Jump to content

Sony Ericsson P990i [old]


T-mobile
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μου φαινεται πρεπει να αρχισουμε να ψαχνουμε και για antivirus για το P990 γιατι με δωρεαν internet μεσω wifi θα ειναι πολλαπλασιες οι ωρες σερφαρισματος, αρα και οι πιθανοτητες προσβολης απο ιο σε σχεση με τα παλιοτερα Pxxx. Μεσα στο 2006 οι ιοι για κινητα θα φτασουν τους 700 περιπου, οποτε αρχιζω να ψαχνω απο τωρα ;)

 

(Υ.Γ. βεβαια οι κατασκευαστες των antivirus θα ειναι μαλλον και οι αρχικοι δημιουργοι των ιων, αλλα ας μη βγω off topic! :) )

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται πρεπει να αρχισουμε να ψαχνουμε και για antivirus για το P990 γιατι με δωρεαν internet μεσω wifi θα ειναι πολλαπλασιες οι ωρες σερφαρισματος, αρα και οι πιθανοτητες προσβολης απο ιο σε σχεση με τα παλιοτερα Pxxx. Μεσα στο 2006 οι ιοι για κινητα θα φτασουν τους 700 περιπου, οποτε αρχιζω να ψαχνω απο τωρα ;)

 

(Υ.Γ. βεβαια οι κατασκευαστες των antivirus θα ειναι μαλλον και οι αρχικοι δημιουργοι των ιων, αλλα ας μη βγω off topic! :) )

Επειδή οι γνώσεις μου δεν είναι αρκετές θέλω να ρωτήσω εάν η δυνατότητα σύνδεσης στο δίκτυο ( δωρεαν internet μέσω wifi ) αφορά μόνο τον χώρο όπου έχομε κάποιον υπολογιστή δηλαδή μέσα στο σπίτι μας φαντάζομε έχοντας ανοικτό το κεντρικό μας PC με κάποιο Ρουτερ θα μπορούμε να συνδεόμαστε ?? η και με κλειστό τον υπολογιστή θα γίνετε αυτό ??

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει τόσο με το αν είναι ανοικτός ο υπολογιστής ή όχι ...

 

Αν πάντως ενδιαφέρεσαι περισσότερο στην περίπτωση που από το WiFi θα έχεις σύνδεση με το Internet να σε ενημερώσω εν τάχει για τα εξής:

 

Ένα δίκτυο WiFi αποτελείται στην τυπική του μορφή είναι ένα ασύρματο δίκτυο συσκευών που επιτελεί ΙΔΙΑ ακριβώς λειτουργία με ένα δίκτυο ενσύρματο (πχ LAN) μόνο που είναι .. ασύρματο και επιτυγχάνει ταχύτητες (ανάλογα βέβαια με την υλοποίηση) της τάξης των 11Mbps (4-5 Mbps πραγματικά) στην περίπτωση του p990 .

 

Αν λοιπόν υπάρχει διαθέσιμη συσκευή WiFi σε έναν χώρο και αυτή η συσκευή είναι Access Point (σημείο πρόσβασης που πολλές συσκευές με υποστήριξη WiFi συνδέονται διαμέσου αυτής) τότε ασχέτως με το αν είναι ανοικτός ο Η/Υ σου ή όχι μπορείς να έχεις ένα δίκτυο με την συσκευή αυτή. Επιπροσθέτως, αν αυτή η συσκευή είναι συνδεδεμένη με έναν router που έχει πρόσβαση στο Internet τότε μπορούν και όλες οι συσκευές που είναι συνδεδεμένες με το Access Point (αν υπάρχουν τα ανάλογα δικαιώματα φυσικά) να έχουν πρόσβαση στο Internet ...

 

Για παράδειγμα , πάς σε Μια καφετέρια η οποία έχει WiFi για τους χρήστες της (υπάρχουν αρκετές) τότε , βγάζοντας το p990 , κάνεις τις ρυθμίσεις δικτύου , συνδέεσαι με το Ασύρματο δίκτυο και έχεις internet!

Ελπίζω να βοήθησα

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ ασφαλώς βοήθησες αλλά όπως είπα έχω κάποια αργοπορία… σε τεχνικά θέματα για αυτό το θέτω διαφορετικά .

Σίγουρα μόλις έλθει το Sony Ericsson P990i θα το αγοράσω και θέλω να ξέρω εάν μπορώ μέσα στο σπίτι μου να παίρνω τα εμαιλ μου η να σερφαρω ενώ το PC μου με το ISDN modem ευρίσκετε σε κάποιο άλλο δωμάτιο εάν ναι τι χρειάζεται ακόμα να αγοράσω ?

Link to comment
Share on other sites

Κατι που με χαλαγε λιγο στο P910 ηταν η αδρανεια του QWERTY πληκτρολογιου στα games ή η ελειψη ενος joystick. Δεν μπορεις να παιξεις καποια παιχνιδια μονο με stylous (πχ pacman...οχι οτι με ενδιαφερει το συγκεκριμενο αλλα δινω ενα παραδειγμα). Ξερει κανεις αν θα ισχυει το ιδιο με το QWERTY του P990; (εσωτερικο joystick ξερουμε σιγουρα πως δεν εχει)
Link to comment
Share on other sites

Κατι που με χαλαγε λιγο στο P910 ηταν η αδρανεια του QWERTY πληκτρολογιου στα games ή η ελειψη ενος joystick. Δεν μπορεις να παιξεις καποια παιχνιδια μονο με stylous (πχ pacman...οχι οτι με ενδιαφερει το συγκεκριμενο αλλα δινω ενα παραδειγμα). Ξερει κανεις αν θα ισχυει το ιδιο με το QWERTY του P990; (εσωτερικο joystick ξερουμε σιγουρα πως δεν εχει)

αυτό δεν έχει τόσο σχέση με το hardware όσο με το software

δηλαδή δεν ξέρουμε καν πως θα παίζουμε παιχνίδια με το uiq3!!!

αν θα είναι fullscreen,με κλειστό ή ανοιχτό το καπάκι,με τι πλήκτρα κτλ....

 

είναι εντελώς καινούργιο λειτουργικό και απλώς περιμένουμε;)

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απ'οτι διαβαζω και στο esato.com Μάρτιο αναμένεται :-(...............

 

Παντως αν το σκεφτει κανεις αν ήταν να βγει Φεβρουάριο καποια αποθήκη θα βλέπαμε με stock στο e-bay ,του κινητού....

 

Αν βγει πάντως Μαρτιο πολυ φοβαμαι οτι θα είναι λίγο αργα....με χαρακτηριστικα και σχεδιασμο απο προηγούμενη χρονια ....και σε κανενα 6μηνο θα κυκλοφορησει διάδοχος (αφου πλέον δεν θα υπάρχει και πρόβλημα με το λογισμικο που υπάρχει τώρα) και θα βλέπουμε την τιμή του Ρ990 να κατρακυλα........όπως με το Ρ800...

 

Kαι μη μου πειτε πως το ξερω.....εδω ετοιμαζει μεχρι το καλοκαιρι τον διαδοχο του Κ750ι....με SYMBIAN 9 και uiq 3,2μπ καμερα...http://www.se-nse.net/pix/2.jpg

 

:ninja: αντε να δουμε τι κινητρο θα δωσουν για να παμε να παρουμε το Ρ990....μονο η τιμη παραμένει αγνωστη,,,,και απο οτι βλεπω και αυτη αρκετα υψηλη........και μιλαμε για 1χρονο και....απο την κυκλοοφορια του Ρ910.....

 

Μηπως να περιμένουμε κανένα Ρ999????????

 

 

ΠΟΛΥ ΚΑΘΥΣΤΕΡΕΙΣ SΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

prin apo ligo to e-acorn.gr mou akirwse thn paraggelia gia to p990 pou tin eixa kanei apo ton dekemvri. etixe kai se kanenan allon?

i se exei argisei polly kai arxizw kai pisteyw oti me to pou tha kikloforisei to p990 se ligo kairo dil 5me6 mines tha vgalei to diadoxo...... kai emeis tha meinoume me ton akrivopliromeno kinito sto xeri...

 

ti na kanoume... ipomoni.....................

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

σε μερικες μερες θα το εχω στα χέρια μου

ερχεται απο Αγγλία

θα σας πώ εντυπώσεις !

 

Δεν μας είπες mentor τί έγινε με αυτή την ιστορία τελικά. :ninja:

Τα πάντα ήταν διαφορετικά, πριν αλλάξουν όλα.
Link to comment
Share on other sites

αμαν ρε παιδια πως κανετε ετσι ??? συμφωνω οτι η sony κανει τεράστια μαλ@@@κια που μας έχει τοσο καιρο στο περιμενε , ομως μήπως δεν ειναι ετσι τα πραγματα ?? μηπως θέλει το p990i να είναι το smartphone της χρονιας 2006 -07 ?? μη ξεχνατε ότι προκειται για ενα εντελώς νεο λειτουργικο , πολυ μπροστα απο την εποχή του , οπως λένε όλοι οι ειδικοι !!!!!!!! μήπως δεν θέλει να επαναλάβει τα λάθη του παρελθόντος ??? να βγάλει το p990i τωρα και σε τρεις με τεσσερις μήνες να βγάλει το p991i ???? , Ακόμα και αν βγει Μάρτιο πιστευω να αξίζει την ΤΟΣΗ αναμονη , άλλωστε δεν μου αρεσει και κανενα άλλο αυτή την στιγμή ούτε και στο μέλλον απο τα prerelease phones εκτως ίσως απο το s200 το οποίο είναι και το 1ο win mobile που θα έχει αξιοπρεπη κάμερα 2ΜΠ , αλλα και πάλι θα έχει αργο επεξεργαστή , τωρα αν δεν θέλετε την άριστη καμερα του p990i , το ραδιο , το wifi , τότε πάρτε ένα p910i το οποίο είναι αρκετα καλλό και σε τέλεια τιμή ειδικα μεταχειρισμένο !!!!! 200 - 280€ περιπου

αλλα να δώσω 1000€ για ενα κινητο , το οποιο και αίσχος καμερα εχει (δείτε το με ενα κ750) και ο ηχος δεν έχει μπάσα !!!!!! και τεράστιο ειναι τι να πω ???

ΠΑΝΤΩΣ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ SONY ΕΛΛΑΔΑΣ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ?????????????:) :) :) :) :)

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

αλλα να δώσω 1000€ για ενα κινητο , το οποιο και αίσχος καμερα εχει (δείτε το με ενα κ750) και ο ηχος δεν έχει μπάσα !!!!!! και τεράστιο ειναι τι να πω ???

 

ε όχι και 1000, χαλάρωσε 471 το αγόρασα εγώ από την ΤΙΜ και ο ήχος έχει μπάσα αν κατεβάσεις το powermp3(αλλά η κάμερα του είναι όντως αίσχος!:mad: ).

Link to comment
Share on other sites

Pantws to P990 yparxei eidh sto neo fylladio tou Plaisiou...Ara anamenetai syntoma..Tha elega tous duo epomenous mhnes....

 

Παιδιά σοβαρά τώρα.Για να έχει μπει στο Πλαίσιο κάτι πολύ καλό σημαίνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι χρήστης PalmOS (Τ5) και SE (T610). Η κρίσιμη ερώτηση που τίθεται με τη διάθεση ενός smartphone όπως το P990i είναι αν η συσκευή μπορεί άξια να αντικαταστήσει ένα κινητό και ένα PDA μαζί. Θα ήθελα να εγκαταλείψω το PalmOS κυρίως λόγω της ελλιπούς υποστήριξης Unicode Ελληνικών. Πιστεύω οτι το P990i θα τα πάει πολύ καλύτερα σε αυτόν τον τομέα. Δυστυχώς δεν υπάρχουν όλες οι εφαρμογές που χρησιμοποιώ στο PalmOS για Symbian (ιατρικό Software).

 

Στον τομέα τη επικοινωνίας σαφώς θα είναι κορυφή, ενδεχομένως και στον τομέα του Contact Management.

 

Θα διαθέτει άραγε ενσωματωμένο Word/Excel Editor; Θα λειτουργεί ο συγκεκριμένος Editor σωστά με Ελληνικά; Με Unicode τι παίζει;

 

PDF Viewer θα υπάρχει;

 

Ένα μεγάλο μέρος της αξίας ενός PDA αποτελεί το Bundled Software. Τι θα φέρει άραγε το SE P990i;

Link to comment
Share on other sites

Το p990 έχει ενσωματωμένη υλοποίηση των λειτουργιών Word/Excel/PowerPoint (Περιλαμβάνει και editor φυσικά καθώς και πλήθωρα -σχεδόν όλες - λειτουργιών πάω στα έγγραφα) μέσω της εφαρμογής QuickOffice το οποίο είναι ουσιαστικά ένα πακέτο εφαρμογών (QuickWord , QuickExcel , QuickPoint). Μπορείς να δεις την σημερινή έκδοση ( 3 )του QuickOffice [ΕΔΩ] . Φαντάζομαι πως η έκδοση 3 είναι και αυτή που είναι ενσωματωμενη στο P990. Να σημειώσω πως το QuickOffice δίνεται στο πακέτο του p990 εγκατεστημένο . Σχετικά με το PDF viewer φυσικά και έχει και είναι και αυτός ενσωματωμένος . Συγκεκριμένα έχει τον Acrobat PDF+ viewer .

 

Μέχρι σήμερα τα p800 , p900 , p910 είχαν ενσωματωμένες ΜΟΝΟ εφαρμογές που σου επέτρεπαν να ανοίγεις / Διαβάζεις αρχεία PDF , word , excel , PowerPoint και με την εγκατάσταση νέων εφαρμογών (Documents2Go ή QuickOffice) μπορούσες να κάνεις επεξεργασία . Πλέον στο P990 δίνονται δωρεάν

 

Σχετικά με το αν το P990 θα μπορεί να αντικαταστήσει πλήρως ένα PDA , διατηρώ τις επιφυλαξεις μου. ΄Σίγουρα έχει αρκετά στοιχεία από PDA όπως οθόνη αφής και πληκτρολόγιο QWERΤY , αρκετή μνήμη για επεξεργασία , εφαρμογές office , Διαχείρηση επαφών , αποστολή/Λήψη email αλλά δεν έχει το πλήθος των εφαρμογών που έχει ένα λειτουργικό όπως το Palm OS ή τα Windows Mobile ούτε και έχει (μέχρι στιγμής) κάποια βάση δεδομένων σταθερή όπως Pocket SQL ή MySQL για WM ... Δηλαδή αν θέλεις να πάρεις ένα PDA Που να λειτουργεί και ως τηλέφωνο τότε το P990 ΙΣΩΣ να σου φανεί λίγο και να πρέπει να στραφείς σε κάποια λύση όπως Qtek 9100 και όμοια ή καλύτερα του σε κατηγορία Windows Mobile που υπάρχουν περισσότερες εφαρμογές. Αν ζητάς ένα Τηλέφωνο που να έχει λειτουργίες από PDA τότε ΝΑΙ το P990 ίσως να είναι κορυφαίο ...

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια ... Software VoIp θα υπάρχει ? γιατί αν δεν θα υπάρχει τότε απλά το κινητό θα ΕΧΕΙ το μεγαλύτερο ΜΕΙΩΝ από οτιδήποτε έχω ακούσει ... ΄

 

ΑΝ υπάρχει VoIP τότε απλά σε κάποιο hot spot (περιοχή με Access Point ώστε να συνδέεσαι με WiFi) απλά δεν θα καλείς μέσω GSM/ DCS δικτύου αλλά μέσω VoIP εφαρμογής του Wifi και έτσι θα είναι΄σχεδόν τσάμπα η κλήση

Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς .. θα μας αδειάσουν της τσέπες !

 

Από την προσωπική μου εμπειρία, το ΠΛΑΙΣΙΟ έχει αρκετά ανταγωνιστικές, αν όχι από τις καλύτερες τιμές και ποικιλία κινητών.

 

Σχετικά με τα κινητά, λοιπόν, και τουλάχιστον για αυτά, θεωρείται προσιτο...

 

:cool:

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...