Jump to content

iPhone 14 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι τα bixby routines δεν παίζονται. Στο μεταξύ τα shortcuts του iphone με υπερκαλύπτουν οπότε δε μου λείπει κάτι από τα samsung, απλώς στα σουπερ χρήσιμα δε γίνονται αυτόματα οι αυτοματισμοί, θέλει επιβεβαίωση. Αν αλλάξει αυτό, θα είναι σουπερ. Στα άλλα τώρα, το update σας ήρθε?
 

5936f7eff09c19955dc8d74c87f88ec7.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Antwny said:

Ναι τα bixby routines δεν παίζονται. Στο μεταξύ τα shortcuts του iphone με υπερκαλύπτουν οπότε δε μου λείπει κάτι από τα samsung, απλώς στα σουπερ χρήσιμα δε γίνονται αυτόματα οι αυτοματισμοί, θέλει επιβεβαίωση. Αν αλλάξει αυτό, θα είναι σουπερ. Στα άλλα τώρα, το update σας ήρθε?

 

Το έκανα μόλις τώρα το update...

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

η μπαταρια εχω να πω οτι στην εκδοση 16.6.1 ηταν καλυτερη για μενα , κ εχω υγεια μπαταριας 100% , την ρουφαει γρηγορα σε standby και σε χρηση

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, lambgeo said:

η μπαταρια εχω να πω οτι στην εκδοση 16.6.1 ηταν καλυτερη για μενα , κ εχω υγεια μπαταριας 100% , την ρουφαει γρηγορα σε standby και σε χρηση

Δωσ’ του λίγο χρόνο σε 2-3 μέρες θα έχεις ένα ασφαλές συμπέρασμα.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

επειδή είχε γεμίσει ο αποθηκευτικός χώρος σβήσαμε όλες τις φώτο από το κινητό αφού είχαν γίνει back up στο google photos. αλλά ανοίγει το Instagram ο γιος πάει να στείλει μια φώτο και εκεί φαίνονται πολύ λίγες στο recent tab . δεν δείχνει αυτές που είναι στο google photos πλέον. πρέπει τώρα αναγκαστικά να ανοίγει το google photos και μετά να στέλνει από εκεί την φώτο σε μια Instagram συνομιλία του;

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, ilka71 said:

επειδή είχε γεμίσει ο αποθηκευτικός χώρος σβήσαμε όλες τις φώτο από το κινητό αφού είχαν γίνει back up στο google photos. αλλά ανοίγει το Instagram ο γιος πάει να στείλει μια φώτο και εκεί φαίνονται πολύ λίγες στο recent tab . δεν δείχνει αυτές που είναι στο google photos πλέον. πρέπει τώρα αναγκαστικά να ανοίγει το google photos και μετά να στέλνει από εκεί την φώτο σε μια Instagram συνομιλία του;

Πρέπει να τις κατεβάσεις ξανά στο κινητό από το Google photos  αν θες απευθείας. Διαλέγεις ποιες θες και πατάς save to device.

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να τις κατεβάσεις ξανά στο κινητό από το Google photos  αν θες απευθείας. Διαλέγεις ποιες θες και πατάς save to device.
το φαντάστηκα... στο android δεν θυμάμαι πως γίνεται το ίδιο θέμα έχει;
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, ilka71 said:
20 minutes ago, koutsis said:
Πρέπει να τις κατεβάσεις ξανά στο κινητό από το Google photos  αν θες απευθείας. Διαλέγεις ποιες θες και πατάς save to device.

το φαντάστηκα... στο android δεν θυμάμαι πως γίνεται το ίδιο θέμα έχει;

Φαντάζομαι ναι. Το Instagram βλέπει τις φωτογραφίες του κινητού. Δεν ξέρει τι έχεις εσύ στον cloud.

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, με το ios 17 έχουν χαλάσει (τουλάχιστον στο δικό μου, όπου έχω πάνω από 2.000) τη διαχείριση των επαφών, τόσο αναφορικά με το search (βγάζει πολύ αργά τα αποτελέσματα όταν προσθέτεις γράμματα, αλλά δε βγάζει και όλες τις σχετικές με εκείνα τα γράμματα επαφές), όσο και στη σύνδεση επαφών (κάνει πολύ ώρα να σου δείξει τις επαφές όταν επιλέξεις κάποια γράμματα για να σε πάει σε αυτές και πάλι δε τις βγάζει όλες). Χρήζει άμεσης λύσης (πολύ ενοχλητικό και απαράδεκτο).

[sIGPIC][/sIGPIC]My "baby"!
Link to comment
Share on other sites

To iPhone αποτελεί παρελθόν για μένα. Συγνώμη αλλά δεν την πάλεψα. Περίμενα το iOS 17 μήπως αλλάξει κάτι και γίνει πιο smart όπως το θέλω.
Ευχαριστώ πολύ τα παιδιά που με βοήθησαν σε αυτή την απόπειρα να αλλάξω λειτουργικό.
Να είμαστε όλοι καλά να χαιρόμαστε τα γκατζετάκια μας.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, freco said:

To iPhone αποτελεί παρελθόν για μένα. Συγνώμη αλλά δεν την πάλεψα. Περίμενα το iOS 17 μήπως αλλάξει κάτι και γίνει πιο smart όπως το θέλω.
Ευχαριστώ πολύ τα παιδιά που με βοήθησαν σε αυτή την απόπειρα να αλλάξω λειτουργικό.
Να είμαστε όλοι καλά να χαιρόμαστε τα γκατζετάκια μας.

Δεν είναι για όλους 

Οπως και το android δεν είναι για όλους 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, freco said:

To iPhone αποτελεί παρελθόν για μένα. Συγνώμη αλλά δεν την πάλεψα. Περίμενα το iOS 17 μήπως αλλάξει κάτι και γίνει πιο smart όπως το θέλω.
Ευχαριστώ πολύ τα παιδιά που με βοήθησαν σε αυτή την απόπειρα να αλλάξω λειτουργικό.
Να είμαστε όλοι καλά να χαιρόμαστε τα γκατζετάκια μας.

Δεν μας λες όμως τι θέματα έιχες ...

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, koutsis said:

Δεν μας λες όμως τι θέματα έιχες ...

Μία σελίδα πριν ανέφερα κάποια.
Πχ ότι οι αναβαθμίσεις αφορούν δυνατότητες για προγράμματα της Apple (πχ Apple music, διαμοιρασμός επαφής μέσω airdrop κλπ κλπ) και λειτουργούν μεταξύ χρηστών με iPhone. Πρέπει να πάρω σε ολή την οικογένεια iPhone για να εκμεταλλευτώ τέτοιες δυνατότητες.
Τα shortcuts (αντίστοιχα "routines" στο S22 Ultra) δεν έχουν αρκετές ικανοποιητικές επιλογές για απλά καθημερινά πράγματα και πολλές φορές δεν λειτουργούν. Έχει πολλές (που δεν μπορείς να ψάξεις με search) και κάνουν ένα πράγμα. Ενώ στο S22 πχ όταν συνδέω το κινητό στο αυτοκίνητο, ανοίγει χάρτες, τρέχει Spotify κ.α. με μια ρουτίνα.
Η Siri δεν με συμπάθησε και (όταν) μου απαντούσε συνήθως έλεγε βλακείες.
Δε βρήκα dictation στα ελληνικά.
Δεν μπορούσα να χρησιμοποιήσω παντού το swift key, που γράφει σχεδόν πριν το γράψω εγώ, μετά από τόσα χρόνια που το χρησιμοποιώ.
Δεν μπορείς να βάλεις loyalty cards στο wallet και για να βάλεις κάρτα πρέπει να βάλεις την εφαρμογή της τράπεζας πρώτα και μέσα από εκεί να την περάσεις.
Έψαχνα να βάλω στο Control center κάποιες επιλογές (πχ Share Screen) που έχω στο S22 και στο iPhone οι επιλογές είναι ελάχιστες να προσθέσεις (σε σχέση με το Android).
Δεν μπόρεσσα να στείλω εικόνα του κινητού μου σε καμμία τηλεόραση για να δούμε τις υπέροχες φωτογραφίες που βγάζει.
Πλήρωσα το adguard 10 euro για να κάνω κάτι που στο S22 είναι απλά να γράψω dns.adguard.com στο Private DNS στις ρυθμίσεις.
Το Face Unlock γρήγορο, ακαριαίο αλλά απλά έπιασα το κινητό, άνοιξε και κάποιος είδε κάτι που δεν έπρεπε όταν είχα ανοιχτή εφαρμογή τράπεζας.

Γενικά δεν το βρήκα τόσο smart όσο το S22 Ultra μου.
Όμορφο κινητό, οθονάρα, φωτογραφίες τέλειες, μπαταρία ικανοποιητική για τα δεδομένα μου, οι εφαρμογές είναι καλύτερα γραμμένες και δουλεύουν καλύτερα στο iOS... αλλά δεν ταιριάξαμε. Ίσως έχω μάθει αλλιώς και δεν του έδωσα αρκετό χρόνο. Ένα μήνα άντεξε η σχέση μας.
Γούστα είναι αυτά.

Edited by freco
Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, freco said:

Δε βρήκα dictation στα ελληνικά.
Δεν μπορούσα να χρησιμοποιήσω παντού το swift key, που γράφει σχεδόν πριν το γράψω εγώ, μετά από τόσα χρόνια που το χρησιμοποιώ.

Υπάρχει dictation στα Ελληνικά και λειτουργεί καλύτερα απο το android.

H μόνη περίπτωση που γυρίζει στο μαμά πληκτρολόγιο είναι όταν γράφεις passwords για λόγους ασφαλείας.

Για ολα τα υπόλοιπα μπορεί να έχεις δίκιο αλλά οπως είπες κι εσύ δεν έδωσες καθόλου χρόνο. Εμάνα ας πούμε ήταν περισσότερα τα πράγματα που με ενοχλούσαν στο android παρά στο ios και για υτό κατέληξα εκεί μετά από πολλά χρόνια με android.

Στην τελική όλα είναι θέμα γούστου και προσωπικών αναγκών....

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ήθελες το s22 σου απλά από πίσω να έχει το μήλο 

Δυστυχως δεν γίνεται αυτό 

Με το κάθε λειτουργικό πρέπει να κανείς κάποιους συμβιβασμούς και να μάθεις να λειτουργείς με τα στραβά του 

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Just now, Tasos19s said:

Ήθελες το s22 σου απλά από πίσω να έχει το μήλο 

Δυστυχως δεν γίνεται αυτό 

Με το κάθε λειτουργικό πρέπει να κανείς κάποιους συμβιβασμούς και να μάθεις να λειτουργείς με τα στραβά του 

 

Έτσι, κάθε ένα έχει τα + και τα - του. Πρέπει να δεις τι σου κάθεται καλύτερα...

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, Tasos19s said:

Ήθελες το s22 σου απλά από πίσω να έχει το μήλο 

Δυστυχως δεν γίνεται αυτό 

Με το κάθε λειτουργικό πρέπει να κανείς κάποιους συμβιβασμούς και να μάθεις να λειτουργείς με τα στραβά του 

 

 

16 ώρες πριν, koutsis said:

Έτσι, κάθε ένα έχει τα + και τα - του. Πρέπει να δεις τι σου κάθεται καλύτερα...

Τουλάχιστον δοκίμασε και έχει άποψη ποιο του αρέσει και ποιο οχι!!δεν μπορούν να μας κάνουν ολα την δουλειά και καλώς ή κακώς τα iphone θέλουν λίγο ακομα ελευθερία και θα αποκτήσουν πολύ περισσότερο κοινό 

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, Tasos19s said:

Ήθελες το s22 σου απλά από πίσω να έχει το μήλο 

Δυστυχως δεν γίνεται αυτό 

Με το κάθε λειτουργικό πρέπει να κανείς κάποιους συμβιβασμούς και να μάθεις να λειτουργείς με τα στραβά του 

 

Δεν έχω καμία καούρα να έχει το μήλο πίσω. Αν είχα θα είχα πάρει νωρίτερα iPhone. Όπως μπορείς να δεις είμαι μέλος από 24/7/2003 εδώ μέσα και έχουν περάσει από τα χέρια μου άπειρα τηλέφωνα. Μέχρι custom rom είχα φτιάξει για το HTC Diamond.
Είχα πάρει το πρώτο iPad και το πούλησα σε μια βδομάδα. Τώρα το iPhone το κράτησα μήνα. Το λες και πρόοδο :-).

Το S22 Ultra χθες το βράδυ μπήκε σε flight mode, μετά ανοιξε μόνο το WiFi για να δέχομαι κλήσεις (WiFi Calling) μόνο από συγεκριμμένα άτομα κατά τη διάρκεια της νύχτας. To πρωί έβγαλε το flight mode, άνοιξε το Spotιfy μόλις συνδέθηκε με την ενδοεπικοινωνία στο κράνος μου και μόλις έφτασα στο γραφείο με το location έκανε αλλαγές στις ρυθμίσεις μέσω του προφίλ Work.
Όλα αυτά αυτόματα και για να τα στήσω μου πήρε 10 λεπτά και πολύ εύκολα. Και έχω πολλά τέτοια να φτιάξω ακόμα. Πιο σύνθετα.

Τέτοια θέλω από ένα smartphone. Όχι να φτιάχνω cartoon τη φάτσα μου για να την βλέπουν μόνο όσοι έχουν iPhone.
Δεν κατηγορώ κανένα. Είναι θέμα προτεραιοτήτων. Οι δικές μου ταιριάζουν καλύτερα στο Android (με όσα κακά κουβαλάει).

Edited by freco
Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, freco said:

Δεν έχω καμία καούρα να έχει το μήλο πίσω. Αν είχα θα είχα πάρει νωρίτερα iPhone. Όπως μπορείς να δεις είμαι μέλος από 24/7/2003 εδώ μέσα και έχουν περάσει από τα χέρια μου άπειρα τηλέφωνα. Μέχρι custom rom είχα φτιάξει για το HTC Diamond.
Είχα πάρει το πρώτο iPad και το πούλησα σε μια βδομάδα. Τώρα το iPhone το κράτησα μήνα. Το λες και πρόοδο :-).

Το S22 Ultra χθες το βράδυ μπήκε σε flight mode, μετά ανοιξε μόνο το WiFi για να δέχομαι κλήσεις (WiFi Calling) μόνο από συγεκριμμένα άτομα κατά τη διάρκεια της νύχτας. To πρωί έβγαλε το flight mode, άνοιξε το Spotιfy μόλις συνδέθηκε με την ενδοεπικοινωνία στο κράνος μου και μόλις έφτασα στο γραφείο με το location έκανε αλλαγές στις ρυθμίσεις μέσω του προφίλ Work.
Όλα αυτά αυτόματα και για να τα στήσω μου πήρε 10 λεπτά και πολύ εύκολα. Και έχω πολλά τέτοια να φτιάξω ακόμα. Πιο σύνθετα.

Τέτοια θέλω από ένα smartphone. Όχι να φτιάχνω cartoon τη φάτσα μου για να την βλέπουν μόνο όσοι έχουν iPhone.
Δεν κατηγορώ κανένα. Είναι θέμα προτεραιοτήτων. Οι δικές μου ταιριάζουν καλύτερα στο Android (με όσα κακά κουβαλάει).

Δεν είπαμε ότι έχεις ψώνιο με το μήλο 

Το θέμα σου είναι ότι έμαθες με το κινητό που είχες και είναι δύσκολο να αλλάξεις στρατόπεδο 

Κι εγώ όταν πιάνω android θέλω να κάνω κάποια πράγματα όπως γίνονται στο iPhone 

Δεν είναι όλα για όλους μας 

Το έχουμε πει πολλές φορές το ένα καλύπτει τα κενά του άλλου 

Αν γίνει το iPhone τόσο ελεύθερο όσο θέλουν και πολλοί τότε τόσο πιο ευπαθές θα είναι σε επιθέσεις και προβλήματα 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, freco said:

Δεν έχω καμία καούρα να έχει το μήλο πίσω. Αν είχα θα είχα πάρει νωρίτερα iPhone. Όπως μπορείς να δεις είμαι μέλος από 24/7/2003 εδώ μέσα και έχουν περάσει από τα χέρια μου άπειρα τηλέφωνα. Μέχρι custom rom είχα φτιάξει για το HTC Diamond.
Είχα πάρει το πρώτο iPad και το πούλησα σε μια βδομάδα. Τώρα το iPhone το κράτησα μήνα. Το λες και πρόοδο :-).

Το S22 Ultra χθες το βράδυ μπήκε σε flight mode, μετά ανοιξε μόνο το WiFi για να δέχομαι κλήσεις (WiFi Calling) μόνο από συγεκριμμένα άτομα κατά τη διάρκεια της νύχτας. To πρωί έβγαλε το flight mode, άνοιξε το Spotιfy μόλις συνδέθηκε με την ενδοεπικοινωνία στο κράνος μου και μόλις έφτασα στο γραφείο με το location έκανε αλλαγές στις ρυθμίσεις μέσω του προφίλ Work.
Όλα αυτά αυτόματα και για να τα στήσω μου πήρε 10 λεπτά και πολύ εύκολα. Και έχω πολλά τέτοια να φτιάξω ακόμα. Πιο σύνθετα.

Τέτοια θέλω από ένα smartphone. Όχι να φτιάχνω cartoon τη φάτσα μου για να την βλέπουν μόνο όσοι έχουν iPhone.
Δεν κατηγορώ κανένα. Είναι θέμα προτεραιοτήτων. Οι δικές μου ταιριάζουν καλύτερα στο Android (με όσα κακά κουβαλάει).

Μόνο κ μόνο από την φράση αυτή , δείχνει οτι δεν ασχολήθηκες πραγματικά με το iphone όσο έπρεπε. Δεν σου ταίριαξε , κατανοητό, καλά έκανες τουλάχιστον να μη χάνεις χρόνο και χρήματα.

Ενημερωτικά, αυτά γράφεις ποιο πάνω γίνονται πολύ γρήγορα και σε iphone αρκεί να ασχοληθείς. το ίδιο μπορει να σου πει κάποιος εδώ μέσα που πήρε ανδροιδ δεν του εκανε και ξαναγύρισε σε iphone.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, freco said:


Το S22 Ultra χθες το βράδυ μπήκε σε flight mode, μετά ανοιξε μόνο το WiFi για να δέχομαι κλήσεις (WiFi Calling) μόνο από συγεκριμμένα άτομα κατά τη διάρκεια της νύχτας. To πρωί έβγαλε το flight mode, άνοιξε το Spotιfy μόλις συνδέθηκε με την ενδοεπικοινωνία στο κράνος μου και μόλις έφτασα στο γραφείο με το location έκανε αλλαγές στις ρυθμίσεις μέσω του προφίλ Work.
Όλα αυτά αυτόματα και για να τα στήσω μου πήρε 10 λεπτά και πολύ εύκολα. Και έχω πολλά τέτοια να φτιάξω ακόμα. Πιο σύνθετα.

Τέτοια θέλω από ένα smartphone. Όχι να φτιάχνω cartoon τη φάτσα μου για να την βλέπουν μόνο όσοι έχουν iPhone.
Δεν κατηγορώ κανένα. Είναι θέμα προτεραιοτήτων. Οι δικές μου ταιριάζουν καλύτερα στο Android (με όσα κακά κουβαλάει).

Αυτά που λες τα κάνει και το iphone με τα automations.

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλά, όχι ακριβώς. Για άνοιξε κλείσε wifi και δεδομένα αυτόματα αναλόγως την τοποθεσία, σε ρωτάει οπότε το απενεργοποίησα. Για άνοιγμα spotify με το που συνδέσω μία συγκεκριμένη συσκευή, σε ρωτάει οπότε το έβγαλα και αυτό. Συμβιβάστηκα ναι αλλά αυτό δε σημαίνει ότι το κάνει ακριβώς, το κάνει στο περίπου. Ή αλλάζεις τις απαιτήσεις σου σε κάποια πράγματα ή γυρνάς σε android

Edited by Antwny
Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Antwny said:

Καλά, όχι ακριβώς. Για άνοιγμα spotify με το που συνδέσω μία συγκεκριμένη συσκευή, σε ρωτάει οπότε το έβγαλα και αυτό. Συμβιβάστηκα ναι αλλά αυτό δε σημαίνει ότι το κάνει ακριβώς, το κάνει στο περίπου. Ή αλλάζεις τις απαιτήσεις σου σε κάποια πράγματα ή γυρνάς σε android

Μολις το έκανα μέσα σε 10 δευτερόλεπτα.Και δεν σε ρωτάει τίποτα αν βάλεις run immediately 😉

 

IMG_5944.jpeg

Edited by koutsis

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

χμμμ αυτή η επιλογή βλέπω δεν υπήρχε πριν, ενδιαφέρον !!

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...