Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατά πάσα πιθανότητα όχι, αλλά αυτό μπορεί να μας το απαντήσει με βεβαιότητα μόνον η σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας...

 

Ενδέχεται ο ιδιοκτήτης να έχει νομιμοποιήσει τον χώρο, αλλά αυτό αφορά μόνον την πολεοδομική παράβαση και όχι τις σχέσεις (ήτοι δικαιώματα και υποχρεώσεις) μεταξύ των συνιδιοκτητών όπως προκύπτουν από την σύσταση...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Κατά πάσα πιθανότητα όχι, αλλά αυτό μπορεί να μας το απαντήσει με βεβαιότητα μόνον η σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας...

 

Ενδέχεται ο ιδιοκτήτης να έχει νομιμοποιήσει τον χώρο, αλλά αυτό αφορά μόνον την πολεοδομική παράβαση και όχι τις σχέσεις (ήτοι δικαιώματα και υποχρεώσεις) μεταξύ των συνιδιοκτητών όπως προκύπτουν από την σύσταση...

Ευχαριστω για την απαντηση αλλα δεν με καλυψες πληρως μηλαμε για υπογειο! και οχι για οροφους

Link to comment
Share on other sites

Ναι..και τι ακριβώς θες να πεις...ΚΑΙ τα υπόγεια αποτελούν ξεχωριστές οριζόντιες ιδιοκτησίες με ποσοστά συμμετοχής σε οικόπεδο και δαπάνες και ψήφους στην γενική συνέλευση...εκτός εάν πρόκειται περί κοινοχρήστου χώρου (μάλλον σπάνιο για υπόγειο χώρο αφού συνήθως αποτελείται είτε από αποθήκες είτε χώρους σταθμεύσεως και λεβητοστάσιο-καυστήρα...)
Link to comment
Share on other sites

ερώτηση γιατι οι γνώμες διίστανται :

σε σπίτι που έχει γίνει αλλαγή του ονόματος χρήστη στην ΔΕΗ, αν ο ενοικιαστης φυγει χωρις να πληρώσει τον λογαριασμό, η ΔΕΗ προφανώς και κόβει το ρευμα μετά απο καιρό.

Σε επόμενη αίτηση για επανασύνδεση απο νέο χρήστη, η ΔΕΗ θα ζητήσει τα χρήματα απο τον ιδιοκτήτη του ακινήτου ή απο τον τότε χρήστη που δεν πλήρωσε?

Αν ζητήσω απο τη ΔΕΗ ως ιδοκτήτρια να κόψει το ρευμα ,αλλάζει κάτι?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ερώτηση γιατι οι γνώμες διίστανται :

σε σπίτι που έχει γίνει αλλαγή του ονόματος χρήστη στην ΔΕΗ, αν ο ενοικιαστης φυγει χωρις να πληρώσει τον λογαριασμό, η ΔΕΗ προφανώς και κόβει το ρευμα μετά απο καιρό.

Σε επόμενη αίτηση για επανασύνδεση απο νέο χρήστη, η ΔΕΗ θα ζητήσει τα χρήματα απο τον ιδιοκτήτη του ακινήτου ή απο τον τότε χρήστη που δεν πλήρωσε?

Αν ζητήσω απο τη ΔΕΗ ως ιδοκτήτρια να κόψει το ρευμα ,αλλάζει κάτι?

 

Επειδη στην δεη ερχονται φοροι του ακινητου και χρεωσεις για το ρευμα που καταναλωθηκε θα γινει διαχωρισμος αυτων.Οταν λοιπον θα πας να κανεις επανασυνδεση η δεη θα σε στειλει στον δημο να πληρωθουν φοροι-τελη.Τα υπολοιπα βαρυνουν τον ιδιοκτητη του ΡΟΛΟΓΙΟΥ.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

τα υπόλοιπα εννοείς το κόστος του ρεύματος που καταναλώθηκε?
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

τα υπόλοιπα εννοείς το κόστος του ρεύματος που καταναλώθηκε?

 

ρευμα-νεριτ-παγια.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

τότε ποιο το νόημα να αλλάζει κάποιος το όνομα;(απο πλευράς ιδιοκτήτη εννοώ)
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

τότε ποιο το νόημα να αλλάζει κάποιος το όνομα;(απο πλευράς ιδιοκτήτη εννοώ)

 

Μαλλον δεν εγινα κατανοητος.Ιδιοκτητη του ρολογιου εννοω αυτον που το εχει στο ονομα του εκεινη την δεδομενη στιγμη. Ο ενοικιαστης προφανως.

 

Ετσι στον λογαριασμο τα τελη και οι φοροι βαρυνουν τον ιδιοκτητη του ακινητου .

Το ρευμα που καταναλωθηκε,το παγιο του ρολογιου,η νεριτ βαρυνουν αυτον που εχει το ρολοι στο ονομα του.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν εγινα κατανοητος.Ιδιοκτητη του ρολογιου εννοω αυτον που το εχει στο ονομα του εκεινη την δεδομενη στιγμη. Ο ενοικιαστης προφανως.

 

Ετσι στον λογαριασμο τα τελη και οι φοροι βαρυνουν τον ιδιοκτητη του ακινητου .

Το ρευμα που καταναλωθηκε,το παγιο του ρολογιου,η νεριτ βαρυνουν αυτον που εχει το ρολοι στο ονομα του.

Mαλιστα.

το ρολόι ωστόσο δεν είναι ιδιοκτησια της ΔΕΗ?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Δημοτικά τέλη και φόροι σαφώς και επιβαρύνουν τον ιδιοκτήτη..είναι άλλο θέμα εάν με βάση ιδιαίτερη συμφωνία του μισθωτηρίου συμφωνείται να τα καταβάλλει ο μισθωτής, γεγονός που δεν αφορά τον Δήμο...πολλοί μισθωτές όμως, αγνοούν ότι εν ανυπαρξία τέτοιου όρου έχουν δικαίωμα να συμψηφίζουν τα τέλη αυτά με το μίσθωμα...

 

Κατά κανόνα, ουδείς έχει υποχρέωση να καταβάλλει στην ΔΕΗ ποσό που αναλογεί σε κατανάλωση εάν δεν δεσμεύεται από συμβόλαιο επ' ονόματί του, με εξαίρεση την ΕΥΔΑΠ όπου με έναν νόμο (κατ' εμέ αμφιβόλου συνταγματικότητος) ευθύνονται για την κατανάλωση τόσο οι προηγούμενοι όσο και οι επόμενοι ιδιοκτήτες...

Link to comment
Share on other sites

Mαλιστα.

το ρολόι ωστόσο δεν είναι ιδιοκτησια της ΔΕΗ?

ναι ,ιδιοκτησια της δεη ειναι παντα.Το παιρνεις στο ονομα σου μονο για χρηση του.

 

Δημοτικά τέλη και φόροι σαφώς και επιβαρύνουν τον ιδιοκτήτη..είναι άλλο θέμα εάν με βάση ιδιαίτερη συμφωνία του μισθωτηρίου συμφωνείται να τα καταβάλλει ο μισθωτής, γεγονός που δεν αφορά τον Δήμο...πολλοί μισθωτές όμως, αγνοούν ότι εν ανυπαρξία τέτοιου όρου έχουν δικαίωμα να συμψηφίζουν τα τέλη αυτά με το μίσθωμα...

 

Κατά κανόνα, ουδείς έχει υποχρέωση να καταβάλλει στην ΔΕΗ ποσό που αναλογεί σε κατανάλωση εάν δεν δεσμεύεται από συμβόλαιο επ' ονόματί του, με εξαίρεση την ΕΥΔΑΠ όπου με έναν νόμο (κατ' εμέ αμφιβόλου συνταγματικότητος) ευθύνονται για την κατανάλωση τόσο οι προηγούμενοι όσο και οι επόμενοι ιδιοκτήτες...

 

ο λογαριασμος της δεη περιεχει τελη και φορους.Νομιζω (εισαι πιο ειδικος :p ) οτι τα τελη αφορουν τον εκαστωτε χρηστη του οικηματος(ενοικιαστη προφανως) για αποκομιδη σκουπιδιων ,φωτισμο οδου κ.α.

Αλλα τον λογαριασμο της δεη τον πληρωνει παντα ο ενοικιαστης.Ετυχε προσφατα σε γνωστο μου να του ζητανε για επανασυνδεση να πληρωσει στον δημο απληρωτα τελη και φορους απο τον προηγουμενο του ενοικιαστη..

Για αυτο αναφερα οτι αυτα τα χρεη γυρνανε στον ιδικτητη.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, έχω δύο μικρές ερωτήσεις.

 

1) Την Παρασκευή που μας πέρασε έλαβα τον λογαριασμό της ΕΥΔΑΠ με μέτρηση έως τις 3/11, ενώ ο λογαριασμός στάλθηκε από τα ΕΛΤΑ στις ~17-20/11 (δεν θυμάμαι ακριβώς). Η ημερομηνία στην οποία πρέπει να πληρώσω το ποσό είναι η 5/12. Λίγο μικρό δεν είναι το deadline; Τόσο ήταν πάντα;

 

2) Ο διαχειριστής της πολυκατοικίας νομίζει ότι είναι ο Ζήκος στον Μπακαλόγατο και δεν κόβει αποδείξεις. Συγκεκριμένα, στα κοινόχρηστα ήρθαν και κάποια χρέη του προηγούμενου ενοικιαστή τα οποία ζητούσε από μένα και μετά να ζητούσα από τον ιδιοκτήτη να μου μειώσει το ενοίκιο του μηνός όσο ήταν τα κοινόχρηστα του προηγούμενου. Εφ'όσον αρνήθηκα, πλήρωσα το ποσό που μου αντιστοιχεί και που είχαμε συμφωνήσει με τον ιδιοκτήτη στις αρχές και ο διαχειριστής, έγραψε πάνω στο χαρτί των κοινοχρήστων "μου έδωσε 20 ευρώ". Ούτε απόδειξη, ούτε τίποτα. Και σα να μην έφτανε αυτό, επειδή ήθελε να μου δείξει και να μου κλαφτεί ότι οι υπόλοιποι δεν πληρώνουν και γι'αυτό δεν θα χω θέρμανση, μου έδειξε όλες τις άλλες "αποδείξεις" που δεν ήταν τίποτε άλλο από χαρτιά ίδια με αυτά που στέλνονται στους ενοικιαστές (νομίζω άλλο χρώμα) και απλά δίπλα στο όνομά μου (δηλαδή του προηγούμενου ενοικιαστή, δεν με νοιάζει και τόσο αυτό) έβαλε ένα τικ. Τι σόι πράγματα είναι αυτά; Και πως θα δείξει στο δικαστήριο που θέλει να πάει όσους χρωστάνε πάνω από 1,000 ευρώ ότι δεν πληρώνουν, με τα "τσεκ" στο χαρτί;

Link to comment
Share on other sites

 

για σχολιασμο μονο οχι τια τιποτα αλλο.

διαφωνω να ψαχνει το κρατος (δεη ,δημος η οτιδηποτε αλλο) τον ιδιοκτητη ενος οικηματος επειδη καποιος ενοικιαστης δεν πληρωσε καποιους λογαριασμους.Επρεπε να φροντισει να τα εχει εισπραξει τα χρηματα,αλλα ειπαμε αδιαφορο κρατος.

Για το φρονημα σου οτι θεωρεις τα χρηματα των τελων ,επενδυση για την περιοχη του οικηματος ειναι σωστο κατα καποιο τροπο,αλλα σε καμια συναψη σχεσης παροχης υπηρεσιων δεν πληρωνει ο πελατης (το οικημα ) τα εργαλεια και τον εξοπλισμο ...

Ειναι δηλαδη σαν να υπογραφω ετησιο συμβολαιο συντηρησης του ανελκυστηρα της πολυκατοικιας σου και να μου αγορασετε καινουργιο αυτοκινητο-εργαλεια κλπ.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Anonymous : με τους άλλους ας κάνει ό,τι θέλει ο διαχειριστής..εσύ κάθε φορά που θα πληρώνεις θα απαιτείς και απόδειξη είτε μηχανογραφημένη από την εταιρεία κοινοχρήστων είτε χειρόγραφη από τον διαχειριστή...να υπενθυμίσω επίσης, ότι υπόχρεως για την καταβολή είναι πάντοτε ο ιδιοκτήτης κατά του οποίου και στρεφόμαστε αγωγικώς σε περίπτωση οφειλής κοινοχρήστων..επομένως για τα προ της δικής σου μισθώσεως χρέη θα πρέπει να στραφεί κατ' αυτού...

 

vasilimertzani : θεωρώ ότι είναι πάντοτε ευκολότερο να βρεις τον ιδιοκτήτη παρά τον μισθωτή..ο μισθωτής είναι τουρίστας από τον Δήμο που υπάγεται το μίσθιο και ανεξαρτήτως τούτου, ο ιδιοκτήτης καταβάλλει πάντοτε τους φόρους και τα τέλη, είτε κατοικεί στο ακίνητό του είτε όχι ως επίσης και είτε το εκμεταλλεύεται είτε όχι...αυτός είναι και ο λόγος που αρκετοί ιδιοκτήτες που έχεουν κάνει διακοπή ρεύματος, καλούνται να πληρώσουν αναδρομικώς και με τόκους τις οφειλές τους προς τον Δήμο *βλ.ΤΑΠ* , ιδιαίτερα όταν προβαίνουν σε πώλησή του...

Link to comment
Share on other sites

Anonymous : με τους άλλους ας κάνει ό,τι θέλει ο διαχειριστής..εσύ κάθε φορά που θα πληρώνεις θα απαιτείς και απόδειξη είτε μηχανογραφημένη από την εταιρεία κοινοχρήστων είτε χειρόγραφη από τον διαχειριστή...να υπενθυμίσω επίσης, ότι υπόχρεως για την καταβολή είναι πάντοτε ο ιδιοκτήτης κατά του οποίου και στρεφόμαστε αγωγικώς σε περίπτωση οφειλής κοινοχρήστων..επομένως για τα προ της δικής σου μισθώσεως χρέη θα πρέπει να στραφεί κατ' αυτού...

 

Αυτό για τον ιδιοκτήτη το ξέρω κι ο ίδιος μου 'χει πει (ο ιδιοκτήτης) να λέω στον διαχειριστή να συνεννοείται με εκείνον και μόνο, αλλά ο τελευταίος, για να πάρει όσα μπορεί περισσότερα, κάνει τα πάντα. Το θέμα είναι ότι δεν δίνει απόδειξη παρ'όλο που τον πίεσα ξεκαθαρίζοντάς του πως είναι η πρώτη και τελευταία φορά που δίνω κοινόχρηστα χωρίς απόδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για τον ιδιοκτήτη το ξέρω κι ο ίδιος μου 'χει πει (ο ιδιοκτήτης) να λέω στον διαχειριστή να συνεννοείται με εκείνον και μόνο, αλλά ο τελευταίος, για να πάρει όσα μπορεί περισσότερα, κάνει τα πάντα. Το θέμα είναι ότι δεν δίνει απόδειξη παρ'όλο που τον πίεσα ξεκαθαρίζοντάς του πως είναι η πρώτη και τελευταία φορά που δίνω κοινόχρηστα χωρίς απόδειξη.

 

Εφόσον δε δίνει Απόδειξη, ΔΕ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ. Άς τα βρεί με τον ιδιοκτήτη.

Με Εκτίμηση...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

ερώτηση νομικού περιεχομένου: Οι εξωτερικοί τοίχοι οικοδομής, ανήκουν στους κοινόχρηστους χώρους, σύμφωνα και με το καταστατικό της οικοδομής. Η όποια αστοχία υλικού εξωτερικά ή παρουσίαση προβλήματος στην εξωτερική τοιχοποιία (όπως στην περίπτωση μας, την εμφάνιση υγρασίας και στο εξωτερικό αλλά και στο εσωτερικό ενός διαμερίσματος, σε 1 όροφο), υποχρεώνει ΟΛΟΥΣ τους συνιδιοκτήτες να συμμετέχουν οικονομικά στην εξωτερική επισκευή της εξωτερικης πλευράς του τοίχου της οικοδομής στο σημείο εκείνο........ ή επιβαρύνεται για την εξωτερική επισκευή μόνο ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος του ορόφου, που παρουσιάστηκε το πρόβλημα;

 

Από νομικής πλευράς όπως το βλέπω και σύμφωνα με το καταστατικό της οικοδομής που διαβάζω, όλοι οι ιδιοκτήτες επιβαρύνονται με το κόστος της επισκευής στην εξωτερική πλευρά της οικοδομής .....

 

Πως πρέπει να κινηθεί ο ενδιαφερόμενος ιδιοκτήτης, σε περίπτωση άρνησης των λοιπών συνιδιοκτητων (στην γενική συνέλευση) να συμμετέχουν στην δαπάνη επισκευής, αναλογικά με τα χιλιοστά ιδιοκτησίας τους (όπως και πάλι ρητά αναφέρει το καταστατικό της οικοδομής);;

Edited by topmar

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Θα απευθυνθείς στον διαχειριστή ώστε να συγκαλέσει Γ.Σ. συνιδιοκτητών...σε περίπτωση άρνησης θα αποστείλλεις εξώδικη διαμαρτυρία όπου και θα επισημάνεις ότι προτίθεσαι να προχωρήσεις μονομερώς στην αποκατάσταση της ζημίας και την δικαστική επιδίωξη πάσης θετικής και αποθετικής ζημίας που θα επιβαρυνθείς, τάσσοντας βεβαίως και προθεσμία συμμόρφωσης..

 

Καλό θα είναι να δώσεις έμφαση στον κοινόχρηστο χαρακτήρα του πράγματος βάσει του κανονισμού τής πολυκατοικίας...

Edited by greece_gus
Link to comment
Share on other sites

Θα απευθυνθείς στον διαχειριστή ώστε να συγκαλέσει Γ.Σ. συνιδιοκτητών...σε περίπτωση άρνησης θα αποστείλλεις εξώδικη διαμαρτυρία όπου και θα επισημάνεις ότι προτίθεσαι να προχωρήσεις μονομερώς στην αποκατάσταση της ζημίας και την δικαστική επιδίωξη πάσης θετικής και αποθετικής ζημίας που θα επιβαρυνθείς, τάσσοντας βεβαίως και προθεσμία συμμόρφωσης..

 

Καλό θα είναι να δώσεις έμφαση στον κοινόχτηστο χαρακτήρα του πράγματος βάσει του κανονισμού τής πολυκατοικίας...

 

Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση.....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείτε ότι είναι λογικό να ζητά η η διαχείριση της πολυκατοικίας που μένω αποθεματικό 100€ μετά από 4 μήνες που νοίκιασα το σπίτι; Τα μηναία κοινόχρηστά μου είναι στα 10€. Πολλά δεν είναι τα 100€;;; Επίσης βλέπω στην κατάσταση ότι πριν έρθω κάποιοι δεν πλήρωναν κοινόχρηστα με αποτέλεσμα να χρωστούν κάποιοι έως και 1.400€ !!!

 

Αισθάνομαι λίγο κορόιδο που πληρώνω. Μπορώ να αρνηθώ το αποθεματικό με τις παρούσες συνθήκες; :worry: Ως ενοικιαστής είμαι υπόχρεος να καταβάλω ποσό για το αποθεματικό; Δεν είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη αυτή;

Edited by elteo
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5138350#post5138350

 

Επί πλέον, το αποθεματικό θα πρέπει να καταβληθεί όχι ισομερώς, αλλά σύμφωνα με τα ποσοστά συμμετοχής εκάστης ιδιοκτησίας..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, εχω πολλα θεματα με το σπιτι που νοικιαζω εδω και 1,5 χρονο οπώτε θα τα παρω ενα-ενα..

το πρωτο ειναι το θέμα με λογαριασμό νερου που με ταλαιπωρεί εδω και 1,5 χρονο...

Μπήκα στο σπίτι πριν 1,5 χρονο και σαν καλό κοριτσι (τρομάρα μου) άλλξα όλους τους λογαριασμούς στο όνομα μου ώστε να μην βρεθω προ εκπλήξεως απο προηγούμενα ουτε και να μεταφερω φεσια στους επόμενους .

Στην ΕΥΑΘ πλέον η αλλαγή γίνετε παρουσία του ιδιοκτήτη μαζι με το συμβόλαιο του σπιτιού και την ταυτότητα αυτού. Αφού λοιπόν έγινε η αλλαγή, ολα καλα, περναει ηρεμα το 4μηνο και οταν ερχεται ο λογαριασμός στο ονομα μου το πληρώνω άμεσα μέσω ιντερνετ κι ολα καλα.

η οικοδομή ειναι μικρη οικογενειακή των 5 διαμερισμάτων με 4 ενοικους και μια ιδιοκτητρια (οχι του δικου μου). Ερχετε λοιπόν η ιδιοκτήτρια που προανέφερα με ενα λογαριασμό ΕΥΑΘ και μου λεει οτι ειναι δικος μου. Φυσικά εγω το αρνούμαι αφου ξερω οτι εχω κανει αλλαγη παρουσια της ιδιοκτητριας και το αμφισβητώ ειδικά αφου ο λογαριασμός ειχε πανω απο στοιχεια μονο ενα επώνυμο (ενος εκ των 2 αρχικων ιδιοκτητων ολης της οικοδομής) και αντι για διαμερισμα κ οροφο , ελεγε "οικοδομη". κατοπιν μικρής έρευνας στους λογαριασμους των υπολοίπων στην οικοδομή διαπιστώνεται οτι όντως το "οικοδομη" ειναι δικό μου και οτι μου ειχε δώσει λαθος λογαριασμο η σπιτονοικοκυρα!

Παω κανω λοιπόν άιτηση για να διευκρινιστεί σε ποιον υδροδοτεί το ρολόι που ειναι συνδεμένο με το δικο μου όνομα, και σε ποιον το "ορφανο" που μου χρεώνουν.

Γινετε ο έλεγχος, περιπου 2 μηνες μετα και μου λεει ο τεχνικός οτι όλα καλά, αλλαξε τις θέσεις των μετρητών κι ολα καλα. Ενημερωνω τον απο κατω για το τι εγινε, και οτι μου οφείλει καποια στιγμή τα λεφτα που έδωσα για τον λογαριασμο.

ερχετε ο 2ος λογαριασμός, πάλι τον πληρωνω. Σκάει μυτη ο πατέρας του ενοικου του διαμερίσματος με το οποιο ειχα το μπλεξιμο και μου λεει οτι ο λογαριασμος δεν εχει αλλαξει οτι παραμένει ο ιδιος και πρεπει κατι να κανω. βλεπω οτι οντως τα στοιχεία παραμενουν όλα ιδια υδρομετρο, οροφος, ονομα και θεωρώντας και εγω οτι κατι θα επρεπε να εχει αλλαξει ξαναπαω στην ΕΥΑΘ με την αιτηση που ειχα κανει και περιγραφουν τις εργασιες με ενα απλο "ηταν μπερδεμενο το ταδε με το ταδε, η αλλαγη εγινε" και ρωταω τι γινετε. Μου εξηγουν οτι ο τεχνικος αλλαξε τις θέσεις των υδρομέτρων ώστε να υδροδοτούν "χιαστα" μεταξύ τους και οι χρεώσεις να αντιστοιχούν με οδηγό τον δικο μου λογαριασμό . με απλα λόγια οπως ειπαν, αυτο το ρολόι που γραφει το ονομά μου ασχετα με το που φαίνεται να υδροδοτεί, αν το κλεισω δεν εχω νερο εγω. και το "ορφανο" αντιστοιχα στον άλλο.

Οντως πάω σπιτι, κλεινω το ρολοι που φαινετε στον λογαριασμο και οντως δεν εχω νερο. παω στον αλλο ενοικο του το εξηγω, κλεινουμε και το αντίστοιχο ρολόι, δεν εχει αυτος, και κατανοουμε και οι δυο (ετσι νομιζα δλδ) οτι η υπόθεση εχει κλείσει. συγκρίνουμε τους 2 δικους μου λογαριασμους με τους αναλογους 2 δικους του, τα ποσα ειναι παρόμοια (2 ευρω διαφορά) και συμφωνούμαι (νομιζω) οτι αφου εχω πληρωσει εγω τους δικους του, πληρωνει τους δικους μου, και στο μελλον συνεχίζουμε ετσι... μάλιστα για να το κανει κατανοητο στον πατερα του, του δινω τους δικους μου πληρωμενους λογαριασμους για να τους του δείξει! (η πλακα ειναι οτι βλεπωντας όλους τους λογαριασμους του, ανακαλυπτω οτι επι ενα χρονο πριν ερθω εγω τα 2 διαμερισματα -ο απο κατω ενοικος και η σπιτονοικοκυρά μου - πληρωναν ο ενας του αλλου.....)

περανει το καλοκαιρι, και ερχετε παλι ο πατερας του φοιτητη οριομενος αυτη τη φορα για απατες, πονηριες, και παει λεγοντας , μη εχοντας καταλαβει χριστό απ οσα εχω πει στον γιο, και απ οσα προσπαθω εκ νεου να εξηγήσω, ανακαλύπτω οτι δεν εχει πληρωσει κανεναν απο τους 2 λογαριασμους (δικους μου μεν, αλλα εχω εχω πληρωσει ισοποσους δικους του), και απο πανω μου λεει οτι πληρωνει συνεχως όλους τους λογαριασμους που εχω εγω πληρωσει! την επομενη παει στην ΕΥΑΘ και ξαναγυρνάει τους μετρητες στην αρχική θέση, οποτε εγω εχω ξαφνικά απλήρωτο νερο στα ορια διακοπής!

πάω εγω ξανα στην ΕΥΑΘ αναγκαστικά κανω μεταβίβαση στο δικό μου όνομα το ορφανό υδρόμετρο (που πλεον υδροδοτει σε μενα)για να μη μου το κοψουν, πληρωνω όλο το ποσό, και τωρα φαινομαι με 2 υδρομετρα στο ονομα μου! το θεμα ειναι οτι πλεον, 4 μηνες μετα, ακομα δε το αλλαξε στο ονομα του δε τον βλεπω διατεθημένο να αλλάξει στο ονομα του το υδρόμετρο και εγω θελω να αποδεσμευτω απο αυτο αλλα δεν εχω το δικαιωμα να το κοψω αφου δεν ειναι δικο μου, και θα πρεπει και να πληρωσω ολο το νερο αν καταφερω με καποιο τροπο να το κοψω!

Μπορει κανεις να μου πει τι μπορω να κανω???? απο την ΕΥΑΘ μου το ξεκαθάρισαν οτι παρόλο που δεν ηταν δικο μου λαθος η μεταβίβαση, δεν εχω δικαιωμα να το κόψω, και μονο ο ενοικος ή ο ιδιοκτήτης μπορουν να το αλλαξουν στο όνομα τους. ναι αλλα οι απληρωτοι λογαριασμοί στο δικο μου ονομα τρέχουν....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...νομίζω ότι έχεις μπερδευθεί πολύ και όχι αδίκως..

 

Η ΕΥΑΘ υπέγραψε μαζί σου ένα συμβόλαιο παροχής υπηρεσιών από το οποίο προκύπτουν δεσμεύσεις (δικαιώματα αλλά και υποχρεώσεις ) εκατέρωθεν..λέω επομένως το εξής: ΔΕΝ μας ενδιαφέρει σε πόσους λογαριασμούς αναφέρεται το όνομά σου, αλλά από ποιον υδρομετρητή βάσει συμβολαίου και συναφθείσης συμφωνίας προκύπτουν οι υποχρεώσεις σου...

 

ΑΡΑ : πάμε στην ΕΥΑΘ με τον πραγματικό λογαριασμό και αριθμό υδρομετρητή μας και της ζητάμε μία βεβαίωση από όπου να προκύπτει η ταυτότητα συμβολαίου και αριθμού υδρομετρητή ώστε σε περίπτωση δικαστικής σου διαμάχης με οιονδήποτε να αποδεικνύεις παραχρήμα έναντι ποίου υδρομετρητή και ποίας κατανάλωσης είσαι υπόχρεη..από κει και πέρα ας έχουν όλοι οι λογαριασμοί της ΕΥΑΘ το όνομά σου, αφού ουδείς μπορεί να σε ενάγει για αξιώσεις από μή αναληφθείσες υποχρεώσεις...

 

Βεβαίως, μετά από όλα αυτά, θα απέστελα και μία εξώδικη δήλωση και διαμαρτυρία στην ΕΥΑΘ ώστε να υπάρχει καταγεγγραμμένη η αντίρρησή μου ...

Edited by greece_gus
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...