Jump to content

Apple Watch Ultra


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καταλαβα. και εγω δεν ειχα στο μυαλο μου να το κανω χρηση αλλα στο ποδηλατο βολευει ή πολλες φορες που εχω φυγει απο το σπιτι και εχω ξεχασει κινητο θα βολευε παλι.

Σας ευχαριστω! παντως η μπαταρια του ρολογιου φαινεται τρομερη, 2η μερα με AOD ανοιχτη μονιμα και ειμαι με 70% μπαταρια

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα παιδες. μια ερωτηση για τη φορτιση.

Στο iphone 14 και στο apple watch 8 που ειχα φορτιζε μεχρι 80% και τα 2 το βραδυ και καποια στιγμη πηγαινε στο 100%.

Εδω ενω εχω βαλει τη σχετικη ρυθμιση στο αι φον το 15, στο ρολοι αυτο παντα φορτιζει μεχρι 100%. Πχ το βαζω 9 με 10 το βραδυ και το παει τερμα. υπαρχει καποιος τροπος να μην πηγαινει απο τοσο νωρις? ή επειδη ειναι νωρις νομιζει οτι θα το ξανα χρειαστω και το γεμιζει?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Nikos_Mpl said:

Καλησπερα παιδες. μια ερωτηση για τη φορτιση.

Στο iphone 14 και στο apple watch 8 που ειχα φορτιζε μεχρι 80% και τα 2 το βραδυ και καποια στιγμη πηγαινε στο 100%.

Εδω ενω εχω βαλει τη σχετικη ρυθμιση στο αι φον το 15, στο ρολοι αυτο παντα φορτιζει μεχρι 100%. Πχ το βαζω 9 με 10 το βραδυ και το παει τερμα. υπαρχει καποιος τροπος να μην πηγαινει απο τοσο νωρις? ή επειδη ειναι νωρις νομιζει οτι θα το ξανα χρειαστω και το γεμιζει?

Δώστου δυο εβδομάδες περίπου να μάθει  την ρουτίνα σου. Και μην το πειράζεις και ελέγξεις εάν φόρτισε ή όχι. 
Θέλει το χρόνο του. 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, panoszavra said:

Δώστου δυο εβδομάδες περίπου να μάθει  την ρουτίνα σου. Και μην το πειράζεις και ελέγξεις εάν φόρτισε ή όχι. 
Θέλει το χρόνο του. 

το εχω κανα μηνα νομιζω. η αληθεια ειναι οτι δεν το βαζω παντα την ιδια ωρα για φορτιση, αλλα γενικα οτι κοιμαμαι απο 10 μεχρι 1 το βραδυ και ξυπναω απο 7 μεχρι 7:30 ειναι στανταρ, και ελεγα μηπως υπαρχει τροπος να το ορισω χειροκινητα..Πχ στο xperia 1 ειχα ορισει οτι το θελω ετοιμο στις 7:30 και φορτιζε κατα τις 7..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Nikos_Mpl said:

το εχω κανα μηνα νομιζω. η αληθεια ειναι οτι δεν το βαζω παντα την ιδια ωρα για φορτιση, αλλα γενικα οτι κοιμαμαι απο 10 μεχρι 1 το βραδυ και ξυπναω απο 7 μεχρι 7:30 ειναι στανταρ, και ελεγα μηπως υπαρχει τροπος να το ορισω χειροκινητα..Πχ στο xperia 1 ειχα ορισει οτι το θελω ετοιμο στις 7:30 και φορτιζε κατα τις 7..

Όχι δεν γίνεται χειροκίνητα 

Αν εφαρμόζεις συγκεκριμένες ώρες φόρτισης τότε θα δουλέψει 

Και το ξυπνητήρι νομίζω παίζει ρόλο 

Αν πχ το βάζεις να φορτίσει την νύχτα και έχεις ξυπνητήρι στις 7 τότε το αναγνωρίζει 

16 ώρες πριν, Nikos_Mpl said:

Καλησπερα παιδες. μια ερωτηση για τη φορτιση.

Στο iphone 14 και στο apple watch 8 που ειχα φορτιζε μεχρι 80% και τα 2 το βραδυ και καποια στιγμη πηγαινε στο 100%.

Εδω ενω εχω βαλει τη σχετικη ρυθμιση στο αι φον το 15, στο ρολοι αυτο παντα φορτιζει μεχρι 100%. Πχ το βαζω 9 με 10 το βραδυ και το παει τερμα. υπαρχει καποιος τροπος να μην πηγαινει απο τοσο νωρις? ή επειδη ειναι νωρις νομιζει οτι θα το ξανα χρειαστω και το γεμιζει?

Εμένα το ρολόι το έχω 2 χρόνια και δεν δουλεύει η έξυπνη φόρτιση 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Tasos19s said:

Όχι δεν γίνεται χειροκίνητα 

Αν εφαρμόζεις συγκεκριμένες ώρες φόρτισης τότε θα δουλέψει 

Και το ξυπνητήρι νομίζω παίζει ρόλο 

Αν πχ το βάζεις να φορτίσει την νύχτα και έχεις ξυπνητήρι στις 7 τότε το αναγνωρίζει 

ξυπνητηρι δεν βαζω, απλα το φορτιζω καθε 3 μερες περιπου και ισως γιαυτο δεν εχει φτιαξει ακομα καποιο προφιλ..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Nikos_Mpl said:

ξυπνητηρι δεν βαζω, απλα το φορτιζω καθε 3 μερες περιπου και ισως γιαυτο δεν εχει φτιαξει ακομα καποιο προφιλ..

Τι να σου πω πολλές φορές απλά δεν δουλεύει ότι και να κανείς 

Δεν ξέρω τον λόγο 

Το κινητό μου δουλεύει 

Στο ρολόι μου όχι 

Ούτε και στα ακουστικά νομίζω μου δουλεύει 

Δεν κάθομαι να σκάσω. Έτσι κι αλλιώς το ρολόι δεν κρατάει πολύ η μπαταρία όποτε δεν με βολεύει να φορτίζει έως 80% 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Η δίκη μου εμπειρία είναι ότι όσο έλεγχα κάθε τόσο να δω εάν δουλεύει σωστά αυτό το feature της φόρτισης, Ε δεν μου δούλευε. Όταν το παράτησα και μετά από αρκετές εβδομάδες ξύπνησα από ένα μήνυμα την νύχτα , είδα ότι δούλευε. 
 Απλά ξεχνά το και κάποια στιγμή θα σου δουλέψει. Έτσι είναι στην apple. Πας με τα κέφια της. Ή δεν πας και φεύγεις για άλλου. 

Edited by panoszavra
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, panoszavra said:

Η δίκη μου εμπειρία είναι ότι όσο έλεγχα κάθε τόσο να δω εάν δουλεύει σωστά αυτό το feature της φόρτισης, Ε δεν μου δούλευε. Όταν το παράτησα και μετά από αρκετές εβδομάδες ξύπνησα από ένα μήνυμα την νύχτα , είδα ότι δούλευε. 
 Απλά ξεχνά το και κάποια στιγμή θα σου δουλέψει. Έτσι είναι στην apple. Πας με τα κέφια της. Ή δεν πας και φεύγεις για άλλου. 

ναι εννοειται δε θα σκασω αλλα ηθελα να ξερω αν μπορω να κανω κατι.

On 29/12/2023 at 12:53 ΜΜ, Tasos19s said:

Τι να σου πω πολλές φορές απλά δεν δουλεύει ότι και να κανείς 

Δεν ξέρω τον λόγο 

Το κινητό μου δουλεύει 

Στο ρολόι μου όχι 

Ούτε και στα ακουστικά νομίζω μου δουλεύει 

Δεν κάθομαι να σκάσω. Έτσι κι αλλιώς το ρολόι δεν κρατάει πολύ η μπαταρία όποτε δεν με βολεύει να φορτίζει έως 80% 

μεχρι το 100% το θελω αλλα να μην ειναι γεματο απο τις 10 το βραδυ που μπαινει στη φορτιση...τελος παντων δε θα σκασουμε. προσωπικα βγαζω 3 ημερες με το ρολοι και ολα ανοιχτα

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα παιδες, εκανα χθες επαναφορα το κινητο, και αναγκαστηκα και το ρολοι για να συνδεθει ξανα. δε βρισκω πως να επαναφερω ομως το back up του ρολογιου ή τα wathcfaces εστω που ειχα. υπαρχει καποιος τροπος? γιατι δε βρισκω τιποτα

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Nikos_Mpl said:

Καλημερα παιδες, εκανα χθες επαναφορα το κινητο, και αναγκαστηκα και το ρολοι για να συνδεθει ξανα. δε βρισκω πως να επαναφερω ομως το back up του ρολογιου ή τα wathcfaces εστω που ειχα. υπαρχει καποιος τροπος? γιατι δε βρισκω τιποτα

Είχες κάνει backup? 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Tasos19s said:

Είχες κάνει backup? 

ναι (νομιζω) αλλα δεν το βρισκω.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Nikos_Mpl said:

ναι (νομιζω) αλλα δεν το βρισκω.

Και εγώ έτσι την πάτησα με το 7άρι.
Πήρα άλλο τηλέφωνο, το αποσύνδεσα από το παλιό, και όταν πήγα να το συνδέσω στο καινούριο, δεν είδα κάτι που να κάνει επαναφορά.

Δεν ασχολήθηκα και πολύ να το ψάξω. Δεν είχα και τίποτα σπουδαίο. Ούτε faces ούτε τίποτα οπότε δεν έχασα χρόνο ψάχνοντας για το που θα βρώ το backup. Το έστησα από την αρχή και τέλος.
Πάντως σίγουρα είχα backup.

Και το κακό είναι ότι εάν το στήσεις σαν νέο, η Υγεία το βλέπει σαν νέο. Οπότε τις μετρήσεις τις ξεκινάει από την αρχή.
Μικρό το κακό, αφού τα παλιά δεδομένα τα έχει από το "παλιό" στημένο ρολόι, αλλά το βλέπει σαν άλλη συσκευή.

Θα ήθελα και εγώ να μάθω πώς θα κάνεις επαναφορά.
Εάν τα καταφέρεις, ενημέρωσε σε παρακαλώ. 

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Nikos_Mpl said:

Καλημερα παιδες, εκανα χθες επαναφορα το κινητο, και αναγκαστηκα και το ρολοι για να συνδεθει ξανα. δε βρισκω πως να επαναφερω ομως το back up του ρολογιου ή τα wathcfaces εστω που ειχα. υπαρχει καποιος τροπος? γιατι δε βρισκω τιποτα

Πρώτα έκανες επαναφορά το κινητό; 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, pavlidisc said:

Και εγώ έτσι την πάτησα με το 7άρι.
Πήρα άλλο τηλέφωνο, το αποσύνδεσα από το παλιό, και όταν πήγα να το συνδέσω στο καινούριο, δεν είδα κάτι που να κάνει επαναφορά.

Δεν ασχολήθηκα και πολύ να το ψάξω. Δεν είχα και τίποτα σπουδαίο. Ούτε faces ούτε τίποτα οπότε δεν έχασα χρόνο ψάχνοντας για το που θα βρώ το backup. Το έστησα από την αρχή και τέλος.
Πάντως σίγουρα είχα backup.

Και το κακό είναι ότι εάν το στήσεις σαν νέο, η Υγεία το βλέπει σαν νέο. Οπότε τις μετρήσεις τις ξεκινάει από την αρχή.
Μικρό το κακό, αφού τα παλιά δεδομένα τα έχει από το "παλιό" στημένο ρολόι, αλλά το βλέπει σαν άλλη συσκευή.

Θα ήθελα και εγώ να μάθω πώς θα κάνεις επαναφορά.
Εάν τα καταφέρεις, ενημέρωσε σε παρακαλώ. 

το ιδιο και εγω. Δεν εχω πολλα δεδομενα αλλα ειχα στησει watch faces με συντομευσεις που θελω εγω, πχ με κουμπι για κλησεις, για ΣΜΣ για 2-3 προσωπα που θελω να εχω μπροστα για κληση απο τον καταλογο κτλ, να βλεπω ποσοστο μπαταριας κτλ κτλ Δε με ενδιαφερει πχ να μετραω υψομετρα και πυξιδες κτλ που εχει σε κατι ωραια συνθετα τα οποια παραμετροποιω. Αυτο βασικα και 5 ρυθμισεις,πχ να ειναι αθορυβο κ.ο.κ...

Σε Samsung ρολοι που ειχα εβρισκε το back up αλλα περα απο αυτο, στο  store μου ειχε τα watchfaces που ειχα χρησιμοποιησει σε επιλογη που το λεει πχ "οι εφαρμογες μου" (δεν το λεει ετσι ακριβως αλλα καπως ετσι, δε θυμαμαι τωρα) οποτε τα επελεγα ή επελεγα οσα ηθελα γιατι παντα υπηρχαν και αχρηστα και με την επαναφορα του back up επαιρνε και την παραμετροποιηση..τελος παντων τωρα το εστησα απο την αρχη και τελος.

17 ώρες πριν, Tasos19s said:

Πρώτα έκανες επαναφορά το κινητό; 

ναι το κινητο εκανα επαναφορα και αναγκαστικα να κανω και το ρολοι..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Nikos_Mpl said:

το ιδιο και εγω. Δεν εχω πολλα δεδομενα αλλα ειχα στησει watch faces με συντομευσεις που θελω εγω, πχ με κουμπι για κλησεις, για ΣΜΣ για 2-3 προσωπα που θελω να εχω μπροστα για κληση απο τον καταλογο κτλ, να βλεπω ποσοστο μπαταριας κτλ κτλ Δε με ενδιαφερει πχ να μετραω υψομετρα και πυξιδες κτλ που εχει σε κατι ωραια συνθετα τα οποια παραμετροποιω. Αυτο βασικα και 5 ρυθμισεις,πχ να ειναι αθορυβο κ.ο.κ...

Σε Samsung ρολοι που ειχα εβρισκε το back up αλλα περα απο αυτο, στο  store μου ειχε τα watchfaces που ειχα χρησιμοποιησει σε επιλογη που το λεει πχ "οι εφαρμογες μου" (δεν το λεει ετσι ακριβως αλλα καπως ετσι, δε θυμαμαι τωρα) οποτε τα επελεγα ή επελεγα οσα ηθελα γιατι παντα υπηρχαν και αχρηστα και με την επαναφορα του back up επαιρνε και την παραμετροποιηση..τελος παντων τωρα το εστησα απο την αρχη και τελος.

ναι το κινητο εκανα επαναφορα και αναγκαστικα να κανω και το ρολοι..

Αν είχες backup από το ρολόι όταν το συνδέσεις ξανά με το τηλέφωνο θα σε ρωτήσει αν θέλεις να κάνεις επαναφορά το backup

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, leo06 said:

Αν είχες backup από το ρολόι όταν το συνδέσεις ξανά με το τηλέφωνο θα σε ρωτήσει αν θέλεις να κάνεις επαναφορά το backup

μηπως επειδη εκανα ρεσετ το κινητο εγινε μπερδεμα? στο icloud το ειχα το ρολοι αλλα μετα δεν το εβρισκα. εκτος αν νομιζα οτι πηρα και απλα το εβλεπα συνδεδεμενο...το μονο που με ενδιαφερει ειναι οι ρυθμισεις και τα watchfaces να επαναφερω καθε φορα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Nikos_Mpl said:

το ιδιο και εγω. Δεν εχω πολλα δεδομενα αλλα ειχα στησει watch faces με συντομευσεις που θελω εγω, πχ με κουμπι για κλησεις, για ΣΜΣ για 2-3 προσωπα που θελω να εχω μπροστα για κληση απο τον καταλογο κτλ, να βλεπω ποσοστο μπαταριας κτλ κτλ Δε με ενδιαφερει πχ να μετραω υψομετρα και πυξιδες κτλ που εχει σε κατι ωραια συνθετα τα οποια παραμετροποιω. Αυτο βασικα και 5 ρυθμισεις,πχ να ειναι αθορυβο κ.ο.κ...

Σε Samsung ρολοι που ειχα εβρισκε το back up αλλα περα απο αυτο, στο  store μου ειχε τα watchfaces που ειχα χρησιμοποιησει σε επιλογη που το λεει πχ "οι εφαρμογες μου" (δεν το λεει ετσι ακριβως αλλα καπως ετσι, δε θυμαμαι τωρα) οποτε τα επελεγα ή επελεγα οσα ηθελα γιατι παντα υπηρχαν και αχρηστα και με την επαναφορα του back up επαιρνε και την παραμετροποιηση..τελος παντων τωρα το εστησα απο την αρχη και τελος.

ναι το κινητο εκανα επαναφορα και αναγκαστικα να κανω και το ρολοι..

Το ρολόι παίρνει αντίγραφο όταν πας να το κανείς επαναφορά εργοστασιακών 

Επρεπε πρώτα να κανείς το ρολόι για να κάνει αντίγραφο 

Μετα το κινητό 

Εσυ τα έκανες ανάποδα όποτε δεν κράτησε αντίγραφο πουθενά αφού εκείνη την ώρα δεν ήταν συνδεμένο με το κινητό γιατί όλα στο κινητό γίνονται 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Όλα στο κινητό γίνονται. Οκ.
Αλλά το backup θα έπρεπε να το είχε κρατήσει αυτόματα το iCloud.
Όπως γίνεται σε όλα τα υπόλοιπα.
Το να μην είχε κρατημένο τελευταίο backup οκ. Κατανοητό. Αλλά το να μην είχε καθόλου ενώ το iCloud backups ήταν ενεργό, αποκλείεται.

Εγώ πάντως είχα 100% τον διακόπτη ανοιχτό. Το ρολόι το έχω 1,5 χρόνο και τώρα άλλαξα τηλέφωνο.
Μετά την επαναφορά (αποσύνδεση από το τηλέφωνο) δεν μου ζήτησε να επαναφέρω από backup.

Εγώ πρώτα αποσύνδεσα το ρολόι και μετά έκανα επαναφορά το τηλέφωνο (βασικά το τηλέφωνο το έκανα επαναφορά 2-3 μέρες μετά ακριβώς για να περάσουν αυτόματα όλα στο iCloud...ακόμα και οι τελευταίες αλλαγές).

Εκτός εάν έκανα κάποια διαδικασία λάθος.
Πάντως η ρύθμιση backup ήταν ενεργή, αλλά εγώ ερώτηση για επαναφορά δεν είδα πουθενά.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

On 2/2/2024 at 12:10 ΜΜ, pavlidisc said:

Όλα στο κινητό γίνονται. Οκ.
Αλλά το backup θα έπρεπε να το είχε κρατήσει αυτόματα το iCloud.
Όπως γίνεται σε όλα τα υπόλοιπα.
Το να μην είχε κρατημένο τελευταίο backup οκ. Κατανοητό. Αλλά το να μην είχε καθόλου ενώ το iCloud backups ήταν ενεργό, αποκλείεται.

Εγώ πάντως είχα 100% τον διακόπτη ανοιχτό. Το ρολόι το έχω 1,5 χρόνο και τώρα άλλαξα τηλέφωνο.
Μετά την επαναφορά (αποσύνδεση από το τηλέφωνο) δεν μου ζήτησε να επαναφέρω από backup.

Εγώ πρώτα αποσύνδεσα το ρολόι και μετά έκανα επαναφορά το τηλέφωνο (βασικά το τηλέφωνο το έκανα επαναφορά 2-3 μέρες μετά ακριβώς για να περάσουν αυτόματα όλα στο iCloud...ακόμα και οι τελευταίες αλλαγές).

Εκτός εάν έκανα κάποια διαδικασία λάθος.
Πάντως η ρύθμιση backup ήταν ενεργή, αλλά εγώ ερώτηση για επαναφορά δεν είδα πουθενά.

Η σειρά έχει ως εξής 

Πρώτα επαναφορά το ρολόι για να κάνει backup 

Μετά το κινητό 

Αν γίνει αντίστροφα απλά δεν κρατάει backup (το ρολόι) 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ρε παιδες αν σπασει ενα κινητο, αν κατι συμβει δεν μπορει να εχει back up το ρολοι? το κινητο παιρνει καθε τρεις και λιγο και δεν παιρνει εστω προληπτικα το ρολοι? τραγικο. μικρο το κακο αλλα τραγικο. εγω απλα εκανα επαναφορα το τηλεφωνο θεωρωντας οτι σιγουρα θα εχει εστω ενα back up αφου τα εχω ανοιχτα αλλα παπαλα εστηνα απο την αρχη

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Nikos_Mpl said:

δηλαδη ρε παιδες αν σπασει ενα κινητο, αν κατι συμβει δεν μπορει να εχει back up το ρολοι? το κινητο παιρνει καθε τρεις και λιγο και δεν παιρνει εστω προληπτικα το ρολοι? τραγικο. μικρο το κακο αλλα τραγικο. εγω απλα εκανα επαναφορα το τηλεφωνο θεωρωντας οτι σιγουρα θα εχει εστω ενα back up αφου τα εχω ανοιχτα αλλα παπαλα εστηνα απο την αρχη

Εντάξει δεν έχει κάτι σημαντικό μέσα το ρολόι 

Μονο ο τρόπος που το στήνεις 

Οι προσόψεις και 2-3 ρυθμίσεις 

Προτιμάω πάντα να το κάνω καθαρή επαναφορά γιατί κάνα 2 φορές είχα προβλήματα με επαναφορά από backup 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λογικό αυτό.
Δεν...δεν...δεν στέκει.
Το Backup του ρολογιού, κρατιέται στο γενικό backup που παίρνει το iPhone.
Το "εφεδρικό αντίγραφο" που ξέρουμε εδώ και χρόνια, αυτό περιέχει και το αντίγραφο του ρολογιού.
Back up your Apple Watch - Apple Support

Τάσο, αυτό που λές (για σειρά επαναφορών κλπ) δεν είναι κάν Apple. Πώς να το πώ.
Αποκλείεται να συμβαίνει.
Το iCloud είναι iCloud. Κρατάει τα δεδομένα. Σπάει το iPhone και με μια σύνδεση το επαναφέρεις όπως ήταν.
Το εφεδρικό αντίγραφο του iCloud σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις επαναφορά.
Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με το ρολόι.
Κάπου αλλού το χάνουμε (ή το χάσαμε).

Το εάν δεν έχει κάτι σπουδαίο ή όχι, δεν έχει σημασία.
Ο άλλος καταστρέφει το ρολόι, πάει παίρνει άλλο και θέλει σε 5 λεπτά να το έχει στημένο. 
Για Apple μιλάμε.

Edit

Εδώ Unpair and erase your Apple Watch – Apple Support (UK)

λέει
"Before erasing all content and settings on your Apple Watch, your iPhone creates a new backup of your Apple Watch. You can use the backup to restore a new Apple Watch. After your Apple Watch unpairs, you'll see the Start Pairing message"

New backup.
Ναι οκ.
Αλλά υπάρχει και προηγούμενο. 
Δεν γίνεται να περιμένει την αποσύνδεση για να πάρει 1ο backup.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, pavlidisc said:

Δεν είναι λογικό αυτό.
Δεν...δεν...δεν στέκει.
Το Backup του ρολογιού, κρατιέται στο γενικό backup που παίρνει το iPhone.
Το "εφεδρικό αντίγραφο" που ξέρουμε εδώ και χρόνια, αυτό περιέχει και το αντίγραφο του ρολογιού.
Back up your Apple Watch - Apple Support

Τάσο, αυτό που λές (για σειρά επαναφορών κλπ) δεν είναι κάν Apple. Πώς να το πώ.
Αποκλείεται να συμβαίνει.
Το iCloud είναι iCloud. Κρατάει τα δεδομένα. Σπάει το iPhone και με μια σύνδεση το επαναφέρεις όπως ήταν.
Το εφεδρικό αντίγραφο του iCloud σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις επαναφορά.
Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με το ρολόι.
Κάπου αλλού το χάνουμε (ή το χάσαμε).

Το εάν δεν έχει κάτι σπουδαίο ή όχι, δεν έχει σημασία.
Ο άλλος καταστρέφει το ρολόι, πάει παίρνει άλλο και θέλει σε 5 λεπτά να το έχει στημένο. 
Για Apple μιλάμε.

Edit

Εδώ Unpair and erase your Apple Watch – Apple Support (UK)

λέει
"Before erasing all content and settings on your Apple Watch, your iPhone creates a new backup of your Apple Watch. You can use the backup to restore a new Apple Watch. After your Apple Watch unpairs, you'll see the Start Pairing message"

New backup.
Ναι οκ.
Αλλά υπάρχει και προηγούμενο. 
Δεν γίνεται να περιμένει την αποσύνδεση για να πάρει 1ο backup.

Καλά τα λέει εδώ ναι 

Εγω αυτό που έχω δει είναι αυτό που είπα και πιο πάνω 

Γιατι έγινε αυτό και πως έγινε δεν ξέρω 

Μέσα στην διαχείριση χώρου στο iCloud δεν υπάρχει κάτι από το Apple Watch που να πιάνει χώρο 

Δεν θα φαινόταν; 
Εχω όμως ενεργή την επιλογή να κάνει συγχρονισμό μέσα στο iCloud 

 

Γι αυτό ανέφερα ότι ο σωστός τρόπος και ασφαλής είναι πρώτα επαναφορά το ρολόι για να πάρει πλήρες backup 

Edited by Tasos19s
Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Tasos19s said:

Μέσα στην διαχείριση χώρου στο iCloud δεν υπάρχει κάτι από το Apple Watch που να πιάνει χώρο 

Δεν θα φαινόταν; 
Εχω όμως ενεργή την επιλογή να κάνει συγχρονισμό μέσα στο iCloud 

Σε αυτό έχεις δίκιο.
Και εμένα με παραξενεύει που δεν υπάρχει κάτι που να αναφέρεται σε "ρολόι" μέσα στο εφεδρικό αντίγραφο.

Υπάρχει μόνο στις "Εφαρμογές που χρησιμοποιούν το iCloud".

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...