Jump to content

iPhone 14 Pro Max


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

34 minutes ago, mparotsis said:

Παίδες σήμερα πηρα το 14 pm,ακολούθησα της οδηγίες πως να γίνει μεταφορά δεδομένων από το παλιό μου 13αρι pm στο νέο και εδώ και 2 ώρες κάνει ενημέρωση λογισμικού σε 17.0.2. 3.8 gb. Είναι λογικό να κάνει τόση ώρα ή έχει φάει κανένα σκάλωμα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

2 ώρες είναι πολύ...

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, mparotsis said:

Να κάνω restart?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ακόμα update κάνει;; 

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, koutsis said:

Ακόμα update κάνει;; 

Του έκανα restart και ξεκίνησα την διαδικασία της μεταφοράς από την αρχή.Μου έβγαλε μνμ ότι δεν μπορεί να τελειώσει η μεταφορά λόγο ότι το backup μου είναι με την 17 και αυτό έχει μέσα την 16.Σταμάτησα την μεταφορά και ξεκίνησα την αναβάθμιση και μετά θα προσπαθήσω πάλι να κάνω την μεταφορά.Αν σκαλώσει πάλι θα κάνω επαναφορά και θα πάρω τηλέφωνο το πρωί την apple μπας και βγάλω άκρη.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, vtag said:

Τελικά με το ios 17 έχουμε καλύτερη ή χειρότερη μπαταρία; 

Το δικο μου παντως εχει χειροτερη και αρκετα χειροτερη θα ελεγα κιολας....

Link to comment
Share on other sites

On 2/10/2023 at 11:40 ΜΜ, vtag said:

Τελικά με το ios 17 έχουμε καλύτερη ή χειρότερη μπαταρία; 

και το δικο μου 14 pro εχει πολυ χειροτερη μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

Με 17.03 έβλεπα ένα βίντεο που λέει πως βελτιώθηκε τραγικά πολύ προς το καλύτερο. Για να δούμε..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα παίδες!

17.0.3 και εγώ, και όσον αφορά την μπαταρία, παραμένω στο 100% με αγορά από 07/10/2022 και χρήση as my main phone…


51d8f7312b2c44e6765a03c19cd50dab.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, _JiMMiS_ said:

Καλησπέρα στην παρέα παίδες!

17.0.3 και εγώ, και όσον αφορά την μπαταρία, παραμένω στο 100% με αγορά από 07/10/2022 και χρήση as my main phone…emoji6.pngemoji6.pngemoji6.png


51d8f7312b2c44e6765a03c19cd50dab.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μην το μελετάς 

Θα πέσει αποτομα στο 95% και θα κακολογείς μετά 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μην το μελετάς 
Θα πέσει αποτομα στο 95% και θα κακολογείς μετά 

χεχεχεχεχε δεν με πειράζει, αν πέσει και ακόμα παρακάτω, απλά θα την αλλάξω και θα είναι brand new!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, _JiMMiS_ said:

Καλησπέρα στην παρέα παίδες!

17.0.3 και εγώ, και όσον αφορά την μπαταρία, παραμένω στο 100% με αγορά από 07/10/2022 και χρήση as my main phone…emoji6.pngemoji6.pngemoji6.png


51d8f7312b2c44e6765a03c19cd50dab.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 13 pro αγορασμένο τα Χριστούγεννα του 21.
Σε 2,5 μήνες δλδ συμπληρώνω 2 χρόνια χρήσης. Main phone.

Υγεία μπαταρίας 100%
kthxbye😆

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Bayern7 said:

iPhone 13 pro αγορασμένο τα Χριστούγεννα του 21.
Σε 2,5 μήνες δλδ συμπληρώνω 2 χρόνια χρήσης. Main phone.

Υγεία μπαταρίας 100%
kthxbye😆

Εγώ θέλω να μας πείτε πως και κάθε πότε φορτίζετε και έχετε πετύχει τέτοια νούμερα και οι δύο σας! 

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
29 minutes ago, vtag said:

Εγώ θέλω να μας πείτε πως και κάθε πότε φορτίζετε και έχετε πετύχει τέτοια νούμερα και οι δύο σας! 

Καλώς ή κακώς δεν έχεις να κάνει αυτό, ή τουλάχιστον να πω ότι μικρό ρόλο παίζει. Είναι καθαρά θέμα τύχης, τι μπαταρία θα σου κάτσει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, vtag said:

Εγώ θέλω να μας πείτε πως και κάθε πότε φορτίζετε και έχετε πετύχει τέτοια νούμερα και οι δύο σας! 

Ρε παίδες δεν υπάρχει περίπτωση τα νούμερα αυτά να ανταποκρίνονται στην πραγματική κατάσταση της μπαταρίας. Δεν λέω σε καμία περίπτωση ότι οι φίλοι που το αναφέρουν λένε ψέματα. Απλά η ένδειξη αυτή απέχει παρασάγγας από την πραγματικότητα. Τώρα το πως και το γιατί η ένδειξη έχει κολλήσει στο 100% δεν ξέρω να το απαντήσω. 
Είναι παρόλα αυτά ένα ψυχολογικό μπουστάρισμα να βλέπεις το 100% στην υγεία μπαταρίας. Όπως μια γυναίκα που κάνει μποτοξ ή πλαστική προσώπου. Φαίνεται πιο νέα … αλλά δεν είναι. 😜

Χαρείτε την συσκευή σας!!!

Edited by panoszavra
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, panoszavra said:

Ρε παίδες δεν υπάρχει περίπτωση τα νούμερα αυτά να ανταποκρίνονται στην πραγματική κατάσταση της μπαταρίας. Δεν λέω σε καμία περίπτωση ότι οι φίλοι που το αναφέρουν λένε ψέματα. Απλά η ένδειξη αυτή απέχει παρασάγγας από την πραγματικότητα. Τώρα το πως και το γιατί η ένδειξη έχει κολλήσει στο 100% δεν ξέρω να το απαντήσω. 
Είναι παρόλα αυτά ένα ψυχολογικό μπουστάρισμα να βλέπεις το 100% στην υγεία μπαταρίας. Όπως μια γυναίκα που κάνει μποτοξ ή πλαστική προσώπου. Φαίνεται πιο νέα … αλλά δεν είναι. 😜

Χαρείτε την συσκευή σας!!!

Κι εμένα έτσι ήταν για καιρό 

Μετα κάποια στιγμή άρχισε να πέφτει γρήγορα και πήγε στο 92% 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δωστε τα φωτα σας σε εμας τους μελλοντικους κατοχους Iphone...Eιδατε στην πραξη καποια μεγαλη διαφορα στην αυτονομια,απο το 100 στο 95 ή στο 92? Πχ να εχασε 2 ωρες χρηση?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, jkidd13 said:

Δωστε τα φωτα σας σε εμας τους μελλοντικους κατοχους Iphone...Eιδατε στην πραξη καποια μεγαλη διαφορα στην αυτονομια,απο το 100 στο 95 ή στο 92? Πχ να εχασε 2 ωρες χρηση?

Μαθηματικά δεν γίνεται αυτό που λες 

Το 10% των 6 ωρών χρήσης είναι 36’ 

Αρα αν κάποιος έβγαζε 6 ώρες και η μπαταρία του πάει στο 90% τότε θα βγάζει 36’ λιγότερα 

Δεν πάει όμως έτσι ακριβώς γιατί βάλε ότι έχει κάνει από τότε που το πήρε πόσες αναβαθμίσεις, έχουν μεγαλώσει κατά πολύ οι εφαρμογές και προστίθενται συνέχεια νέες δυνατότητες 

Ολα αυτά σημειώνουν μια πολύ σημαντική μείωση στην αυτονομία που σε κάποιους κακοφαίνεται και νομίζουν ότι φταίει η μπαταρία μόνο 

Δυστυχώς τοποθετώντας νεα μπαταρία δεν θα δούμε πάλι τρέλα νούμερα αυτονομίας γιατί όπως είπα το λογισμικό της Apple και των τρίτων κατασκευαστών ήδη επιβαρύνει πολύ τον επεξεργαστή, την κάρτα γραφικών και συνάμα την μπαταρία 

Edited by Tasos19s
Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 hour ago, panoszavra said:

Ρε παίδες δεν υπάρχει περίπτωση τα νούμερα αυτά να ανταποκρίνονται στην πραγματική κατάσταση της μπαταρίας. Δεν λέω σε καμία περίπτωση ότι οι φίλοι που το αναφέρουν λένε ψέματα. Απλά η ένδειξη αυτή απέχει παρασάγγας από την πραγματικότητα. Τώρα το πως και το γιατί η ένδειξη έχει κολλήσει στο 100% δεν ξέρω να το απαντήσω. 
Είναι παρόλα αυτά ένα ψυχολογικό μπουστάρισμα να βλέπεις το 100% στην υγεία μπαταρίας. Όπως μια γυναίκα που κάνει μποτοξ ή πλαστική προσώπου. Φαίνεται πιο νέα … αλλά δεν είναι. 😜

Χαρείτε την συσκευή σας!!!

Καλά αυτό εννοείται. Καταλήγουμε πάλι στο ότι το health της Apple δεν έχει ουσιαστικό λόγο ύπαρξης ως ποσοστό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Φορτίζω το 14 pro max τους τελευταίους 8 μήνες με αυθεντικό anker φορτιστή και παρόλο που σχεδόν πάντα φορτιζω 25-85%, η υγεία μπαταρίας έχει πέσει στο 96%.

Το 13 pro max που το φόρτιζα με apple φορτιστή και φόρτιζα 15-100% σε ένα χρόνο η υγεια μπαταρίας πήγε στο 99%.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, vtag said:

Εγώ θέλω να μας πείτε πως και κάθε πότε φορτίζετε και έχετε πετύχει τέτοια νούμερα και οι δύο σας! 

Εγώ το έχω γράψει και παλιότερα σε άλλο thread για το iPhone.
Καταρχάς φορτίζω με anker φορτιστη 20w και καλώδιο anker (δεν παίζει ρόλο το καλώδιο προφανώς).

Έχω βάλει shortcut να με ειδοποιεί όταν η μπαταρία πέσει στο 25% και όταν ανέβει πάνω από 85%.

ΑΛΛΑ ΔΕΝ το τηρώ ευλαβικά. Αρκετές φορές όταν φορτίσει στο 85% δεν θα ακούσω την ειδοποίηση και θα το ξεχάσω στον φορτιστή, όταν το πιάσω μπορεί να είναι στο 90%-93%-95% για παράδειγμα ή ακόμα (πιο σπάνια) στο 100% και να το βγάλω τότε. Μπορεί να το πιάσω και στο 80% και πάλι θα το βγάλω από τη φόρτιση.

Το ίδιο και κατά τη χρήση. Μπορεί να το δω να είναι στο 28%-30%-35% και να ξέρω ότι πρέπει να φύγω από το σπίτι σε λίγο οπότε θα το βάλω να φορτίσει. Δεν θα περιμένω προφανώς να πέσει στο 25%.
Ή μπορεί να είμαι έξω και να πέσει στο 15%-10% μέχρι να γυρίσω σπίτι. Συμβαίνουν και αυτά.

Απλά 8/10 φορές είμαι εκεί στο 25% - 85%.

3 ώρες πριν, panoszavra said:

Ρε παίδες δεν υπάρχει περίπτωση τα νούμερα αυτά να ανταποκρίνονται στην πραγματική κατάσταση της μπαταρίας. Δεν λέω σε καμία περίπτωση ότι οι φίλοι που το αναφέρουν λένε ψέματα. Απλά η ένδειξη αυτή απέχει παρασάγγας από την πραγματικότητα. Τώρα το πως και το γιατί η ένδειξη έχει κολλήσει στο 100% δεν ξέρω να το απαντήσω. 
Είναι παρόλα αυτά ένα ψυχολογικό μπουστάρισμα να βλέπεις το 100% στην υγεία μπαταρίας. Όπως μια γυναίκα που κάνει μποτοξ ή πλαστική προσώπου. Φαίνεται πιο νέα … αλλά δεν είναι. 😜

Χαρείτε την συσκευή σας!!!

Ακριβώς.
Προφανώς έχει πέσει η απόδοση της μπαταρίας ΠΑΡΟΛΟ που δείχνει ακόμα 100% υγεία. 

Όχι δραματικά αλλά σίγουρα το βλέπω στην καθημερινότητα, με το ίδιο μοτίβο χρήσης. Σε καμία περίπτωση δεν είναι όπως τον πρώτο χρόνο.

Τώρα με το iOS17 περίμενα να κάνει βουτιά το ποσοστό, αλλά παραδόξως κρατήθηκε στο 100% υγεία.😅

Η μόνη ουσιαστική χρησιμότητα που έχει είναι επειδή τα κοιτάνε οι αγοραστές στις αγγελίες.

Ψαρώνουν με το 100% υγεία.🤣

Edited by Bayern7
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Bayern7 said:

Εγώ το έχω γράψει και παλιότερα σε άλλο thread για το iPhone.
Καταρχάς φορτίζω με anker φορτιστη 20w και καλώδιο anker (δεν παίζει ρόλο το καλώδιο προφανώς).

Έχω βάλει shortcut να με ειδοποιεί όταν η μπαταρία πέσει στο 25% και όταν ανέβει πάνω από 85%.

ΑΛΛΑ ΔΕΝ το τηρώ ευλαβικά. Αρκετές φορές όταν φορτίσει στο 85% δεν θα ακούσω την ειδοποίηση και θα το ξεχάσω στον φορτιστή, όταν το πιάσω μπορεί να είναι στο 90%-93%-95% για παράδειγμα ή ακόμα (πιο σπάνια) στο 100% και να το βγάλω τότε. Μπορεί να το πιάσω και στο 80% και πάλι θα το βγάλω από τη φόρτιση.

Το ίδιο και κατά τη χρήση. Μπορεί να το δω να είναι στο 28%-30%-35% και να ξέρω ότι πρέπει να φύγω από το σπίτι σε λίγο οπότε θα το βάλω να φορτίσει. Δεν θα περιμένω προφανώς να πέσει στο 25%.
Ή μπορεί να είμαι έξω και να πέσει στο 15%-10% μέχρι να γυρίσω σπίτι. Συμβαίνουν και αυτά.

Απλά 8/10 φορές είμαι εκεί στο 25% - 85%.

Ακριβώς.
Προφανώς έχει πέσει η απόδοση της μπαταρίας ΠΑΡΟΛΟ που δείχνει ακόμα 100% υγεία. 

Όχι δραματικά αλλά σίγουρα το βλέπω στην καθημερινότητα, με το ίδιο μοτίβο χρήσης. Σε καμία περίπτωση δεν είναι όπως τον πρώτο χρόνο.

Τώρα με το iOS17 περίμενα να κάνει βουτιά το ποσοστό, αλλά παραδόξως κρατήθηκε στο 100% υγεία.😅

Η μόνη ουσιαστική χρησιμότητα που έχει είναι επειδή τα κοιτάνε οι αγοραστές στις αγγελίες.

Ψαρώνουν με το 100% υγεία.🤣

Δυστυχώς το πιο σημαντικό κριτήριο στην αγορά μεταχειρισμένου είναι η υγεία μπαταρίας για την μεγάλη μάζα 

Εγώ κοιτάω ο κάτοχος να έχει πολλές αξιολογήσεις και η συσκευή να μην έχει ανοιχτεί 

Κυριως με ενδιαφέρει να μην έχει άλλη οθόνη και γενικότερα κάτι άλλο μέσα παρά την μπαταρία 

Ειναι κάτι που παρουσιάζει λογική φθορά με βάση την παλαιότητα όποτε δεν με ανησυχεί τόσο 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, jkidd13 said:

Δωστε τα φωτα σας σε εμας τους μελλοντικους κατοχους Iphone...Eιδατε στην πραξη καποια μεγαλη διαφορα στην αυτονομια,απο το 100 στο 95 ή στο 92? Πχ να εχασε 2 ωρες χρηση?

Διάφορες στην αυτονομία παρατηρώ όχι τόσο κατά την πτώση του ποσοστού της μπαταρίας αλλά με τις αλλαγές στις εκδόσεις λειτουργικού. Για παράδειγμα  από την μετάβαση από ios 16 σε iOS 17 παρατήρησα μια πτώση αυτονομίας περίπου 10%. Όλα αυτά με την σταθερή χρήση που του κάνω. Πιθανά σε μελλοντικές αναβαθμίσεις να επανέλθει. 

Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να μας πείτε πως και κάθε πότε φορτίζετε και έχετε πετύχει τέτοια νούμερα και οι δύο σας! 

Όποτε θέλετε σας παραθέτω και την απόδειξη αγοράς, όσον αφορά εμένα, για του λόγου το αληθές!
Έχω αναφέρει και παραπάνω, στο ίδιο post, ότι οι φορτίσεις οι δικές μου γίνονται με φορτιστή Baseus 20W 25%-80%, σχεδόν πάντα. Δεν λέω, μπορεί να είμαι τόσο τυχερός και να έχω πέσει σε καλή μπαταρία εξαρχής.
Πάντως, και να μην ήταν έτσι τα πράγματα, ή και να πέσει απότομα η μπαταρία στο εγγύς μέλλον, εμένα προσωπικά δεν θα με πειράξει διόλου! Το έχω χαρεί το κινητό όσο δεν πάει…
Και το ίδιο προτρέπω να κάνετε και εσείς παίδες!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...