Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα, δυστυχως καποια πραγματα δεν διευκρινυζονται ακριβως, πχ και με θερμοσιφωνο ας πουμε.

Το εχει ένα σπιτι 20 χρονια, στον τελευταιο νοικαρη τρυπησε, τι θα του πει δλδ ο άλλος μην το βαζεις σε λειτουργια γιατι θα σκασει?

εσκασε μετα και όλα νερα!!! το εχω ακουσει και αυτό, πηρε ο άλλος και όταν εφυγε το πηρε μαζι του! :lol::lol::lol:

 

Εμενα ο νοικάρης αυτος που δεν πληρωνε τιποτα δεν μου ειπε καν ότι τρυπησε επειδή ποτε δεν πληρωνε!

εβαλε και ένα χαλι κατι στο παταρι που κολησε κατω και μουχλιασε και από τα νερα μου χαλασε στο μπανιο ολο το ταβανι και κασα και πορτα!

δεν είναι για μπουνιες? είναι ή δεν είναι δλδ???:mad::mad::mad:

δεν θα του ελεγα πληρωσε το απλα θα εβαζα ένα άλλο και τελος. Και τετοια ασχολουμε τσαμπα θα ηταν μονο ο κοπος.

Μου αρεσει στην αρχη ηθελε και ηλιακο….πραγματικα κλαιω! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλημέρα, δυστυχως καποια πραγματα δεν διευκρινυζονται ακριβως, πχ και με θερμοσιφωνο ας πουμε.

Το εχει ένα σπιτι 20 χρονια, στον τελευταιο νοικαρη τρυπησε, τι θα του πει δλδ ο άλλος μην το βαζεις σε λειτουργια γιατι θα σκασει?

εσκασε μετα και όλα νερα!!! το εχω ακουσει και αυτό, πηρε ο άλλος και όταν εφυγε το πηρε μαζι του! :lol::lol::lol:

 

Εμενα ο νοικάρης αυτος που δεν πληρωνε τιποτα δεν μου ειπε καν ότι τρυπησε επειδή ποτε δεν πληρωνε!

εβαλε και ένα χαλι κατι στο παταρι που κολησε κατω και μουχλιασε και από τα νερα μου χαλασε στο μπανιο ολο το ταβανι και κασα και πορτα!

δεν είναι για μπουνιες? είναι ή δεν είναι δλδ???:mad::mad::mad:

δεν θα του ελεγα πληρωσε το απλα θα εβαζα ένα άλλο και τελος. Και τετοια ασχολουμε τσαμπα θα ηταν μονο ο κοπος.

Μου αρεσει στην αρχη ηθελε και ηλιακο….πραγματικα κλαιω! :lol::lol::lol:

 

Σύμφωνα με το συμβόλαιο του περιπτέρου που έχω και ο θερμοσίφωνας είναι του ενοικιαστή..

Απλά πρέπει να βλέπουμε κι άλλες παραμέτρους.. Όταν είμαι τυπικότατος στο ενοίκιο μου και δεν έχω ζητήσει τίποτα τόσα χρόνια, περίμενα καλύτερη αντιμετώπιση.

Καλή σου μέρα!

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το συμβόλαιο του περιπτέρου που έχω και ο θερμοσίφωνας είναι του ενοικιαστή..

Απλά πρέπει να βλέπουμε κι άλλες παραμέτρους.. Όταν είμαι τυπικότατος στο ενοίκιο μου και δεν έχω ζητήσει τίποτα τόσα χρόνια, περίμενα καλύτερη αντιμετώπιση.

Καλή σου μέρα!

 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Σε αυτούς τους ιδιοκτήτες αξίζουν κακοπληρωτες ενοικιαστές να ξανασκεφτούν λίγο την μαλ...... που τους δέρνει και να επαναπροσδιορίσουν την στάση τους.

 

Πράγματα που χάλασαν λόγω πολυχρονιας χρήσης και που μένουν στο σπίτι όταν φύγει ο ενοικιαστής πληρώνονται από τον ιδιοκτήτη.

 

Αυτό έλειπε να πλήρωνε ο ενοικιαστής για τέντες, θερμοσίφωνες και νεροχύτες.

Edited by elteo
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Πράγματα που χάλασαν λόγω πολυχρονιας χρήσης και που μένουν στο σπίτι όταν φύγει ο ενοικιαστής πληρώνονται από τον ιδιοκτήτη

 

Αυτό ήξερα κι εγώ..αλλά δεν βλέπω να βγάζω άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν βγάζεις άκρη;αν νομίζει ότι θίγεται να καλέσει μηχανικό να βεβαιώσει την ευθύνη και το εφόρου ζωής πανιά που έχουν χρησιμοποιήσει να τα πληρώσεις.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, μερικες φορες στο συμβολαιο βαζουν παραμετρους τετοιες και τα προωθουν στον νοικαρη.

Αλλα μερικα πραγματα ειναι και αναλογα την περισταση. Δλδ μπορει κατι να το σπασει καταλαθος πανω στην χρηση και να μην εχει καθαρα να κανει με πολυχρονια χρηση.

Γενικα πολλες φορες σε αυτα τα θεματα δεν βγαζεις ακρη, αναλογα τον αλλον ποσο συννενοησιμος ειναι κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς δεν βγάζεις άκρη;αν νομίζει ότι θίγεται να καλέσει μηχανικό να βεβαιώσει την ευθύνη και το εφόρου ζωής πανιά που έχουν χρησιμοποιήσει να τα πληρώσεις.

 

Οι κλωστές ξηλωθηκαν. Κόπηκαν από τον ήλιο και τις βροχές.

Από την στιγμή όμως που το συμβόλαιο που έχω υπογράψει το χρεώνει σε εμένα, πως να ισχυριστώ το αντίθετο? Υπάρχει κάτι ανώτερο από το συμβόλαιο, κάποιος νόμος?

Η γνώμη του μηχανικού νομίζω πως δεν είναι πάνω από το συμβόλαιο, συν ότι ανοίγω θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Οι κλωστές ξηλωθηκαν. Κόπηκαν από τον ήλιο και τις βροχές.

 

Από την στιγμή όμως που το συμβόλαιο που έχω υπογράψει το χρεώνει σε εμένα, πως να ισχυριστώ το αντίθετο? Υπάρχει κάτι ανώτερο από το συμβόλαιο, κάποιος νόμος?

 

Η γνώμη του μηχανικού νομίζω πως δεν είναι πάνω από το συμβόλαιο, συν ότι ανοίγω θέματα.

Αν η τέντα έχει ξηλωθεί χωρίς να έχει σκιστεί τότε επισκευάζεται με μικρό κόστος.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Αν η τέντα έχει ξηλωθεί χωρίς να έχει σκιστεί τότε επισκευάζεται με μικρό κόστος.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θα πάρω μια προσφορά με την πρώτη ευκαιρία!

Link to comment
Share on other sites

Να γράψω και εγώ το πρόβλημα μου μήπως κάποιος έχει να μου δώσει λύση. Εγινα διαχειριστής πριν από 15 μήνες στην πολυκατοικία όπου και μένω. Με τον προηγούμενο διαχειριστή είχα καλές σχέσεις. Μέσα σε κλίμα ευφορίας παρέλαβα λεφτά και πετρέλαιο. Αφού πέρασαν αυτοί οι 15 μήνες και μετά από καθυστέρηση δική μου 2 μηνών ήρθε η ώρα να δώσω τα κοινόχρηστα μαζί με το αποθεματικό. Εκεί μου εμφάνισαν ένα βιβλίο κοινοχρήστων το οποίο είχε να ενημερωθεί πάνω από 2 χρόνια. Εκεί σύμφωνα με αυτά που έγραφε θα έπρεπε να έχω πάνω από 1300€ παραπάνω. Όμως εγώ δεν παρέλαβα ποτέ ούτε αυτό το βιβλίο αλλά ούτε φυσικά και αυτό το ποσό. Επίσης με τον προηγούμενο δεν υπέγραψα ποτέ κανένα πόσο. Οπότε είναι ο λόγος του απέναντι στον δικό μου. Πιστεύεται ότι θα πρέπει να απευθυνθώ σε δικηγόρο; και αν ναι ξερεται κανέναν να μου προτείνεται;

Να προσθέσω ότι με έναν ιδιοκτήτη υπάρχει μια κόντρα για διάφορα θέματα. Είναι αυτός που εμφάνισε το βιβλίο το οποίο όφειλε να παραδώσει ο προηγούμενος διαχειριστής και με τον οποίον έχουν συγγένεια. Επίσης θυμήθηκα ότι μαζί με τα χαρτιά που μου έδωσε (λογαριασμούς κλπ) υπήρχε και ένα μικρό χαρτάκι με τα νούμερα που παρέλαβα αλλά με τα γράμματα του.

Edited by vangel161
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, το βιβλίο γιατί το είχε κάποιος τρίτος;

Το χαρτάκι ποιανού τα γράμματα είχε; Του προηγούμενου διαχειριστή; δεν κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

το βιβλιο θα επρεπε να το εχω εγω αλλα ποτε δεν το ελαβα. Το σημειωμα ειναι γραμμενο απο τον προηγουμενο διαχειριστη
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το βιβλιο θα επρεπε να το εχω εγω αλλα ποτε δεν το ελαβα. Το σημειωμα ειναι γραμμενο απο τον προηγουμενο διαχειριστη

 

Το βιβλίο γιατί το είχε κάποιος τρίτος; Και εσύ το παρέλαβες από αυτόν ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν το παρέλαβα. Βασικά δεν το ήξερα ότι υπήρχε. Βασικά ενώ η παράδοση γίνεται μπροστά σε όλη τη συνέλευση εκείνη τη φορά έγινε μεταξύ των δύο μας. Έκανα λάθος. Ελπίζω να μην το πληρωσω Edited by vangel161
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οι κλωστές ξηλωθηκαν. Κόπηκαν από τον ήλιο και τις βροχές.

Από την στιγμή όμως που το συμβόλαιο που έχω υπογράψει το χρεώνει σε εμένα, πως να ισχυριστώ το αντίθετο? Υπάρχει κάτι ανώτερο από το συμβόλαιο, κάποιος νόμος?

Η γνώμη του μηχανικού νομίζω πως δεν είναι πάνω από το συμβόλαιο, συν ότι ανοίγω θέματα.

http://www.realestatenews.gr/real-estate-in-greece/akinita/katoikia/12469-poies-fthores-plironi-o-enikiastis

 

Τρίψε του στην μούρη να καταλάβει τι σημαίνει φθορά από χρήση και ζημιά .

Αν δεν μπορέσει να αποδείξει λοιπόν ότι δεν χαλασανε επειδή οι κλωστές λόγω πολυκαιρίας και φθοράς φθαρηκανε να μην του δώσεις μια.

Στην τελική αν δεν αποδέχεται πλήρωσε τα ,βάλε την απόδειξη στην άκρη και όταν έρθει η ώρα της αποχώρησης θέλει δεν θέλει να τα βρείτε.τραβα φωτογραφίες και ότι άλλο μπορείς να αποδεικνύει την φυσιολογική φθορά.επισης ζήτησε του έγγραφο από την κατασκευαστρια εταιρία των τεντών τις οδηγίες χρήσης να δείτε που ακριβώς εσφαλες.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

http://www.realestatenews.gr/real-estate-in-greece/akinita/katoikia/12469-poies-fthores-plironi-o-enikiastis

 

Τρίψε του στην μούρη να καταλάβει τι σημαίνει φθορά από χρήση και ζημιά .

Αν δεν μπορέσει να αποδείξει λοιπόν ότι δεν χαλασανε επειδή οι κλωστές λόγω πολυκαιρίας και φθοράς φθαρηκανε να μην του δώσεις μια.

Στην τελική αν δεν αποδέχεται πλήρωσε τα ,βάλε την απόδειξη στην άκρη και όταν έρθει η ώρα της αποχώρησης θέλει δεν θέλει να τα βρείτε.τραβα φωτογραφίες και ότι άλλο μπορείς να αποδεικνύει την φυσιολογική φθορά.επισης ζήτησε του έγγραφο από την κατασκευαστρια εταιρία των τεντών τις οδηγίες χρήσης να δείτε που ακριβώς εσφαλες.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και για τον χρόνο σου!

Link to comment
Share on other sites

http://www.realestatenews.gr/real-estate-in-greece/akinita/katoikia/12469-poies-fthores-plironi-o-enikiastis

 

Τρίψε του στην μούρη να καταλάβει τι σημαίνει φθορά από χρήση και ζημιά .

Αν δεν μπορέσει να αποδείξει λοιπόν ότι δεν χαλασανε επειδή οι κλωστές λόγω πολυκαιρίας και φθοράς φθαρηκανε να μην του δώσεις μια.

Στην τελική αν δεν αποδέχεται πλήρωσε τα ,βάλε την απόδειξη στην άκρη και όταν έρθει η ώρα της αποχώρησης θέλει δεν θέλει να τα βρείτε.τραβα φωτογραφίες και ότι άλλο μπορείς να αποδεικνύει την φυσιολογική φθορά.επισης ζήτησε του έγγραφο από την κατασκευαστρια εταιρία των τεντών τις οδηγίες χρήσης να δείτε που ακριβώς εσφαλες.

 

Ακόμα καλύτερα, πλήρωσε την τέντα και αφαίρεσε τα από το ενοίκιο κρατώντας την απόδειξη.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Οι τεντες ειναι πραγματι λιγο δυσκολο να αποδειχτει ποιος φταιει.

 

Οσο για τη δικαστικη αποφαση με το κτιριο που νοικιαζε η δημοσια υπηρεσια για 36 ετη, το λαθος ειναι των ιδιοκτητων που δεν εκαναν inspection καθε χρονο. Αν γινοταν αυτο και μαλιστα ζητουσαν επισκευες τυχων φθορων μετα απο καθε inspection δε νομιζω οτι τοτε θα μπορουσε να ξεφυγει το κρατος-ενοικιαστης.

 

Το καλυτερο για τον ιδιοκτητη ειναι να κανει ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ screening ΠΡΙΝ νοικιασουν τα σπιτια τους. Σιγουρα θα πρεπει να παιρνουν συστατικη επιστολη απο τον προηγουμενο επιβεβαιωμενο ιδιοκτητη!!! Αυτη ειναι η δυναμη των ιδιοκτητων που τους φευγει ο προηγουμενος νοικαρης δημιουργωντας προβληματα αλλα και ενας ασφαλης τροπος για να αποφυγει μπελαδες ο μελλοντικος σπιτονοικοκυρης!

 

Και μιας και οι εποχες αλλαξαν αν καποιος νοικαρης δεν δειχνει τη δεουσα σημασια στην περιουσια του αλλου,ιδιως μετα τα airbnb, πολλοι ιδιοκτητες προβλεπω να αλλαζουν πλανα και να νοικιαζουν ΜΟΝΟ μεσω βραχυχρονιων πλατφορμων ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΑΓΧΟΣ περι φθορων (αλλα και απωλειας ενοικιων). Κατι τετοιο σιγουρα οδηγει σε αυξημενα ενοικια ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ τι σημαινει για τον κακο νοικαρη!

 

Στο εξωτερικο αυτο ειναι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ! Αν μπεις στη μαυρη λιστα του κακου νοικαρη θα εχεις ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Το credit rating σου πλεον επηρρεαζεται ΚΑΙ απο το αν πληρωνεις κανονικα το νοικι σου! Και αν ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΗ ΣΥΣΤΑΤΙΚΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη ατζεντη, ΔΥΣΚΟΛΑ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΣΠΙΤΙ. Καταληγεις μετα σε τρυπα με ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.

 

Επισης το συστημα των συστατικων επιστολων ειναι πολυ καλο για τον καλο νοικαρη. Και προσωπικα προτιμω καλο νοικαρη και λιγοτερα λεφτα παρα εναν "κακο" νοικαρη.

 

Αν οι ιδιοκτητες τηρησουν ευλαβικα το μετρο των συστατικων επιστολων και δεν νοικιαζουν χωρις προηγουμενο ενδελεχη ελεγχο, τοτε πολλα προβληματα θα λυθουν!

 

Δυστυχως ακομα μια φορα ο φοβος φυλαει τα ερμα!

Edited by JIMJFK
Link to comment
Share on other sites

Και μιας και οι εποχες αλλαξαν αν καποιος νοικαρης δεν δειχνει τη δεουσα σημασια στην περιουσια του αλλου,ιδιως μετα τα airbnb, πολλοι ιδιοκτητες προβλεπω να αλλαζουν πλανα και να νοικιαζουν ΜΟΝΟ μεσω βραχυχρονιων πλατφορμων ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΑΓΧΟΣ περι φθορων (αλλα και απωλειας ενοικιων). Κατι τετοιο σιγουρα οδηγει σε αυξημενα ενοικια ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ τι σημαινει για τον κακο νοικαρη!

 

Για ρώτα τι ζημιές κάνουν οι τουρίστες και πες μου μετά για κακούς νοικάρηδες. Μπορεί να αποζημιώνεσαι (?) από την airbnb αλλά δεν γίνεται δουλειά έτσι συνεχώς όμως. Επίσης πλέον πολλές πολυκατοικίες πολεμάνε τις βραχυχρόνιες με αλλαγές καταστατικών αλλά και με «κυνήγι» στους ιδιοκτήτες αυτών. Τέλος το airbnb δεν είναι η αγέλαδα που όλοι την αρμέγουν και έχει για όλους γάλα.:rolleyes:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Για ρώτα τι ζημιές κάνουν οι τουρίστες και πες μου μετά για κακούς νοικάρηδες. Μπορεί να αποζημιώνεσαι (?) από την airbnb αλλά δεν γίνεται δουλειά έτσι συνεχώς όμως. Επίσης πλέον πολλές πολυκατοικίες πολεμάνε τις βραχυχρόνιες με αλλαγές καταστατικών αλλά και με «κυνήγι» στους ιδιοκτήτες αυτών. Τέλος το airbnb δεν είναι η αγέλαδα που όλοι την αρμέγουν και έχει για όλους γάλα.:rolleyes:

 

Οπως ειπες αποζημιωνεσαι απο airbnb (πιστωτικη του νοικαρη οπου ομως ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ εχει προβλημα μετα).

 

Ομως φαντασου ο αλλος νοικαρης να σου κανει μεγαλη ζημια και να μην παρεις ΜΙΑ.

 

Εγω δε λεω οτι το airbnb ειναι οτι καλυτερο αλλα εαν ενας ιδιοκτητης αντιμετωπιζει τετοιους νοικαρηδες που προανεφερα, τοτε δεν το εχει σε τιποτα να το αλλαξει προς τα εκει. Λιγοτερη χρηση του ακινητου και κατα συνεπεια φθορες με καλυτερο return και χωρις τρεχαματα ΔΙΚΑΣΤΙΚΑ οταν "μπλεξεις" που ξερουμε τι σημαινει αυτο για Ελλαδα.

 

Και πραγματι δεν κανουν ΟΛΑ τα σπιτια για airbnb αλλα οι βραχυχρονιες μισθωσεις οδηγουν τα ενοικια ψηλα και πλεον οι ιδιοκτητες εχουν αρχισει να εχουν το πανω χερι.

Link to comment
Share on other sites

1ον. Δεν είναι όλοι οι ενοικιαστές μπαχαλάκηδες. Μην τσουβαλιάζουμε.:) Γιατί δεν υπάρχουν μόνο κακοί ενοικιαστές αλλά και ΚΑΚΟΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ.

 

2ον. Τα περισσότερα airbnb που δουλεύουν σοβαρά είναι από ξένους "επενδυτές".:ninja: Αγοράζουν ολόκληρες πολυκατοικίες του '60 οι κινέζοι.Δηλ υπάρχει υπερπληθώρα, βάλε ότι "ξύπνησε" και ο έλληνας που νόμισε ότι βρήκε τον κρυμμένο χρυσό, βάλε και το κυνήγι για φορολογικά έσοδα από το ελ. κράτος ....κλάφτα.

 

3ον. οι ελ. μισθοί είναι σταθεροί τα τελευταία χρόνια και στα τάρταρα. Η άνοδος των ενοικίων για μακροχρόνια μίσθωση δεν θα εξυπηρετήσει σε τίποτα γιατί πολύ απλά θα μένουν ξενοίκιαστα.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

1ον. Δεν είναι όλοι οι ενοικιαστές μπαχαλάκηδες. Μην τσουβαλιάζουμε.:) Γιατί δεν υπάρχουν μόνο κακοί ενοικιαστές αλλά και ΚΑΚΟΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ.

 

2ον. Τα περισσότερα airbnb που δουλεύουν σοβαρά είναι από ξένους "επενδυτές".:ninja: Αγοράζουν ολόκληρες πολυκατοικίες του '60 οι κινέζοι.Δηλ υπάρχει υπερπληθώρα, βάλε ότι "ξύπνησε" και ο έλληνας που νόμισε ότι βρήκε τον κρυμμένο χρυσό, βάλε και το κυνήγι για φορολογικά έσοδα από το ελ. κράτος ....κλάφτα.

 

3ον. οι ελ. μισθοί είναι σταθεροί τα τελευταία χρόνια και στα τάρταρα. Η άνοδος των ενοικίων για μακροχρόνια μίσθωση δεν θα εξυπηρετήσει σε τίποτα γιατί πολύ απλά θα μένουν ξενοίκιαστα.

 

1. Συμφωνω "Γιατί δεν υπάρχουν μόνο κακοί ενοικιαστές αλλά και ΚΑΚΟΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ." και μαλιστα δεν τσουβαλιασα πριν. Μιλησα και για καλους και για κακους νοικαρηδες. Η πραγματικοτητα ομως ειναι οτι συνηθως δεν μπορεις να επιλεξεις ιδιοκτητη (πλεον) καλο ή κακο.

 

2. Πληθωρα απο airbnb υπαρχει. Αλλα υπαρχει και ζητηση το καλοκαιρι. Επειδη εχω πολυ προσωπικη εμπειρια θα αναφερω οτι το return κατα το καλοκαιρι υπερκαλυπτει (x3) ενα ετησιο εισοδημα νοικιαζοντας το ολο το χρονο. Παλι βεβαιως εξαρταται απο το ακινητο και τον τροπο που το μανατζαρεις.

 

3. Παλι ειναι θεμα προσφορας και ζητησης. Απλως αυτα που ειναι rentable μεσω airbnb δεν θα νοικιαζονται σε ντοπιους. Αν τωρα π.χ. Αθηνα κεντρο καταντησει ετσι (airbnb), οι ντοπιοι θα αναγκαστουν να πανε πιο περα. Λιγοι θα ειναι αυτοι (ντοπιοι) που θα μενουν στο κεντρο μονιμα. Κατι σαν την Εκαλη ας πουμε! Ομως τα διαθεσιμα ακινητα λιγοστευουν με συνεπεια να αυξανεται η ζητηση και για τα μη airbnb νοικιαζομενα οποτε και αυξανονται και αυτων τα νοικια.

 

Δε μου αρεσει να αναφερω προσωπικες καταστασεις αλλα δυστυχως εχω ιδιαν πειρα απο αυτο το θεμα.

Edited by JIMJFK
Link to comment
Share on other sites

Ο καθυστερημένος που βάζει κώνους και πιάνει για ένα smart θέση για 3 smart τι κάνουμε; πέρα από το να το σηκώσουμε το smart και να το ρίξουμε στον πρώτο ελεύθερο κάδο σκουπιδιών...
Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις τους κόνους/καρέκλες/τραπέζια μέχρι να μην έχει τι άλλο να βάλει.

Εννοείτε ότι δεν παρκάρεις εκεί που έχει "κατουρήσει" γιατί δεν πιστεύω ότι θα επιζήσει το αυτοκίνητο σου. Γενικά αν αρχίσεις να του πειράζεις τους κόνους ισχύει αυτό βέβαια

 

Είμαστε έξυπνος λαός

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...