakhaX said:

Καλησπέρα σε όλους. Κάτοχος του εν λογου κινητου εδώ και 6 μήνες. Προέρχομαι απο pixel και nexus συσκευες και είχα μια συνήθεια κάθε 6μηνο να φλασαρω το τελευταίο system image.Υπάρχει η δυνατότητα να γίνει στο συγκεκριμένο τηλέφωνο? Δοκίμασα με το smart switch να το κάνω αλλά λέει πως δεν το υποστιρίζει η συγκεκριμένη συσκευη. Δεν θέλω να κάνω trip το Knox ούτε με ενδιαφέρει root. Απλά μια καθαρή εγκατάσταση του επισημου λογισμικου. Σας ευχαριστω.

Το odin σου επιτρέπει να περνάς επίσημα (και ανεπίσημα, τριπάροντας το knox counter) λογισμικά, αρκεί να τα κατεβάσεις από κάπου. Προτείνω το Frija για να κατεβάσεις το λογισμικό που θες. Και μπες στο XDA forum για το s23 ultra για να δεις περισσότερα

https://forum.xda-developers.com/t/awd1-may-galaxy-s23-ultra-5g-official-firmware-sm-s918b-2nd-may.4548205/

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, xristos1975 said:

Έχω δοκιμάσει τα πάντα κυριολεκτικά. Απλά οι κάρτες της Πειραιώς δεν περνάνε όχι μόνο η δικιά μου αλλά και άλλες 4 που δοκίμασα. Όλες οι άλλες κάρτες από άλλες τράπεζες περνάνε κανονικά . 

Όταν πάω να περάσω την κάρτα από την εφαρμογή της τράπεζας Πειραιώς μου λέει ότι δεν έχω σύνδεση στο διαδίκτυο όταν πάω να την περάσω από το wallet δεν κάνει verit

Αν είναι να το πουλήσεις στείλε μας μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, tasosathan said:

Το odin σου επιτρέπει να περνάς επίσημα (και ανεπίσημα, τριπάροντας το knox counter) λογισμικά, αρκεί να τα κατεβάσεις από κάπου. Προτείνω το Frija για να κατεβάσεις το λογισμικό που θες. Και μπες στο XDA forum για το s23 ultra για να δεις περισσότερα

https://forum.xda-developers.com/t/awd1-may-galaxy-s23-ultra-5g-official-firmware-sm-s918b-2nd-may.4548205/

Το έκανα ήδη. Έβαλα το model: SM-918B και CSC: EUX και βγάζει unable to find firmware. Το είδα και το odin αλλα το προβλημα είναι ποιο firmware να κατεβάσω.

Edited by AnakhaX
Link to comment
Share on other sites

Just now, AnakhaX said:

Το έκανα ήδη. Έβαλα το model: SM-918B και CSC: EUX και βγάζει unable to find firmware. Το είδα και το odin αλλα το προβλημα είναι ποιο firmware να κατεβάσω.

Δοκίμασε model: SM-S918B και CSC: THL (που έχει το ιδιο λογισμικο με το EUX για την ωρα). Το EUX για καποιον λογο δεν το πιάνει το Frija

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, tasosathan said:

Δοκίμασε model: SM-S918B και CSC: THL (που έχει το ιδιο λογισμικο με το EUX για την ωρα). Το EUX για καποιον λογο δεν το πιάνει το Frija

Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το ότι θα είναι διαφορετικό το CSC? Διαβαζα χθες στο xda για brickαρισματα αν φλασαρεις firmware με διαφορετικο CSC.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, AnakhaX said:

Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το ότι θα είναι διαφορετικό το CSC? Διαβαζα χθες στο xda για brickαρισματα αν φλασαρεις firmware με διαφορετικο CSC.

και το EUX και το THL (οπως και πολλά άλλα) ειναι στην ίδια "οικογένεια" CSC όπου λέγεται OXM. Οπότε θα είσαι εντάξει.

To ότι μια χώρα ειναι στην ιδια οικογένεια το καταλαβαίνεις από το S918BOXM2AWF1

edit: Για να γινω ακομα πιο ακριβής, το OXM μέσα του περιέχει πολλά CSC, όπως το EUX και το THL. Όταν το φλασάρεις σε ένα κινητό, καταλαβαίνει τι είχε πριν και δεν το αλλάζει. Δηλαδή, αν έχεις EUX, θα το αφήσει EUX. Μόνο αν φλασάρεις από άλλη οικογένεια, θα μπλέξουν λίγο τα πράγματα.

Edited by tasosathan
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, tasosathan said:

και το EUX και το THL (οπως και πολλά άλλα) ειναι στην ίδια "οικογένεια" CSC όπου λέγεται OXM. Οπότε θα είσαι εντάξει.

To ότι μια χώρα ειναι στην ιδια οικογένεια το καταλαβαίνεις από το S918BOXM2AWF1

edit: Για να γινω ακομα πιο ακριβής, το OXM μέσα του περιέχει πολλά CSC, όπως το EUX και το THL. Όταν το φλασάρεις σε ένα κινητό, καταλαβαίνει τι είχε πριν και δεν το αλλάζει. Δηλαδή, αν έχεις EUX, θα το αφήσει EUX. Μόνο αν φλασάρεις από άλλη οικογένεια, θα μπλέξουν λίγο τα πράγματα.

Τέλεια. Απόλυτα κατανοητό. Αυτο που διαβασα χθες ήταν για εναν τυπο που ήθελε να φλασαρει EU image σε US συσκευή. Εκεί ήταν που του λέγανε οτι θα brickαρει τη συσκευη του αν το κάνει.Σ'ευχαριστώ πολυ. Γενικά είμαι τρελά ικανοποιημένος με τη συσκευη. Όλα δουλευουν τέλεια στην Ελλάδα. 5g, VoLTE, WiFi calling χωρίς παρεμβάσεις και πατέντες. Το μόνο που μου λείπει είναι η ευκολία να φλασάρεις images και η ευκολία στο ξεκλείδωμα/κλείδωμα του bootloader.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, AnakhaX said:

Τέλεια. Απόλυτα κατανοητό. Αυτο που διαβασα χθες ήταν για εναν τυπο που ήθελε να φλασαρει EU image σε US συσκευή. Εκεί ήταν που του λέγανε οτι θα brickαρει τη συσκευη του αν το κάνει.Σ'ευχαριστώ πολυ. Γενικά είμαι τρελά ικανοποιημένος με τη συσκευη. Όλα δουλευουν τέλεια στην Ελλάδα. 5g, VoLTE, WiFi calling χωρίς παρεμβάσεις και πατέντες. Το μόνο που μου λείπει είναι η ευκολία να φλασάρεις images και η ευκολία στο ξεκλείδωμα/κλείδωμα του bootloader.

Σε νιώθω απόλυτα. Ένα ξεκλειδωτο bootloader χωρίς να χάνεις εγγύηση, θα απογείωνε το κινητό για εμένα

Edited by tasosathan
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, xristos1975 said:

Το έχω κανει

Δοκίμασε σ ενα αλλο s23 να δεις τι θα κάνει 

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

@xristos1975Εγώ θα πρότεινα να μιλήσεις με την τράπεζα. Αυτή η διαδικασία ταυτοποίησης που σου κολλάει δεν έχει σχέση με το κινητό αλλά με την τράπεζα. 

Ζήτησε τους αφού σε ταυτοποιήσουν ίσως να αφαιρέσουν την κάρτα από οποιαδήποτε άλλα wallet δείχνει ακόμα ότι έχει προστεθεί. Δεν έχει να κάνει με το κινητό η συγκεκριμένη διαδικασία αλλά με την τράπεζα και μόνο. Σίγουρα δεν θα έφτιαχνε με φορμάτ ούτε έχεις αλλάξει ρομ ή κάτι τέτοιο που σου λένε. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, petrosk93 said:

@xristos1975Εγώ θα πρότεινα να μιλήσεις με την τράπεζα. Αυτή η διαδικασία ταυτοποίησης που σου κολλάει δεν έχει σχέση με το κινητό αλλά με την τράπεζα. 

Ζήτησε τους αφού σε ταυτοποιήσουν ίσως να αφαιρέσουν την κάρτα από οποιαδήποτε άλλα wallet δείχνει ακόμα ότι έχει προστεθεί. Δεν έχει να κάνει με το κινητό η συγκεκριμένη διαδικασία αλλά με την τράπεζα και μόνο. Σίγουρα δεν θα έφτιαχνε με φορμάτ ούτε έχεις αλλάξει ρομ ή κάτι τέτοιο που σου λένε. 

Μίλησα ήδη τρεις φορές με την Πειραιώς δεν ξέρουν τι φταίει. Στο μόνο πορτοφόλι που είναι συνδεδεμένη η κάρτα είναι στο Google και δεν υπάρχει πρόβλημα με συγκεκριμένη κάρτα της Πειραιώς αλλά με το ότι καμία κάρτα της τράπεζας Πειραιώς δεν περνάει στο S23 ultra μου δοκίμασα με δύο δικές μου μια της γυναίκας μου και μια του πατέρα μου αντιθέτως οποία άλλη κάρτα από οποία άλλη τράπεζα πρόσθεσα μπήκε χωρίς πρόβλημα 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις στους κατόχους της συσκευής, μιας και ενδιαφέρομαι να αναβαθμίσω από Oneplus 8 Pro.

Γενικά έχω διαβάσει και εδώ και αλλού τα καλύτερα για την συσκευή, με μοναδική εξαίρεση το ότι η οθόνη δεν υποστηρίζει Dolby Vision και ότι είναι 8-bit αντί για 10 (το τελευταίο το διάβασα στο review του gsmarena και αν δεν κάνω λάθος στο xdadevelopers). Ισχύει κάτι τέτοιο; Πώς είναι η αναπαραγωγή hdr περιεχομένου είτε από youtube είτε από streaming υπηρεσίες; Επειδή για την οθόνη του διαβάζω συνεχώς διθυραμβικά σχόλια και κανείς δεν το αναφέρει με εξαίρεση αυτά τα site (από όσα έχω δει). Οποιαδήποτε γνώση επί του θέματος είναι άκρως επιθυμητή.

Επιπλέον, αν και γνωρίζω ότι έχει ήδη απαντηθεί κατά κάποιον τρόπο σε προηγούμενη σελίδα, πιστεύετε ότι υπάρχει θέμα αν κάποιος αγοράσει την έκδοση 8/256 σε βάθος χρόνου; Έχει παρατηρήσει κανείς κάποια καθυστέρηση εξαιτίας αυτού ή έχει κάνει κάποιος σύγκριση τις δύο εκδόσεις και να έχει εικόνα;

Link to comment
Share on other sites

@xristos1975

Έχεις μπει στο λογαριασμό σου στην τράπεζα να δεις μήπως έχεις φτάσει το όριο συσκευών που έχεις συνδεθεί κατά καιρούς και δε σου επιτρέπει να καταχωρήσεις και το s23 ultra ενδοτραπεζικα θα μπορούσα να πω στα συστήματα της Πειραιώς;

Δεν έχω διαβάσει όλα τα μηνύματα και δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί πάλι. Συγνώμη προκαταβολικά

Στάλθηκε από το SM-G990B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk





Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει να προτείνει κανείς κανένα παιχνιδάκι που να αξιοποιεί το S-Pen;

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, lagoskon said:

@xristos1975

Έχεις μπει στο λογαριασμό σου στην τράπεζα να δεις μήπως έχεις φτάσει το όριο συσκευών που έχεις συνδεθεί κατά καιρούς και δε σου επιτρέπει να καταχωρήσεις και το s23 ultra ενδοτραπεζικα θα μπορούσα να πω στα συστήματα της Πειραιώς;

Δεν έχω διαβάσει όλα τα μηνύματα και δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί πάλι. Συγνώμη προκαταβολικά

Στάλθηκε από το SM-G990B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση το έχω δοκιμάσει και αυτό αφαίρεσα όλες τις συσκευές 

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο, αλλά έχει σήμερα και σε σας πρόβλημα το messenger και δεν στέλνει φωτογραφίες?
Με άλλες συσκευές που έχω μπορώ μια χαρά, μόνο στο ultra το κάνει και ρώτησαν ακόμα έναν που έχει το ίδιο κινητό και δεν μπορεί και αυτός.

Edit, βλέπω ότι είναι γενικό το θέμα, οπότε ξεχάστε το παραπάνω! Αναμένουμε αναβάθμιση.
https://unboxholics.com/news/tech/106753-provlimata-sto-messenger-eidika-an-thelete-na-steilete-fotografies-meso-facebook
Να μπείτε στις αναβαθμίσεις του Galaxy store, έχει πολλές αναβαθμίσεις σε clock, Bixby Vision, samsung account, gallery widget, κτλ, αλλά το καλύτερο είναι στο Expert RAW που αναβαθμίζει την ποιότητα της φωτογραφίας! (image Quality improved , Fixing Errors)

Edited by hasiotis_john
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, hasiotis_john said:

Άσχετο, αλλά έχει σήμερα και σε σας πρόβλημα το messenger και δεν στέλνει φωτογραφίες?
Με άλλες συσκευές που έχω μπορώ μια χαρά, μόνο στο ultra το κάνει και ρώτησαν ακόμα έναν που έχει το ίδιο κινητό και δεν μπορεί και αυτός.

Και εγω τα ιδια. Σε 2 τηλεφωνα μαλιστα.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑλησπέρα κι από μένα..
Θέλω να πάρω φορτιστή που να εκμεταλεύεται το μέγιστο ώστε να κάνει super fast charging στα 45w
αλλά έχω χάσει λίγο τη μπάλα με το τι να πάρω ...
Δε  θέλω τον γνήσιο θέλω να έχει τουλάχιστον 2 ports... υsb kai type-c ( fast kai super fast charching)
Αν κατάλαβα καλά πρέπει να ναι PD3.0 ο φορτιστης?

https://www.aliexpress.com/item/1005005020592936.html  (Έλεγα αυτόν να πάρω)
https://www.aliexpress.com/item/1005004862921121.html
https://www.aliexpress.com/item/1005004214817143.html
https://www.skroutz.gr/s/35316585/Xiaomi-Φορτιστής-με-Θύρα-USB-A-και-Θύρα-USB-C-και-Καλώδιο-USB-C-65W-Power-Delivery-Λευκός-GaN-BHR5515GL.html

Ξέρει κανείς αν αυτοί θα κάνουν?
H αν έχτε άλλη πρόταση..

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, martiniskiss said:

ΚΑλησπέρα κι από μένα..
Θέλω να πάρω φορτιστή που να εκμεταλεύεται το μέγιστο ώστε να κάνει super fast charging στα 45w
αλλά έχω χάσει λίγο τη μπάλα με το τι να πάρω ...
Δε  θέλω τον γνήσιο θέλω να έχει τουλάχιστον 2 ports... υsb kai type-c ( fast kai super fast charching)
Αν κατάλαβα καλά πρέπει να ναι PD3.0 ο φορτιστης?

https://www.aliexpress.com/item/1005005020592936.html  (Έλεγα αυτόν να πάρω)
https://www.aliexpress.com/item/1005004862921121.html
https://www.aliexpress.com/item/1005004214817143.html
https://www.skroutz.gr/s/35316585/Xiaomi-Φορτιστής-με-Θύρα-USB-A-και-Θύρα-USB-C-και-Καλώδιο-USB-C-65W-Power-Delivery-Λευκός-GaN-BHR5515GL.html

Ξέρει κανείς αν αυτοί θα κάνουν?
H αν έχτε άλλη πρόταση..

Φορτιστή από Ali και μάρκα με έκαψες για συσκευή 1000+ € ;;;;;

Δεν πάτε καλά, πάρε ένα τις anker ή ugreen να κάνεις με ασφάλεια την δουλειά σου

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, fotisbasm_ said:

Φορτιστή από Ali και μάρκα με έκαψες για συσκευή 1000+ € ;;;;;

Δεν πάτε καλά, πάρε ένα τις anker ή ugreen να κάνεις με ασφάλεια την δουλειά σου

Δε βλέπω να προτείνεις κάτι άλλο...

Επίσης ο ένας είναι Xiaomi..

Ότι είναι από ali δε μου λέει κάτι απαραίτητα υπάρχουν και καλές μάρκες

Είδα και anker kai ugreen και είχαν η μόνο μια θύρα type C ή ήταν καμιά κουμουτσα

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, martiniskiss said:

ΚΑλησπέρα κι από μένα..
Θέλω να πάρω φορτιστή που να εκμεταλεύεται το μέγιστο ώστε να κάνει super fast charging στα 45w
αλλά έχω χάσει λίγο τη μπάλα με το τι να πάρω ...
Δε  θέλω τον γνήσιο θέλω να έχει τουλάχιστον 2 ports... υsb kai type-c ( fast kai super fast charching)
Αν κατάλαβα καλά πρέπει να ναι PD3.0 ο φορτιστης?

https://www.aliexpress.com/item/1005005020592936.html  (Έλεγα αυτόν να πάρω)
https://www.aliexpress.com/item/1005004862921121.html
https://www.aliexpress.com/item/1005004214817143.html
https://www.skroutz.gr/s/35316585/Xiaomi-Φορτιστής-με-Θύρα-USB-A-και-Θύρα-USB-C-και-Καλώδιο-USB-C-65W-Power-Delivery-Λευκός-GaN-BHR5515GL.html

Ξέρει κανείς αν αυτοί θα κάνουν?
H αν έχτε άλλη πρόταση..

Υπόψιν, θα χρειαστείς και ΑΛΛΟ ΚΑΛΩΔΙΟ για τα 45βατ, το εργοστασιακό που είχε το κουτί μέσα ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ.

Για να βρεις σίγουρα εναν φορτιστή που να του κάνει,θα πρέπει να υποστηρίζει κάποιο απο τα αντίστοιχα πρότυπα και τις αντίστοιχες τάσεις εξόδου σε volt και ampere, συν ενα καλώδιο που να μπορεί να περάσει τα αντίστοιχα βατ.

large-87180-9.jpg

ο Xiaomi που έχεις του σκρούτζ, 99% θα κάνει μιας και λέει για 15v,3A.

 

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό έχει θέμα με το σήμα. Αρκετοί το έχουν αναφέρει.
Ταξιδεύω με πλοίο. Δίπλα η γυναίκα μου με ένα poco f3.
Και οι 2 cosmote.
Η γυναίκα 5g και κανονικά browsing εγώ E και χωρίς να μπορώ να κάνω οτιδήποτε....

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με Voda δεν έχει θέμα, έχω καμπάνα σήμα όταν οι άλλοι δίπλα μου δεν έχουν...
Νομίζω παίζει ρόλο και η παλαιότητα/ κατάσταση της sim κάρτας!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, karagalexk said:

Το κινητό έχει θέμα με το σήμα. Αρκετοί το έχουν αναφέρει.
Ταξιδεύω με πλοίο. Δίπλα η γυναίκα μου με ένα poco f3.
Και οι 2 cosmote.
Η γυναίκα 5g και κανονικά browsing εγώ E και χωρίς να μπορώ να κάνω οτιδήποτε....

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
 

εγώ με cosmote το σαββατο το πρωί σε πλοιο στο Σαρωνικό έκανα browsing κανονικό και συγχρονως έβλεπα και τηλεόραση σε cosmote tv σε όλο το ταξίδι, διπλα μου η φίλη μου με redmi note 11 pro 5g δικαρτο vodafone και cosmote δεν είχε σημα για internet σχεδόν πουθενά, μόλις βγαίναμε απο λιμάνι έπεφταν όλα

πριν NOKIA E72, ΝΟΚΙΑ Ν8, LUMIA 1020, Samsung Galaxy S7, S10+ ceramic, τώρα S23 ULTRA

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, karagalexk said:

Το κινητό έχει θέμα με το σήμα. Αρκετοί το έχουν αναφέρει.
Ταξιδεύω με πλοίο. Δίπλα η γυναίκα μου με ένα poco f3.
Και οι 2 cosmote.
Η γυναίκα 5g και κανονικά browsing εγώ E και χωρίς να μπορώ να κάνω οτιδήποτε....

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
 

Ισχύει. Αρκετές φορές και εγώ με "E"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...