Jump to content

Sony Ericsson P990i [old]


T-mobile
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλα ολες αυτες οι γκρινιες για πιο λογο?

θα ηθελα παρα πολυ να δω τις αντιδρασεις σε περιπτωση που ελεγε η se οτι δεν θα το φερει ΕΛΛΑΔΑ.ολοι θα τρεχατε να το παρετε απο ιταλια,ισπανια ακομα και πακισταν.

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Energakoooo.... o εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο. Τα ελλατωματα παντα με τον ανταγωνισμο θα τα συγκρινεις αγαπητε, οχι με τον απογονο της συσκευης. Ο απογονος ειναι απολυτα φυσιολογικο να διορθωνει αδυναμιες που εντοπισθηκαν σε προγενεστερα μοντελα.

 

Παντως μπροστα στο P900/910 ορθως επραξες και πηρες S100.

 

Ps: Μπες λιγο MSN να σε βρισω :p

 

nai vre paidi mou simfono... apla tote ta ekrivan kai ekthiazan to p910... kai olos ksafnikos exei ellatomata telika!!! :p

Link to comment
Share on other sites

lithiou;;;os synithos i SE xrisimopoiei polumerous lithiou.sigoura einai apla lithiou???

 

Πλάκα κάνω βρέ!!

Η μπαταρία μάλλον θα είναι Λιθίου Πωλυμερών και αν κρίνω απο το Ρ910 μάλλον 1260 mAh.

Link to comment
Share on other sites

Den 3erw an anaferthike alla apoti fenete to jog dial eine 3 katefthinsewn, panw-katw-mesa.
Ναι. Το jogdial ειναι 3 κατευθυνσεων επειδη στο πληκτρολογιο εχει πολυπληκτρο 9 επιλογων. ;)

Sony Ericsson :love:

:shoot:Nokia:whip:

 

:cry: :...Δεν θα ξεχάσω ποτέ πόσο με πλήγωσες εκείνη την ημέρα...: :cry:

Link to comment
Share on other sites

nai alla to polipliktro 9D einai mono ama exeis to flip panw stin siskeyi, an to exeis xwris flip dn to exeis...
Αν το βγαλεις εχεις ολη την οθονη και το virtual keyboard. ;) Oxι και ασχημα...

Sony Ericsson :love:

:shoot:Nokia:whip:

 

:cry: :...Δεν θα ξεχάσω ποτέ πόσο με πλήγωσες εκείνη την ημέρα...: :cry:

Link to comment
Share on other sites

to opoio omws dn exei directional pad...

 

a k btw, giati oloi xairomaste toso poli gia to multitasking? ap oti 8imamai otan eixa pai3ei mazi tou, k to p800 eixe :O :X :confused:

Link to comment
Share on other sites

to opoio omws dn exei directional pad...
Ε...ενταξει...δεν μπορεις να πεις οτι ειναι και προβλημα ετσι?

Αλλωστε εγω δεν προκειται να το βγαλω ποτε. ;)

Εχω το P900 1μιση χρονο και δεν εχω βγαλει το πληκτρολογιο.

Sony Ericsson :love:

:shoot:Nokia:whip:

 

:cry: :...Δεν θα ξεχάσω ποτέ πόσο με πλήγωσες εκείνη την ημέρα...: :cry:

Link to comment
Share on other sites

Ε...ενταξει...δεν μπορεις να πεις οτι ειναι και προβλημα ετσι?

Αλλωστε εγω δεν προκειται να το βγαλω ποτε. ;)

Εχω το P900 1μιση χρονο και δεν εχω βγαλει το πληκτρολογιο.

telika einai 5 i 9 katey8insewn? mperdeytika...

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια χαζη ερωτηση?Εχοντας το Qwerty πληκτρολογιο,τι χρειαζεται το αλλο,το εξωτερικο?Τι παραπανω προσφερει στη συσκευη?Μηπως τελικα το εβαλαν για λογους εμφανισης μονο? :worry:
Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια χαζη ερωτηση?Εχοντας το Qwerty πληκτρολογιο,τι χρειαζεται το αλλο,το εξωτερικο?Τι παραπανω προσφερει στη συσκευη?Μηπως τελικα το εβαλαν για λογους εμφανισης μονο? :worry:

 

1) Έχεις εμφάνηση κανονικού κινητού τηλεφώνου (λέμε τώρα).

2) Βολευει αφάνταστα όταν το χρησιμοποιείς ως τηλέφωνο για να καλέσεις νούμερα. Με το Qwerty οι αριθμοί θα είναι στην σειρά, ενώ με το άλλο πληκτρολόγιο, τα πληκτρολογείς πολύ ποιο ευκολα. Αν ονομάζανε μερικά πλήκτρα του qwerty ώς "νούμερα" κλήσεις όπως στο Treo 600/650 τότε το πληκτρολόγιο θα ήταν ακόμα μεγαλύτερο με ότι συνέπειες θα είχε αυτό.

3) Με το καινούργιο λειτουργικό UIQ 3.0 έχεις την δυνατότητα να χειριστείς την συσκευή με το ένα χέρι χρησιμοποιόντας το πολύπληκτρο και τα άλλα 4 κουμπιά που είναι αριστερά και δεξιά αυτού. Κάπως όπως στα Symbian 60. Κάτι που ήταν αδύνατο με το UIQ 2.0/2.1, και ως αποτέλσμα οι μειωμένες δυνατότης των πληκτρολογίων των P900/P910.

 

Με λίγα λόγια μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ΚΑΙ σαν Symbian 60 style ΚΑΙ σαν PDA. Χωρίς το πληκτρολόγιο, θα πρέπει να το χειριστείς με τα δύο σου χέρια.

Γι'αυτό το πληκτρολόγιο είναι 100% αποδεκτό.

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έκανα ένα preview για το κινητό!

το έστειλα και στους mods αλλά επειδή δεν ξέρω αν θα το δημοσιεύσουν το ανεβάζω και εδώ καλού κακού

edit:ορίστε

 

Sonyericsson P990i

 

 

 

Εισαγωγή:

 

Στις 13 Ιουνίου οι πανταχού φίλοι της σειράς px00 αναμένανε ένα μεγάλο νέο! Tο επόμενο smartphone της Ιαπωνοσουηδικής εταιρίας! Δυστυχώς αυτό δεν ήρθε ποτέ αλλά οι φήμες άρχισαν πάλι να οργιάζουν τον τελευταίο μήνα με φωτογραφίες που διέρρευσαν (?) στο διαδίκτυο και μιλούσαν για μια "Ερμιόνη"... Τελικά, στις 10 Οκτωβρίου, οι φήμες επαληθεύτηκαν και το όνομα του καινούργιου παιχνιδιού των απανταχού gadget freaks, p990i.

 

Αναλυτικά:

 

Εμφάνιση: Αν και το θέμα εμφάνισης είναι καθαρά υποκειμενικό,θα τολμούσαμε να πούμε πως έχει κάπως βελτιωθεί η αισθητική. Ξεκινώντας λοιπόν από το μπροστινό μέρος της συσκευής, παρατηρούμε ότι στο πληκτρολόγιο έχουν επανέλθει τα αριθμητικά πλήκτρα από το p900, ενώ τα υπόλοιπα πλήκτρα είναι αντίστοιχα με τα αυτά που συναντάμε και στα υπόλοιπα μοντέλα της εταιρείας, με το κεντρικό πλήκτρο των 5 κατευθύνσεων να κάνει για πρώτη φορά την εμφάνισή του σε μοντέλο της σειράς px00 (ελέω uiq3.0). Τα ledάκια από 2 έγιναν ένα στην επάνω αριστερή γωνία, ενώ δεξιά επάνω βρίσκεται πλέον η VGA κάμερα. Το γνωστό jog dial έγινε 3 κατευθύνσεων, ενώ προστέθηκε ένα κουμπάκι για play/pause στα mp3 αλλά και ένα το οποίο κλειδώνει μηχανικά τα πλήκτρα! Tα υπόλοιπα παραμένουν σχεδόν όπως τα γνωρίζουμε στο p910i. Tο πίσω μέρος, μας θύμισε κάτι από w800i κυρίως λόγω του στρογγυλού προστατευτικού της κύριας κάμερας, με το flash αλλά και το ηχειάκι να δηλώνουν παρών. Τέλος, το stick έχει μεγαλώσει και πλέον βρίσκεται στην αντίθετη πλευρά της συσκευής.

Η μεγάλη έκπληξη έρχεται όμως όταν ανοίγουμε ή αφαιρούμε το πορτάκι. Το πλήρες πληκτρολόγιο τύπου qwerty έχει μετακομίσει στο κυρίως σώμα της συσκευής, προκαλώντας ταυτόχρονα θετικά αλλά και αρνητικά σχόλια.

 

Hardware-Software: Την "ψυχή" του p990i θα αποτελεί ο ολοκαίνουργιος Philips Nexperia PNX 4008 χρονισμένος στα 208 MHz, ενώ θα "πατάει" επάνω στο symbian 9.1 χρησιμοποιώντας το επίσης καινούργιο UIQ3.0. Η εσωτερική μνήμη θα ανέρχεται στα 80mb, ενώ στο πακέτο θα υπάρχει και ένα memory stick των 64άρων mb. Τέλος, η μπαταρία παρέμεινε στα 1260mah, με την κατασκευάστρια εταιρεία να ισχυρίζεται χρόνο αναμονής στις περίπου 400 ώρες και 9 ώρες συνεχούς ομιλίας.

 

Οθόνη: εδώ τα πράγματα δημιουργούν μια μικρή σύγχυση, καθώς πολλοί νομίζουν ότι με την τοποθέτηση του qwerty πληκτρολογίου στο σώμα του κινητού η οθόνη έχει μικρύνει! Η αλήθεια είναι όμως ότι η ανάλυση έχει αυξηθεί, καθώς τοποθετήθηκε η γνωστή QVGA touchscreen με ανάλυση 320x240 (έναντι 320x208 του p910i) και διαγώνιο 2,8ιντσες. Τα χρώματα παρέμειναν στα 262.000, ενώ δεν θα μπορούσε να λείπει και η αναγνώριση γραφής, χωρίς όμως να γνωρίζουμε ακόμη για το αν θα υπάρχει και υποστήριξη για τους ελληνικούς χαρακτήρες.

 

Κάμερα: Εδώ δεν υπάρχουν εκπλήξεις, μιας και επιλέχτηκε η δοκιμασμένη λύση του k750i-w800i των 2mega pixels, με δυνατότητα auto focus και ενσωματωμένο flash, καθώς και η δυνατότητα για landscape viewfinder. Επίσης στην επάνω αριστερή γωνία του κινητού, θα συναντήσουμε και μια δεύτερη, VGA ανάλυσης για να πραγματοποιείτε απροβλημάτιστα τις τηλεφωνικές σας βιντεοκλήσεις!

 

Ψυχαγωγία: Πώς θα σας φαινόταν τελικά η ιδέα p910i και k750i σε μια συσκευασία; Με ενσωματωμένο ραδιοφωνικό δέκτη με RDS, στέρεο ήχο και θεωρητικά άπλετη μνήμη, οι μουσικόφιλοι χρήστες πολύ δύσκολα θα απογοητευτούν. Ίσως η υποδοχή για ακουστικά 3,5mm να ήταν προφανώς μια καλύτερη λύση, αλλά το πλήρες πακέτο μας αποζημιώνει μερικώς με τα παρεχόμενα στερεοφωνικά ακουστικά.

Messaging: Εκπλήξεις εδώ δεν υπάρχουν (sms, mms, ems, email), εκτός από το γεγονός ότι δεν θα υπάρχει το κλασικό σύστημα του Τ9, αλλά το αντίστοιχο της SonyEricsson: ezitext. Πάντως είμαστε σίγουροι πως η σύνταξη μηνυμάτων θα σας φανεί παιχνιδάκι χρησιμοποιώντας το qwerty πληκτρολόγιο που διαθέτει η συσκευή.

 

Συνδεσιμότητα: Εδώ τα λόγια περιττεύουν καθώς πραγματικά η SonyEricsson μας εξέπληξε ευχάριστα: Bluetooth 2.0, IR, usb 2.0(όπου χρησιμεύει και για την διαδικασία της επαναφόρτισης της μπαταρίας), memory stick(Pro)duo-μέχρι 4 Gb-, umts(3G), wlan 802.11b, GPRS, συγχρονισμό είτε μέσω δικτύου είτε απευθείας με τον προσωπικό σας υπολογιστή, ακόμη και blackberry για τους χρήστες που το email αποτελεί αναπόσπαστο στοιχείο της καθημερινότητας τους. Επίσης, είναι σε θέση να εμφανίσει σελίδες μέσω του wap 2.0 ή ακόμη και μορφής html μέσω του προεγκατεστημένου opera 8.0 mobile browser. Μόνο μειονέκτημα, η έλλειψη τεχνολογίας edge η οποία δεν θα πρέπει να μας προβληματίζει καθώς δεν υπάρχει η δυνατότητα χρήσης της στην χώρα μας.

 

 

Επίλογος:

Τελικά τι είναι αυτό που θα αποτρέψει έναν επίδοξο αγοραστή από την απόκτηση του; Καταρχήν το μέγεθος(114 x 57 x 26 mm), το οποίο παρόμοιο με αυτό του p910i δεν είναι και ότι μικρότερο υπάρχει, ενώ το βάρος δεν θα ξεπερνάει τα 155 γραμμάρια μαζί με το πορτάκι. Αρκετά φυσικά, αλλά δικαιολογούνται κατά κάποιο τρόπο από τα χαρακτηριστικά του μοντέλου με τα οποία φρόντισε να το εφοδιάσει η κατασκευάστρια εταιρία. Ένα δεύτερο αρνητικό, αποτελεί και η ημερομηνία κυκλοφορίας του, η οποία ούτε λίγο ούτε πολύ κυμαίνεται κάπου στους πρώτους μήνες του νέου έτους με τιμή περίπου στα 650€. Εμείς περιμένουμε πώς και πώς να πιάσουμε τη συσκευή στα χέρια μας, προκειμένου να την περάσουμε από εξαντλητικά τεστ και να δοκιμάσουμε το καινούργιο λειτουργικό, για το οποίο σκοπίμως δεν γράψαμε κάποια σχόλια καθώς δεν υπάρχει σε κάποιο αντίστοιχο μοντέλο στην αγορά.

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

an einai 9 einai panw / katw / aristera / de3ia / panw-aristera / panw-de3ia / katw-aristera / katw-de3ia / mesa

ρε παιδια υπαρχει το πληκτρο τον 5 κατευθνσεων(μεσα,δεξια,αριστερα,κατω,πανω),το ποιο βρισκετε απονω στη μεση.τα αλλα πληκτρα αριστερα(2) και δεξια(2) συνθετουν το πολυπληκτρο των 9 συνολικα κατευθυνσεω.ισως αν εχετε χρησιμοποιηση κ700 να το καταλαβετε.ακριβως το ιδιο.

 

παιδιά έκανα ένα preview για το κινητό!

το έστειλα και στους mods αλλά επειδή δεν ξέρω αν θα το δημοσιεύσουν το ανεβάζω και εδώ καλού κακού

 

ου ειναι το preview.ειπες οτι το ανεβασες.

Οι υπογραφές μπορούν να περιέχουν 1 εικόνα, η οποία ωστόσο δεν θα πρέπει να έχει διαστάσεις μεγαλύτερες από 420 x 150 pixels και το μέγεθός της δεν θα πρέπει να ξεπερνά τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά έκανα ένα preview για το κινητό!

το έστειλα και στους mods αλλά επειδή δεν ξέρω αν θα το δημοσιεύσουν το ανεβάζω και εδώ καλού κακού

edit:ορίστε

 

Δεν νομίζω να το "ανεβάσουν" γιατι ήδη έχουν ένα preview στην κεντρική σελίδα.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=84614&page=1

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να το "ανεβάσουν" γιατι ήδη έχουν ένα preview στην κεντρική σελίδα.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=84614&page=1

δεν είναι preview αυτό

μια ανακοίνωση για την παρουσίασή του είναι.

αν δεν βαριέστε πείτε και κανα σχόλιο να ξέρω τι μου γίνεται :D

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι preview αυτό

μια ανακοίνωση για την παρουσίασή του είναι.

αν δεν βαριέστε πείτε και κανα σχόλιο να ξέρω τι μου γίνεται :D

 

papathvas μπράβο καλή δουλειά αλλά νομίζω ότι για να ανέβει σαν παρουσίαση θέλει κάποια συμπληρώματα ακόμα!!

Mod δεν είμαι και δεν ξέρω αλλα λέω την γνώμη μου!!

Πάντως εν ολίγεις σου δίνει μία πρώτη ιδέα!!

Link to comment
Share on other sites

papathvas μπράβο καλή δουλειά αλλά νομίζω ότι για να ανέβει σαν παρουσίαση θέλει κάποια συμπληρώματα ακόμα!!

Mod δεν είμαι και δεν ξέρω αλλα λέω την γνώμη μου!!

Πάντως εν ολίγεις σου δίνει μία πρώτη ιδέα!!

μπορούσα να γράψω 5 σελίδες

αλλά θα πέφταν τα κοράκια της Nokia και θα με κατηγορούσαν για μεροληψία :devil:

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΠΛΗΚΤΡΟ ΕΙΝΑΙ 9 ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΩΝ......!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(Oπως και στο Κ750!)

 

ΕΠΑΝΩ - ΚΑΤΩ - ΔΕΞΙΑ - ΑΡΙΣΤΕΡΑ - ΜΕΣΑ - ΚΑΙ ΤΑ 4 ΔΙΑΓΩΝΙΑ ....

 

 

Ποιος διαδιδει αναληθεις πληροφορίες??Με ψεματα ας σταματησουν καποιοι να κρινουν ενα κινητο.... :mad:

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΠΛΗΚΤΡΟ ΕΙΝΑΙ 9 ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΕΩΝ......!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Ποιος διαδιδει αναληθεις πληροφορίες?Με ψεματα ας σταματησουν καποιοι να κρινουν ενα κινητο....

όταν λέμε κεντρικό πλήκτρο(ή πλήκτρο πλοήγησης όπως το αναφέρει η SE) είναι εκείνο το τετράγωνο ακριβώς στη μέση(επάνω) του πληκτρολογίου με κινήσεις επάνω,κάτω,αριστερά,δεξιά και μέσα!!

τα κουμπιά αριστερα και δεξιά του αποτελούν ξεχωριστά κομμάτια!!!

αν πάλι κάνω λάθος και το συγκεκριμένο πλήκτρο είναι 9 κατευθύνσεων και όχι όλα μαζί,τότε σόρυ.

 

-ακόμη δεν ξέρουμε σίγουρα αν θα έχει Bt2.0 καθώς δεν αναφέρεται πουθενά ξεκάθαρα!

-ακούστηκαν κάποιες φήμες για 256mb καρτούλα στη συσκευασία(ανεπιβεβαίωτες)

-ακόμη δεν βλέπουμε πουθενα την υποδοχή για τα ακουστικά

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...