Jump to content

Samsung Galaxy S21 FE 5G


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

6 minutes ago, johnybe said:

Όχι ευτυχώς ποτέ..

Sent from my SM-G990B using Tapatalk
 

Δοκίμασε να κανείς clear cache partition η και επαναφορά αν δεν γίνει

Δεν παίζει να είναι με την καμία θέμα cpu πάντως,ποια έκδοση εχεις τα 6 η 8 ram?

Tην συσκευή την εχω περίπου 1,5 χρόνο ακόμη τρέχει όπως day 1 δεν μασάει τίποτα,προχθές δοκίμασα να κανω export με το πρόγραμμα επεξεργασίας βίντεο της sasmsung ένα αρχείο 4k 60 περίπου 2 λεπτών το καταπιε κατευθείαν ούτε καν ζεστάθηκε  

Link to comment
Share on other sites

τελικά μάλλον άλλο κινητό έχουμε μερικοί άλλο έχουν άλλοι. άλλοι λένε 4 μέρες μπαταρία άλλοι όταν δεν ζεσταίνεται.. άλλοι ότι θέλει 2 φορες την ημέρα φόρτιση άλλοι ότι υπερθερμαινεται.. δεν βγαίνει άκρη.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ilka71 said:

τελικά μάλλον άλλο κινητό έχουμε μερικοί άλλο έχουν άλλοι. άλλοι λένε 4 μέρες μπαταρία άλλοι όταν δεν ζεσταίνεται.. άλλοι ότι θέλει 2 φορες την ημέρα φόρτιση άλλοι ότι υπερθερμαινεται.. δεν βγαίνει άκρη.

Αν αναφερεσαι σε μενα οταν εγραψα οτι μου αναφερει 4 μερες , δηλωσα ξεκαθαρα οτι δεν κραταει τοσο αλλα το μισο. Επισης ειχα αναφερει οτι η χρηση που του κανω εγω ειναι σχεδον μηδενικη. Καθεται σε standby με κλειστη οθονη σχεδον ολη μερα και σερφαρω καμμια ωρα την ημερα.

Ολα εχουν να κανουν με την χρηση που κανει καποιος. Επισης το ποσο καλο σημα εχει καποιος. Οταν ημουν σε vodafone με μηδενικο σημα ολη μερα μεσα στο σπιτι και το vowifi συνεχεια ενεργο , το κινητο ετρωγε περισσοτερη μπαταρια. Αν καποιος εχει και 4g/5g ανοιχτο , ακομα περισσοτερη. Σε μενα με την μηδενικη χρηση βγαζει "estimated time" 3-4 μερες , κραταει το μισο , και αμα πλακωθω στα παιχνιδια θα κρατησει καμμια ωρα. Πριν κατι μηνες που το χρησιμοποιουσα πιο εντατικα εβγαζε "estimated time" μια μερα , και καθε βραδυ το φορτιζα. Το "estimated time" ειναι δυναμικο και αλλαζει αναλογα το pattern της χρησης του κινητου.

Σε γενικες γραμμες , ασχετως χρησης , θα μπορουσε η μπαταρια να ηταν καλυτερη ή τουλαχιστον η διαχειριση της. Δεν νομιζω οτι διαφωνει καποιος με αυτο.

Τελος να δωσω ενα update για το θεμα που ειχε δημιουργηθει με το δικο μου και ειχα αναφερει πριν καναδυο σελιδες πισω , οσον αφορα την διαρκεια της μπαταριας. Δειχνει οτι εχει επανελθει στα "κανονικα" επιπεδα με πριν. Δεν ξερω τι συνεβη και ειχε δημιουργηθει το θεμα. Ισως ο Edge , που χρησιμοποιω για να σερφαρω να ειχε κανει καμμια μαλακια και να ετρωγε μπαταρια. Δεν ξερω ακριβως τι συνεβη. 

Edited by mphxt
Link to comment
Share on other sites

Αν αναφερεσαι σε μενα οταν εγραψα οτι μου αναφερει 4 μερες , δηλωσα ξεκαθαρα οτι δεν κραταει τοσο αλλα το μισο. Επισης ειχα αναφερει οτι η χρηση που του κανω εγω ειναι σχεδον μηδενικη. Καθεται σε standby με κλειστη οθονη σχεδον ολη μερα και σερφαρω καμμια ωρα την ημερα.
Ολα εχουν να κανουν με την χρηση που κανει καποιος. Επισης το ποσο καλο σημα εχει καποιος. Οταν ημουν σε vodafone με μηδενικο σημα ολη μερα μεσα στο σπιτι και το vowifi συνεχεια ενεργο , το κινητο ετρωγε περισσοτερη μπαταρια. Αν καποιος εχει και 4g/5g ανοιχτο , ακομα περισσοτερη. Σε μενα με την μηδενικη χρηση βγαζει "estimated time" 3-4 μερες , κραταει το μισο , και αμα πλακωθω στα παιχνιδια θα κρατησει καμμια ωρα. Πριν κατι μηνες που το χρησιμοποιουσα πιο εντατικα εβγαζε "estimated time" μια μερα , και καθε βραδυ το φορτιζα. Το "estimated time" ειναι δυναμικο και αλλαζει αναλογα το pattern της χρησης του κινητου.
Σε γενικες γραμμες , ασχετως χρησης , θα μπορουσε η μπαταρια να ηταν καλυτερη ή τουλαχιστον η διαχειριση της. Δεν νομιζω οτι διαφωνει καποιος με αυτο.
Τελος να δωσω ενα update για το θεμα που ειχε δημιουργηθει με το δικο μου και ειχα αναφερει πριν καναδυο σελιδες πισω , οσον αφορα την διαρκεια της μπαταριας. Δειχνει οτι εχει επανελθει στα "κανονικα" επιπεδα με πριν. Δεν ξερω τι συνεβη και ειχε δημιουργηθει το θεμα. Ισως ο Edge , που χρησιμοποιω για να σερφαρω να ειχε κανει καμμια μαλακια και να ετρωγε μπαταρια. Δεν ξερω ακριβως τι συνεβη. 
εμένα estimated λέει 10 ώρες
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ilka71 said:

εμένα estimated λέει 10 ώρες emoji23.png

Το estimated σου δείχνει πόσο θα κρατήσει ακόμα. Δες αυτό που λεει a full charge will last about. Είπαμε δεν είναι τέρας αυτονομίας αλλά και 10 ώρες; πρέπει να το λιώνεις. Αν είσαι με 5g και χάρτες όλη μέρα ίσως να δικαιολογείται. 

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς γιατί ενώ ενεργοποιώ κάθε φορά το Always on Display, αυτό απενεργοποιείται; Η πλάκα είναι πως άλλες φορές το κρατάει κανονικά και άλλες όχι, με αποτέλεσμα άλλες φορές να βλέπω τις ειδοποιήσεις στην σβηστή οθόνη και άλλες (όπως τώρα) να παραμένει σβηστή! 😛

Δεν το έχω στο DND, ενώ όταν ενεργοποιώ το AOD το έχω στο "εμφάνιση πάντα".

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς γιατί ενώ ενεργοποιώ κάθε φορά το Always on Display, αυτό απενεργοποιείται; Η πλάκα είναι πως άλλες φορές το κρατάει κανονικά και άλλες όχι, με αποτέλεσμα άλλες φορές να βλέπω τις ειδοποιήσεις στην σβηστή οθόνη και άλλες (όπως τώρα) να παραμένει σβηστή!
Δεν το έχω στο DND, ενώ όταν ενεργοποιώ το AOD το έχω στο "εμφάνιση πάντα".
αυτό μου το έκανε όταν είχα την εφαρμογή αυτή. την έχεις κατεβάσει; 1ad57c6e3ae018701c1605dbd02715c8.jpg
Link to comment
Share on other sites

Πάντως παίδες και το μικρό s23 8/256GB που έχω στα χέρια μου εδώ και μερικές μέρες είναι εξαιρετικά καλό τηλέφωνο. Ακόμη καλύτερη πιο ζωντανή και φωτεινή οθόνη, πολυυυυύ σμουθ ούτε ένα σκαλάκι πουθενά!! Οι κάμερες μου φαίνονται λιγάκι με πιο έντονο hdr που δεν μου αρέσει εμένα προσωπικά πολύ, το μέγεθος κουκλί συνηθίζεται το αντίθετο βέβαια με το ουλτρα εκεί ογκώδες εδώ ψιλό μινιατούρα, το 21fe παραμένει ιδανικός συνδυασμός, διαφορετικά σε λίγο πιο μεγάλο πάει κάποιος στο 23+ . Μου άρεσε πάρα πολύ ότι δεν μασάει τίποτα χωρίς το παραμικρό κόμπιασμα σούπερ δουλίτσα η Samsung στο android 14

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Περα απο την κλασικη ενημερωση ασφαλειας του μηνα , σημερα εσκασε και μια αλλη περιεργη ενημερωση. Ισως προετοιμαζει το εδαφος για τη πολυαναμενομενη ενημερωση του UI 6.0 που υποτιθεται οτι θα την παρουμε απο 24 του μηνος.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, lalaounis said:

Γνωρίζει κανείς γιατί ενώ ενεργοποιώ κάθε φορά το Always on Display, αυτό απενεργοποιείται; Η πλάκα είναι πως άλλες φορές το κρατάει κανονικά και άλλες όχι, με αποτέλεσμα άλλες φορές να βλέπω τις ειδοποιήσεις στην σβηστή οθόνη και άλλες (όπως τώρα) να παραμένει σβηστή! 😛

Δεν το έχω στο DND, ενώ όταν ενεργοποιώ το AOD το έχω στο "εμφάνιση πάντα".

Έλεγξε μήπως έχεις ενεργή την «προσαρμόσιμη εξοικονόμηση ενέργειας», κι αν έχεις επιλέξει να απενεργοποιείται η AOD όταν είναι ενεργή η εξοικονόμηση ενέργειας.

Την παραπάνω ρύθμιση θα τη βρεις εντός του μενού της εξοικονόμησης ενέργειας, πάνω δεξιά στις τρεις τελείες.

Edited by stefan_city
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, ilka71 said:

αυτό μου το έκανε όταν είχα την εφαρμογή αυτή. την έχεις κατεβάσει; 1ad57c6e3ae018701c1605dbd02715c8.jpg

Αυτό ήταν τελικά 😄 Τσέκαρα τις ρυθμίσεις μέσα και όλα οκ.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις :)

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, lalaounis said:

Αυτό ήταν τελικά 😄 Τσέκαρα τις ρυθμίσεις μέσα και όλα οκ.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις 🙂

ειναι ευκολο να μας πεις ποια ρυθμιση εκανες στην εφαρμογη  ωστε να εμφανιζει παντα τις ειδοποιησεις στην οθονη?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήταν τελικά Τσέκαρα τις ρυθμίσεις μέσα και όλα οκ.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις :)
εγώ ήθελα πολύ να την χρησιμοποιήσω αυτή την εφαρμογή αλλά με την AOD δεν είχα την ευελιξία να την ενεργοποιησω όποτε ήθελα. έκανε τα δικά του
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, boymanos said:

ειναι ευκολο να μας πεις ποια ρυθμιση εκανες στην εφαρμογη  ωστε να εμφανιζει παντα τις ειδοποιησεις στην οθονη?

Αρχικά πήγα στο General

Εκεί στο "Always on Display Operation Mode" επέλεξα το Show Always'

και ακριβώς από κάτω στο "Always on Display" απενεργοποίησα το AOD manager (allow the app to change the AOD mode and completely disable the AOD when it's not needed).

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά από έντονη επιθυμία της κόρης μου, μετά από πολύ σκέψη φεύγει το πολύ αγαπημένο μου s21fe. Πέρασα μαζί του κοντά στους 19 ολόκληρους μήνες. Απολαυστικό τηλεφωνάκι για τα γούστα μου. Ήδη εδώ κι ένα μήνα περίπου είμαι με το θηρίο 12/512 s23U και εδώ και μερικές μέρες ως δοκιμή παρεΐτσα με το μικρό της σειράς s23 (8/256GB). Θεωρώ πως το τελευταίο θα γίνει το καθημερινό μου τηλέφωνο και το ούλτρα για σπίτι καναπέ γραφείο κι αν μείνει (λογικά) για το καλοκαιρινό σερφαρισμα δίπλα στην παραλία 🤪😁

Θα τα λέμε...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά πήγα στο General
Εκεί στο "Always on Display Operation Mode" επέλεξα το Show Always'
και ακριβώς από κάτω στο "Always on Display" απενεργοποίησα το AOD manager (allow the app to change the AOD mode and completely disable the AOD when it's not needed).
έτσι όπως λες μπορώ να απενεργοποιώ /ενεργοποιώ οποτε θέλω την AOD από τον διακόπτη στην κουρτίνα; και να δουλεύει η εφαρμογή η άλλη κανονικά;
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, konakis said:

Πάντως παίδες και το μικρό s23 8/256GB που έχω στα χέρια μου εδώ και μερικές μέρες είναι εξαιρετικά καλό τηλέφωνο. Ακόμη καλύτερη πιο ζωντανή και φωτεινή οθόνη, πολυυυυύ σμουθ ούτε ένα σκαλάκι πουθενά!! Οι κάμερες μου φαίνονται λιγάκι με πιο έντονο hdr που δεν μου αρέσει εμένα προσωπικά πολύ, το μέγεθος κουκλί συνηθίζεται το αντίθετο βέβαια με το ουλτρα εκεί ογκώδες εδώ ψιλό μινιατούρα, το 21fe παραμένει ιδανικός συνδυασμός, διαφορετικά σε λίγο πιο μεγάλο πάει κάποιος στο 23+ . Μου άρεσε πάρα πολύ ότι δεν μασάει τίποτα χωρίς το παραμικρό κόμπιασμα σούπερ δουλίτσα η Samsung στο android 14

Συμφωνώ απολύτως! Το 21 FE που είχα το έδωσα στην αδερφή μου και έχω το S23 το μικρό που είναι εξαιρετικό τηλέφωνο. Το μόνο που δε μου αρέσει, αλλά είναι άσχετο με τις επιδόσεις του, είναι ο σχεδιασμός των καμερών (σε σχέση π.χ. με το S21 που λατρεύω επίσης). Έχοντας δοκιμάσει S21, S21 FE, S22 και το S23, το τελευταίο είναι το καλύτερο, το S22 το χειρότερο και το S21 FE η καλύτερη "ενδιάμεση" αγορά.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Ενα περίεργο μου έτυχε, κουλό θα έλεγα..
Εχτές έκανα την αναβάθμιση του Νοεμβρίου και σήμερα τα ξημερώματα μου πέταξε να κάνω μια επανεκκίνηση για αναβάθμιση. Αλλά όχι λογισμικού. Πιθανών κάποια εφαρμογή της Samsung..
Έκανε επανεκκίνηση απλά..

Sent from my SM-G990B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ενα περίεργο μου έτυχε, κουλό θα έλεγα..
Εχτές έκανα την αναβάθμιση του Νοεμβρίου και σήμερα τα ξημερώματα μου πέταξε να κάνω μια επανεκκίνηση για αναβάθμιση. Αλλά όχι λογισμικού. Πιθανών κάποια εφαρμογή της Samsung..
Έκανε επανεκκίνηση απλά..

Sent from my SM-G990B using Tapatalk


και εμένα. λίγο πιο μετά από του Νοεμβρίου
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, johnybe said:

Ενα περίεργο μου έτυχε, κουλό θα έλεγα..
Εχτές έκανα την αναβάθμιση του Νοεμβρίου και σήμερα τα ξημερώματα μου πέταξε να κάνω μια επανεκκίνηση για αναβάθμιση. Αλλά όχι λογισμικού. Πιθανών κάποια εφαρμογή της Samsung..
Έκανε επανεκκίνηση απλά..

Sent from my SM-G990B using Tapatalk
 

 

26 minutes ago, ilka71 said:
47 minutes ago, johnybe said:
Ενα περίεργο μου έτυχε, κουλό θα έλεγα..
Εχτές έκανα την αναβάθμιση του Νοεμβρίου και σήμερα τα ξημερώματα μου πέταξε να κάνω μια επανεκκίνηση για αναβάθμιση. Αλλά όχι λογισμικού. Πιθανών κάποια εφαρμογή της Samsung..
Έκανε επανεκκίνηση απλά..

Sent from my SM-G990B using Tapatalk

 

και εμένα. λίγο πιο μετά από του Νοεμβρίου

Και σε εμένα το ίδιο, λίγο μετά την αναβάθμιση. 

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ανακάλυψα δύο "λεκέδες" στην οθόνη. Εξωτερικά δεν φαίνεται κάτι. Χτύπημα ή κάτι τέτοιο.

Δεν έχω τζαμάκι. Φαίνεται κυρίως με κλειστή οθόνη.

Επισυνάπτω μία φωτό από pixel με το ίδιο πρόβλημα γιατί το δικό μου δεν μπορώ να το βγάλω τώρα φωτό.

Έχει κανείς καμμιά ιδέα ?

Εδώ είναι και το σχετικό thread

https://xdaforums.com/t/got-some-permanent-stains-on-the-display.4393227/

 

Να καλύπτεται από την εγγύηση ? Αξίζει να το στείλω ? Αλλίωση στην οθόνη και τα χρώματα δεν έχει.

Η να το καταπιώ....

stains pixel.jpg

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, ilka71 said:
23 ώρες πριν, lalaounis said:
Αρχικά πήγα στο General
Εκεί στο "Always on Display Operation Mode" επέλεξα το Show Always'
και ακριβώς από κάτω στο "Always on Display" απενεργοποίησα το AOD manager (allow the app to change the AOD mode and completely disable the AOD when it's not needed).

έτσι όπως λες μπορώ να απενεργοποιώ /ενεργοποιώ οποτε θέλω την AOD από τον διακόπτη στην κουρτίνα; και να δουλεύει η εφαρμογή η άλλη κανονικά;

Ναι, με αυτά που έγραψα, πλέον δουλεύει συνέχεια το AOD και λειτουργεί και η εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...