Jump to content

Apple Watch Ultra


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ώρες πριν, pavlidisc said:

Σε αυτό έχεις δίκιο.
Και εμένα με παραξενεύει που δεν υπάρχει κάτι που να αναφέρεται σε "ρολόι" μέσα στο εφεδρικό αντίγραφο.

Υπάρχει μόνο στις "Εφαρμογές που χρησιμοποιούν το iCloud".

Ναι εκεί είναι σαν επιλογή 

Ομως αν είχε κάποιο αντίγραφο θα έπρεπε έστω 1-2-5-10mb να πιάνει 

Αρα; 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

On 5/2/2024 at 1:49 ΜΜ, pavlidisc said:

Δεν είναι λογικό αυτό.
Δεν...δεν...δεν στέκει.
Το Backup του ρολογιού, κρατιέται στο γενικό backup που παίρνει το iPhone.
Το "εφεδρικό αντίγραφο" που ξέρουμε εδώ και χρόνια, αυτό περιέχει και το αντίγραφο του ρολογιού.
Back up your Apple Watch - Apple Support

Τάσο, αυτό που λές (για σειρά επαναφορών κλπ) δεν είναι κάν Apple. Πώς να το πώ.
Αποκλείεται να συμβαίνει.
Το iCloud είναι iCloud. Κρατάει τα δεδομένα. Σπάει το iPhone και με μια σύνδεση το επαναφέρεις όπως ήταν.
Το εφεδρικό αντίγραφο του iCloud σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις επαναφορά.
Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με το ρολόι.
Κάπου αλλού το χάνουμε (ή το χάσαμε).

Το εάν δεν έχει κάτι σπουδαίο ή όχι, δεν έχει σημασία.
Ο άλλος καταστρέφει το ρολόι, πάει παίρνει άλλο και θέλει σε 5 λεπτά να το έχει στημένο. 
Για Apple μιλάμε.

Edit

Εδώ Unpair and erase your Apple Watch – Apple Support (UK)

λέει
"Before erasing all content and settings on your Apple Watch, your iPhone creates a new backup of your Apple Watch. You can use the backup to restore a new Apple Watch. After your Apple Watch unpairs, you'll see the Start Pairing message"

New backup.
Ναι οκ.
Αλλά υπάρχει και προηγούμενο. 
Δεν γίνεται να περιμένει την αποσύνδεση για να πάρει 1ο backup.

με βαση αυτο, μηπως επειδη καναμε ρεσετ το κινητο πρωτα, δεν μπορουσε να παρει back up το ρολοι γιατι δεν ηταν συνδεδεμενο στο κινητο μεσα απο το οποιο βλεπει το icloud? ισως ειναι η μονη εξηγηση που μπορω να δωσω αλλιως μου φαινεται βλακεια να συμβαινει, και οπως ειπαμε δεν ειναι θεμα σημαντικοτητας αλλα υποτιθεται οτι μεγαλο ατου της apple ειναι το restore..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nikos_Mpl said:

με βαση αυτο, μηπως επειδη καναμε ρεσετ το κινητο πρωτα, δεν μπορουσε να παρει back up το ρολοι γιατι δεν ηταν συνδεδεμενο στο κινητο μεσα απο το οποιο βλεπει το icloud? ισως ειναι η μονη εξηγηση που μπορω να δωσω αλλιως μου φαινεται βλακεια να συμβαινει, και οπως ειπαμε δεν ειναι θεμα σημαντικοτητας αλλα υποτιθεται οτι μεγαλο ατου της apple ειναι το restore..

Εγώ είχα το 7άρι συνδεδεμένο με ένα XR.
Έκανα reset to 7άρι. Και μετά το σύνδεσα με ένα 15άρι.
Το XR ήταν εκεί...στημένο...δεν έγινε reset. Ότι ήθελε να πάρει από το ρολόι, θα έπρεπε να το πάρει.

Όπως είπα και στην αρχή, δεν το έψαξα πολύ.
Γιατί;
Γιατί θεώρησα (με αυτά που διάβαζα για το πού γίνεται το backup του ρολογιού) ότι με το που θα το κάνω επαναφορά, θα μου ζητήσει να επαναφέρω από iCloud backup.
Δεν έγινε όμως. Και παραξενεύτηκα.
Αλλά επειδή...όπως είπαμε...ένα ρολόι είναι, δεν έδωσα σημασία.
Τώρα, όταν θα έρθει η ώρα να αλλάξω πάλι συσκευή ή ρολόι, τότε θα το ψάξω καλύτερα.

Πάντως έχεις δίκιο.
Apple είσαι.
Για ένα iCloud που συγχρονίζει και επαναφέρει τα πάντα σε dt σε γουστάρουμε. 
Ακόμα και όπως λέει ο Τάσος να γίνεται (με σειρά) είναι εντελώς κουλό. Τόσο κουλό για Apple που αρνούμαι να το πιστέψω και λέω ότι κάτι δεν έκανα σωστά από άποψη αντιγράφου.

Υ.Γ
Και τα Shortcuts συγχρόνιζα αλλά δεν μου τα επανέφερε στο νέο τηλέφωνο. Δεν τα βρήκα πουθενά.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, pavlidisc said:

Εγώ είχα το 7άρι συνδεδεμένο με ένα XR.
Έκανα reset to 7άρι. Και μετά το σύνδεσα με ένα 15άρι.
Το XR ήταν εκεί...στημένο...δεν έγινε reset. Ότι ήθελε να πάρει από το ρολόι, θα έπρεπε να το πάρει.

Όπως είπα και στην αρχή, δεν το έψαξα πολύ.
Γιατί;
Γιατί θεώρησα (με αυτά που διάβαζα για το πού γίνεται το backup του ρολογιού) ότι με το που θα το κάνω επαναφορά, θα μου ζητήσει να επαναφέρω από iCloud backup.
Δεν έγινε όμως. Και παραξενεύτηκα.
Αλλά επειδή...όπως είπαμε...ένα ρολόι είναι, δεν έδωσα σημασία.
Τώρα, όταν θα έρθει η ώρα να αλλάξω πάλι συσκευή ή ρολόι, τότε θα το ψάξω καλύτερα.

Πάντως έχεις δίκιο.
Apple είσαι.
Για ένα iCloud που συγχρονίζει και επαναφέρει τα πάντα σε dt σε γουστάρουμε. 
Ακόμα και όπως λέει ο Τάσος να γίνεται (με σειρά) είναι εντελώς κουλό. Τόσο κουλό για Apple που αρνούμαι να το πιστέψω και λέω ότι κάτι δεν έκανα σωστά από άποψη αντιγράφου.

Υ.Γ
Και τα Shortcuts συγχρόνιζα αλλά δεν μου τα επανέφερε στο νέο τηλέφωνο. Δεν τα βρήκα πουθενά.

Συνοψίζοντας 

Η σωστή διαδικασία θα ήταν να κάνει μόνο του backup και οποιαδήποτε ώρα αλλάξεις τηλέφωνο να μπορείς να επαναφέρεις το ρολόι στην κατάσταση που ήταν 

Εδω όμως συμβαίνει το κουλό 

Για να μην χάσεις τίποτα από το ρολόι πρέπει ΠΡΩΤΑ να γίνει επαναφορά αυτού 

Μόνο τότε κρατάει backup 
 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχετε μετά την τελευταία ενημέρωση drain στο ρολόι; Ενώ μου έτρωγε καθημερινά περίπου 12% μπαταρία τώρα μου τρώει περίπου 37%. Έκανα υπομονή μέχρι τώρα μήπως και στρώσει αλλά τίποτα καμία αλλαγή. Ούτε το Apple Watch 7 που είχα δεν το φόρτιζα τόσο συχνά. 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, kosvou said:

Έχετε μετά την τελευταία ενημέρωση drain στο ρολόι; Ενώ μου έτρωγε καθημερινά περίπου 12% μπαταρία τώρα μου τρώει περίπου 37%. Έκανα υπομονή μέχρι τώρα μήπως και στρώσει αλλά τίποτα καμία αλλαγή. Ούτε το Apple Watch 7 που είχα δεν το φόρτιζα τόσο συχνά. 

12% ;;;;;;; 

Δηλαδή το φόρτιζες ανα 7ημερο ;;;;;

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, aenaos15 said:

12% ;;;;;;; 

Δηλαδή το φόρτιζες ανα 7ημερο ;;;;;

Το φορτίζω από 40% εώς 80%. Άρα το φόρτιζα περίπου στις 3 και κάτι μέρες. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, aenaos15 said:

12% ;;;;;;; 

Δηλαδή το φόρτιζες ανα 7ημερο ;;;;;

12% ίσως τις 12 ώρες τις ημέρας 

Και πάλι όμως δεν βγαίνει 

Εχω ακούσει ότι βγάζει 3 μέρες αυτονομία 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Tasos19s said:

12% ίσως τις 12 ώρες τις ημέρας 

Και πάλι όμως δεν βγαίνει 

Εχω ακούσει ότι βγάζει 3 μέρες αυτονομία 

Τι να σου πω με τη χρήση που το έκανα και κάνω τόσο μου έτρωγε την ημέρα περίπου 12% και όχι το 12ωρο τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, kosvou said:

Τι να σου πω με τη χρήση που το έκανα και κάνω τόσο μου έτρωγε την ημέρα περίπου 12% και όχι το 12ωρο τι να πω.

Δεν είναι εφικτό νομίζω 

Έτσι όπως τα λες σου έβγαζε 7-8 μέρες με μια φόρτιση; 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

12% δεν καταναλώνει ούτε αν το αφήσεις στο κομοδίνο χωρίς να κανείς τίποτα. Εκτός αν τα έχεις όλα κλειστά και πάλι δύσκολο μόνο 12% σε 24 ώρες 

Το δικό μου καταναλώνει τουλάχιστον 10% το βράδι χωρίς να το φοράω. Το 12% σημαίνει 1% κάθε δυο ώρες, δεν υπάρχει αυτό το νούμερο.

Edited by leo06
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, leo06 said:

12% δεν καταναλώνει ούτε αν το αφήσεις στο κομοδίνο χωρίς να κανείς τίποτα. Εκτός αν τα έχεις όλα κλειστά και πάλι δύσκολο μόνο 12% σε 24 ώρες 

Το δικό μου καταναλώνει τουλάχιστον 10% το βράδι χωρίς να το φοράω. Το 12% σημαίνει 1% κάθε δυο ώρες, δεν υπάρχει αυτό το νούμερο.

Είτε το φοράς είτε όχι το ίδιο καταναλώνει 

Μην πω ότι καταναλώνει περισσότερο εάν δεν το φοράς και δεν είναι το κινητό κοντά 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Tasos19s said:

Είτε το φοράς είτε όχι το ίδιο καταναλώνει 

Μην πω ότι καταναλώνει περισσότερο εάν δεν το φοράς και δεν είναι το κινητό κοντά 

Δεν καταναλώνει το ίδιο, εκτός από τις καταγραφές που κάνει όταν το φοράς είναι και η οθόνη aod και raise to wake 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, leo06 said:

Δεν καταναλώνει το ίδιο, εκτός από τις καταγραφές που κάνει όταν το φοράς είναι και η οθόνη aod και raise to wake 

Κοίταξε εγώ δεν χρησιμοποιώ την λειτουργία της συνεχής αναμονής οθόνης 

Αν το βγάλω από το χέρι και το αφήσω σπίτι και λείπω καταναλώνει ακριβώς το ίδιο ίσως και περισσότερο 

Μου έχει τύχει 

Μαλλον ψάχνει την συσκευή κάθε τόσο γι αυτό 

 

Τελος πάντων ότι και να κανείς σε αυτά τα ρολόγια δεν κερδίζεις αυτονομία. Έχω δοκιμάσει τα πάντα 

Τα απλά μοντέλα βγάζουν το πολύ 50 ώρες 

Το ultra βγάζει άλλες 24 ώρες από όσο έχω διαβάσει. Δεν το έχω 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...