Jump to content

CU Liquid


blizard
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

On 21/1/2023 at 3:29 ΜΜ, johndouk said:

Screenshot_20230121-152519_CU Big Bang.jpg

Screenshot_20230121-152601_CU Big Bang.jpg

Επειδή έχει γίνει πολύς λόγος για το κατά πόσον μαζεύονται 30.000 κρύσταλλοι σε ένα μήνα, κάντε τις πράξεις. 😉😎

Screenshot_20230206-022851_CU Big Bang.jpg

Screenshot_20230206-023244_CU Big Bang.jpg

* ανάλωσα και 3 φορές από 1000 💎 σ'αυτό το διάστημα 16 ημερών.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Mπήκαν σήμερα τα δωρεάν χρήματα της συνδρομής. Αλλά βλέπω ότι αντί να λένε ημερομηνία λήξης 10/3 λέει 15/2 η οποία ειναι η ημερομηνία που λήγει το κανονικό υπόλοιπο που είχα ήδη πριν μπω στο liquid. Συστημικό λάθος ή όντως στις 15/2 θα λήξουν και τα δωρεάν χρήματα?

Link to comment
Share on other sites

Τα δωρεάν χρήματα δεν ανανεώνουν την ημερομηνια λήξης οπότε έμεινε 15/2 , αλλά δεν ήξερα οτι και και τα ίδια λήγουν ... ειχες χαλάσει το πραγματικό σου υπόλοιπο και σκέφτηκες να κρατήσεις για 25 μέρες επιπλέον τα δωρεάν ?  εξυπνη ιδέα βασικά αλλά δεν δούλεψε, Τα απεριόριστα λεπτά από περιέργεια που πήρες (αν έχεις βαλει 15 ευρω στην συνδρομη) πότε λήγουν , εχουν κανονικά 30 μερες αυτά ετσι ?

Τωρα δεν πρέπει να ακυρώσεις το liquid πριν κάνεις τα χρήματα πακέτο γιατί θα τα χάσεις, ενω θα χάσεις και την απεριοριστη ομιλία ...  αρα  ανανεωση και λογικά θα γίνουν 30και οι μέρες των δωρεάν ή να αγοράσεις ενα big bang με αυτά πριν λήξουν 

Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικα 30 ημερες τα απεριοριστα λεπτα και βασικα λεει απεριοριστα για 33 ημερες και ληξη 15/3. Ηδη με τα δωρεαν αγορασα bigbang 200αρι. Για το υπολοιπο των δωρεαν λεω τι παιζει. Απο την εξυπηρετηση ειπαν να το αγνοησω και οτι κανονικα θα τα εχω μεχρι 10/3 τα δωρεαν. Θα δειξει 16/2..
Και επισης αυτα τα δωρεαν αν εχουν απομεινει τελικα και μετα τις 16/2, 10/3 θα προστεθουν στην κανονικη συνδρομη με νεα ημερομηνια ληξης;

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ... τα δωρεάν χρημματα άσχετα αν είναι από κάρτα νέων , απο διπλασιασμό ή από το liquid είναι για 30 μέρες και δεν ανανεωνονται με τίποτα δεν έχουν καμιά σχέση με τα πραγματικά χρήματα.

δλδ στις 15/2 θα χάσεις ότι υπόλοιπο από τα χρήματα που έχεις πληρώσει (υποθέτω τα εχεις χαλάσει ετσι ?) , θα κρατήσεις τα απεριόριστα ομιλίας και τα πακέτα (big bang   klp) , και σου είπαν ότι δεν θα χάσεις για αλλες 25 μέρες τα δωρεάν λεφτά .... εγώ θα έλεγα να μην το ρισκάρεις και να κάνεις μια ανανέωση χωρίς να βγεις από το liquid ... αλλά από την άλλη είμαι και περίεργος να δώ αν όντος θα διατηρηθούν τα χρήματα πέρα του 2μηνου  😉  

Link to comment
Share on other sites

Το εναπομείναν υπόλοιπο το πραγματικό δηλαδή δικό μου από κάρτα ανανέωσης ήταν 0,65 ευρώ οπότε στις 15/2 σίγουρα θα χάσω αυτό και θα δούμε τι θα συμβεί με τα χρήματα τα δωρεάν. Το λογικο ειναι να υπαρχουν μεχρι 10/3. Οποτε αφου δεν προστιθενται στα κανονικα χρηματα, στις 9/3 θα αγορασω bigbang πακετα εβδομαδιαια και στις 10/3 με τα κανονικα πλεον χρηματα επεκτεινω το 200αρι του bigbang

Link to comment
Share on other sites

Είχα 14,17 υπόλοιπο από τα δωρεάν του liquid. Στην εφαρμογή big bang μου εμφάνιζε μόνο τα 0.89 γιατί τόσα είχαν μείνει από την τελευταία ανανέωση. Πάτησα για δοκιμή να βάλω 200GB με €10 και το δέχτηκε αφαιρώντας από τα δωρεάν χρήματα του liquid.

Τώρα που έχω περίπου €4 να απενεργοποιήσω το liquid; Άλλωστε μόνον τα data με ενδιαφέρουν γιατί έχω την sim σε mifi.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, bbbb said:

Ναι κανονικα 30 ημερες τα απεριοριστα λεπτα και βασικα λεει απεριοριστα για 33 ημερες και ληξη 15/3. Ηδη με τα δωρεαν αγορασα bigbang 200αρι. 

Με 30000 ή πρόλαβες με 15000💎;

Screenshot_20230210-160821_CU Big Bang.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με 30.000 αλλά οκ με 1,2εκ. κρυστάλλους δεν με απασχολεί

1 hour ago, ioanniskar said:

Είχα 14,17 υπόλοιπο από τα δωρεάν του liquid. Στην εφαρμογή big bang μου εμφάνιζε μόνο τα 0.89 γιατί τόσα είχαν μείνει από την τελευταία ανανέωση. Πάτησα για δοκιμή να βάλω 200GB με €10 και το δέχτηκε αφαιρώντας από τα δωρεάν χρήματα του liquid.

Τώρα που έχω περίπου €4 να απενεργοποιήσω το liquid; Άλλωστε μόνον τα data με ενδιαφέρουν γιατί έχω την sim σε mifi.

Πάρε και άλλα 15gb με 3€ για μια εβδομάδα απο το bb και μια φορά το ημερήσιο απεριόριστο bb του 1€ και μετά απενεργοποίησε το. Γιατί να τους χαρίσεις τα ήδη χαρισμένα?

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, bbbb said:

Με 30.000 αλλά οκ με 1,2εκ. κρυστάλλους δεν με απασχολεί

Αυτά είναι! 👍😎

8 minutes ago, bbbb said:

Πάρε και άλλα 15gb με 3€ για μια εβδομάδα απο το bb και μια φορά το ημερήσιο απεριόριστο bb του 1€ και μετά απενεργοποίησε το. Γιατί να τους χαρίσεις τα ήδη χαρισμένα?

Αν θυμάμαι καλά, όταν απενεργοποιήσεις το Liquid, εκτός από το ότι χάνεις το δωρεάν χρηματικό  υπόλοιπο, χάνεις και τα πακέτα που έχουν αγοραστεί με το χρηματικό δώρο. 🤔

Screenshot_20230210-172139_My CU.jpg

Screenshot_20230210-172047_My CU.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι αν είναι έτσι τότε καλύτερα απενεργοποίηση την τελευταία ημέρα πριν την κανονική χρέωση

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, bbbb said:

Το λογικο ειναι να υπαρχουν μεχρι 10/3. Οποτε αφου δεν προστιθενται στα κανονικα χρηματα, στις 9/3 θα αγορασω bigbang πακετα εβδομαδιαια και στις 10/3 με τα κανονικα πλεον χρηματα επεκτεινω το 200αρι του bigbang

Δεν το κατάλαβα αυτό .... κάνε ανανέωση στις 9/3 και αγόρασε τότε το big bang ...  αν έχεις 5 ευρω από τα δωρεάν και αλλα 5 από τα κανονικά το παίρνεις . τα δωρεαν λεφτα έχουν προτεραιότητα αλλά δεν ειναι αναγκη να βγαίνουν ακριβώς.

 

1 hour ago, johndouk said:

Αυτά είναι! 👍😎

Αν θυμάμαι καλά, όταν απενεργοποιήσεις το Liquid, εκτός από το ότι χάνεις το δωρεάν χρηματικό  υπόλοιπο, χάνεις και τα πακέτα που έχουν αγοραστεί με το χρηματικό δώρο. 🤔

 

ΟΧΙ , δεν χάνεις τα πακέτα που αγόρασες... χάνεις τα δωρεάν χρήματα και τα δωρεάν απεριόριστα λεπτά ομιλίας. Δοκιμασμένο και το γράφει κιόλας ότι δεν χάνεις τα πακέτα.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, blizard said:

Δεν το κατάλαβα αυτό .... κάνε ανανέωση στις 9/3 και αγόρασε τότε το big bang ...  αν έχεις 5 ευρω από τα δωρεάν και αλλα 5 από τα κανονικά το παίρνεις . τα δωρεαν λεφτα έχουν προτεραιότητα αλλά δεν ειναι αναγκη να βγαίνουν ακριβώς.

Α οκ!! Εγώ νόμιζα ότι με τα δικά μου θα αγνοήσει τελείως τα δωρεάν. Εφόσον λοιπόν είναι έτσι και δεν μου κόψει τα δωρεάν στις 15/2 ειναι μια χαρά.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, blizard said:

ΟΧΙ , δεν χάνεις τα πακέτα που αγόρασες... χάνεις τα δωρεάν χρήματα και τα δωρεάν απεριόριστα λεπτά ομιλίας. Δοκιμασμένο και το γράφει κιόλας ότι δεν χάνεις τα πακέτα.

Γράφει ότι δεν τα χάνεις, εφόσον δεν βρίσκεσαι στη δοκιμαστική περίοδο. Αν ωστόσο το έχεις δοκιμάσει, τότε οκ.

Link to comment
Share on other sites

Οκ , αλλά παρακάτω γράφει τι χάνεις οταν είσαι σε δοκιμαστική...  το πακέτο της δωρεάν ομιλίας και τα δωρεάν μετρητά. Το έχω δοκιμάσει όμως , πρώτο - πρωτο 😉 γιατι δεν ηταν όντος κάθαρο .

Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν είναι σαφές. Συμπεραίνω λοιπόν ότι ως "δοκιμαστική περίοδο" μάλλον εννοούν το διάστημα μέχρι την 1η (τη δωρεάν) αυτόματη ανανέωση.

Edited by johndouk
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, bbbb said:

Πάρε και άλλα 15gb με 3€ για μια εβδομάδα απο το bb και μια φορά το ημερήσιο απεριόριστο bb του 1€ και μετά απενεργοποίησε το. Γιατί να τους χαρίσεις τα ήδη χαρισμένα?

Thanks. Το έκανα γιατί θέλω μόνο τα GB για ένα μήνα και δεν θα ξανακάνω liquid. Ξέρει κανείς αν τα crystals χάνονται μαζί με το υπόλοιπο αν δεν κάνω ανανέωση για 2 μήνες ή για 3 μαζί με την φραγή ή ποτέ;

1 ώρα πριν, blizard said:

Το έχω δοκιμάσει όμως , πρώτο - πρωτο 😉 γιατι δεν ηταν όντος κάθαρο .

Άρα λες ότι σίγουρα το πακέτο που πήρες με τα δωρεάν χρήματα δεν χάθηκε. Μήπως για σιγουριά να μείνω liquid αλλάζοντας την ημερομηνία χρέωσης;

Επειδή δεν μου είναι απόλυτα σαφές. Μπορώ να αλλάζω συνεχώς την ημερομηνία χρέωσης στο liquid και πρακτικά να μη χρεωθώ ποτέ αλλά να κρατήσω τα προνόμιά του με το υπόλοιπο που έχω;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εν το μεταξύ δεν έχω καταλλάβει πως καταφέρατε και πήρατε το liquid χωρίς να ξεκινήσετε τον δωρεάν μήνα, εγώ όταν έκανα αλλαγή στο liquid σε 2 νούμερα που είχα, μου έδωσε τον δωρεάν μήνα απευθείας, όχι στη πρώτη πληρωμή, στη πρώτη πληρωμή με χρέωσε κανονικά! 😛

Favorites : Sony Ericsson T68i, Sony Ericsson P800, Eten G500+, Sony Ericsson K750i, Nokia N82, LeEco Le 2

Current : Xiaomi Redmi Note 8 pro

Link to comment
Share on other sites

Powerfull , είχαμε και τον ppe που το έπαθε ... εσύ βάζεις την μπαρούλα οπότε θες να πλήρώσεις και το κάνει στις 09.00 το πρωί της μέρας που του είπες εσυ (η 1η φορα δωρεάν) . Αλλά νομίζω και οι 2 βάλατε ως ημερομηνία πληρωμής την ίδια μέρα που μπήκατε και καμια φορά μπερδέυεται και σε χρεωνει όντος την ίδια μέρα και όχι τον αλλο μηνα όπως γράφει  ... θα πρεπει να μπήκες λίγο μετα τα μεσάνυχτα  και τότε προλαβαίνει να το κάνει αυτό αν κρίνω από τον  ppe.  

 

42 minutes ago, ioanniskar said:

Επειδή δεν μου είναι απόλυτα σαφές. Μπορώ να αλλάζω συνεχώς την ημερομηνία χρέωσης στο liquid και πρακτικά να μη χρεωθώ ποτέ αλλά να κρατήσω τα προνόμιά του με το υπόλοιπο που έχω;

Δεν θα χρεωθείς αν αλλάζεις την μπάρα ... Οταν είσαι liquid θα μπορείς να μιλάς φτηνά ενω τα δωρεαν χρηματα τα χάνεις όταν βγείς.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, blizard said:

Powerfull , είχαμε και τον ppe που το έπαθε ... εσύ βάζεις την μπαρούλα οπότε θες να πλήρώσεις και το κάνει στις 09.00 το πρωί της μέρας που του είπες εσυ (η 1η φορα δωρεάν) . Αλλά νομίζω και οι 2 βάλατε ως ημερομηνία πληρωμής την ίδια μέρα που μπήκατε και καμια φορά μπερδέυεται και σε χρεωνει όντος την ίδια μέρα και όχι τον αλλο μηνα όπως γράφει  ... θα πρεπει να μπήκες λίγο μετα τα μεσάνυχτα  και τότε προλαβαίνει να το κάνει αυτό αν κρίνω από τον  ppe.  

 

Μα δεν θυμάμαι καμία ευκαιρία να πειράξω τη μπάρα πριν με γράψει. Στην εγγραφή με ρώτησε πιο πακέτο θέλω, και μετά από μερικά λεπτά που με έκανε liquid, μου είχε τα δωρεάν λεπτά στο υπόλοιπο.

Favorites : Sony Ericsson T68i, Sony Ericsson P800, Eten G500+, Sony Ericsson K750i, Nokia N82, LeEco Le 2

Current : Xiaomi Redmi Note 8 pro

Link to comment
Share on other sites

Σε ρωτάει πότε να σε χρεώσει. Αν... πχ σήμερα έχουμε 10/2 αν πας την μπάρα προς τα εμπρός θα σε πάει μέχρι τέλη Φλεβάρη. Αν την πας προς τα πίσω θα σε πάει πχ 9/3 και όχι 9/2 που ήδη έχει περάσει ως ημέρα. Ετσι και εγώ έγινα liquid 11/1 και πήγα την μπάρα πίσω στο 10/2 και σήμερα μου έδωσε τον δωρεάν μήνα

1 ώρα πριν, ioanniskar said:

 Ξέρει κανείς αν τα crystals χάνονται μαζί με το υπόλοιπο αν δεν κάνω ανανέωση για 2 μήνες ή για 3 μαζί με την φραγή ή ποτέ;

 

Και με την 3μηνη φραγή θα διατηρηθούν κανονικά. Οι κρύσταλλοι χάνονται στους 6 μήνες χωρίς να παίξεις κάποια πίστα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ioanniskar said:

Επειδή δεν μου είναι απόλυτα σαφές. Μπορώ να αλλάζω συνεχώς την ημερομηνία χρέωσης στο liquid και πρακτικά να μη χρεωθώ ποτέ αλλά να κρατήσω τα προνόμιά του με το υπόλοιπο που έχω;

Για κάποιο λόγο πιστεύω ότι αυτό δεν το γνωρίζει ούτε η Vodafone. Θεωρώ όμως ότι σύντομα θα προκύψει κάποια λειτουργική ή διευκρινιστική παρέμβαση. Για την ώρα ωστόσο ναι. Όμως σπρώχνοντας, η λήξη του υπολοίπου σε σχέση με τους τρόπους (μη αυτόματης) ανανέωσης είναι ακόμα γκρίζα ζώνη...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, johndouk said:

Για κάποιο λόγο πιστεύω ότι αυτό δεν το γνωρίζει ούτε η Vodafone. Θεωρώ όμως ότι σύντομα θα προκύψει κάποια λειτουργική ή διευκρινιστική παρέμβαση. Για την ώρα ωστόσο ναι. Όμως σπρώχνοντας, η λήξη του υπολοίπου σε σχέση με τους τρόπους (μη αυτόματης) ανανέωσης είναι ακόμα γκρίζα ζώνη...

Η λήξη του χρηματικού υπόλοιπου είναι 60 μέρες όπως ηταν πάντα ... μέσα σε 60 μέρες δλδ πρέπει να βάλεις πραγματικά λεφτά ή αυτόματα ή όποτε θές εσυ με pay pal ή πιστωτική , η από το περίπτερο για να ανανεωθεί 60 μέρες , δεν είναι κάτι άγνωστο η περίεργο ... δεν μπορώ να καταλάβω που έχετε μπερδευτεί απλά προσοχή στις 60 μέρες για ανανεωση υπολοίπου ισχύουν κανονικά και δεν τις γλυτώνουμε με το liquid .

 

48 minutes ago, Powerfull said:

Μα δεν θυμάμαι καμία ευκαιρία να πειράξω τη μπάρα πριν με γράψει. Στην εγγραφή με ρώτησε πιο πακέτο θέλω, και μετά από μερικά λεπτά που με έκανε liquid, μου είχε τα δωρεάν λεπτά στο υπόλοιπο.

Δες εδώ στην εικόνα , αν δεν βάλεις ημερομηνία δεν σε αφήνει να ενεργοποιήσεις ... αν και κατι θυμάμαι πως στην αρχή σου είχε μαλλον προεπιλεγμένη την εκαστοτε ημερομηνία , οπότε ίσως να μην την προσεξες  .

Πάντος πολύ περίεργο να σου έδωσε τα δωρεάν χρήματα αμεσως και όχι το πρωι δεν το έχω ακούσει αυτό ξανα  ... πότε έγινε ?  

baroula.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Powerfull said:

Μα δεν θυμάμαι καμία ευκαιρία να πειράξω τη μπάρα πριν με γράψει. Στην εγγραφή με ρώτησε πιο πακέτο θέλω, και μετά από μερικά λεπτά που με έκανε liquid, μου είχε τα δωρεάν λεπτά στο υπόλοιπο.

Τί ώρα εγγράφηκες στο liquid; Αν λίγο μετά τις 00:00 (ως 02:00) κι εμένα το ίδιο έκανε. Μου έδωσε άμεσα την επιλεγμένη συνδρομή. Ως ημερομηνία πληρωμής επέλεξα 1 μήνα μετά (τον επόμενο μήνα, ίδιο αριθμό μέρας). Δεν πείραξα τίποτα από τότε (ούτε "μπες-βγες") και όταν έφτασε η ημερομηνία πληρωμής έκανε 3 προσπάθειες να χρεώσει την χρεωστική κάρτα και όταν δεν βρήκε ευρώ σε αυτήν πήγε την μπάρα ημερομηνίας τον ίδιο αριθμό μέρας στον επόμενο μήνα. Πια δεν υπάρχει η δωρεάν συνδρομή στο εμφανιζόμενο υπόλοιπο ευρώ στο CU app παρά μόνο όσα ευρώ είχα από πριν, με την διάρκεια υπολοίπου που είχα πιο πριν το κάνω liquid.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, blizard said:

Η λήξη του χρηματικού υπόλοιπου είναι 60 μέρες όπως ηταν πάντα ... μέσα σε 60 μέρες δλδ πρέπει να βάλεις πραγματικά λεφτά ή αυτόματα ή όποτε θές εσυ με pay pal ή πιστωτική , η από το περίπτερο για να ανανεωθεί 60 μέρες , δεν είναι κάτι άγνωστο η περίεργο ... δεν μπορώ να καταλάβω που έχετε μπερδευτεί απλά προσοχή στις 60 μέρες για ανανεωση υπολοίπου ισχύουν κανονικά και δεν τις γλυτώνουμε με το liquid .

Έχεις κάνει manually ανανέωση εντός ή εκτός liquid  πριν την 1η αυτόματη; μεταθέτει τη λήξη υπολοίπου; 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to CU Liquid

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...