Jump to content

ΔΙ.Κ.Α.Τ.Σ.Α. / Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. και αναγνώριση πτυχίων


kinhtomania
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 358
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους . Για να αποκτήσει καποιός τα επαγγελματικά δικαιώματα του πτυχιού του στην Ελλάδα αυτό που ξέρω είναι ότι πρώτων πρέπει να απευθυνθεί στο ΣΑΕΠ . Βάσει των κανόνων λοιπών του ΣΑΕΠ για να αποκτήσει κάποιος τα επαγγελματικά δικαιώματα στην Ελλάδα πρέπει να τα κατωχιρώσει τα δικαιώματα αυτά στο κράτος σπουδών του . Για να γίνει αυτό υπάρχουν δύο δρόμοι . Ο πρώτος είναι ότι πρέπει να πάρεις υπηκοότητα του κράτους που σπούδασες . Δηλαδή να γίνεις υπήκοως τους για να έχεις τα πλήρη δικαιώματα του πτυχίου σου ως πολίτης της χώρας τους . Αυτό το πράγμα δεν το δεχεται φυσικά κανείς μας .Ο δεύτερος δρόμος είναι και ο εναλλακτικός με βάσει το ΣΑΕΠ . Αυτός είναι ο εξής :Πρέπει να έχεις εργαστεί τουλάχιστων δύο χρόνια στο κράτος όπου σπούδασες με την ειδικότητα του πτυχίου σου και μετά να μεταφέρεις την προϋπηρεσιά σου στην Ελλάδα . Με αυτόν τον τρόπο μπορείς να πάρεις τα δικαιώματα αυτά στην Ελλάδα . Προσοχή όμως :Οσον αφορά κυρίως τα κολλέγια σε περίπτωση που κατώχιρώσουν και αυτά με την σειρά τους τα ίδια δικαιώματα απο το ξένο κράτος τότε με βάση τα όσα είπε προσφάτος η ίδια η κυρία υπουργός θα υποβάλλονται σε εξετάσεις μαθημάτων που θα απαιτούν οι συλλόγοι του κάθε κλάδου .Οι σύλλογοι έχουν το δικαίωμα να υποβάλουν σε εξετάσεις ακόμα και τα πανεπιστήμια του εξωτέρικου σε περιπτώσεις που δεν έχουν πάρει τα ακαδημαϊκά δικαιώματα απο το Δοατάπ . Ποτέ κανένα μεταπτυχιακό η διδακτορικό δεν σου εξασφαλίζει με ασφάλεια αυτά τα δικαιώματα εάν δεν έχεις προσκομίση βεβαίωση που αποδεικνύει οτι ταυτόχρονα εργαζόσουν στο κράτος σπουδών σου με την ειδικότητα σου και τους τίτλους σου . Οι κανόνες του ΣΑΕΠ είναι σαφής .
Link to comment
Share on other sites

Στο ΔΟΑΤΑΠ γίνανε κάποιες αλλαγές στη δομή κλπ Αλλάξανε επιτροπές, άτομα κλπ. Πιστεύω προς το καλύτερο. Πλέον σηκώνουν τα τηλέφωνα και είναι πιο εξυπηρετικοί. Πιστεύω να αρχίσουμε να ξεμπλέκουμε και νωρίτερα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους . Για να αποκτήσει καποιός τα επαγγελματικά δικαιώματα του πτυχιού του στην Ελλάδα αυτό που ξέρω είναι ότι πρώτων πρέπει να απευθυνθεί στο ΣΑΕΠ . Βάσει των κανόνων λοιπών του ΣΑΕΠ για να αποκτήσει κάποιος τα επαγγελματικά δικαιώματα στην Ελλάδα πρέπει να τα κατωχιρώσει τα δικαιώματα αυτά στο κράτος σπουδών του . Για να γίνει αυτό υπάρχουν δύο δρόμοι . Ο πρώτος είναι ότι πρέπει να πάρεις υπηκοότητα του κράτους που σπούδασες . Δηλαδή να γίνεις υπήκοως τους για να έχεις τα πλήρη δικαιώματα του πτυχίου σου ως πολίτης της χώρας τους . Αυτό το πράγμα δεν το δεχεται φυσικά κανείς μας .Ο δεύτερος δρόμος είναι και ο εναλλακτικός με βάσει το ΣΑΕΠ . Αυτός είναι ο εξής :Πρέπει να έχεις εργαστεί τουλάχιστων δύο χρόνια στο κράτος όπου σπούδασες με την ειδικότητα του πτυχίου σου και μετά να μεταφέρεις την προϋπηρεσιά σου στην Ελλάδα . Με αυτόν τον τρόπο μπορείς να πάρεις τα δικαιώματα αυτά στην Ελλάδα . Προσοχή όμως :Οσον αφορά κυρίως τα κολλέγια σε περίπτωση που κατώχιρώσουν και αυτά με την σειρά τους τα ίδια δικαιώματα απο το ξένο κράτος τότε με βάση τα όσα είπε προσφάτος η ίδια η κυρία υπουργός θα υποβάλλονται σε εξετάσεις μαθημάτων που θα απαιτούν οι συλλόγοι του κάθε κλάδου .Οι σύλλογοι έχουν το δικαίωμα να υποβάλουν σε εξετάσεις ακόμα και τα πανεπιστήμια του εξωτέρικου σε περιπτώσεις που δεν έχουν πάρει τα ακαδημαϊκά δικαιώματα απο το Δοατάπ . Ποτέ κανένα μεταπτυχιακό η διδακτορικό δεν σου εξασφαλίζει με ασφάλεια αυτά τα δικαιώματα εάν δεν έχεις προσκομίση βεβαίωση που αποδεικνύει οτι ταυτόχρονα εργαζόσουν στο κράτος σπουδών σου με την ειδικότητα σου και τους τίτλους σου . Οι κανόνες του ΣΑΕΠ είναι σαφής .

 

Αυτη η διαδικασια πλεον αφορα σε χωρες εκτος ΕΕ.Για χωρες εντος ΕΕ η Οδηγια της Ενωσης ειναι εξισου σαφεστατη κ η Ελλαδα εχει δεσμευτει κ συμμορφωθει επισημα προς αυτη,αρα το ΣΑΕΙΤΕ ειναι αδιαφορο βασικα

 

Νασο σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!Αυτο που ειλικρινα δεν καταλαβαινω ειναι το γεγονος οτι κανονικα η αναγνωριση πρεπει να σημαινει πως καταργειται ο ορος να εχεις επαγγελματικα δικαιωματα στη χωρα προελευσης του πτυχιου, αφου αυτο ισχυε ετσι κ αλλιως μεχρι τωρα. Πριν την αναγνωριση αυτο ακριβως θα εκανα (διδακτορικο)..το ιδιο και τωρα;;; Και κατι αλλο..απο τη στιγμη που στην ελλαδα με 4 χρονια σπουδων παιρνεις αδεια ως ψυχολογος ειναι δυνατον να απαιτουν ολα αυτα απο εναν αποφοιτο ξενου πανεπιστημιου..δηλαδη αν επαιρνα το πτυχιο απο μια χωρα που δινει την αδεια ετσι δε θα χρειαζοταν τιποτα αλλο..;;αδικιαααα!!!Παντως απο το ψαξιμο που εχω κανει εχω καταλαβει οτι αυτο που θα χρειαζεται απο τη χωρα προελευσης ειναι μια βεβαιωση απο το NARIC οτι το πτυχιο που εχεις ειναι αναγνωρισμενο..τι να πω!

 

Βασικα εξαρταται το πως η καθε χωρα χορηγει επαγγελματικα δικαιωματα αρα πχ στην Βουλγαρια παιρνεις δικαιωμα με απλο πτυχιο που το μεταφερεις Ελλαδα ενω Αγγλια οχι.Με αυτη την εννοια ισως οντως ειναι αδικια

 

Σε καθε περιπτωση αυτο για το Ναρικ δεν ισχυει εφοσον το συνεργαζομενο πανεπιστημιο σου ειναι στην Βρετανια

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους . Φίλε μου Νάσο οι οδηγίες της Ε.Ε μπορεί να είναι σαφής ομώς δεν νομίζω οτι εφαρμόζονται στην Ελλάδα .Η εξήγηση έχει ως εξής : Σε οποιαδήποτε χώρα της Ε.Ε οπώς και στη χώρα μέλος της Ε.Ε όπου σπούδασα και εγώ για να μεταφέρεις τα επαγγελματικά δικαιώματα απο το ένα κράτος μέλος στο άλλο πρέπει να γραφτείς π.χ για τους μηχανικούς στο ΤΕΕ της αντίστοιχης χώρας σπουδών σου .Για να γραφτείς στον αντίστοιχο σύλλογο και σε οποιοδήποτε σύλλογο της Ε.Ε βασική προϋπόθεση είναι να έχεις ταυτότητα που σου χορηγεί η ίδια η χώρα προέλευσης του τίτλου σου .Πρέπει να είσαι υπήκοος της χώρας τους . Αυτό μου είπαν και εμένα απο την πλευρά της χώρας που σπούδασα που είναι είδη απο καιρό μέλος της Ε.Ε. Αυτό το γνωρίζουν και με επιβεβαίωσαν πρόσφατα και απο το ΣΑΕΙΤΤΕ αυτό το γνωρίζει πολύ καλά και το Υπουργείο Παιδείας. Για αυτό υπάρχει και ο δεύτερος δρόμος . Ακομά και απο το ΣΑΕΙΤΤΕ αν δεχτούνε την Ευρωπαϊκή οδηγία όπως μου προανάφερες το σίγουρο είναι οτί στο παιχνίδι μπαίνει σε εμάς π.χ και το ίδιο το ΤΕΕ και ο κάθε σύλλογος της κάθε σχολής , το οποίο ΤΕΕ αφού πρώτα διαπιστώσει οτί δεν έχεις πάρει π.χ τα ακαδημαϊκά δικαιώματα απο το Δοατάπ για να σου τα παραχωρήση τα επαγγελμάτικα θα σε υποβάλλει σε εξετάσεις μαθημάτων ασχέτος απο την οδηγία της Ε.Ε. Αν οπώς λές τα επαγγελματικά δικαιώματα με βάση την οδηγία της Ε.Ε τα παίρνεις αμέσως τότε ποιός είναι ο ρόλος του Δοαταπ ? Ο καθένας μας τότε θα έκανε ότι ήθελε χωρίς περιορισμούς και όλοι θα ανοίγαν τα δικά τους μαγαζιά και τα δικά τους γραφεία χωρίς κανένα έλεγχο .θα έδιναν επιπλέον δικαίωμα και στα κολλέγια κατί που δεν θέλουν .θα μου πείς Δοατάπ για ακαδημαϊκά και τα τοιαύτα . Όποιον και να ρωτήσης όλοι θα σου πούνε θέλουν να δουλέψουν να ανοίξουν τα γραφεία τους , οι δικηγόροι , οι ψυχολόγοι , οι οδοντίατροι και άλλοι και όχι να πάρουν τόσο τα ακαδημαϊκά για περαιτέρω σπουδές . Τα χρόνια παιρνούν δεν έχουμε καιρό για χάσιμο .

 

Για να πάρει κάποιος την άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος απο την νομαρχία και για να εφαρμόσει τα επαγγελματικά του δικαιώματα του πτυχίου του στην Ελλάδα η νομαρχία ζητάει το χαρτί απο σένα που αποδεικνύει οτί είσαι εγγεγραμένο μέλος στο σύλλογο της σχολής σου . Παράδειγμα :

 

Η αδερφή μου τελείωσε Φυσικοθεραπεία σε κράτος μέλος της Ε.Ε.Για να πάρει την άδεια απο την οικία νομάρχια για να ανοίξει το Φυσικοθεραπευτήριο της , της ζήτησαν χαρτί που αποδεικνύει ότι είναι εγγεγραμμένο μέλος του συλλόγου Φυσικοθεραπευτών . Για να γραφτείς στο σύλλογο των Φυσικοθεραπευτών της ζήτησαν χαρτί αναγνώρισης απο το Δοατάπ . Αυτό ισχύει απο ότι ξέρω για όλους τους συλλόγους της χώρας μας .Πιστεύω πως ο καθένας πρέπει να τα ρωτήσει απο εξ΄αρχής αυτά για να δεί τι ισχύει μέχρι σήμερα αν κάτι άλλαξε και να μην χάνει το καιρό του με μεταπτυχιακά και διδακτορικά χωρίς λόγω σε περίπτωση που δεν ψάχνει εργασία στο δημόσιο .Αυτή την στιγμή δουλεύει εδώ και τρία χρόνια στο Φυσικοθεραπευτήριο της αφού πρωτίστως είχε εξεταστεί με επιτυχία σε 6 μαθήματα στο αντίστοιχο ΤΕΙ της Ελλάδος .

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους . Φίλε μου Νάσο οι οδηγίες της Ε.Ε μπορεί να είναι σαφής ομώς δεν νομίζω οτι εφαρμόζονται στην Ελλάδα .Η εξήγηση έχει ως εξής : Σε οποιαδήποτε χώρα της Ε.Ε οπώς και στη χώρα μέλος της Ε.Ε όπου σπούδασα και εγώ για να μεταφέρεις τα επαγγελματικά δικαιώματα απο το ένα κράτος μέλος στο άλλο πρέπει να γραφτείς π.χ για τους μηχανικούς στο ΤΕΕ της αντίστοιχης χώρας σπουδών σου .Για να γραφτείς στον αντίστοιχο σύλλογο και σε οποιοδήποτε σύλλογο της Ε.Ε βασική προϋπόθεση είναι να έχεις ταυτότητα που σου χορηγεί η ίδια η χώρα προέλευσης του τίτλου σου .Πρέπει να είσαι υπήκοος της χώρας τους . Αυτό μου είπαν και εμένα απο την πλευρά της χώρας που σπούδασα που είναι είδη απο καιρό μέλος της Ε.Ε. Αυτό το γνωρίζουν και με επιβεβαίωσαν πρόσφατα και απο το ΣΑΕΙΤΤΕ αυτό το γνωρίζει πολύ καλά και το Υπουργείο Παιδείας. Για αυτό υπάρχει και ο δεύτερος δρόμος . Ακομά και απο το ΣΑΕΙΤΤΕ αν δεχτούνε την Ευρωπαϊκή οδηγία όπως μου προανάφερες το σίγουρο είναι οτί στο παιχνίδι μπαίνει σε εμάς π.χ και το ίδιο το ΤΕΕ και ο κάθε σύλλογος της κάθε σχολής , το οποίο ΤΕΕ αφού πρώτα διαπιστώσει οτί δεν έχεις πάρει π.χ τα ακαδημαϊκά δικαιώματα απο το Δοατάπ για να σου τα παραχωρήση τα επαγγελμάτικα θα σε υποβάλλει σε εξετάσεις μαθημάτων ασχέτος απο την οδηγία της Ε.Ε. Αν οπώς λές τα επαγγελματικά δικαιώματα με βάση την οδηγία της Ε.Ε τα παίρνεις αμέσως τότε ποιός είναι ο ρόλος του Δοαταπ ? Ο καθένας μας τότε θα έκανε ότι ήθελε χωρίς περιορισμούς και όλοι θα ανοίγαν τα δικά τους μαγαζιά και τα δικά τους γραφεία χωρίς κανένα έλεγχο .θα έδιναν επιπλέον δικαίωμα και στα κολλέγια κατί που δεν θέλουν .θα μου πείς Δοατάπ για ακαδημαϊκά και τα τοιαύτα . Όποιον και να ρωτήσης όλοι θα σου πούνε θέλουν να δουλέψουν να ανοίξουν τα γραφεία τους , οι δικηγόροι , οι ψυχολόγοι , οι οδοντίατροι και άλλοι και όχι να πάρουν τόσο τα ακαδημαϊκά για περαιτέρω σπουδές . Τα χρόνια παιρνούν δεν έχουμε καιρό για χάσιμο .

 

Για να πάρει κάποιος την άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος απο την νομαρχία και για να εφαρμόσει τα επαγγελματικά του δικαιώματα του πτυχίου του στην Ελλάδα η νομαρχία ζητάει το χαρτί απο σένα που αποδεικνύει οτί είσαι εγγεγραμένο μέλος στο σύλλογο της σχολής σου . Παράδειγμα :

 

Η αδερφή μου τελείωσε Φυσικοθεραπεία σε κράτος μέλος της Ε.Ε.Για να πάρει την άδεια απο την οικία νομάρχια για να ανοίξει το Φυσικοθεραπευτήριο της , της ζήτησαν χαρτί που αποδεικνύει ότι είναι εγγεγραμμένο μέλος του συλλόγου Φυσικοθεραπευτών . Για να γραφτείς στο σύλλογο των Φυσικοθεραπευτών της ζήτησαν χαρτί αναγνώρισης απο το Δοατάπ . Αυτό ισχύει απο ότι ξέρω για όλους τους συλλόγους της χώρας μας .Πιστεύω πως ο καθένας πρέπει να τα ρωτήσει απο εξ΄αρχής αυτά για να δεί τι ισχύει μέχρι σήμερα αν κάτι άλλαξε και να μην χάνει το καιρό του με μεταπτυχιακά και διδακτορικά χωρίς λόγω σε περίπτωση που δεν ψάχνει εργασία στο δημόσιο .Αυτή την στιγμή δουλεύει εδώ και τρία χρόνια στο Φυσικοθεραπευτήριο της αφού πρωτίστως είχε εξεταστεί με επιτυχία σε 6 μαθήματα στο αντίστοιχο ΤΕΙ της Ελλάδος .

 

απο κλαδο σε κλαδο εχει διαφορα.Για την Ψυχολογια παντως ειναι ακριβως οπως τα εχω παραθεσει.Επισης σαφως κ η Ελλαδα πλεον επισημα εχει συμμορφωθει στην παραπανω οδηγια της ΕΕ.Ειναι ξεκαθαρο αυτο.Απο κει κ περα τι παιζει στους μηχανικους δεν ξερω

 

Για την Ψυχολογια οπως ειπα ανετοτατα μεταφερεις δικαιωματα χωρις κανενα δοαταπ σαειτε η προστατευτικο κ αναχρονιστικο μηχανισμο απο αποψη Ελλαδας.

 

εδω ενα παραδειγμα του ποσο ευκολα γινεται αυτο βαση οδηγιας ΕΕ τουλαχιστον για Ψυχολογια

http://www.kep.gov.gr/portal/page/portal/kep/FullStory?sid=1418

 

εαν δεις το λινκ αναφερονται κ αλλα επαγγελματα οπως νοσηλευτες,μαιες κτλ

Edited by NasosLondon
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους . Φίλε μου Νάσο δεν γνωρίζω σε εσάς τι ακριβώς γίνετε αλλά πιστεύω οτί κάνεις λάθος . Αυτό που ξέρω και απο την αίτηση για χωρίγηση άδειας εξασκήσεως επαγγέλματος ακόμα και για σχολές ψυχολόγων απο τα ΚΕΠ διαπιστώνω και πάλι οτί ζητάνε ως δεύτερο ντοκουμέντο στην αίτηση την άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος απο το κράτος οπού σπούδασες .Αυτό συνεπάγετε και πάλι στο ότι ο ενδιαφερόμενος πρέπει να προσκομίση χαρτί στο ότι είναι εγγεγραμένο μέλος στον αντίστοιχο σύλλογο του εξωτερικού .Χαρτία απο το αντίστοιχο Ναρικ του κάθε κράτους μέλος της Ε.Ε δεν μετράνε εφόσον δεν έχουν πιστοποιηθεί και εγκριθεί απο το αντίστοιχο Δοατάπ της Ελλάδος .Επιπλέον η οδηγία της Ε.Ε δίνει περιθώρια στο Ελληνικό κράτος να ελέγχοι τα πτυχία μας και να αποφασίζει στο εάν πληρούν της προϋποθέσεις για της άδειες.Το ΚΕΠ και κανένα ΚΕΠ δεν μπορεί να σου δώσει τα επαγγελματικά δικαιώματα έαν δεν δει οτί είσαι εγγεγραμένο μέλος του αντίστοιχου ελληνικού συλλόγου . Διαφορετικά είναι παράνομη η όποια πράξη του ΚΕΠ λόγω του ότι για οποιοδήποτε κλάδο σχολή επάγγελμα στην χώρα μας και με βάση το Ελληνικό Σύνταγμα κανένας δεν μπορεί να δουλέψει στην χώρα μας εάν πρώτα δεν του χωριγηθούν τα δικαιώματα αυτά απο τον αντίστοιχο σύλλογο της Ελλάδος .Με λίγα λόγια εάν δεν είσαι μέλος του αντίστοιχου ελληνικού συλλόγου δεν μπορείς να ασκήσης κανένα δικαίωμα της σχολής σου διότι θα είσαι παράνομος με βάση το Ελληνικό δίκαιο και το Ελληνικό Σύνταγμα .Παράδειγμα στην περίπτωση όπως μου λές θα είχαν αναγνωριστεί όλα τα κολλέγια παραρτήματα της Ελλάδος που συνεργάζονται με τα πανεπιστήμια του εξωτερικού με αυτό το τρόπο πράγμα που δεν ισχύει . Κανένας δεν μπορεί να εργαστεί στην Ελλάδα χώρις την έγκριση του Ελληνικού Συλλόγου του .
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα! Διάβασα σήμερα 10/01/2010 σε εφημερίδα σχετικά με την αναγνώριση πτυχίων εξωτερικού ότι δεν έχουν καμία διαφορά λέει, με τα πτυχίων κολλεγίων και οτι για να αναγνωριστούν πρέπει :

 

α) να γίνει αναγνώριση από το ΣΑΕΙΤΕ ( τι γνωρίζετε για το συγκεκριμένο Συμβούλιο,πουβρίσκεται και τι θα πρέπει να προκομίσω σε αυτούς? έχει κανείς σας κάνει αυτή τη διαδικασία?

β) βεβαίωση από αρμόδιο φορέα του εξωτερικού για τα επαγγελματικά δικαιώματα. Πριν φύγω από Αγγλία είχα γραφτεί στο Ινστιτούτο Μανατζμεντ κανονικά με συνδρομή. το πτυχίο μου είναι Μπάτσελορ Διοικητικό Μανατζμεντ και Μαρκετινγκ. Αυτός είναι ο φορέας που θα μπορεί να μου χορηγήσει βεβαίωση για τα επαγγελματικά δικαιώματα? Ακόμη και αν έχω σταματήσει πλέον να πληρώνω την συνδρομή?

 

Οτι πληροφορίες έχετε σχετικά με τα παραπάνω θα με βοηθούσαν ιδιαίτερα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Παρόμοια περίπτωση είμαι και γω.BA In Business Administration and Finance και MBA αλλά σε κολλέγια.Θα ήθελα να ακολουθήσω το επάγγελμα του λογιστή ως ελεύθερος πλέον επαγγελματίας.Η προυπηρεσία μου είναι βοηθός λογιστή σε λογιστήρια εταιριών.

 

Σύμφωνα με αυτά που ισχύουν στην Ελλάδα οι απόφοιτοι διοίκησης επιχειρήσεων εγγράφονται εαν θέλουν στο Οικονομικό Επιμελητήριο.Δεν είναι δεσμευτικό,εκτός εαν κάποιος απόφοιτος διοίκησης επιχειρήσεων θέλει να ακολουθήσει το ελευθέριο επάγγελμα του λογιστή/οικονομολόγου.

 

Το CMI (Chatered Management Institute) αμφιβάλλω εαν αναγνωρίζεται από το Οικονομικό Επιμελητήριο.Είναι κάτι σαν την δική μας ΕΕΔΕ και δεν αναφέρεται στην λίστα του προεδρικού διατάγματος στα επιμελητήρια που μπορεί κάποιος να μεταφέρει επαγγελματικά προσόντα.

 

Αυτά που αναγνωρίζονται είναι κάποια επιμελητήρια λογιστών κυρίως της Αγγλίας όπου δεν έχουν καμία σχέση με το κοροιδιλίκι του Οικονομικού Επιμελητηρίου της Ελλάδος.Για να γραφτείς εκεί πρέπει να έχεις προυπηρεσία τουλάχιστον 3 χρόνια σε εργοδότη που συνεργάζεται μαζί τους και να δώσεις εξετάσεις σε 6 εως 13 μαθήματα.Βέβαια με την εγγραφή σου εκεί είσαι πλέον ισάξιος με ορκωτό λογιστή.

 

Στην Ελλάδα με ένα απλό πτυχίο έστω και τουριστικών επαγγελμάτων από ΤΕΙ εγγράφεσαι κανονικά και μπορείς μετά από κάποια χρόνια προυπηρεσία να γίνεις λογιστής.

 

Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω από μένα ας μας συμβουλέψει.Εγώ νομίζω οτι είμαι διαπαντώς εκτός από το Οικονομικό Επιμελητήριο και δεν νομίζω να αλλάξει και τπτ.

 

Ο χρόνος περνά,για προυπηρεσία στην Αγγλία είναι λίγο αργά και σκέφτομαι να ασχοληθώ με κάτι άλλο γιατί αυτό που κάνω δεν με κατοχυρώνει άρα δεν έχω και μέλλον.

 

Θα προτιμούσα πάντως μια απάντηση απο τους εκάστοτε Υπουργούς Παιδείας του στυλ "δεν πρόκειται ποτέ να αναγνωριστείτε ας προσέχατε" παρά αυτό τον λαβύρινθο που έχουνε στήσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους . Φίλε μου Νάσο δεν γνωρίζω σε εσάς τι ακριβώς γίνετε αλλά πιστεύω οτί κάνεις λάθος . Αυτό που ξέρω και απο την αίτηση για χωρίγηση άδειας εξασκήσεως επαγγέλματος ακόμα και για σχολές ψυχολόγων απο τα ΚΕΠ διαπιστώνω και πάλι οτί ζητάνε ως δεύτερο ντοκουμέντο στην αίτηση την άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος απο το κράτος οπού σπούδασες .Αυτό συνεπάγετε και πάλι στο ότι ο ενδιαφερόμενος πρέπει να προσκομίση χαρτί στο ότι είναι εγγεγραμένο μέλος στον αντίστοιχο σύλλογο του εξωτερικού .Χαρτία απο το αντίστοιχο Ναρικ του κάθε κράτους μέλος της Ε.Ε δεν μετράνε εφόσον δεν έχουν πιστοποιηθεί και εγκριθεί απο το αντίστοιχο Δοατάπ της Ελλάδος .Επιπλέον η οδηγία της Ε.Ε δίνει περιθώρια στο Ελληνικό κράτος να ελέγχοι τα πτυχία μας και να αποφασίζει στο εάν πληρούν της προϋποθέσεις για της άδειες.Το ΚΕΠ και κανένα ΚΕΠ δεν μπορεί να σου δώσει τα επαγγελματικά δικαιώματα έαν δεν δει οτί είσαι εγγεγραμένο μέλος του αντίστοιχου ελληνικού συλλόγου . Διαφορετικά είναι παράνομη η όποια πράξη του ΚΕΠ λόγω του ότι για οποιοδήποτε κλάδο σχολή επάγγελμα στην χώρα μας και με βάση το Ελληνικό Σύνταγμα κανένας δεν μπορεί να δουλέψει στην χώρα μας εάν πρώτα δεν του χωριγηθούν τα δικαιώματα αυτά απο τον αντίστοιχο σύλλογο της Ελλάδος .Με λίγα λόγια εάν δεν είσαι μέλος του αντίστοιχου ελληνικού συλλόγου δεν μπορείς να ασκήσης κανένα δικαίωμα της σχολής σου διότι θα είσαι παράνομος με βάση το Ελληνικό δίκαιο και το Ελληνικό Σύνταγμα .Παράδειγμα στην περίπτωση όπως μου λές θα είχαν αναγνωριστεί όλα τα κολλέγια παραρτήματα της Ελλάδος που συνεργάζονται με τα πανεπιστήμια του εξωτερικού με αυτό το τρόπο πράγμα που δεν ισχύει . Κανένας δεν μπορεί να εργαστεί στην Ελλάδα χώρις την έγκριση του Ελληνικού Συλλόγου του .

 

 

 

Προφανως δεν εκανες κανενα κοπο να διαβασεις τα αναλυτικα ποστ μου για το τι συμβαινει με τους Ψυχολογους.Επαναλαμβανω σε απλα Ελληνικα οτι δεν υπαρχει κανενας επισημος συλλογος στην Ελλαδα για τους Ψυχολογους.Ειτει δλδ ΝΠΔΔ που να θελει εγραφη υποχρεωτικα ο καθε Ψυχολογος στην Ελλαδα για εξασκηση επαγγελματος.ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΕΞΑΣΚΗΣΕΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΨΥΧΟΛΟΓΩΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΟΙΚΕΙΕΣ ΝΟΜΑΡΧΙΕΣ .Ας μην τα ξαναλεμε.Προσπαθησα με οσο το δυνατον πιο απλα Ελληνικα μπορω να το εξηγησω

 

Επισης εαν εκανες ενα κοπο να παταγες το λινκ που εδωσα θα εβλεπες οτι αυτο αφορα και αλλα επαγγελματα εκτος Ψυχολογων.

 

Κανε μου την χαρη κ πρωτου επιμεινεις ξανα σε κατι,αναλογισου πρωτον οτι μιλας σε Ψυχολογο κ δευτερον ξαναδιαβασε προσεκτικα τι εχω γραψει στο παρελθον για αυτα τα οποια αναμασας

Edited by NasosLondon
Link to comment
Share on other sites

offtopic: Έχετε αναλογιστεί πόσο δύσκολο είναι να διαβάζεις wall texts στα ελληνικά χωρίς καθόλου τόνους στις λέξεις;
Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους . Φίλε μου Νάσο , πρώτων καταλαβαίνω πολύ καλά ότι μιλάω σε αναγνωρισμένο ψυχολόγο διότι αξιώθικες όπως ο ίδιος είπες απο το Δοατάπ να πάρεις τα ακαδημαϊκά και επαγγελματικά σου δικαιώματα για αυτό και σε συγχαίρω.Η συζήτηση περί δικαιωμάτων δεν αφορούσε προσωπικά εσένα ουτέ και ο τόνος μου της συζήτησης μας σε εσένα . Μιλούσα γενικά και αόριστα για όλους ασχέτος αν μιλούσα σε πρώτο πρόσωπο με εσένα και αν χρησιμοποίησα π.χ το επάγγελμα του Ψυχολόγου.Οσόν αφορά το ότι οι ψυχολόγοι δεν ανοίκαν σε κάποιο σύλλογο πλέον είναι παρελθόν .Υπάρχει πλέον ο νέος Πανελλήνιος Ψυχολογικός Σύλλογος . ( http://www.psy.gr/ ) . Ιδρύθηκε διότι κανένα επάγγελμα δεν είναι ξέφραγκο αμπέλι και οτί όλοι υπαγόμαστε κάπου . Όσον αφορά τις άδειες απο την Νομαρχία έχω εξηγήση το τι ακριβώς ζητάνε και το γνωρίζω απο πρώτο χέρι.Απο δω και πέρα εάν ο δικός σας σύλλογος δεν απαιτεί την αναγνώριση απο το Δοατάπ όχι απο εσένα που την έχεις αλλά απο τους υπολοίπους που δεν την έχουν πάρει ακόμα αλλά και κυρίως αυτών των κολλεγίων τότε αυτό θα επηρρεάσει έσας και θα γυρίσει μπούμερανγκ σε εσάς .Με αυτή του όμως την πράξει σου υπενθυμίζω οτί θα αντιβαίνει το Σύνταγμα και τους Νόμους του Ελληνικού Κράτους και θα στρέφεται εναντίον του Υπουργείου Παιδείας και συνολικά της Ελληνικής Κοινωνίας διότι θα είναι παράνομη.

 

Σε παραπέμπω στην συγκεκριμένη σελίδα ( http://www.psy.gr/first.php?mid=11&subid=30&ssid=0 ) όπου τα πράγματα είναι απολύτος σαφή . Εαν η Νομαρχία παραχωρεί αυτοτελός της άδειες χωρίς να υπολογίσει τον σύλλογο σας πάλι συνεπάγεται σε παρανομία .Εκτός εάν υπάρχει κάποιος Νόμος που της δίνει αυτό το δικαίωμα παρακάμπτωντας τον σύλλογο σας πράγμα που εγώ δεν το γνωρίζω .Εαν κάνω κάποιο λάθος και εάν υπάρχει τέτοιος Νόμος τότε δέχομε τις όποιες επικρίσεις σας .Αν όντος πάλι υπάρχει τέτοιος νόμος τότε τα πράγματα στο επάγγελμα σας δείχνουν οτί είναι μπάχαλο και οτι δεν υπάρχει οργάνωση και στοιχειώδες έλεγχος .

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους . Φίλε μου Νάσο , πρώτων καταλαβαίνω πολύ καλά ότι μιλάω σε αναγνωρισμένο ψυχολόγο διότι αξιώθικες όπως ο ίδιος είπες απο το Δοατάπ να πάρεις τα ακαδημαϊκά και επαγγελματικά σου δικαιώματα για αυτό και σε συγχαίρω.Η συζήτηση περί δικαιωμάτων δεν αφορούσε προσωπικά εσένα ουτέ και ο τόνος μου της συζήτησης μας σε εσένα . Μιλούσα γενικά και αόριστα για όλους ασχέτος αν μιλούσα σε πρώτο πρόσωπο με εσένα και αν χρησιμοποίησα π.χ το επάγγελμα του Ψυχολόγου.Οσόν αφορά το ότι οι ψυχολόγοι δεν ανοίκαν σε κάποιο σύλλογο πλέον είναι παρελθόν .Υπάρχει πλέον ο νέος Πανελλήνιος Ψυχολογικός Σύλλογος . ( http://www.psy.gr/ ) . Ιδρύθηκε διότι κανένα επάγγελμα δεν είναι ξέφραγκο αμπέλι και οτί όλοι υπαγόμαστε κάπου . Όσον αφορά τις άδειες απο την Νομαρχία έχω εξηγήση το τι ακριβώς ζητάνε και το γνωρίζω απο πρώτο χέρι.Απο δω και πέρα εάν ο δικός σας σύλλογος δεν απαιτεί την αναγνώριση απο το Δοατάπ όχι απο εσένα που την έχεις αλλά απο τους υπολοίπους που δεν την έχουν πάρει ακόμα αλλά και κυρίως αυτών των κολλεγίων τότε αυτό θα επηρρεάσει έσας και θα γυρίσει μπούμερανγκ σε εσάς .Με αυτή του όμως την πράξει σου υπενθυμίζω οτί θα αντιβαίνει το Σύνταγμα και τους Νόμους του Ελληνικού Κράτους και θα στρέφεται εναντίον του Υπουργείου Παιδείας και συνολικά της Ελληνικής Κοινωνίας διότι θα είναι παράνομη.

 

Σε παραπέμπω στην συγκεκριμένη σελίδα ( http://www.psy.gr/first.php?mid=11&subid=30&ssid=0 ) όπου τα πράγματα είναι απολύτος σαφή . Εαν η Νομαρχία παραχωρεί αυτοτελός της άδειες χωρίς να υπολογίσει τον σύλλογο σας πάλι συνεπάγεται σε παρανομία .Εκτός εάν υπάρχει κάποιος Νόμος που της δίνει αυτό το δικαίωμα παρακάμπτωντας τον σύλλογο σας πράγμα που εγώ δεν το γνωρίζω .Εαν κάνω κάποιο λάθος και εάν υπάρχει τέτοιος Νόμος τότε δέχομε τις όποιες επικρίσεις σας .Αν όντος πάλι υπάρχει τέτοιος νόμος τότε τα πράγματα στο επάγγελμα σας δείχνουν οτί είναι μπάχαλο και οτι δεν υπάρχει οργάνωση και στοιχειώδες έλεγχος .

 

Καταρχην,προφανως παλι δεν προσεξες την λεπτομερια οτι μιλας σε Ψυχολογο ο οποιος ηταν αδυνατον να μην γνωριζε τα παραπανω.

 

Για να σε διευκολυνω με ακομα πιο απλα Ελληνικα.Ο παραπανω συλλογος οπως και ο αυτος που παραθετω παρακατω ΔΕΝ ειναι ΣΕ ΤΠΤ ΕΠΙΣΗΜΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ.

 

Δεν ειναι δλδ ΝΠΔΔ(νομικο προσωπο δημοσιου δικαιου) κανενας απο τους δυο συλλογους.Με πιανεις φιλε μου τωρα?

 

http://www.seps.gr/

 

Δλδ με απλα Ελληνικα ο οποιοσδηποτε πτυχιουχος αποφασιζει σε ποιον απο τους δυο θα εγραφει ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΕΣΜΕΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΜΙΑ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ για αυτο.Προσωπικα ΔΕΝ ειμαι γραμμενος σε κανεναν απο του δυο χωρις να εχω το παραμικρο προβλημα με την αδεια την οποια και βγαζω απο Νομαρχια.Τι δεν ειναι κατανοητο σε οτι λεω?

 

Συγκεντρωσου λιγο στο οτι ΔΕΝ χρειαζεται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ.

 

Αυτο αφορα και αλλα επαγγελματα οπως βλεπεις στο πιο πανω λινκ απο τα ΚΕΠ.

 

 

Κ εδω το σημειο που ξεκαθαριζεται οτι δεν υπαρχει πολιτικη βουληση για να δημιουργηθει στον αιωνα τον απαντα ΝΠΔΔ στην Ελλαδα για Ψυχολογους,ΑΡΑ ΟΙ ΝΟΜΑΡΧΙΕΣ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΕΚΔΙΔΟΥΝ ΑΔΕΙΕΣ ΨΥΧΟΛΟΓΩΝ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΚΑΝΕΝΟΣ ΘΕΣΜΟΥ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ ΟΠΩΣ ΠΧ ΤΟ ΤΕΕ ΣΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ

 

http://www.psy.gr/first.php?mid=1&subid=0&ssid=0

Στην ίδια συνάντηση, ο Πανελλήνιος Ψυχολογικός Σύλλογος ζήτησε από την Γενική Γραμματέα τού Υπουργείου Υγείας και Πρόνοιας, κυρία Ιωάννα Πανοπούλου, να προωθηθεί το θεσμικό αίτημα του Πανελληνίου Ψυχολογικού Συλλόγου για την ίδρυση και λειτουργία τού Νομικού Προσώπου Δημοσίου Δικαίου - Επιστημονικού Επαγγελματικού Συλλόγου Ψυχολόγων.Η κυρία Ιωάννα Πανοπούλου έδωσε την εξής απάντηση: «Η Ευρωπαϊκή Ένωση είναι αντίθετη με την ίδρυση νέων νομικών προσώπων δημοσίου δικαίου».

 

 

Τωρα καταλαβες η παμε αλλη μια φορα να τα αναμασαμε?

Edited by NasosLondon
Link to comment
Share on other sites

Με διαφώτισες πλήρος και είναι δέκτες η όποιες επικρίσεις σου .Όπως ανάφερες κάποτε σχολή με σχολή διαφέρει .Προφανώς πιστεύω πως αυτό γίνετε σε εσάς διότι ο κλάδος σας είναι περιορισμένος απο την φύση του χωρίς πολλές αρμοδιότητες και προφανώς και σε άλλους παρόμοιους κλάδους περιορισμένων αρμοδιοτήτων .

Π.Χ

Το βασικότερο μειωνέκτιμα απο ότι ξέρω και το γνωρίζεις και εσύ είναι οτί κανένας ψυχολόγος δεν μπορεί να κόψει παραπεμπτικά και δεν έχει σύμβαση με τα ασφαλιστικά ταμεία διότι η ψυχολογία ανήκει στην Φιλοσοφία και όχι στην Ιατρική με αποτέλεσμα ο ασθενής να μην μπορεί να πάρει τα χρηματά του πίσω απο την ασφάλεια του .

Δεν μπορείς όμως να με πείσης οτί το ίδιο π.χ μπορεί να συμβαίνει και στην Ιατρική αν και μία γνωστή μου Ιατρός μου είπε ότι απευθύνθηκε στην Νομαρχία .

Ερώτηση : Δίνοντας η νομαρχία την άδεια στους Ιατρούς χωρίς αναγνώριση απο το Δοατάπ πως αυτοί θα πάρουν για να κάνουν ειδικότητα αργότερα στην Ελλάδα χωρίς ακαδημαϊκή αναγνώριση απο το Δοατάπ ?

Link to comment
Share on other sites

 

ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΑΣΚΗΣΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΙΑΤΡΟΥ

 

Κατηγορία: Άδειες

Γενική Διεύθυνση: Γ.Δ. Ποιότητας Ζωής

Διεύθυνση: Διεύθυνση Δημόσιας Υγείας

Τμήμα: Τμήμα Υπηρεσιών και Επαγγελμάτων Υγείας

 

Απαραίτητα Έγγραφα

 

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

 

1. Αίτηση προς τη Δ/νση Υγιεινής.

 

2. Αντίγραφο Πτυχίου, προκειμένου:

α) για πτυχιούχους εξωτερικού από μη Κράτος-μέλος της ΕΕ (ισοτιμία του πτυχίου τους από το ΔΙΚΑΤΣΑ και το πτυχίο της αλλοδαπής με επίσημη μετάφραση) - ΦΕΚ 856/8-1-86

β) Για πτυχιούχους από Κράτη της ΕΕ (Αντίγραφο πτυχίου, Πιστοποιητικό άσκησης Κρατικής εξέτασης) που προβλέπεται από το αρ. 3 της οδηγίας 93/16 της 5/4/ 93 της ΕΕ., βεβαίωση από την Αρχή του τόπου ότι το πτυχίο τους και το πιστοποιητικό είναι σύμφωνα με τήν οδηγία 93/16 της 5ης/4/93 της ΕΕ. Ολα τα ανωτέρω επισήμως σφραγισμένα από την Αρχή του τόπου προέλευσης (σφραγίδα APOSTILLE) και μεταφρασμένα από το Υπουργείο Εξωτερικών.

 

3. Πιστοποιητικό Στρατολογικής Κατάστασης τύπου Α' ή για τους υπηρετούντες βεβαίωση κατατάξεως ή για τους Στρατιωτικούς ιατρούς, φύλλο Μητρώου.

 

4. Αντίγραφο Ποινικού Μητρώου τύπου Α (3μήνου ισχύος).

 

5. Πιστοποιητικό γεννήσεως ή επικυρωμένη φωτοτυπία της Αστυνομικής Ταυτότητας.

 

6. Δύο (2) φωτογραφίες.

 

7. Ένα παράβολο των 8 ευρώ από Δημόσιο Ταμείο.

 

8. Έντυπο παράβολο χαρτοσήμου 30 ευρώ από Δημόσιο Ταμείο.

 

9. Ένα χάρτινο ντοσιέ.

 

10. Για τους ομογενείς που δεν είναι γραμμένοι στα μητρώα Δήμου ή Κοινότητας άδεια εργασίας & άδεια παραμονής.

 

11. Για τους αλλοδαπούς που προέρχονται από μη Κράτος-μέλος της ΕΕ

α) Άδεια εργασίας.

β) Άδεια παραμονής.

γ) Άδεια αμοιβαιότητας από το Υπουργείο Εξωτερικών.

 

12. Για τους Κύπριους

α) Απόφαση τοποθετήσεως τους για ειδίκευση σε Νοσοκομείο από το Υπουργείο.

β) Υπεύθυνη Δήλωση όπου θα δηλώνεται ότι δεν θα ασκήσουν το επάγγελμα ιατρού μετά το πέρας της ειδικότητας.

 

Προφανώς και υπάρχει κάτι που δεν γνωρίζω, αλλά τι πιο απλό από το να ρωτήσετε στη νομαρχία τι ισχύει;

Γράφουμε όσα ζούμε: www.pella24.gr
Link to comment
Share on other sites

Με διαφώτισες πλήρος και είναι δέκτες η όποιες επικρίσεις σου .Όπως ανάφερες κάποτε σχολή με σχολή διαφέρει .Προφανώς πιστεύω πως αυτό γίνετε σε εσάς διότι ο κλάδος σας είναι περιορισμένος απο την φύση του χωρίς πολλές αρμοδιότητες και προφανώς και σε άλλους παρόμοιους κλάδους περιορισμένων αρμοδιοτήτων .

Π.Χ

Το βασικότερο μειωνέκτιμα απο ότι ξέρω και το γνωρίζεις και εσύ είναι οτί κανένας ψυχολόγος δεν μπορεί να κόψει παραπεμπτικά και δεν έχει σύμβαση με τα ασφαλιστικά ταμεία διότι η ψυχολογία ανήκει στην Φιλοσοφία και όχι στην Ιατρική με αποτέλεσμα ο ασθενής να μην μπορεί να πάρει τα χρηματά του πίσω απο την ασφάλεια του .

Δεν μπορείς όμως να με πείσης οτί το ίδιο π.χ μπορεί να συμβαίνει και στην Ιατρική αν και μία γνωστή μου Ιατρός μου είπε ότι απευθύνθηκε στην Νομαρχία .

Ερώτηση : Δίνοντας η νομαρχία την άδεια στους Ιατρούς χωρίς αναγνώριση απο το Δοατάπ πως αυτοί θα πάρουν για να κάνουν ειδικότητα αργότερα στην Ελλάδα χωρίς ακαδημαϊκή αναγνώριση απο το Δοατάπ ?

 

Συγνωμη?

 

Ελα τωρα που θα μου βγαλεις κ την Ψυχολογια ισοδυναμη ΙΕΚ

Αναφερεσε συλογικα για το επαγγελμα των Ψυχολογων λες και ειναι δευτεραντζα?

 

Ας αραξουμε μια φιλε μου.Προφανως και θα γινω ακομα πιο επικριτικος μαζι σου οταν μου λες οτι ο Ψυχολογος εχει ''περιορισμενες'' αρμοδιοτητες κ μαλιστα οταν αυτο ερχεται απο καποιον που δεν εχει την παραμικρη ιδεα του τι εστι Ψυχολογος.Περιορισμενες αρμοδιοτητες ως προς τι?Η Ψυχολογια ως επιστημη γνωριζεις τι ειναι?

 

Η κλινικη εκφραση της Ψυχολογιας ειναι μολις ενα μερος των ΕΥΡΕΩΝ αρμοδιοτητων των Ψυχολογων(κ μαλιστα οχι το σημαντικοτερο).Κανε μου μια χαρη λοιπον κ πριν μιλησεις γενικα κ αφοριστικα για την Ψυχολογια,κανε ενα διαβασματακι για το τι εστι η επιστημη της Ψυχολογιας

 

Αναφορικα με την Ιατρικη.Παλι δεν με διαβασες.Μιλας κ χτυπιεσαι υπερασπιζομενος τον εντελως ακυρο προστατευτισμο των ΤΕΕ των Μηχανικων ενω αγνοεις οτι ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΔΟΑΤΑΠ ΕΑΝ ΕΡΧΕΣΑΙ ΑΠΟ ΕΕ ΩΣ ΙΑΤΡΟΣ.Εμενα αυτο μου θυμιζει ανασφαλεις συμφεροντολογους καρεκλοκενταυρους των ΤΕΕ που τρεμουν τους πτυχιουχος εξωτερικου.Οχι φιλτατε αυτα τα ακυρα συμβαινουν μονο στα ΤΕΕ των Μηχανικων κ οσο νουπω κ αυτοι οι προστατευτισμοι θα ληξουν χτυπωντας κατα κρατος τα κομπλεξ μερικων ταχα μου δηθεν

 

Αυτο παλι αμελησες να το διαβασεις που το λεω πιο πριν?

Edited by NasosLondon
Link to comment
Share on other sites

αν είναι το τόπικ να καταλήξει μεταξύ σας vs, υπάρχουν και τα pm , όπου μπορείτε να πείτε ο ένας στον άλλον ό,τι θέλετε, χωρίς να είμαστε εμείς υποχρεωμένοι να τα διαβάζουμε...

το τόπικ αυτό έχει συγκεκριμένη θεματολογία και καλό είναι να διαβάζετε τον τίτλο κάθε φορά που θέλετε να προσθέσετε κάτι.

ευχαριστώ για την κατανόηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους . Φίλε μου Νάσο ο ορισμός περιορισμένες αρμοδιότητες δεν σημαίνει υποβίβαση του επαγγελματός του Ψυχολόγου αλλά κατάταξη με βάση την σημερινή πραγματικότητα σε σύγκριση π.χ με τους Ψυχιάτρους.Το θέμα είναι Ιεραρχικό και όχι καταφρονιτικό όπως το βλέπεις εσύ.

Δεν μίλησα για εξίσωση του κλάδου σας με ΙΕΚ .Αυτόν τον χαρακτηρισμό εσύ τον απέδοσες υποβιβάζοντας την σχολή σου.

Δεν ανοίκω και δεν εντάσσομαι σε καμία ομάδα "καρεκλωκένταυρων" όπως προείπες ούτε έχω τέτοιες αντιλήψεις και πρόβλημα με τους φοιτητές του εξωτερικού διότι και εγώ ανοίκω σε αυτούς .

Δεν εντάσσομε σε καμία πλευρά απο της δύο . Είμαι υπέρ της αναγνώρισης των πτυχίων του εξωτερικού αλλά κατά της ολικής ισοπέδωσης του ελεκτικού μηχανισμού του κράτους για χάρη των Ευρωπαϊκών Νόμων .

Πιστεύω πως δεν πρέπει να ξεπερνάμε κάποια όρια κυρίως όσων αφορά επαγγέλματα υγείας όπως είναι η Ιατρική που παίζουν καθημερινά στην κυριολεξία με της ζωές μας και θα έπρεπε να υπάρχει κρατική παρέμβαση και άμεσος έλεγχος ακόμα και των δικών μας αν θές κατά την γνώμη μου επαγγελμάτων. Διαφορετικά αυτήν την απόλυτη ελευθερία έτσι όπως προκύπτει θα την πληρώσουμε στο μέλλον πολύ ακριβά .Ο ίδιος ακριβώς έλεγχος πρέπει να υπάρχει καθημερινά και στις αντίστοιχες σχολές τις ημεδαπής για να μην υπάρχει διαφοροποίηση .Πιστεύω να κατάλαβες τώρα τις αντιλήψις μου και να μην προτρέχεις .

Υπερασπιζόμενος λοιπών τα επιχειρηματά σου πάντοτε με κύρια βάση τους νόμους της Ε.Ε δίνεις την εντύπωσης αυτών που βρίσκουν άλωθει και πάτημα με βάσης αυτούς τους Νόμους την αποφυγή των μαθημάτων και της άμεσης σύγκρισης με τους φοιτητές της ημεδαπής .Αυτός που είναι καλός στο τομέα του δεν έχει να φοβάται κανένα μάθημα και καμία σύγκριση .

Link to comment
Share on other sites

Το ζητούμενο όμως τελικά είναι το αν μπορείς να εργαστείς στην Ελλάδα και να πάρεις άδεια επαγγέλματος σχετική με αυτό που σπούδασες!

Συνεπώς για να μη βρισκόμαστε αντιμέτωποι με τέτοιες καταστάσεις, καλό θα είναι ο οποιοσδήποτε, πρίν αρχίσει τις σπουδές του, να πάει στο ΔΟΑΤΑΠ, στη νομαρχία κλπ και να μάθει αν το χαρτί που θα πάρει μπορεί να το κάνει κάτι στην Ελλαδά.

Αν όχι, ξαναλέω, καλύτερα να σπούδασει κάτι άλλο, αναγνωρισμένο, γιατί στην Ελλάδα θα πάρει και μεγαλύτερο μισθό (γιατί το πτυχίο αυτό θα αναγωνρίζεται μισθολογικά) και καλύτερη θέση!

Οπότε προσωπική μου άποψη, δε χρειάζεται να ζητάμε τα ρέστα αφού σπουδάσουμε κάτι, αλλά ΟΥΤΕ και να ακούμε απλά τις διαβεβαιώσεις των διαφόρων ΙΕΚ κλπ πανεπιστημίων, που ψάχνουν πελάτες!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους . Φίλε μου Νάσο ο ορισμός περιορισμένες αρμοδιότητες δεν σημαίνει υποβίβαση του επαγγελματός του Ψυχολόγου αλλά κατάταξη με βάση την σημερινή πραγματικότητα σε σύγκριση π.χ με τους Ψυχιάτρους.Το θέμα είναι Ιεραρχικό και όχι καταφρονιτικό όπως το βλέπεις εσύ.

Δεν μίλησα για εξίσωση του κλάδου σας με ΙΕΚ .Αυτόν τον χαρακτηρισμό εσύ τον απέδοσες υποβιβάζοντας την σχολή σου.

Δεν ανοίκω και δεν εντάσσομαι σε καμία ομάδα "καρεκλωκένταυρων" όπως προείπες ούτε έχω τέτοιες αντιλήψεις και πρόβλημα με τους φοιτητές του εξωτερικού διότι και εγώ ανοίκω σε αυτούς .

Δεν εντάσσομε σε καμία πλευρά απο της δύο . Είμαι υπέρ της αναγνώρισης των πτυχίων του εξωτερικού αλλά κατά της ολικής ισοπέδωσης του ελεκτικού μηχανισμού του κράτους για χάρη των Ευρωπαϊκών Νόμων .

Πιστεύω πως δεν πρέπει να ξεπερνάμε κάποια όρια κυρίως όσων αφορά επαγγέλματα υγείας όπως είναι η Ιατρική που παίζουν καθημερινά στην κυριολεξία με της ζωές μας και θα έπρεπε να υπάρχει κρατική παρέμβαση και άμεσος έλεγχος ακόμα και των δικών μας αν θές κατά την γνώμη μου επαγγελμάτων. Διαφορετικά αυτήν την απόλυτη ελευθερία έτσι όπως προκύπτει θα την πληρώσουμε στο μέλλον πολύ ακριβά .Ο ίδιος ακριβώς έλεγχος πρέπει να υπάρχει καθημερινά και στις αντίστοιχες σχολές τις ημεδαπής για να μην υπάρχει διαφοροποίηση .Πιστεύω να κατάλαβες τώρα τις αντιλήψις μου και να μην προτρέχεις .

Υπερασπιζόμενος λοιπών τα επιχειρηματά σου πάντοτε με κύρια βάση τους νόμους της Ε.Ε δίνεις την εντύπωσης αυτών που βρίσκουν άλωθει και πάτημα με βάσης αυτούς τους Νόμους την αποφυγή των μαθημάτων και της άμεσης σύγκρισης με τους φοιτητές της ημεδαπής .Αυτός που είναι καλός στο τομέα του δεν έχει να φοβάται κανένα μάθημα και καμία σύγκριση .

 

Κ ολα τα παραπανω ερχονται ξανα απο αντιληψεις των μεσων ανθρωπων που δεν εχουν την παραμικρη ιδεα του τι εστι Ψυχολογος.

 

Φιλε τι σχεση μπορει να εχει η Ψυχιατρικη με την Ψυχολογια?Καταλαβαινεις τι σημαινει Ψυχολογος κ τι Ψυχιατρος?

 

Δεν τιθεται κανενα Ιεραρχικο θεμα.Αυτα ειναι γενικευσεις μερικων που δεν γνωριζουν το παραμικρο για τις δυο επιστημες.

 

Περαν τουτου για την Ιατρικη το θεμα ειναι απλο φιλε μου.Παγκοσμιως η Ιατρικη διδασκεται σε 6 ετη κ ετσι δεν τιθεται θεμα παρεμβασης απο ΔΟΑΤΑΠ κτλ.Αυτα ειναι ακυροσυνες Ελληνικου τυπου.Πτυχιο Ιατρικης οπουδηποτε στην Ευρωπη δεν περνεις για την πλακα σου κ η οδηγια της ΕΕ ειναι σαφης κ η Ελλαδα πλεον εχει συμμορφωθει πληρως.

 

Μην τρελαθουμε τωρα οτι γιατρος γινεσαι μονο εαν εχεις σπουδασει Ελλαδα.Αυτα ειναι ακυροσυνες πρωτου βαθμου κ μονο Ελλαδα συνεβαιναν(πλεον τελος κ αυτα με την οδηγια της ΕΕ)

Edited by NasosLondon
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα.Τα μεταπτυχιακα πανω σε Ιστορια Τεχνης τα αναγνωριζουν στην Ελλαδα;Σκεφτομαι για Αγγλια η Ολλανδια να κοιταζω.Εδω δινουν μορια και για ασεπ φιλολογων καθως ειναι κλαδος φιλοσοφικης ομως απο εξωτερικο τι γινεται ξερει κανεις;Παιζει ρολο το πανεπιστημιο;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους .Η μοριοδότηση των μεταπτυχιακών στον ΑΣΕΠ καθορίζεται ή προσμετράτε μόνων όταν το μεταπτυχιακό κατα κύριο λόγο είναι του ίδιου γνωστικού αντικειμένου με τον Βασικό τίτλο .Οταν λοιπών κάποιος επιλέγει να κάνει μεταπτυχιακό τίτλο στο εξωτερικό πρώτα απο όλα θα πρέπει να δει εάν είναι του ίδιου γνωστικού αντικειμένου με τον τίτλο του Π.Χ της ημεδαπής .Αυτη είναι η βασικότερη παράμετρος για τον ΑΣΕΠ.Κατά δεύτερη παράμετρος προσμετράτε εάν είναι του ίδιου κλάδου και ούτο καθεξίς .Δεν γνωρίζω εάν προσμετράτε το μεταπτυχιακό π.χ φιλοσοφίας στο κλάδο της φιλολογίας ή το αντίθετο αλλά καλά είναι να είναι του ίδιου κλάδου με το βασικό πτυχίο.Όσων αφορά την αναγνώριση αυτό μπορείς να το πιστοποιήσης εαν η βασική σχολή αυτού του μεταπτυχιακού που θα επιλέξεις βρίσκετε στην λίστα των αναγνωρισμένων του Δοατάπ .Εαν ο Βασικός του τίτλος ή η σχολή του μεταπτυχιακού που θέλεις να κάνεις έξω αναγράφεται στην λίστα τότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα .
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα..Εχω μια απορια..βρηκα αυτο το μεταπτυχιακο βουλγαρια

 

http://www.universal.edu.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1186&catid=34

 

δεν μπορεσα να βγαλω γραμμη στον δοαταπ για να μαθω τι και πως..!!

οσοι πανε θα τελειωσουν τον Μαρτιο του 2011..

Αυτοι που θα τελειωσουν ,σε ποσο καιρο θα εχουν το χαρτι στα χερια τους αναγνωρισμενο?(καπου στο φορουμ διαβασα για 6μηνες-1 χρονο αλλα δεν ηξερα αν αυτο ισχυει ανεξαιρετως πανεπιστημιου).Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εχω αποκτησει πτυχιο διοικησης επιχειρησεων απο κολλεγιο το οποιο συνεργαζοταν με το πανεπιστημιο του Hertfordshire. Δυστυχως το επαγγελμα δεν ειναι νομοθετικα ρυθμιζομενο και απαιτει 2 χρονια προυπηρεσιας, που δεν τα εχω. Μπορει να κανω κατι η να ξεχασω δια παντος την επαγγελματικη μου αναγνωριση;
Link to comment
Share on other sites

To IST ??? Ναι, μπορείς να κερδίσεις τα δύο χρόνια προϋπηρεσίας, σχετικά δύσκολα ... Edited by kaluas

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...